Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Projekt Fundacji Civis Polonus i Związku Miast Polskich

Ilustracja do informacji: Projekt Fundacji Civis Polonus i Związku Miast Polskich
Fundacja Civis Polonus i Związek Miast Polskich rozpoczynają realizację projektu „Mocniejsze NGOsy dla edukacji i aktywności obywatelskiej młodych”, który pomoże samorządowcom odpowiedzieć na poniższe pytania.
 
 
A to, jaka ona będzie, w dużej mierze zależy od młodych ludzi, którzy mieszkają na terenie gminy, miasta czy powiatu. Jak sprawić, żeby młodzi ludzie nie planowali wyjazdu z rodzinnych stron, jak tylko skończą edukację? Jak budować w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za lokalne sprawy, a z drugiej strony, jak włączać ich dialog z włodarzami i uwzględniać ich głos, planując i realizując lokalne polityki? W jakich ważnych sprawach młodzież może być sojusznikiem wójta, burmistrza czy prezydenta?

Badania wskazują, że młodzi w Polsce nie czują się w pełni obywatelami i nie korzystają w wystarczający sposób ze swoich praw. Niemal połowa z nich nie interesuje się sprawami publicznymi oraz uważa, że nie ma wpływu na sprawy swojego miasta. W polskich szkołach brakuje dobrej edukacji obywatelskiej, która w pełni rozwija wiedzę i umiejętności potrzebne świadomym i aktywnym obywatelom. Mamy jednak w naszym kraju wiele organizacji społecznych zajmujących się aktywizacją obywatelską młodzieży i wiele samorządów, które zdają sobie sprawę, jak ważne dla demokracji i dla społeczności lokalnych jest angażowanie młodych ludzi w sprawy publiczne i wsłuchiwanie się w ich głos. Organizacje społeczne i jednostki samorządu terytorialnego mogą więc budować partnerstwa, których celem byłoby rozbudzanie w młodych zainteresowania sprawami publicznymi i chęci do działania.

Projekt adresowany jest do organizacji społecznych i jednostek samorządu terytorialnego do 100 000 mieszkańców z województw podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego.

Oferta bezpłatnych działań dla przedstawicieli JST w ramach projektu:
- konferencja online 10 czerwca 2021 roku - opowiemy o korzyściach płynących ze współpracy między organizacjami społecznymi i samorządami; zaprezentujemy także 5 ekspertyz na temat znaczenia młodych ludzi dla tak kluczowych obszarów jak lokalne zmiany demograficzne, finanse samorządów, rozwój lokalny, zielona transformacja na szczeblu samorządowym, edukacja. Ekspertyzy przygotują wysokiej klasy specjaliści i będą one dostępne bezpłatnie dla samorządowców z całej Polski;

- seminaria szkoleniowe na temat tworzenia partnerstw JST-NGO dla organizacji i samorządów w każdym z 5 województw objętych projektem - o korzyściach i płaszczyznach współdziałania oraz formach i zasadach takiego partnerstwa (jesień 2021-wiosna 2022);

- szkolenia dla 8 par organizacji pozarządowych i samorządów, które zechcą zbudować z nami modelowe partnerstwa (2022 rok).

Więcej informacji o projekcie:

Fundacja Civis Polonus: civispolonus.org.pl
Związek Miast Polskich: www.miasta.pl

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją