Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Święto Czarnej Dywizji w międzyrzeckimi akcentami

Ilustracja do informacji: Święto Czarnej Dywizji w międzyrzeckimi akcentami
Żołnierze z Międzyrzecza wzięli udział w obchodach święta 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Uczestniczył w nich także burmistrz Remigiusz Lorenz, który osobiście złożył gratulacje dowódcy dywizji gen. dyw. Piotrowi Trytkowi.
 
 
Uroczystość odbyła się 11 września w na placu im. Generała Maczka w Żaganiu, gdzie stacjonuje m.in. sztab i pododdziały 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która od koloru beretów noszonych przez jej żołnierzy nazywana jest także Czarną Dywizją. Jednym z jej bojowych ogniw jest 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, dlatego w Święcie Dywizji wzięli udział m.in. międzyrzeccy żołnierze oraz burmistrz naszego miasta Remigiusz Lorenz.
 
Po wręczeniu najlepszym żołnierzom i pracownikom cywilnym odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie, na ul. Dworcowej odbyła się defilada pojazdów. Przed trybuną honorową przejechały m.in. czołgi Leopard, PT 91 oraz kierowane przez żołnierzy z Międzyrzecza kołowe transportery opancerzone Rosomak.
 
Po oficjalnej uroczystości i defiladzie burmistrz Remigiusz Lorenz spotkał się z dowódcą dywizji gen. dyw. Piotrem Trytkiem. W przekazanym generałowi liście gratulacyjnym samorządowiec zaznaczał, że Święto Dywizji odbywa się w przededniu 338. rocznicy Bitwy pod Wiedniem – jednego z największych zwycięstw polskiego oręża. Podziękował dowódcy za wzorową wręcz współpracę międzyrzeckiej brygady z władzami miasta oraz podkreślał rolę „siedemnastej’ w życiu społecznym i gospodarczym Gminy Międzyrzecz.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją