Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Zaszczepił w nas marzenia o gwiazdach

Ilustracja do informacji: Zaszczepił w nas marzenia o gwiazdach
Życie i twórczość Stanisława Lema były tematem prelekcji, wygłoszonej wczoraj w muzeum przez miłośniczkę literatury i historii Marię Marciniak. Autorce podziękowały i złożyły gratulacje m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg i sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka. 

Prelekcji o pisarzu, eseiście i filozofie Stanisławie Lemie wysłuchało prawie 30 miłośników literatury. Jak podkreślał dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego Andrzej Kirmiel, autor „Cyberiady” i „Solaris”  był najwybitniejszym polskim pisarzem XX w. – Jego książki ukazały się w łącznym nakładzie wynoszącym ponad 30 milionów egzemplarzy – podkreślał.
 
Autorką prelekcji była międzyrzecka poetka Maria Marciniak, która w ciągu ostatnich kilku lat  - jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa – zorganizowała w muzeum kilka podobnych wydarzeń artystyczno-kulturalnych, m.in. wieczorki poetycko-muzyczne, czy 80-minutową podróż po historii rowerów. Dyrektor muzeum uhonorował ją za to tytułem „Honorowego Kustosza Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej”, natomiast obecna na spotkaniu wicestarosta Zofia Plewa złożyła jej gratulacje i wręczyła bukiet kwiatów.
 
Autorka zaznaczyła, że 2021 rok jest Rokiem Lema, a dzień wcześniej obchodziliśmy setną rocznicę urodzin pisarza. W bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom spotkania jego życie i twórczość. Dzieciństwo w Lwowie oraz życie w powojennym Krakowie, gdzie debiutował jako pisarz powieścią Astronauci. Zaznaczała, że odkrył przed Polakami i spopularyzował fantastykę naukową. Był także eseistą i filozofem. 
 
Uczestnicy podziękowali M. Marciniak gromkimi brawami. Gratulacje złożyły jej także zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg oraz sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka, która jest członkinią Rady Muzeum. Urzędniczki wręczyły autorce prelekcji bukiety kwiatów oraz ufundowane przez burmistrza Remigiusza Lorenza drobne upominki. – Ma Pani fantastyczną pasję, którą zaraża Pani nas wszystkich – mówiła A. Śnieg.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją