Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Międzyrzecz z kolejną dotacją na budowę nowej drogi

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz z kolejną dotacją na budowę nowej drogi
Miasto ogłosi niebawem przetarg na budowę drogi w Żółwinie. – Inwestycję zrealizujemy dzięki unijnej dotacji – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Burmistrz Remigiusz Lorenz i skarbnik gminy Kamila Anioł-Szymańska podpisali umowę na dotację, przyznaną Międzyrzeczowi przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskiej.
 
– Dostaliśmy 786 tys. zł. na wybudowanie drogi w Żółwinie. Koszt inwestycji szacujemy na 1 mln. 268 tys. zł – wylicza K. Anioł-Szymańska. 
Umowa podpisana została w Zielonej Górze. Dla naszych samorządowców wyjazd do samorządowej stolicy naszego województwa był okazją do spotkania z wicemarszałkiem Stanisławem Tomczyszynem oraz rozmów o planowanych programach, z których mogłaby skorzystać gmina Międzyrzecz.
 
Dotacja przeznaczona zostanie na utwardzenie gminnej drogi od strony Obry do przecinającej wioskę drogi powiatowej. Kolejnym krokiem ze strony gminy będzie ogłoszenie przetargu, a następnym jego rozstrzygnięcie i rozpoczęcie prac.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że to będzie dziewiąta droga, wybudowana w tej kadencji w naszej gminie – w tym trzecia na terenach wiejskich (po Kaławie i Wyszanowie). Nie wyklucza przy tym kolejnych inwestycji drogowych. – Budowy i remonty dróg są dla nas jednymi z najważniejszych zadań. Niestety, wszystkich od razu nie zrobimy, dlatego proszę mieszkańców o uzbrojenie się w cierpliwość – apeluje samorządowiec.

Przebudowa drogi gminnej nr 003554F wraz z budową oświetlenia w miejscowości Żółwin – gmina Międzyrzecz

W dniu 28.02.2022 Gmina Miedzyrzecz podpisała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego umowę na realizację zadania związanego z przebudową drogi gminnej w miejscowości Żółwin wraz z oświetleniem. Wartość dofinansowania to 786164,00 zł. Dofinansowanie pochodzi z Unii Europejskiej i zostało udzielone w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 
 

W Kęszycy ruszyła budowa kanalizacji

Ilustracja do informacji: W Kęszycy ruszyła budowa kanalizacji
W październiku mieszkańcy Kęszycy zaczną likwidować przydomowe szamba i będą mniej płacić za ścieki. We wsi ruszyła budowa kanalizacji oraz przepompowni i kolektora, który połączy ją z oczyszczalnią w Kęszycy Leśnej. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że kolejnym etapem inwestycji będzie budowa sieci sanitarnej w Nietoperku.

Mieszkańcy Kęszycy czekali na to od lat. We wsi rozpoczęła się budowa sieci sanitarnej i kolektora tłocznego, którym ścieki będą pompowane do oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. Prace budowlane prowadzi międzyrzecka firma Niewiadomski, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. - Gmina zapłaci jej właścicielowi 3 mln. 140 tys. zł – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w ratuszu.
 
Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 2 mln. zł, która otrzymaliśmy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Teraz wystąpimy o kolejną dotację na rozbudowę sieci. W kolejnym etapie przyłączymy do niej Nietoperek – zapowiada samorządowiec.

Prace budowlane wpisują się w prowadzone przez gminę działania na rzecz ochrony środowiska, ale skorzystają z nich przede wszystkim mieszkańcy Kęszycy, którzy po ich zakończeniu będą mniej płacić za ścieki. Burmistrz podkreśla, że kolejnymi proekologicznymi inwestycjami są rozpoczęta właśnie kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech oraz planowana budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie, na którą dostaliśmy prawie 8 mln. dotacji z programu Polski Ład.

- Niebawem rozpoczniemy konsultacje społeczne na ten temat – dodaje R. Lorenz. – Celem tych inwestycji jest ochrona zasobów naturalnych, ale także rozbudowa infrastruktury i poprawa jakości życia mieszkańców.

Długa coraz dłuższa

Ilustracja do informacji: Długa coraz dłuższa
Budowa ulicy Długiej jest jedną z kilkudziesięciu inwestycji, które zakończą się lub rozpoczną w 2022 r. w naszej gminie. – Na realizację tego zadania dostaliśmy rządową dotację w wysokości ponad dwa i pół miliona złotych – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Pogoda nie sprzyja pracom budowlanym, ale - mimo deszczów ze śniegiem i silnego wiatru – ulica Długa z każdym dniem jest coraz dłuższa. Będzie miała nieco inny przebieg od obecnej Długiej, nazywanej potocznie przez mieszkańców Czarną Drogą. Połączy Poznańską z wybudowaną przed rokiem Żołnierską i następnie Obrzycami. Jej nową trasę wyznaczają już wykorytowane i utwardzone odcinki.
 
Droga zostanie otwarta pod koniec sierpnia. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że kierowcy przestaną wreszcie niszczyć podwozie samochodów na dziurach w jej gruntowej nawierzchni, która po deszczach zamienia się grzęzawisko. – Będzie miała ponad półtora kilometra długości. Zostanie utwardzona i wyłożona kostką, a kolejnymi udogodnieniami dla mieszkańców będzie chodnik, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – dodaje R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy prawie 5 mln zł. Z własnego budżetu wyłoży jednak mniej niż 50 proc. tej kwoty. Jak to możliwe? – Na realizację tego zadania dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg – wylicza R. Lorenz. – To kolejne rządowe wsparcie na budowę dróg w naszej gminie. W ubiegłym roku za dotację z tego programu wybudowaliśmy ulice Żołnierską, Alfa Kowalskiego, Sybiraka i Guzowskiego na osiedlu Nad Obrą, a wcześniej drogę w Kaławie i kilka ulic w Międzyrzeczu.
 
Gmina przymierza się do remontów kolejnych dróg. – Wszystkich od razu nie zrobimy, choć budowa i remonty dróg to jedno z naszych najważniejszych zadań. Dlatego mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość – zaznacza burmistrz. -  Dzięki tym inwestycjom rośnie wartość pobliskich działek, przyśpieszają też rozwój danego obszaru i miasta.

Rusza największa inwestycja miejska w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Rusza największa inwestycja miejska w Międzyrzeczu
Koło biurowca przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego zamontowano pierwsze kontenery dla pracowników firmy EkoWodrol, którzy mają przebudować pobliską oczyszczalnię ścieków. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta. – Na jej realizację dostaliśmy rekordową dotację w wysokości 41,5 miliona złotych – wylicza samorządowiec.
 
 
Za przygotowanie projektu i modernizację oczyszczalni ścieków gmina zapłaci wykonawcy prawie 63 mln. zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki rekordowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który przyznał gminie prawie 41,5 miliona złotych. – To będzie największa inwestycja miejska od 30 lat – dodaje R. Lorenz.
 
Zwiastunem prac projektowych i budowlanych są kontenery dla pracowników firmy EkoWodrol z Koszalina, które zamontowano wczoraj w siedzibie Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza. Burmistrz podkreśla strategiczne znaczenie inwestycji dla Międzyrzecza. Jej celem jest zwiększenie wydajności oczyszczalni, która obecnie pracuje na pełnych obrotach, co ogranicza rozwój budownictwa i przemysłu. – Po zakończeniu prac będzie można do niej przyłączyć planowane przez nas budynki wielorodzinne oraz nowe zakłady pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym Numer Dwa przy ulicy Rokitniańskiej – zapowiada samorządowiec.
 
Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na maj 2023 r. Prezes MPWiK Bogusław Czop zapewnia, że w trakcie prac budowlanych oczyszczalnia cały czas będzie pracować, dlatego mieszkańcy nie powinni się obawiać utrudnień z odbiorem i oczyszczaniem ścieków.
 
Przypominamy, że w gminie niebawem rozpoczną się dwie kolejne inwestycje wodno-ściekowe, na które gmina dostała blisko 10 mln zł. Pierwszą z nich będzie budowa kanalizacji w Kęszycy i kolektora tłocznego z tej wsi do oczyszczalni w pobliskiej Kęszycy Leśnej (jej kontynuacją będzie budowa kanalizacji w Nietoperku). Kolejną z nich będzie sieć sanitarna w Międzyrzeczu-Wybudowanie. W tym przypadku rozpoczęcie prac będzie możliwe dzięki zwiększeniu wydajności miejskiej oczyszczalni w Świętym Wojciechu.  

Kolejna dotacja dla Gminy Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja dla Gminy Międzyrzecz
Mamy dobrą informację dla mieszkańców Międzyrzecz-Wybudowanie i południowo-zachodniej części miasta. Nawet bardzo dobrą! Gmina otrzymała 7 mln. 950 tys. zł na wybudowanie kanalizacji sanitarnej w tej miejscowości i kolektora tłocznego, który połączy ją z miejską siecią kanalizacyjną na ul. Mieszka I. 
 

Dotację dostaliśmy z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. – Dzięki niej za niespełna dwa lata będzie skanalizowane prawie całe miasto. Mamy już projekt i liczymy, że prace  rozpoczną się w przyszłym roku. Ich zakończenie planujemy na połowę 2023 roku – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz.     
 
Burmistrz podkreśla, że to kolejna w tym roku rządowa dotacja dla naszej gminy. - Większość inwestycji realizujemy dzięki unijnym i rządowym dotacjom. Dlatego wciąż szukamy źródeł finansowania oraz składamy kolejne wnioski o pieniądze na inwestycje, których celem jest poprawa infrastruktury i jakości życia mieszkańców – dodaje R. Lorenz.

Ruszyły przygotowania do budowy bloków wielorodzinnych

Ilustracja do informacji: Ruszyły przygotowania do budowy bloków wielorodzinnych
Utworzona przez lubuskie i wielkopolskie gminy spółka mieszkaniowa ma wybudować w Międzyrzeczu sześć budynków wielorodzinnych. Burmistrz Remigiusz Lorenz omawiał szczegóły inwestycji podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami jej zarządu. 
 
 
W ostatnich miesiącach lokalne i regionalne media wiele razy informowały o przystąpieniu Międzyrzecza do międzygminnej spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – Krajowy Zasób Nieruchomości (SIM Zachodni). Przypominamy, że celem 14 lubuskich i wielkopolskich gminy jest rozwój budownictwa mieszkaniowego. – To pierwsza taka spółka w kraju. Dzięki niej w naszym mieście ma powstać sześć nowych bloków, w których zamieszkają 84 rodziny – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
O szczegółach inwestycji burmistrz rozmawiał z przedstawicielami spółki podczas kolejnego już spotkania, które odbyło się we wtorek, 19 października, w Międzyrzeczu. - Spółka wystąpiła o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wkrótce ruszą prace nad dokumentacją – zapowiada burmistrz
 
Gwarancją rozpoczęcia inwestycji jest przyznana Międzyrzeczowi dotacja w wysokości 3 mln. zł, która stanowi wkład gminy do spółki. - Optymistyczny scenariusz zakłada, że budowa ruszy za dwa lata – mówi R. Lorenz.
 
Do identycznej spółki przystąpiło ostatnio kilkanaście innych gmin, które liczą na podobną dotację i – tak jak Międzyrzecz - planują budowę bloków wielorodzinnych.

Gmina stawia na drogi

Ilustracja do informacji: Gmina stawia na drogi
Budowa ul. Długiej nabiera tempa. Pracownicy miejscowej firmy Brubet korytują i utwardzają nawierzchnię ulicy, która będzie drogą dojazdową do planowanej przez władze gminy wschodniej obwodnicy miasta. – Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 2,5 mln. zł – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Nowa ulica będzie miała inny przebieg, niż obecna ul. Długa nazywana potocznie Czarną Drogą. Dla kierowców najważniejszy jest jednak fakt, że przestaną niszczyć samochody na dziurach w jej gruntowej nawierzchni, która po deszczach zamienia się w jedną wielką kałużę. Nowa droga zostanie utwardzona i wyłożona kostką, a kolejnymi udogodnieniami dla mieszkańców będzie chodnik, oświetlenie i kanalizacja deszczowa.
 
- Połączy ulice Poznańską z Żołnierską i następnie z Obrzycami. Ułatwi dojazd mieszkańcom Obrzyc i osiedla Nad Obrą. W przyszłości będzie także pełnić rolę drogi dojazdowej do planowanej przez nas wschodniej obwodnicy naszego miasta – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowa droga zostanie otwarta pod koniec sierpnia przyszłego roku. Ma mieć 1,5 km. długości. Budują ją pracownicy miejscowej firmy Brubet, która wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji i realizację tej jakże ważnej dla miasta inwestycji.
 
Prace rozpoczęły się pod koniec września. Obecnie trasę nowej drogi wyznaczają wykorytowane już odcinki między osiedlem Nad Obrą i Czarną Drogą.  Gmina zapłaci wykonawcy blisko 5 mln zł. Burmistrz zaznacza przy tym, że ponad połowę tek kwoty stanowi dotacja, przyznana gminie z Funduszu Rozwoju Dróg.
 
– Na realizację tej inwestycji dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł – wylicza R. Lorenz. – To kolejne rządowe wsparcie na budowę dróg w naszej gminie. W ubiegłym roku za dotację z tego programu wybudowaliśmy ulice Żołnierską, Alfa Kowalskiego, Sybiraka i Guzowskiego na osiedlu Nad Obrą, a wcześniej drogę w Kaławie i kilka ulic w Międzyrzeczu. Budowa i remonty dróg są jednym z naszych najważniejszych zadań. Dzięki tym inwestycjom rośnie wartość pobliskich działek, przyśpieszają też rozwój danego obszaru i miasta.

Nowa sala za rządową dotację

Ilustracja do informacji: Nowa sala za rządową dotację
We wrześniu przyszłego roku między Szkołą Podstawową nr 1 i stadionem miejskim otwarta zostanie nowoczesna i przestronna sala gimnastyczna z kuchnią oraz stołówką. Niebawem rozpocznie się budowa. – Gmina przekazała już wykonawcy plac budowy – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Salę wybuduje konsorcjum trzech wielkopolskich firm, o czym informowały ostatnio regionalne media i serwisy internetowe. Wykonawca nie zasypia gruszek w popiele. Kilka dni po podpisaniu umowy przejął plac budowy i niebawem rozpocznie ważną dla miasta inwestycję. – Sala powstanie między stadionem miejskim i Szkołą Podstawową nr 1 w miejscu baraku, w którym dawniej uczyły się dzieci z pobliskiej podstawówki. Projekt zakłada, że razem z nią wybudowane zostaną kuchnia i stołówka – zapowiada zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg, która uczestniczyła w przekazaniu przez gminę placu budowy.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że ze znajdującej się w sali stołówki korzystać będą uczniowie „jedynki” oraz pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2. To jednak nie wszystko. Nowy obiekt z szatniami, kuchnią i stołówką umożliwi organizację na pobliskim stadionie wydarzeń sportowych o randze okręgowej, a nawet ogólnopolskiej. Np. mitingów lekkoatletycznych.
 
– Po ostatnim remoncie stadion jest przystosowany do takich imprez. Do tej pory jedną z przeszkód był jednak brak odpowiedniego zaplecza dla uczestników. Po zakończeniu inwestycji nasi goście będą mogli korzystać ze stołówki oraz dodatkowych szatni i sanitariatów w sali – zaznacza.
 
Na ukończenie inwestycji niecierpliwie czekają uczniowie i nauczyciele „jedynki”. Jak podkreśla dyrektor tej placówki Monika Szypszak, obecna salka jest po prostu za mała na potrzeby szkoły.
 
Inwestycja kosztować będzie 6 mln zł. Burmistrz podkreśla, że jej realizacja będzie możliwa dzięki dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dostaliśmy na ten cel 1 mln. 800 tys. zł – wylicza. – To jedna z wielu rządowych i unijnych dotacji, przyznanych gminie w ostatnich miesiącach. 

Nowa sala zamiast starego baraku

Ilustracja do informacji: Nowa sala zamiast starego baraku
Między stadionem miejskim i Szkołą Podstawową nr 1 powstanie sala gimnastyczna z kuchnią i stołówką. To już pewne! Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z prezesem spółki, która ma wybudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt.   
 
Sala gimnastyczna wybudowana zostanie w miejscu poniemieckiego baraku, w którym dawniej odbywały się zajęcia najmłodszych klas. – Czekamy na to od lat. Obecna sala jest po prostu za mała na potrzeby szkoły - zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi Monika Szypszak.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz dodaje, że z przestronnego obiektu będą korzystać także uczestnicy odbywających się na pobliskim stadionie imprez sportowych o randze międzywojewódzkiej, a nawet krajowej. – Do tej pory jedną z przeszkód był brak odpowiedniego zaplecza. Po zakończeniu inwestycji nasi goście będą mogli korzystać ze stołówki, czy dodatkowych szatni – zaznacza.
 
Sala będzie miała wymiary 14,9 na 30 metrów. Wybuduje ją konsorcjum trzech firm Rembud, PHU Bart i Instalbud z Chrzypska Wielkiego. Zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku, co potwierdzili dziś swoimi podpisami na umowie burmistrz R. Lorenz oraz reprezentujący konsorcjum Leon Gzyl.
 
– W przyszłym tygodniu odbędzie się przekazanie placu budowy – dodaje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Wykonawcy wybudowali wiele obiektów użyteczności publicznej. Podczas ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” wybudowane przez konsorcjum przedszkole w Międzychodzie zostało zakwalifikowane do finałowej trójki w kategorii "Obiekty Edukacji i Szkolnictwa" i zajęło pierwsze miejsce w Wielkopolsce!
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln zł. Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dostaliśmy na ten cel 1 mln. 800 tys. zł. To kolejna dotacja, którą Międzyrzecz z tego funduszu. Wiosną ubiegłego roku dostaliśmy ponad 2,7 mln zł na budową ulicy Długiej, natomiast w grudniu ubiegłego roku kolejne 2 mln. zł na kanalizację sanitarną w Kęszycy i Nietoperku – mówi.  
1 2 3 4 5 6 ... 13