Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Hura! Uczniowie dostaną komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem

Ilustracja do informacji:  Hura! Uczniowie dostaną komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem
Niebawem 37 uczniów szkół podstawowych z gminy Międzyrzecz otrzyma laptopy, które umożliwią im zdalną naukę. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że gmina zakupiła komputery z dotacji z Ministerstwa Cyfryzacji.
 
Laptopy firmy Hp mają specjalistyczne oprogramowanie i zestawy słuchawkowe. Pierwsze z nich burmistrz Remigiusz Lorenz przekazał dyrektorom Szkół Podstawowych nr 1 i nr 3 Monice Szypszak i Piotrowi Szandzie. 
 
– W związku z epidemią koronawirusa nauka odbywa się domach. Niestety,  nie wszyscy uczniowie mają komputery i dostęp do sieci. Problem mają właśnie rozwiązać nowoczesne laptopy, które kupiliśmy dzięki dotacji z Ministerstwa Cyfryzacji. Niebawem dyrektorzy przekażą je najbardziej potrzebującym rodzinom – mówi R. Lorenz.
 
W ramach rządowego programu „Zdalna Szkoła” miasto dostało 80 tys. zł. Jak podkreśla burmistrz, to maksymalna kwota, jaką mogła otrzymać gmina wielkości Międzyrzecza. – Wysokość dotacji jest uzależniona od liczby mieszkańców – dodaje.
 
Komputery mają zainstalowane specjalistyczne programy i wyśrubowane parametry zgodne z wytycznymi ministerstwa. Urzędnicy szacowali, że za dotację kupią 32 laptopy. – Na ogłoszony przez nas przetarg zgłosiło się aż 16 firm. Wygrała najniższa oferta. Za 32 komputery zapłaciliśmy 68 tysięcy 676 złotych, a za resztę dotacji dokupiliśmy pięć dodatkowych zestawów – akcentuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
Ministerstwo zamierza ogłosić kolejny nabór. Tym razem na komputery dla uczniów zamierza przeznaczyć 180 mln. zł. – Jak tylko zostanie ogłoszony nabór, natychmiast wystąpimy do ministerstwa o kolejną dotację – zapowiada burmistrz.

Międzyrzecz stawia na inwestycje. Gmina dostała ponad 2,7 mln zł na budowę nowej drogi

Ilustracja do informacji:  Międzyrzecz stawia na inwestycje. Gmina dostała ponad 2,7 mln zł na budowę nowej drogi
Dzięki dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych władze miasta wybudują drogę o długości blisko 1,5 km. Wzdłuż niej powstanie też chodnik, lampy oraz kanalizacja  deszczowa.
 
Nowa droga ma połączyć osiedle nad Obrą z ul. Poznańską oraz z planowanym przez władze pierwszym odcinkiem wschodniej obwodnicy miasta. Jej główny odcinek wytyczono wzdłuż ul. Długiej, nazywanej potocznie Czarną Drogą.
 
– Mieszkańcy korzystają z Długiej, choć formalnie nie ma jej na mapach geodezyjnych. W dodatku droga znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Po deszczach jej gruntowa nawierzchnia zamienia się w grzęzawisko, a podczas upałów unoszą się nad nią tumany kurzu. Dlatego chcemy wybudować nową drogę na gruntach należących do gminy – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana dzięki kolejnej dotacji, którą Międzyrzecz otrzymał właśnie z Funduszu Dróg Samorządowych. - Prace mają się zakończyć w październiku przyszłego roku i będą kontynuacją trwającej właśnie budowy czterech dróg na osiedlu Nad Obrą – mówi R. Lorenz. – Jestem przekonany, że nowa droga będzie magnesem dla inwestorów, zainteresowanych zakupem znajdujących się wzdłuż niej działek budowalnych.
 
 
Dzięki rządowym pieniądzom władze Międzyrzecza wybudują odcinek drogi o długości prawie 1,5 km. Droga zostanie utwardzona i wyłożona kostką z betonu.
- Wzdłuż drogi wybudujemy też chodniki, kanalizację deszczową oraz oświetlenie – zapowiada R. Lorenz. 
 
Dotacja wynosi 2 mln. 754 tys. zł, podczas gdy koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 6 mln. 996 tys. zł.  Urzędnicy z międzyrzeckiego ratusza liczą jednak na kolejną transzę pieniędzy z rządowego programu. -  Szansą na dodatkowe pieniądze dla naszego miasta są ewentualne oszczędności po przetargach na inwestycje drogowe w innych gminach regionu,  które podobnie jak Międzyrzecz otrzymały finansowe wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz podkreśla, że inwestycje drogowe są jednym z priorytetów władz miasta. – Niestety, wszystkich dróg od razu nie wyremontujemy i nie wybudujemy. Dlatego proszę mieszkańców o cierpliwość – apeluje.
 
Budowa drogi będzie jedną z kilkudziesięciu inwestycji, które są już realizowane, lub niebawem rozpoczną się w gminie Międzyrzecz. – Mimo pandemii koronawirusa i związanych z nią perturbacji gospodarczych, nie zwalniamy tempa. Stawiamy na inwestycje i rozwój – dodaje R. Lorenz.

Jest bezpieczniej i coraz ładniej

Ilustracja do informacji: Jest bezpieczniej i coraz ładniej
Nowa ścieżka połączyła tzw. Biały Most z Winnicą. Ostatnim akordem inwestycji było zamontowanie lamp. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że oświetlenie poprawiło bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. To kolejna odsłona miejskiego programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych, dzięki któremu Międzyrzecz zamienia się w kwitnący, zielony ogród.
 
 
Ścieżka dla pieszych i rowerzystów połączyła tzw. Biały Most nad Obrą z dawnym folwarkiem na Winnicy w prawobrzeżnej części miasta. Prace rozpoczęły się już w ub.r. Ich pierwszym akordem było wycięcie rosnących tam chaszczy oraz uporządkowanie i wyrównanie terenu. Potem ścieżka została utwardzona kostką, a ostatnio zamontowano wzdłuż niej lampy, które już świecą.
 
- Dzięki oświetleniu piesi i rowerzyści mogą z niej korzystać także po zmierzchu. Oświetlenie znacznie poprawiło ich bezpieczeństwo – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Niebawem wzdłuż ścieżki zasadzone zostaną drzewa i krzewy. Zachodzące tam zmiany zwiastują „zieloną rewolucję” w całym miaście. Podobne prace trwają w innych miejscach, objętych gminnym programem rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy już na naszych stronach w internecie i w lokalnej prasie. Jego celem jest zamienienie Międzyrzecza w kwitnący ogród, a najważniejszym punktem będzie zasadzono około 40 tysięcy krzewów ozdobnych i szlachetnych gatunków drzew. Kilkadziesiąt drzew zasadzono ostatnio wzdłuż promenady na d Obra między mostem drogowym i stadionem, a po drugiej stronie rzeki – na tzw. Łące Kolejowej – także owocowe jabłonie i śliwy.
 
- W ramach tego programu powstają też elementy małej infrastruktury. Lampy, ławeczki, zegary słoneczne, urządzenia rekreacyjne, a nawet budki dla ptaków – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Prace mają się zakończyć w października 2020 r. Ich łączny koszt to 10,2 mln zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że gmina zdobył aż 4,6 mln. zł unijnej dotacji.

Będą komputery dla uczniów podstawówek!

Ilustracja do informacji: Będą komputery dla uczniów podstawówek!
Aż 16 ofert wpłynęło na ogłoszony przez gminę konkurs ofert na dostawę 32 laptopów z oprogramowaniem. Komputery przekazane zostaną uczniom szkół podstawowych. Mają im umożliwić tzw. zdalną naukę. Przypominamy, że Ministerstwo Cyfryzacji przyznało gminie 80 tys. zł na zakup komputerów w ramach programu „Zdalna Szkoła”, o czym informowaliśmy już na naszej stronie internetowej.

Burmistrz podkreśla, że 80 tys. zł to maksymalna dotacja, jaką mogła otrzymać gmina wielkości Międzyrzecza. - Oferty są bardzo zróżnicowane. Najniższa opiewa na 68 tys. zł, najwyższa zaś na 120 tys. – Weryfikujemy je pod względem formalnym – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Konkurs przeprowadzony został zgodnie z wytycznymi ministerstwa, które określiło parametry techniczne komputerów, system operacyjny i programy, jakie mają być na nich zainstalowane. Na tej podstawie urzędnicy wstępnie oszacowali koszt jednego laptopa na 2,5 tys. zł. 
 
– Jeśli wygra najniższa oferta, kupimy o kilka komputerów więcej, niż planowaliśmy – zapowiada burmistrz.

Gmina dostała 80 tys. zł na komputery dla dzieci

Ilustracja do informacji: Gmina dostała 80 tys. zł na komputery dla dzieci
Za dotację z Ministerstwa Cyfryzacji władze gminy zakupią 32 komputery z oprogramowaniem, które następnie przekażą uczniom szkół podstawowych.
 
 
Władze gminy skorzystały z rządowego programu „Zdalna Szkoła”, który ma ułatwić zdalną naukę tym uczniom, którzy nie mają komputerów w domach. - W związku z epidemią koronawirusa nauka odbywa się domach. Problem w tym, że nie wszyscy uczniowie mają komputery i dostęp do sieci. Dlatego złożyliśmy w Ministerstwie Cyfryzacji wniosek o dotację w wysokości 80 tysięcy złotych na zakup  komputerów z oprogramowaniem, które przekażemy najbardziej potrzebującym uczniom  – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że 80 tys. zł to maksymalna kwota, o jaką gmina mogła wystąpić do ministerstwa. Wysokość dotacji jest bowiem uzależniona od liczby mieszkańców danej gminy, czy powiatu. Dlatego np. Strzelce Krajeńskie otrzymały z tego programu 70 tys. zł, a Lubniewice niespełna 45 tys. zł.
 
– Wniosek złożyliśmy natychmiast po ogłoszeniu naboru, dzięki czemu dotację otrzymaliśmy w prawdziwie ekspresowym tempie – zaznacza R. Lorenz.
 

Burmistrz podpisał umowę na budowę żłobka

Ilustracja do informacji: Burmistrz podpisał umowę na budowę żłobka
Burmistrz Remigiusz Lorenz i właściciel firmy Nor Bud z Bolewic Norbert Chudy podpisali umowę na budowę żłobka. Placówka zostanie otwarta jeszcze w tym roku.
 
Remigiusz Lorenz jest burmistrzem od ponad pięciu lat i parafował w tym czasie tysiące różnych dokumentów. Dzisiejsze podpisanie ważnej dla miasta umowy przejdzie jednak do historii jego zawodowej kariery na tym stanowisku. Dlaczego? Pierwszy raz złożył autograf pod dokumentem w maseczce ochronnej, a do tego w rękawiczkach i bez tradycyjnego uścisku dłoni z wykonawcą. Podkreślał jednak, że epidemia koronawirusa i związane z nią środki bezpieczeństwa nie powstrzymają rozwoju miasta.
 
- Jedną z najważniejszych inwestycji jest właśnie budowa żłobka. Kilkadziesiąt kolejnych jest już realizowanych, lub niebawem się rozpocznie – zapowiada. 
 
O planowanej budowie tzw. Klubu Dziecięcego, czyli żłobka dla dzieci do trzeciego roku życia, wiele razy informowaliśmy na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach. Przypominamy, że podczas ostatniej sesji radni przychylili się do wniosku R. Lorenza i dołożyli do tej inwestycji 250 tys. zł, co było pierwszym krokiem do rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą.
 
Przetarg wygrała firma Nord Bud z Bolewic w powiecie nowotomyskim, która zrealizowała wcześniej kilka innych inwestycji w naszym mieście. Np. remontowała dach hali sportowo-widowiskowej. Do końca listopada ma opracować projekt i wybudować nowoczesne przedszkole na 48 miejsc dla maluszków. – Zgodnie z umową, gmina zapłaci wykonawcy 2 miliony 964 tysiące złotych – wylicza Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu. - Placówka powstanie przy przedszkolu Bajkowa Kraina przy ulicy Zachodniej.   
 
Poza salami dla dzieci, w budynku znajdować się będzie kuchnia  i zaplecze socjalne. - Ma być tak zaprojektowany, żeby potem można go było rozbudować – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
Jak już wcześniej informowaliśmy, gmina otrzymała dwie dotację na wybudowanie i wyposażenie tej jakże potrzebnej placówki. W sierpniu ub.r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał jej 787 tys. zł na utworzenie i prowadzenie żłobka, a na początku br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dołożyło do tej inwestycji 1 mln. 584 tys. zł z programu Maluch Plus.
 
Dlaczego żłobek powstanie właśnie przy przedszkolu nr 4? – Jest tam sporo miejsca. Początkowo chcieliśmy zaadoptować na ten cel budynek po dawnej przychodni przy ul. Konstytucji 3 Maja, ale rozmowy na temat odkupienia tego obiektu od szpitala zakończyły się fiaskiem. Dlatego postanowiliśmy wybudować nowy, funkcjonalny budynek  na naszej działce – mówi burmistrz.
 
Budowa żłobka będzie jedną z kilkudziesięciu inwestycji, realizowanych przez gminę w bieżącym roku. - Największe z nich to rewitalizacja zieleni i miejsc rekreacyjnych, budowa czterech ulic na osiedlu Nad Obrą oraz przyłączenie dziesięciu budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, dzięki czemu w ponad 100 mieszkaniach zlikwidowane zostaną piece na węgiel i drewno. Będziemy o nich na bieżąco informować na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach– zaznacza Remigiusz Lorenz.

Gmina wystąpiła o dotację na komputery dla uczniów

Ilustracja do informacji: Gmina wystąpiła o dotację na komputery dla uczniów
Władze gminy złożyły wniosek o 80 tys. zł na komputery z oprogramowaniem. – Przekażemy je uczniom naszych szkół – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Szansą na nowe komputery dla uczniów jest rządowy program „Zdalna Szkoła”, ogłoszony właśnie przez Ministerstwo Cyfryzacji.   – W związku z epidemią koronawirusa nauka odbywa się domach. Problem w tym, że nie wszyscy uczniowie mają komputery i dostęp do sieci. Dlatego natychmiast złożyliśmy wniosek o dotacje w wysokości 80 tysięcy złotych na zakup  komputerów z oprogramowaniem, które przekażemy najbardziej potrzebującym uczniom  – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.

Tutaj przeczytasz o budowie żłobka
Burmistrz podkreśla, że 80 tys. zł to maksymalna dotacja, jaką gmina może otrzymać z Ministerstwa Cyfryzacji. – Jeśli ją otrzymamy, będziemy mogli kupić 32 komputery z oprogramowaniem – dodaje samorządowiec.

To już pewne. Przy przedszkolu „Bajkowa Kraina” powstanie żłobek

Ilustracja do informacji: To już pewne. Przy przedszkolu „Bajkowa Kraina” powstanie żłobek
Mamy dobrą informację dla rodziców małych dzieci. Nawet bardzo dobrą. Na wniosek burmistrza Remigiusza Lorenza radni zmienili budżet, co umożliwi rozstrzygniecie przetargu na budowę żłobka i rozpoczęcie tej jakże ważnej inwestycji.
 

Podczas dzisiejszej sesji radni przychylili się do propozycji burmistrza Remigiusza Lorenza i dołożyli 250 tys. zł do jednej z najważniejszych tegorocznych inwestycji – budowy żłobka, który ma powstać przy przedszkolu nr 4 Bajkowa Kraina przy ul. Zachodniej.
 
- Dzięki tej decyzji będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg, co umożliwi ukończenie tej inwestycji jeszcze w tym roku – komentuje Remigiusz Lorenz.
 
Na ogłoszony przez gminę przetarg zgłosiła się tylko jedna firma. Jej oferta była w dodatku była wyższa od kwoty zaplanowanej przez władze miejskie. Dlatego kolejny krok należał do radnych. – Dziękuję za jednomyślność w tej kwestii – dodaje samorządowiec.
 

O budowie tzw. Klubu Dziecięcego, czyli żłobka dla maluchów do trzeciego roku życia, informowaliśmy już kilka razy na naszych stronach internetowych i w lokalnej prasie. Placówka ma powstać w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
 
Inwestycja ukończona zostanie w grudniu br. – Poza salami dla maluszków, w budynku znajdować się będzie kuchnia  i zaplecze socjalne. Ma być tak zaprojektowany, żeby potem można go było rozbudować – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
Jak już wcześniej informowaliśmy, gmina otrzymała dwie dotację na wybudowanie i wyposażenie tej jakże potrzebnej placówki. W sierpniu ub.r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał jej 787 tys. zł na utworzenie i prowadzenie żłobka, a na początku br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dołożyło do tej inwestycji 1 mln. 584 tys. zł z programu Maluch Plus.
 
Rządową promesę burmistrz odebrał w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim z rąk europoseł Elżbiety Rafalskiej (byłej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), wiceministra w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierza Kuberskiego, oraz zastępcy wojewody Wojciecha Perczaka. Zaznaczał przy tym, że Międzyrzecz otrzymał najwyższą z dotacji, przyznanych przez ministerstwo pięciu lubuskim gminom na wybudowanie żłobków. Cztery kolejne samorządy otrzymały pieniądze na utrzymanie istniejących już placówek, ale i w tym przypadku dotacje są niższe od tej, którą dostała nasza gmina.
 
Dlaczego żłobek powstanie właśnie przy przedszkolu nr 4? – Jest tam sporo miejsca. Początkowo chcieliśmy zaadoptować na ten cel budynek po dawnej przychodni przy ul. Konstytucji 3 Maja, ale rozmowy na temat odkupienia tego obiektu od szpitala zakończyły się fiaskiem. Dlatego postanowiliśmy wybudować nowy, funkcjonalny budynek  na naszej działce – mówi burmistrz.
 
Budowa żłobka będzie jedną z kilkudziesięciu inwestycji, realizowanych przez gminę w bieżącym roku. - Największe z nich to rewitalizacja zieleni i miejsc rekreacyjnych, budowa czterech ulic na osiedlu Nad Obrą oraz przyłączenie dziesięciu budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, dzięki czemu w ponad 100 mieszkaniach zlikwidowane zostaną piece na węgiel i drewno. Będziemy o nich na bieżąco informować na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach– zaznacza Remigiusz Lorenz.
 
Na zdjęciu:
Wstępna koncepcja żłobka

Skwer nad Obrą

Ilustracja do informacji: Skwer nad Obrą
W mieście przybywa miejsc przeznaczonych na wypoczynek i rekreację. Ostatnio nad Obrą powstał skwer.
 

Nowy skwer powstał między mostem kolejowym na Obrze i budynkiem tzw. Barki na stadionie miejskim. W pierwszym etapie zamontowano tam kilka ławek i kosz na śmieci oraz zasadzono ozdobne krzewy. To kolejna odsłona programu rozwoju zieleni oraz miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy na naszych stronach internetowych oraz lokalnych mediach. Przypominamy, że w ramach tego projektu w 11 miejscach miasta zasadzonych zostanie około 40 tys. drzew i krzewów ozdobnych oraz zamontowane zostaną elementy małej architektury – ławeczki zegary słoneczne, lampy i kosze na śmieci. Jego celem jest poprawa estetyki w mieście.

Kolejna inwestycja w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Kolejna inwestycja w Międzyrzeczu
Jedną z blisko 50 gminnych inwestycji planowanych w 2020 r. będzie utwardzenie placu sąsiadującego z parkingiem przy ulicy Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich. Zamontowane na nim zostaną urządzenia rekreacyjne, a podczas plenerowych imprez – scena, na której odbywać się będą artystyczne wydarzenia.

 
Plac koło parkingu wyłożony jest betonowymi płytami. Od kilku lat podczas Dni Międzyrzecza ustawiana jest na nich scena, na której występują miejscowi i przyjezdni artyści.

- Plac zostanie wylany asfaltem. Zamontujemy na nim urządzenia rekreacyjne dla mieszkańców – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Montaż urządzeń rekreacyjnych nie oznacza, że Dni Międzyrzecza odbywać się będą w innym miejscu. – Przed świętem naszego miasta urządzenia będą demontowane i oddawane do konserwacji, a w ich miejsce ustawiona zostanie scena. Po zakończeniu imprez scena zostanie rozebrana, a urządzenia wrócą na swoje miejsce – zapowiada R. Lorenz.

Inwestycja zrealizowana zostanie w ramach programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, na którego realizację gmina otrzymała rekordowa dotację w wysokości ponad 4,6 mln zł.

Więcej informacji o gminnych inwestycjach w zakładce „Strefa Inwestycji” na stronie www.miedzyrzecz.pl
1 2 3 4 5 6 ... 12