Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Wielkie święto w Kaławie. Mieszkańcy doczekali się nowej drogi

Ilustracja do informacji: Wielkie święto w Kaławie. Mieszkańcy doczekali się nowej drogi
„Dziękujemy za nową drogę” - takim napisem panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kaławie udekorowały tort, którym ugościły m.in. wojewodę Władysława Dajczaka i burmistrza Remigiusza Lorenza. Okazją było oficjalne otwarcie nowej drogi w tej wsi.

Od wielu lat mieszkańcy Kaławy czekali na utwardzenie gruntowej drogi, łączącej zachodnie rogatki wsi z drogą do Międzyrzecza. Po deszczach zamieniała się w grzęzawisko, a spływająca z niej deszczówka zalewała sąsiadujące z nią boisko ze sztuczną nawierzchnią.
 
- W dodatku jej nawierzchnia była zryta dziurami, na których niszczyliśmy samochody. Na szczęście to już historia. Droga wreszcie doczekała się równej i gładkiej nawierzchni – mówili nam mieszkańcy podczas uroczystego otwarcia nowej drogi.
 
Droga została utwardzona i pokryta solidnym dywanikiem z asfaltu. Wzdłuż niej wybudowano też chodniki, parkingi i postawiono nowe lampy. Ostatnim akordem remontu było przecięcie symbolicznej wstęgi przez wojewodę Władysława Dajczaka, burmistrza Remigiusza Lorenza i jego zastępcę Agnieszkę  Śnieg, starostę Agnieszkę Olender, zastępcę przewodniczącej rady miejskiej Andrzeja Chmielewskiego, sołtysa Małgorzatę Obst-Gralewską i Małgorzatę Winnicką z firmy Bru Bet, która remontowała drogę.  
 
Podczas oficjalnego otwarcia nowej drogi burmistrz R. Lorenz podziękował żegnającemu się z urzędem wojewodzie za kilka lat udanej i owocnej współpracy (W. Dajczak został bowiem posłem na Sejm IX Kadencji i będzie musiał zrezygnować ze stanowiska wojewody). Przypomniał, że wojewoda urodził się w Międzyrzeczu i „ma w sercu nasze miasto”.
– Mam nadzieję, że będzie Pan naszym ambasadorem w Sejmie oraz w centralnych instytucjach państwowych – mówił.
 
Po przecięciu wstęgi dyrektorka szkoły podstawowej Wioletta Stadnik zaprosiła uczestników do szkolnej auli, gdzie na gości czekał m.in. pyszny tort z napisem „Dziękujemy za nową drogę”. Przygotowały go panie z Koła Gospodyń Wiejskich z myślą o uczestnikach uroczystości. Pierwszymi kawałkami sołtys M. Obst-Gralewska poczęstowała wojewodę i burmistrza. – Jest pyszny – zapewniali W. Dajczak i R. Lorenz.
 
Wybudowany odcinek drogi ma 440 m. długości. Gmina zapłaciła za inwestycję blisko 2,5 mln. zł. Burmistrz podkreśla jednak, że około 1,2 mln. zł z tej kwoty do dotacja, która gmina dostała z Funduszu Dróg Samorządowych.
 
Godzinę wcześniej podobna uroczystość odbyła się w Międzyrzeczu, gdzie przedstawiciele lokalnych władz razem z wojewodą otworzyli wyremontowaną ostatnio ul. Chopina. To droga powiatowa, ale swój udział w remoncie miału władze miejskie, które dołożyły do tej inwestycji prawie 500 tys. zł.
 
Gmina przymierza się do kolejnej inwestycji drogowej. Niebawem ogłosi przetarg na  utwardzenie czterech ulic na os. Nad Obrą przed Obrzycami: ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. W przyszłym roku ulice doczekają się nawierzchni z kostki. Projekt zakłada też budowę chodników, kanalizacji deszczowej i oświetlenia. Władze miasta wywalczyła na to rekordową dotację w wysokości ponad 2 mln. 770 tys. zł.

Prawie 2,8 mln. zł na remonty dróg w Międzyrzeczu!

Ilustracja do informacji: Prawie 2,8 mln. zł na remonty dróg w Międzyrzeczu!
Mamy dobrą informację dla mieszkańców Międzyrzecza. Nawet bardzo dobrą! Gmina wywalczyła 2 mln. 777 tys. zł na remonty czterech ulic na nowym osiedlu przy ul. Poznańskiej: ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. 
 
W ostatnich latach gmina sprzedała kilkadziesiąt działek pod domki jednorodzinne przy ul. ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. Część z nich została już zabudowana, ale osiedle wciąż się rozrasta.
 
– I będzie się rozrastać, gdyż systematycznie sprzedajemy tam kolejne nieruchomości. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż są atrakcyjnie położone. Ich sprzedaż zasila budżet gminy, dzięki czemu możemy realizować inne inwestycje – zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
 
Gmina zdążyła już wybudować tam kanalizację i wodociągi. Mieszkańcy narzekali jednak na fatalny stan gruntowych dróg. Po ulewach zamieniały się w bajora i grzęzawisko, a podczas letnich upałów unosiły się nad nimi kłęby kurzu. Te problemy skończą się najpóźniej w jesienią przyszłego roku. – Drogi zostaną wyremontowane dzięki dotacji, którą wywalczyliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych. Mamy już dokumentację i pozwolenie budowlane, niebawem ogłosimy przetarg – zapowiada R. Lorenz.
 
Gmina dostała 2 mln. 777 tys. zł. – Dzięki tej dotacji wyremontujemy drogi o łącznej długości ponad kilometra. Zostaną utwardzone tłuczniem i następnie wyłożone kostką. Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz.
 
W ciągu kilku najbliższych tygodni burmistrz podpisze umowę z wojewodą Władysławem Dajczakiem. Po podpisaniu dokumentu miasto będzie miało rok na realizację i zakończenie tej jakże ważnej dla mieszkańców inwestycji. – Jest szansa, że prace ruszą jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, czy uda się nam wyłonić wykonawcę – informuje Remigiusz Lorenz.
 
Gmina planuje kolejne inwestycje. Liczy m.in. na dotację na budowę drugiego mostu drogowego na Obrze, który ma być głównym ogniwem wschodniej obwodnicy miasta. – Złożyliśmy już wniosek do rządowego programu Mosty dla Regionów i czekamy na decyzję – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz. 

Unijna dotacja na uzbrojenie terenów inwestycyjnych

Ilustracja do informacji: Unijna dotacja na uzbrojenie terenów inwestycyjnych
Gmina Międzyrzecz dostała ponad 9 mln. 800 tys. zł na uzbrojenie terenów przemysłowych w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym II. 

Przebudowa drogi gminnej w Kaławie

Ilustracja do informacji: Przebudowa drogi gminnej w Kaławie
Przebudowa gminnej drogi w miejscowości Kaława koło Międzyrzecza. Umowa o dofinansowanie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych.
 

Koniec z dziurami i kałużami. Gruntowa droga zostanie utwardzona i wylana asfaltem!

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami. Gruntowa droga zostanie utwardzona i wylana asfaltem!
W Kaławie pod Międzyrzeczem trwa remont lokalnej drogi. Mieszkańcy czekali na to od wielu lat.
 
Remontowany odcinek ma 440 m. długości. Łączy dawną drogę krajową nr 3 ze stawem przeciwpożarowym. Biegnie równolegle do drogi powiatowej z Kaławy do Pniewa i Wysokiej. Znajdują się przy nim gospodarstwa, a także kościół, szkoła i sąsiadujące z nią boisko wielofunkcyjne. Obecnie jest zablokowany ze względu na roboty drogowe, ale już 30 sierpnia kierowcy będą jeździć po równej i gładkiej jak stół asfaltowej „kołderce”.
 
Mieszkańcy czekali na remont od wielu lat. Do tej pory niszczyli swoje samochody na poszatkowanej dziurami gruntowej nawierzchni, a w dodatku po deszczach woda spływała z drogi na pobliskie boisko i zalewała jego sztuczną nawierzchnię.
 
Droga została już wykorytowana. Niebawem zostanie utwardzona i pokryta asfaltem. To jednak nie wszystko. Powstanie przy niej chodnik dla pieszych, projekt zakłada również budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia.
 
 
Gmina zapłaci za remont 2 mln. 340 tys. zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że remont jest możliwy dzięki dotacji wynoszącej 1 mln. 237 tys. zł, którą gmina otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych.
 
Burmistrz podkreśla, że podobna inwestycja jest realizowana także w Wyszanowie, gdzie remontowany jest odcinek gminnej drogi z centrum wsi na cmentarz. – Inwestujemy zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Jednym z priorytetów gminy są właśnie remonty dróg – zapewnia Remigiusz Lorenz.

Informacja dla mieszkańców. Mobilny Punkt Informacyjny w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Informacja dla mieszkańców. Mobilny Punkt Informacyjny w Międzyrzeczu
Pracownicy Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp., zapraszają na bezpłatne konsultacje. Będzie to okazja do rozmów ze specjalistą na temat wsparcia m.in. na założenie firmy lub jej rozwój. Dla organizacji pozarządowych i gmin to szansa na przegląd aktualnych konkursów na dofinansowanie ich projektów. Ponadto każdy chętny dowie się o bezpłatnych projektach, w których może uczestniczyć.
 
Konsultacje odbędą się 25 czerwca 2019 r.:
 
  • w godz. od 9.00 do 11.30 w budynku Urzędu Gminy Przytoczna, ul. Rokitniańska 4;
  • w godz. od 12.00 do 14.30 w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu, ul. Wojska Polskiego 13b.
 
Szczegółowe informacje na temat konsultacji:
 
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.
ul. Władysława Sikorskiego, pokój nr 115
tel. 95 7390-377, -378, -380, -386;
e-mail: lpi~@~lubuskie~.~pl

Budowa placu zabaw i miejsca na ognisko nad jeziorem oraz budowa instalacji zewnętrznej elektrycznej oświetleniowej wraz z monitoringiem w miejscowości Bobowicko - gmina Międzyrzecz

Termomodernizacja wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, Termomodernizacja wraz z montażem OZE Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu, Rozbudowa Szkoły Podstawowej o oddział przedszkolny wraz z łącznikiem i niezbędną infrastrukturą

Gmina Międzyrzecz obecnie prowadzi 3 inwestycje realizowane ze środków zewnętrznych tj. Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie – 2020. Termomodernizacja wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu oraz Termomodernizacja wraz z montażem OZE Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu. Te dwa projekty, mają na celu poprawę powietrza na terenie Gminy poprzez zminimalizowanie zużycia energii dzięki ocieplaniu ścian zewnętrznych, wymianie okien drewnianych oraz drzwi wejściowych do budynków, modernizacji systemów grzewczych a co najważniejsze na dachach budynków zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Gmachy szkolne uzyskają także nową elewację.
Całkowita wartość projektu pn.: ”Termomodernizacja wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu” wynosi 1 834 860,00 PLN, natomiast projektu pn.” Termomodernizacja wraz z montażem OZE Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu” wynosi 1 816 173,00 PLN. Przewidywane zakończenie prac budowlanych w SP 3 30.08.2018 r. natomiast w Gimnazjum nr 2 30.09.2018 r.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Termomodernizacja wraz z montażem OZE Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu

Kolejnym znaczącym dla mieszkańców Gminy projektem jest Rozbudowa Szkoły Podstawowej o oddział przedszkolny wraz z łącznikiem i niezbędną infrastrukturą na działce nr ewid. 456/2 obr. 2 – Międzyrzecz przy ul. Wojska Polskiego. Poprzez rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 3 mieszkańcy Gminy doczekają się kolejnego Przedszkola. Nowo wybudowany oddział przedszkolny będzie dedykowany grupie dzieci w wieku od 3- 6 lat. Termin zakończenia prac to 30.08.2018 r. Dzieci będą mogły skorzystać z nowego przedszkola już od września br. Całkowita wartość projektu to 3 916 832,52 PLN.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Termomodernizacja wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, Rozbudowa Szkoły Podstawowej o oddział przedszkolny wraz z łącznikiem i niezbędną infrastrukturą

Budowa placu zabaw i urządzenie siłowni plenerowej w m. Kęszyca Leśna gmina Międzyrzecz

Demontaż, transport i utylizacja wyrobów zawierających azbest z nieruchomości z terenu gminy Międzyrzecz

1 ... 5 6 7 8 9 ... 12