Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w powiecie międzyrzeckim

Nowy park przemysłowy będzie magnesem dla inwestorów

Ilustracja do informacji: Nowy park przemysłowy będzie magnesem dla inwestorów
Niebawem rozpocznie się uzbrajanie terenów w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2. Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z przedstawicielem firmy Gorem, która wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy inwestycji.
 
 
Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstaje między Lubosinkiem i ulicą Rokitniańską. – W pierwszym parku przemysłowym sprzedaliśmy już wszystkie działki, dlatego musimy przygotować tereny pod kolejne zakłady pracy. Nowy park będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju miasta. Dlatego inwestycja ma strategiczne znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Na jej realizację dostaliśmy aż 4 mln. 943 tys. zł. rządowej dotacji – podkreślał burmistrz podczas dzisiejszego podpisania umowy z Michałem Pokładem, przedstawicielem firmy Gorem, która wygrała przetarg na uzbrojenie terenów w nowym parku przemysłowym.
 
Burmistrzowi asystowali inspektor nadzoru budowlanego Adam Michalczak, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie Sylwester Suchowski i pracownica tego wydziału Angelika Grabarek. - Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Zakończy się 30 czerwca 2023 r. Wykonawca wybuduje tam drogi wewnętrzne, kanalizację i wodociągi, chodniki, oświetlenie oraz sieć energetyczną – informuje S. Suchowski.      
 
Gmina zapłaci wykonawcy 5 mln. 987 tys. zł. Burmistrz podkreśla, że to kilkaset tysięcy mniej, niż wynosił kosztorys. W nowym parku na inwestorów czeka należąca do gminy działka o powierzchni niespełna trzech hektarów oraz ponad 100 hektarów, których właścicielem jest Skarb Państwa. – Prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami – dodaje R. Lorenz.
 
Wykonawca ma na koncie kilka inwestycji zrealizowanych w naszym regionie. M.in. w Słubicach i Gorzowie. Uzbroi też tereny pod park przemysłowy w Skwierzynie, który ma powstać w ramach wspólnego projektu z Międzyrzeczem i Przytoczną. – Zatrudniamy między innymi pracowników z Międzyrzecza i okolic – mówi M. Pokład.
 
Po zakończeniu tej jakże ważnej dla miasta inwestycji będzie możliwa budowa ścieżki-pieszo rowerowej wzdłuż ul. Zakaszewskiego, która jest główną osią Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. Burmistrz zapowiada, że ścieżka wybudowana zostanie w pasie technicznym wzdłuż tej drogi.
 
– Wcześniej wybudujemy na tym odcinku kolektor tłoczny, który połączy oczyszczalnię ścieków parkiem przemysłowym przy ulicy Rokitniańskiej. Z budową ścieżki musimy więc wstrzymać się aż do zakończenia tej inwestycji – mówi samorządowiec.

Wspólne inwestycje za unijne pieniądze

Ilustracja do informacji: Wspólne inwestycje za unijne pieniądze
Prace nad dokumentacją i realizacja planowanych inwestycji były tematem roboczego spotkania skwierzyńskich i międzyrzeckich urzędników. Stawką jest prawie 10 mln. zł unijnej dotacji, którą gminy Skwierzyna, Międzyrzecz i Przytoczna dostały na uzbrojenie terenów pod inwestycje. – Roboty budowlane ruszą w przyszłym roku – zapowiada burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
Spotkanie odbyło się w skwierzyńskim magistracie. Naszą gminę reprezentowali m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg, skarbnik Kamila Anioł-Szymańska, kierowniczka Wydziału Rozwoju Gospodarczego Katarzyna Szadkowska i kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji Sylwester Suchowski. Gospodarzem był burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia, któremu asystowali m.in. zastępca Wojciech Kowalewski, skarbnik Agnieszka Laszczak i kierownik Referatu, Inwestycji, Drogownictwa i Melioracji Zbigniew Moraczyński.
 
Tematem spotkania były wspólne inwestycje, na które Międzyrzecz, Skwierzyna i Przytoczna dostały unijną dotację w wysokości 9 mln. 802 tys. zł. (Międzyrzecz dostał 4 mln. 893 tys. zł, Skwierzyna 4 mln. 229 tys. zł, a Przytoczna 700 tys. zł.).
 
– Dotację przeznaczymy na uzbrojenie Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego Numer Dwa, który powstaje przy ulicy Rokitniańskiej. Dzięki tym pieniądzom doprowadzimy tam wodę, sieć kanalizacyjną i prąd oraz wybudujemy drogę z oświetleniem i ścieżką pieszo-rowerowej – wylicza R. Lorenz.
 
Urzędnicy uzgodnili, że do końca br. gminy opracują dokumentację i uzyskają pozwolenia, a w 2022 r. mają się rozpocząć prace budowlane. W przypadku Międzyrzecza całkowity koszt inwestycji wyniesie 6 mln. 796 tys. zł.
 
Drugi Międzyrzecki Park Przemysłowy ma być kolejnym filarem rozwoju gospodarczego miasta i gminy. Na inwestorów czekają tam działki o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Przedsiębiorcy będą mogli inwestować na gruntach gminy oraz na otaczających je działkach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Unijna dotacja na uzbrojenie terenów inwestycyjnych

Ilustracja do informacji: Unijna dotacja na uzbrojenie terenów inwestycyjnych
Gmina Międzyrzecz dostała ponad 9 mln. 800 tys. zł na uzbrojenie terenów przemysłowych w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym II.