Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Aktualności - Poprawa dostępu do edukacji przedszkolnej w Gminie Międzyrzecz

30-12-2020

Kolejna dotacja dla naszej gminy

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja dla naszej gminy
Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w przedszkolu i w jednej ze szkół  podstawowych powstaną grupy przedszkolne, a dzieci i wychowawczynie skorzystają z dodatkowych zajęć. Furtką do dotacji jest umowa, podpisana dziś m.in. przez burmistrza Remigiusza Lorenza i wicemarszałka Łukasza Poryckiego.
 

Urząd Marszałkowski przyznał gminie 899 tys. zł na utworzenie 50 nowych miejsc dla przedszkolaków oraz zajęcia dla dzieci i na szkolenia ich wychowawców. Umowę w tej sprawie podpisali dziś w ratuszu wicemarszałek Łukasz Porycki i zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszy Społecznego w UM Adam Misiaszek oraz burmistrz Remigiusz Lorenz i skarbnik Kamila Anioł-Szymańska.

- Dzięki tej dotacji w szkole podstawowej nr 6 i w przedszkolu nr 1 powstaną grupy przedszkolne. Z budżetu gminy dołożymy do tego zadania nieco ponad 150 tys. złotych – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.   
 
Burmistrz zaznacza, że funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych w podstawówkach doskonale sprawdziło się w kilku międzyrzeckich szkołach. - Pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zatrudnienie personelu, dostosowanie pomieszczeń, wyżywienie dzieci, zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych oraz zakup i montaż dwóch placów zabaw. W ramach projektu organizowane będą także dodatkowe zajęcia dla 145 dzieci oraz szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego – dodaje samorządowiec.
 
Wcześniej UM przyznał gminie 787 tys. zł na wyposażenie i etaty w Klubie Dziecięcym, czyli nowym żłobku przy ul. Zamoyskiego. Podczas dzisiejszej wizyty w Międzyrzeczu goście z Zielonej Góry mieli okazję zwiedzić placówkę. Nie ukrywali, że przestronne sale, zaplecze kuchenne i sanitarne, wyposażenie i kolorowe zabawki zrobiły na nich ogromne wrażenie. – To inwestycja w przyszłość – mówił wicemarszałek.
 
Żłobek otwarty zostanie na początku marca. Jego budowa i wyposażenie kosztowały 2 mln. 964 tys. zł. Burmistrz zaznacza jednak, że z własnego budżetu gmina wydała na inwestycję niespełna 600 tys. zł. Jak to możliwe? – Poza dotacją z Urzędu Marszałkowskiego na wyposażenie i funkcjonowanie żłobka otrzymaliśmy też 1 mln. 584 tys. zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na jego wybudowanie – wylicza samorządowiec.