Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

27-08-2021

Tancerki Transu zabłysnęły w ponad stu krajach!

Ilustracja do informacji: Tancerki Transu zabłysnęły w ponad stu krajach!
Podczas Gali finałowej Miss Polski 2021 oraz Miss Suprantional 2021, transmitowanych na żywo w telewizji Polsat, u boku finalistek mogliśmy zobaczyć tancerzy kierowanego przez Annę Bubnowską Zespołu Tanecznego Trans z Międzyrzecza.
 
 
Takiej publiczności nasze tancerki jeszcze nie miały! Wybory Miss Suprantional 2021 były transmitowane w ponad stu krajach na całym świecie!
 
Tancerze zaprezentowali się również na scenie razem ze znanymi gwiazdami estrady:  KAYAH, Nick Sinckler, Ani Karwan, Alicja Szemplińska, Kasia Moś, Sabina Jeszka oraz Karolina Leszko.
 
Gratulujemy tancerkom i ich instruktorkom!
27-08-2021

Projekt „Zakup węzy pszczelej – poprawa warunków sanitarnych rodzin pszczelich”

Ilustracja do informacji: Projekt „Zakup węzy pszczelej – poprawa warunków sanitarnych rodzin pszczelich”
Zapraszamy pszczelarzy oraz producentów produktów pszczelich  do udziału w projekcie pn „Zakup węzy pszczelej – poprawa warunków sanitarnych rodzin pszczelich”.
 
 
Deklaracja udziału w realizacji zadania „Zakup węzy pszczelej – poprawa warunków sanitarnych rodzin pszczelich” oraz regulamin uczestnictwa do pobrania w załączeniu.
Szczegółowych informacji o projekcie udziela kierownik biura WZP w Gorzowie Wlkp.  tel. 95 728 20 54,e-mail: biuro1wzpgw.wp.pl.
25-08-2021

Nasi samorządowcy docenieni przez mieszkańców

Ilustracja do informacji: Nasi samorządowcy docenieni przez mieszkańców
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski zostali laureatami wojewódzkiego etapu plebiscytu Osobowość Roku. – Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy na nas głosowali – komentuje R. Lorenz.
 
Plebiscyt „Osobowość Roku” zorganizował regionalny dziennik „Gazeta Lubuska”. – Naszą intencją było wyłonienie i uhonorowanie tych Lubuszan, którzy wyróżniają się osiągnięciami zawodowymi i pracują na rzecz innych. Stoję tu przed znakomitym gremium, przed osobami szczególnie zasłużonymi dla województwa lubuskiego– mówił redaktor naczelny „GL” Janusz Życzkowski podczas uroczystej gali, która odbyła się we wtorek, 24 sierpnia, w Folwarku Pszczew.
 
W gali wzięli też udział laureaci z poprzedniego roku, którzy ze względu na pandemię nie mogli odebrać okolicznościowych dyplomów i statuetek. W obu edycjach plebiscytu wystartowało kilkudziesięciu mieszkańców naszego powiatu. Na jego wojewódzkim etapie laureatami zostało dwóch samorządowców z Międzyrzecza. Trzecie miejsce w kategorii Polityka, Samorządność i Społeczność Lokalna za 2020 r. zajął burmistrz Remigiusz Lorenz  (nominowany za aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu unijnych i rządowych dotacji na liczne inwestycje realizowane w gminie Międzyrzecz), natomiast drugi w kategorii Samorządność i Społeczność Lokalna w 2019 r. był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski (nominowany za publikacje związane z powiatem międzyrzeckim i ziemią lubuską oraz archiwizację wspomnień mieszkańców).
 
W gronie finalistów było też kilka innych osób z naszego powiatu. M.in. pochodzący z Bledzewa śpiewak operowy Andrzej Bator i dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie Ewa Walkowska. Międzyrzeccy samorządowcy podziękowali mieszkańcom za oddane na nich głosy.
 
– Ponad tysiąc oddanych na mnie głosów traktuje jako wyraz uznania dla mojej dotychczasowej działalności. Oraz swoisty mandat i poparcie dla kolejnych działań, których celem jest rozwój gminy i poprawa jakości życia jej mieszkańców – komentował R. Lorenz. 
 
Burmistrz podziękował mieszkańcom, a także swoim zastępcom Agnieszce Śnieg i Tomaszowi Markiewiczowi, radnym, kierownikom wydziałów w ratuszu i urzędnikom oraz pracownikom podlegających gminie instytucji i spółek. Podkreślał, że może poświęcić się w stu procentach pracy zawodowej dzięki cierpliwości i wyrozumiałości małżonki Agnieszki, która – jak stwierdził cytując piosenkę Krystyny Prońko – jest dla niego „lekiem na całe zło”.
 
O znaczeniu prestiżowego tytułu Osobowość Roku mówi też A. Chmielewski, który podziękował mieszkańcom za oddane głosy oraz organizatorom plebiscytu i gali. – To dla mnie doping do dalszej pracy – mówił.
 
Dla burmistrza i wiceprzewodniczącego rady podsumowanie plebiscytu było okazją do spotkania i rozmów z innymi samorządowcami, artystami i działaczami społecznymi.  Gratulacje złożyli im m.in. właściciele folwarku Żaneta i Łukasz Robak, którzy w ostatnich latach przekształcili zaniedbane i popadające w ruinę obiekty w turystyczną wizytówkę Pszczewa.
25-08-2021

Szczepimy się dla siebie i innych

Ilustracja do informacji: Szczepimy się dla siebie i innych
Prawie 50 osób zaszczepiło się przeciw COVID-19 w tymczasowym punkcie szczepień, który powstał z inicjatywy burmistrza Remigiusza Lorenza przy wsparciu proboszcza parafii pw. Św. Wojciecha ks. kan. Pawła Tokarczyka oraz medyków z prywatnej przychodni i miejscowego sanepidu. W utworzeniu podobnych punktów pomagali strażacy-ochotnicy z Międzyrzecza-Obrzyc i Kaławy i personel międzyrzeckiego szpitala.
 
W niedzielę, 22 sierpnia, salka katechetyczna przy kościele pw. Św. Wojciecha zamieniła się w placówkę medyczną, w której mieszkańcy mogli się zaszczepić przeciw COVID-19. Tymczasowy punkt szczepień zastał utworzony z inicjatywy burmistrza Remigiusza Lorenza przy wsparciu proboszcza parafii pw. Św. Wojciecha ks. kan. Pawła Tokarczyka, który jest jednocześnie dziekanem dekanatu pszczewskiego, natomiast same szczepienia prowadzili medycy z przychodni Med-Plus Marzeny Kucharskiej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu,
 
Pielęgniarki zaszczepiły łącznie 48 osób. Mieszkańcy sami wybierali rodzaj szczepionek. Większość zdecydowała się na jednorazową szczepionkę Johnson and Johnson, choć do wyboru mieli też podawaną dwukrotnie szczepionkę Pfizer. Wpierw musieli wypełnić formularz i odpowiedzieć na kilka pytań lekarza.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że w  utworzeniu dwóch następnych tymczasowych punktów sczepień władzom gminy i medykom pomogli strażacy-ochotnicy z jednostek w Międzyrzeczu-Obrzycach i Kaławy. W niedzielę podobna akcja odbyła się bowiem na kąpielisku nad jez. Głębokie, natomiast w sobotę w Kaławie, gdzie punkt utworzono przy remizie OSP. W obu przypadkach zainteresowane osoby szczepili pracownicy międzyrzeckiego szpitala.
 
Mieszkańcom Kaławy przykład dała 92-letnia pani Zosia, która jako jedna z pierwszych. zameldowała się w punkcie szczepień. Po seniorce szczepionki Johnson and Johnson przyjęło też kilku strażaków-ochotników z Rusinowa, którzy przyjechali do Kaławy na szkolenie z obsługi kamery termowizyjnej.
 
- Im więcej zaszczepionych osób, tym mniejsze zagrożenie kolejną falą pandemii oraz związanymi z nią obostrzeniami, takimi jak zamykanie szkół, zakładów pracy oraz placówek handlowych – podkreśla Łukasz Ruta, sekretarz Urzędu Miejskiego.  
 
W gminie Międzyrzecz w pełni zaszczepionych jest 12 tys. 510 osób, co stanowi 50,74 proc. jej mieszkańców.
25-08-2021

W kilku wioskach powstaną mobilne punkty spisowe

Ilustracja do informacji: W kilku wioskach powstaną mobilne punkty spisowe
We wtorek, 31 sierpnia, w kilku wsiach w gminie Międzyrzecz – w Żółwinie, Bukowcu, Kuligowie, Kalsku, Kęszycy Leśnej, Wyszanowie, Szumiącej i Pniewie – utworzone zostaną tzw. mobilne punkty spisowe, w których mieszkańcy będą mogli się spisać w #NSP2021 
 
Szczegóły na plakacie
 
25-08-2021

Informacja o sesji Rady Miejskiej

Ilustracja do informacji: Informacja o sesji Rady Miejskiej
We wtorek 31 sierpnia 2021 r. o godz. 9.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu odbędzie się XLI sesja Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
 
 
 
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Porządek obrad.
3. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji Gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Gminie Międzyrzecz na lata 2021 - 2025 (projekt nr 1).
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2021 (projekt nr 2).
5. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Międzyrzecz na lata 2021 – 2030 (projekt nr 3).
6. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia projektu regulaminu dostarczania wody
i odprowadzania ścieków oraz przekazania go do zaopiniowania organowi regulacyjnemu (projekt nr 4).
7. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
8. Informacja Przewodniczącego Rady o działalności w okresie międzysesyjnym.
9. Interpelacje i zapytania na piśmie.
10. Wnioski dotyczące organizacji pracy Rady i informacje.
11. Zamknięcie obrad sesji.
Przewodnicząca Rady Miejskie w Międzyrzeczu Katarzyna Budych
25-08-2021

Narodowy Spis Powszechny. Specjalna aplikacja spisowa

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny. Specjalna aplikacja spisowa
Dla osób ze szczególnymi potrzebami przygotowana została specjalna wersja aplikacji spisowej.
Jak z niej skorzystać? Po wejściu na stronę https://spis.gov.pl/ należy wybrać przycisk „Przejdź do aplikacji spisowej”. W lewej górnej części strony znajduje się link „Wersja dla osób ze szczególnymi potrzebami”.
 
 
Osoby potrzebujące wsparcia w obsłudze aplikacji lub komputera, mogą zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfa operatora), wybrać „1” – NSP 2021 a następnie „1” – „spisz się przez telefon” i w trakcie rozmowy z rachmistrzem przekazać dane spisowe. Wybierając „2” –„pomoc i informacje merytoryczne na temat spisu oraz weryfikacja tożsamości rachmistrza” – zostaniemy przekierowani do konsultanta infolinii, u którego można zgłosić potrzebę spisania się z rachmistrzem podczas wywiadu bezpośredniego w miejscu zamieszkania. Konsultant odnotuje w systemie prośbę o wywiad bezpośredni, co pozwoli skierować rachmistrza pod właściwy adres.
 
Osoby niedowidzące mogą również z osobą towarzyszącą, do której mają zaufanie, wybrać się do najbliższego urzędu gminy (o ile zdrowie na to pozwala) i tam na specjalnie utworzonym spisowym stanowisku komputerowym dokonać spisu. O pomoc można poprosić także wyznaczonego pracownika gminy.
 
Inną możliwością jest skorzystanie z okazji i spisanie się w mobilnym punkcie spisowym, o działalności których informacje podawane są w lokalnych mediach. Takich doraźnych akcji spisowych na terenie kraju jest wiele.
 
Pamiętajmy także, że osoba niedowidząca może zostać również spisana przez osobę, z którą mieszka.
 
23-08-2021

Zrób zdjęcie Spisobusu i wygraj nagrodę!

Ilustracja do informacji: Zrób zdjęcie Spisobusu i wygraj nagrodę!
Od niedawna po drogach województwa lubuskiego porusza się specjalny Spisobus, promujący Narodowy Spis Powszechny! Widziałeś go może? W związku z tym mamy dla Ciebie minikonkurs pn. "Spisobus Obiektywnie".
 
Pierwsza osoba, która w danym dniu trwania konkursu (do 30 września) zrobi zdjęcie samochodu promującego #NSP2021, otrzyma nagrodę od Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

Szczegóły konkursu znajdą Państwo na stronie https://zielonagora.stat.gov.pl/narodo.../konkursy-nsp-2021/
 
ZAPRASZAMY! Kto pierwszy ten lepszy   
23-08-2021

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Polski Instytut Badawczy ostrzega przed ulewami w sześciu powiatach woj. lubuskiego – m.in. w powiecie międzyrzeckim – w poniedziałek, 23 sierpnia, od godz. 9.00 do 17.00.
 
 
Opady mogą wynieść 70 mm.
20-08-2021

Pogranicze bez historii?

Ilustracja do informacji: Pogranicze bez historii?
 
Miłośnicy historii i literatury wzięli udział w promocji książki „Pogranicze. Przeszłość bez historii…”, której autorem jest znany w mieście i regionie naukowiec prof. Marceli Tureczek. 
 
Spotkanie autorskie odbyło się w czwartkowe popołudnie w Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzyrzecz. Prowadziła je historyk dr Karolina Korenda-Gojdź z Pszczewa. Autor jest osobą znaną nie tylko w gminie i powiecie, ale także w całym regionie. Mieszkający w Wyszanowie pod Międzyrzeczem prof. Marceli Tureczek jest zastępcą dyrektora Instytutu Historii na Uniwersytet Zielonogórski, kieruje też Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej, które popularyzuje wiedzę o przeszłości naszego regionu. Studenci, naukowcy i mieszkańcy woj. lubuskiego znają go również jako autora licznych artykułów w czasopismach naukowych i książek. M.in. o historii Ziemi Międzyrzeckiej. Jego najnowsza publikacja dotyczy wielu rozmaitych wątków, zawiązanych z dziejami dawnego pogranicza polsko-niemieckiego na odcinku od Skwierzyny po Wschowę.
 
– Te tereny odpadły od Rzeczypospolitej po jej drugim rozbiorze w 1793 r., a po zakończeniu pierwszej wojny światowej i Powstaniu Wielkopolskim nie wróciły już do odrodzonej po zaborach Polski – zaznacza.
 
Podczas arcyciekawej i jednocześnie dość swobodnie prowadzonej rozmowy z K. Korendą-Gojdź autor odsłonił słuchaczom kulisy powstania swojej najnowszej publikacji. Zaznaczał, że materiały zbierał do niej przez kilka lat. Opisane przez niego wydarzenia z jakże skomplikowanej i bogatej historii dawnego pogranicza miały niejednokrotnie ogromne znaczenie dla ich świadków i mieszkańców, choć – niestety – nie zawsze zdołały się przedrzeć i zaistnieć w głównym nurcie historii; w lekturach szkolnych i szeroko znanych opracowaniach naukowych. Dlatego dość prowokacyjnie określił je Przeszłością bez historii.
 
Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja. Jak podkreślał Andrzej Chmielewski, dzięki takim osobom jak prof. M. Tureczek, dzieje naszego regionu powoli przestają być białą plamą, także na historycznej mapie kraju.
 
Na zakończenie autor zaprosił uczestników na promocje książki "Rubież - granica - pogranicze. Ludzie, konflikty i pamięć na dawnym pograniczu polsko-niemieckim w XVIII-XXI wieku" pod redakcją K. Korendy-Gojdź i Grzegorza Urbanka, które odbędzie się 30 sierpnia w międzyrzeckiej bibliotece.
 
Książkę „Pogranicze. Historia bez przeszłości…” można kupić w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp., lub wypożyczyć w bibliotece w Międzyrzeczu. Niebawem będzie dostępna w księgarniach.