Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Budowa wschodniej obwodnicy Międzyrzecza etap I

23-01-2024

Przetarg na pierwszy etap wschodniej obwodnicy miasta

Ilustracja do informacji: Przetarg na pierwszy etap wschodniej obwodnicy miasta
Trudno o lepszą informację dla mieszkańców Międzyrzecza! Urząd Miejski ogłosił przetarg na wybudowanie pierwszego odcinka wschodniej obwodnicy miasta. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że rozpoczęcie tej ważnej inwestycji będzie możliwe dzięki rządowej dotacji wynoszącej ponad 4 mln. 97 tys. zł.

- Pierwszy fragment połączy ulicę Poznańską z odnogą wybudowanej ostatnio ulicy Długiej i zakończy się przy rzece Obrze, na której w drugim etapie wybudujemy most i drogę do ulicy Piastowskiej. W trzeciej fazie połączymy ten odcinek z wybudowaną już drogą, łączącą ulicę Rokitniańską z nowym parkiem przemysłowym, który powstał w okolicach Lubosinka – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Termin składania ofert upływa 5 lutego o godz. 11.00. Zwycięzca przetargu oprócz asfaltowej drogi o długości blisko 780 metrów ma wybudować także chodnik, ścieżkę rowerową, oświetlenie i zjazdy.
 
Przypominamy, że gmina przez kilka lat ubiegała się o dotację na wybudowanie obwodnicy. Poprzednie wnioski dotyczyły budowy całej obwodnicy wraz z mostem drogowym. Zostały odrzucone ze względu na zbyt wysoki koszt całej inwestycji, dlatego ostatnio burmistrz postanowił podzielić ją na trzy etapy. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, co potwierdza przyznana gminie dotacja na pierwszy odcinek obwodnicy. 
 
– Wydając decyzję o przyznaniu nam tej dotacji eksperci z pewnością wzięli pod uwagę fakt, że ostatnio wybudowaliśmy ulice Długą, która pełnić będzie funkcje drogi dojazdowej do obwodnicy od strony Obrzyc i jednocześnie uzbroiliśmy tereny pod przyszłe domki i bloki wielorodzinne – dodaje R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa pierwszego etapu gwarantuje przyznanie gminie kolejnej dotacji na drugi etap obwodnicy i będący jej najważniejszym ogniwem kolejny, drugi most drogowy na Obrze. Zakończenie tej inwestycji ma rozwiązać największy problem komunikacyjny miasta, czyli korki tworzące się na ulicy Kazimierza Wielkiego przed jedynym do tej pory mostem na tej rzece.
 
- Wschodnia obwodnica wraz z nowym mostem ma odciążyć ruch kołowy w centrum Międzyrzecza. Będą z niej korzystać na przykład mieszkańcy Obrzyc, którzy pracują w zakładach znajdujących się w prawobrzeżnej części miasta przy ulicy Przemysłowej , a także w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 1 oraz w niedalekiej już przyszłości w otwartym w grudniu 2023 r. Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2, który powstał między ulicą Rokitniańską i Lubosinkiem – zapowiada R. Lorenz. 
31-10-2023

Budowa wschodniej obwodnicy Międzyrzecz etap I

Informacja o zawarciu umowy na realizację zadania

W dniu 31 października pomiędzy Gminą Międzyrzecz, a Wojewodą Lubuskim została zawarta umowa na realizację zadania pn. "Budowa wschodniej obwodnicy Międzyrzecza etap I".
 
Wartość całkowita zadania: 6.829.338,50 zł
Dofinansowanie: 4.097.603,00 zł
Wkład własny Gminy Międzyrzecz: 2.731.735,50 zł
 

Plakat informacyjny