Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

02-12-2022

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze
Zakład Gospodarki Lokalowej w Międzyrzeczu ogłasza nabór na stanowisko urzędnicze: referent ds. administrowania nieruchomościami 
 
Szczegóły mogą Państwo znaleźć m.in. na tablicy informacyjnej Zakładu Gospodarki Lokalowej w Międzyrzeczu, ul. Krótka 2.
 
02-12-2022

Zasady stosowania stabilnego jodu celem blokowania jodochwytności tarczycy w przypadku skażenia środowiska jodem promieniotwórczym

Ilustracja do informacji: Zasady stosowania stabilnego jodu celem blokowania jodochwytności tarczycy w przypadku skażenia środowiska jodem promieniotwórczym
W przypadku skażenia środowiska jodem promieniotwórczym działania obejmują doustne podanie jodu stabilnego w odpowiednim czasie i odpowiedniej dawce celem zablokowania jodochwytności tarczycy, unikanie spożywania skażonej żywności, wody pitnej, mleka, inne metody natychmiastowego reagowania zgodne z wytycznymi (w przypadku katastrofy nuklearnej do atmosfery ulegają uwolnieniu różne promieniotwórcze izotopy, w tym jod promieniotwórczy).
 
 
02-12-2022

W Międzyrzeczu ruszyła sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach

Ilustracja do informacji: W Międzyrzeczu ruszyła sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach
Do gminnego punktu składowania węgla trafiły już pierwsze partie tego opału. Węgiel sprzedawany jest po 2 tys. zł za jedną tonę.  
 
 
Preferencyjną sprzedażą węgla dla mieszkańców gminy Międzyrzecz zajmuje się jedna z miejskich spółek – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które znajduje się na terenie spółki PUBR przy ul. Reymonta 5. Jej pracownicy informują telefonicznie  mieszkańców, którzy złożyli wcześniej wnioski na zakup węgla na preferencyjnych warunkach, o terminie jego odbioru (nr tel. 531 687 357).
 
- Mamy umowę ze spółką Węglokoks na dostawy węgla. Jego pierwsze partie trafiły już do gminnego punktu. Przed rozpoczęciem sprzedaży musieliśmy zakupić wagę z certyfikatem i przygotować skład – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Miasto zamówiło 450 ton opału, w dwóch turach po 225 ton każda. -  Do 1 grudnia w Urzędzie Miejskim w Międzyrzeczu złożono ponad 330 wniosków o zakup paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego – dodaje burmistrz.
 
Węgiel sprzedawany jest po 2 tys. zł. za tonę. Do końca grudnia br. Mieszkańcy mogą zakupić do półtorej tony, a pozostałą część w przyszłym roku. Limit na rodzinę wynosi łącznie  3 tony do końca  kwietnia 2023 r.
 
- Węgiel posiada certyfikat. Jest dobrej jakości, świetnie się pali – zapewniają pracownicy. – Jeśli ktoś nie ma własnego transportu, możemy podać numer telefonu firmy zajmującej się przewozem. 
02-12-2022

Jesień zainspirowała młodzież

Ilustracja do informacji: Jesień zainspirowała młodzież
W Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy plastycznej „Barwy jesieni”. Autorami prezentowanych prac są uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Gratulacje młodym artystom złożyła m.in. sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka.
 
Wyzłocone barwami jesieni krajobrazy były inspiracją dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Barwy Jesieni”. Artystycznym plonem ich twórczych poszukiwań są prace, które od środy, 30 listopada, można podziwiać w galerii „30” w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Oprócz młodych artystów, w otwarciu wystawy wzięli udział ich koledzy i koleżanki, rodzice, nauczyciele i liczni przyjaciele. M.in. sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka i dyrektorka  MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy.
 
Pierwszą odsłoną wernisażu był występ uczniów z zespołów edukacyjno-terapeutycznych. Muzyka, wiersze i piosenki wprowadziły uczestników w nastrój pełnej refleksji, mieniącej się złotymi barwami Złotej Polskiej Jesieni.
 
Prace zachwyciły gości. – Świadczą o uzdolnieniach autorów oraz ich bardzo twórczym, osobistym postrzeganiem otaczającego nas świata – komentuje A. Sawka.
 
Wystawa czynna będzie do 9 grudnia. Można ją oglądać w godzinach pracy ośrodka.
01-12-2022

Zmiana warty w skwierzyńskim batalionie

Ilustracja do informacji: Zmiana warty w skwierzyńskim batalionie
Nowym dowódcą stacjonującego w Skwierzynie 151. Batalionu Lekkiej Piechoty został ppłk Krzysztof Słowik, który zastąpił na stanowisku mjr Roberta Urbanka. Obu oficerom gratulacje złożyła m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.
 
Skwierzyński 151. Batalion Lekkiej Piechoty jest jednym z bojowych ogniw 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu. Dziś jego nowym dowódcą został ppłk Krzysztof Słowik, który służył wcześniej w stacjonującej w Międzyrzeczu elitarnej 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.
 
Przekazanie obowiązków odbyło się na placu apelowym skwierzyńskiej jednostki wojskowej. Oprócz wojskowych uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych służb, instytucji oraz administracji rządowej i samorządowej – m.in. wicewojewoda Wojciech Perczak, burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia z zastępcą Wojciechem Kowalewskim, wójt Przytocznej Bartłomiej Kucharyk, a także zastępca burmistrza Międzyrzecza Agnieszka Śnieg.
 
Gratulacje i podziękowania obu oficerom złożyła m.in. A. Śnieg. – Liczę na dalszą, jakże udaną współpracę między dowodzonym przez Pana pododdziałem i Gminą Międzyrzecz – mówiła wręczając list gratulacyjny nowemu dowódcy skwierzyńskiego batalionu.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla bardzo owocną i korzystną dla wszystkich stron współpracę gminy Międzyrzecz z 17. WBZ i Wojskami Obrony Terytorialnej. – Żołnierze z Międzyrzecza oraz ze Skwierzyny pomagają nam w organizacji rozmaitych imprez i aktywnie w nich uczestniczą, za co serdecznie im dziękuję. Terytorialsi ze skwierzyńskiego batalionu świetnie się sprawdzili podczas pandemii koronowirusa – dodaje R. Lorenz.
01-12-2022

Uwaga, zmiana organizacji ruchu kołowego wokół ratusza

Ilustracja do informacji: Uwaga, zmiana organizacji ruchu kołowego wokół ratusza
W związku z organizacją Jarmarku Mikołajkowego, który odbędzie się we wtorek, 6 grudnia, na rynku wokół ratusza. od niedzieli, 4 grudnia, do środy 7 grudnia, zamknięte zostaną ulice: Rynek, Wesoła i Lipowa.

Przepraszamy za utrudnienia.
30-11-2022

Europa z naszej ulicy już po raz piąty

Ilustracja do informacji: Europa z naszej ulicy już po raz piąty
Rok 2022 został przez Komisję Europejską ogłoszony Rokiem Młodzieży, dlatego też już po raz piąty zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie w ramach projektu Europa z naszej ulicy, w którym nagrodą jest wyjazd do Brukseli i spotkanie z europosłami. Organizatorem konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Nabór projektów trwa do 27 stycznia 2023.
 
– Celem konkursu jest zaktywizowanie młodzieży do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturalnym, historycznym oraz intelektualnym Europy. Chcemy budować wśród młodych osób poczucie wspólnoty, integracji, zaufania i przede wszystkim pokazać, że wspólne działania służą rozwojowi oraz wzajemnemu bezpieczeństwu w budowaniu lepszej przyszłości  – mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.
 
Weź udział w projekcie – to proste
 
Zadaniem uczestników konkursu jest znalezienie i pokazanie związków swojej okolicy, miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi. Forma przekazu może być różnorodna, od prezentacji, po przygotowanie projektu folderu, krótkiego filmu, cyklu podcastów o różnorodnej tematyce związanej ze wspólną historią, czy też kulturą całej Europy. Wybór formy i tematu zależy od nieograniczonej wyobraźni młodzieży.
- Udział w konkursie to doskonała okazja dla osób, które interesują się wspólnotą Europejską, historią Europy, a także przyszłością Polski i Polaków w europejskim dążeniu do wspólnotowości - mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
 
Dla kogo jest konkurs?
 
Do udziału w konkursie zapraszamy grupy młodzieży w zespołach od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych projektów, oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.
 
Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym etapie, należy zgłosić pomysł za pomocą wysłania formularza dostępnego na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Zespół musi przesłać opis projektu oraz w jakiej formie zostanie on zrealizowany i zaprezentowany. Następnie, spośród zgłoszeń zostanie wybranych dziesięć pomysłów, które zostaną realizowane.
 
W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Zespoły wybranych projektów zostaną zaproszone  do udziału w finale, który będzie miał miejsce w Warszawie.
 
Wyboru najlepszych projektów dokona jury w którego skład na przestrzeni poprzednich edycji wchodzili m.in. Kinga Dębska - reżyserka, Anna Dziewit-Meller – dziennikarka i pisarka, czy Piotr Stasiak – dokumentalista.
 
Nagroda – wyjedziesz do Brukseli
 
Nagrodą dla najlepszych zespołów projektowych będzie wyjazd do Brukseli, podczas którego młodzież pozna europejską stolicę, zwiedzi Parlament oraz Komisję Europejską i spotka się z pracującymi europosłami. A to wszystko przy smaku oryginalnej belgijskiej czekolady.
29-11-2022

Kostka zamiast dziur i kałuż

Ilustracja do informacji: Kostka zamiast dziur i kałuż
Budowa gminnej drogi w Żółwinie powoli zbliża się do końca. Przed Bożym Narodzeniem kierowcy będą mogli przetestować jej nową nawierzchnię z betonowej kostki.
 
Za trzy, góra cztery tygodnie mieszkańcy Żółwina przestaną narzekać na fatalny stan przecinającej wieś drogi. Jej gruntowa nawierzchnia została już wykorytowana, utwardzona i wyłożona kostką. Jezdnia ma pięć i pół metra szerokości. Będą ja oświetlać nowe lampy, a ostatnim etapem dobiegającej już końca inwestycji będzie budowa chodnika o szerokości dwóch metrów. Powstał też łącznik między budowanym odcinkiem i drogą powiatową z Międzyrzecza przez Żółwin do Kuligowa i dalej do Pszczewa.
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Brubet, która zrealizowała wiele podobnych inwestycji w naszym mieście i regionie. Ich finał zaplanowano na drugą połowę grudnia. Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 290 tys. zł, ale z własnego budżetu wyłoży nieco ponad 500 tys. zł. Jak to możliwe?
 
- Na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji gmina dostała 786 tys. zł z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz. - Obecnie realizujemy w gminie kilka innych inwestycji drogowych. Wszystkie za rządowe i unijne dotacje.
28-11-2022

Budowa nowej drogi na finiszu!

Ilustracja do informacji: Budowa nowej drogi na finiszu!
Dobiega końca budowa ulicy Długiej. Zostanie otwarta za kilka miesięcy.  – To jedna z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Wiosna przyszłego roku kierowcy przestaną narzekać na dziury w gruntowej nawierzchni ulicy Długiej, a piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z oświetlonych ścieżek. Droga została częściowo utwardzona kostką, a po jej obu stronach trwa budowa ścieżek dla pieszych i rowerzystów. – Odciąży ruch kołowy na ulicy Poznańskiej, a dla mieszkańców Obrzyc i osiedla nad Obrą będzie w przyszłości drogą dojazdową do planowanej przez nas wschodniej obwodnicy miasta z drugim mostem drogowym nad Obrą – mówi  burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Nowa droga łączy Obrzyce z ulicą Poznańską, ma ponad półtora kilometra długości. – W kolejnym etapie planujemy poszerzyć i utwardzić jej odcinek od szpitala do drogi do Żółwina i Kuligowa – zapowiada R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln 875 tys. zł. - Na realizację tego zadania dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
 
Budowa Długiej jest kolejną inwestycją drogową, realizowaną w tym roku w naszej gminie. Obecnie dobiega końca budowa gminnej drogi w Żółwinie, a przed kilkoma tygodniami rozpoczęło się utwardzanie trzech ulic w zachodniej części miasta: Malczewskiego, Norwida i Konopnickiej. To nie koniec dobrych informacji dla Mieszkańców. Gmina dostała ostatnio dotację na kompleksową modernizację ulicy Komisji Edukacji Narodowej.  – Wszystkie inwestycje drogowe realizujemy dzięki rządowym i unijnym dotacjom – podkreśla burmistrz.
28-11-2022

Podziękowania za dar życia

Ilustracja do informacji: Podziękowania za dar życia
Krwiodawcy z powiatu międzyrzeckiego świętowali Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Kilkunastu z nich odebrało odznaczenia, a wszyscy wysłuchali gratulacji i podziękowań, złożonych m.in. przez burmistrza Remigiusza Lorenza.
 
 
Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa odbyły się w piątek, 25 października, w międzyrzeckiej restauracji „Piastowska”. Uczestniczyli w nich krwiodawcy z czterech klubów HDK – z Pszczewa, Bobowicka oraz klubów działających przy jednostkach wojskowych w Skwierzynie i Międzyrzeczu – zrzeszonych w Oddziale Rejonowym PCK Międzyrzeczu.
 
Krwiodawców i gości przywitał prezes Ryszard Wojniusz, który razem z prezesem klubu HDK Żołnierska Krew Mirosław Filipkiewicz wręczył resortowe odznaczenia kilkunastu krwiodawcom. Za wspieranie oddziału podziękował też burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi i radnemu Miejskiemu Zbigniewowi Smejlisowi, który jest honorowym krwiodawcą i prezesem klubu HDK działającego przy szkole rolniczej w Bobowicku.
 
- Dzieląc się własną krwią ratujecie zdrowie i życie ofiar wypadków i osób chorych. Serdecznie Wam za to dziękuję w imieniu swoim i Mieszkańców Gminy Międzyrzecz – mówił R. Lorenz.
 
Honorowym dawcom krwi podziękowali także dowódca stacjonującej w naszym 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk Sławomir Kocanowski oraz mieszkający w naszej gminie były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. rez. dr Mirosław Różański, który przed objęciem najważniejszego w Wojsku Polskim stanowiska dwukrotnie dowodził „siedemnastą”. Gen. Różański był współzałożycielem wojskowego klubu HDK Żołnierska Krew i nadal jest honorowym krwiodawcą, za co podczas piątkowej uroczystości został uhonorowany jednym z odznaczeń.
 
- Trudno o lepszy przykład bezinteresownej działalności na rzecz innych osób. Krwiodawcy zawsze mogą liczyć na wsparcie z mojej strony – zapewnia burmistrz R. Lorenz.
1 2 3 4 5 6 ... 305