Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

04-03-2024

Zarząd OSP w Kursku z jednogłośnym absolutorium

Ilustracja do informacji: Zarząd OSP w Kursku z jednogłośnym absolutorium
Strażacy z OSP Kursko jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za miniony rok.
 
 
Zebranie sprawozdawcze druhen i druhów z OSP Kursko odbyło się 2 marca w sali wiejskiej w tej wsi. Otworzył je prezes jednostki Emil Adamczuk, który po przywitaniu strażaków i gości odczytał sprawozdanie za miniony rok. Po wysłuchaniu kolejnych sprawozdań uczestnicy jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za 2023 rok, po czym wysłuchali podziękowań za trudną służbę, złożonych m.in. przez burmistrza Remigiusza Lorenza, który jest prezesem OSP w gminie Międzyrzecz i jednocześnie zasiada w zarządzie powiatowym straży ochotniczych.
 
- Gratuluję zarządowi i dziękuję wszystkim strażakom za waszą służbę oraz zaangażowanie w życie społeczne sołectwa i gminy – mówił R. Lorenz.
 
W swoim przemówieniu burmistrz zaznaczał, że tylko w tej kadencji do jednostek OSP w naszej gminie – z Bukowca, Wyszanowa i ostatnio także Kaławy - trafiły trzy nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze, a do końca roku czwarty powinien rozpocząć służbę w Kęszycy Leśnej. Dodał, iż gmina kończy już program wymiany na nowe samochodów strażackich i zabiera się za modernizację strażackich remiz. Podziękował też prowadzącemu spotkanie komendantowi gminnemu OSP Dariuszowi Surmie, który – jak podkreślał R. Lorenz – ma ogromny wkład w pozyskiwaniu przez gminę dotacji na nowe pojazdy, sprzęt ratowniczo-gaśniczy i rozbudowę infrastruktury. – Dzięki wam mieszkańcy gminy i nasi goście mogą się czuć bezpiecznie – mówił samorządowiec.
 
O wsparciu ze strony rady mówił prezes OSP w Gorzycy Arkadiusz Madzelan, który jest jednocześnie radnym miejskim. – Wszystkie projekty uchwał dotyczące gminnych dotacji na zakup nowych pojazdów były przyjmowane jednogłośnie. Możecie na nas liczyć – zapewniał,
04-03-2024

Panie z Nietoperka świętowały Dzień Kobiet

Ilustracja do informacji: Panie z Nietoperka świętowały Dzień Kobiet
Sołeckie obchody Dnia Kobiet odbyły się w niedzielę po południu w sali wiejskiej w Nietoperku.
 
Świętujące panie odwiedził m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który przywiózł im półsłodkie podarunki oraz życzył uczestniczkom spotkania nieustającego uśmiechu na twarzach, spełnienia marzeń oraz wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i zawodowym.
 
Życzenia paniom złożyli też mieszkający w tej wsi radny miejski Zbigniew Smejlis i sołtys Nietoperka Grzegorz Górgurewicz.  
04-03-2024

Królewskie powitanie "Kaławiaka"

Ilustracja do informacji: Królewskie powitanie "Kaławiaka"
W szpalerze świec dymnych oraz wśród okrzyków radości i podziwu przed remizą OSP w Kaławie zaparkował 1 marca „Kaławiak” – nowy samochód ratowniczo-gaśniczy miejscowych strażaków-ochotników. – Niech jak najrzadziej wyjeżdża z garażu – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przywitanie „Kaławiaka” poprzedziło zebranie sprawozdawcze, podczas którego druhny i druhowie z OSP Kaława jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za miniony rok. Prezesowi jednostki Andrzejowi Obstowi wraz z zarządem oraz wszystkim druhnom i druhom gratulacje oraz podziękowania za działalność złożył m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem straży ochotniczych w gminie Międzyrzecz i zasiada w zarządzie powiatowym OSP.
 
„Kaławiak” wjechał do wsi w asyście innych pojazdów strażackich z naszej gminy. Oprócz mieszkańców Kaławy i strażaków-ochotników z całej gminy nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy witali m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. starszy brygadier Janusz Drozda, komendant powiatowy PSP w Międzyrzeczu brygadier Marek Koperwas, komendant wojewódzki OSP Edward Fedko, zastępcy burmistrza Międzyrzecza Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych wraz z wiceprzewodniczącym Andrzejem Chmielewskim i radnymi Arkadiuszem Madzelanem, Grzegorzem Skrzekiem, Janem Skoczylasem, Pawłem Gallem i Pawłem Czopem oraz starosta Agnieszka Olender.
 
Uroczystość prowadził komendant gminny OSP Dariusz Surma. Po poświęceniu pojazdu przez proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja w Kaławie ks. Adama Michalskiego (SDB) burmistrz R. Lorenz wraz z J. Drozdem i M. Koperwasem oficjalnie przekazali „Kaławiaka” prezesowi A. Obstowi i naczelnikowi jednostki OSP Przemysławowi Czapczykowi.
 
- Czekaliśmy na to prawie 80 lat – komentował A. Obst.
 
Komendanci PSP i OSP podziękowali burmistrzowi i radnym za systematyczne wspieranie strażaków-ochotników. – Nowe pojazdy mają ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy i powiatu, ale także biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych strażaków - mówili.
 
Za pomoc strażakom oraz mieszkańcom sołectwa burmistrzowi i prezesowi jednostki OSP w Kaławie podziękowała także sołtys tej wsi Małgorzata Obst-Gralewska, wręczając im maskotki „Kaławiaka”
 
Podczas swojego przemówienia R. Lorenz zaznaczał, że „Kaławiak” jest trzecim w tej kadencji nowym samochodem, który rozpoczął służbę w jednostkach OSP w naszej gminie. – Do końca roku kolejny nowy pojazd powinien trafić do OSP w Kęszycy Leśnej. Zakończymy w ten sposób program wymiany na nowe floty strażackich samochodów w jednostkach straży ochotniczych w naszej gminie. Nie spoczywamy jednak na laurach. Zaczynamy modernizację i rozbudowę remiz – podkreślał burmistrz.
 
Nowy pojazd na podwoziu ciężarówki MAN ma zbiornik na 4 tys. litrów wody. Kosztował 1 mln. 260 tys. 135 zł. Gmina dostała na jego zakup dwie dotacje o łącznej wysokości 595 tys. zł oraz dołożyła ze swojego budżetu brakujące 665 tys. 135 zł.
04-03-2024

Co się działo w Międzyrzeczu w kadencji 2018-2024? Inwestycje związane z ochroną środowiska

Ilustracja do informacji: Co się działo w Międzyrzeczu w kadencji 2018-2024? Inwestycje związane z ochroną środowiska
W październiku 2022 r. zakończono budowę kanalizacji sanitarnej w Kęszycy. Uroczyste zakończenie inwestycji odbyło się przy nowej przepompowni, będącej przysłowiowym sercem sieci sanitarnej o łącznej długości około 4,5 km.
 
 
Ścieki z tej wsi są pompowane rurociągiem tłocznym do wybudowanej trzy lata wcześniej oczyszczalni w pobliskiej wsi Kęszyca Leśna. Kanalizację wybudowała międzyrzecka firma Tomasza Niewiadomskiego, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w gminie i regionie.
 
Budowa kanalizacji sanitarnej w Kęszycy
Koszt: 3 mln. 300 tys. zł
Dotacja: 2 mln zł
01-03-2024

Gmina wsparła szpital: skorzystają Mieszkańcy!

Ilustracja do informacji: Gmina wsparła szpital: skorzystają Mieszkańcy!
W centrum miasta otwarto Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, z którego będą mogły korzystać osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym. Dyrektor obrzyckiego szpitala Ewa Lewicka-Michalewska podziękowała burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi za pomoc w utworzeniu tej placówki.
 
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny utworzony został przez Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu-Obrzycach z myślą o pełnoletnich mieszkańcach powiatu znajdujących się w kryzysie psychicznym, którzy bez żadnych skierowań mogą tam uzyskać wsparcie specjalistów. Powstał w kamienicy przy skrzyżowaniu ulic 30 Stycznia i Szkolnej (w części dawnego sklepu sportowego).
 
- Pomieszczenia użyczyła nam za darmo gmina, która wyremontowała też centralne ogrzewanie i przekazała 70 tysięcy na remont – mówiła podczas otwarcia punktu Ewa Lewicka-Michalewska, dyrektor obrzyckiego szpitala.
 
Oprócz E. Lewickiej-Michalewskiej symboliczną wstęgę przecięli marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński, dyrektor generalny  Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Wróblewski i burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
O znaczeniu tego punktu mówił m.in. marszałek M. Jabłoński. Podziękował przy tym burmistrzowi za empatię i zrozumienie. W podwójnej roli podczas uroczystości wystąpiła Elżbieta Jarmolińska, która jest wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej i jednocześnie naczelną pielęgniarką w szpitalu w Obrzycach.
 
- Chętnie wspieramy oba międzyrzeckie szpitale, ale musimy się przy tym liczyć z finansowymi możliwościami gminy – zaznacza R. Lorenz.
01-03-2024

Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów

Ilustracja do informacji: Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów
Prezes Rady Ministrów wydał trzy zarządzenia w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Informujemy, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 92) podpisał Zarządzenia:
 - nr 16 z dnia 29 lutego 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 17 z dnia 29 lutego 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 18 z dnia 29 lutego 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 marca 2024 roku, od godz. 00:00, do dnia 31 maja 2024 roku do godz. 23:59.
 
 
Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. 
 
BRAVO-CRP oznacza, że należy między innymi wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.
 
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2., w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:
  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
 
01-03-2024

Co się działo w naszej gminie w kadencji 2018-2024? Inwestycje drogowe

Ilustracja do informacji: Co się działo w naszej gminie w kadencji 2018-2024? Inwestycje drogowe
Jedną z 12 wybudowanych i wyremontowanych dróg była ulica Komisji Edukacji Narodowej: koszt: 1 mln. 848 tys. zł, dotacja 1 mln. 11 tys. zł.
 
W grudniu 2023 r. zakończył się remont ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Wyremontowana droga jest ważnym ogniwem systemu komunikacyjnego Międzyrzecza. Łączy centrum osiedla Kasztelańskiego z ulicą Zachodnią – jedną z najważniejszych arterii drogowych miasta, a w dodatku korzystają z niej także rodzice dzieci, które uczą się z znajdującej się przy niej Szkole Podstawowej nr 6.

– Po remoncie kierowcy przestali narzekać na zapadliska , w których po deszczach tworzyły się ogromne kałuże. W ramach tej inwestycji wybudowaliśmy też parkingi i kanalizację deszczową – zaznacza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Ulicę wyremontowała firma Infrakom z Kościana. Inwestycja kosztowała 1 mln. 848 tys. 332 zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla jednak, że na realizację tego zadania dostaliśmy 1 mln. 11 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
01-03-2024

Rozpoczyna się remont ul. Ściegiennego

Ilustracja do informacji:  Rozpoczyna się remont ul. Ściegiennego
W poniedziałek, 4 marca, rozpocznie się remont ulicy Ściegiennego.
 
Przetarg na przebudowę drogi wygrała firma Infrakom z wielkopolskiego Kościana, która poinformowała ostatnio, że prace rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek 4 marca i apeluje do kierowców, o przeparkowanie samochodów w inne miejsca.
 
Termin ukończenia robót budowlanych wyznaczono na koniec lipca. - Wykonawca wyremontuje drogę i chodniki, wybuduje też zjazdy, odwodnienie i odtworzy oznakowanie – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Urząd Miejski zapłaci wykonawcy 388 tys. zł. Pracownik Urzędu Miejskiego Maciej Kubowicz podkreśla, że na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji gmina dostała 222 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
 
- Tylko w tej kadencji wyremontowaliśmy dwanaście dróg oraz dostaliśmy dotacje na przebudowę sześciu kolejnych. W tym również Ściegiennego – dodaje R. Lorenz.
29-02-2024

Co się działo w Międzyrzeczu w kadencji 2018-2024?

Ilustracja do informacji: Co się działo w Międzyrzeczu w kadencji 2018-2024?
Oprócz wyremontowania 12 dróg gmina otrzymała dotacje na przebudowę sześciu kolejnych. M.in. na rozpoczęcie wschodniej obwodnicy miasta. Urząd Miejski ogłosił już przetarg na wybudowanie jej pierwszego odcinka! Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że rozpoczęcie tej ważnej inwestycji będzie możliwe dzięki rządowej dotacji wynoszącej ponad 4 mln. 97 tys. zł.
 
Pierwszy fragment obwodnicy połączy ulicę Poznańską z odnogą wybudowanej ostatnio ulicy Długiej i zakończy się przy rzece Obrze, na której w drugim etapie wybudujemy most i drogę do ulicy Piastowskiej. W trzeciej fazie połączymy ten odcinek z wybudowaną już drogą, łączącą ulicę Rokitniańską z nowym parkiem przemysłowym, który powstał w okolicach Lubosinka – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przypominamy, że gmina przez kilka lat ubiegała się o dotację na wybudowanie obwodnicy. Poprzednie wnioski dotyczyły budowy całej obwodnicy wraz z mostem drogowym. Zostały odrzucone ze względu na zbyt wysoki koszt całej inwestycji, dlatego w 2023 r. burmistrz postanowił podzielić ją na trzy etapy. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, co potwierdza przyznana gminie dotacja na pierwszy odcinek obwodnicy.
 
– Wydając decyzję o przyznaniu nam tej dotacji eksperci z pewnością wzięli pod uwagę fakt, że ostatnio wybudowaliśmy ulice Długą, która pełnić będzie funkcje drogi dojazdowej do obwodnicy od strony Obrzyc i jednocześnie uzbroiliśmy tereny pod przyszłe domki i bloki wielorodzinne – dodaje R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa pierwszego etapu gwarantuje przyznanie gminie kolejnej dotacji na drugi etap obwodnicy i będący jej najważniejszym ogniwem kolejny, drugi most drogowy na Obrze. Zakończenie tej inwestycji ma rozwiązać największy problem komunikacyjny miasta, czyli korki tworzące się na ulicy Kazimierza Wielkiego przed jedynym do tej pory mostem na tej rzece.
 
- Wschodnia obwodnica wraz z nowym mostem ma odciążyć ruch kołowy w centrum Międzyrzecza. Będą z niej korzystać na przykład mieszkańcy Obrzyc, którzy pracują w zakładach znajdujących się w prawobrzeżnej części miasta przy ulicy Przemysłowej , a także w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 1 oraz w niedalekiej już przyszłości w otwartym w grudniu 2023 r. Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2, który powstał między ulicą Rokitniańską i Lubosinkiem – zapowiada R. Lorenz.
28-02-2024

Andrzej Paszkowski ponownie rządzi Kęszycą Leśną

Ilustracja do informacji: Andrzej Paszkowski ponownie rządzi Kęszycą Leśną
Po raz szósty z rzędu sołtysem Kęszycy Leśnej został Andrzej Paszkowski. W rządzeniu sołectwem pomagać mu będzie pięcioosobowa Rada Sołecka.
 

Wybory sołeckie odbyły się 26 lutego w sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej. Otworzył je burmistrz Remigiusz Lorenz, który ze względu na zbyt małą frekwencje ogłosił piętnastominutową przerwę, po czym rozpoczął zebranie. Mieszkańcy powierzyli obowiązki przewodniczącego Jerzemu Kardeli, po czym wysłuchali sprawozdania wygłoszonego przez ustępującego ze stanowiska sołtysa.

W swojej relacji A. Paszkowski zaznaczał, że najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem były obchody 30-lecia miejscowości. Podziękował też burmistrzowi za wsparcie. Po raz szósty z rzędu wystartował w wyborach na stanowisko sołtysa. Miał rywala, ale wygrał stosunkiem głosów 50 do 16.

Do pięcioosobowej rady soleckiej zgłosiło się siedmioro mieszkańców.  Najwięcej głosów zdobyli Marek Judek, Anna Chicun, Przemysław Ataman, Arnold Woniakowski i Andrzej Błaszczak, którzy będą wspierać sołtysa przez najbliższe cztery lata.

Burmistrz R. Lorenz złożył gratulacje sołtysowi i radnym sołeckim oraz życzył im owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Zaznacza, że Kęszyca Leśna jest jednym z najmłodszych i najprężniej rozwijających się sołectw w naszej gminie. To dawna baza wojskowa, przejęta w 1993 r. przez władze Międzyrzecza po wyjeździe rosyjskich żołnierzy.
 
– Pobliskie jezioro i otaczające wieś lasy przyciągają wielu Ślązaków, którzy wykupili tutaj mieszkania, lub przyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek. W ostatnich latach miasto wybudowało tam boisko orlik z plenerową siłownią i placem zabaw dla dzieci, a w tej kadencji zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków oraz postawiliśmy nowoczesną i przestronną salę wiejską – zaznacza R. Lorenz.
1 2 3 4 5 6 ... 369