Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

23-09-2020

Pamiętacie Alfa Kowalskiego? Będziecie mogli zrobić sobie zdjęcie na ławeczce przy jego rzeźbie!

Ilustracja do informacji: Pamiętacie Alfa Kowalskiego? Będziecie mogli zrobić sobie zdjęcie na ławeczce przy jego rzeźbie!
Ławeczka z rzeźbą Alfa Kowalskiego ustawiona zostanie na skwerze koło ratusza. – Będzie kolejną odsłoną programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji w Międzyrzeczu – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Autorem rzeźby jest znany gorzowski artysta Michał Bajsarowicz. Jego dzieło jest już gotowe i czeka na zakończenie prac na skwerze koło siedziby władz miejskich. Rzeźba wykonana została z brązu, a ławeczka z granitu.
 
Alf Kowalski był i jest nadal jednym z najbardziej znanych mieszkańców w powojennej historii Międzyrzecza. Był założycielem i pierwszym kustoszem muzeum. Zawodową karierę zaczynał w referacie kultury w starostwie. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji, muzeum jest znane z największej w kraju kolekcji portretów trumiennych oraz tablic herbowych  i inskrypcyjnych związanych z sarmackimi obyczajami pogrzebowymi.
 
Z zamiłowania muzealnik był malarzem, na jego zaproszenie w naszym mieście gościli wybitni przedstawiciele świata kultury. Zmarł w 1993 r.,  został pochowany w Piasecznie koło Warszawy.
 
– Trudno przecenić zasługi Alfa Kowalskiego dla Międzyrzecza, dlatego postanowiliśmy upamiętnić jego postać. Na ławeczce przy jego rzeźbie starsi mieszkańcy będą mogli powspominać twórcę naszego muzeum, a młodsi być może zainteresują się jego dokonaniami i odkryją jakże ciekawą kartę z historii naszego miasta – komentuje R. Lorenz.
23-09-2020

Próba syren alarmowych

Ilustracja do informacji: Próba syren alarmowych
W czwartek, 24 września, w godzinach od 12.00 do 12.30 przeprowadzona zostanie głośna próba syren alarmowych.

- ogłoszenie alarmu: modulowany dźwięk alarmu trwający trzy minuty
 
- odwołanie alarmu: ciągły dźwięk alarmu trwający trzy minuty
23-09-2020

Jak wyglądał Międzyrzecz w XVIII w? Makietę dawnego miasta zobaczymy… na skwerze przy ratuszu!

Ilustracja do informacji: Jak wyglądał Międzyrzecz w XVIII w? Makietę dawnego miasta zobaczymy… na skwerze przy ratuszu!
 
Na skwerze przy siedzibie władz miejski ustawiony zostanie kamień z planem miasta z 1780 r.
 
 
             Kamień z kopią archiwalnego planu miasta zostanie ustawiony na skwerze przy rynku. Będzie kolejną odsłoną dobiegającego już końca programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji. – Będzie też lekcją historii naszego miasta – zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
             Na głazie zamontowano makietę dawnego Międzyrzecza. To metalowa wersja planu, sporządzonego w 1780 r. przez królewskiego inżyniera Harnisza. Jego kopia znajduje się w muzeum. W znajdującej się na dole metryczce odnotowano, że to "mappa wymierzenia Miasta y Przedmieśćia Miedzyrzecza w Wielkiey Polski".
 
            -  Mapa jest pokłosiem Sejmu Czteroletniego, podczas którego posłowie zdecydowali o opracowaniu planów wszystkich miast królewskich - zaznacza znawca historii Ziemi Międzyrzeckiej Ryszard Patorski.
 
             Makieta wykonana została w skali 1:10.000. Umieszczono też miniatury najważniejszych obiektów w mieście. M.in. kościoły pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Wojciecha. Obie świątynie wyglądają jednak inaczej niż obecnie. Dlaczego? Obecny kościół pw. Św. Wojciecha wybudowano w 1834 r., natomiast wieżę zdobiącą kościół pw. Św. Jana dobudowano dopiero w 1835 r.
 
             – Mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak te świątynie i inne budowle wyglądały pod koniec osiemnastego wieku – zaznacza Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu. 
22-06-2020

Akcja „Kto głosuje, ten się liczy”

Ilustracja do informacji: Akcja „Kto głosuje, ten się liczy”
Zapraszamy miasta członkowskie Związku Miast  Polskich do aktywnego włączenia się w kampanię profrekwencyjną. Akcja „Kto głosuje, ten się liczy” ma zachęcić mieszkańców miast do udziału w głosowaniu w wyborach prezydenckich, które odbędą się już 28 czerwca.

- Udział w wyborach jest ważny, bo sprawia, że jesteśmy współodpowiedzialni za nasz los i przyszłość Polski. Dlatego ważne jest, aby nie tylko samemu pójść na wybory, ale także zachęcać innych - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.
 
29-07-2020

Zmiana zasad obsługi klienta w Urzędzie Skarbowym w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Zmiana zasad obsługi klienta w Urzędzie Skarbowym w Międzyrzeczu
W związku z istniejącym zagrożeniem zakażenia koronawirusem Naczelnik Urzędu Skarbowego w  Międzyrzeczu informuje, że bezpośredni dostęp do tutejszego Urzędu będzie niemożliwy do odwołania. Cały czas możliwy jest kontakt telefoniczny, zgodnie z załączonym wykazem.
 
 
Korespondencję można przesyłać pocztą, poprzez e-PUAP, e-mailem, bądź pozostawić w urnie wystawionej od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1500.
 
Zapewniamy stałą obsługę podatników, zachęcamy do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu.
 
On-line poprzez Twój e-PIT,  e-Deklaracje.
 
W urzędzie – poprzez wrzucenie deklaracji, pism, innych dokumentów do wystawionej urny. W tym przypadku bez potwierdzenia wpływu do urzędu.
 
Skontaktuj się z Urzędem Skarbowym poprzez e-PUAP oraz telefonicznie:
 
PIT i zaświadczenia– nr telefonu 660557447, 660557448, 660557459.
VAT– nr telefonu 660557454, 660557458.
CIT– nr telefonu 660557460.
Spadki/darowizny– nr telefonu 660557477, 660557478.
Rejestracja podatników– nr telefonu 660557443, 660557444.
Egzekucja administracyjna– nr telefonu 660557485, 660557488.
Rachunkowość podatkowa – nr telefonu 660557494, 660557491.
Komórka wierzycielska– nr telefonu 660557480, 660557483.
Sprawy karne skarbowe-  tel. 660557454, 660557498.
Adres e-mail urzędu skarbowego:e-mail
Informacje podatkowe oraz usługę Twój e-PIT znajdziesz na www.podatki.gov.pl
22-09-2020

Obwieszczenie o powszechnej deratyzacji

Ilustracja do informacji: Obwieszczenie o powszechnej deratyzacji
Na podstawie § 27 uchwały Nr XXII/195/16 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu z dnia     25 maja 2016 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Międzyrzecz (Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego z 2016 r. poz. 1152.), Burmistrz Międzyrzecza w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Międzyrzeczu podaje do wiadomości:
 
1. Wszyscy zarządcy, użytkownicy i władający obiektami budowlanymi, węzłami cieplnymi, siecią kanalizacyjną we wszystkich miejscowościach gminy Międzyrzecz powinni przeprowadzić akcję tępienia szczurów i myszy w dniach 1.10.2020 r. do 31.10.2020 r.
 
2. Kontrola i nadzór nad wykonaniem uchwały należy do upoważnionych pracowników Urzędu Miejskiego oraz Policji i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny                            
Burmistrz Międzyrzecza
21-09-2020

Lucy szuka domu!

Ilustracja do informacji: Lucy szuka domu!
Lucy to młoda, bardzo energiczna i samodzielna kotka. Obecnie przebywa w domu tymczasowym. Szukamy dla niej kochającego opiekuna - takiego na zawsze!
 
 
Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. 95 742 69 85, lub 511 199 924
21-09-2020

Wkrótce zagramy w golfa

Ilustracja do informacji: Wkrótce zagramy w golfa
Nie uwierzycie! Przy boisku Orlik powstaje pole do minigolfa! To jednak nie koniec niespodzianek…
 
Pole do mini-golfa powstaje na łące koło plenerowej siłowni i boiska Orlik między ulicami Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich i Komisji Edukacji Narodowej. – Powstanie tam dziewięć stanowisk do gry w minigolfa – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Inwestycja ma się zakończyć do 30 października br. Realizowana jest przez miasto w ramach programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacji. – Z pola będą mogły korzystać całe rodziny. To świetna, rodzinna zabawa. Już dziś zapraszam mieszkańców – mówi burmistrz.
 
Zieloną metamorfozę przechodzą też tereny między obwodnicą i ul. Pięciu Pierwszych Braci Międzyrzeckich. Między zasadzonymi wcześniej drzewami wytyczono alejki spacerowe, na rowie powstaje też drewniany mostek. Burmistrz planuje kolejną inwestycję koło znajdującego się tam parkingu. – Zapewniam, że ucieszy naszą młodzież. Wkrótce będziemy mogli podać więcej szczegółów na ten temat – zapowiada.
21-09-2020

Fontanna doczeka się liftingu

Ilustracja do informacji: Fontanna doczeka się liftingu
Modernizacja fontanny na rynku będzie ostatnią odsłoną kończącego się już programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji w naszym mieście.
 
 
Fontanna wybudowana została blisko 20 lat temu. Od kilku lat jest nieczynna, gdyż zatarły się tłoczące wodę urządzenia, a koszt ich remontu przekracza wartość całej budowli. Nieczynna i niezbyt estetyczna instalacja budzi kontrowersje wśród mieszkańców, którzy mają różne pomysły na zagospodarowanie tego miejsca; od wyburzenia  fontanny i wybudowania w jej miejscu nowej, po posadzenie tam choinki. Co na to władze?
 
– Rzeczywiście, fontanna nie jest żadną ozdobą, którą moglibyśmy się chwalić. Dlatego postanowiliśmy ją zmodernizować – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Modernizacja zostanie przeprowadzona w ramach kończącego się już programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji. Projekt zakłada, że obecny wodotrysk zastąpi fontanna posadzkowa (podobną wybudowano kilka lat temu koło ratusza w Skwierzynie). Takie instalacje są zazwyczaj montowane w centrach miast – na reprezentacyjnych skwerach i placach. Często pełnią rolę kurtyn wodnych. Mogą bowiem służyć jako tzw. "splash pad"- czyli pluskowiska dla dzieci, które mogą wbiegać między tryskające spod posadzki strumienie wody.
 
Podobną fontannę ratusz chciał wybudować na skwerze przy głównym skrzyżowaniu, w miejscu wyburzonych wiosną br. szaletów miejskich. Niestety, konserwator zabytków nie wyraził na to zgody.
21-09-2020

Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzyrzeczu informuje o wystąpieniu ogniska ASF (Afrykański Pomór Świń) u śwń w sąsiadującym powiecie Nowy Tomyśl (gmina Zbąszyń).
 
1 2 3 4 5 6 ... 208