Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

04-04-2022

Zaczynamy w Kęszycy, skończymy w Nietoperku

Ilustracja do informacji: Zaczynamy w Kęszycy, skończymy w Nietoperku
W Kęszycy trwa budowa sieci sanitarnej. – Inwestycja zbliża się do półmetka. Jej kolejną odsłoną będzie budowa kanalizacji w Nietoperku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Budowa kanalizacji ruszyła przed kilkoma tygodniami, o czym informowały regionalne i lokalne media. - Obecnie zbliżamy się do półmetka. Kolejnymi odsłonami tej inwestycji będzie budowa przepompowni i kolektora, którym ścieki popłyną do oczyszczalni w pobliskiej Kęszycy Leśnej – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki zakończonej przed trzema laty modernizacji oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. – Zwiększyliśmy jej wydajność, dzięki czemu teraz możemy przyłączyć do niej Kęszycę, a potem także Nietoperek – mówi.  
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Tomasza Niewiadomskiego. Gmina zapłaci jej 3 mln. 140 tys. zł, przy czym – jak podkreśla kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski – aż 2 mln. zł to dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Finał zaplanowano na wrzesień. W następnym etapie wybudujemy kanalizacje w Nietoperki i kolektor z tej wsi do Kęszycy. Wystąpiliśmy już z wnioskiem o dotację na realizację tej jakże ważnej inwestycji – zapowiada burmistrz.
 
Burmistrz podkreśla, że koleje proekologiczne inwestycje w naszej gminie to rozpoczęta właśnie kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech oraz budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie, na którą dostaliśmy prawie 8 mln. dotacji z programu Polski Ład.
01-04-2022

Długa będzie jeszcze dłuższa?

Ilustracja do informacji: Długa będzie jeszcze dłuższa?
Miasto przymierza się do budowy kolejnego odcinka ul. Długiej. – Przedtem musimy jednak ją poszerzyć, czyli przejąć od szpitala przylegający do niej teren – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Podczas ostatniej wizyty w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze burmistrz Remigiusz Lorenz rozmawiał m.in. o planowanym przez miasto utwardzeniu kolejnego odcinka ul. Długiej: na odcinku od Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych do drogi na Żółwin (przypominamy, że obecnie trwa budowa tej ulicy od jej skrzyżowania z ul. Poznańską do Obrzyc).
 
- Chodzi o odcinek wzdłuż szpitalnego ogrodzenia, który ma gruntową nawierzchnię. Wciąż trzeba ją równać, a po deszczach zamienia się w grzęzawisko. W dodatku w wielu miejscach jest bardzo wąska. Dlatego przed przystąpieniem do tej inwestycji musimy ją poszerzyć, czyli przejąć przylegający do niej pas od szpitala, który podlega marszałkowi naszego województwa – informuje.
 
Samorządowiec przedstawił swój pomysł członkowi zarządu województwa Tadeuszowi Jędrzejczakowi, dyrektorowi departamentu geodezji Romanowi Bąkowi, dyrektorowi departamentu ochrony zdrowia Tomaszowi Wróblewskiemu oraz obecnej na spotkaniu dyrektorce obrzyckiego szpitala Ewie Lewickiej-Michalewskiej.
31-03-2022

Ogłoszenie o przetargu

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie o przetargu
Wyciąg z ogłoszenia o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości gruntowej w skład której wchodzą działki oznaczone  ewidencyjnie nr 436/3 i 436/5 o łącznej pow. 1,6355 ha, obręb 0004 Święty Wojciech, zapisanej w księdze wieczystej GW1M/00041794/1, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu.
 
 
Cena wywoławcza nieruchomości brutto wynosi: 2.200.000,00 zł, w tym:
Cena gruntu netto: 1.788.617,89 zł, podatek VAT (23%) 411.382,11 zł
Wysokość wadium: 220.000,00 zł
 
Przetarg odbędzie się w dniu 03 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 w Sali Ślubów Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu, ul. Rynek 1 (budynek Ratusza parter).
 
Wadium w podanej wysokości należy wpłacić na konto Gminy nr 06 2030 0045 1110 0000 0131 3280 w  BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. do dnia 30 maja 2022 r.liczy się data wpływu na rachunek bankowy (w tytule proszę podać nr działki, dowody i daty wpłaty sprawdzane będą przed rozpoczęciem przetargu).
 
Ogłoszenie o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż ww. nieruchomości, wywieszone zostało w dniu 31 marca 2022 r. na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu w budynku Ratusza (ul. Rynek 1 w Międzyrzeczu) oraz zamieszczono je na stronie internetowej Gminy Międzyrzecz: www.bip.miedzyrzecz.pl.
 
Dodatkowe informacje na temat przetargu można uzyskać w Wydziale Gospodarki Mieniem Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu , tel. 95 742 6947 w godzinach urzędowania, tj. poniedziałek: 9:00 – 17:00, wtorek – piątek od 7:00 – 15:00.
30-03-2022

Ruszyła budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Ruszyła budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej
W Kęszycy Leśnej powstanie sala wiejska. Już we wrześniu mieszkańcy będą mogli organizować w niej sołeckie spotkania, zajęcia dla dzieci i rozmaite imprezy.

Świetlica powstaje na rogatkach wsi, koło boiska Orlik oraz sąsiadującej z nim plenerowej siłowni i placu zabaw dla dzieci. – Oprócz sali na zebrania sołeckie znajdować się w niej będą pomieszczenia socjalne, kuchnia i toalety. Mieszkańcy będą mogli organizować w niej rozmaite spotkania i popołudniowe zajęcia dla dzieci – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Mieszkańcy korzystają obecnie z gościnności miejscowych strażaków. Niestety, sala w remizie OSP jest za mała na sołeckie zebrania, nie mówiąc już o zajęciach czy balach karnawałowych dla dzieci. – Dlatego od lat czekaliśmy na własną salę. Pusta stać nie będzie - zapewnia sołtys Andrzej Paczkowski. - Obecnie mamy ponad 700 zameldowanych na stałe mieszkańców, w tym ponad 150 dzieci. Lokalizacja sali jest idealna, gdyż w pobliżu mamy boisko, plac zabaw i siłownię. Oraz wiatę, którą przeniesiemy jednak w inne miejsce.
 
Ogłoszony przez gminę przetarg wygrała międzyrzecka firma Tombud. - Jej właściciel Paweł Jeziorski mieszkał w Kęszycy Leśnej, a jego firma słynie z solidności – zapewniają zgodnie nasi rozmówcy.  

Obiekt ma być ukończony we wrześniu. Wykonawca zaczął już równać teren. Gmina zapłaci mu blisko milion złotych. Burmistrz podkreśla jednak, że połowę tej kwoty stanowi unijna dotacja, przyznana gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- W bieżącym roku zakończymy, będziemy kontynuować, lub rozpoczniemy w naszej gminie ponad 50 różnych inwestycji. W tym wiele na terenach wiejskich. Obecnie trwa budowa kanalizacji sanitarnej w Kęszycy, przymierzamy się również do podobnej inwestycji w Międzyrzeczu-Wybudowanie i budowy drogi w Żółwinie.
30-03-2022

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny promujący adopcję bezdomnych zwierząt

Ilustracja do informacji: Rozstrzygnięto konkurs plastyczny promujący adopcję bezdomnych zwierząt
Na ogłoszony przez Fundację Cztery Łapki i Urząd Miejski konkurs wpłynęło 100 prac plastycznych, których autorami byli uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy.
 
– Celem konkursu była promocja wśród mieszkańców adopcji bezpańskich psów i kotów z naszej gminy, przebywających obecnie w schronisku w Młodolinie, a także rozwijanie w nich wrażliwości w stosunku do zwierząt. Wszystkie nadesłane na konkurs prace były bardzo ładne, a ich autorzy wykazali się ogromną kreatywnością i plastycznymi uzdolnieniami. Dlatego wybranie laureatów było bardzo trudnym zadaniem – zgodnie zaznaczały Irena Buzarewicz, Sylwia Najderek i Katarzyna Ejsmont, które wchodziły w skład komisji konkursowej.
 
Po długiej naradzie jurorki przyznały pierwsze miejsce Hannie Czyż z klasy VB z SP3, drugie Oli Topolskiej z klasy VIA z SP3, a trzecie Hubertowi Forszt z klasy VIIA z SP1. Komisja postanowiła wyróżnić też 20 innych prac, których autorami są: Julia Chamarczuk (SP 1), Aleksandra Szynal (SP 3), Wojtek Kozanecki (SP 3), Maciej Waltrowski (SP 3), Kacper Puławski (SP 3), Oliwia Kwiatkowska (SP 3), Roksana Hałuszczak (SP 3), Gabryela Nędzi (SP Kaława), Julia Olbrych (SP 1), Wojciech Rożek (SP 3), Milena Retkiewicz (SP Kaława), Nadia Brylewska (SP 2), Liliana Przyrodzka (SP 1), Wojtek Ginowicz (SP Kaława), Kesja Kędrak (SP 3), Nikodem Moraczyński (SP 1), Pola Markiewicza (SP 1), Szymon Kozłowski (SP 3), Dorota Prymas (SP Kaława), Kinga Mikołajska (SP 1).
 
Konkurs odbył się pod patronatem burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza, który ufundował też nagrody dla autorów najładniejszych prac. Oficjalne podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek, 4 kwietnia, o godz. 16.00 w ratuszu.
29-03-2022

Strażacy-ochotnicy podsumowali rok i omówili plany na 2022 r.

Ilustracja do informacji: Strażacy-ochotnicy podsumowali rok i omówili plany na 2022 r.
Przeprowadzona ostatnio we wszystkich jednostkach OSP kampania sprawozdawcza i plany na bieżący rok były głównymi tematami spotkania Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, które odbyło się w poniedziałek, 28 marca, w siedzibie władz miejskich. Za ofiarną, niebezpieczną i pełną wyrzeczeń służbę strażakom-ochotnikom podziękował burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W gminie Międzyrzecz działa siedem jednostek OSP: w Międzyrzeczu-Obrzycach, Bukowcu, Wyszanowie, Kaławie, Gorzycy, Kursku i Kęszycy Leśnej. W ostatnich tygodniach we wszystkich jednostkach odbyły się zebrania sprawozdawcze, podczas których druhny i druhowie jednogłośnie udzielili absolutorium zarządom i przyjęli plany na bieżący rok. Rozmawiano o tym podczas zebrania Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP, które odbyło się wczoraj w ratuszu.
Strażacy przyjęli sprawozdanie finansowe za 2021 r., a kolejnym tematem były plany na bieżący rok. Rozmawiali m.in. o nowych ekwiwalentach za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz o nadaniu sztandaru dla ochotników z Kurska.
 
– Ochotnicza Straż Pożarna to największa organizacja społeczna działająca w środowisku wiejskim. Strażacy nie tylko narażają swoje zdrowie ratując życie i mienie ofiar wypadków, pożarów i innych zdarzeń, ale bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym wsi. Serdecznie Wam za to dziękuję – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem gminnych struktur straży ochotniczej i zasiada w prezydium zarządu powiatowego OSP.
 
Burmistrz zaznacza, że na jego wniosek rada miejska przyjęła projekt odnowienia strażackiej floty samochodowej. Każdego roku gmina będzie zabezpieczać w swoim budżecie pieniądze na kolejny pojazd i występować o dotację na jego zakup – aż do całkowitej wymiany wysłużonych wozów bojowych na nowe. Efekty są już widoczne. Przed rokiem nowy pojazd trafił do Bukowca, a niebawem z kolejnego korzystać będą strażacy z Wyszanowa. Powody do radości mają także ochotnicy z Kaławy. Od kilku tygodni w ich remizie garażuje Star Mann, który wcześniej służył wprawdzie w straży państwowej, ale jest znacznie młodszy od używanego przez nich do tej pory Stara 266.
29-03-2022

W hali sportowo-widowiskowej powstał punkt zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: W hali sportowo-widowiskowej powstał punkt zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy
Przygotowanie tzw. Miejsca Zbiorowego Zakwaterowania trwało kilka dni. W poniedziałek, 28 marca, punkt został zgłoszony służbom wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, które w razie potrzeby będą tam kierować uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
 
– Przygotowaliśmy miejsca dla 96 osób. Nie wiemy, kiedy przyjmiemy pierwszych uchodźców. Może jeszcze dziś, a może za kilka dni. Stosowną decyzję podejmie w tej sprawie wojewoda, któremu gorąco dziękuje za wsparcie w przygotowaniu tego punktu – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Główna płyta hali została podzielona na trzy części. W dwóch pierwszych przygotowano dla uchodźców łóżka z kocami, pościelą i śpiworami, natomiast trzeci sektor ma charakter socjalno-rekreacyjny. Ustawiono tam ławy na posiłki, barek z napojami i kącik zabaw dla maluchów.
 
Ewentualni uchodźcy będą mogli korzysta z posiłków, otrzymają też przygotowane przez wolontariuszki pakiety powitalne ze środkami czystości. Będą mogli korzystać z darów przekazywanych przez mieszkańców – żywności, środków higieny i ubrań. 
 
25-03-2022

Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy

Ilustracja do informacji: Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe w Międzyrzeczu informuje, że rozpoczyna się składanie wniosków na świadczenia wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy.
 
 
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe w Międzyrzeczu
ul.Przemysłowa 2
66-300 Międzyrzecz
tel. 95 742-13-19
kom. 502 007 620
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Wtorek: 8.00 - 18.00
Środa - Piątek: 8.00 - 15.00
25-03-2022

Nowy standard nadawania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej

Ilustracja do informacji:  Nowy standard nadawania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej staje się faktem:  
28 marca  ruszają pierwsze przełączenia a do 28 czerwca przejście na DVB-T2/HEVC nastąpi w całym kraju.
 
Nowocześniejszy  i korzystniejszy standard DVB-T2/HEVC pozwoli na odbiór większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu.
 
Musisz być przygotowany na zmianę! Jeśli twój telewizor nie odbiera nowego sygnału - kup dekoder lub telewizor wyposażony w technologię DVB-T2/ HEVC.
 
Sprawdź czy spełniasz wymagania programu  i złóż wniosek o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora wyposażonego w nowy standard odbioru na poczcie lub w internecie.
 
Więcej informacji znajdziesz na: www.gov.pl/CyfrowaTV lub dzwoniąc pod numer 42 253 54 30
 
25-03-2022

Zawiadomienie

Ilustracja do informacji: Zawiadomienie
Rejon Dystrybucji Międzychód zawiadamia, że w dniu 3.04.2022 godz. 6.00 – 7.00 wystąpi przerwa w dostawie energii w miejscowości Międzyrzecz  na następujących ulicach:
 
Przemysłowa, Fabryczna, Gandhiego, Budowlanych, Zakaszewskiego, Rokitniańska, Lipce, Hanki, Boryny, Antka, Rocha, Piastowska, Kilińskiego, Głowackiego, Chrobrego, Dąbrowskiego, Podbielskiego, Kazimierza Wielkiego, Libelta, Ogrodowa, Lipowa, Rynek, Wesoła, Młyńska, Zamoyskiego, Oś. Kasztelańskie, Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich, Zachodnia, Kopernika, Prusa, Krasińskiego, Słowackiego, Wojska Polskiego, Mickiewicza, Konstytucji 3-go Maja, Staszica, Mikuły, Sportowa, Szkolna, Kołłątaja, Ściegiennego, 30-tego Stycznia, Spokojna, Różana, Mieszka I, Księdza Skargi, Winnica, Oś. Zamkowe, Ożoga, Św. Wojciech od numeru 1 do 32, Krótka, Długa, Sienkiewicza, Pamiątkowa, Wybudowanie, Łąkowa, Oś. Sikorskiego, Polna, Chopina, Malczewskiego, Chełmońskiego, Wita Stwosza, Matejki, Wyspiańskiego, Kościuszki.
 
Przerwa spowodowana będzie pracami modernizacyjnymi sieci elektroenergetycznej.
 
Za utrudnienia i niedogodności przepraszamy.