Komunikaty

Atrakcja i lekcja historii

Dodano: 02.12.2020
Na skwerze przy głównym skrzyżowaniu zamontowano kamień z kopią archiwalnego planu miasta. To jedna z ostatnich odsłon programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji. – Będzie kolejną atrakcją dla turystów i mieszkańców naszego miasta – zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
Na głazie zamontowano metalową wersję planu miasta, sporządzonego w 1780 r. przez królewskiego inżyniera Harnisza. Jego kopia znajduje się w muzeum. W znajdującej się na dole metryczce odnotowano, że to "mappa wymierzenia Miasta y Przedmieśćia Miedzyrzecza w Wielkiey Polski".
- Mapa jest pokłosiem Sejmu Czteroletniego, podczas którego posłowie zdecydowali o opracowaniu planów wszystkich miast królewskich - zaznacza znawca historii Ziemi Międzyrzeckiej Ryszard Patorski.
 
Makieta wykonana została w skali 1:10.000. Umieszczono na niej miniatury najważniejszych obiektów w mieście oraz ich opisy - także w języku Braille, dzięki czemu będą mogli je odczytać osoby niewidome.
 
Niektóre budynki wyglądają obecnie wyglądają zupełnie inaczej, niż pod koniec XVIII w. Przykładem są oba kościoły w centrum miasta. Skąd te różnice? Obecny kościół pw. Św. Wojciecha wybudowano w 1834 r., natomiast wieżę zdobiącą kościół pw. Św. Jana dobudowano dopiero w 1835 r.
 
– Mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak te świątynie i inne budowle wyglądały pod koniec osiemnastego wieku. Dla mieszkańców to będzie lekcja historii - zaznacza Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
Na skwerze już niebawem zamontowana zostanie ławeczka z rzeźbą Alfa Kowalskiego – twórcy międzyrzeckiego muzeum i jednej z najwybitniejszych postaci w powojennej historii miasta.
Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Gmina Miedzyrzecz – Strona główna

Aktualności

02-12-2020

Atrakcja i lekcja historii

Ilustracja do informacji:  Atrakcja i lekcja historii

Na skwerze przy głównym skrzyżowaniu zamontowano kamień z kopią archiwalnego planu miasta. To jedna z ostatnich odsłon programu rewitalizacji zieleni i...

czytaj dalej

01-12-2020

Ogłoszenie o przetargach

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie o przetargach

W yciąg z ogłoszenie o pierwszym przetargu pisemnym nieograniczonym na sprzedaż trzech lokali. 1. okalu mieszkalnego nr 2 o pow. 66,45...

czytaj dalej

01-12-2020

W piątek ogłoszony zostanie harmonogram naboru dzieci do żłobka

Ilustracja do informacji: W piątek ogłoszony zostanie harmonogram naboru dzieci do żłobka

Harmonogram naboru dzieci do żłobka ogłoszony zostanie w piątek, 4 grudnia, na stronie internetowej Gminy Międzyrzecz ( www.miedzyrzecz.pl ). Już teraz...

czytaj dalej