Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

28-11-2022

Budowa nowej drogi na finiszu!

Ilustracja do informacji: Budowa nowej drogi na finiszu!
Dobiega końca budowa ulicy Długiej. Zostanie otwarta za kilka miesięcy.  – To jedna z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Wiosna przyszłego roku kierowcy przestaną narzekać na dziury w gruntowej nawierzchni ulicy Długiej, a piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z oświetlonych ścieżek. Droga została częściowo utwardzona kostką, a po jej obu stronach trwa budowa ścieżek dla pieszych i rowerzystów. – Odciąży ruch kołowy na ulicy Poznańskiej, a dla mieszkańców Obrzyc i osiedla nad Obrą będzie w przyszłości drogą dojazdową do planowanej przez nas wschodniej obwodnicy miasta z drugim mostem drogowym nad Obrą – mówi  burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Nowa droga łączy Obrzyce z ulicą Poznańską, ma ponad półtora kilometra długości. – W kolejnym etapie planujemy poszerzyć i utwardzić jej odcinek od szpitala do drogi do Żółwina i Kuligowa – zapowiada R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln 875 tys. zł. - Na realizację tego zadania dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
 
Budowa Długiej jest kolejną inwestycją drogową, realizowaną w tym roku w naszej gminie. Obecnie dobiega końca budowa gminnej drogi w Żółwinie, a przed kilkoma tygodniami rozpoczęło się utwardzanie trzech ulic w zachodniej części miasta: Malczewskiego, Norwida i Konopnickiej. To nie koniec dobrych informacji dla Mieszkańców. Gmina dostała ostatnio dotację na kompleksową modernizację ulicy Komisji Edukacji Narodowej.  – Wszystkie inwestycje drogowe realizujemy dzięki rządowym i unijnym dotacjom – podkreśla burmistrz.
25-11-2022

Sala na ostatniej prostej

Ilustracja do informacji: Sala na ostatniej prostej
Budowa sali sportowej z kuchnią i stołówką wkroczyła w ostatni już etap. – Budynek w stanie surowym już stoi, teraz trwają prace wykończeniowe – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowoczesny i przestronny obiekt powstaje przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi. - Będą z niej korzystać także uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczestnicy wydarzeń sportowych, odbywających się na sąsiadującym z tymi szkołami stadionie miejskim – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Roboty budowlane wkroczyły już w ostatni etap. Budynek w stanie surowym już stoi, teraz trwają prace wykończeniowe. Inwestycja budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców.

Sala jest obiektem, który powstaje w gminie w ramach lokalnego programu rozbudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. –  Zaczęliśmy od kompleksowego remontu stadionu, dzięki czemu teraz odbywają się na nim imprezy o charakterze ponadgminnym, a nawet krajowym. Przykładem niech będą rozegrane na jego bieżniach wiosną tego roku Mistrzostwa Polski w Biegu na 10.000 metrów. – informuje burmistrz. – Kolejnymi takimi inwestycjami była budowa bieżni przy szkole podstawowej nr 6 i ostatnio także przy „trójce”.
 
Burmistrz podkreśla, że głównym celem programu jest wzrost aktywności fizycznej mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży, poprzez poprawę dostępności do obiektów sportowo-rekreacyjnej. – Sport i czynny wypoczynek mają ogromy wpływ na naszą kondycję, a co za tym idzie, także i zdrowie – dodaje.

Obiekt otwarty zostanie w lutym przyszłego roku. Gmina zapłaci wykonawcy  6 mln. 155 tys. zł. - Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 1 miliona 800 tysięcy złotych, którą otrzymaliśmy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – dodaje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
23-11-2022

Nowy plac zabaw w Pniewie

Ilustracja do informacji: Nowy plac zabaw w Pniewie
Przy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy otwarto nowy plac zabaw. Będą z niego korzystać dzieci z Pniewa, a także maluchy, które przyjeżdżają tam z rodzicami zwiedzać pobliskie bunkry. – Planujemy kolejne atrakcje dla mieszkańców i turystów – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Plac zabaw powstał między starą i nową siedzibą muzeum. Dzieci będą tam korzystać z kilku urządzeń. M.in. różnych huśtawek i tunelu.  – Zamontowaliśmy tam ławeczki, kosz i ogrodziliśmy teren. Jesteśmy po odbiorze, dlatego dzieci mogą już z niego korzystać – mówi Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Gmina zapłaciła wykonawcy 137 tys. 760 zł. Plac jest zwiastunem nadchodzących tam zmian. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że bunkry są największą atrakcją turystyczną całego regionu i zapowiada dalszą rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w Pniewie.
 
– Planujemy tam kolejne atrakcje, zwłaszcza dla dzieci i pań, które przyjeżdżają z mężami do muzeum, ale nie są zbyt zainteresowane zwiedzaniem naszych bunkrów. Musimy stworzyć dla nich alternatywę, żeby mogły spędzić dwie, trzy godziny na zabawie, kiedy ich mężowi penetrują podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – mówi R. Lorenz.
07-11-2022

Remiza OSP w Obrzycach doczeka się kompleksowego remontu

Ilustracja do informacji: Remiza OSP w Obrzycach doczeka się kompleksowego remontu
Gmina dostała promesę na 450 tys. zł. – Pieniądze przeznaczymy na kompleksowy remont remizy strażackiej w Międzyrzeczu-Obrzycach – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Międzyrzecz jest jedną z dziesięciu lubuskich gmin, którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przyznał promesy na remonty obiektów strażackich w ramach programu „Nowoczesna Remiza”. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w piątek, 4 listopada, przed remizą strażacką w Międzyrzeczu-Obrzycach. Jedną z promes Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski i prezes WFOŚiGW Mariusz Herbut przekazali burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi i prezesowi obrzyckiej jednostki OSP Andrzejowi Szyszce.
 
- Promesa opiewa na 450 tys. zł, które przeznaczymy na remont obiektu. Remiza zostanie ocieplona, wybudujemy przed nią nowy plac manewrowy. Bardzo ważna będzie też zmiana sposobu ogrzewania. Piec gazowy zastąpi pompa ciepła, zasilana prądem z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych – wylicza burmistrz, który jest strażakiem w OSP w Obrzycach i jednocześnie prezesem OSP w naszej gminie.
 
Oprócz samorządowców i prezesów jednostek straży ochotniczej w uroczystości wzięli udział m.in. komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryk Maruszak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Marek Koperwas, gminny komendant OSP Dariusz Surma i strażacy z Obrzyc.
 
Pierwsza rata wpłynie na konto gminy wiosną przyszłego roku. – Mamy sześć lat na realizację tej inwestycji. To pożyczka, ale po zakończeniu remontu będziemy mogli wystąpić o umorzenie 40 procent tej kwoty – dodaje burmistrz.
 
31-10-2022

Stawką tej inwestycji jest kondycja fizyczna i zdrowie uczniów

Ilustracja do informacji: Stawką tej inwestycji jest kondycja fizyczna i zdrowie uczniów
Już za kilka dni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 będą mogli trenować skoki w dal na nowej bieżni z zeskokiem. Dziś odbył się jej odbiór techniczny. – To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach gminnego programu rozbudowy bazy rekreacyjno-sportowej – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Bieżnia ze sztucznego tworzywa ma 100 metrów długości. Wybudowana została na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 3 wzdłuż ogrodzenia, oddzielającego placówkę od ulicy Wojska Polskiego. Dziś odbył się jej odbiór techniczny. – Uczniowie będą mogli z niej korzystać już za kilka dni – informuje zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.
 
Miasto zapłaci wykonawcy nieco ponad 326 tys. zł. Burmistrz podkreśla jednak, że na wybudowanie bieżni z zeskokiem do skoku w dal gmina dostała 100 tys. zł. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
 
– To kolejny obiekt, który powstał w ramach programu rozbudowy infrastruktury rekreacyjno-sportowej w naszej gminie. Wcześniej podobna bieżnia powstała przy Szkole Podstawowej nr 6, a już za kilka tygodni w ramach tego programu otworzymy nową salę sportową z kuchnią i stołówką, która budowana jest przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi – informuje R. Lorenz. 
 
Burmistrz zaznacza, że budując nowe obiekty sportowe i rekreacyjne gmina inwestuje także w zdrowie młodego pokolenia. – Młodzi ludzie mogą rozwijać na nich swoje zainteresowania i uzdolnienia sportowe, co procentuje ich dobrą kondycją fizyczną i zdrowiem – mówi.
31-10-2022

Mieszkańcy dostaną pod choinkę… nową drogę!

Ilustracja do informacji: Mieszkańcy dostaną pod choinkę… nową drogę!
Budowa gminnej drogi w Żółwinie wkroczyła w kolejny etap. Drogowcy wykładają jej nawierzchnię kostką. – Prace zakończą się przed Bożym Narodzeniem – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Za dwa miesiące mieszkańcy Żółwina przestaną narzekać na fatalny stan gruntowej uliczki między Obrą i przecinającą wieś drogą powiatową z Międzyrzecza do Stołunia i dalej do Pszczewa. Droga została wykorytowana i utwardzona, obecnie robotnicy wykładają ją kostką.
 
- Będzie miała pięć i pół metra szerokości. Wzdłuż drogi stawiane są lampy i wybudowany zostanie chodnik o szerokości dwóch metrów – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Prace mają się zakończyć w drugiej połowie grudnia. Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 290 tys. zł, ale - jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz - na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji gmina dostała 786 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa drogi w Żółwinie jest jedną z wielu inwestycji, realizowanych w tym roku przez gminę na terenach wiejskich. – W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej i kanalizacji w Kęszycy, a niebawem ogłosimy przetarg na kanalizację w Nietoperku – wylicza R. Lorenz.
27-10-2022

Historyczna inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta

Ilustracja do informacji: Historyczna inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta
Trwa kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków To największa inwestycja miejska w historii Międzyrzecza. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, na jej realizację gmina dostała prawie 41,5 mln zł rządowych dotacji. - To rekordowe dotacje w historii miasta – zaznacza samorządowiec.
 
Modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Święty Wojciech pod Międzyrzeczem rozpoczęła się wiosną br, Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta.
 
- Oczyszczalnia osiągnęła szczyt swojej wydajność, podczas gdy mieszkańcy i przedsiębiorstwa produkują coraz więcej ścieków. Po modernizacji będziemy mogli przyłączać do miejskiej kanalizacji kolejne budynki mieszkalne i zakłady pracy – zaznacza samorządowiec.
 
Wykonawcą jest firma WUPRINŻ S.A. Z Poznania, podwykonawcą natomiast EkoWodrol s. z o.o. z Koszalina, Gmina zapłaci wykonawcy niespełna 63 mln. zł. Jak zaznacza R. Lorenz, prawie 41,5 mln zł. z tej kwoty stanowią rządowe dotacje. – To największe dotacje w historii miasta – podkreśla.
 
Przysłowiowym sercem oczyszczalni będą dwa reaktory, a nowością hala o wymiarach 40 na 100 m., w której kompostowane będą osady powstające podczas utylizacji nieczystości. – Zakończenie inwestycji planujemy na jesień przyszłego roku – zapowiada prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Bogusław Czop.
26-10-2022

Magistrala kolejowa będzie oknem na świat dla Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Magistrala kolejowa będzie oknem na świat dla Międzyrzecza
Budowa zachodniej magistrali kolejowej była tematem spotkania lubuskich samorządowców, które odbyło się w poniedziałek, 24 października, w Zielonej Górze. Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz postulował, aby w ramach tego projektu Skarb Państwa wykupił tereny wokół dworca kolejowego. Kolejne wnioski samorządowca dotyczyły budowy bocznicy kolejowej do Parku Przemysłowego nr 2 i nowego peronu.
 
Postulowana przez lubuskich samorządowców zachodnia magistrala kolejowa ma połączyć Gorzów Wielkopolski z Zieloną Górą. Ma mieć inny przebieg, niż obecne połączenie przez Zbąszynek.
 
– Linia kolejowa ma biec wzdłuż trasy szybkiego ruchu S3, co wymagałoby wybudowania nowego torowiska o łącznej długości 30 kilometrów między Międzyrzeczem, Świebodzinem i Sulechowem. Nowe połączenie wydatnie skróciłoby czas i obniżyło koszt przejazdu między obiema stolicami naszego województwa. Dla naszego miasta magistrala byłaby dodatkowym oknem na świat, ułatwiającym dojazd do Międzyrzecza oraz eksport wyprodukowanych tutaj towarów. Skorzystaliby z tego mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy – wyjaśnia burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budując odcinek z Międzyrzecza do Świebodzina można wykorzystać zamkniętą przed laty linię z Międzyrzecza przez Nietoperek i Gościkowo do Toporowa. 
 
Temat nie jest nowy. Omawiany był podczas kilku spotkań lubuskich samorządowców. Ostatnie odbyło się w poniedziałek, 21 października, w Zielonej Górze. Burmistrz zgłosił trzy wnioski do tego projektu. – Pierwszy dotyczy wykupienia przez Skarb Państwa i zagospodarowania terenów wokół dworca kolejowego. Turyści i mieszkańcy mogą nie wiedzieć, że przed laty Polskie Koleje Państwowe sprzedały go wraz z dworcem prywatnej osobie, a gmina nie może inwestować na cudzych nieruchomościach.
 
Kolejne wnioski mają charakter gospodarczy. Dotyczą bowiem budowy  bocznicy kolejowej do Parku Przemysłowego nr 2 przy ul. Rokitniańskiej oraz nowego peronu między parkiem nr 1 i parkiem nr 2
24-10-2022

Mamy to: Gmina zakończyła kolejną inwestycję!

Ilustracja do informacji: Mamy to: Gmina zakończyła kolejną inwestycję!
Mieszkańcy Kęszycy mogą już likwidować przydomowe szamba. We wsi zakończyła się budowa kanalizacji sanitarnej. – To jedna z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminy – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Zakończenie inwestycji odbyło się w piątek, 21 października, koło przepompowni, będącej przysłowiowym sercem sieci sanitarnej o łącznej długości około 4,5 km. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznaczał, że wybudowanie kanalizacji w tej wsi było możliwe dzięki wcześniejszej kompleksowej przebudowie oczyszczalni ścieków w pobliskiej Kęszycy Leśnej.
 
- Inwestycje zrealizowaliśmy dzięki rządowej dotacji, za którą serdecznie dziękuje wojewodzie Władysławowi Dajczakowi. – To jedna z ponad 70 różnych inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie. Niedawno otworzyliśmy nową siedzibę muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie oraz salę wiejską w Kęszycy Leśnej, ale nie zwalniamy tempa i przystępujemy do kolejnych zadań. Na przykład budowy trzech ulic w zachodniej części miasta.
 
Za ukończenie ważnej i wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji burmistrzowi podziękował sołtys Nietoperka Grzegorz Górgurewicz. – Mieszkańcy naszego sołectwa czekali na to od wielu lat – mówił.
 
O znaczeniu rządowych programów i finansowanych z nich inwestycji mówiła też dyrektor Wydziału Infrastruktury z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Kis, która odczytała i wręczyła R. Lorenzowi list gratulacyjny od wojewody.  Do podziękowań przyłączyli się mieszkańcy, którzy podarowali R. Lorenzowi pyszne ciasto.
 
Kanalizację wybudowała międzyrzecka firma Tomasza Niewiadomskiego, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w gminie i regionie. Gmina zapłaci jej 3 mln. 300 tys. zł, przy czym 2 mln. to dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 
– Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa kanalizacji w Nietoperku. Jej koszt oszacowaliśmy na 7 mln, 700 tys. zł, z czego aż 5 mln. zł to kolejna rządowa dotacja przyznana naszej gminie. Niebawem ogłosimy przetarg – zapowiada R. Lorenz
17-10-2022

Co cieszy mieszkańców Kęszycy Leśnej? Nowa sala wiejska!

Ilustracja do informacji: Co cieszy mieszkańców Kęszycy Leśnej? Nowa sala wiejska!
Mieszkańcy Kęszycy Leśnej koło Międzyrzecza czekali na ten dzień od blisko 30 lat. Przy boisku otwarto salę wiejską, w której odbywać się będą spotkania sołeckie, rozmaite imprezy i zajęcia dla dzieci. – Będziemy zabiegać o dotacje na kolejne takie sale w innych wioskach naszej gminy – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Świetlica otwarta została w sobotę, 15 października, w obecności mieszkańców Kęszycy Leśnej oraz licznych gości – m.in. zastępców burmistrza Agnieszki Śnieg i Tomasza Markiewicza, radnych na czele z przewodniczącą miejskiego parlamentu Katarzyną Budych, sołtysów i byłego mieszkańca wsi Pawła Jeziorskiego, którego firma wybudowała przestronny i funkcjonalny obiekt. Przywitał ich burmistrz Remigiusz Lorenz, który złożył gratulacje sołtysowi Andrzejowi Paszkowskiemu i mieszkańcom sołectwa. Zaznaczał, że nowa salę będzie wizytówką Kęszycy Leśnej.
 
- Sąsiaduje z boiskiem Orlik, placem zabaw dla dzieci i plenerową siłownią. Będzie sercem życia społecznego i kulturalno-rekreacyjnego wsi - mówił. – Jak tylko ogłoszone zostaną konkursy na podobne obiekty, natychmiast będziemy składać wnioski o dotacje na wybudowanie podobnych sal w innych wioskach naszej gminy.
 
Burmistrz wręczył sołtysowi symboliczny klucz do świetlicy, po czym kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych w międzyrzeckim ratuszu Sylwia Najderek odczytała gratulacje i życzenia od marszałek woj. lubuskiego Anny Elżbiety Polak. R. Lorenz podziękował też wykonawcy Pawłowi Jeziorskiemu z firmy Tombud oraz wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do wybudowanie tej jakże potrzebnej mieszkańcom świetlicy.
 
Po symbolicznym przecięciu wstęgi uczestników uroczystości bardzo miło zaskoczył były proboszcz miejscowej parafii ks. Jacek Błażkiewicz, który przed poświęceniem sali… zaśpiewał kilka piosenek! - Kęszyca to nie tylko turystyczna perełka gminy Międzyrzecz, ale również całej Ziemi Lubuskiej – powiedział duchowny.
 
Po oficjalnej części burmistrz i jego zastępca T. Markiewicz przekazali sołtysowi piecyk gazowy, który ma służyć wszystkim mieszkańcom. Kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski wylicza, że gmina zapłaciła wykonawcy 1 mln. 140 tys. zł. – Pół miliona z tej kwoty to dotacja, którą dostaliśmy z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – dodaje R. Lorenz.
 
Kulinarną odsłoną uroczystości były przygotowane przez mieszkańców kiełbaski z grilla i pyszna grochówka, natomiast jej częścią rekreacyjo-artystyczną występy miejscowych wokalistek oraz odbywające się na pobliskim boisku gry i animacje dla dzieci.
 
Najbardziej okazałym pomieszczeniem świetlicy jest przestronna sala spotkań, z którą sąsiaduje kuchnia, magazyny i toalety. – Będziemy organizować tutaj spotkania i wiejskie uroczystości, a także zajęcia dla dzieci – mówi sołtys. – Czekaliśmy na to prawie 30 lat.
 
Kęszyca Leśna powstała w latach 20. minionego wieku jako niemiecka baza wojskowa Regenwurmlager (Obóz Dżdżownica). W latach 1945-1957 stacjonowali w niej polscy artylerzyści, a od 1957 do 1993 r. rosyjscy łącznościowcy. Po wyjechaniu Rosjan obiekty koszarowe i budynki mieszkalne przejęły władze pobliskiego Międzyrzecza i pod koniec 1993 r. wprowadzili się tam pierwsi cywilni mieszkańcy.
 
1 2 3 4 5 6 ... 16