Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

31-12-2021

Dodatkowe pieniądze dla muzeum

Ilustracja do informacji: Dodatkowe pieniądze dla muzeum
Dostaliśmy ponad 1 mln zł na rozbudowę turystycznego przeboju naszej gminy, czyli Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że międzyrzeckie bunkry są przebojem i turystyczną wizytówką nie tylko gminy i powiatu, ale całego regionu.
 
W Pniewie pod Międzyrzeczem dobiega końca rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, którego największą atrakcją są trasy turystyczne wytyczone w podziemiach bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Pierwszą dobrą informacją jest to, że mimo prac budowlanych i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, podziemia fortyfikacji zwiedziło w tym roku prawie 37 tys. turystów z całego świata. Mamy też dla mieszkańców drugą świetną wiadomość.
 
– Na złożony przez na wniosek międzynarodowi eksperci przyznali ponad milion złotych na ukończenie tej inwestycji. Lepszego prezentu pod choinkę nawet sobie nie wyobrażałem. Wcześniej dostaliśmy na ten cel ponad 3 mln. 200 tys. zł, a teraz zwiększono dotację do 4 mln. 270 tys. zł – wylicza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. – Pieniądze otrzymaliśmy z międzynarodowego programu Interreg VA. Prace budowlane są bowiem realizowane w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”. Naszym partnerem w tym programie jest muzeum w Seelow w Niemczech.
 
Dzięki zwiększeniu dotacji, finansowy udział muzeum w realizacji tej inwestycji zmniejszy się o milion siedemdziesiąt tysięcy złotych. - To dla nas bardzo korzystne  – podkreśla informuje dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. 
 
Rozbudowa muzeum dobiega już końca, obecnie trwa wykańczanie jego wnętrz. Ostatnim etapem inwestycji będzie uruchomienie w podziemiach kolejki wąskotorowej, która ma kursować między bunkrem nr 716 i korytarzem łączącym bunkier 717 z podziemnym dworcem kolejowym Henrich. – Będzie dodatkową atrakcją dla naszych gości. Zamontujemy ją dopiero po 15 kwietnia, kiedy podziemia opuszczą hibernujące w nich nietoperze – informuje L. Lisiecki.
 
Muzeum zostanie otwarte na przełomie maja i czerwca 2022 r, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Burmistrz zaznacza, że potężne bunkry, labirynt łączących je podziemnych korytarzy i legendy o ukrytych tam przez Niemców skarbach przyciągają do Pniewa turystów i miłośników fortyfikacji z całego świata.
 
- Muzeum i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największą atrakcją turystyczną nie tylko gminy, ale także całego regionu. Są marką doskonale znaną i rozpoznawalną w całym kraju i poza jego granicami – dodaje R. Lorenz.
22-12-2021

Nowy park przemysłowy będzie magnesem dla inwestorów

Ilustracja do informacji: Nowy park przemysłowy będzie magnesem dla inwestorów
Niebawem rozpocznie się uzbrajanie terenów w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2. Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z przedstawicielem firmy Gorem, która wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy inwestycji.
 
 
Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstaje między Lubosinkiem i ulicą Rokitniańską. – W pierwszym parku przemysłowym sprzedaliśmy już wszystkie działki, dlatego musimy przygotować tereny pod kolejne zakłady pracy. Nowy park będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju miasta. Dlatego inwestycja ma strategiczne znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Na jej realizację dostaliśmy aż 4 mln. 943 tys. zł. rządowej dotacji – podkreślał burmistrz podczas dzisiejszego podpisania umowy z Michałem Pokładem, przedstawicielem firmy Gorem, która wygrała przetarg na uzbrojenie terenów w nowym parku przemysłowym.
 
Burmistrzowi asystowali inspektor nadzoru budowlanego Adam Michalczak, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie Sylwester Suchowski i pracownica tego wydziału Angelika Grabarek. - Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Zakończy się 30 czerwca 2023 r. Wykonawca wybuduje tam drogi wewnętrzne, kanalizację i wodociągi, chodniki, oświetlenie oraz sieć energetyczną – informuje S. Suchowski.      
 
Gmina zapłaci wykonawcy 5 mln. 987 tys. zł. Burmistrz podkreśla, że to kilkaset tysięcy mniej, niż wynosił kosztorys. W nowym parku na inwestorów czeka należąca do gminy działka o powierzchni niespełna trzech hektarów oraz ponad 100 hektarów, których właścicielem jest Skarb Państwa. – Prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami – dodaje R. Lorenz.
 
Wykonawca ma na koncie kilka inwestycji zrealizowanych w naszym regionie. M.in. w Słubicach i Gorzowie. Uzbroi też tereny pod park przemysłowy w Skwierzynie, który ma powstać w ramach wspólnego projektu z Międzyrzeczem i Przytoczną. – Zatrudniamy między innymi pracowników z Międzyrzecza i okolic – mówi M. Pokład.
 
Po zakończeniu tej jakże ważnej dla miasta inwestycji będzie możliwa budowa ścieżki-pieszo rowerowej wzdłuż ul. Zakaszewskiego, która jest główną osią Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. Burmistrz zapowiada, że ścieżka wybudowana zostanie w pasie technicznym wzdłuż tej drogi.
 
– Wcześniej wybudujemy na tym odcinku kolektor tłoczny, który połączy oczyszczalnię ścieków parkiem przemysłowym przy ulicy Rokitniańskiej. Z budową ścieżki musimy więc wstrzymać się aż do zakończenia tej inwestycji – mówi samorządowiec.
24-11-2021

Na cmentarzu wybudowane zostanie kolumbarium

Ilustracja do informacji: Na cmentarzu wybudowane zostanie kolumbarium
Na cmentarzu dobiega końca budowa ścieżki, która połączy centrum nekropoli z planowanym kolumbarium na urny z prochami zmarłych mieszkańców.
 

W pobliżu zbiorowej mogiły pacjentów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w zachodniej części cmentarza rozpoczęła się budowa kolumbarium. Mieszkańcy będą mogli składać w nim urny z prochami swoich bliskich. – Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. To pomysł radnych, zgłoszony przez Marię Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. Poparła go cała Rada Miejska – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz,
 
Radna M. Kijak zaznacza, że pomysł wybudowania kolumbarium pojawił się już przed kilkoma laty. Gmina wybudujemy dwa obiekty, w każdym z nich będą 54 miejsca na urny . Burmistrz zaznacza, że to dopiero pierwsza część inwestycji. – W projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczyliśmy pieniądze na rozbudowę kolumbarium  – dodaje R. Lorenz.

Inwestycja zakończy się wiosną przyszłego roku. Mieszańcy będą mogli dojść do kolumbarium nową ścieżką, której budowa powoli dobiega już końca. Została utwardzona i wyłożona kostką. – Za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy łącznie 550 tys. zł – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
21-10-2021

Ruszyły przygotowania do budowy bloków wielorodzinnych

Ilustracja do informacji: Ruszyły przygotowania do budowy bloków wielorodzinnych
Utworzona przez lubuskie i wielkopolskie gminy spółka mieszkaniowa ma wybudować w Międzyrzeczu sześć budynków wielorodzinnych. Burmistrz Remigiusz Lorenz omawiał szczegóły inwestycji podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami jej zarządu. 
 
 
W ostatnich miesiącach lokalne i regionalne media wiele razy informowały o przystąpieniu Międzyrzecza do międzygminnej spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – Krajowy Zasób Nieruchomości (SIM Zachodni). Przypominamy, że celem 14 lubuskich i wielkopolskich gminy jest rozwój budownictwa mieszkaniowego. – To pierwsza taka spółka w kraju. Dzięki niej w naszym mieście ma powstać sześć nowych bloków, w których zamieszkają 84 rodziny – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
O szczegółach inwestycji burmistrz rozmawiał z przedstawicielami spółki podczas kolejnego już spotkania, które odbyło się we wtorek, 19 października, w Międzyrzeczu. - Spółka wystąpiła o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wkrótce ruszą prace nad dokumentacją – zapowiada burmistrz
 
Gwarancją rozpoczęcia inwestycji jest przyznana Międzyrzeczowi dotacja w wysokości 3 mln. zł, która stanowi wkład gminy do spółki. - Optymistyczny scenariusz zakłada, że budowa ruszy za dwa lata – mówi R. Lorenz.
 
Do identycznej spółki przystąpiło ostatnio kilkanaście innych gmin, które liczą na podobną dotację i – tak jak Międzyrzecz - planują budowę bloków wielorodzinnych.
20-10-2021

Gmina stawia na drogi

Ilustracja do informacji: Gmina stawia na drogi
Budowa ul. Długiej nabiera tempa. Pracownicy miejscowej firmy Brubet korytują i utwardzają nawierzchnię ulicy, która będzie drogą dojazdową do planowanej przez władze gminy wschodniej obwodnicy miasta. – Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 2,5 mln. zł – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Nowa ulica będzie miała inny przebieg, niż obecna ul. Długa nazywana potocznie Czarną Drogą. Dla kierowców najważniejszy jest jednak fakt, że przestaną niszczyć samochody na dziurach w jej gruntowej nawierzchni, która po deszczach zamienia się w jedną wielką kałużę. Nowa droga zostanie utwardzona i wyłożona kostką, a kolejnymi udogodnieniami dla mieszkańców będzie chodnik, oświetlenie i kanalizacja deszczowa.
 
- Połączy ulice Poznańską z Żołnierską i następnie z Obrzycami. Ułatwi dojazd mieszkańcom Obrzyc i osiedla Nad Obrą. W przyszłości będzie także pełnić rolę drogi dojazdowej do planowanej przez nas wschodniej obwodnicy naszego miasta – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowa droga zostanie otwarta pod koniec sierpnia przyszłego roku. Ma mieć 1,5 km. długości. Budują ją pracownicy miejscowej firmy Brubet, która wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji i realizację tej jakże ważnej dla miasta inwestycji.
 
Prace rozpoczęły się pod koniec września. Obecnie trasę nowej drogi wyznaczają wykorytowane już odcinki między osiedlem Nad Obrą i Czarną Drogą.  Gmina zapłaci wykonawcy blisko 5 mln zł. Burmistrz zaznacza przy tym, że ponad połowę tek kwoty stanowi dotacja, przyznana gminie z Funduszu Rozwoju Dróg.
 
– Na realizację tej inwestycji dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł – wylicza R. Lorenz. – To kolejne rządowe wsparcie na budowę dróg w naszej gminie. W ubiegłym roku za dotację z tego programu wybudowaliśmy ulice Żołnierską, Alfa Kowalskiego, Sybiraka i Guzowskiego na osiedlu Nad Obrą, a wcześniej drogę w Kaławie i kilka ulic w Międzyrzeczu. Budowa i remonty dróg są jednym z naszych najważniejszych zadań. Dzięki tym inwestycjom rośnie wartość pobliskich działek, przyśpieszają też rozwój danego obszaru i miasta.
20-10-2021

Nowa sala za rządową dotację

Ilustracja do informacji: Nowa sala za rządową dotację
We wrześniu przyszłego roku między Szkołą Podstawową nr 1 i stadionem miejskim otwarta zostanie nowoczesna i przestronna sala gimnastyczna z kuchnią oraz stołówką. Niebawem rozpocznie się budowa. – Gmina przekazała już wykonawcy plac budowy – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Salę wybuduje konsorcjum trzech wielkopolskich firm, o czym informowały ostatnio regionalne media i serwisy internetowe. Wykonawca nie zasypia gruszek w popiele. Kilka dni po podpisaniu umowy przejął plac budowy i niebawem rozpocznie ważną dla miasta inwestycję. – Sala powstanie między stadionem miejskim i Szkołą Podstawową nr 1 w miejscu baraku, w którym dawniej uczyły się dzieci z pobliskiej podstawówki. Projekt zakłada, że razem z nią wybudowane zostaną kuchnia i stołówka – zapowiada zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg, która uczestniczyła w przekazaniu przez gminę placu budowy.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że ze znajdującej się w sali stołówki korzystać będą uczniowie „jedynki” oraz pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2. To jednak nie wszystko. Nowy obiekt z szatniami, kuchnią i stołówką umożliwi organizację na pobliskim stadionie wydarzeń sportowych o randze okręgowej, a nawet ogólnopolskiej. Np. mitingów lekkoatletycznych.
 
– Po ostatnim remoncie stadion jest przystosowany do takich imprez. Do tej pory jedną z przeszkód był jednak brak odpowiedniego zaplecza dla uczestników. Po zakończeniu inwestycji nasi goście będą mogli korzystać ze stołówki oraz dodatkowych szatni i sanitariatów w sali – zaznacza.
 
Na ukończenie inwestycji niecierpliwie czekają uczniowie i nauczyciele „jedynki”. Jak podkreśla dyrektor tej placówki Monika Szypszak, obecna salka jest po prostu za mała na potrzeby szkoły.
 
Inwestycja kosztować będzie 6 mln zł. Burmistrz podkreśla, że jej realizacja będzie możliwa dzięki dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dostaliśmy na ten cel 1 mln. 800 tys. zł – wylicza. – To jedna z wielu rządowych i unijnych dotacji, przyznanych gminie w ostatnich miesiącach. 
05-10-2021

Nowa sala zamiast starego baraku

Ilustracja do informacji: Nowa sala zamiast starego baraku
Między stadionem miejskim i Szkołą Podstawową nr 1 powstanie sala gimnastyczna z kuchnią i stołówką. To już pewne! Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z prezesem spółki, która ma wybudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt.   
 
Sala gimnastyczna wybudowana zostanie w miejscu poniemieckiego baraku, w którym dawniej odbywały się zajęcia najmłodszych klas. – Czekamy na to od lat. Obecna sala jest po prostu za mała na potrzeby szkoły - zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi Monika Szypszak.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz dodaje, że z przestronnego obiektu będą korzystać także uczestnicy odbywających się na pobliskim stadionie imprez sportowych o randze międzywojewódzkiej, a nawet krajowej. – Do tej pory jedną z przeszkód był brak odpowiedniego zaplecza. Po zakończeniu inwestycji nasi goście będą mogli korzystać ze stołówki, czy dodatkowych szatni – zaznacza.
 
Sala będzie miała wymiary 14,9 na 30 metrów. Wybuduje ją konsorcjum trzech firm Rembud, PHU Bart i Instalbud z Chrzypska Wielkiego. Zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku, co potwierdzili dziś swoimi podpisami na umowie burmistrz R. Lorenz oraz reprezentujący konsorcjum Leon Gzyl.
 
– W przyszłym tygodniu odbędzie się przekazanie placu budowy – dodaje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Wykonawcy wybudowali wiele obiektów użyteczności publicznej. Podczas ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” wybudowane przez konsorcjum przedszkole w Międzychodzie zostało zakwalifikowane do finałowej trójki w kategorii "Obiekty Edukacji i Szkolnictwa" i zajęło pierwsze miejsce w Wielkopolsce!
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln zł. Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dostaliśmy na ten cel 1 mln. 800 tys. zł. To kolejna dotacja, którą Międzyrzecz z tego funduszu. Wiosną ubiegłego roku dostaliśmy ponad 2,7 mln zł na budową ulicy Długiej, natomiast w grudniu ubiegłego roku kolejne 2 mln. zł na kanalizację sanitarną w Kęszycy i Nietoperku – mówi.  
28-09-2021

Epokowa inwestycja w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Epokowa inwestycja w Międzyrzeczu
Niebawem rozpocznie się kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków. – To będzie największa inwestycja miejska od 30 lat. Na jej realizację dostaliśmy prawie 41,5 miliona złotych. Jej realizacja umożliwi dalszy rozwój miasta i gminy – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Umowę na modernizację oczyszczalni podpisali dziś w ratuszu prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Bogusław Czop i prezes poznańskiej spółki, która wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy inwestycji.
 
– To będzie największa gminna inwestycja od 1989 roku. Jej koszt wyniesie prawie 63 mln zł, a realizacja jest możliwa dzięki rekordowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który przyznał nam na ten cel prawie 41,5 miliona złotych – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz, który przed kilkoma laty zabiegał o dotację, a potem o jej zwiększenie.
 
Burmistrz podkreśla znaczenie inwestycji dla gminy i jej mieszkańców. – Umożliwi dalszy rozkwit gospodarczy i urbanistyczny Międzyrzecza. Po przebudowie będzie można do niej przyłączyć planowane przez budynki wielorodzinne oraz nowe zakłady pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym Numer Dwa przy ulicy Rokitniańskiej. Obecna oczyszczalnia ma na to zbyt małą wydajność, co hamuje rozwój przemysłu i budownictwa – zaznacza samorządowiec. 

Inwestycja ma być zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają się zakończyć w maju 2023 r. B. Czop zapewnia, że w trakcie przebudowy oczyszczalnia cały czas będzie pracować. Dlatego mieszkańcy nie powinni się obawiać żadnych utrudnień z odbiorem i oczyszczaniem ścieków.
14-09-2021

Wokół „dwójki” powstaje nowe ogrodzenie. Dziękujemy rodzicom!

Ilustracja do informacji: Wokół „dwójki” powstaje nowe ogrodzenie. Dziękujemy rodzicom!
Dobiega końca budowa ogrodzenia wokół Szkoły Podstawowej nr 2. – Dziękuję dyrekcji szkoły oraz rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w realizacje tej inwestycji – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.

Stare, nieestetyczne ogrodzenie wokół „dwójki” zastępują metalowe przęsła. – To jedna z kilku tegorocznych inwestycji oświatowych w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz. – Jest realizowana dzięki znakomitej współpracy gminy z dyrekcją szkoły i rodzicami uczniów. To przykład, że sprawy naszej gminy potrafią integrować mieszkańców w myśl zasady, iż razem możemy więcej.
 
Samorządowiec podkreśla, że stare ogrodzenie rozebrane zostało przy wydatnej pomocy mieszkańców, którzy następnie rozkuli fundamenty i wylali nowe. – Dlatego koszt inwestycji wyniósł niespełna 90 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel zabezpieczyli nasi radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które były i są nadal zaangażowane w rozbiórkę starego oraz budowę nowego ogrodzenia – dodaje R. Lorenz. 
15-07-2021

Koło wejścia do ogródka jordanowskiego powstanie toaleta

Ilustracja do informacji: Koło wejścia do ogródka jordanowskiego powstanie toaleta
Przy ulicy Ściegiennego wybudowana zostanie nowoczesna toaleta publiczna. Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał  umowę z właścicielem firmy Ecogigant, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji.
 
Ogłoszony przez gminę przetarg wygrała spółka Ecogigant ze Stanowic pod Bogdańcem. Jej właściciel Łukasz Trębacz i burmistrz Remigiusz Lorenz podpisali umowę, zgodnie z którą w pierwszej połowie listopada przy ul. Ściegiennego – w pobliżu wejścia do ogródka Jordanowskiego – powstanie nowoczesna i funkcjonalna toaleta publiczna.
 
Toaleta miała powstać już przed rokiem. Przypominamy, że wiosną 2020 r. wyburzone zostały publiczne szalety na plantach, nazywane potocznie przez mieszkańców „metrem”, albo „bunkrem”. Likwidacja szpecącego miasto obiektu była jedną z odsłon programu rewitalizacji zieleni miejskiej i miejsc rekreacji, który wcześniej został zatwierdzony przez odpowiedzialne instytucje i służby. M.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 
O perturbacjach związanych z tą inwestycją wiele razy informowały lokalne i regionalne media. Przypominamy, że już w 2020 r. gmina przygotowała dokumentację i ogłosiła przetarg, ale konserwator zabytków…. nie wyraził zgody na lokalizację tej inwestycji!
 
W sierpniu ub.r. gmina złożyła zażalenie do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który w styczniu br. uchylił postanowienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W dniu 8 marca br. WKZ zatwierdził stosowne uzgodnienia, po czym 30 marca burmistrz wydał decyzję o lokalizacji tej inwestycji,
 
- Niestety, musieliśmy ponownie ogłosić przetarg. Decyzja konserwatora niepotrzebnie wstrzymała o rok planowaną przez gminę inwestycję – zaznacza R. Lorenz. 
1 2 3 4 5 6 ... 13