Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w powiecie międzyrzeckim

20-04-2023

Ruszają prace budowlane w nowym parku przemysłowym

Ilustracja do informacji: Ruszają prace budowlane w nowym parku przemysłowym
Do 18 grudnia br. firma Gorem wybuduje drogi i chodniki, kanalizację, wodociągi i sieć energetyczną w nowym parku przemysłowym między Lubosinkiem i ul. Rokitniańską. Wybudowane w ramach tej inwestycji skrzyżowanie będzie jednym z elementów planowanej przez władze  wschodniej obwodnicy miasta.
 
Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstaje na polach między drogą do Kalska i wsią Lubosinek. – Będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Międzyrzecza – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przed uruchomieniem kolejnej strefy przemysłowej i rozpoczęciem budowy nowych zakładów pracy, miasto musi wybudować tam drogi, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociągi i oświetlenie. Przetarg wygrała firma Gorem, która ma wywiązać się z tego zadania do 18 grudnia br. Dziś przedstawiciele gminy – m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg – przekazali wykonawcy plac budowy. 
Pierwszym akordem inwestycji będzie przebudowa drogi łączącej ul. Rokitniańską z Lubosinkiem. – Pracę rozpoczną się już w czwartek, 20 kwietnia. Droga zostanie zablokowana, a dojazd do Lubosinka odbywać się będzie drogą między tą miejscowością i osiedlem Piastowskim. Przepraszamy Mieszkańców za związane z tym utrudnienia  – zapowiada kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji Sylwester Suchowski.
 
Burmistrz podkreśla, że wybudowane w ramach tej inwestycji skrzyżowanie będzie jednym z elementów planowanej przez władze wschodniej obwodnicy miasta. Z rozpoczętej właśnie inwestycji skorzystają też pracownicy firm z Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. W jaki sposób? Ścieki z nowego parku mają popłynąć do oczyszczalni rurami ułożonymi wzdłuż  ul. Zakaszewskiego, która przecina „stary” park przemysłowy. – Po zakończeniu tej inwestycji, będziemy mogli wybudować chodnik dla pieszych i rowerzystów wzdłuż ulicy Zakaszewskiego w parku numer jeden, o co pracownicy prosili burmistrza  – wyjaśnia A. Śnieg. 
 
Gmina zapłaci wykonawcy 8 mln. 699 tys. 267 zł. Jak podkreśla A. Śnieg, realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości 4. mln. 943 tys. zł.
 
W nowym parku na inwestorów czekają działki o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Do gminy należą niespełna trzy hektary, reszta jest natomiast własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który zarządza tymi terenami w imieniu Skarbu Państwa.  – Prowadzimy już rozmowy z ewentualnymi inwestorami – informuje R. Lorenz.
24-07-2019

Unijna dotacja na uzbrojenie terenów inwestycyjnych