Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Międzyrzecz Solidarny z Ukrainą

29-04-2022

W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców

Ilustracja do informacji: W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców
Kursy nauki języka polskiego odbywają się trzy razy w tygodniu – w środy, czwartki i piątki – w salce na pierwszym piętrze międzyrzeckiej książnicy. Zapisało się na nie ponad stu Ukraińców. – To świetny pomysł – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
W środę, 27 kwietnia, jedna z grup wzięła udział w pierwszych zajęciach. Ufundowane przez burmistrza zeszyty i długopisy przekazała im Sylwia Najderek, kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.
 
Zajęcia prowadzą Irena Buzarewicz i Irena Buzarewicz Anna Świder. - Naszymi pomocami dydaktycznymi są między innymi lokalne gazety – mówiła dziś A. Świder.
 
Zajęcia prowadzone są z inicjatywy I. Buzarewcz. – Uznaliśmy, że to świetny pomysł, dlatego chętnie pomogliśmy w organizacji kursów. Przy okazji chciałbym podziękować stowarzyszeniom, instytucjom i mieszkańcom, którzy pomagają uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainą – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
20-04-2022

Uwaga, ważny komunikat dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Uwaga, ważny komunikat dla uchodźców z Ukrainy
Komunikat dotyczy handlu ludźmi (w języku ukraińskim)
 
 
 
 
14-04-2022

Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy poszukujących pracy

Ilustracja do informacji: Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy poszukujących pracy
Jesteś uchodźcą z Ukrainy i szukasz pracy? Skorzystaj z przewodnika poszukiwania pracy przez obywatela Ukrainy zamieszkującego województwo Lubuskie, w wersji polskiej i ukraińskiej (Посібник із пошуку роботи  для громадян україни, котрі проживають у воєвудстві любуським).
 
 
11-04-2022

Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy Інформаційний пункт для біженців з України

Ilustracja do informacji: Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy Інформаційний пункт для біженців з України
Пункт працює з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 12.00 у Ратуші (вул. Ринек 1). Телефон: +48 730 332 050 (з 9.00 до 12.00).
 
 
 
Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 12.00 w Urzędzie Miejskim (ul. Rynek 1). Nr tel. +48 730 332 050 (w godz. od 9.00 do 12.00).
05-04-2022

Akademia Jakuba z Paradyża zaprasza studentów z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Akademia Jakuba z Paradyża zaprasza studentów z Ukrainy
Informacja dla studentów uchodźców z Ukrainy chcących kontynuować studia
w Akademii im. Jakuba z Paradyża
 
Jeśli jesteś studentem uczelni działającej na terytorium Ukrainy i przybyłeś do Polski od 24 lutego 2022 roku oraz chcesz kontynuować naukę w Akademii im. Jakuba z Paradyża, to powinieneś:
 1. zapoznać się z ofertą kształcenia w AJP, wybrać studia w dyscyplinie, którą studiujesz
  na Ukrainie;
 2. zebrać wszystkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (świadectwo maturalne, dyplomy, zaświadczenia, indeks, inne dokumenty poświadczające okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia lub praktyki zawodowe) oraz swój paszport;
 3. skontaktować się z Działem Współpracy Międzynarodowej w celu ustalenia indywidualnej ścieżki postępowania - ul. Teatralna 25, pokój 109, telefon 95 721-60-70, e-mail: e-mail;
 4. złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej wniosek o przyjęcie na studia z uczelni zagranicznej;
 5. jeżeli jesteś studentem uczelni na Ukrainie, ale nie posiadasz dokumentów poświadczających ten stan i chcesz kontynuować naukę w AJP, zgłoś się do Działu Współpracy Międzynarodowej w celu ustalenia indywidualnej ścieżki postępowania.
Twój wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 14 dni przez właściwą Komisję powołaną przez Rektora,
o decyzji zostaniesz powiadomiony na adres podany do korespondencji.
 
Jeżeli jesteś uchodźcą z Ukrainy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim.
 
 
 
Informacja dla uchodźców z Ukrainy – kandydatów na studia
w Akademii im. Jakuba z Paradyża
 
Jeśli przybyłeś do Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 roku i chcesz rozpocząć studia na pierwszym roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża, to powinieneś:
 1. zapoznać się z ofertą kształcenia w AJP na rok akademicki 2022/2023 na stronie www.ajp.edu.pl/Kandydaci, wybrać kierunek studiów;
 2. wypełnić podanie na studia dostępne na stronie internetowej www.ajp.edu.pl w systemie e-rekrutacja, który będzie uruchomiony w czerwcu 2022;
 3. wydrukowane podanie wraz z wymaganymi dokumentami złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej ul. Teatralna 25, pokój 109.
Szczegółowych informacji udziela mgr Aleksandra Piotrowiak, Dział Współpracy Międzynarodowej –
 ul. Teatralna 25, pokój 109, telefon 95 721-60-70, e-mail: e-mail
Jeżeli jesteś  uchodźcą z Ukrainy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim.
25-03-2022

Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy

Ilustracja do informacji: Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe w Międzyrzeczu informuje, że rozpoczyna się składanie wniosków na świadczenia wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy.
 
 
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe w Międzyrzeczu
ul.Przemysłowa 2
66-300 Międzyrzecz
tel. 95 742-13-19
kom. 502 007 620
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Wtorek: 8.00 - 18.00
Środa - Piątek: 8.00 - 15.00
23-03-2022

Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy

Ilustracja do informacji: Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy
Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce film instruktażowy dotyczący procesu nadania numeru PESEL,informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.
 
Przygotowany materiał ma stanowić pomoc dla obywateli Ukrainy w wyjaśnieniu kroków związanych z nadaniem numeru PESEL, informacji dotyczących aplikacji mObywatel oraz czym jest Profil Zaufany, w związku z wejściem w życie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
 
Film znajduje się na platformie szkoleniowej szkolenia.obywatel.gov.pl, w punkcie „12. Film instruktażowy dla Obywateli Ukrainy”, pod nazwą „Proces rejestracji obywatela Ukrainy,który przybył do Polski po 24 lutego 2022r. z terytorium Ukrainy”.
 
Tutorial został podzielony na trzy części.
 
Pierwsza z nich pokazuje kroki związane z nadaniem numeru PESEL:
- Kto może uzyskać?
- Gdzie dostać numer PESEL?
- Co musisz przygotować?
- Jak dostać numer PESEL?
- Ile będziesz czekać?
- Ile zapłacisz?
 
Druga część dotyczy objaśnienia czym jest Profil Zaufany oraz jak go uzyskać.
 
Trzecia część filmu dotyczy niezbędnych informacji związanych z aplikacją mObywatel i dokumentu Diia.pl, przygotowaną dla obywateli Ukrainy.
 
Tutorial został przygotowany w języku ukraińskim, z polskimi oraz ukraińskimi napisami.
21-03-2022

Uchodźcy z Ukrainy będą się uczyć języka polskiego Біженці з України вивчатимуть польську мову

Ilustracja do informacji: Uchodźcy z Ukrainy będą się uczyć języka polskiego Біженці з України вивчатимуть польську мову
W kwietniu w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzyrzecz rozpoczną się bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy – dzieci, młodzieży i dorosłych,
 
Zainteresowani uchodźcy powinni potwierdzić udział w zajęciach do 31 marca drogą mailową na adres: e-mail
 
Szczegółowe informacje pod nr tel. (+48) 95 742 69 73
 
Біженці з України вивчатимуть польську мову
 
Безкоштовні курси польської мови для біженців з України – дітей, підлітків та дорослих розпочнуться у квітні у Публічній бібліотеці міста та ґміни Мендзижеча.
 
Зацікавлені біженці повинні підтвердити свою участь у заняттях до 31 березня електронною поштою на адресу: e-mail
 
Детальна інформація за тел. (+48) 95 742 69 73
21-03-2022

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy
Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy
 
1. PO PRZEKROCZENIU GRANICY
Jeżeli nie masz miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy udaj się do Punktu Recepcyjnego. Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy, to możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID–19. Po więcej informacji zadzwoń na numer 47 721 75 75.
 
 
2. LEGALIZACJA POBYTU
Jeżeli wjechałeś legalnie do Polski po dniu ataku Rosji na Ukrainę, twój pobyt w Polsce jest legalny bez żadnych dodatkowych wniosków przez 18 miesięcy od dnia wybuchu wojny – czyli do 24 sierpnia 2023 r. Automatycznie legalny będzie także pobyt dziecka urodzonego w tym czasie w Polsce. Jeśli planujesz zostać w Polsce dłużej, możesz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat. Więcej informacji na stronie www.ua.gov.pl.
 
3. NUMER PESEL
Jeśli chcesz skorzystać z usług publicznych w Polsce, złóż wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego PESEL – możesz to zrobić tylko osobiście w urzędach administracji lokalnej lub w dodatkowych punktach organizowanych przez samorządy. Warto także założyć profil zaufany, który umożliwia kontakt z urzędami i załatwianie wielu spraw przez internet. Jeśli masz numer PESEL, to przysługuje ci jednorazowa, bezzwrotna pomoc w wysokości 300 zł na osobę. Będziesz mógł skorzystać także z wielu innych świadczeń. Więcej informacji na stronie www.zus.pl.
 
4. OPIEKA MEDYCZNA
Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590. Jeśli źle się poczujesz poza godzinami pracy przychodni lekarskich (tj. 18:00–8:00) lub w weekend albo święta, otrzymasz poradę lekarza przez telefon – zadzwoń na numer 800 137 200. Więcej informacji na stronie www.nfz.gov.pl.
 
5. EDUKACJA
Przedszkola w Polsce prowadza lokalne samorządy – zasady przyjęcia dzieci mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym będziesz przebywał. Jeśli masz dziecko w wieku 3–6 lat, zapytaj o przedszkole i edukację wczesnoszkolną w lokalnym urzędzie. Jeśli twoje dziecko ma 7–18 lat, to ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 347 47 08 lub napisz e–mail na adres ukraina–szkola~@~mein~.~gov~.~pl. Jeśli jesteś studentem, możesz kontynuować studia na polskiej uczelni. Zadzwoń na numer 22 529 26 62 lub napisz e–mail na adres ukraina–studia~@~mein~.~gov~.~pl.
 
6. PRACA
Możesz podjąć legalną pracę w Polsce – dopilnuj tylko, żeby twój nowy pracodawca w ciągu 14 dni powiadomił o tym urząd pracy. Jeżeli nie jesteś w stanie sam znaleźć pracy, zarejestruj się w powiatowym urzędzie pracy – uzyskasz tam pomoc i otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych. Szukając pracy wejdź na stronę oferty.praca.gov.pl lub zadzwoń na numer 19524. Z chwilą uzyskania numeru PESEL, możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak Polacy.
 
TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112
Aktualne informacje w językach ukraińskim i rosyjskim znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl
 
 
21-03-2022

Międzyrzecz wspiera Ukrainę

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz wspiera Ukrainę
Tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą zintegrowały mieszkańców i wyzwoliły w nich wulkan pozytywnej energii. W szkołach, firmach i instytucjach trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy, W dobroczynną akcję włączyło się wiele stowarzyszeń i prywatnych osób. Jej głównym ogniwem jest magazyn darów, utworzony w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Obrzycach. – Mieszkańcy przywożą tutaj żywność, odzież, artykuły chemiczne i środki czystości – informuje koordynatorka akcji Alicja Jankowska.
 
 
Zebrane w naszej gminie dary trafiają bezpośrednio do uchodźców, są także transportowane do magazynu regionalnego w Skwierzynie i wywożone na Ukrainę. – Gorąco dziękuję wszystkim mieszkańcom, który zaangażowali się w dobroczynną zbiórkę. Kolejny raz udowodniliście, że można na Was liczyć – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Od trzech tygodni w mieście trwa zbiórka darów dla Ukraińców, którzy uciekają do naszego kraju przed rosyjskimi czołgami i rakietami. Mieszkańcy mogą je przynosić do dwóch punktów. Artykuły chemii gospodarczej, środki czystości i higieny osobistej można przynosić do Jedynka - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Międzyrzeczu przy ul. Staszica 22a (w dni pracujące w godzinach od 8.00 do 15.00).
 
Wszystkie dary – m.in. żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, odzież, obuwie, środki czystości i chemii gospodarczej – można dostarczać do punktu utworzonego w Międzyrzecki Ośrodek Kultury przy ul. Konstytucji 3 Maja 30, który czynny jest w dni pracujące w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od 14.00 do 19.00.
 
Głównym magazynem w gminie jest sala gimnastyczna przy Szkoła Podstawowa nr 4 w Międzyrzeczu, który w dni pracujące czynny będzie od 12.00 do 18.00 (można tam przywozić duże transporty darów). – Odwiedzają nas także uchodźcy, którzy na miejscu wybierają potrzebne im rzeczy. Są bardzo skromni. Biorą jedną, dwie rzeczy – mówi koordynatorka charytatywnej akcji Alicja Jankowska, która prowadzi magazyn.
 
W magazynie piętrzą się kartony z odzieżą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także z kosmetykami artykułami chemii gospodarczej oraz żywnością z długimi terminami do spożycia. – W ich segregowaniu pomagają nam harcerze z Hufiec Międzyrzecz ZHP. Dziękuje zuchom i harcerzom, a przede wszystkim ich komendantce Agnieszka Maik. Dziękuję też wolontariuszkom, które bezinteresownie poświęcają swój czas na segregowanie darów. Jesteście Wielcy – mówi A. Jankowska.
1 2