Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Międzyrzecz Solidarny z Ukrainą

21-03-2022

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy
Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy
 
1. PO PRZEKROCZENIU GRANICY
Jeżeli nie masz miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy udaj się do Punktu Recepcyjnego. Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy, to możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID–19. Po więcej informacji zadzwoń na numer 47 721 75 75.
 
 
2. LEGALIZACJA POBYTU
Jeżeli wjechałeś legalnie do Polski po dniu ataku Rosji na Ukrainę, twój pobyt w Polsce jest legalny bez żadnych dodatkowych wniosków przez 18 miesięcy od dnia wybuchu wojny – czyli do 24 sierpnia 2023 r. Automatycznie legalny będzie także pobyt dziecka urodzonego w tym czasie w Polsce. Jeśli planujesz zostać w Polsce dłużej, możesz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat. Więcej informacji na stronie www.ua.gov.pl.
 
3. NUMER PESEL
Jeśli chcesz skorzystać z usług publicznych w Polsce, złóż wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego PESEL – możesz to zrobić tylko osobiście w urzędach administracji lokalnej lub w dodatkowych punktach organizowanych przez samorządy. Warto także założyć profil zaufany, który umożliwia kontakt z urzędami i załatwianie wielu spraw przez internet. Jeśli masz numer PESEL, to przysługuje ci jednorazowa, bezzwrotna pomoc w wysokości 300 zł na osobę. Będziesz mógł skorzystać także z wielu innych świadczeń. Więcej informacji na stronie www.zus.pl.
 
4. OPIEKA MEDYCZNA
Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590. Jeśli źle się poczujesz poza godzinami pracy przychodni lekarskich (tj. 18:00–8:00) lub w weekend albo święta, otrzymasz poradę lekarza przez telefon – zadzwoń na numer 800 137 200. Więcej informacji na stronie www.nfz.gov.pl.
 
5. EDUKACJA
Przedszkola w Polsce prowadza lokalne samorządy – zasady przyjęcia dzieci mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym będziesz przebywał. Jeśli masz dziecko w wieku 3–6 lat, zapytaj o przedszkole i edukację wczesnoszkolną w lokalnym urzędzie. Jeśli twoje dziecko ma 7–18 lat, to ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 347 47 08 lub napisz e–mail na adres ukraina–szkola~@~mein~.~gov~.~pl. Jeśli jesteś studentem, możesz kontynuować studia na polskiej uczelni. Zadzwoń na numer 22 529 26 62 lub napisz e–mail na adres ukraina–studia~@~mein~.~gov~.~pl.
 
6. PRACA
Możesz podjąć legalną pracę w Polsce – dopilnuj tylko, żeby twój nowy pracodawca w ciągu 14 dni powiadomił o tym urząd pracy. Jeżeli nie jesteś w stanie sam znaleźć pracy, zarejestruj się w powiatowym urzędzie pracy – uzyskasz tam pomoc i otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych. Szukając pracy wejdź na stronę oferty.praca.gov.pl lub zadzwoń na numer 19524. Z chwilą uzyskania numeru PESEL, możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak Polacy.
 
TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112
Aktualne informacje w językach ukraińskim i rosyjskim znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl
 
 
21-03-2022

Międzyrzecz wspiera Ukrainę

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz wspiera Ukrainę
Tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą zintegrowały mieszkańców i wyzwoliły w nich wulkan pozytywnej energii. W szkołach, firmach i instytucjach trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy, W dobroczynną akcję włączyło się wiele stowarzyszeń i prywatnych osób. Jej głównym ogniwem jest magazyn darów, utworzony w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Obrzycach. – Mieszkańcy przywożą tutaj żywność, odzież, artykuły chemiczne i środki czystości – informuje koordynatorka akcji Alicja Jankowska.
 
 
Zebrane w naszej gminie dary trafiają bezpośrednio do uchodźców, są także transportowane do magazynu regionalnego w Skwierzynie i wywożone na Ukrainę. – Gorąco dziękuję wszystkim mieszkańcom, który zaangażowali się w dobroczynną zbiórkę. Kolejny raz udowodniliście, że można na Was liczyć – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Od trzech tygodni w mieście trwa zbiórka darów dla Ukraińców, którzy uciekają do naszego kraju przed rosyjskimi czołgami i rakietami. Mieszkańcy mogą je przynosić do dwóch punktów. Artykuły chemii gospodarczej, środki czystości i higieny osobistej można przynosić do Jedynka - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Międzyrzeczu przy ul. Staszica 22a (w dni pracujące w godzinach od 8.00 do 15.00).
 
Wszystkie dary – m.in. żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, odzież, obuwie, środki czystości i chemii gospodarczej – można dostarczać do punktu utworzonego w Międzyrzecki Ośrodek Kultury przy ul. Konstytucji 3 Maja 30, który czynny jest w dni pracujące w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od 14.00 do 19.00.
 
Głównym magazynem w gminie jest sala gimnastyczna przy Szkoła Podstawowa nr 4 w Międzyrzeczu, który w dni pracujące czynny będzie od 12.00 do 18.00 (można tam przywozić duże transporty darów). – Odwiedzają nas także uchodźcy, którzy na miejscu wybierają potrzebne im rzeczy. Są bardzo skromni. Biorą jedną, dwie rzeczy – mówi koordynatorka charytatywnej akcji Alicja Jankowska, która prowadzi magazyn.
 
W magazynie piętrzą się kartony z odzieżą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także z kosmetykami artykułami chemii gospodarczej oraz żywnością z długimi terminami do spożycia. – W ich segregowaniu pomagają nam harcerze z Hufiec Międzyrzecz ZHP. Dziękuje zuchom i harcerzom, a przede wszystkim ich komendantce Agnieszka Maik. Dziękuję też wolontariuszkom, które bezinteresownie poświęcają swój czas na segregowanie darów. Jesteście Wielcy – mówi A. Jankowska.
16-03-2022

Solidarni z Ukrainą

Ilustracja do informacji: Solidarni z Ukrainą
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę do naszego kraju uciekają setki tysięcy uchodźców szukających schronienia, a miliony Polaków niosą pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy. Aby skoordynować wszystkie akcje pomocowe powstała oficjalna platforma PomagamUkrainie.gov.pl. Przesyłamy dwujęzyczny plakat informacyjny o platformie, którym można wydrukować lub opublikować na swojej stronie internetowej.
 
Platforma przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jest centralną, zweryfikowaną bazą danych o różnorodnych działaniach pomocowych. Działa w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji. Uchodźcy mogą w tym miejscu znaleźć praktyczne informacje o wsparciu.
 
Dwujęzyczny plakat informujący o platformie PomagamUkrainie.gov.pl, w wersji do druku lub opublikowania na stronie internetowej można pobrać ze strony: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/03/Plakat-PomagamUkrainie.pdf
 
Prosimy o zgłaszania na platformie PomagamUkrainie.gov.pl także Państwa inicjatyw. Tak skoordynowana pomoc szybciej dotrze do potrzebujących, których wciąż przybywa. To nie tylko ważne ułatwienie w dotarciu z informacją oraz adresowaniu pomocy odpowiadającej na konkretne potrzeby.
15-03-2022

Zaproszenie do udziału w projekcie

Ilustracja do informacji: Zaproszenie do udziału w projekcie
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. zaprasza aktywnych zawodowo mieszkańców woj. lubuskiego do udziału  w Projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich „REHABILITACJA DROGĄ DO UTRZYMANIA ZDROWIA I AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ LUBUSZAN”.
 
 
Projekt zakłada kompleksowe działania takie jak: zabiegi rehabilitacyjne, poradnictwo medyczne, edukację zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne, które mają na celu nie tylko przywrócenie i utrzymanie zdolności zawodowych, ale również  kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych oraz pozytywnych zmian w stylu życia.
 
Z projektu mogą skorzystać mieszkańcy Województwa Lubuskiego w wieku aktywności zawodowej:
- osoby pracujące, które z powodu schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego związanych ze sposobem wykonywania pracy, skutków wypadków przy pracy, lub chorób zawodowych odczuwają ograniczenia w wykonywaniu pracy lub są zagrożone utratą zdolności do pracy ( w tym uczniowie szkół o profilu zawodowym odbywający praktyczną naukę zawodu)
- osoby pozostające bez zatrudnienia, ale poszukujące i zainteresowane podjęciem pracy, mające problem z powrotem na rynek pracy z powodu w/w schorzeń, u których rokowanie co do odzyskania sprawności i zdolności do pracy jest pozytywne.
 
W ramach projektu zapewniamy kompleksową rehabilitację medyczną, poradnictwo medyczne edukację zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne.
 
Gwarantujemy bezpłatną i szybką ścieżkę rehabilitacyjną.
 
Szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie www.womp.gorzow.pl, pod nr telefonu 95 7208379 oraz w siedzibie Ośrodka przy ul. Fabrycznej 70.
 
 
Czas trwania projektu 01.03. 2022 r. -  30.06.2023 r.
 
Kontakt / Informacja / Rejestracja: (8.00 do 15.00) lub osobiście w Zakładzie Rehabilitacji
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
ul. Fabryczna 70
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 83 79 lub 95 7202 303
 
Uczestnictwo w programie jest bezpłatne/szczegóły na www.womp.gorzow.pl
 
Partnerzy projektu
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Neurologiczna Belon, Krynicka, Sobkowiak- Osińska Lekarze Spółka Partnerska
Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp.
15-03-2022

Od środy, 16 marca, uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie nr PESEL

Ilustracja do informacji: Od środy, 16 marca, uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie nr PESEL
Zgodnie z treścią przepisów ustawy opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw obywatele Ukrainy będą mogli przebywać legalnie w Polsce przez 18 miesięcy liczonych od 24 lutego 2022 r. jeśli osoby te wjechały legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio przez ukraińsko-polską granicę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski.
 
PESEL – czy jest on niezbędny?
 
Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdej osobie urodzonej w Polsce, będącej obywatelem Polski lub, w określonych przypadkach, także cudzoziemcom. 
 
Numer PESEL nadawany jest z urzędu w następujących sytuacjach:przez polski urząd stanu cywilnego przy sporządzaniu aktu urodzenia dla dziecka urodzonego na terytorium Polski. Dotyczy to dzieci obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i członków ich rodzin, którzy mieszkają w Polsce, w związku z tym, że uzyskali prawo stałego pobytu oraz cudzoziemców, którzy uzyskali:
 1. prawo stałego pobytu lub zezwolenie na pobyt stały,
 2. zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
 3. status uchodźcy, ochronę uzupełniającą albo azyl,
 4. zgodę na pobyt tolerowany,
 5. ochronę czasową,
 6. zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,
 7. przez urząd gminy przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy – dla obywateli Polski, którzy nie mają numeru PESEL,
 8. przez urząd gminy przy ubieganiu się o dowód osobisty – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL,
 9. przez krajowy urząd paszportowy przy ubieganiu się o paszport – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL,
 10. przez konsula RP przy ubieganiu się o paszport – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą, nie mają numeru PESEL i składają wniosek o wydanie paszportu w konsulacie.
Cudzoziemiec dostanie PESEL  jeśli zamelduje się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni, złoży wniosek w urzędzie gminy. Z numeru PESEL można wyczytać datę urodzenia oraz płeć. PESEL jest przydatny m.in. do:
 • •                korzystania z opieki zdrowotnej i szczepień,
 • •                założenia konta w banku,
 • •                zapisania dziecka do szkoły,
 • •                korzystania ze świadczeń pomocowych dla uchodźców
Kto może wnioskować o PESEL w związku z wojną w Ukrainie?
Wniosek o PESEL może złożyć każdy, to:
 • •                przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi,
 • •                zgłosi się (złoży wniosek) do dowolnego urzędu gminy.
Formularz wniosku o PESEL
Formularz wniosku można znaleźć na stronie:
Formularze są dwujęzyczne tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie.
Dane, które należy wpisać  we wniosku to:
 • •                imię i nazwisko,
 • •                data i miejsce urodzenia,
 • •                kraj urodzenia i obywatelstwo,
 • •                data wjazdu do Polski,
 • •                ukraiński numer ewidencyjny ‒ jeżeli wnioskodawca go posiada,
 • •                aby uzyskać profil zaufany – dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.
W sytuacji kiedy wniosek wypełniany jest w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 r.ż.), podaje się również dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Dokumenty do wniosku o PESEL
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL trzeba będzie okazać:
 • •                dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości
 • •                w przypadku osób poniżej 18 r.ż. – także dokument potwierdzający urodzenie
 • •                może być to także dokument unieważniony
 • •                w przypadku braku dokumentów będzie trzeba złożyć oświadczenie, (oświadczenia będzie skuteczne tylko wtedy kiedy okaże się że wnioskujący nie ma dokumentu tożsamości. Oświadczenie będzie nieskutecznie w sytuacji kiedy okaże się że  po weryfikacji z systemem Straży Granicznej osoba wnioskująca jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości).
Do wniosku potrzebne będzie też zdjęcie, które musi spełniać określone w prawie wymagania.
 
 
14-03-2022

Apel do Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Apel do Mieszkańców
Przyjąłeś pod swój dach uchodźców z Ukrainy? Pomóż im w rejestracji i nadaniu nr PESEL (nr PESEL będą nadawane od środy, 16 marca, w Urzędzie Miejskim).
14-03-2022

Szukamy osób znających język ukraiński, lub rosyjski

Ilustracja do informacji: Szukamy osób znających język ukraiński, lub rosyjski
W związku ze wzrostem liczby uchodźców  z Ukrainy i związanymi z tym procedurami administracyjnymi (rejestracją uchodźców i nadawaniem im nr PESEL) osoby znające język ukraiński, lub rosyjski proszone są o kontakt z Urzędem Miejskim (nr tel. 95 742 69 36).
 
 
03-03-2022

Solidarni z Ukrainą

Ilustracja do informacji: Solidarni z Ukrainą
 
Zapraszamy Mieszkańców i Uchodźców z Ukrainy na Mszę Świętą w intencji Narodu Ukraińskiego, która odbędzie się w czwartek, 3 marca, o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Wojciecha. 
 
Po zakończeniu nabożeństwa około godz. 18.30 na rynku koło Ratusza zorganizowane zostanie zgromadzenie publiczne "Solidarni z Ukrainą"
03-03-2022

Pismo Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka

Ilustracja do informacji: Pismo Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka
W związku z możliwością przybycia na terytorium RP uchodźców z terenów Ukrainy, chciałbym przypomnieć, iż do dyspozycji wszystkich osób przebywających w Polsce, w tym również obcokrajowców, pozostaje system nieodpłatnej pomocy funkcjonujący na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945).
 
 
Pomoc przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W sposób oczywisty oferta dostępna jest przede wszystkim dla osób posługujących się językiem polskim. Nie pozostaje w sprzeczności z przepisami ustawy skorzystanie z wizyty w punkcie w asyście tłumacza, jak również udzielenie porady z użyciem środków porozumiewania się na odległość.
W załączeniu przekazuję informator o systemie nieodpłatnej pomocy, który może zostać wykorzystany w akcji informacyjnej. Zawiera on podstawowe dane o sposobie uzyskania pomocy. 
Mając na uwadze powyższe zwracam się do Państwa z prośbą o upowszechnienie wiedzy o działalności systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wśród mieszkańców nie tylko z inicjatywny starosty realizującego to zadanie, ale i z własnej inicjatywy.
Proszę również o uaktualnienie stron internetowych urzędów na których umieszczacie Państwo „Listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa”, tak by informacja o wszelkich nieodpłatnych formach pomocy były łatwo dostępne dla mieszkańców.
Jednocześnie informuję, iż  niezależnie od ustawowego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej,  Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze oraz Okręgowa Rada Adwokacka  w Zielonej Górze utworzyły zespoły gotowe do udzielania bezpłatnych porad prawnych obywatelom Ukrainy dotkniętych toczącą się wojną w ich ojczyźnie.
 
W przypadku takiej potrzeby prosimy o bieżące śledzenie stron internetowych ww. instytucji i przekazywanie potrzebującym, że pomoc prawna jest możliwa za pośrednictwem wskazanych koordynatorów:
 • biura Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze, tel. 068 452 96 66
  oraz adresem e-mail: e-mail
 • biura Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze, tel. 690 393 087
  oraz adresem e-mail e-mail
1 2