Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

25-03-2024

Rozmowa z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem.

Ilustracja do informacji: Rozmowa z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem.
Jak Pan ocenia dobiegającą już końca kadencję?
 
- To była najdłuższa i najtrudniejsza kadencja w ponad trzydziestoletniej historii samorządu. Mimo wyzwań i rozmaitych perturbacji związanych z pandemią koronawirusa Covid 19 oraz atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i związanym z nim kryzysem energetycznym, Gminie Międzyrzecz udało się zrealizować prawie wszystkie zamierzenia i inwestycje, a nawet rozszerzyć ich wachlarz. Serdecznie za to dziękuję kierowanej przez Panią Katarzynę Budych Radzie Miejskiej, pracownikom Urzędu Miejskiego, instytucji i spółek samorządowych, szkół i przedszkoli oraz wszystkim Mieszkańcom, którzy wspierali nas w realizacji tych zadań.
 
Które ze zrealizowanych inwestycji uważa Pan za najważniejsze?
 
Od 2019 r. do końca 2024 r. gmina, jej spółki i podlegające Urzędowi Miejskiemu instytucje zrealizowały i rozpoczęły blisko 300 większych i mniejszych inwestycji o łącznej wartości wynoszącej ponad 150 mln. zł. Ich nadrzędnym celem była i jest poprawa jakości życia Mieszkańców. Przykładem niech będzie rekordowa liczba aż 12 wyremontowanych dróg i dotacje, które dostaliśmy na budowę sześciu kolejnych.
Strategiczne znaczenia dla gminy miało otwarcie Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 2 między Lubosinkiem i ulicą Rokitniańską. Wybudowaliśmy tam drogę, oświetlenie i przyłącza energetyczne, wodociągi, kanalizację wraz z trzema przepompowniami oraz ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Przygotowaliśmy dla inwestorów działki o łącznej powierzchni 112 hektarów. Zdecydowana większość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który sprzedał już kilka nieruchomości. Jedną z nich kupiła Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, co gwarantuje przyszłemu nabywcy przywileje podatkowe.
Nowy park przemysłowy będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju gminy. Mieszkańcy mogą liczyć na zatrudnienie, a gmina na dodatkowe podatki, które będziemy mogli przeznaczyć na kolejne zadania. Na oświatę, opiekę społeczną, kulturę czy rozwój sportu. Takich inwestycji było znacznie więcej.
 
Może podać Pan przykłady?
 
- Jedną z takich inwestycji będzie rozpoczęcie budowy wschodniej obwodnicy miasta. Po wielu latach starań w 2023 roku otrzymaliśmy rządową dotację na jej pierwszy etap, który ma połączyć ulicę Poznańską z odnogą wybudowanej ostatnio ulicy Długiej i rzeką Obrą. W kolejnym etapie powstanie most na rzece oraz droga do ulicy Piastowskiej i dalej do Lubosinka, gdzie obwodnica połączy się z istniejącym już odcinkiem, wybudowanym podczas uzbrajania terenów pod Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2. Dzięki niej wyprowadzimy tranzytowy ruch samochodowy poza centrum miasta, co powinno rozwiązać największy problem komunikacyjny Międzyrzecza, czyli korki tworzące się rano i około godz. 15.00 na ulicy Kazimierza Wielkiego przed mostem drogowym na Obrze.
Równie ważna była modernizacja oczyszczalni ścieków, która znajdowała się na progu wydajności. Dzięki zakończonym w grudniu ubiegłego roku pracom instalacja może oczyścić obecnie nawet sześć tysięcy metrów sześciennych ścieków dziennie, dzięki czemu będziemy mogli przyłączać do sieci kanalizacyjnej kolejne zakłady pracy, bloki i domki jednorodzinne.
Należy też podkreślić ogromną rolę utworzenia przez gminy Międzyrzecz, Świebodzin i Sulęcin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, dzięki czemu nasze samorządy otrzymają w najbliższych latach dodatkowo 13 milionów euro z Unii Europejskiej. Powołanie MOF poprzedziły skomplikowane i pracochłonne działania administracyjne oraz przeprowadzone przez ekspertów badania. Inwestycje realizowane w ramach tego projektu mogą liczyć na dotacje w wysokości aż 85 procent ich wartości. Poza tymi dodatkowymi pieniędzmi będziemy mogli startować w ogólnodostępnych konkursach i składać wnioski o kolejne dotacje.   
 
- W styczniu 2024 r. granice administracyjne miasta zostały poszerzone o blisko 400 hektarów. W jakim celu?
 
Staraliśmy się o to przez kilka lat. Dzięki tej decyzji w miejscu obecnych nieużytków, łąk i pól już za kilka lat zostaną powstawać nowe zakłady pracy. Część tych terenów znajduje się przy trasie szybkiego ruchu S3, co będzie dodatkowym magnesem dla inwestorów. 

W Międzyrzeczu wiele się działo w ciągu ostatnich pięciu lat
 
- Organizowane w gminie imprezy odbijały się echem całym regionie. W naszym ośrodku kultury odbyła się prestiżowa Lubuska Gala Sportu, byliśmy też gospodarzami i współorganizatorami rozegranych na stadionie Mistrzostw Polski w Biegu na 10 000 metrów, podczas której wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Zbigniew Polakowski wychwalał organizację imprezy i bazę sportową. Poza tym nasze zespoły taneczne i teatr wielokrotnie występowały na scenie ośrodka kultury i w hali sportowo-widowiskowej, zachwycając mieszkańców i gości  z całego województwa. To ogromna promocja gminy nie tylko w powiecie, ale także na całym lubusko-wielkopolskim pograniczu.
 
Dziękuję.
 
Remigiusz Lorenz, wykształcenie wyższe, urodzony 11 maja 1975 roku w Międzyrzeczu. Mąż Agnieszki i szczęśliwy ojciec trójki chłopców Antka, Franka i Ignacego.
 
Rozmowa ukazała się w marcowym wydaniu bezpłatnego miesięcznika "Przekrój Lokalny" 
25-03-2024

Co się działo w gminie Międzyrzecz w kadencji 2018-2024? Turystyka

Ilustracja do informacji: Co się działo w gminie Międzyrzecz w kadencji 2018-2024? Turystyka
W dniu 7 października 2022 r. zakończyła się największa w tej kadencji gminna inwestycja turystyczna - rozbudowa nowej siedziby Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Prace trwały dwa lata. Ich ukoronowaniem było uroczyste otwarcie, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu gości i pasjonatów fortyfikacji. Przywitali ich burmistrz Remigiusz Lorenz i dyrektor muzeum Leszek Lisiecki.
 
- Bunkry Międzyrzeckiego Rejon Umocnionego to turystyczny przebój nie tylko gminy, ale także całego powiatu. Dlatego wybudowanie nowego muzeum ma ogromny wpływ na rozwój turystyki nie tylko na Ziemi Międzyrzeckiej, ale także na całej Ziemi Lubuskiej – podkreślał burmistrz.

Dwukondygnacyjny obiekt ma kształt bunkra. Jego sercem jest sala wystawiennicza o powierzchni 200 m,. kw. Zobaczymy tam rozmaite eksponaty, plansze i mapy związane z międzyrzeckimi bunkrami. Na górnej kondygnacji znajduje się kasa i pomieszczenia socjalne, natomiast na dolnej multimedialna sala konferencyjna i magazyny.
25-03-2024

Spotkanie Wielkanocne w Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Spotkanie Wielkanocne w Kęszycy Leśnej
Mieszkańcy Kęszycy Leśnej wzięli udział w Spotkaniu Wielkanocnym, podczas którego odwiedził ich z życzeniami burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Zwiastunem nadchodzących Świąt Wielkanocnych było dla mieszkańców Kęszycy Leśnej spotkanie, zorganizowane w sobotę, 23 marca, przez sołtysa Andrzeja Paszkowskiego i Radę Sołecką. Nie zabrakło oczywiście przygotowanych przez panie tradycyjnych potraw – m.in. pysznego żurku, jajek i białej kiełbasy, a także życzeń, które złożył uczestnikom m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
- Zdrowych, spokojnych, pełnych nadziei na lepsze jutro i rodzinnych Świąt Wielkanocnych – życzył mieszkańcom R. Lorenz.
25-03-2024

Szwajcarskie dotacje dla naszego regionu i gminy

Ilustracja do informacji: Szwajcarskie dotacje dla naszego regionu i gminy
Dotacje dla samorządów z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy były tematem szkolenia, w którym uczestniczyli m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz i kierowniczka Wydziału Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu Katarzyna Szadkowska.
 
 
Połączone z konsultacjami szkolenie odbyło się w piątek, 22 marca, w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Jego organizatorami było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz ze Związkiem Miast Polskich, a tematem pieniądze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju na podstawie uzgodnień z Unią Europejską oraz z Polską.
 
 - Głównym celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej i w Polsce. W obecnej edycji Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich na Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, co daje w sumie kwotę 375,458 milionów franków szwajcarskich, czyli prawie 1 miliard 900 milionów złotych – informuje K. Szadkowska.
 
Burmistrz podkreśla, że w ramach tego programu nasza gmina może się ubiegać o pieniądze na rozmaite inwestycje. – Chodzi o dodatkowe dotacje, poza tymi, które nasz region i gmina otrzymują z Unii Europejskiej – dodaje R. Lorenz.
25-03-2024

Co się działo w Gminie Międzyrzecz w kadencji 2018-2024?

Ilustracja do informacji: Co się działo w Gminie Międzyrzecz w kadencji 2018-2024?
Gmina przejęła działki z bunkrami o wartości ponad pół miliona złotych
 
 
We wrześniu 2019 r. burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał porozumienie o przejęciu przez gminę kilku poniemieckich bunkrów, dzięki czemu pasjonaci fortyfikacji i turyści mogą zwiedzać podziemia tzw. Pętli Nietoperskiej, która była jednym z ogniw bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Przejęcie przez gminę pięciu działek między Pniewem, Nietoperkiem i Kęszycą poprzedził trwający dwa lata korowód administracyjnych procedur i zawirowań. Zgodę ma darowiznę musiał wcześniej wyrazić m.in. minister rolnictwa.

– Nie chodziło nam o działki, lecz o bunkry, którymi są zabudowane. Do tej pory sytuacja była wręcz kuriozalna. Gmina była właścicielem podziemnych korytarzy, ale bunkry należały do agencji nieruchomości. Nie mogliśmy z nich korzystać bez uprzedniej zgody właściciela, co blokowało ruch turystyczny, ale także utrudniało ich ochronę – informuje R. Lorenz.
 
Gmina przejęła działki położne wzdłuż gruntowej drogi z Pniewa do Kęszycy. Ich łączna powierzchnia wynosi 8,69 ha, a wartość ponad 550 tys. zł. – Przejęliśmy je za darmo – podkreśla burmistrz.
 
Przed podpisaniem umowy w sprawie przejęcia bunkrów turyści mogli zwiedzać Pętlę Nietoperską, ale musieli tam dojść podziemnymi korytarzami aż z Pniewa. Musieli zatem pokonać pod ziemią ponad 3 km. w jedną stronę. I potem wracali tą samą trasą do Pniewa, co było dość wyczerpujące i wymagało od nich niezłej kondycji. Teraz mogą tam wchodzić przez bunkier nr 724, co wydatnie skraca czas ich pobytu pod ziemią.
22-03-2024

Kolejna dotacja dla gminy Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja dla gminy Międzyrzecz
Mamy świetną wiadomość dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. – Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego przy placówce powstanie miasteczko ruchu drogowego – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Sejmik Województwa Lubuskiego przyznał gminie Międzyrzecz 100 tys. zł w ramach Programu Inwestycyjnego pn. „Lubuska Baza Sportowo-Rekreacyjna” na 2024 rok. – Dotację przeznaczymy na wybudowanie przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi miasteczka ruchu rowerowego wraz z montażem gier z prefabrykowanych mas termoplastycznych – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Kolejna inwestycja oświatowa była tematem rozmowy burmistrza z dyrektorką jedynki Moniką Szypszak. Przypominamy, że w czerwcu ub.r. przy szkole otwarto salą sportową z kuchnią i stołówką.
 
Miasteczko powstanie na dawnym boisku przy szkole. – Prace powinniśmy zakończyć przed wrześniowym rozpoczęciem nowego roku szkolnego – zapowiada R. Lorenz. – To będzie jedna z kilkudziesięciu inwestycji, które planujemy zrealizować w tym roku.
22-03-2024

Przypominamy kierowcom taksówek o obowiązku weryfikacji licencji do końca marca!

Ilustracja do informacji: Przypominamy kierowcom taksówek o obowiązku weryfikacji licencji do końca marca!
Przypominamy, że obowiązek weryfikacji licencji dotyczy wszystkich taksówkarzy, którzy otrzymali licencję przed 17 września 2023 roku. Termin upływa z końcem marca 2024 roku.
 
 
Obowiązek weryfikacji licencji spoczywa na wszystkich taksówkarzach, którzy otrzymali licencję przed 17 września 2023 roku. Termin na dopełnienie formalności upływa z końcem marca 2024 roku.
 
W wyniku zmian w ustawie na przedsiębiorców posiadających licencję na przewóz osób taksówką został nałożony obowiązek przedstawienia organowi, który wydał licencję, dokumentów w formie pisemnej, w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej. Dokumenty (oryginały lub notarialnie potwierdzone kopie dokumentów) należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Międzyrzeczu, a są to:
zaświadczenie o niekaralności opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem dokumentów do weryfikacji, potwierdzające, że odpowiednio przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy.
zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy (dotyczy przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewóz, zatrudnionych przez niego kierowców, jak również osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz wykonujących osobiście przewóz na jego rzecz), orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy (dotyczy przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewóz, zatrudnionych przez niego kierowców, jak również osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz wykonujących osobiście przewóz na jego rzecz),prawo jazdy.
 
Taksówkarze mają czas na złożenie dokumentów do 31 marca 2024 roku.
 
W przypadku niezłożenia wymaganych dokumentów lub niespełnienia wymagań ustawowych, licencje wydane przed dniem 17 września 2023 r. zachowują ważność do upływu okresu, na który zostały udzielone, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2024 r.
 
Podstawa prawna: art. 14 ust. 1-3 ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1123).
 
Informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Międzyrzeczu w Biurze Ochrony Informacji Niejawnych i Bezpieczeństwa Publicznego pok. 303 tel. 95 742 69 49.
22-03-2024

Co się działo w Gminie Międzyrzecz w kadencji 2018-2024?

Ilustracja do informacji: Co się działo w Gminie Międzyrzecz w kadencji 2018-2024?
Kolejka w podziemiach MRU. Koszt: 1 mln. 591 tys. zł.
 
 
Najnowszą atrakcją trasy turystycznej w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego jest kolejka wąskotorowa, uruchomiona w lipcu 2023 r. przez pracowników Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Kursuje od wiosny do jesieni na odcinku o długości około 500 m. między podziemnymi dworcami kolejowymi Henrich i Gustav w tunelu, który jest „kręgosłupem” sieci korytarzy łączących poszczególne bunkry.
 
- Cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem naszych gości. Przejażdżki są wliczone w cenę biletów – informuje dyrektor muzeum Leszek Lisiecki.
 
Kolejka została zakupiona dzięki dotacji z programu Interreg, wynoszącej 1 mln. 591 tys. zł.
21-03-2024

Budowa skateparku wkroczyła w kolejną fazę

Ilustracja do informacji: Budowa skateparku wkroczyła w kolejną fazę
Na Winnicy trwa budowa skateparku z pumtrackiem. Inwestycja przekrioczyła już półmetek i kroczyła w kolejna fazę. – Płyta pod urządzenia została już wylana, a teraz wytyczyliśmy ścieżki łączące obiekt z drogą do miasta i wsi Święty Wojciech – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Budowa skateparku z pumptrackiem jest jedną z kilkudziesięciu inwestycji, które zostaną  zrealizowane w tym roku w naszej gminie. Obiekty powstają na Winnicy przy drodze do wsi Święty Wojciech, na wysokości suszarni. W pierwszym etapie wylano płytę o wymiarach 24 na 28 metrów, na której zostanie zamontowanych dziewięć urządzeń do trenowania rozmaitych tricków na deskorolkach i rowerach wyczynowych BMX oraz wytyczono pumptrack o długości około 100 metrów.
 
- Wykonawca wytyczył też ścieżki łączące obiekt z pobliską drogą. W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż urządzeń treningowych – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Przy obiektach powstanie również oświetlenie, ławeczki i kosze na śmieci. Gmina zamierza także zamontować tam kamery monitoringu. Prace powinny się zakończyć 29 marca, czyli jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. – Na ich realizację dostaliśmy rządową dotację w wysokości 1 mln. 214 tys. zł – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że przed kilku laty dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina utworzyła tam park i górkę saneczkową. - Teraz budujemy w tym miejscu skatepark z pumptrackiem, które podniosą walory rekreacyjne tego miejsca – dodaje R. Lorenz. – Początkowo rozważaliśmy inną lokalizację, ale musimy się liczyć z ewentualnymi protestami mieszkańców, którzy mogliby skarżyć się na hałasy. Podobnie było w wielu innych miastach, których władze były zmuszone rozbierać podobne obiekty wybudowane w pobliżu domków i bloków. Dlatego skatepark z pumprackiem powstają w odległości 200 metrów od zabudowań mieszkalnych.  
21-03-2024

Co się działo w Międzyrzeczu w kadencji 2018-2024?

Ilustracja do informacji: Co się działo w Międzyrzeczu w kadencji 2018-2024?
Rewitalizacja zieleni i miejsc rekreacji: Koszt inwestycji: 10 mln. 185 tys. zł, dotacja: 4 mln. 641 tys. zł.
 
 
W latach 2019 i 2020 w Międzyrzeczu przeprowadzono kompleksową rewitalizację zieleni i miejsc rekreacji. Celem projektu była poprawa estetyki miasta i jakości życia mieszkańców. W 11 różnych miejscach zasadzono około 40 tys. krzewów oraz drzew ozdobnych i owocowych, zamontowano pergole, ławeczki, budki lęgowe dla ptaków. Powstały też dwie ścieżki, plenerowa siłownia, fontanna, rzeźba założyciela muzeum i jego pierwszego kustosza Alfa Kowalskiego, łąki kwietne, wybieg dla psów i wiele innych elementów tzw. małej architektury.

Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki dotacji w wysokości 4 mln 641 tys. zł, która gmina otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.