Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

28-10-2022

Pasowanie z dobrym duszkiem i złą czarownicą

Ilustracja do informacji: Pasowanie z dobrym duszkiem i złą czarownicą
Podczas pasowania na uczniów pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6 razem ze szkolnym duszkiem odczarowali dyrektora Krzysztofa Marca, którego zła czarownica zamieniła w bryłę lodu. Musieli przy tym wykazać się artystycznymi uzdolnieniami i przy okazji skradli serca oraz rozbawili rodziców, dziadków i gości. Gratulacje i życzenia złożył im m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Od środy, 26 października, ponad 50 pierwszoklasistów z SP 6 jest pełnoprawnymi uczniami. Uroczyste pasowanie odbyło się w sąsiadującej z „szóstką” hali sportowo-widowiskowej w obecności rodziców, dziadków i zaproszonych gości. M.in. burmistrza Remigiusza Lorenza. Ceremonia miała artystyczną oprawę. Maluchy przygotowywały się do niej przez kilka tygodni. Razem z wychowawczyniami Dorotą Sierociuk i Sylwią Kurtek uczyły się wierszy i piosenek, którymi oczarowały zgromadzonych na trybunach widzów.

Przygotowane przez pierwszaków przedstawienie miało wprawdzie groźny początek dla dyrektora szkoły Krzysztofa Marca, ale finał był dla niego szczęśliwy. Zła czarownica zamieniła dyrektora w bryłę lodu, ale dzięki szkolnemu duszkowi musiała go odczarować, czym uradowała wszystkie dzieci.

Przy pomocy ogromnego ołówka dyrektor pasował 53 pierwszaków na uczniów, a potem wręczył im szkolne wyprawki. Drobne upominki przekazała im także przewodnicząca Rady Rodziców Monika Paschke, która podziękowała im za spektakl i życzyła dzieciom samych szóstek.
 
Radosnego poznawania świata poprzez naukę, nowych przyjaźni i wspaniałych przygód życzył pierwszoklasistom także burmistrz Remigiusz Lorenz, który przyniósł im drobne upominki. Złożył też gratulacje rodzicom. – Niech dzieci zawsze będą dla Was powodem do dumy – mówił.
 
Na zakończenie burmistrz przekazał rodzicom i nauczycielom dobrą informację. Nawet bardzo dobrą! – Dostaliśmy właśnie dotację na przebudowę prowadzącej do szkoły ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Niebawem podpiszemy umowę z wojewodą Władysławem Dajczakiem, a pod koniec przyszłego roku jej nawierzchnia będzie równa jak stół – mówił.
27-10-2022

Historyczna inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta

Ilustracja do informacji: Historyczna inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta
Trwa kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków To największa inwestycja miejska w historii Międzyrzecza. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, na jej realizację gmina dostała prawie 41,5 mln zł rządowych dotacji. - To rekordowe dotacje w historii miasta – zaznacza samorządowiec.
 
Modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Święty Wojciech pod Międzyrzeczem rozpoczęła się wiosną br, Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta.
 
- Oczyszczalnia osiągnęła szczyt swojej wydajność, podczas gdy mieszkańcy i przedsiębiorstwa produkują coraz więcej ścieków. Po modernizacji będziemy mogli przyłączać do miejskiej kanalizacji kolejne budynki mieszkalne i zakłady pracy – zaznacza samorządowiec.
 
Wykonawcą jest firma WUPRINŻ S.A. Z Poznania, podwykonawcą natomiast EkoWodrol s. z o.o. z Koszalina, Gmina zapłaci wykonawcy niespełna 63 mln. zł. Jak zaznacza R. Lorenz, prawie 41,5 mln zł. z tej kwoty stanowią rządowe dotacje. – To największe dotacje w historii miasta – podkreśla.
 
Przysłowiowym sercem oczyszczalni będą dwa reaktory, a nowością hala o wymiarach 40 na 100 m., w której kompostowane będą osady powstające podczas utylizacji nieczystości. – Zakończenie inwestycji planujemy na jesień przyszłego roku – zapowiada prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Bogusław Czop.
27-10-2022

Woda w sieci innowacji!

Ilustracja do informacji: Woda w sieci innowacji!
Dzięki porozumieniu i współpracy 18 przedsiębiorstw wodociągowych z 9 gmin województwa lubuskiego, zakończony został projekt partnerski pt. “Rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez wdrożenie kompleksowego systemu e-usług dla ludności świadczonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo kanalizacyjne na terenie 9 powiatów województwa lubuskiego: krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, słubickiego, sulęcińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego” realizowany w ramach Poddziałania 2.1.1 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego – projekty realizowane poza formułą ZIT.”
 
„To pierwszy w Polsce, tego rodzaju projekt w branży wodociągowej. Liderem projektu było Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wartość projektu wyniosła łącznie ponad 24 miliony złotych, przy czym blisko 20 milionów 494 tysięcy złotych stanowiła dotacja, którą otrzymaliśmy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.                                                                                                                                                 
W ramach projektu Partnerzy musieli utworzyć nowoczesne platformy e-usług umożliwiające Odbiorcom załatwienie spraw w Biurze Obsługi Klienta bez konieczności odwiedzania Przedsiębiorstwa. Największą popularnością wśród wdrożonych e-usług jest funkcjonalność dzięki której Odbiorcy mogą otrzymywać e-fakturę i opłacać ją bez wychodzenia z domu. Natomiast dla nas wdrażających projekt partnerski w czasie panowania pandemii Covid-19 najważniejsza była e-usługa zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych, dzięki której mogliśmy fakturować zużycie wody i ścieków bez potrzeby wchodzenia do domów naszych Odbiorców.

Warto również zaznaczyć, że utworzone platformy e-usług zapewniają dostępność treści swoich zasobów internetowych dla wszystkich odbiorców, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i słabowidzących.”- informuje prezes MPWiK Bogusław Czop.
 
W październiku 2022 r., Burmistrz Gminy Międzyrzecz-Remigiusz Lorenz osobiście pogratulował prezesowi MPWiK wdrożenia tego projektu w naszej gminie, informując że: „To co szczególnie mnie cieszy to fakt, iż dzięki unijnej dotacji staramy się rozwijać procesy administracyjne zgodnie z postępem technologicznym. Zrealizowany projekt partnerski diametralnie ułatwił dostęp obywatelom, przedsiębiorstwom i instytucjom do nowoczesnej elektronicznej administracji w zakresie usług gospodarki wodno-kanalizacyjnej a jednocześnie poprawi jakość obsługi klienta.”
 
26-10-2022

Magistrala kolejowa będzie oknem na świat dla Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Magistrala kolejowa będzie oknem na świat dla Międzyrzecza
Budowa zachodniej magistrali kolejowej była tematem spotkania lubuskich samorządowców, które odbyło się w poniedziałek, 24 października, w Zielonej Górze. Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz postulował, aby w ramach tego projektu Skarb Państwa wykupił tereny wokół dworca kolejowego. Kolejne wnioski samorządowca dotyczyły budowy bocznicy kolejowej do Parku Przemysłowego nr 2 i nowego peronu.
 
Postulowana przez lubuskich samorządowców zachodnia magistrala kolejowa ma połączyć Gorzów Wielkopolski z Zieloną Górą. Ma mieć inny przebieg, niż obecne połączenie przez Zbąszynek.
 
– Linia kolejowa ma biec wzdłuż trasy szybkiego ruchu S3, co wymagałoby wybudowania nowego torowiska o łącznej długości 30 kilometrów między Międzyrzeczem, Świebodzinem i Sulechowem. Nowe połączenie wydatnie skróciłoby czas i obniżyło koszt przejazdu między obiema stolicami naszego województwa. Dla naszego miasta magistrala byłaby dodatkowym oknem na świat, ułatwiającym dojazd do Międzyrzecza oraz eksport wyprodukowanych tutaj towarów. Skorzystaliby z tego mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy – wyjaśnia burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budując odcinek z Międzyrzecza do Świebodzina można wykorzystać zamkniętą przed laty linię z Międzyrzecza przez Nietoperek i Gościkowo do Toporowa. 
 
Temat nie jest nowy. Omawiany był podczas kilku spotkań lubuskich samorządowców. Ostatnie odbyło się w poniedziałek, 21 października, w Zielonej Górze. Burmistrz zgłosił trzy wnioski do tego projektu. – Pierwszy dotyczy wykupienia przez Skarb Państwa i zagospodarowania terenów wokół dworca kolejowego. Turyści i mieszkańcy mogą nie wiedzieć, że przed laty Polskie Koleje Państwowe sprzedały go wraz z dworcem prywatnej osobie, a gmina nie może inwestować na cudzych nieruchomościach.
 
Kolejne wnioski mają charakter gospodarczy. Dotyczą bowiem budowy  bocznicy kolejowej do Parku Przemysłowego nr 2 przy ul. Rokitniańskiej oraz nowego peronu między parkiem nr 1 i parkiem nr 2
24-10-2022

Przy grillu o artystycznych sukcesach i marzeniach

Ilustracja do informacji: Przy grillu o artystycznych sukcesach i marzeniach
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz zaprosił na piknik jedną z grup zespołu tanecznego Trans. Przy ognisku i grillu rozmawiał z tancerzami o ich inspiracjach, osiągnięciach i planach na przyszłość.
 
 
Prowadzony przez Annę Bubnowską zespół taneczny Trans jest jedną z artystycznych wizytówek gminy i regionu. Tancerze mają na koncie wiele sukcesów podczas prestiżowych przeglądów i festiwali, wielokrotnie występowali i promowali Międzyrzecz w telewizyjnych widowiskach. O swoich osiągnięciach i marzeniach opowiadali podczas pikniku w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, na który zaprosił ich burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Tancerze zwiedzili podziemiach międzyrzeckich bunkrów. Dla większości z nich była to kolejna wizyta w MRU, gdyż przed kilkoma laty mieli tam sesje zdjęciową. Po wyjściu z podziemi przy muzeum czekało na nich ognisko oraz kiełbaski i różne przysmaki, ufundowane przez burmistrza Remigiusza Lorenza. Samorządowiec grillował dla artystów kiełbaski oraz rozmawiał z nimi o scenicznych sukcesach Transu, które promują Międzyrzecz nie tylko w kraju, ale także za granicą.
 
- Zespół wiele razy występował i zdobywał laury w różnych krajach Europy. Przed dziesięcioma laty tańczył na otwarciu piłkarskich mistrzostw Euro 2012, uświetnia też swoimi występami wiele miejskich imprez. Gratuluje tancerzom uzdolnień i pasji oraz dziękuję ich instruktorkom za zaangażowanie i wielkie serca, które wkładają w pracę z młodymi artystami – mówi R. Lorenz.
24-10-2022

Podziękowania i kwiaty od burmistrza Remigiusza Lorenza

Ilustracja do informacji: Podziękowania i kwiaty od burmistrza Remigiusza Lorenza
Burmistrz Remigiusz Lorenz wziął udział w spotkaniu działaczy miejscowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podziękował związkowcom za ich pracę na rzecz oświaty i obronę praw pracowniczych nauczycieli.
 
Spotkanie nauczycieli-związkowców odbyło się w piątek, 21 października, w międzyrzeckiej restauracji „Tequila”. Organizatorzy zaprosili m.in. burmistrza Remigiusza Lorenza i dyrektorkę Gminnego Zespołu Oświaty Izabellę Korejwo.
 
Pierwszym akordem spotkania były występy artystyczne młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego. Po ich zakończeniu burmistrz złożył gratulacje organizatorom i uczestnikom oraz podziękował im za pracę na rzecz oświaty i obronę praw pracowniczych nauczycieli wszystkich placówek oświatowych z naszej gminy. Podkreślał, że łączą działalność związkową z pracą nauczycieli, wychowawców oraz dyrektorów szkół i przedszkoli.
 
- Ogromnie Wam dziękuje za zaangażowanie, wyrozumiałość i cierpliwość dla uczniów oraz wielkie serca, które okazujecie im na każdym kroku – mówił wręczając bukiet pąsowych róż przewodniczącej lokalnych struktur ZNP Danucie Matli.
24-10-2022

Marsz różowej wstążeczki w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Marsz różowej wstążeczki w Międzyrzeczu
W piątek, 21 października, Międzyrzeczu odbył się Marsz Różowej Wstążeczki.
 
Organizatorkami marszu były pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które zachęcały panie do robienia badań profilaktycznych. Odwiedziły m.in. ratusz, gdzie spotkały się z zastępczynią burmistrza Agnieszką Śnieg.
 
– W pełni popieram ideę tego marszu i zachęcam panie do systematycznych badań. Wczesne wykrycie raka ułatwia walkę z tą chorobą – komentuje A. Śnieg.  
24-10-2022

Jubileusz stowarzyszenia z tortem i ryngrafem od burmistrza Remigiusza Lorenza

Ilustracja do informacji: Jubileusz stowarzyszenia z tortem i ryngrafem od burmistrza Remigiusza Lorenza
Ufundowany przez burmistrza Remigiusza Lorenza pyszny tort był słodką niespodzianką obchodów dziesięciolecia Stowarzyszenia Lubuski Weekend Gitarowy. Koleją był natomiast ryngraf w kształcie gitary, wręczony jego prezesowi Zdzisławowi Musiałowi przez zastępcę burmistrza Agnieszkę Śnieg.
 
Obchody jubileuszu stowarzyszenia odbyły się w piątek, 21 października w sali wystaw Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury i były kolejnym, drugim już akordem cyklu imprez muzycznych o tej samej nazwie – Lubuski Weekend Gitarowy. Na gości czekał tam pyszny tort, ufundowany przez burmistrza Remigiusza Lorenza, który objął wydarzenie swoim patronatem. Miłą niespodzianką dla prezesa stowarzyszenia był ryngraf w kształcie klucza, który w imieniu burmistrza wręczyła mu jego zastępczyni Agnieszka Śnieg.
 
- Niech będzie dowodem uznania za promowanie muzyki wśród mieszkańców naszej gminy i powiatu – mówiła.
 
Do gratulacji i podziękowań przyłączyły się m.in. obecne na uroczystości sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka i dyrektor MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy. Uczestnicy mogli m.in. obejrzeć plakaty z różnych edycji imprez, rozmaite trofea prezesa i pamiątki.
 
Stowarzyszenie od 10 lat organizuje w Międzyrzeczu i pobliskich gminach rozmaite wydarzenie muzyczne. Jego prezes jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Międzyrzeczu, gdzie uczy gry na gitarze. Wydał wiele płyt i poradników do nauki gry na tym instrumencie.
24-10-2022

Mamy to: Gmina zakończyła kolejną inwestycję!

Ilustracja do informacji: Mamy to: Gmina zakończyła kolejną inwestycję!
Mieszkańcy Kęszycy mogą już likwidować przydomowe szamba. We wsi zakończyła się budowa kanalizacji sanitarnej. – To jedna z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminy – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Zakończenie inwestycji odbyło się w piątek, 21 października, koło przepompowni, będącej przysłowiowym sercem sieci sanitarnej o łącznej długości około 4,5 km. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznaczał, że wybudowanie kanalizacji w tej wsi było możliwe dzięki wcześniejszej kompleksowej przebudowie oczyszczalni ścieków w pobliskiej Kęszycy Leśnej.
 
- Inwestycje zrealizowaliśmy dzięki rządowej dotacji, za którą serdecznie dziękuje wojewodzie Władysławowi Dajczakowi. – To jedna z ponad 70 różnych inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie. Niedawno otworzyliśmy nową siedzibę muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie oraz salę wiejską w Kęszycy Leśnej, ale nie zwalniamy tempa i przystępujemy do kolejnych zadań. Na przykład budowy trzech ulic w zachodniej części miasta.
 
Za ukończenie ważnej i wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji burmistrzowi podziękował sołtys Nietoperka Grzegorz Górgurewicz. – Mieszkańcy naszego sołectwa czekali na to od wielu lat – mówił.
 
O znaczeniu rządowych programów i finansowanych z nich inwestycji mówiła też dyrektor Wydziału Infrastruktury z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Kis, która odczytała i wręczyła R. Lorenzowi list gratulacyjny od wojewody.  Do podziękowań przyłączyli się mieszkańcy, którzy podarowali R. Lorenzowi pyszne ciasto.
 
Kanalizację wybudowała międzyrzecka firma Tomasza Niewiadomskiego, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w gminie i regionie. Gmina zapłaci jej 3 mln. 300 tys. zł, przy czym 2 mln. to dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 
– Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa kanalizacji w Nietoperku. Jej koszt oszacowaliśmy na 7 mln, 700 tys. zł, z czego aż 5 mln. zł to kolejna rządowa dotacja przyznana naszej gminie. Niebawem ogłosimy przetarg – zapowiada R. Lorenz
19-10-2022

Nauczyciele docenieni i nagrodzeni przez władze miasta

Ilustracja do informacji: Nauczyciele docenieni i nagrodzeni przez władze miasta
Najlepsi nauczyciele gminnych szkół podstawowych i przedszkoli otrzymali dziś nagrody burmistrza Remigiusza Lorenza.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej władze miejskie uhonorowały najlepszych dyrektorów i nauczycieli z podlegających gminie szkół podstawowych i przedszkoli. Uroczystość odbyła się dziś w sali kinowo-widowiskowej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. W imieniu burmistrza Remigiusza Lorenza nauczycielom podziękowała i złożyła gratulacje jego zastępczyni Agnieszka Śnieg.

Pierwszą odsłoną uroczystości było wręczenie nominacji nauczycielkom, które awansowały na wyższe stopnie zawodowe. W czasie drugiej A. Śnieg wręczyła kwiaty, drobne upominki i listy gratulacyjne nauczycielom nagrodzonym przez R. Lorenza.

Organizatorzy gali nie zapomnieli o związkowcach i oświatowych urzędnikach. Zastępczyni burmistrza podziękowała Danucie Matli, która kieruje lokalnymi strukturami Związku Nauczycielstwa Polskiego,  Andrzejowi Kaczmarkowi z nauczycielskiej „Solidarności” oraz dyrektorce Gminnego Zespołu Oświaty Izabeli Korejwo.

- Dziękuje także wszystkim pracownikom placówek oświatowych z naszej gminy oraż życzę Wam wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i zawodowym – mówiła A. Śnieg.

Gratulacje i życzenia złożył nauczycielom także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski. Artystycznymi przerywnikami gali były występy młodych piosenkarek i muzyka ze Szkoły Nauki Śpiewu i Gry na Instrumentach „Muzyczny Zakątek”, prowadzonej przez międzyrzeczankę Ewę Witkowską.