14-05-2025
Azbest w Twoim domu, czym grozi i jak się go pozbyć? Informacje dla osób fizycznych.
Czy w Twoim domu jest azbest? Czy wiesz czym grozi jego wchłanianie? Czy wiesz co zrobić, aby go bezpiecznie usunąć? AZBEST to minerał odporny na działanie mrozu, wysokich temperatur, substancji żrących, wytrzymałych na rozciąganie i zgniatanie, jest także uważany za jedno z najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi.
1. PRZEPROWADŹ KONTROLĘ
Właściciel każdego gospodarstwa ma obowiązek skontrolować czy na jego terenie znajdują się wyroby azbestowe oraz dokonać oceny ich stanu technicznego. Wyroby zawierające azbest, zakwalifikowane do wymiany muszą być usunięte, natomiast wyroby nieuszkodzone mogą być bezpiecznie użytkowane do momentu kolejnej kontroli. Do 2032 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być usunięte.
2. PRZEPROWADŹ OCENĘ STANU TECHNICZNEGO
Informacje o stanie wyrobów azbestowych znajdujących się w Twoim gospodarstwie zamieść w arkuszu „Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest”, który przechowuj razem z książką obiektu.
Arkusze do oceny i inwentaryzacji uzyskasz w swoim urzędzie gminy.
Pamiętaj, uczciwa i rzetelna inwentaryzacja jest niezbędna dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich
Pamiętaj, uczciwa i rzetelna inwentaryzacja jest niezbędna dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich
GDZIE W BUDYNKU MOŻE BYĆ AZBEST?
W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji:
- pokryć dachów: eternit i papa dachowa,
- płyt elewacyjnych,
- płyt balkonowych,
- rur do instalacji wodociągów, kanalizacyjnych,
- wentylacyjnych przewodów, kominowych przewodów.
Koniecznie sprawdź, czy azbest jest w Twoim Domu!
DLACZEGO TRZEBA USUNĄĆ AZBEST?
Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a jego włókna są praktycznie niezniszczalne. Obecnie wiadomo, że może być szkodliwy dla zdrowia- włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane z powietrzem do płuc, stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Produkcja, import i stosowanie wyrobów zawierających azbest są w Polsce zakazane od września 1998 roku.
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED DZIAŁANIEM AZBESTU?
Azbest dobrze zabezpieczony i nieuszkodzony nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak te wyroby azbestowe, które zostały zakwalifikowane do wymiany trzeba natychmiast usunąć. Wszystkie wyroby azbestowe muszą być usunięte do 2032 roku.
NIE USUWAJ AZBESTU SAMODZIELNIE
Jeżeli musisz usunąć wyroby azbestowe ze swojego gospodarstwa, pamiętaj, że może tego dokonać tylko specjalistyczna firma, która posiada uprawnienia, odpowiedni sprzęt i przeszkolonych. Tylko taka firma może prawidłowo usunąć azbest nie narażając na niebezpieczeństwo Ciebie, Twoich bliskich i sąsiadów.
WSPARCIE FINANSOWE
Możesz uzyskać dofinansowanie na usuwanie wyrobów azbestowych ze swojego gospodarstwa:
- Burmistrz Międzyrzecza poprzez komunikat ogłasza nabór wniosków o usunięcie wyrobów zawierających azbest i wyznacza termin ich składania (www.bip.miedzyrzecz.pl). Realizacja wniosków uzależniona jest od pozyskania na ten cel środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Bank Ochrony Środowiska udziela preferencyjnych, kredytów m.in. na bezpieczne usuwanie wyrobów zawierających azbest i ich unieszkodliwianie.
USUWANIE AZBESTU Z TERYTORIUM POLSKI
W 2003 r. rozpoczęto realizację rządowego projektu, którego głównym celem jest usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja programu jest przewidziana na lata 2003-2032, tak aby z terenu Polski całkowicie usunąć wyroby z azbestem w sposób niezagrażający zdrowiu ludzi i środowiska.
14-05-2025
Ruszyła budowa obwodnicy Międzyrzecza!
Trudno o lepszą informacją dla Mieszkańców Międzyrzecza! – Na budowę wschodniej obwodnicy wjechały już maszyny budowlane – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
Mieszkańcy czekali na to od lat! Rozpoczęła się budowa obwodnicy, która ma ułatwić ruch kołowy w centrum miasta. – Inwestycja będzie realizowana etapami. Właśnie rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
Pierwszy odcinek obwodnicy wytyczono między ulicą Poznańską i Obrą, Zostanie też połączony z fragmentem wybudowanej w 2023 roku ulicy Długiej, co ułatwi dojazd od strony Obrzyc. Przetarg na realizację tej ważnej dla miasta i mieszkańców inwestycji wygrało Przedsiębiorstwa Drogowego Kontrakt z Krosna Odrzańskiego, które m.in. buduje blok wielorodzinny ze żłobkiem przy ul. Krótkiej.
Władze Międzyrzecza przymierzały się do rozpoczęcia budowy obwodnicy od kilku lat. Niestety, wcześniejsze wnioski o dotacje zostały odrzucone ze względu na zbyt wysoki koszt tego zadania. Dlatego burmistrz postanowił podzielić inwestycję na trzy, mniej kosztowne części. Słuszność decyzji potwierdziła dotacja w wysokości blisko 4,1 mln. zł, która gmina otrzymała na rozpoczęcie inwestycji.
– Wybudowanie pierwszego odcinka daje nam o wiele większe szanse na uzyskanie dofinansowań w kolejnych etapach – zaznacza R. Lorenz.
W drugim etapie wybudowany zostanie most drogowy na Obrze i odcinek do znajdującej się w prawobrzeżnej części miasta ulicy Piastowskiej. W następnym powstanie fragment do sąsiadującego z Lubosinkiem Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 2, gdzie wybudowano już odcinek przyszłej obwodnicy, krzyżujący się z ulicą Rokitniańską.
Zakończenie tej inwestycji rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum miasta i umożliwi jego dalszy rozwój. Wschodnia obwodnica ułatwi mieszkańcom Obrzyc, Bobowicka i Kuźnika, jak i kierowcom spoza miasta dojazd do firm i instytucji znajdujących się w prawobrzeżnej części Międzyrzecza. Np. do fabryk w obu parkach przemysłowych, starostwa, czy powiatowego lekarza weterynarii. – Dzięki obwodnicy część kierowców będzie omijać centrum miasta, co przyczyni się do zmniejszenia korków powstający rano i po południu na ulicy Kazimierza Wielkiego przed jedynym mostem drogowym na rzece Obrze – dodaje burmistrz.
Gmina zapłaci wykonawcy 12 mln. 525 tys. 328 zł.
Burmistrz zaznacza, że gmina realizuje wiele innych inwestycji, w tym trzy drogowe. – Kończymy już budowę nowej drogi z parkingami w Pniewie, natomiast niebawem podobna inwestycja rozpocznie się w Kuligowie i przystąpimy do remontu ulic Zamoyskiego, Kościuszki i Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich na osiedlu Kasztelańskim – zapowiada.
14-05-2025
Wędkarze podziękowali burmistrzowi
Prezes koła PZW nr 1 Jan Kijak podziękował burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi za współpracę i wspieranie międzyrzeckich wędkarzy. Wręczył mu okolicznościowy ryngraf z okazji 75-lecia koła.
Wędkarze z Międzyrzecza świętowali 75-lecie działalności koła nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego. Jubileusz był okazją do zawodów, które odbyły się w niedzielę, 11 maja, pod patronatem burmistrza Remigiusza Lorenza. Za współpracę, systematyczne wpieranie wędkarzy i objęcie imprezy patronatem burmistrzowi podziękował prezes koła Jan Kijak, który odwiedził dziś R. Lorenza w ratuszu i wręczył mu okolicznościowy ryngraf.
- Chętnie, choć w miarę możliwości, wspieram zarówno wędkarzy, jak i działaczy innych stowarzyszeń i organizacji społecznych - zapewnia samorządowiec.
12-05-2025
Rozkład jazdy autobusów podczas wyborów prezydenckich w dniu 18 maja
Rozkład jazdy autobusów w związku z organizacją gminnego przewozu pasażerskiego do lokali wyborczych i z powrotem z terenu gminy Międzyrzecz w dniu przeprowadzenia głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
09-05-2025
Senator M. Różański jest mieszkańcem Gminy Międzyrzecz. Przypominamy, że ukoronowaniem jego zawodowej kariery w wojsku był stopień generała broni i stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (wcześniej dwukrotnie dowodził stacjonującą w Międzyrzeczu 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną). Podczas spotkania w ratuszu rozmawiał z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem o dalszym rozwoju gminy – m.in. planowanych i realizowanych inwestycjach.
- To była bardzo konstruktywna rozmowa. Pan senator jako mieszkaniec naszej gminy doskonale zna jej realia oraz ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
W ratuszu o rozwoju gminy
Planowane i realizowane w gminie inwestycje były tematem rozmowy senatora RP Mirosława Różańskiego z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem.
Senator M. Różański jest mieszkańcem Gminy Międzyrzecz. Przypominamy, że ukoronowaniem jego zawodowej kariery w wojsku był stopień generała broni i stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (wcześniej dwukrotnie dowodził stacjonującą w Międzyrzeczu 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną). Podczas spotkania w ratuszu rozmawiał z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem o dalszym rozwoju gminy – m.in. planowanych i realizowanych inwestycjach.
- To była bardzo konstruktywna rozmowa. Pan senator jako mieszkaniec naszej gminy doskonale zna jej realia oraz ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
09-05-2025
Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem oraz pobliskie bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko gminy i powiatu, ale także całego regionu. W środę, 7 maja, gościliśmy tam 40 samorządowców oraz ekspertów od turystyki z polskich i czeskich gmin, zrzeszonych w Euroregionie Pradziad. Spotkali się tam m.in. z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem, który zachęcał ich do wypoczynku i zwiedzania Ziemi Międzyrzeckiej.
Goście z południowej Polski i Czech byli zachwyceni muzeum oraz trasą turystyczną w pobliskich bunkrach. – Na pewno jeszcze tutaj wrócimy – zapewniali.
Polsko-czeski desant w międzyrzeckich bunkrach
Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie i podziemia pobliskich bunkrów zwiedziła 40-osobowa gruba polskich i czeskich samorządowców oraz ekspertów od turystyki z Euroregionu Pradziad. Do wypoczynku i zwiedzania Ziemi Międzyrzeckiej zachęcał ich m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz.
Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem oraz pobliskie bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko gminy i powiatu, ale także całego regionu. W środę, 7 maja, gościliśmy tam 40 samorządowców oraz ekspertów od turystyki z polskich i czeskich gmin, zrzeszonych w Euroregionie Pradziad. Spotkali się tam m.in. z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem, który zachęcał ich do wypoczynku i zwiedzania Ziemi Międzyrzeckiej.
- Mamy lasy, jeziora i liczne zabytki – mówił samorządowiec. – Największą atrakcją są bez wątpienia bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, ale zachęcam też do zwiedzania piastowskiego, jedynego w regionie zamku królewskiego w Międzyrzeczu i sąsiadującego z nim muzeum.
Burmistrz podkreślał znaczenie współpracy międzynarodowej w promowaniu atrakcji i rozbudowie infrastruktury turystycznej. Jako przykład podał działalność Euroregionu Pro Europa Viadrina, do którego należy m.in. gmina Międzyrzecz. - Dzięki wsparciu Euroregionu i dotacjom z programu Interreg zrealizowaliśmy w pniewskim muzeum dwie ważne inwestycje. Pierwszą była zakończona przed trzema laty budowa nowej siedziby muzeum, a drugą elektryczna kolejka, która od roku wozi turystów po trasie wytyczonej w podziemiach międzyrzeckich bunkrów – zaznaczał.
Goście z południowej Polski i Czech byli zachwyceni muzeum oraz trasą turystyczną w pobliskich bunkrach. – Na pewno jeszcze tutaj wrócimy – zapewniali.
Naszym gościom towarzyszył dyrektor biura Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydlak. W muzeum przywitał ich także dyrektor tej placówki Leszek Lisiecki.
09-05-2025
Badania mammograficzne w Międzyrzeczu
Zapraszamy Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne, które prowadzone będą 6 czerwca w specjalnym mammobusie, zaparkowanym na rynku wokół ratusza.
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 pod nr tel. (068)
41 41 411, lub online na stronie www.diagnostyk,pl
Szczegóły na plakacie.
09-05-2025
Badania mammograficzne w woj. lubuskim
Drogie Panie w wieku 45-74 lat ! Zapraszamy Was na bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi. Nie potrzebujecie skierowania!
Badania mammograficzne w mobilnych pracowniach mammograficznych w ramach zawartych z nami umów wykonują:
- Mammo-Med z Gdańska, telefony: 58 325 76 05, koordynator - 58 325 76 25
- Diagnostyk z Zielonej Góry, telefony: 68 41 41 411, koordynator - 68 411 45 30
- LUX MED z Gdyni, telefon: 58 666 24 55
- LARGO z Grodziska Wielkopolskiego, telefon: koordynator - 612 223 700
Informacja dla samorządów
Samorządy, które chcą zaprosić do siebie mammobus, prosimy o kontakt z koordynatorami.
Informacja dla kobiet
Zapraszamy panie w wieku 45-74 lat na bezpłatną mammografię w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”.
W najbliższym czasie mammobusy odwiedzą:
Powiat gorzowski
13 maj – Gorzów Wielkopolski, ul. Myśliborska 37, przy VENDO PARK, od 9.00 do 14.00 – MAMMO-MED.
13 maj – Kostrzyn nad Odrą, ul. Niepodległości 11, przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
13 maj – Deszczno, ul. Strażacka 9A, przy Remizie Strażackiej, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
14 maj – Deszczno, ul. Strażacka 6, przy remizie OSP, od 9.00 do 14.00 – MAMMO MED
14 maj – Gorzów Wielkopolski, Rondo Niepodległości 88, przy sklepie Biedronka, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
Powiat krośnieński
12 maj – Gubin, Plac Katedralny 10, przy katedrze, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
12 maj – Maszewo, Maszewo 71, przy sali obok Urzędu Gminy, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
Powiat międzyrzecki
13 maj – Przytoczna, ul. Główna 1a, przy przychodni lekarskiej, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
13 maj – Skwierzyna, ul. Rynek 1, przy Urzędzie Miasta, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
Powiat nowosolski
5 maj – Nowa Sól, ul. Matejki 16, przy Intermarche, od 9.00 do 15.00 - DIAGNOSTYK
6 maj – Otyń, ul. Żeromskiego 3, przy Zespole Szkół, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
6 maj – Siedlisko, Plac Zamkowy 9, przy parku naprzeciwko Urzędu Gminy, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
7 maj – Nowe Miasteczko, ul. 22 Lipca 18, przy stadionie, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
15 maj – Nowa Sól, ul. Wojska Polskiego 106, przy Zespole Szkół „Spożywczak”, od 9.00 do 14.00 – LARGO
Powiat słubicki
12 maj – Rzepin, ul. Ośniańska 4, przy Remizie Strażackiej , od 9.00 do 15.00, DIAGNOSTYK
12 maj – Cybinka, ul. Słubicka 28, przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
13 maj – Słubice, ul. Wrocławska 9, przy sklepie Biedronka, od 9.00 do 15.00, DIAGNOSTYK
Powiat strzelecko-drezdenecki
14 maj – Strzelce Krajeńskie, ul. Rynek 3, na rynku, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
14 maj – Drezdenko, ul. Poznańska 31, przy Intermarche, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
Powiat wschowski
5 maj – Sława, ul. Henryka Pobożnego 10, przy Urzędzie Miasta, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
5 maj – Wschowa, plac Kosynierów 2, na Placu Kosynierów, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
7 maj – Szlichtyngowa, ul. Rynek 11, przy aptece, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
16 maj – Wschowa, plac Kosynierów 1, na Placu Kosynierów, od 9.00 do 14.00 – LARGO
Powiat zielonogórski
5 maj – Sulechów, ul. Licealna 10b, przy Basenie Miejskim, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
5 maj – Świdnica, ul. Kosynierów 2a, przy Przychodni Panaceum, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
14 maj – Sulechów, ul. Licealna 10b, przy basenie miejskim, od 9.00 do 14.00 – LARGO
Powiat żagański
6 maj – Brzeźnica, ul. Zielonogórska 30, przy Urzędzie Gminy, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
7 maj – Żagań, ul. Jana Pawła II 15, przy pałacyku, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
7 maj – Szprotawa, ul. Rynek 45, przy Urzędzie Miasta, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
8 maj – Iłowa, ul. Żagańska 28, przy Straży Pożarnej, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
8 maj – Małomice, plac Konstytucji 3 Maja 1, przy Urzędzie Miasta, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
8 maj – Gozdnica, ul. Ceramików 2, przy Urzędzie Miejskim, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
17 maj – Żagań, ul. Żarska 9, na stacji paliw Danpol, od 9.00 do 11.30 – LARGO
17 maj – Szprotawa, ul. Sobieskiego 68, przy Stadionie Miejskim, od 13.00 do 15.00 – LARGO
Powiat żarski
7 maj – Żary, ul. Skarbowa 2, przy przychodni lekarskiej, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
8 maj – Żary, ul. Skarbowa 2, przy przychodni lekarskiej, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
9 maj – Trzebiel, ul. Żarska 41, przy Urzędzie Gminy, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
9 maj – Tuplice, ul. Parkowa17, przy Ośrodku Pomocy Społecznej, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
9 maj – Lipinki Łużyckie, ul. Szkolna 7, na parkingu szkolnym, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
12 maj – Lubsko, ul. Bohaterów 3D, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, od 9.00 do 15.00 – DIAGNOSTYK
16 maj – Żary, ul. Rynek 1/5, przy Urzędzie Miasta, od 9.00 do 14.00 – LARGO
09-05-2025
Festiwal „Polska od Kuchni”
Festiwal „Polska od Kuchni” – trwają zapisy do konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Festiwal „Polska od Kuchni” to wyjątkowe wydarzenie kulinarne, które zabiera uczestników w podróż po smakach i tradycjach całej Polski.
To prawdziwa uczta dla zmysłów, stworzona z myślą o miłośnikach rodzimej kuchni, pasjonatach gotowania oraz wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o kulinarnym dziedzictwie naszego kraju.
Podczas festiwalu na odwiedzających czekają liczne atrakcje: stoiska z lokalnymi specjałami, pokazy gotowania na żywo, degustacje, a także warsztaty łączące kulinaria z edukacją. A to wszystko pod okiem znakomitych szefów kuchni.
Ważnym elementem wydarzenia są konkursy, w których udział biorą Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski. Ich celem jest podkreślenie roli KGW w pielęgnowaniu i promowaniu lokalnych tradycji oraz bogactwa regionalnej kultury.
Nie zabraknie także atrakcyjnych nagród, które dodatkowo podgrzeją emocje i zachęcą do wspólnej rywalizacji.
Formularze zgłoszeniowe do konkursów: https://festiwalpolskaodkuchni.pl/zgloszenia-do-konkursow--formularze-s6106
Nowa formuła Festiwalu:
Przystanki odbędą się w 9 miastach:
- 15.06 – Chełmno
- 06.07 – Gryfice
- 13.07 – Ciechanów
- 19.07 – Kurzętnik
- 27.07 – Namysłów
- 10.08 – Stalowa Wola
- 17.08 – Jelenia Góra
- 24.08 – Zakopane
- 31.08 - Łowicz
Koła mogą zgłaszać swój udział do dowolnie wybranego przez siebie jednego miasta niezależnie od tego z jakiego województwa pochodzą.Na przykład koło z woj. pomorskiego może zgłosić się do udziału w Festiwalu w Ciechanowie.
Konkurs kulinarny:
W tym roku konkurs kulinarny ponownie będzie częścią Polski Od Kuchni! Tematem przewodnim konkursu jest „Zagrodowy w Kuchni”. Królować będzie Kurczak Zagrodowy i wszelkie wariacje z nim związane.
Liczą się kreatywność i umiejętności kulinarne – niech Wasze potrawy zaskoczą smakiem i oryginalnością! To doskonała okazja, by pokazać swoje kulinarne talenty a także podzielić się wyjątkowymi przepisami, które z pewnością wszystkich zachwycą. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na tradycyjny sposób przygotowania, czy poszukacie nowych, odważnych połączeń, jury czeka na dania, które pokażą bogactwo i różnorodność.
Wybory Miss Wdzięku:
Nieodłączną częścią Festiwalu jest konkurs Wybory Miss Wdzięku. W tym roku również każda uczestniczka będzie miała szansę zabłysnąć i zdobyć uznanie zarówno od jury, jak i publiczności. To nie konkurs piękności, lecz wyraz szacunku dla wdzięku, charyzmy i osobowości każdej kobiety. Miss Wdzięku to szansa, by poczuć się wyjątkowo i podzielić się swoją indywidualnością!
Wystawcy:
Koła nie biorące udziału w konkursach, również mogą zaprezentować się na Festiwalu. Organizatorzy dają możliwość pokazania swojej działalności – rękodzieła, śpiewu, wyśmienitego regionalnego jedzenia i wszystkiego, czym tylko możecie się pochwalić. Niech ludzie zobaczą, jak pomysłowe, zaradne i przedsiębiorcze są kobiety z kół gospodyń wiejskich.
Formularze dla kół wystawców: https://festiwalpolskaodkuchni.pl/formularz--wystawcy-kgw-s6144
Do udziału w festiwalu zaproszeni są również regionalni wystawy nie zrzeszeni w kołach gospodyń wiejskich, rękodzielnicy i twórcy chcących zaprezentować swoje produkty.
Formularze dla pozostałych wystawców: https://festiwalpolskaodkuchni.pl/wystawcy-ogolni--formularz-s6145
Zapraszamy do przesyłania licznych zgłoszeń, ponieważ udział w Festiwalu z pewnością dostarczy niezapomnianych emocji i wspaniałych wspomnień.
Zgłoszenia do konkursów przyjmowane są do 25 maja br.
Więcej informacji na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl oraz na naszych profilach na portalach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/polskaodkuchni
Instagram: https://www.instagram.com/festiwalpolskaodkuchni
Facebook: https://www.facebook.com/polskaodkuchni
Instagram: https://www.instagram.com/festiwalpolskaodkuchni
08-05-2025
Międzyrzecz pamiętał o ważnej rocznicy
Z okazji 80. rocznicy zakończenia Drugiej Wojny Światowej dowódca stacjonującej w naszym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomir Kocanowski i burmistrz Remigiusz Lorenz złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przed Pomnikiem Weteranów na Podzamczu.
Druga Wojna Światowa pochłonęła – według różnych źródeł – od 50 do 80 milionów ofiar. – Dziś świętowaliśmy 80. rocznicę jej zakończenia. To bardzo ważna data nie tylko w historii Polski, ale również całego świata – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przed Pomnikiem Weteranów dowódca „siedemnastej” i burmistrz spotkali się z z mieszkającym na Podzamczu 94-letnim Janem Plebankiem, który w czasach Drugiej Wojny Światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu podjął walkę z komunistycznym reżimem i założył podziemną organizację „Lwie Gniazdo’. Został aresztowany i po fasadowym procesie, skazany na dziewięć lat więzienia. Po wyjściu na wolność przez wiele lat był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Przed dwoma laty Rada Miejska uhonorowała go tytułem Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz.
Po rozmowie z J. Plebankiem gen. S. Kocanowski i R. Lorenz przeszli do ratusza, gdzie rozmawiali o współpracy między gminą i 17 WBZ oraz planowanych obchodach Święta Brygady. - Brygada jest największym zakładem pracy w Międzyrzeczu, a jej żołnierze i ich rodziny aktywnie uczestniczą w życiu gminy – zaznacza burmistrz.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przed Pomnikiem Weteranów dowódca „siedemnastej” i burmistrz spotkali się z z mieszkającym na Podzamczu 94-letnim Janem Plebankiem, który w czasach Drugiej Wojny Światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu podjął walkę z komunistycznym reżimem i założył podziemną organizację „Lwie Gniazdo’. Został aresztowany i po fasadowym procesie, skazany na dziewięć lat więzienia. Po wyjściu na wolność przez wiele lat był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Przed dwoma laty Rada Miejska uhonorowała go tytułem Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz.
Po rozmowie z J. Plebankiem gen. S. Kocanowski i R. Lorenz przeszli do ratusza, gdzie rozmawiali o współpracy między gminą i 17 WBZ oraz planowanych obchodach Święta Brygady. - Brygada jest największym zakładem pracy w Międzyrzeczu, a jej żołnierze i ich rodziny aktywnie uczestniczą w życiu gminy – zaznacza burmistrz.