Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

04-11-2022

"Dwójka" wzmacnia swoje otoczenie

Ilustracja do informacji: "Dwójka" wzmacnia swoje otoczenie
Dzięki dotacji z Polskich Sieci Elektroenergetycznych przy Szkole Podstawowej nr 2 powstała plenerowa siłownia
 
Podczas przerw i lekcji wychowania fizycznego uczniowie „dwójki” mogą korzystać z plenerowej siłowni, która powstała przy ich szkole. Urządzenia zamontowano dzięki grantowi w wysokości 20 tys. zł, przyznanemu placówce przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach dobrosąsiedzkiego programu „WzMOCnij swoje otoczenie”.
 
Gratulujemy szkole i dziękujemy spółce PSE za przyznanie grantu tej placówce. Dzięki dotacji uczniowie mogą rozwijać swoją sprawność fizyczną, co z pewnością przełoży się na ich kondycję i wyniki – zarówno  w sporcie, jak i nauce.
03-11-2022

Maluchy z Bajkowej Krainy rozpoczęły przygodę z przyrodą

Ilustracja do informacji: Maluchy z Bajkowej Krainy rozpoczęły przygodę z przyrodą
Dzieci z Przedszkola nr 4 Bajkowa Kraina posadziły przy placówce sześć młodych dębów. – Gratuluje maluchom ich rodzicom, nauczycielkom i dyrekcji – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Sadzenie drzewek było główną odsłoną Święta Dyni. To pomysł Rady Rodziców, a w jego realizację włączyło się także Nadleśnictwo Międzyrzecz, które ufundowało drzewka. W ich posadzeniu dzieciom pomogli miejscowych leśnicy.
 
– Każdym z drzewek opiekuje się jedna z grup przedszkolaków. Zamontujemy przy nich tabliczki z nazwami poszczególnych grup. To zalążek ścieżki edukacyjnej pod nazwą Pomiędzy Drzewami, która powstanie wokół przedszkola – zapowiada dyrektorka placówki Małgorzata Offman.
 
Inicjatywę rodziców i zaangażowanie przedszkolaków wychwala burmistrz Remigiusz Lorenz, który odwiedził ostatnio przedszkole i rozmawiał z dyrektorką o funkcjonowaniu placówki.  – To świetny pomysł. Dziękuję rodzicom i leśnikom, dzięki którym nasze dzieci mogą odkrywać tajemnice przyrody i brać udział w bardzo oryginalnych zajęciach z ekologii – mówi R. Lorenz. 
03-11-2022

Zakończenie konsultacji „Prognozy oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030”

Ilustracja do informacji: Zakończenie konsultacji „Prognozy oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030”
W dniach od 21.09 do 11.10.2022 trwały konsultacje „Prognozy oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030”. Informujemy, iż w ramach konsultacji nie wpłynęły żadne uwagi.
03-11-2022

Ważna informacja dla przedsiębiorców

Ilustracja do informacji: Ważna informacja dla przedsiębiorców
Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.
 
Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.
 
Obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 mln użytkowników. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.
 
Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 roku. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.
 
PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.
 
31-10-2022

Stawką tej inwestycji jest kondycja fizyczna i zdrowie uczniów

Ilustracja do informacji: Stawką tej inwestycji jest kondycja fizyczna i zdrowie uczniów
Już za kilka dni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 będą mogli trenować skoki w dal na nowej bieżni z zeskokiem. Dziś odbył się jej odbiór techniczny. – To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach gminnego programu rozbudowy bazy rekreacyjno-sportowej – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Bieżnia ze sztucznego tworzywa ma 100 metrów długości. Wybudowana została na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 3 wzdłuż ogrodzenia, oddzielającego placówkę od ulicy Wojska Polskiego. Dziś odbył się jej odbiór techniczny. – Uczniowie będą mogli z niej korzystać już za kilka dni – informuje zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.
 
Miasto zapłaci wykonawcy nieco ponad 326 tys. zł. Burmistrz podkreśla jednak, że na wybudowanie bieżni z zeskokiem do skoku w dal gmina dostała 100 tys. zł. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
 
– To kolejny obiekt, który powstał w ramach programu rozbudowy infrastruktury rekreacyjno-sportowej w naszej gminie. Wcześniej podobna bieżnia powstała przy Szkole Podstawowej nr 6, a już za kilka tygodni w ramach tego programu otworzymy nową salę sportową z kuchnią i stołówką, która budowana jest przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi – informuje R. Lorenz. 
 
Burmistrz zaznacza, że budując nowe obiekty sportowe i rekreacyjne gmina inwestuje także w zdrowie młodego pokolenia. – Młodzi ludzie mogą rozwijać na nich swoje zainteresowania i uzdolnienia sportowe, co procentuje ich dobrą kondycją fizyczną i zdrowiem – mówi.
31-10-2022

Mieszkańcy dostaną pod choinkę… nową drogę!

Ilustracja do informacji: Mieszkańcy dostaną pod choinkę… nową drogę!
Budowa gminnej drogi w Żółwinie wkroczyła w kolejny etap. Drogowcy wykładają jej nawierzchnię kostką. – Prace zakończą się przed Bożym Narodzeniem – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Za dwa miesiące mieszkańcy Żółwina przestaną narzekać na fatalny stan gruntowej uliczki między Obrą i przecinającą wieś drogą powiatową z Międzyrzecza do Stołunia i dalej do Pszczewa. Droga została wykorytowana i utwardzona, obecnie robotnicy wykładają ją kostką.
 
- Będzie miała pięć i pół metra szerokości. Wzdłuż drogi stawiane są lampy i wybudowany zostanie chodnik o szerokości dwóch metrów – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Prace mają się zakończyć w drugiej połowie grudnia. Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 290 tys. zł, ale - jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz - na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji gmina dostała 786 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa drogi w Żółwinie jest jedną z wielu inwestycji, realizowanych w tym roku przez gminę na terenach wiejskich. – W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej i kanalizacji w Kęszycy, a niebawem ogłosimy przetarg na kanalizację w Nietoperku – wylicza R. Lorenz.
31-10-2022

Studenci-seniorzy mistrzami gry w kręgle!

Ilustracja do informacji: Studenci-seniorzy mistrzami gry w kręgle!
W kręgielni restauracji Tequila rozegrano turniej gry w kręgle. Wystartowało w nim sześć zespołów, reprezentujących wielkopolskie i lubuskie Uniwersytety Trzeciego Wieku.
 
Najlepsi okazali się międzyrzeczanie, którzy byli organizatorami sportowo-rekreacyjnego wydarzenia i wielokrotnie wygrywali podobne turnieje. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
 
Po zakończeniu turnieju burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował wszystkim zawodnikom oraz złożył gratulacje zwycięzcom i rektorowi jedynej międzyrzeckiej uczelni Waldemarowi Gajlewiczowi, natomiast podczas rozpoczęcia imprezy powodzenia życzyła im kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych Sylwia Najderek.
 
Gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw!
31-10-2022

Linie autobusowe na cmentarz

Ilustracja do informacji: Linie autobusowe na cmentarz
Miasto uruchomiło dwie linie autobusowe na cmentarz komunalny: z Obrzyc (od 29 października do 2 listopada) i z ul. Piastowskiej {od 29 października do 2 listopada)
 
 
W dniu 2 listopada uruchomiona zostanie trzecia linia, autobusy odjeżdża będą także sprzed dworca PKS
 
Wszystkie przejazdy będą bezpłatne
 
31-10-2022

Bezpłatny poradnik na temat polityki senioralnej

Ilustracja do informacji: Bezpłatny poradnik na temat polityki senioralnej
Polityka senioralna w praktyce, czyli jak stanąć frontem do osób starszych, nie stworzyć pułkownika, trafić z celami i odnieść sukces” to tytuł unikatowej w skali kraju publikacji poświęconej tworzeniu i zarządzaniu lokalną polityką senioralną. Poradnik można pobrać bezpłatnie pod adresem www.radnysenior.pl (zakładka „Aktualności”) natomiast pierwszych 100 chętnych osób może go zdobyć w wersji drukowanej.
 
Poradnik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców w lokalnych środowiskach, którzy chcą poznać istotę prac nad polityką senioralną i być może włączyć się w ich przebieg. Zapewne przyda się także pracownikom administracji samorządowej koordynującym tego rodzaju poczynania, bądź przygotowującym się do procesu wypracowania lokalnej polityki senioralnej w swojej gminie.
 
Poradnik „Polityka senioralna w praktyce” to nie tylko solidny zastrzyk wiedzy teoretycznej, to także konkretne przykłady i liczne praktyczne wskazówki. Poradnik powstał na bazie wielomiesięcznych prac nad lokalnymi politykami senioralnymi dla Wałcza, Sławna oraz Dębna. Opracował go dr Sławomir Doburzyński, autor książek z dziedziny rozwoju regionalnego, publicysta, autor i współautor dokumentów strategicznych i koncepcji rozwoju, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem.
 
Publikacja powstała pod auspicjami Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego ze Szczecina i stanowi podsumowanie dwuletniego projektu „Profesjonalne i zaangażowane rady seniorów” realizowanego dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
 
Projekt miał na celu wszechstronne wsparcie gminnych rad seniorów, tak aby jak najefektywniej mogły realizować swoją funkcję konsultacyjną, doradczą i inicjatywną w działaniach na rzecz środowiska osób starszych. O efektach projektu przeczytacie Państwo na stronie www.radnysenior.pl
 
31-10-2022

Obywatelski monitoring funduszy europejskich - nie przegap!

Ilustracja do informacji: Obywatelski monitoring funduszy europejskich - nie przegap!
Do Polski już wkrótce powinno trafić ponad 76 mld. euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) apeluje do organizacji w całym kraju o mobilizację oraz do włączenia się w pracę komitetów monitorujących programy finansowane z funduszy europejskich.
 
Zgodnie z Umową Partnerstwa określającą strategię wykorzystania funduszy europejskich
w Polsce na lata 2021-2027 będziemy mieć do dyspozycji w tej perspektywie unijnej około 76 miliardów euro. To standardowy 7-letni budżet unijny, z którego Polska skorzysta już kolejny raz, inny aniżeli fundusze zaplanowane na Krajowy Plan Odbudowy. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. -
w wyniku licznych uwag, przeprowadzonych konsultacji i zrealizowanych wysłuchań publicznych ostatecznie dokument został zatwierdzony przez rząd RP oraz Komisję Europejską oraz opublikowany w lipcu 2022 r.
 
Fundusze europejskie będą wdrażane w ramach specjalnie opracowanych programów, w tym międzynarodowych i transgranicznych, a w Polsce dodatkowo zgodnie z Umową Partnerstwa w ramach 16 regionalnych programów obsługiwanych przez urzędy marszałkowskie oraz
8 tematycznych programów krajowych obsługiwanych przez stronę rządową:
 • Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) – budżet ok. 135 mld zł
 • Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) – budżet ok. 21,9 mld zł
 • Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) – budżet ok. 45,9 mld zł
 • Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) – budżet ok. 11,4 mld zł
 • Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 – budżet ok. 14,3 mld zł (obszar: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
  i częściowo mazowieckie)
 • Program Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 – budżet ok. 3,5 mld zł
 • Program Fundusze Europejskie Pomoc Żywnościowa 2021-2027 (FEPŻ) – budżet ok. 2,7 mld zł
 • Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 (PTFE) – budżet ok. 2,5 mld zł
 
Realizacja przedsięwzięć (projektów), zarówno w trybie konkurencyjnym (konkursowym), jak i w tzw. niekonkurencyjnym, będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu tych przez Komisję Europejską oraz powołaniu komitetów monitorujących dla każdego programu. Komitety te oprócz zatwierdzenia kryteriów i metodyki wyboru projektów będą weryfikować spełnienie warunków oraz tzw. zasad horyzontalnych. W skład każdego komitetu monitorującego wchodzić będą:
 1. przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, administracji, organizacji zrzeszających samorządy, sektora nauki,
 2. partnerzy społeczni (związki zawodowe i organizacje pracodawców), biznesu oraz przedsiębiorczości społecznej
 3. min. 9 podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, tj. organizacji pozarządowych,
  a także ich federacji, związków.
 
Komitety monitorujące programy będą odgrywać dużo większą rolę aniżeli w poprzednich perspektywach UE z kilku powodów. Otóż, kluczowe będzie zderzenie się z ambitnymi celami klimatycznymi wynikającymi z Europejskiego Zielonego Ładu wskazującym celem jest Unia Europejska jako obszar neutralny klimatycznie, społeczeństwo sprawiedliwe i dostatnie, gospodarka nowoczesna i ekologiczna, aby to osiągnąć opracowano cały pakiet regulacji, elementów oraz zasad, w tym DNSH (ang. Do No Significant Harm) –„nie wyrządzaj poważnej szkody”. Ponadto zgodnie z art. 15 rozporządzenia ogólnego z czerwca 2021 r. ustanawiającego warunki horyzontalne korzystania z funduszy europejskich wskazano m.in. skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty Praw Podstawowych UE, oprócz już wcześniej obowiązujących zasad horyzontalnych, tj. równości kobiet i mężczyzn, dostępności dla osób
z niepełnosprawnością, niedyskryminacji oraz zrównoważonego rozwoju.
 
“To czy wspomniane warunki i zasady będą monitorowane zależy w znacznym stopniu od potencjału, roli i zaangażowania zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego.
W komitetach monitorujących muszą być obowiązkowo miejsca dla organizacji pozarządowych zajmujących się monitorowaniem każdej ze wspomnianych zasad horyzontalnych i dbających o nasze prawa”
- mówi Iwona Janicka, ekspertka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
 
Dodatkowo w komitetach monitorujących potrzebni będą przedstawiciele/-ki z organizacji, które zajmują się działalnością tematycznie związaną z danymi programami, m.in.: edukacja, włączenie społeczne, rynek pracy, zdrowie, cyfryzacja, gospodarka, sprawiedliwa transformacja, infrastruktura i transport, obszary wiejskie, miejskie obszary funkcjonalne, rewitalizacja, kultura i dziedzictwo kulturowe, rybactwo, zdrowa żywność, pomoc żywnościowa dla najuboższych, wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych
w zakresie kształtowania i realizacji polityk publicznych.
 
Wyłonienie organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących zgodnie z regulacjami musi się odbyć w transparentnej procedurze niezależnie od władz krajowych i regionalnych oraz ich organów doradczych. Z uwagi na sukcesywne zatwierdzanie programów przez Komisję Europejską wyłonienie NGOs odbywać się będzie w najbliższych tygodniach zarówno
w przypadku programów krajowych, jak i regionalnych. W przypadku programów krajowych władną do opracowania procedury i powołania komisji wyborczej jest rada działalności pożytku publicznego w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Natomiast w przypadku programów regionalnych stosowny proces wyborczy i powołanie komisji wyborczej musi zostać zrealizowany przez odpowiednie wojewódzkie rady działalności pożytku publicznego (odpowiednio organ doradczy marszałka województwa).
 
Jedno jest pewne będzie bardzo mało czasu - zaledwie kilka dni na zgłoszenia i głosowanie wśród organizacji pozarządowych, a to wymagać będzie ogromnej mobilizacji i wzmocnienia wielu osób, które do tej pory może nie zajmowały się bezpośrednio inwestycjami i działaniami finansowanymi z funduszy europejskich, ale np. interesowały się zasadami państwa prawa (wolność słowa, prawo zrzeszania się, praworządność), prawem do informacji, prawami kobiet, niedyskryminacją osób LGBTQiA, prawami osób z państw trzecich, dostępnością dla osób z niepełnosprawnością oraz ochroną środowiska, troską o klimat, sprawiedliwą transformacją. Aktywność w komitecie monitorującym będzie idealna na pewno dla osób, które czuwają nad transparentnością, dbają o dostęp do dokumentów, monitorują zamówienia publiczne.
Forma zaangażowania w komitecie monitorującym może dotyczyć roli członka/członkini komitetu monitorującego (lub zastępcy), a także funkcji obserwatora. Warto wiedzieć, że zaangażowanie w prace komitetu i w powołanych w jego ramach grupach roboczych to funkcja obywatelska (społeczna) związane jest z udziałem w posiedzeniach, ale też analizą dokumentów pod kątem obszaru/zagadnienia, w szczególności dot. zasad i warunków oraz kryteriów wyboru projektów, a także kontakt ze środowiskiem NGOs, udostępnianie materiałów, formułowanie opinii, rekomendacji, postulatów w imieniu środowiska NGOs.
Nabór do komitetów dotyczy perspektywy budżetu UE na lata 2021-2027 (+2lata). Członkowie komitetu monitorującego (i zastępcy) mogą liczyć na wsparcie z budżetu danego programu
w ramach tzw. pomocy technicznej. Wsparcie uzależnione będzie także od ewentualnej dotacji pozyskanej przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego na wsparcie przedstawicieli/-ek NGOs w procesie monitorowania funduszy europejskich. Na chwilę obecną na pewno można liczyć na dostęp do informacji, udział w szkoleniach i konferencjach oraz spotkaniach oraz zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia komitetu.
OFOP zachęca do wypełnienia formularza celem analizy możliwości i potencjału organizacji pozarządowych do prac w komitetach monitorujących i współpracy w tym zakresie. Organizacje mogą liczyć na możliwość wymiany doświadczeń, wsparcie specjalistów, udział
w spotkaniach informacyjnych i przygotowawczych, m.in. 9 listopada i 14 grudnia. Zgłoszenia zainteresowanych osób, które chcą otrzymywać aktualne informacje i korzystać ze wsparcia OFOP przyjmowane są przez formularz – link: https://bit.ly/3PB1PkH
Zainteresowanych startem do komitetów monitorujących bez doświadczenia w tej kwestii Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkania wprowadzające
w tematykę funduszy europejskich na lata 2021 2027 w następujących terminach.
 • 8 listopada 2022 (wtorek) godz. 19:00
 • 9 listopada 2022 (środa) godz. 14:00
 • 23 listopada 2022 (środa) godz. 14:00
 • 24 listopada 2022 (czwartek) godz. 19:00
 • 7 grudnia 2022 (środa) godz. 14:00
Będą to spotkania trwające ok. 1h. Podczas każdego z nich zostanie omówiona struktura programów finansowanych z funduszy europejskich na lata 2021-2027, zasada partnerstwa, zasady horyzontalne, czym właściwie są komitety monitorujące. Będzie okazja do zapoznania się z nazewnictwem. Spotkanie jest dedykowane osobom, które chcą się wdrożyć w tematykę i nie czują się pewnie nt. tego jakie zadania mogą mieć przedstawiciele/-ki NGOs w komitetach monitorujących.
 
 
 
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami, które przybliżają aspekty zasad horyzontalnych:
 
 
Więcej informacji: www.ofop.eu
W sprawach komitetów monitorujących prosimy o kontakt: e-mail
 
Oprac. Iwona Janicka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
 
 
Partnerstwo dla lepszej perspektywy!
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych realizuje działania rzecznicze i sieciujące na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem KLON/JAWOR i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Korzystamy ze wsparcia CIVITATES i European Climate Foundation.
1 2 3 4 5 6 ... 304