Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

21-11-2022

Piłkarskie dyktanda

Ilustracja do informacji: Piłkarskie dyktanda
Za kilka dni cały świat opanuje mundialowa gorączka. Już w tej chwili piłkarskie święto zawładnęło myślami niejednego kibica. A gdyby tak przelać je na papier? I oprócz tego połączyć przyjemne z pożytecznym? Platforma edukacyjna www.dyktanda.pl daje taką możliwość, przygotował bowiem konkurs dla kibiców! 
 
Całość składać się będzie z dwóch części. Najpierw, w fazie grupowej, każdy miłośnik piłki nożnej będzie mógł podzielić się swoimi przewidywaniami lub marzeniami - czyli przygotować dyktando opowiadające o dowolnym meczu polskiej reprezentacji na tegorocznym mundialu. Swoje prace można przesyłać tutaj: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/napisz-dyktando-na-mistrzostwa-swiata.
 
Następnie, w każdy dzień przed meczem polskiej reprezentacji, rozgrywany będzie finał, polegający na rozwiązywaniu zwycięskiego dyktanda o danym meczu naszej kadry. 
Zarówno za przygotowanie dyktanda, jak i za poprawne rozwiązanie, organizator przewidział nagrody. Zachęcamy zarówno uczniów, jak i dorosłych, do wspólnego świętowania mistrzostw świata również w takiej formie!
18-11-2022

Zmiana warty w międzyrzeckiej brygadzie

Ilustracja do informacji: Zmiana warty w międzyrzeckiej brygadzie
Płk Sławomir Kocanowski przejął dziś obowiązki dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i zastąpił na tym stanowisku gen. bryg. Dariusza Kosowskiego.. Gratulacje obu oficerom złożył burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 17. WBZ odbyła się dziś na placu apelowym jednostki. Żegnający się z „siedemnastą” gen. bryg. Dariusz Kosowski podziękował podwładnym, a także przedstawicielom instytucji, stowarzyszeń i gminy Międzyrzecz, którzy – jak podkreślał – wspierali stacjonujących w naszym mieście żołnierzy. Jeden z ryngrafów z podziękowaniami wręczył burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi,
 
- Dziękuję Panu za kilkanaście miesięcy wzorowej współpracy jednostki z gminą oraz życzę kolejnych sukcesów i awansów – mówił burmistrz wręczając odchodzącemu dowódcy list gratulacyjny i drobne upominki.
Burmistrz złożył też gratulacje nowemu dowódcy 17. WBZ płk Sławomirowi Kocanowskiemu. 
 
- Życzę Panu sukcesów zawodowych na stanowisku Dowódcy elitarnej, Międzyrzeckiej Brygady, która jest chlubą nie tylko Gminy Międzyrzecz, ale również Wojsk Lądowych oraz jednym z filarów życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego w naszym mieście. Głęboko wierzę w dalszą, owocną współpracę „siedemnastej” ze środowiskiem cywilnym – mówił samorządowiec. 
18-11-2022

Budują w Wybudowaniu

Ilustracja do informacji: Budują w Wybudowaniu
Budowa kanalizacji sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie wkroczyła już w kolejny etap. – To kolejna inwestycja, której celem jest ochrona środowiska oraz poprawa jakości życia naszych mieszkańców – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Budowa kanalizacji w sąsiadującym z miastem osiedlu ruszyła wiosną br. Prace prowadzi miejscowa firma Niewiadomski, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w gminie i regionie. To kolejna dobra informacja dla mieszkańców. Wykonawca jest z Międzyrzecza, co oznacza, że płaci tutaj podatki i zatrudnia mieszkańców naszego miasta!
 
Robotnicy mają już za sobą pierwszy etap tej ważnej dla mieszkańców inwestycji. Obecnie budują kanalizację na wysokości marketu Dino. – Projekt i umowa zakładają budowę sieci o łącznej długości około ośmiu kilometrów, a do tego pięciu przepompowni i około dwustu pięćdziesięciu przyłączy – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz. – Prace mają się zakończyć w październiku przyszłego roku.
 
Miasto zapłaci wykonawcy 11 milionów 590 tysięcy zł. Z własnego budżety wyłoży jednak nieco ponad 3 mln. 600 tys. zł. Jak to możliwe? – Na realizację tego zadania dostaliśmy rządową dotację, wynoszącą prawie 8 milionów złotych – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Burmistrz zaznacza, że budowa kanalizacji sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie jest jedną z kilku proekologicznych inwestycji, realizowanych w tym roku w gminie Międzyrzecz. Przed kilkoma tygodniami oddano do użytku kanalizację w Kęszycy, a niebawem gmina ogłosi przetarg na kolejny etap tego zadania, czyli wybudowanie sieci sanitarnej w Nietoperku. Listę uzupełnia kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech, na którą gmina dostała rekordową dotację w wysokości 41,5 miliona złotych.
 
- Celem tych inwestycji jest ochrona środowiska naturalnego, ale także podniesienie jakości życia mieszkańców – dodaje samorządowiec. 
17-11-2022

Szkolenie dla rolników

Ilustracja do informacji: Szkolenie dla rolników
Szkolenie z zasad uboju zwierząt wykorzystywanych do produkcji mięsa na użytek własny.
 

Szkolenie odbędzie się 8 grudnia w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku.
 
17-11-2022

Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował strażakom

Ilustracja do informacji: Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował strażakom
Działalność jednostek straży ochotniczej w gminie Międzyrzecz była tematem ostatniego spotkania miejsko-gminnego zarządu Związku OSP. – Strażacy są największą organizacją społeczną na terenach wiejskich – zaznaczał burmistrz, który jest prezesem gminnych struktur Ochotniczej Straży Pożarnej i zasiada w prezydium powiatowym OSP.

Podczas spotkania zarządu strażacy omówili najważniejsze wydarzenia z ostatnich miesięcy. Np. przebieg i wyniki gminnych oraz powiatowych zawodów pożarniczych, czy zakup nowego wyposażenia dla wszystkich siedmiu jednostek OSP z naszej gminy. To był szczególny rok dla strażaków z Kurska. Ich jednostka otrzymała Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa oraz ufundowany przez mieszkańców i licznych przyjaciół sztandar. Złotym medalem uhonorowani zostali także ich koledzy i koleżanki z Kaławy, których ucieszył także pojazd, przekazany im przez Państwową Straż Pożarną oraz włączenie ich jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

O planach na przyszłość mówił m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz. Podkreślał, że gmina otrzymała ostatnio promesę na 450 tys. zł, które przeznaczone zostaną na remont remizy OSP w Międzyrzeczu-Obrzycach. Jednym z poruszonych przez samorządowca tematów był również nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Wyszanowie.

- Strażacy nie tylko narażają zdrowie i życie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, to bardzo aktywnie działają na rzecz swoich miejscowości. Gorąco Wam za to dziękuję – podsumował R. Lorenz.
15-11-2022

Pobiegli dla Niepodległej

Ilustracja do informacji: Pobiegli dla Niepodległej
Sportowym akcentem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był bieg, zorganizowany 11 listopada przez pracowników Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku. Zawodnikom kibicował m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, które wręczył puchary i medale najlepszym biegaczkom.
 
W VI Biegu Niepodległości wystartowało ponad 50 biegaczy i biegaczek z całego regionu, którzy rywalizowali na dystansie 5.200 m. Wystartowali ze stadionu miejskiego, gdzie wyznaczono także metę. W kategorii open najlepsi byli Tomasz Smykowski z Sulechowa (0:14:17) i Agnieszka Stachowiak ze Świebodzina (0:23:32).
 
Wśród pań z naszej gminy tryumfowała Natalia Fornalik (0:32:44), natomiast wśród panów bezkonkurencyjny był Marcin Antczak (0:20:10), który obchodził w tym dniu i imieniny i urodziny.
 
Uczestników dopingował z trybun burmistrz Remigiusz Lorenz, który podczas ceremonii dekoracji zwycięzców wręczył puchary i medale najlepszym zawodniczkom w kat. open. – Rocznicę odzyskania niepodległości można celebrować na różne sposoby. Także biegając na świeżym powietrzu, co ma w naszym mieście kilkuletnią tradycję – mówił. – Gratuluję uczestnikom i zwycięzcom oraz dziękuje pracownikom ośrodka sportu, w szczególności jego dyrektorowi Grzegorzowi Rydzaniczowi, za perfekcyjne przygotowanie sportowego wydarzenia.
 
Ostatnim akordem imprezy było losowanie wśród uczestników ufundowanych przez organizatorów nagród-niespodzianek.
 
Po biegu głównym rozegrany został bieg dzieci.
15-11-2022

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyrzeczu
Kilkuset mieszkańców uczciło 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. – Dzień 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski – zaznaczał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, odprawione w najstarszej międzyrzeckiej świątyni – kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego – pilotowani przez orkiestrę dętą Grochowa.
 
Uroczystość odbyła się w oprawie pocztów sztandarowych, harcerzy, strażackiej orkiestry oraz w asyście kompanii honorowej, wystawionej przez stacjonującą w naszym mieście 17 Wielkopolska Brygadę Zmechanizowaną. Uczestników przywitał burmistrz Remigiusz Lorenz, który w swoim przemówieniu zaznaczał, że to święto radości i dumy z bohaterskich dokonań naszych przodków.
 
- Oddajemy hołd bohaterom niepodległej Rzeczypospolitej. Tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski – mówił R. Lorenz.
 
Po apelu poległych i oddaniu przez żołnierzy salwy honorowej przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń złożyli kwiaty przed pomnikiem. Jako pierwsza złożyła je delegacja Urzędu Miejskiego burmistrz R. Lorenz oraz jego zastępcy Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, a następnie radni Maria Kijak, Andrzej Chmielewski i Edward Toczyński. Kwiaty przed Pomnikiem złożyli też radni Marek Cieloch i Grzegorz Skrzek.
 
Uroczystość przed pomnikiem zakończyła defilada, po której przedstawiciele władz miasta i wojska przeszli na Podzamcze, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem gen. Józefa Dobwora-Muśnickiego – dowódcy Powstania Wielkopolskiego i jednocześnie patrona międzyrzeckiej brygady.
14-11-2022

Dzieci pobiegły dla Niepodległej

Ilustracja do informacji: Dzieci pobiegły dla Niepodległej
Ogromną frajdą i jednocześnie lekcją patriotyzmu był dla kilkudziesięciu dzieci bieg, zorganizowany 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy otrzymali dyplomy i okolicznościowe medale.
 
Bieg był kolejną odsłoną Biegu Niepodległości, który odbył się z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Małym Biegu Niepodległości wystartowało kilkadziesiąt dziewczynek i chłopców. Młodsi biegli z rodzicami, starsi biegacze sami zmierzyli się z dystansem 400 m. Wszyscy szczęśliwie dobiegli do mety, gdzie na małych sportowców oprócz gratulacji czekały też dyplomy i okolicznościowe medale.
 
- W tym biegu nie liczy się czas, tylko udział. Dla dzieci to była także lekcja patriotyzmu – zaznaczał burmistrz Remigiusz Lorenz, który przebiegł cały dystans razem z czteroletnim synkiem Ignacem.
14-11-2022

Uczniowie „dwójki” uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Ilustracja do informacji: Uczniowie „dwójki” uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Białe i czerwone goździki, flagi państwowe, wznoszące się ku niebu balony i Mazurek Dąbrowskiego – uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Razem z nim hymn Polski śpiewał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Patriotyczna uroczystość odbyła się w piątek, 10 listopada. przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Rozpoczęła się o godz. 11.11, co nawiązywało do daty odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 r. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 zaczęli od odśpiewania hymnu Polski. Razem z nimi Mazurka Dąbrowskiego śpiewał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Uczniowie oddali hołd Ojcom Niepodległości składając przed pomnikiem białe i czerwone goździki, po czym wypuścili balony w naszych narodowych barwach. Przed ich frontem wartę pełnili harcerze z flagą państwową w rękach.
 
- To była budująca, patriotyczna uroczystość oraz jednocześnie lekcja historii i patriotyzmu – komentuje R. Lorenz.
14-11-2022

Burmistrz spotkał się z nowym dowódcą „siedemnastej”

Ilustracja do informacji: Burmistrz spotkał się z nowym dowódcą „siedemnastej”
Dalsza współpraca władz miasta z jednostką wojskową była jednym tematów, omawianych podczas  spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z dowódcą stacjonującej w naszym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk Sławomirem Kocanowskim.
 
Od 24 października międzyrzecką brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski, który zastąpił na tym stanowisku gen. bryg. Dariusza Kosowskiego. Awansu na dowódcę elitarnej jednostki wojskowej pogratulował mu osobiście burmistrz Remigiusz Lorenz podczas spotkania, które odbyło się ostatnio w ratuszu. Burmistrz życzył oficerowi kolejnych sukcesów zawodowych i podkreślał, że kierowana przez niego brygada jest nie tylko największym zakładem pracy w naszej gminie, ale także jednym z filarów lokalnej gospodarki i życia społecznego w Międzyrzeczu.
 
Jednym z tematów spotkania była dalsza współpraca gminy z 17. WBZ. – Do tej pory układała się wręcz znakomicie. Żołnierze pomagają miastu w organizacji rozmaitych wydarzeń i chętnie w nich uczestniczą. Saperzy z naszej brygady wyremontowali przed kilkoma laty most na Paklicy, a kompania honorowa i przedstawiciele dowództwa uświetniają swoją obecnością imprezy patriotyczne. Liczę, że te więzy zacieśnią się jeszcze pod nowym dowództwem - komentuje burmistrz.
 
Nowy dowódca 17. WBZ jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. Uczestniczył w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, ostatnio dowodził 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej. Prywatnie interesuje się piłką nożną, a słucha najczęściej muzyki rockowej.
1 2 3 4 5 6 ... 304