Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

09-05-2022

Przedstawiciele władz gminy i harcerze uczcili pamięć ofiar najokrutniejszej z wojen

Ilustracja do informacji: Przedstawiciele władz gminy i harcerze uczcili pamięć ofiar najokrutniejszej z wojen
 
W niedzielę, 8 maja, przed Pomnikiem Weteranów na Podzamczu odbyły się gminne obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
 
Kwiaty przed pomnikiem złożyli przedstawiciele Hufca ZHP Międzyrzecz oraz władze miasta – burmistrz Remigiusz Lorenz, jego zastępca Tomasz Markiewicz oraz delegacja Rady Miejskiej – jej przewodnicząca Katarzyna Budych, wiceprzewodniczący Andrzej Chmielewski oraz radni Maria Kijak i Grzegorz Skrzek.
 
- Te święto należy święcić, te święto należy upamiętniać. Należy wskazywać, że działania nazistowskie, faszyzm i rusizm, o którym teraz często jest mowa, powinny być od nas jak najdalej. Wszyscy powinniśmy solidarnie walczyć przeciwko takim działaniom – mówił R. Lorenz.
 
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć ofiar II Wojny Światowej.
09-05-2022

Burmistrz Remigiusz Lorenz na zjeździe wojewódzkim OSP

Ilustracja do informacji: Burmistrz Remigiusz Lorenz na zjeździe wojewódzkim OSP
W Zielonej Górze odbył się wojewódzki zjazd OSP. Jednym z delegatów był burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Międzyrzecz oraz zasiada w prezydium władz powiatowych OSP.
 
 
Samorządowiec podkreśla, że OSP jest największym stowarzyszeniem działającym na terenach wiejskich. Strażacy nie tylko ratują życie i mienie ofiar wypadków drogowych, pożarów i innych tragicznych zdarzeń, ale bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym w swoich miejscowościach i rozmaitych wydarzeniach organizowanych w naszej gminie.
 
- Serdecznie im za to dziękuję oraz zapewniam o swoim wsparciu dla jednostek OSP. Przykładem niech będzie przyjęty przez Radę Miejską mój projekt odnowienia strażackiej floty. Każdego roku będziemy zabezpieczać w budżecie pieniądze na zakup nowego pojazdu i jeśli tylko dostaniemy dotację, trafi on do kolejnej jednostki. Na początku ub.r. nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dostali ochotnicy z Bukowca, a w tym roku następny pojazd dotrze do Wyszanowa – zapowiada burmistrz.
05-05-2022

Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował strażakom

Ilustracja do informacji: Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował strażakom
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się obchody Dnia Strażaka. Gratulacje komendantowi złożył m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który podziękował też strażakom za ich ofiarną i niebezpieczną służbę.
 

Powiatowe obchody Dnia Strażaka połączone były z jubileuszem 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Oprócz strażaków, wzięli w nich udział m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego PSP starszy brygadier Lesław Gliński, prezes lubuskiego oddziału OSP Edward Fedko, przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządowcy z naszego powiatu – m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który kieruje strukturami straży ochotniczej w naszej gminie.
 
Burmistrz złożył gratulacje komendantowi powiatowemu PSP młodszemu brygadierowi Markowi Koperwasowi. Wręczył mu drobne upominki i podziękował strażakom za ofiarną służbę.
 
- Dziękuję Wam za Wasze poświęcenie i profesjonalizm. Narażając swoje zdrowie, ratujecie życie i mienie ofiar pożarów, wypadków i innych tragicznych zdarzeń. Zawsze jesteście gotowi nieść pomoc innym, czym zasłużyliście sobie na uznanie przełożonych oraz na wdzięczność Mieszkańców – czytamy w liście gratulacyjnym, który burmistrz wręczył komendantowi powiatowemu.
 
Uroczystość odbyła się zgodnie ze strażackim ceremoniałem i w asyście pocztów sztandarowych. Jej pierwszą odsłoną było podniesienie flagi państwowej. Tradycyjny maszt zastąpił w tym przypadku strażacki wysięgnik z metalowym koszem, na którym biało-czerwona flaga poszybowała ku niebu przy płynących z głośników dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.
 
Kolejnym akordem było wręczenie nagród, medali oraz awansów na wyższe stopnie.
 
W obchodach wzięły udział także maluchy z przedszkola nr 1 Pod Jarzębinką, które po zakończeniu oficjalnej części z ogromnym entuzjazmem i radością uczestniczyły w przygotowanych przez strażaków zabawach i konkursach. 
04-05-2022

Święto dumy i radości – obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Święto dumy i radości – obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Międzyrzeczu
Przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego odbyły się obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – To jedna z najważniejszych dat w historii naszego państwa – zaznaczał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Św. Wojciecha przez proboszcza i jednocześnie dziekana dekanatu pszczewskiego ks. Pawła Tokarczyka i kapelana międzyrzeckich żołnierzy ks. płk Marka Kwiecińskiego. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, mieszkańcy i przedstawiciele władz w asyście orkiestry z Grochowa przeszli sprzed kościoła na plac przed Pomnikiem Państwa Polskiego, gdzie przywitała ich komendantka Hufca ZHP Agnieszka Maik.
 
O znaczeniu i genezie uchwalonej 3 maja 1791 r. konstytucji mówił burmistrz Remigiusz Lorenz. – Rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji powinna dla nas wszystkich być świętem radości i dumy. Dumy z jej autorów, a także z naszych korzeni i naszego państwa. Dumy z bycia Polakami – mówił.
 
Burmistrz podziękował mieszkańcom za udział w uroczystości, a harcerzom, orkiestrze oraz żołnierzom z Międzyrzecz i Skwierzyny za jej oprawę. Na koniec życzył wszystkim radosnego świętowania.
 
Głównym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. W imieniu władz gminy biało-czerwoną wiązankę złożył R. Lorenz wraz z zastępcą Tomaszem Markiewiczem i sekretarzem Łukaszem Rutą, a rady miejskiej jej przewodnicząca Katarzyna Budych, wiceprzewodniczący Andrzej Chmielewski oraz radni Maria Kijak, Małgorzata Cyraniak i Dawid Wiśniewski.
 
Obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji zakończył koncert pieśni patriotycznych i harcerskich w wykonaniu zuchów i harcerzy z Hufca Międzyrzecz ZHP
 
Oprócz pocztów sztandarowych i delegacji urzędów, instytucji, szkół, stowarzyszeń, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zakładów pracy oraz jednostek OSP w uroczystości wzięła udział wielu mieszkańców. M.in. 88-letnia Helena Bury. – Zawsze uczestniczę w takich uroczystościach – mówiła.
04-05-2022

Życzenia dla strażaków od burmistrza Remigiusza Lorenza

Ilustracja do informacji: Życzenia dla strażaków od burmistrza Remigiusza Lorenza
Życzenia od burmistrza z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka
 
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka wszystkim strażakom z Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnikom z jednostek OSP w imieniu swoim i Mieszkańców Gminy Międzyrzecz składam serdeczne życzenia zdrowia oraz pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. Niech trudna służba będzie dla Was źródłem osobistej satysfakcji, a wdzięczność mieszkańców dodaje sił w wypełnianiu niebezpiecznych częstokroć obowiązków.
Dziękuję Wam za Wasze poświęcenie i profesjonalizm. Narażając swoje zdrowie, ratujecie życie i mienie ofiar pożarów, wypadków i innych tragicznych zdarzeń. Zawsze jesteście gotowi nieść pomoc innym, czym zasłużyliście sobie na uznanie przełożonych oraz na wdzięczność Mieszkańców.
 
Burmistrz Międzyrzecza
Prezes Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP
Remigiusz Lorenz
02-05-2022

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ilustracja do informacji: Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Zapraszamy Mieszkańców na obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 3 maja, przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.
 
 
Program uroczystości:
 
godz. 10.30 - Msza Św. w intencji Ojczyzny (kościół pw. Św. Wojciecha)
godz. 11.30 - przemarsz sprzed kościoła na plac przy Pomniku Tysiąclecia Państwa Polskiego
godz. 11.45 - uroczystość w asyście pocztów sztandarowych, wojska, harcerzy i orkiestry
 
Uroczystość odbędzie się w asyście żołnierzy stacjonującej w naszym mieście elitarnej 17. Wielkopolskiej Brygady zmechanizowanej, jednak - ze względu na sytuację międzynarodową i na udział żołnierzy w szkoleniach poligonowych – bez kompanii honorowej, apelu poległych i salwy. Jej ostatnim akordem będą występy artystyczne.
02-05-2022

Obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Ilustracja do informacji: Obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. 
 
 
Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. 
29-04-2022

W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców

Ilustracja do informacji: W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców
Kursy nauki języka polskiego odbywają się trzy razy w tygodniu – w środy, czwartki i piątki – w salce na pierwszym piętrze międzyrzeckiej książnicy. Zapisało się na nie ponad stu Ukraińców. – To świetny pomysł – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
W środę, 27 kwietnia, jedna z grup wzięła udział w pierwszych zajęciach. Ufundowane przez burmistrza zeszyty i długopisy przekazała im Sylwia Najderek, kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.
 
Zajęcia prowadzą Irena Buzarewicz i Irena Buzarewicz Anna Świder. - Naszymi pomocami dydaktycznymi są między innymi lokalne gazety – mówiła dziś A. Świder.
 
Zajęcia prowadzone są z inicjatywy I. Buzarewcz. – Uznaliśmy, że to świetny pomysł, dlatego chętnie pomogliśmy w organizacji kursów. Przy okazji chciałbym podziękować stowarzyszeniom, instytucjom i mieszkańcom, którzy pomagają uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainą – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
29-04-2022

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach

Ilustracja do informacji: Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach
Od niedzieli, 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.
 
 
W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
 
Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.
 
Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.
 
Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji.
Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.
 
Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.
28-04-2022

Krwiodawcy uhonorowani prestiżowymi odznaczeniami

Ilustracja do informacji: Krwiodawcy uhonorowani prestiżowymi odznaczeniami
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej trzech krwiodawców – Mirosław Filipkiewicz, Ryszard Wojniusz i radny miejski Zbigniew Smejlis – otrzymało honorowe odznaczenia Zasłużony dla Ochrony Zdrowia, przyznane im przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na wniosek burmistrza Remigiusza Lorenza.

Uroczystość odbyła się w sali narad ratusza. W obecności radnych burmistrz Remigiusz Lorenz uhonorował prestiżowymi odznaczeniami trzech znanych w mieście i regionie krwiodawców – Mirosława Filipkiewicza, Ryszarda Wojniusza i Zbigniewa Smejlisa, natomiast przewodnicząca rady Katarzyna Budych wręczyła im wiązanki kwiatów.
 
Burmistrz podziękował gościom za ich wieloletnią działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu i promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Zaznaczał, że krew jest bezcennym lekiem, którego nie zastąpi żaden inny specyfik. – Dzielicie się tym darem z potrzebującym, ratując ich zdrowie i życie. Serdecznie Wam za to dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców – mówił R. Lorenz.
 
W imieniu krwiodawców głos zabrał R. Wojniusz. Zaznaczał, że minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał im honorowe odznaczenia na wniosek burmistrza Remigiusza Lorenza. – To nowe odznaczenia, przyznawane na wniosek władz samorządowych, między innymi wójtów, burmistrzów i starostów. Dostaliśmy je jako pierwsi w powiecie – dodaje M. Filipkiewicz.
1 2 3 4 5 6 ... 285