Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

04-01-2023

Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Nietoperku

Ilustracja do informacji: Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Nietoperku
Budowa kanalizacji we wsi Nietoperek będzie jedną z licznych inwestycji, realizowanych w br. w gminie Międzyrzecz. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na jej realizację. Zwycięzcę powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu, termin składania ofert upływa bowiem 10 stycznia.
 
 
- Gmina ma gotową dokumentację i pozwolenie na budowę, zadanie ma być zrealizowane w ciągu 360 dni od podpisania umowy - informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie. – Na oferty czekamy do 10 stycznia.
 
Szczegółowe informacje pod linkiem:
https://e-zp.miedzyrzecz.pl/procurements/73/procurement
 
Proekologiczna inwestycja w Nietoperku będzie ostatnim etapem budowy sieci kanalizacyjnej w tej części gminy. Przypominamy, że jest możliwa dzięki zakończonej przed trzema laty budowie nowej oczyszczalni ścieków w Kęszycy Leśnej.
 
- Kolejnym etapem tego zadania była zakończona jesienią ubiegłego roku budowa sieci kanalizacyjnej w Kęszycy, a teraz przyszedł czas na Nietoperek – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz. – Po zakończeniu prac mieszkańcy tej wsi przestaną tracić czas na formalności związane z opróżnianiem szamb, a w dodatku będą mniej płacić za ścieki i ich oczyszczanie
 
Burmistrz zaznacza, że na realizację tej jakże ważnej dla mieszkańców inwestycji gmina dostała 5 mln. zł rządowej dotacji. Zaznacza przy tym, iż gmina realizuje dwa inne zadania związane z ochroną środowiska: budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie oraz kompleksową przebudowę oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech. – Ich celem jest ochrona środowiska naturalnego oraz poprawa jakości życia mieszkańców – dodaje R. Lorenz. 
03-01-2023

Zakończył się kolejny etap rozbudowy kolumbarium

Ilustracja do informacji: Zakończył się kolejny etap rozbudowy kolumbarium
W kolumbarium na cmentarzu miejskim wybudowano kolejny, trzeci już segment z wnękami na urny z prochami zmarłych. – Można je rozbudować o trzy następne – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W trzech ścianach kolumbarium znajdują się 162 komory na urny z prochami zmarłych. Pierwsze z nich oddano do użytku wiosną ub.r., budowa ostatniej zakończyła się przed kilkoma dniami. – Kolumbarium zostanie rozbudowane w przyszłości o trzy kolejne segmenty, pod które przygotowaliśmy już fundamenty – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że kolumbarium powstało z inicjatywy radnych Marii Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. - Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Bliscy skremowanych osób nie muszą się później martwić stanem ich grobów, gdyż o utrzymanie kolumbarium dbają służby komunalne - dodaje.
 
Teren wokół kolumbarium utwardzono kostką, w środku wybudowano też ławeczki i zasadzono drzewa. Prace poprzedziła budowa ścieżki, łączącej obiekt z centrum cmentarza miejskiego.
 
– Łącznie za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy około 700 tysięcy złotych - wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
03-01-2023

Noclegownia doczeka się liftingu

Ilustracja do informacji: Noclegownia doczeka się liftingu
Miasto kupiło od kolei noclegownię dla bezdomnych. – Będziemy mogli ją wyremontować – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 

Noclegownia mieści się budynku koło stadionu, między dworcem i mostem kolejowym na Obrze. Znajduje się w niej 19 miejsc dla bezdomnych. Od grudnia ub.r. należy do gminy, która odkupiła go za 160 tys. zł od Polskich Kolei Państwowych.

– Budynek należy dostosować do określonych przez ministerstwo standardów, czyli jak najszybciej go wyremontować. Nie mogliśmy tego zrobić, kiedy był własnością jednej ze spółek kolejowych. Dlatego musieliśmy go odkupić – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
03-01-2023

Orszak Trzech Króli w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Orszak Trzech Króli w Międzyrzeczu
 
W piątek, 6 stycznia 2023 r., ulicami Międzyrzecza przejdzie Orszak Trzech Króli
 
 
O godzinie 16.00 Orszak wyjdzie z parafii św. Wojciecha: przejdzie Rynkiem i ulicą Młyńską, na wysokości jej skrzyżowania z ul. Gancarską połączy się z Orszakiem z parafii św. Jana Chrzciciela, po czym wierni przejdą ulicami Zachodnią i Krasińskiego do Parafii Pierwszych Świętych Męczenników Polski.
        
O godzinie 16.00 Orszak wyjdzie także z parafii Jana Chrzciciela: po przejściu przez ul. Mieszka I wejdzie na ulicę Gancarską i na jej skrzyżowaniu z ul. Młyńską połączy się z Orszakiem z parafii św. Wojciecha, po czym wierni przejdą razem do Parafii Pierwszych Świętych Męczenników Polski.
 
 
Harmonogram Orszaku Trzech Króli
 
 1. Godzina 16:00 wyjście z parafii św. Wojciecha w Rynku
 2. Godzina 16:10 dojście do ulicy Młyńskiej
 3. Godzina 16:15 na skrzyżowaniu ul. Młyńskiej i Garncarskiej połączenie Orszaków z parafii św. Wojciecha i św. Jana Chrzciciela
 4. Godzina 16:25 wejście na ul. Zachodnią
 5. Godzina 16;40 wejście w ulicę Krasińskiego
 6. Godzina 16:50 wejście do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski
02-01-2023

ZAKUP WĘGLA - wniosek

Ilustracja do informacji: ZAKUP WĘGLA - wniosek
Zakupu węgla na okres od 01 stycznia do 30 kwietnia 2023 r. będzie można dokonać po złożeniu wniosku, którego wzór jest dostępny poniżej do pobrania na stronie internetowej Gminy Międzyrzecz lub w punkcie podawczym Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.
 
Wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego składa się:
 
- pisemnie w Punkcie Podawczym Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu, ul. Rynek 1, 66-300 Międzyrzecz
 
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP (wniosek opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego).
 
 
29-12-2022

Informacja dla Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Informacja dla Mieszkańców
Informacja dotyczy stypendiów sportowych.
 
 
Informacja o możliwości składania wniosków o przyznawanie stypendium za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży.
 
 
 
 
29-12-2022

Ogłoszenie

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie
Ogłoszenie o naborze kandydatów na członków komisji konkursowej.
 
Ogłoszenie o naborze kandydatów na członków komisji konkursowej, oceniającej oferty organizacji pozarządowych i innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust.3 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie na realizację zadań publicznych Gminy Międzyrzecz w 2023 roku.
 
 
 
 
29-12-2022

Konkurs ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych

Ilustracja do informacji: Konkurs ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych
W dniu 15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Jakie zadania mamy dla Was tym razem?
 
Świat Recyklingu –  zagraj  z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.
 
Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy. Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć.
Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych.
 
Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.
 
W tej grze edukacyjnej, każdy uczestnik ma możliwość stworzenia takiej postaci uniwersum, w której zasada jest jedna: wszystko nadaje się do recyklingu. Możesz wyobrazić sobie postać ze stali lub tytanu, albo papieru, a nawet plastiku. W świecie recyklingu może pełnić konkretną rolę. Uczestnik musi określić w jakich zadaniach jego bohater dobrze się sprawdzi. Musi określić na czym polega jego siła, wytrzymałość, czy postać będzie toksyczna oraz jak reaguje z żywiołami: czy jest odporna na ogień, wodę, czy utlenia się w kontakcie z powietrzem.
 
Chcemy wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach będzie można tę postać ulepszyć. Jeśli to będzie stalowy toster – tosterowe wnętrze zawsze jest ze stali, choć obudowa plastikowa – to być może w jakiejś sytuacji twój toster otrzyma domieszkę wolframu. O wiele bardziej mobilna od stalowego tostera będzie okrągła aluminiowa puszka: jej atut to odporność na wodę, trzeba będzie jednak uważać na ogień. Miedziane kable czy szklane butelki bez względu na sytuację, w której ich użyjemy, mogą odrodzić się nieskończoną ilość razy, mogą być nieśmiertelne.
Każdy, kto spojrzy na Twoją postać, dzięki wyjaśnieniom, zrozumie o jaki przedmiot chodzi. Teraz trzeba tylko tę postać wykonać w skali 1:1 i wytłumaczyć nam zasadę jej działania.
 
Zacznij od znalezienia informacji,  które mogą się przydać w tworzeniu postaci. Oto kilka przykładów:
 
Przykład I. Bateria i akumulator.
 
Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, baterie i akumulatory wykorzystują metale takie jak: cynk, mangan, nikiel, kadm, żelazo, kobalt, ołów itp. Każdy inaczej wygląda: cynk jest błękitno-biały i kruchy, mangan jest srebrzysty o różowym połysku, nikiel jest srebrzysto-biały ze złotym odcieniem, kadm można łatwo pokroić nożem, żelazo tworzy stopy z węglem, dzięki czemu zyskuje nowe właściwości. Kobaltu używano do barwienia szkła na piękny, niebieski kolor.
 
Baterie i akumulatory są bardzo niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają dużo metali ciężkich. Kiedy metale ciężkie trafią do przyrody, mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie rodzaje baterii nadają się do recyklingu: bateria w radiu lub latarce, bateria guzikowa w kalkulatorze czy zegarku, bateria w starym telefonie lub laptopie.
 
Mamy baterie jednorazowe i akumulatorki wielorazowego użytku. Akumulator można wielokrotnie naładować, jego żywotność jest o wiele dłuższa niż zwykłej baterii. Akumulatory wymagają ładowania. Mogą się częściowo rozładować, gdy nie są używane.
 
Odzyskane z baterii metale można wykorzystać ponownie do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce ze stali nierdzewnej, słupki parkingowe, elementy metalowe, blachy, a nawet nowe baterie.
 
Przykład II: smartfon
 
Do komunikowania się, słuchania muzyki, korzystania z internetu, robienia zdjęć, dzielenia się informacjami, znajdowania drogi, zabawy, robienia zakupów… nieodzowny jest smartfon. Ponad połowa smartfona to różne metale, w tym szlachetne, takie jak złoto i srebro oraz metale ziem rzadkich np. tantal. Kolejna część smartfona to plastiki – a są wśród nich bardzo szkodliwe i toksyczne dodatki takie jak: trójtlenek antymonu, bisfenol A, czy bromowane środki zmniejszające palność.
 
Smartfony bardzo szybko się zużywają i jest niewiele części jakie można w nich wymienić.  Aby wszystko w smartfonie działało właściwie, konieczne jest posiadanie połączenia z internetem. Bez internetu, większość funkcji smartfona nie działa.
Ekran smartfona to bardzo zawansowana technologia: jest on pokryty folią, która przewodzi prąd, będąc jednocześnie przezroczystą. Ta folia jest wykonana z tlenku cyny indu (w skrócie „ITO”). Ekran jest jak Twój zwiadowca: przekazuje informacje i obrazy. Pomagają mu w tym diody LED i metale ziem rzadkich. Dioda LED to półprzewodnik zamknięty w kawałku przezroczystego plastiku. Materiałem półprzewodnikowym jest zwykle związek galu, otrzymywany z rudy aluminium i co najmniej jeden inny atom, który określi „podstawowy” kolor diody LED. Może to być arsen, fosfor, azot, ind itd..  Aby uzyskać naprawdę piękne kolory diodę LED musisz pokryć proszkami luminoforowymi. A tam jest nie tylko prosty fosfor. Kolory są rzeczywiście wykonane z różnych koktajli pierwiastków ziem rzadkich.
Smartfon nie zadziała bez elektroniki, czyli bez obwodu drukowanego. Czy wiesz jak zbudowany jest taki obwód?
 
Czy te informacje wystarczą Ci, aby opisać postać oraz cechy Smartfona w Świecie Recyklingu? A może chcesz poszukać innych ciekawostek?
 
Przykład III: Opakowanie Tetra Pak.
 
Tetra Pak to kartonik na żywność, który składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest tekturowy, wewnątrz posiada aluminium i folię.  Czy wszystko to nadaje się do recyklingu? O, tak. Jednak do którego pojemnika selektywnej zbiórki wyrzucisz opakowanie Tetra Pak? Choć na zewnątrz jest z tektury, wyrzuć je do pojemnika żółtego, a nie niebieskiego!
 
Prostokątny kształt Tetra Pak znakomicie nadaje się do transportu płynnej zawartości. Jest odporny na uderzenia, choć łatwo można go przekłuć!
 
A może Twoim bohaterem będzie Super Jabłko. Jego supermoc będzie polegała na tym, że ulega biodegradacji. W naszym uniwersum nie oznacza to, że postać zniknie zupełnie i raz na zawsze. Super Jabłko ulegając biodegradacji, przekazuje całą swoją moc kolejnej postaci. I tak na okrągło w niekończącym się cyklu recyklingu.
Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023.
 
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.chlorofil.com.pl
 
W tym roku mamy dla Was jeszcze jedną super inicjatywę: zgłoszone placówki mogą zorganizować zbiórkę elektroodpadów. W każdej placówce, która zorganizuje taką jednodniową zbiórkę odpadów, w nagrodę zrealizujemy łąkę kwietną dla dzikich zapylaczy. Zebrane odpady oczywiście odbierzemy! Wszystkie szczegóły w regulaminie na naszej stronie internetowej!
 
Organizatorem Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest Fundacja Chlorofil, a partnerami merytorycznymi są ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań.
 
Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.
27-12-2022

Będzie bezpieczniej na drogach

Ilustracja do informacji: Będzie bezpieczniej na drogach
Najnowszymi nabytkami międzyrzeckich policjantów są dwa motocykle oraz osobowa kia. W ich prezentacji i poświęceniu wziął udział m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. – Nowe pojazdy z pewnością poprawią bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy i powiatu – mówił samorządowiec.
 
Prezentacja i poświęcenie nowych policyjnych pojazdów odbyły się 23 grudnia w Komendzie Powiatowej Policji z Międzyrzeczu. Dwa motocykle marki BMW przekazał funkcjonariuszom komendant wojewódzki nadinspektor Jarosław Pasterki, który podczas ich uroczystego przekazania osobiście pogratulował międzyrzeckim policjantom. Samochód marki KIA został zakupiony dzięki dotacjom samorządów z naszego powiatu – m.in. z gminy Międzyrzecz.
 
Motocykle i samochód poświęcił biskup diecezjalny ks. bp Tadeusz Lityński, który podkreślał, że ze względu na sanktuaria w Rokitnie i Międzyrzeczu oraz międzyrzecki zamek nasz powiat zajmuje szczególne miejsce na mapie sakralnej diecezji i województwa.
 
Oprócz policjantów w uroczystości wzięli też duchowni – m.in. kustosz rokitniańskiego sanktuarium ks. Marcin Kliszcz oraz kapelan międzyrzeckich policjantów - proboszcz parafii pw, Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu ks. kan. Marek Walczak  oraz samorządowcy z naszego powiatu: burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, wicestarosta Zofia Plewa, burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia, wójt Bledzewa Małgorzata Musiałowska, wójt Pszczewa Józef Piotrowski i wójt Przytocznej Bartłomiej Kucharyk.
      
- Nowe pojazdy z pewnością poprawią bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Dziękuję Wam za jakże trudną służbę oraz życzę wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym roku – mówił R. Lorenz, wręczając drobne upominki świąteczne komendantowi powiatowemu inspektorowi Pawłowi Rynkiewiczowi.
 
Uroczystość zakończyło spotkanie, podczas którego policjanci, duchowni i samorządowcy mieli okazję przełamać się opłatkiem oraz złożyć świąteczne i noworoczne życzenia. 
27-12-2022

Kursy dla uczniów klas ósmych

Ilustracja do informacji: Kursy dla uczniów klas ósmych
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie klas ósmych! Zachęcamy rodziców i uczniów naszego miasta do skorzystania z bardzo atrakcyjnej oferty kursów dla uczniów klas ósmych prowadzonych w formule online (1x w tygodniu), które mogą przygotować uczniów do egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej z zakresu matematyki, j. polskiego i j. angielskiego. Kursy startują z początkiem grudnia.
 
 
Dzięki współpracy naszego samorządu z Fundacją Miasto i Lecturus Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego udało nam się wynegocjować dla mieszkańców bardzo konkurencyjny opust od ceny podstawowej kursu w wysokości 75%. Zapraszamy do skorzystania z tej propozycji!
 
Co zyskają uczniowie?
 • dowiedzą się, jakie są strategie rozwiązywana zadań egzaminacyjnych
 • omówią z nauczycielem kluczowe zagadnienia egzaminacyjne
 • zrozumieją, z czym mają problem na lekcjach w szkole
 • nadrobią zaległości
 
Co otrzymają rodzice?
 • korzystną cenę za kurs przygotowujący do egzaminów
 • 218,75 zł za kurs z jednego przedmiotu przy cenie podstawowej za kurs 875 zł
 • wsparcie i pomoc dla swoich dzieci
 
Kurs dla uczniów klas ósmych składa się z 25 godzin lekcyjnych (jeden przedmiot) prowadzonych w formule online (1x w tygodniu). Lekcje odbywają się na platformie e-learningowej Lecturus Junior w formie wykładów i ćwiczeń przy wsparciu nauczyciela, z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji i materiałów multimedialnych dedykowanych konkretnym przedmiotom, z dostępem do VOD z minionych lekcji. Uczniowie mają do wyboru 3 przedmioty egzaminacyjne.
Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanych trenerów oświaty, nauczycieli z całego kraju, laureatów konkursu Nauczyciel Roku z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć online. Kursy są realizowane zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki, z wykorzystaniem systemu najwyższej jakości technologicznej i najwyższym poziomie bezpieczeństwa Cisco Webex.
Jesteś rodzicem lub uczniem? Pomożemy Ci ogarnąć lekcje!
Wejdź na https://sklep.lecturus.pl i sprawdź jaki rabat przygotował Twój Samorząd!
Zachęcam gorąco do skorzystania z tej propozycji! Kursy to szansa dla naszych dzieci na lepsze wyniki w nauce, to wyrównanie barier i poprawienie dostępności do wiedzy, jakiej do tej pory nie było w polskiej przestrzeni edukacji.
Burmistrz Międzyrzecza
Remigiusz Lorenz
 
LECTURUS Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego łączy doświadczenie najlepszej kadry, nowoczesne narzędzia nauki i komunikacji on-line sprawdzone podczas pandemii, powszechnie dostępne na smartfonie, laptopie czy komputerze. Partnerem Lecturus Sp. z o.o. jest fundusz inwestycyjny TISE SA Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, który tworzą instytucje zajmujące się finansowaniem projektów społecznych i etycznych. Lecturus jest twórcą i skutecznie wdraża od 2020 roku platformy nauczania on-line. Dowiedz się więcej na www.lecturus.pl