24-05-2016
II Piknik rodzinny w Kuźniku
21 maja odbył się w Kuźniku II Piknik rodzinny, w którym wzięli udział mieszkańcy gminy Międzyrzecz. Organizatorami imprezy byli sołtys i rada sołecka sołectwa Kuźnik.
Było wiele gier i zabaw dla dzieci, turniej o puchar sołtysa w ping ponga, konkursy na: zdrową sałatkę, słodkie wypieki i nalewkę. Odbył się konkurs pn. „Portret Pana Burmistrza", w którym wzięły udział dzieci. Nagrodą dla zwycięzcy była hulajnoga ufundowana przez burmistrza. Zwycięzcą została KINIA, której nazwiska niestety nie znamy. Sponsorami nagród byli: burmistrz Międzyrzecza, starosta Powiatu międzyrzeckiego oraz mieszkańcy Skoków i Kuźnika.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
10Galeria zdjęć: II Piknik rodzinny w Kuźniku
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
- Autor: Sołectwo Kuźnik
23-05-2016
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
Dnia 20 maja 2016 r. na placu przy Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu oraz w okolicach Stadionu Miejskiego zostały zorganizowane Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Realizatorem zadania publicznego był Polski Czerwony Krzyż, Lubuskiego Oddziału Okręgowego w Zielonej Górze, poprzez Oddział Rejonowy PCK w Międzyrzeczu. W Mistrzostwach wzięło udział 10 grup ratowniczych reprezentujących szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne gminy Międzyrzecz i gmin ościennych.
Otwarcia Mistrzostw dokonał burmistrz Remigiusz Lorenz, który podkreślił powagę całego przedsięwzięcia oraz życzył młodzieży „sportowej” rywalizacji.
Celem corocznie organizowanych Mistrzostw Pierwszej Pomocy jest podnoszenie poziomu wiedzy i praktycznych umiejętności ratowniczych uczestników realizujących program podstawowy pierwszej pomocy, ograniczenie negatywnych skutków urazowości związanej z wypadkami, zgodnie ze standardami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. Całoroczna praca z dziećmi i młodzieżą została zaprezentowana podczas Rejonowych Mistrzostw Pierwszej pomocy, jako praktyczny sprawdzian umiejętności zawodników.
Program szkolenia kolejnych pokoleń młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wpływa na ograniczenie negatywnych skutków różnego rodzaju wypadków oraz uczy uczestników szkolenia odporności na stres towarzyszący wypadkom, a także trzeźwego myślenia i postępowania w takich sytuacjach. Pozytywnym skutkiem tych działań jest powiększająca się grupa osób, które są świadome potrzeby natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy. Szybka decyzja o podtrzymaniu czynności życiowych u osoby poszkodowanej, zwiększa szansę na jej przeżycie i stanowi bardzo ważny element naszej codzienności.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
10Galeria zdjęć: Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
- Autor: UM
23-05-2016
Młode Orły towarzysko w Międzyrzeczu
Wczoraj odbyło się kolejne towarzyskie spotkanie dzieci trenujących w Akademii Młodych Orłów. Po raz pierwszy na naturalnej nawierzchni stadionu miejskiego w Międzyrzeczu gościły dzieci z AMO Zielona Góra oraz Poznań. Po raz pierwszy również możliwość gier mieli młodzi piłkarze ze wszystkich kategorii, które obejmuje projekt. Więc nawet Skrzaty (dzieci z rocznika 2009 – 2010) rozegrały swoje premierowe mecze. Dużo boisk, duża częstotliwość gier, zezwoliła dzieciom wielokrotnie cieszyć się z udanie zakończonych akcji.
Dzięki burmistrzowi Międzyrzecza Remigiuszowi Lorenzowi wszyscy uczestnicy zjedli obiad oraz otrzymali pamiątkowe medale. Swoją obecnością zaszczycił nas również prezes LZPN Robert Skowron oraz v-ce prezes ds. piłkarstwa młodzieżowego Paweł Czop.
Po uroczystym otwarciu przez burmistrza oraz prezesa LZPN przez blisko 6 godzin, na boisku swoje mecze rozegrało ponad 160 dzieci. Przez pierwsze 3 godziny grały Orliki (rocznik 2005 - 2006), następnie Skrzaty oraz Żaki (2007 – 2008).
Trenerzy AMO dziękują władzom Międzyrzecza za wspólną organizację turnieju, rodzicom za obecność tego dnia oraz przygotowanie pysznych wypieków.
Zapraszamy również do uczestnictwa w DNIACH TALENTU, które odbędą się w każdym z miast w terminie 3-5 oraz 17-19 czerwca.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
9Galeria zdjęć: Młode Orły towarzysko w Międzyrzeczu
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
- Autor: AMO
23-05-2016
Zapraszamy na szkolenie!
19-05-2016
Debata w międzyrzeckim ratuszu!
Przypominamy, że dnia 20 maja br. (piątek) o godz.16:00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu odbędzie się debata nt. Budżetu Obywatelskiego 2017. Podczas spotkania zaprezentowane i omówione zostaną wszystkie złożone projekty.
10-05-2016
Lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017
Poniżej prezentujemy listę małych i dużych projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Jednocześnie zapraszamy na debatę dnia 20 maja br. (piątek) o godz. 16:00 w sali narad Urzędu Miejskiego, podczas której zaprezentujemy i omówimy wszystkie projekty.
Szczegóły na temat głosowania w tym tygodniu.
18-05-2016
Otrzymaliśmy dofinansowanie na remont sołeckich dróg
17 maja Urząd Marszałkowski opublikował listę rankingową operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Miło jest nam poinformować, że wśród 162 wniosków aplikacje gminy Międzyrzecz przeszły pomyślnie weryfikację. Podpisanie umów z burmistrzem Międzyrzecza zaplanowane zostało na 30 maja w Urzędzie Marszałkowskim.
W ramach dofinansowania z PROW wyremontowane zostaną drogi w czterech sołectwach: w Gorzycy, Bukowcu, Świętym Wojciechu i Pieskach. Rozpoczęcie prac nastąpi jeszcze w tym roku, zakończenie w roku 2017.
W ramach inwestycji przebudowy drogi w Pieskach wykonana zostanie nowa nawierzchnia z kostki betonowej wraz ze zjazdami oraz oświetleniem. W Świętym Wojciech (na odcinku od drogi powiatowej do granic administracyjnych miejscowości w kierunku miejscowości Wojciechówek), zakres robót obejmuje budowę drogi wraz ze zjazdami oraz chodnikiem z kostki betonowej i kanalizacją deszczową. W Bukowcu przebudowana zostanie droga do bloków o nawierzchni z kostki betonowej wraz z ze zjazdami oraz oświetleniem ulicznym. Podobny zakres prac obejmuje inwestycja w Gorzycy.
18-05-2016
Azbest w Twoim domu, czym grozi i jak się go pozbyć
AZBEST W TWOIM DOMU, CZYM GROZI I JAK SIĘ GO POZBYĆ.
INFORMACJE DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Czy w Twoim domu jest azbest?
Czy wiesz czym grozi jego wchłanianie?
Czy wiesz co zrobić, aby go bezpiecznie usunąć?
AZBEST to minerał odporny na działanie mrozu, wysokich temperatur, substancji żrących, wytrzymałych na rozciąganie i zgniatanie. Przez ponad 100 lat był wykorzystywany do produkcji bardzo wielu materiałów azbestowo-cementowych. W Polsce jest około 14 500 tysięcy ton wyrobów zawierających azbest, głównie w budownictwie.
KTO ZA TO ZAPŁACI?
Koszty zabezpieczenia i w dalszej kolejności usuwania wyrobów zawierających azbest ciążą na właścicielu nieruchomości u którego się znajduje. Istnieje jednak możliwość uzyskania dofinansowania powyższych działań zarówno ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto Bank Ochrony Środowiska S.A. oferuje kredyty ekologiczne na usuwanie wyrobów azbestowych(www.bosbank.pl, e-mail, infolinia: 0 800 120 242). Ze względu na wysoką minimalną kwotę dofinansowania lub kredytu, o które można się starać, wnioski powinny być składane wspólnie przez większe grupy właścicieli lub całą gminę.
1.PRZEPROWADŹ KONTROLĘ
Właściciel każdego gospodarstwa ma obowiązek skontrolować czy na jego terenie znajdują się wyroby azbestowe oraz dokonać oceny ich stanu technicznego. Wyroby zawierające azbest, zakwalifikowane do wymiany muszą być usunięte, natomiast wyroby nieuszkodzone mogą być bezpiecznie użytkowane do momentu kolejnej kontroli. Do 2032 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być usunięte.
2.DOKONAJ INWENTARYZACJI
Koniecznie przeprowadź inwentaryzację zastosowanych wyrobów zawierających azbest. Jeden egzemplarz stosowanej informacji o rodzaju, ilości i miejscach wykorzystywanych wyrobów azbestowych, czasie i sposobie ich usuwania oraz czasie i sposobie zastąpienia ich wyrobami nieszkodliwymi przekazuj odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta co roku do 31 stycznia.
3.PRZEPROWADŹ OCENĘ STANU TECHNICZNEGO
Informacje o stanie wyrobów azbestowych znajdujących się w Twoim gospodarstwie zamieść w arkuszu „Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest”,który przechowuj razem z książką obiektu.
Arkusze do oceny i inwentaryzacji uzyskasz w swoim urzędzie gminy.
Pamiętaj, uczciwa i rzetelna inwentaryzacja jest niezbędna dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich
Pamiętaj, uczciwa i rzetelna inwentaryzacja jest niezbędna dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich
GDZIE W BUDYNKU MOŻE BYĆ AZBEST?
W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji:
- pokryć dachów: eternit i papa dachowa,
- płyt elewacyjnych,
- płyt balkonowych,
- drobnych urządzeń w gospodarstwie domowym :
żelazka, płytki kuchenne, piece akumulacyjne,
- rur do instalacji wodociągów, kanalizacyjnych,
- przewodów wentylacyjnych,
- przewodów kominowych.
Koniecznie sprawdź czy azbest jest w Twoim Domu!
DLACZEGO TRZEBA USUNĄĆ AZBEST?
Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a jego włókna są praktycznie niezniszczalne. Obecnie wiadomo, że może być szkodliwy dla zdrowia- włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane z powietrzem do płuc, stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Produkcja, import i stosowanie wyrobów zawierających azbest są w Polsce zakazane od września 1998 roku.
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED DZIAŁANIEM AZBESTU?
Azbest dobrze zabezpieczony i nieuszkodzony nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak te wyroby azbestowe, które zostały zakwalifikowane do wymiany trzeba natychmiast usunąć .Wszystkie wyroby azbestowe muszą być usunięte do 2032 roku.
NIE USUWAJ AZBESTU SAMODZIELNIE
Jeżeli musisz usunąć wyroby azbestowe ze swojego gospodarstwa, pamiętaj, że może tego dokonać tylko specjalistyczna firma, która posiada uprawnienia, odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników oraz zatwierdzony przez Twojego starostę program gospodarowania odpadami niebezpiecznymi. Tylko taka firma może prawidłowo usunąć azbest nie narażając na niebezpieczeństwo Ciebie, Twoich bliskich i sąsiadów. Kontakt do upoważnionych firm w Twoim regionie uzyskasz w starostwie powiatowym.
WSPARCIE FINANSOWE
Możesz uzyskać dofinansowanie na usuwanie wyrobów azbestowych ze swojego gospodarstwa:
- Burmistrz Międzyrzecza poprzez komunikat ogłasza nabór wniosków o usunięcie wyrobów zawierających azbest i wyznacza termin ich składania (www.bip.miedzyrzecz.pl). Realizacja wniosków uzależniona jest od pozyskania na ten cel środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Bank Ochrony Środowiska udziela preferencyjnych, proekologicznych kredytów m.in. na bezpieczne usuwanie wyrobów zawierających azbest i ich unieszkodliwianie.
USUWANIE AZBESTU Z TERYTORIUM POLSKI
W 2003 r. rozpoczęto realizację rządowego projektu, którego głównym celem jest usunięcie stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest. Realizacja programu jest przewidziana na lata 2003-2032, tak aby z terenu Polski całkowicie usunąć wyroby z azbestem w sposób niezagrażający zdrowiu ludzi i środowiska.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronach internetowych: www.bazaazbestowa.pl, www.mg.gov.pl.