Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

26-11-2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Ilustracja do informacji: Plastik nie do pieca, piec nie do plastików
Przypominamy mieszkańcom, by zamiast spalać, segregowali odpady, 
 
 
Nie spalaj plastików – powstające w dymie pyły i szkodliwe substancje to zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zbieraj plastikowe odpady selektywnie – to cenny surowiec do recyklingu.- To komunikaty ze spotu, który w tym tygodniu pojawił się w środkach komunikacji publicznej wielu miast Polski od Szczecina po Śląsk. Dlaczego? Ponieważ spalanie odpadów w domowych piecach stanowi jedną z głównych przyczyn złego stanu powietrza w naszym kraju. Plastics Europe Polska już po raz kolejny podejmuje ten ważny temat w kampanii informacyjnej.
„Europejskie statystyki po raz kolejny pokazały, że Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Poprzez naszą kampanię przypominamy mieszkańcom, że odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu. Tymczasem przez brak efektywnej segregacji śmieci „plastiki” wciąż trafiają na wysypiska, czy do domowych palenisk. Spalane tam w niekontrolowany sposób, a więc na przykład w zbyt niskiej temperaturze, przyczyniają się do powstawania smogu. Nagłaśniamy te przekazy już od kilku lat, ponieważ mamy świadomość, jak ważna dla zmiany nawyków jest długoterminowa edukacja.” – mówi dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska.
 
W ramach kampanii „Plastik nie do pieca, piec nie do plastików” przygotowano animowany spot, który wyświetlany jest w autobusach, tramwajach i w pociągach m.in. w Warszawie i aglomeracji warszawskiej, aglomeracji poznańskiej, na Śląsku i na Dolnym Śląsku, w województwie łódzkim, czy Szczecinie. Równolegle prowadzona jest kampania w internecie. Opracowane przez Plastics Europe Polska materiały edukacyjne, w tym gotowe do druku plakaty, przygotowano specjalnie z myślą o wszystkich gminach, których dotyczy problem. Pakiet można pobrać bezpłatnie ze strony i wykorzystać w dowolnym czasie promując przekaz kampanii wśród mieszkańców.
 
Wg najnowszego raportu „Air Quality Atlas for Europe” 1, opublikowanego w połowie listopada br. przez Wspólne Centrum Badawcze UE (JRC), polskie aglomeracje jak Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Lublin, Kraków, Kielce, Gdańsk, Częstochowa, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Poznań, Katowice i Łódź należą do tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie.
 „Za ten niechlubny wynik w dużym stopniu odpowiadają emisje z palenisk gospodarstw domowych. Spalając plastiki w domowych piecach i kotłowniach, zwiększamy emisje pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu, czyli tych składników smogu, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na układ oddechowy.” – dodaje dr inż. Anna Kozera-Szałkowska z Plastics Europe Polska.
 
W tym roku kampania Plastics Europe Polska zbiega się w czasie z „Tygodniem 3R”, podczas którego w całej Polsce promowana jest zasada Reduce - Reuse - Recycle, czyli Używaj mniej - Wykorzystaj ponownie - Oddaj do recyklingu. Apelując o niespalanie plastików, kampania zwraca uwagę wartość tych odpadów i konieczność ich selektywnej zbiórki w celu poddania recyklingowi.
 
Europejskie statystyki 2 wskazują, że Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, co oznacza, że mamy najwięcej dni w roku z przekroczeniami poziomów zawartości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu – najważniejszych czynników mających szkodliwy wpływ na układ oddechowy. Polska znajduje się również w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem przedwczesnych śmierci spowodowanych złą jakością powietrza. Na większości terytorium Polski przeważający udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. niska emisja, czyli emisja spalin z domowych palenisk i kotłowni. Szczególnie widoczne jest to dla takich zanieczyszczeń powietrza, jak zawieszone pyły PM2,5 (udział niskiej emisji ponad 52%) lub rakotwórczego benzo(a)pirenu (udział niskiej emisji 91%).
 
Do zwiększenia skali tych szkodliwych emisji przyczynia się w dużym stopniu spalanie odpadów w domowych paleniskach. Niestety, pomimo dużej szkodliwości takich praktyk świadomość ich negatywnych skutków jest w społeczeństwie bardzo niska. Widząc katastrofalną jakość powietrza w Polsce, zarówno władze samorządowe, jak i centralne, a także organizacje obywatelskie (np. Polski Alarm Smogowy) podejmują różnego rodzaju inicjatywy dla wyeliminowania tego głównego źródła niskiej emisji – spalania niskiej jakości paliw stałych w urządzeniach niespełniających żadnych norm jakościowych (tzw. „kopciuchy”). Podejmuje się lokalne uchwały i przepisy zachęcające lub wręcz zmuszające mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Wg Polskiego Alarmu Smogowego3, w Polsce ponad 3 mln kopciuchów nadaje się do wymiany. Władze lokalne i centralne uruchomiły specjalne programy z dostępnym dla mieszkańców dofinansowaniem tej wymiany. Najbardziej znany jest Priorytetowy Program Dobre Powietrze prowadzony Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program, który zakłada wymianę 3 mln pieców w ciągu 10 lat i w ramach jednego z filarów oferuje mieszkańcom dofinansowanie wymiany kopciuchów na nowoczesne źródła energii.
Wszyscy mieszkańcy powinni mieć świadomość, że nie ma racjonalnego uzasadnienia dla spalania odpadów w przydomowych piecach i kotłowniach. W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce każdy płaci za odbiór odpadów, spalanie śmieci nie zmniejszy wydatków 
25-11-2021

Gminna Wieczerza Wigilijna

Ilustracja do informacji: Gminna Wieczerza Wigilijna
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz i Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Ewelina Niwald-Brzuśnian zapraszają mieszkańców na WIECZERZĘ WIGILIJNĄ, która odbędzie się 17 grudnia 2021 r, o godz. 17.00 w hali sportowo-widowiskowej na os. Kasztelańskim.
 
 
 
W programie tradycyjne potrawy wigilijne, upominki dla uczestników, wspólne kolędowanie i występy artystyczne.
25-11-2021

Zapraszamy Panie na badania mammograficzne

Ilustracja do informacji: Zapraszamy Panie na badania mammograficzne
 
Badania prowadzone będą w środę, 1 grudnia, w mammobusie zaparkowanym na rynku koło ratusza.
 
 
W dniu 1 grudnia 2021 r. (środa), przy Ratuszu będzie ustawiony Mammobus z Zielonej Góry.  Wszystkie panie urodzone w 1971 r. niezależnie od miesiąca, mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne.
 
Prosimy Panie o:
- przyjście w maseczce trójwarstwowej (najlepiej zakupionej w aptece),
- przyjście na umówioną wcześniej godzinę,
- do mammobusu wchodzimy pojedynczo,
- po wejściu prosimy o zdezynfekowanie rąk.
Na badanie nie może przyjść pacjentka, która ma kwarantannę lub jest w izolacji jak też mieszka z osobą w kwarantannie lub izolacji.
Badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, dla kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat, finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Rejestracja na badania mammograficzne czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu:
68 41 41 411.
 
Badania realizuje:
 
NS ZOZ "Diagnostyk" Zakład Radiologii L. Szyiński, W. Kwiecień s.c.
ul. Wazów 42,
65-001 Zielona Góra
 
25-11-2021

Konkurs "Europejski Region Przedsiębiorczości" - "European Entrepreneurial Region"

Ilustracja do informacji: Konkurs "Europejski Region Przedsiębiorczości" - "European Entrepreneurial Region"
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli pragnie poinformować o otwartym przez Europejski Komitet Regionów naborze do kolejnej edycji konkursu "Europejski Region Przedsiębiorczości" - "European Entrepreneurial Region". Konkurs dotyczy możliwości uzyskania tytułu na 2023 r.

 
Nagroda „Europejski Region Przedsiębiorczości” (ERP) to inicjatywa wyłaniająca i nagradzająca co roku do 3 regionów (ale także gmin) UE wyróżniających się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości – niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji. Obszary, które przedstawią najbardziej wiarygodny, przyszłościowy i obiecujący plan, otrzymują tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) na kolejny rok.

Miasta, gminy i regiony, a także podmioty transgraniczne z osobowością prawną -w tym euroregiony i  Europejskie Ugrupowania Współpracy Transgranicznej (EUWT) mogą ubiegać się o tytuł prezentując swoje strategie wspierania MŚP w ciągu najbliższych 2 lat.
 
Wnioski można składać do 29 marca 2022 r.  Decyzja zostanie ogłoszona przez Europejski Komitet Regionów w czerwcu 2022 r.

W 2021/2022 roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości otrzymały m.in. gmina Castelo Branco (Portugalia), gmina Gabrowo (Bułgaria), region Helsinki-Uusimaa (Finlandia), region Madryt (Hiszpania), region Sud (Francja) i Województwo Śląskie. W poprzednich edycjach tytuł otrzymały też Woj. Małopolskie a także Woj. Pomorskie i Gdańsk.

Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na stronie internetowej KR: https://cor.europa.eu/pl/engage/pages/european-entrepreneurial-region.aspx?utm_source=sharedlink&utm_medium=shorturl&utm_campaign=eer2020  oraz w dokumencie: https://cor.europa.eu/en/engage/Documents/How%20to%20apply.pdf
 
24-11-2021

Na cmentarzu wybudowane zostanie kolumbarium

Ilustracja do informacji: Na cmentarzu wybudowane zostanie kolumbarium
Na cmentarzu dobiega końca budowa ścieżki, która połączy centrum nekropoli z planowanym kolumbarium na urny z prochami zmarłych mieszkańców.
 

W pobliżu zbiorowej mogiły pacjentów Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w zachodniej części cmentarza rozpoczęła się budowa kolumbarium. Mieszkańcy będą mogli składać w nim urny z prochami swoich bliskich. – Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. To pomysł radnych, zgłoszony przez Marię Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. Poparła go cała Rada Miejska – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz,
 
Radna M. Kijak zaznacza, że pomysł wybudowania kolumbarium pojawił się już przed kilkoma laty. Gmina wybudujemy dwa obiekty, w każdym z nich będą 54 miejsca na urny . Burmistrz zaznacza, że to dopiero pierwsza część inwestycji. – W projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczyliśmy pieniądze na rozbudowę kolumbarium  – dodaje R. Lorenz.

Inwestycja zakończy się wiosną przyszłego roku. Mieszańcy będą mogli dojść do kolumbarium nową ścieżką, której budowa powoli dobiega już końca. Została utwardzona i wyłożona kostką. – Za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy łącznie 550 tys. zł – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
24-11-2021

Zaproszenie do udziału w badaniach ankietowych

Ilustracja do informacji: Zaproszenie do udziału w badaniach ankietowych
Pracownicy dydaktyczni Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, University of Žilina, The Institute of Technology and Business in České Budějovice, Budapest Univeristy of Technology and Economic i Ural State University of Economics prowadzą międzynarodowe badania naukowe, obejmujące Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Rosję na temat zmian wykorzystania Car-sharingu po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
 
Zgromadzone statystyki wykorzystywane zostaną, jako zagregowane dane naukowe, które stanowić będą cenne źródło do przygotowania międzynarodowej analizy porównawczej w postaci naukowego artykułu.
 
Link do ankiety:
 

 
24-11-2021

Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich pełnoletnich

Ilustracja do informacji: Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich pełnoletnich
Ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich pełnoletnich. Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada 2021 r. mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.
 
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.
 
Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe – to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.
 
- Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach -  podkreśla szef resortu zdrowia.
 
Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19.
Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień - wskazuje minister zdrowia
 
Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty
 
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.
 
Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.
 
Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
 
Punkty składają zamówienia do RARS
 
Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), która następnie dostarczy do nich dawki. W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.
Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom.
 
Podstawa prawna
 
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000209801.pdf
 
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "KOLMED" ZESPÓŁ LEKARZA RODZINNEGO MACIEJ RYBACKI, PRYWATNY GABINET LEKARSKI MACIEJ RYBACKI Chopina 18, 66-300Międzyrzecz
 
Szpital Międzyrzecki Sp. z o.o. ul.Przemysłowa 2, 66-300Międzyrzecz
24-11-2021

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ilustracja do informacji: Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii
 Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) w powiecie międzyrzeckim.
 
W gospodarstwach utrzymujących drób w strefie zapowietrzonej i zagrożonej nie wolno utrzymywać gęsi i kaczek z innymi gatunkami drobiu.
 
23-11-2021

Opowiedz nam o swojej okolicy i wygraj wyjazd do Brukseli

Ilustracja do informacji:  Opowiedz nam o swojej okolicy i wygraj wyjazd do Brukseli
Ruszyła czwarta edycja konkursu Europa z naszej ulicy. Już po raz kolejny młodzież ze szkół ponadpodstawowych może wygrać wyjazd do Brukseli i spotkanie z europarlamentarzystami. Organizatorką konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Nabór trwa do 17 grudnia.
 
 
- To doskonała okazja dla osób, które interesują się Unią Europejską, historią Europy, a także losami Polski i Polaków na tle europejskich dziejów - mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
 
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
 
Zadaniem, z którym musi zmierzyć się młodzież biorąca udział w konkursie jest pokazanie związku swojej okolicy, miejscowości, regionu z historią Europy. Może to być reportaż o znanych postaciach, słuchowisko o historycznych budowlach, czy film o związkach lokalnej kuchni z kuchnią któregoś z europejskich krajów. Forma i temat są dowolne i jedynie ograniczone jedynie wyobraźnią młodych ludzi. Celami konkursu są lepsze rozumienie innych narodowości, pokazanie europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego, a także promocja postawy życzliwości i otwartości.
 
Kto może wziąć udział w konkursie?
 
Do konkursu mogą się zgłosić  uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych. Ważne jest jednak, aby zgłaszały się zespoły od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.
 
Konkurs ma dwa etapy. Na pierwszym etapie, wystarczy zgłoszenie pomysłu. Grupa musi przesłać opis tego, co i w jakiej formie chciałaby przygotować, zrealizować i zaprezentować. Spośród zgłoszeń jurorzy dokonają wyboru dziesięciu pomysłów, które będą realizowane.
W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przez jurorów przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Jeśli projekt wiązałby się z kosztami, organizator pokryje koszty jego realizacji. Autorzy dziesięciu wybranych projektów zostaną zaproszeni  do udziału w finale.
 
Projekty oceniane będą przez osoby związane z filmem, dziennikarstwem, animacją kultury, a także przedstawicieli instytucji UE.
Nagrodą dla przynajmniej trzech grup będzie wyjazd do Brukseli, podczas którego młodzież będzie mogła poznać tę europejską stolicę oraz spotkać się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.
 
Gra edukacyjna
 
- Zależy nam na tym, aby wszyscy uczestnicy, nie tylko laureaci konkursu, poznawali sposób funkcjonowania Unii i dowiadywali się, w jaki sposób każde z państw członkowskich, na demokratycznych zasadach, tworzy wspólnotę europejską. - mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.
 
Dlatego osoby, które wezmą udział w konkursie, będą mogły również wziąć udział w grze edukacyjnej, wypracowanej we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy będą brali udział w symulacjach procesów decyzyjnych, które przebiegają na szczeblu europejskim. Będą prowadzili między sobą dyskusje, negocjacje np. z zakresu ekologii, ochrony środowiska, praw człowieka.
 
Regulamin i szczegółowe kryteria konkursu dostępne tutaj: https://bit.ly/Regulamin_Europa_z_naszej_ulicy_4_edycja
23-11-2021

Konkurs „Kocham Cię Tato, Kocham Cię Mamo”

Ilustracja do informacji: Konkurs „Kocham Cię Tato, Kocham Cię Mamo”
Fundacja Światło-Życie organizuje przy współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej po raz kolejny akcje przedświąteczną dedykowaną rodzinom. Poprzez akcje „Kocham Cię Tato, Kocham Cię Mamo” sprawiamy radość rodzicom w święta gdyż otrzymują oni w Wigilię życzenia świąteczne od dzieci w formie listu/eseju oraz sms, które my przesyłamy.
 
 
Komunikat Fundacji
 
Akcja już po raz kolejny cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród
dzieci i młodzieży jednak chcemy dotrzeć gdzie się tylko da,
 
Termin trwania akcji do 18 grudnia 2021 r.
 
Konkurs zawiera mnóstwo atrakcyjnych nagród!
 
Zapraszamy Państwa do polubienia naszego fanpage
https://www.facebook.com/100846738567069/posts/292662806052127/?d=n
gdzie są dostępne szczegóły akcji.
 
Ponadto regulamin i wymagane formularze dostępne są pod adresem
https://kochamcietatomamo.pl/
 
Dziękujemy i zapraszamy do kontaktu e-mail!
Wspólnie pomóżmy dzieciom sprawić radość rodzicom w Święta