Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

03-03-2020

Informacja burmistrza Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Informacja burmistrza Międzyrzecza
 
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz informuje, że do tutejszego Urzędu wpłynęła oferta fundacji „Między” w Międzyrzeczu na realizację zadania publicznego obejmującego działania na rzecz osób w wieku emerytalnym „Pół żartem – pół serio - edycja 3” – zajęcia dla seniorów i międzypokoleniowe.
 
03-03-2020

Wandale zniszczyli krzewy i drzewka. Szuka ich policja

Ilustracja do informacji: Wandale zniszczyli krzewy i drzewka. Szuka ich policja
Nieznani sprawcy powyrywali krzewy i młode drzewka zasadzone ostatnio koło bloku komunalnego przy ul. Jacka Malczewskiego. Wyrządzone przez nich szkody zostały naprawione. Władze liczą, że przy pomocy mieszkańców uda się zapobiec kolejnym aktom wandalizmu.
 
Drzewka i krzewy zostały zniszczone w czwartek wieczorem, lub w nocy z czwartku na piątek. Nieznani sprawcy powyrywali je z korzeniami i porozrzucali na skwerze koło bloku wielorodzinnego przy ul. Jacka Malczewskiego. 
 
– Wykonawca zawiadomił o tym policję i naprawił wyrządzone przez wandali szkody. Liczymy, że w przyszłości w mieszkańcy będą natychmiast informować policję o ewentualnych aktach wandalizmu. Przecież nam wszystkim zależy, żeby miasto było ładne, czyste i zielone – mówi Katarzyna Szadkowska, która kieruje wydziałem rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miejskim.
Burmistrz Remigiusz Lorenz zastanawia się nad ewentualnym zamontowaniem kolejnych kamer, monitorujących miejsca publiczne w naszym mieście.
 
Krzewy i drzewa zasadzone zostały w ramach miejskiego programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy na stronach internetowych i w lokalnych miesięcznikach. Przypominamy, że program ruszył wiosną ub.r. - Do końca tego roku w 11 miejscach zasadzonych zostanie około 40 tysięcy drzew i krzewów. Powstają też nowe ścieżki i elementy małej architektury. Ławeczki, lampy i zegary słoneczne – wylicza K. Szadkowska, która koordynuje prace przy rewitalizacji zieleni.
 
Jedną z ostatnich odsłon programu jest metamorfoza, którą przechodzi właśnie skwer na tzw. Kaczym Dołku. Wytyczono tam nowe ścieżki, niebawem zasadzone zostaną ozdobne krzewy i szlachetne gatunki drzew.
 
Roboty potrwają do końca roku. Koszt inwestycji wyniesie 10 mln. 185 tys. zł. Jak podkreśla R. Lorenz, gmina wywalczyła na nią rekordową dotację w wysokości 4 mln. 641 tys. zł.
03-03-2020

Koronawirus: Informacja sanepidu

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Informacja sanepidu
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną PSSE w Międzyrzeczu: 600 460 628.
 
 
03-03-2020

Piesek czeka na opiekuna

Ilustracja do informacji: Piesek czeka na opiekuna
W poniedziałek wieczorem w okolicach ogródka jordanowskiego znaleziono młodego pieska. Piesek ma około pół roku, jest bez ogonka. Obecnie przebywa w przychodni weterynaryjnej Vikravet.
 
Szukamy właściciela lub nowego, kochającego opiekuna. Zainteresowane osoby powinny się kontaktować w tej sprawie z Urzędem Miejskim: nr tel. 95 742 69 85, lub 511 199 924.
28-02-2020

Dyżur przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Budych

Ilustracja do informacji: Dyżur przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Budych
Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych zaprasza na swój dyżur, który pełnić będzie w poniedziałek, 2 marca, w godz. od 16.00 do 17.00 w pokoju nr 203 w Urzędzie Miejskim.
28-02-2020

W bibliotece o bibliotece

Ilustracja do informacji: W bibliotece o bibliotece
Czy biblioteka powinna mieć patrona?  Zdecydowana większość uczestników wczorajszego spotkania była przeciwna temu pomysłowi. Sprawa jest jednak otwarta. Podczas kolejnego spotkania poznamy opinie Czytelników na ten temat.
 
Ponad 30 osób wzięło udział w spotkaniu, które odbyło się w środę po południu  w bibliotece publicznej na os. Centrum. Miejsce nie było przypadkowe. Uczestnicy debatowali, czy książnica powinna mieć patrona. Z takim pomysłem wystąpiła przed kilkoma miesiącami wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Jarmolińska. W swojej interpelacji zaproponowała na patrona biblioteki znaną pisarkę, laureatkę literackiej nagrody Nobla Olgę Tokarczuk. Podczas spotkania nie rozmawiano jednak o konkretnych nazwiskach, lecz o celowości nadania placówce wyróżniającej ją nazwy.
 
Spotkaniem prowadził znany w mieście historyk prof. Marceli Tureczek, który jest wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zaznaczał, że nadanie nazwy bibliotece z pewnością będzie się wiązać z wydatkami. Biblioteka będzie musiała zapłacić za okolicznościową tablicę, konferencję itp.  Jaki to będą koszty? – Wstępnie szacujemy je na około 40 do 50 tysięcy złotych – wyliczała Ewelina Izydorczyk-Lewy, dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, któremu podlega biblioteka.
 
Pomysłu broniła autorka E. Jarmolińska i jej mąż Tomasz. Przekonywali, że nazwa będzie wyróżniać i promować placówkę. Skrytykowali go natomiast m.in. radny Edward Toczyński i dziennikarz miesięcznika „Przekrój Lokalny” Lech Malinowski.
 
Trwającą dwie godziny debatę zakończyło głosowanie. Cztery osoby opowiedziały się za nadaniem książnicy nazwy, szesnaście było przeciw, a pięć wstrzymało się od głosu. Sprawa jest jednak otwarta. W kwietniu odbędzie się kolejne spotkanie, na którym pracownice biblioteki przedstawią wyniki badań ankietowych na ten temat, prowadzonych wśród Czytelników.
 
Uczestnicy zwracali uwagę na fakt, że nadanie bibliotece imienia O. Tokarczuk mogłoby podzielić mieszkańców oraz wywołać niepotrzebne animozje w sytuacji, kiedy biblioteka jest placówką publiczną i ma służyć wszystkim.
Spotkanie miało charakter otwarty. Wszystkie zainteresowane osoby mogły w nim wziąć udział i zabrać głos podczas debaty. Było promowane w mediach społecznościowych m.in. na stronach biblioteki, magistratu i ośrodka kultury.   
28-02-2020

Informacja wojewody i burmistrza

Ilustracja do informacji: Informacja wojewody i burmistrza
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz informują.
 
W związku z rozprzestrzenianiem się coronawirusa COVID-19 w Europie i rosnącym niepokojem społeczeństwa wywołanym jego możliwymi skutkami, informujemy, że wszelkie informacje dotyczące coronawirusa znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl/web/zdrowie) w zakładce Co musisz wiedzieć o Koronawirusie. (https://www.gov.pl/static/code//co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie.html)
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
 
 
                                    Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
 
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
 
Kto jest najbardziej narażony?
 
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 
26-02-2020

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch

Ilustracja do informacji: Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
 
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
  1. a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
  2. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
 
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
 
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. 
 
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
 
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
25-02-2020

Informacja dla mieszkańców

Ilustracja do informacji: Informacja dla mieszkańców
Od wtorku, 25 lutego, do poniedziałku, 2 marca, włącznie pracownicy Urzędu Miejskiego będą roznosić mieszkańcom decyzje o wysokości podatków od nieruchomości.
21-02-2020

Na Plantach ponownie stanęła budka na książki

Ilustracja do informacji: Na Plantach ponownie stanęła budka na książki
Budka na książki to pomysł Młodzieżowej Rady Miejskiej. – Prowadzimy wśród znajomych zbiórkę książek, które trafią do budki, a potem na półki w mieszkaniach i domkach międzyrzeczan. Niebawem odbędzie się jej oficjalne otwarcie – zapowiada Natalia Nadolna, która kieruje Młodzieżową Radą Miejską.
 
W budce są półki, na których mieszkańcy mogą zostawiać przeczytane już i niepotrzebne im książki. Oraz zabierać interesujące ich pozycje, zostawione tam przez innych. Podobną budkę ustawiono w tym miejscu w maju 2018 r. - Tamta budka stała tylko przez kilka miesięcy. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego postanowiliśmy do niego wrócić – zaznacza Natalia Nadolna.
 
 
Budka na książki to nic innego, jak przerobiona budka telefoniczna. Młodzi międzyrzeczanie dostali ją od swoich rówieśników z berlińskiej dzielnicy Charlottenburg Wilmersdorf, która jest partnerem Międzyrzecza. Młodzieżowi radni sami ją przerobili i pomalowali podczas warsztatów, które odbyły się  w u naszych zachodnich sąsiadów. W miniony weekend – w czasie międzynarodowego sympozjum w Berlinie - razem z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem przekazali podobną budkę kolegom i koleżankom z rady młodzieżowej Charlottenburg Wilmersdorf.