Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

16-12-2022

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym

Ilustracja do informacji: „Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym
Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 
 
 
 
 
Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy?
Praca, którą wykonywałeś jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i zastanawiasz się jakie zawody możesz obecnie wykonywać?  Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nowe zatrudnienie.
 
Przed wystąpieniem choroby byłeś osobą samodzielną i aktywną, odnoszącą sukcesy. Teraz trudno Ci znaleźć pracę, a wiesz, że aktywność zawodowa ma istotny wpływ na proces zdrowienia. Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych. Ośrodki mają charakter otwarty. Będąc uczestnikiem projektu możesz odwiedzać rodzinę w dni wolne od zajęć, a najbliżsi zostaną zaproszeni do ciebie na wspólny weekend połączony z zajęciami. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z pomocy specjalistów. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.
 
Kto może wziąć udział w projekcie?
 
Rehabilitacja Kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby zmienić tę sytuację - zdobyć zawód i podjąć pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.
 
Jak przebiega przekwalifikowanie zawodowe?
 
W trakcie realizacji programu rehabilitacji kompleksowej przebywasz w Ośrodku gdzie zapewnione masz zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym i pełne wyżywienie. Na rehabilitację kompleksową składają się trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny. W Indywidualnym Programie Rehabilitacji zostanie opisany sposób realizacji każdego z modułów. Zaplanowany czas udziału w programie to 16 tygodni oraz 4 tygodnie praktyk zawodowych w miejscu Twojego zamieszkania. Zajęcia będą się odbywały w godzinach od 8:00 do 18:00, ale nie dłużej niż 8 godzin dziennie, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Całość pobytu jest całkowicie bezpłatna.
 
Jeśli ze względu na stan zdrowia straciłeś jedyne źródło utrzymania będziesz mógł wystąpić o przyznanie stypendium rehabilitacyjnego, którego wysokość będzie uzależniona od Twojej frekwencji na zajęciach.
Po zakończeniu pobytu w Ośrodku będziesz mieć zapewnione wsparcie doradcy zawodowego, pośrednika pracy, psychologa do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) i przez minimum 1 miesiąc po rozpoczęciu pracy.
 
Warunkiem sukcesu jest Twój aktywny udział w zaplanowanych zajęciach ze wszystkich modułów. Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!
 
Jeśli chcesz wziąć udział w rehabilitacji kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych skontaktuj się z PFRON: ork~@~pfron~.~org~.~pl, tel. 22 50 55 600, 532 433 727.

 
15-12-2022

Międzyrzecz na trzecim miejscu w województwie

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz na trzecim miejscu w województwie
W najnowszym Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego Międzyrzecz uplasował się na trzecim miejscu w kategorii gmin miejsko-wiejskich. W powiecie zajął pierwsze miejsce!
 
Ranking opracowali eksperci z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. Autorzy opierali się na 16 różnych wskaźnikach dotyczących jakości życia w danej miejscowości. Międzyrzecz uplasował się na trzecim  miejscu w  kategorii gmin wiejsko-miejskich i jest pierwszy w powiecie (szczegółowe dane na stronie internetowej  Fundacji oraz w internetowym wydaniu dziennika „Gazeta Lubuska”.)
 
- To duży awans w stosunku do poprzednich rankingów.  Dziesięć-osiem lat temu nasze miasto było zaliczane do obszarów zagrożonych degradacją gospodarczą i wykluczeniem społecznym. Odrobiliśmy lekcję i powoli pniemy się do góry. To efekt znakomitej współpracy z radnymi i mieszkańcami, którym dziękuję za zaangażowanie i wkład w rozwój miasta. Gorąco dziękuję także moim współpracownikom. Ich zaangażowanie i praca na rzecz gminy mają ogromny wpływ na takie rezultaty  – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz. – To także dobra prognoza na przyszłość. Naszą odpowiedzią na kryzys i recesje są inwestycje i dalszy rozwój.
 
 
14-12-2022

Uwaga! Głośna próba syren alarmowych

Ilustracja do informacji: Uwaga! Głośna próba syren alarmowych
W czwartek, 15 grudnia, przeprowadzona zostanie próba syren alarmowych.
 
 
W godzinach od 12.00 do 12.30 zostaną nadane następujące sygnały akustyczne:
- ogłoszenie alarmu – modulowany dźwięk syreny trwający 3 minuty
- odwołanie alarmu – ciągły dźwięk syreny trwający 3 minuty.
Syreny zostaną uruchomione w ramach przeglądu technicznego urządzeń alarmowych wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.
13-12-2022

Informacja o organizacji sesji Rady Miejskiej

Ilustracja do informacji: Informacja o organizacji sesji Rady Miejskiej
Na podstawie art. 11b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 18 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. informuję, że 20 grudnia 2022 r. o godz. 8.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu odbędzie się LIX sesja Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
 
           
  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Porządek obrad.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2022 (projekt nr 3).
  4. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia niezrealizowanych kwot wydatków budżetu Gminy Międzyrzecz na rok 2022, które nie wygasają z upływem roku budżetowego (projekt nr 4).
  5. Podjęcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Międzyrzecz na lata 2023-2034 (projekt nr 1).
  6. Odczytanie projektu uchwały budżetowej.
  7. Odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.
  8. Przedstawienie opinii Komisji Gospodarki Finansowej.
  9. Przedstawienie stanowiska Burmistrza w sprawie uwag zawartych w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz opinii Komisji Gospodarki Finansowej i przedstawienie ewentualnych autopoprawek Burmistrza do projektu uchwały.
  10. Dyskusja nad projektem uchwały budżetowej i ewentualnie zgłoszonymi autopoprawkami.
  11. Głosowanie wniesionych propozycji poprawek.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2023 (projekt nr 2).
  13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów najmu części nieruchomości zabudowanych na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tych umów (projekt nr 5).
  14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów dzierżawy nieruchomości gruntowych na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tych umów (projekt nr 6).
  15. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeznaczenie nieruchomości do zbycia (projekt nr 7).
  16. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej na czas nieoznaczony i na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy (projekt nr 8).
  17. Podjęcie uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony drzewa uznanego za pomnik przyrody (projekt nr 9).
  18. Podjęcie uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy oraz za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków (projekt nr 10).
  19. Podjęcie uchwały w sprawie określenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki dziecka w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz innej formie wychowania przedszkolnego, a także opłat za pobyt dziecka w tych placówkach ponad ten czas (projekt nr 11).
  20. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży, uczniów oraz rodziców (projekt nr 12).
  21. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Kierownika Zakładu Gospodarki Lokalowej w Międzyrzeczu (projekt nr 13).
  22. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy stałych komisji Rady (projekt nr 14).
  23. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli MRU Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
  24. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
  25. Informacja Przewodniczącego Rady o działalności w okresie międzysesyjnym.
  26. Interpelacje i zapytania na piśmie.
  27. Wnioski dotyczące organizacji pracy Rady i informacje.
  28. Zamknięcie obrad sesji.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
             w Międzyrzeczu
 
           Katarzyna Budych
12-12-2022

Zawodnicy Korony budzą respekt rywali

Ilustracja do informacji: Zawodnicy Korony budzą respekt rywali
Młodzi wojownicy z klubu sumo w Kaławie wywalczyli dwa medale podczas Pucharu Polski Seniorów i Juniorów, 
 

Rozegrany ostatnio w Krotoszynie  Puchar Polski Seniorów i Juniorów w Sumo był jednocześnie pierwszą eliminacją do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. W turniejowe szranki wstąpiło blisko 180 zawodników z całego kraju. Naszą gminę i powiat reprezentowali tam zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Korona, działającego przy Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Kaławie. Kolejny raz udowodnili, że niewielka wieś pod Międzyrzeczem jest kuźnią sportowych talentów. Dowodem są kolejne medale, które zdobyli walcząc i wygrywając z najlepszymi wojownikami sumo z największych klubów z Polski.

Wśród juniorek w kategoriach wagowych do 60 kg. i 65 kg. trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła Aleksandra Krajnik, a w kategorii juniorów do 85k g brązowy medal zdobył Szymon Zając. Reprezentujący Koronę Oskar Piaskowski był natomiast dziewiąty w kat. do 77 kg.

Przypominamy, że młodzi wojownicy z Korony wielokrotnie zajmowali czołowe lokaty na Mistrzostwach Polski i Europy. Ogromny udział w tych sukcesach ma ich szkoleniowiec Krzysztof Idzikowski. 
12-12-2022

Wigilijne spotkanie sołtysów

Ilustracja do informacji: Wigilijne spotkanie sołtysów
Życzenia świąteczne i noworoczne, pyszne potrawy wigilijne, podziękowania za działalność na rzecz mieszkańców wsi oraz drobne upominki od władz miasta – w takiej atmosferze upłynęło spotkanie wigilijne sołtysów z naszej gminy, w którym wzięli też udział burmistrz Remigiusz Lorenz oraz jego zastępcy Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz.
 
 
Wigilijne spotkanie odbyło się 9 grudnia w sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej. Oprócz sołtysów z naszej gminy uczestniczyli w nim także burmistrz Remigiusz Lorenz wraz z zastępcami Agnieszką Śnieg i Tomaszem Markiewiczem oraz pracownia Urzędu Miejskiego Grażyna Duhan, która zajmuje się w magistracie sprawami rolnictwa.
 
Burmistrz podziękował sołtysom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz mieszkańców wsi. Życzył im spokojnych świąt w rodzinnej atmosferze i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym, nowym 2023 roku oraz podzielił się z uczestnikami tradycyjny opłatkiem. – Dziękuję też mieszkańcom wsi za ich aktywność i bezinteresowną działalność na rzecz rozwoju rodzinnych miejscowości. Wesołych Świąt i niech się Wam darzy w 2023 roku – mówił.
 
Zwiastunem zbliżających się świąt była przystrojona przez mieszkańców choinka. Organizatorzy przygotowali dla gości pyszne, wigilijne potrawy. M.in. kołduny, pierogi, paszteciki i oczywiście czerwony barszcz. – Dziękuję sołtysowi Andrzejowi Paszkowskiemu i mieszkańcom za przygotowanie spotkania, a uczestnikom za świąteczną atmosferę i życzenia – mówił burmistrz.
 
Spotkanie było okazją do rozmów o bieżących sprawach sołectw. Miłą niespodzianką dla sołtysów były skromne prezenty, wręczone im przez R. Lorenza i jego zastępców.
09-12-2022

Spotkanie byłych pracowników magistratu

Ilustracja do informacji: Spotkanie byłych pracowników magistratu
Byli pracownicy Urzędu Miejskiego wspominali rozmaite wydarzenia z pracy w międzyrzeckim magistracie podczas spotkania, które odbył się w piątek, 8 grudnia, w sali narad ratusza.
 

Byłych urzędników przywitali burmistrz Remigiusz Lorenz i inicjatorka spotkania Zofia Plewa. Burmistrz zaznaczał, że zadania władz samorządowych bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Podziękował uczestnikom za ich wkład w pracę urzędu i działalność na rzecz mieszkańców naszej gminy. Życzył im udanego spotkania oraz wręczył wydany ostatnio przez gminę tomik z wierszami poetów, którzy rozwijają swoje literackie uzdolnienia pod egidą Międzyrzeckiego Saloniku Literackiego.
 
W spotkaniu wzięło udział ponad 20 byłych urzędników. Część z nich nadal jest aktywna zawodowo.
09-12-2022

Koniec z dziurami i kałużami! Trzy ulice przechodzą gruntowny lifting

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami! Trzy ulice przechodzą gruntowny lifting
Jesienią przyszłego roku mieszkańcy ulic Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej przestaną narzekać na dziury w ich gruntowej nawierzchni.  – Budowa nowych dróg w tej części miasta jest jedną z kilku inwestycji drogowych, realizowanych obecnie w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Piesi i kierowcy czekali na to od kilkunastu lat. Trwa budowa trzech ulic w zachodniej części miasta: Cypriana Kamila Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej. Drogowcy zaczęli od korytowania  ich gruntowej nawierzchni, która po utwardzeniu zostanie pokryta dywanikiem z asfaltu.
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Brubet, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w naszej gminie i regionie. - Wybudujemy tam również chodniki, oświetlenie i wpusty kanalizacji deszczowej. Finał planujemy na jesień przyszłego roku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Gmina zapłaci wykonawcy 4 mln. 142 tys. 640 zł. Burmistrz podkreśla jednak, że realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki rządowej dotacji wynoszącej aż 2 mln. 466 tys. zł.
 
– To jedna z kilku inwestycji drogowych realizowanych obecnie w naszej gminie. Kończymy już budowę drogi w Żółwinie, a za kilka miesięcy otworzymy ulicę Długą. Kolejną będzie przebudowa ulicy Komisji Edukacji Narodowej – wylicza R. Lorenz.
 
Fot. Dominik Peszko 
09-12-2022

Bezpłatne badania mammograficzne dla Pań urodzonych od 1973 r. do 1954 r.

Ilustracja do informacji: Bezpłatne badania mammograficzne dla Pań urodzonych od 1973 r. do 1954 r.
Niepubliczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnostyk w Zielonej Górze zachęca panie do badań mammograficznych.
 
 
Od stycznia 2023 roku, każda kobieta urodzona od 1973 r. do 1954 r. może wykonać bez skierowania, bezpłatne badanie mammograficzne w ramach profilaktyki.
 
08-12-2022

Kierowcy, uważajcie na drogach!

Ilustracja do informacji: Kierowcy, uważajcie na drogach!
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącego deszczu ze śniegiem!
 
 
 
Drogi mogą być zaśnieżone i oblodzone, dostosujcie prędkość do warunków atmosferycznych!
 
Temperatura minimalna od -4°c -1°C temperatura minimalna przy gruncie -5°C do -2°c
 
Komunikat ważny od czwartku od godziny 19.00 wieczorem do piątku do godziny 9.00 rano.