Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

02-01-2020

Gmina nie zwalnia tempa

Ilustracja do informacji: Gmina nie zwalnia tempa
Miniony rok był bardzo pomyślny dla gminy. Upłynął pod znakiem inwestycji, a także ciekawych wydarzeń artystycznych, które odbiły się głośnym echem w całym regionie. Było o nas głośno także dzięki wysokim dotacjom, wywalczonym na ważne dla mieszkańców inwestycje.
 
W 2019 r. w gminie wykonano lub rozpoczęto kilkadziesiąt różnych inwestycji. Najważniejszymi z nich były remonty dróg w Kaławie i Wyszanowie, a także rozpoczęcie programu rozwoju zieleni miejskiej i miejsc rekreacji, który będzie kontynuowany do końca bieżącego roku. Gminie udało się zdobyć unijne i rządowe dotacje na zadania, które będą realizowane w 2020 r. M.in. na utworzenie żłobka, uzbrojenie działek w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2 i budowę czterech dróg na os. Nad Obrą (za marketem Dino przed Obrzycami).
- Nie zwalniamy tempa. Ten rok będzie równie udany, jak poprzedni. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty. Na przykład drogi na osiedlu Nad Obrą mają być gotowe do końca sierpnia – zapewnia burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
O Międzyrzeczu  było głośno także za sprawą imprez, które odbiły się echem w całym regionie oraz przyciągnęły tłumy mieszkańców ościennym miast i powiatów. Sztandarowymi były Dni Międzyrzecza z energetycznym koncertem Agnieszki Chylińskiej oraz Euforia Dźwięku na bunkrach. Na gminnych dożynkach w Kalsku mieliśmy gości z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp, a w grudniu furorę zrobił Jarmark Mikołajkowy. Burmistrz i dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy zgodnie zaznaczają, że podobnie będzie w 2020 roku.

– Planujemy wiele ciekawych wydarzeń. Już w najbliższą niedzielę zapraszam na premierowe przedstawienia „Królowa Śniegu”,  które odbędą się o godz. 12.00 i 16.00 w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Na scenie zobaczymy młodych aktorów z naszego miasta i tancerzy studia „Gold”. Zostały ostatnie bilety, dlatego radze się pośpieszyć z ich zakupem – radzi E. Izydorczyk-Lewy.
23-12-2019

Nowy mostek już gotowy

Ilustracja do informacji: Nowy mostek już gotowy
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał oficjalnego odbioru mostu, który wybudowany został na Paklicy przed budynkiem bramnym oraz wejściem na zamek i do muzeum. Mieszkańcy korzystają z niego już od piątku.

Budowa mostu zakończyła się w piątek, 20 grudnia, ale jego oficjalny odbiór odbył się dziś rano. W ciągu ostatnich tygodni wiele razy informowaliśmy mieszkańców o postępach w robotach budowlanych, prowadzonych tam przez żołnierzy 5. Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Zaczęli od rozebrania starego mostu, po czym pracownicy miejscowej firmy wylali na brzegach rzeki betonowe przyczółki. Kiedy beton stwardniał, saperzy ułożyli na przyczółkach metalowe przęsła, a potem zrobili drewniane poszycie i bariery.

Ostatnią odsłoną inwestycji były drobne prace porządkowe, które zakończyły się w piątkowe popołudnie. – Most powstał na solidnych przyczółkach i metalowych przęsłach, a poszycie wykonano z drewna modrzewiowego, które jest bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.    
 
Inwestycja zostanie sfinansowana po połowie przez gminę i muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Jej tzw. wartość kosztorysową oszacowano na 177 tys. zł. – W związku z zaangażowaniem wojska liczymy na to, że zapłacimy jednak mniej – zaznacza R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa mostu była jedną z bardzo wielu różnych inwestycji, zrealizowanych w br. przez władze w mieście i na terenie gminy.
23-12-2019

Jest umowa na budowę czterech dróg. Niebawem w ruch pójdą łopaty

Ilustracja do informacji: Jest umowa na budowę czterech dróg. Niebawem w ruch pójdą łopaty
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz i przedstawiciel firmy Exalo Drilling S.A. podpisali dziś umowę na budowę czterech ulic: ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków.
 
Niebawem ruszy budowa nowych ulic na osiedlu Nad Obrą. Gmina zapłaci wykonawcy niespełna 5 mln. 194 tys. zł, przy czym – jak zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz – władzom miasta udało się wywalczyć na nią bardzo dużą dotację.

– Dostaliśmy aż 2 miliony 773 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych – zaznacza samorządowiec.
 
 
W ogłoszonym przez władze przetargu wystartowało aż sześć firm. Najbardziej korzystną ofertę złożyła  spółka Exalo Drilling S.A. z Piły. Jej zwycięstwo przypieczętowała umowa, którą w poniedziałek, 23 grudnia, podpisali burmistrz Remigiusz Lorenz i kierownik Wydziału Budownictwa Infrastrukturalnego z Exalo Drilling Piotr Kuśmierek.

Podpisanie umowy odbyło się w ratuszu. Burmistrzowi asystowały jego zastępczyni Agnieszka Śnieg i kierowniczka Wydziału Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie Katarzyna Szadkowska.  – Budowa tych ulic będzie największą gminną inwestycja drogową w przyszłym roku – zapowiada burmistrz.
 
Firma z Piły wybuduje cztery drogi o łącznej długości ponad jednego kilometra. Ulice zostaną utwardzone tłuczniem i następnie wyłożone kostką. - Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz. - Inwestycja ma się zakończyć do 31 sierpnia przyszłego roku.
23-12-2019

Gmina stawia na zieleń i rekreację. Ruszyły prace w ogródku jordanowskim przy ul. Staszica

Ilustracja do informacji: Gmina stawia na zieleń i rekreację. Ruszyły prace w ogródku jordanowskim przy ul. Staszica
Na skwerze przy ul. Staszica powstają nowe ścieżki oraz wyznaczane są miejsca pod nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych. To kolejny etap rozwoju terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych w naszym mieście.
 
Ogródek jordanowski przy ul. Staszica to zielone płuca miasta. Niebawem przybędzie tam zieleni oraz rozbudowana zostanie infrastruktura rekreacyjna. – Ogródek jest jednym z jedenastu miejsc, które objęte są programem rewitalizacji zieleni miejskiej – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W ogródku powstają nowe ścieżki oraz wyznaczane są miejsca pod nasadzenia nowych drzew i krzewów ozdobnych. Podobne prace trwają w kilku innych miejscach. Na tzw. łące kolejowej wybudowano już ścieżkę dla pieszych i rowerzystów oraz zamontowano przy niej lampy, a kolejnym etapem prowadzonych tak robót będą nasadzenia drzew i krzewów. Podobna ścieżka powstaje między mostkiem na Obrze na os. Kasztelańskim i Winnicą. Po jej ukończeniu teren zostanie obsadzony szlachetnymi gatunkami drzew i krzewami ozdobnych. To tylko zwiastun większych zmian w tych miejscach. Ich efekty zobaczymy dopiero za rok – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Zmienia się całe miasto. Na Podzamczu zamontowano ostatnio nowe ławeczki, a wiosną zostaną tam zasadzone krzewy ozdobne i kwiaty. Gruntownych zmian doczeka się także pobliski bulwar Jana Pawła II, gdzie zamontowano już nowe lampy i przygotowano miejsca pod nasadzenia drzew. 
 
O programie rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych wiele razy informowaliśmy już mieszkańców naszej gminy. Przypominamy, że w 11 miejscach zasadzonych zostanie około 40 tys. drzew i krzewów. Zamontowane też zostaną ławeczki, lampy, urządzenia rekreacyjne i zegary słoneczne.
 
Roboty potrwają do końca przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie 10 mln. 185 tys. zł. Jak podkreśla R. Lorenz, gmina wywalczyła na nią rekordową dotację w wysokości 4 mln. 641 tys. zł.
18-12-2019

Mamy dobrą informację dla mieszkańców. Nawet bardzo dobrą! W piątek zakończy się budowa nowego mostu na Paklicy!

Ilustracja do informacji: Mamy dobrą informację dla mieszkańców. Nawet bardzo dobrą! W piątek zakończy się budowa nowego mostu na Paklicy!
O budowie mostu wiele razy informowaliśmy na naszej stronie. Prace dobiegają już końca. Dziś wojskowi saperzy z Krosna Odrzańskiego zamontowali barierki i niebawem wyjadą z Międzyrzecza. Do dzieła przystąpili natomiast pracownicy miejscowej firmy budowlanej, którzy mają wybudować dojście do mostu i zejście przed budynkiem bramnym.
 
 
Prace budowlane mają się zakończyć w najbliższy piątek, a mieszkańcy będą mogli korzystać z mostku już od soboty. To dobra informacja dla pieszych i rowerzystów z os. Kasztelańskiego. Wielu mieszkańców tego osiedla korzysta bowiem ze skrótu przez park zamkowy, który przez kilka ostatnich tygodni był zamknięty ze względu na budowę mostu.
17-12-2019

To już pewne! Na osiedlowych drogach znikną dziury i kałuże

Ilustracja do informacji: To już pewne! Na osiedlowych drogach znikną dziury i kałuże
Firma z Piły wybuduje cztery drogi na osiedlu Nad Obrą. Gmina zapłaci jej niespełna 5 mln. 194 tys. zł. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, inwestycja będzie możliwa dzięki rekordowej dotacji wynoszącej aż 2 mln. 773 tys. zł, którą władze miasta otrzymały z Funduszu Dróg Samorządowych. 
 
O przygotowaniach do remontu ul. ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków informowaliśmy już we wrześniowym wydaniu „Powiatowej”. Do ogłoszonego przez gminę przetargu przystąpiło aż sześć firm, a w piątek, 13 grudnia, powołana przez burmistrza Remigiusza Lorenza komisja wybrała najbardziej korzystną ofertę.
 
- Przetarg wygrała firma  Exalo Drilling S.A. z Piły. Zapłacimy jej 5 milionów 193 tysiące 978 złotych – informuje Katarzyna Szadkowska , która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego.
 
Inwestycja ma się zakończyć do 31 sierpnia 2020 r. Zwycięzca przetargu wybuduje cztery drogi o łącznej długości ponad kilometra. Ulice zostaną utwardzone tłuczniem i następnie wyłożone kostką. - Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz. - Realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki rekordowej dotacji wynoszącej aż 2 mln. 773 tys. zł, którą otrzymaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych.   
 
Burmistrz podkreśla, że gmina wydaje ogromne kwoty na remonty dróg w mieście i pobliskich wioskach. W br. wyremontowała m.in. drogi w Wyszanowie i w Kaławie oraz dołożyła prawie pół miliona złotych do modernizacji ul. Chopina, której administratorem jest Zarząd Dróg Powiatowych. Przymierza się do kolejnych inwestycji. Np. w przyszłym roku opracuje dokumentację na remont ul. Norwida.
 
– Wszystkich dróg od razu nie wyremontujemy i nie wybudujemy. Niemniej te inwestycje są dla nas bardzo ważne i będziemy je sukcesywnie realizować. Dlatego prosimy mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość – mówi R. Lorenz.
16-12-2019

W gminie Międzyrzecz powstaje sieć światłowodowa

Ilustracja do informacji: W gminie Międzyrzecz powstaje sieć światłowodowa
Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gminy MIĘDZYRZECZ, w ramach projektu „Gorzowski Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z  dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
 
Celem inwestycji jest likwidacja internetowych „białych plam” na mapie Polski i dostarczenie ultraszybkiego i stabilnego internetu mieszkańcom oraz zmniejszenie technologicznego dystansu w stosunku do lepiej rozwiniętych cyfrowo regionów kraju.
 
Internet nowej generacji jest przepustką do nieograniczonych możliwości dostępu do informacji i rozrywki oraz różnego rodzaju aplikacji, które zmieniają sposób komunikacji, pracy oraz funkcjonowania we współczesnym świecie. Stanowi bazę do dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego.
 
Zakres inwestycji został określony na podstawie listy adresowej przygotowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - regulatora rynku telekomunikacyjnego. Wykaz adresów, objętych projektem realizowanym przez Orange Polska, dostępny jest na stronie: https://www.orange.pl/view/popc
Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy.

W pierwszym światłowody zostały doprowadzone do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: BOBOWICKO, BUKOWIEC, KAŁAWA.
 
Placówki te, na bazie wybudowanego przez Orange Polska światłowodu, mogą korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Szczegółowe informacje dostępne sa na stronie https://ose.gov.pl/.
 
Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie a ich zakończenie planujemy pod koniec 2020r.
Poniżej załączamy wykaz miejscowości podłączonych już do sieci szerokopasmowej:
BOBOWICKO - podłączono szkołę
BUKOWIEC - podłączono szkołę
KAŁAWA - podłączono szkołę
Informacje o kolejnych odbiorach będą przekazywane po zakończeniu prac.Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.
Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji.
Pytania dotyczące inwestycji można wysłać na adres: e-mail lub kontaktować się bezpośrednio z najbliższym Salonem Sprzedaży Orange.
Tytuł projektu: GORZOWSKI Orange Światłowód
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
 
Cele szczegółowe projektu to:
1) budowa infrastruktury służącej świadczeniu nowoczesnych usług szerokopasmowych,
2) umożliwienie rozwoju lokalnych sieci dostępowych przez zapewnienie hurtowego dostępu do infrastruktury dla lokalnych operatorów.
Cele jakościowe stawiane przed projektem to:
1) wspieranie rozwoju lokalnego dla szkół i gospodarstw domowych,
2) wyrównywanie poziomu życia mieszkańców wykluczonych cyfrowo,
3) rozwój lokalnego rynku pracy (telepracy i usług świadczonych w sieci),
4) budowa Społeczeństwa Informacyjnego w powiecie objętym projektem.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach
Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
29-11-2019

Nasza atrakcja będzie jeszcze bardziej atrakcyjna

Ilustracja do informacji: Nasza atrakcja będzie jeszcze bardziej atrakcyjna
Prawie 4,2 mln. zł kosztować będzie rozbudowa pawilonu wystawienniczego w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Kolejnym etapem będzie uruchomienie w podziemiach kolejki wąskotorowej. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji z programu Interreg Va w wysokości ponad 3 mln. 200 tys. zł.

To już pewne. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy doczeka się nowej siedziby. Budowa pawilonu wystawienniczego, pomieszczeń socjalnych i administracyjnych kosztować będzie prawie 4 mln. 200 tys. zł. Skąd to wiemy? Dziś w międzyrzeckim ratuszu dyrektor muzeum Leszek Lisiecki oraz właścicielka firmy Elbest Eliza Borek podpisali umowę na rozbudowę placówki. Zaraz po złożeniu autografów pod tym dokumentem, gratulacje złożył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
- Już w poprzedniej edycji zleciłem dyrektorowi, żeby szukał pieniędzy na te inwestycje. Ich realizacja przyczyni się do podniesienia atrakcyjności naszych bunkrów i powinna się przełożyć na zwiększenie liczby turystów odwiedzających bunkry i naszą gminę – zaznacza Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że inwestycja zostanie zrealizowana w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”. Partnerem Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie jest w nim muzeum w Seelow w Niemczech. – Otrzymaliśmy na ten etap ponad 2 mln. 500 tys. zł. Milion dołoży gmina ze swojego budżetu, a ponad 600 tysięcy złotych muzeum – wylicza burmistrz.
 
Kolejnym etapem inwestycji ma być zamontowanie w podziemiach kolejki wąskotorowej, która ma być dodatkową atrakcją dla turystów.  Koszt tego etapu oszacowano na 1 mln. 600 tys. zł, przy czym unijna dotacja wynosi 700 tys. zł.  – Podobne kolejki kursowały w podziemiach podczas drugiej wojny światowej. Dlatego Niemcy wybudowali dla nich kilkanaście dworców – zaznacza L. Lisiecki.
 
Oba etapy inwestycji potrwają łącznie trzy lata.
 
Bunkry MRU to system fortyfikacji, wybudowanych przez Niemców w latach 30 minionego wieku. Miały zabezpieczać wschodnie granice III Rzeczy przed atakiem ze strony Polski. Ich główny odcinek wytyczono między Staropolem i Kęszycą. Niemcy wybudowali tam ponad 20 potężnych schronów bojowych, które połączyli labiryntem podziemnych korytarzy o łącznej długości około 32 km. Jedyna całoroczna podziemna trasa turystyczna w MRU znajduje się właśnie w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. W ub.r. zwiedziła ją prawie 50 tys. osób.
 
– Nasze bunkry są unikatem w skali całej Europy. Muzeum i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największa atrakcją turystyczną gminy. Ich ranga daleko wybiega poza nasz powiat. Są marką doskonale znaną i rozpoznawalną nie tylko w regionie, ale w całym kraju i poza jego granicami – podkreśla Remigiusz Lorenz.
21-11-2019

Miasto przejęło dwie działki i chce je zagospodarować

Ilustracja do informacji: Miasto przejęło dwie działki i chce je zagospodarować
Gmina przejęła dwie działki koło rodzinnego ogródka Piastowski przy ul Reymonta. Burmistrz Remigiusz Lorenz zapowiada, że władze miejskie uporządkują teren na potrzebny działkowców.

Przejęte przez gminę działki mają ponad 1,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni.  Sąsiadują z Rodzinnym Ogrodem Działkowym Piastowski. Ich poprzednim właścicielem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – dawna Agencji Nieruchomości Rolnych.

– Od kilku dni są już własnością gminy. Dostaliśmy je za darmo– zaznacza Dorota Nowak z Wydziału Gospodarki Mieniem w międzyrzeckim ratuszu.

Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że procedury związane z przejęciem nieruchomości trwały kilka lat. – Będziemy szukać pieniędzy na ich zagospodarowanie  na potrzeby działkowców.  Do tej pory nic nie mogliśmy tam zrobić, bo nie byliśmy właścicielami gruntów – dodaje R. Lorenz.
19-11-2019

Piesi i rowerzyści mogą już korzystać z nowej ścieżki na łące kolejowej

Ilustracja do informacji: Piesi i rowerzyści mogą już korzystać z nowej ścieżki na łące kolejowej
Nowa ścieżka połączyła już ul. Piastowską z drewnianym mostkiem na Obrze. Robotnikom zostały jeszcze kosmetyczne porządki, ale mieszkańcy mogą już korzystać ze skrótu na łące kolejowej. Kolejnym etapem inwestycji będzie plenerowa siłownia oraz obsadzenie łąki drzewami i krzewami ozdobnymi. Podobne prace trwają, lub niebawem rozpoczną się w dziesięciu innych miejscach. 
 
Ścieżka powstała na nasypie o wysokości ponad jednego metra. Ma 160 m. długości i 2,5 m. szerokości. Skróciła mieszkańcom drogę z ul. Piastowskiej do mostku na Obrze oraz szkół i instytucji znajdujących się w lewobrzeżnej części miasta. Inwestycja zaczęła się w maju, ale po kilku tygodnia prace zostały wstrzymane. Dlaczego?
 
– Projekt zakładał, że jej nawierzchnia wykonana zostanie ze żwiru. Uznaliśmy jednak, że to zły pomysł. Deszcze mogły rozmywać jej nawierzchnię i nasyp, na którym została wybudowana. Dlatego postanowiliśmy utwardzić ją kostką. Niestety, formalności związane z tą zmianą trwały ponad cztery miesiące. Tyle czasu czekaliśmy na zgodę Ministerstwa Środowiska – wyjaśnia Katarzyna Szadkowska, która kieruje wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zwraca uwagę na fakt, że w żwirowej nawierzchni mogły grzęznąć koła wózków, którymi niepełnosprawni dojeżdżają na zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy, znajdującym się w budynku Barki po drugiej stronie Obry. – Po utwardzeniu kostką nie będzie takich problemów – zapewnia.
 
Po uzyskaniu zgody ministerstwa na nasypie ponownie pojawiły się maszyny budowlane i robotnicy, którzy w rekordowym tempie kilku dni utwardzili ścieżkę kostką. Przy ścieżce powstanie plenerowa siłownia, a kolejnym etapem inwestycji będą krzewy i drzewa, którymi obsadzone zostaną obrzeża łąki kolejowej. Prowadzone tam prace są jedną z odsłon programu rozwoju zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych. Gruntownego liftingu doczeka się dziesięć innych miejsc w Międzyrzeczu. M.in. park przy ul. Stoczniowców Gdańskich, bulwar Jana Pawła II oraz  skwery i w ogródek jordanowski przy ul. Staszica.
 
- Obecnie prace trwają przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich oraz między tak zwanym białym mostkiem na Obrze i dawnym folwarkiem na Winnicy. Ich ostatnim akordem będzie rewitalizacja skwerów przy ulicy Młyńskiej przed jej skrzyżowaniem z ulicami Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Projekt zakłada likwidacje szaletów miejskich. Chcemy tam wybudować fontannę, ale realizacja tych planów zależy od tego, czy zgodzi się na nie wojewódzki konserwator zabytków – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W ramach programu rewitalizacji zieleni i terenów rekreacyjnych zasadzonych zostanie 40 tys. drzew i krzewów. Powstaną też ławeczki, zegary słoneczne i wiele innych elementów tzw. małej architektury.
 
Koszt inwestycji wyniesie 10 mln. 185 tys. zł. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, gmina wywalczyła na nią dotację w wysokości 4 mln. 641 tys. zł.