Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

21-03-2022

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy
Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy
 
1. PO PRZEKROCZENIU GRANICY
Jeżeli nie masz miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy udaj się do Punktu Recepcyjnego. Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy, to możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID–19. Po więcej informacji zadzwoń na numer 47 721 75 75.
 
 
2. LEGALIZACJA POBYTU
Jeżeli wjechałeś legalnie do Polski po dniu ataku Rosji na Ukrainę, twój pobyt w Polsce jest legalny bez żadnych dodatkowych wniosków przez 18 miesięcy od dnia wybuchu wojny – czyli do 24 sierpnia 2023 r. Automatycznie legalny będzie także pobyt dziecka urodzonego w tym czasie w Polsce. Jeśli planujesz zostać w Polsce dłużej, możesz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat. Więcej informacji na stronie www.ua.gov.pl.
 
3. NUMER PESEL
Jeśli chcesz skorzystać z usług publicznych w Polsce, złóż wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego PESEL – możesz to zrobić tylko osobiście w urzędach administracji lokalnej lub w dodatkowych punktach organizowanych przez samorządy. Warto także założyć profil zaufany, który umożliwia kontakt z urzędami i załatwianie wielu spraw przez internet. Jeśli masz numer PESEL, to przysługuje ci jednorazowa, bezzwrotna pomoc w wysokości 300 zł na osobę. Będziesz mógł skorzystać także z wielu innych świadczeń. Więcej informacji na stronie www.zus.pl.
 
4. OPIEKA MEDYCZNA
Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590. Jeśli źle się poczujesz poza godzinami pracy przychodni lekarskich (tj. 18:00–8:00) lub w weekend albo święta, otrzymasz poradę lekarza przez telefon – zadzwoń na numer 800 137 200. Więcej informacji na stronie www.nfz.gov.pl.
 
5. EDUKACJA
Przedszkola w Polsce prowadza lokalne samorządy – zasady przyjęcia dzieci mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym będziesz przebywał. Jeśli masz dziecko w wieku 3–6 lat, zapytaj o przedszkole i edukację wczesnoszkolną w lokalnym urzędzie. Jeśli twoje dziecko ma 7–18 lat, to ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 347 47 08 lub napisz e–mail na adres ukraina–szkola~@~mein~.~gov~.~pl. Jeśli jesteś studentem, możesz kontynuować studia na polskiej uczelni. Zadzwoń na numer 22 529 26 62 lub napisz e–mail na adres ukraina–studia~@~mein~.~gov~.~pl.
 
6. PRACA
Możesz podjąć legalną pracę w Polsce – dopilnuj tylko, żeby twój nowy pracodawca w ciągu 14 dni powiadomił o tym urząd pracy. Jeżeli nie jesteś w stanie sam znaleźć pracy, zarejestruj się w powiatowym urzędzie pracy – uzyskasz tam pomoc i otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych. Szukając pracy wejdź na stronę oferty.praca.gov.pl lub zadzwoń na numer 19524. Z chwilą uzyskania numeru PESEL, możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak Polacy.
 
TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112
Aktualne informacje w językach ukraińskim i rosyjskim znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl
 
 
21-03-2022

Siatkarze z Międzyrzecza pokazali pazur

Ilustracja do informacji: Siatkarze z Międzyrzecza pokazali pazur
Międzyrzeczanie przegrali wprawdzie finałowy pojedynek z zawodnikami z Wrocławia, ale dzięki tzw. małym punktom zajęli drugie miejsce podczas trzydniowych rozgrywek i awansowali do Półfinału Mistrzostw Polski Młodzików w Piłce Siatkowej. Gratulacje złożył im m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przez trzy dni, od 18 do 20 marca, hala sportowo-widowiskowa w Międzyrzeczu była areną ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Młodzików w Piłce Siatkowej. O awans do półfinałów walczyło sześć zespołów z zachodniej Polski: dwa z Wrocławia oraz po jednym z Opola, Bielska Białej, Gorzowa Wlkp. i Międzyrzecza.
 
Gospodarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka – działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Międzyrzeczu - nie kryli apetytu na awans. W finale zmierzyli się z siatkarzami zespołu Koral z Wrocławia. Musieli wprawdzie uznać wyższość rywali przegrywając 0-2, ale dzięki wygranym wcześniej meczom i tzw. małym punktom zajęli drugie miejsce oraz awansowali do wymarzonych półfinałów, które rozegrane zostaną najprawdopodobniej we Wrocławiu.
 
W biało-niebieskich barwach Międzyrzecza grali: Adam Jankowski, Wojciech Adamirowicz, Szymon Matuszewski, Konrad Pacholak, Piotr Grobelny, Alan Stachowiak, Gracjan Gasper i Tymon Humeniuk.
 
Gratulacje naszym zawodnikom i ich szkoleniowcom – Annie i Alojzemu Grobelnym - złożył m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który razem z dyrektorem SP 1 Moniką Szypszak i prezesem Lubuskiego Związku Piłki Siatkowej wręczył puchary trzem najlepszym zespołom oraz życzył gościom szczęśliwego powrotu do domów.
 
- Życzę naszym zawodnikom, aby bogini zwycięstwa sprzyjała im także podczas półfinałów – komentuje R. Lorenz.
21-03-2022

Międzyrzecz wspiera Ukrainę

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz wspiera Ukrainę
Tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą zintegrowały mieszkańców i wyzwoliły w nich wulkan pozytywnej energii. W szkołach, firmach i instytucjach trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy, W dobroczynną akcję włączyło się wiele stowarzyszeń i prywatnych osób. Jej głównym ogniwem jest magazyn darów, utworzony w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Obrzycach. – Mieszkańcy przywożą tutaj żywność, odzież, artykuły chemiczne i środki czystości – informuje koordynatorka akcji Alicja Jankowska.
 
 
Zebrane w naszej gminie dary trafiają bezpośrednio do uchodźców, są także transportowane do magazynu regionalnego w Skwierzynie i wywożone na Ukrainę. – Gorąco dziękuję wszystkim mieszkańcom, który zaangażowali się w dobroczynną zbiórkę. Kolejny raz udowodniliście, że można na Was liczyć – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Od trzech tygodni w mieście trwa zbiórka darów dla Ukraińców, którzy uciekają do naszego kraju przed rosyjskimi czołgami i rakietami. Mieszkańcy mogą je przynosić do dwóch punktów. Artykuły chemii gospodarczej, środki czystości i higieny osobistej można przynosić do Jedynka - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Międzyrzeczu przy ul. Staszica 22a (w dni pracujące w godzinach od 8.00 do 15.00).
 
Wszystkie dary – m.in. żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, odzież, obuwie, środki czystości i chemii gospodarczej – można dostarczać do punktu utworzonego w Międzyrzecki Ośrodek Kultury przy ul. Konstytucji 3 Maja 30, który czynny jest w dni pracujące w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od 14.00 do 19.00.
 
Głównym magazynem w gminie jest sala gimnastyczna przy Szkoła Podstawowa nr 4 w Międzyrzeczu, który w dni pracujące czynny będzie od 12.00 do 18.00 (można tam przywozić duże transporty darów). – Odwiedzają nas także uchodźcy, którzy na miejscu wybierają potrzebne im rzeczy. Są bardzo skromni. Biorą jedną, dwie rzeczy – mówi koordynatorka charytatywnej akcji Alicja Jankowska, która prowadzi magazyn.
 
W magazynie piętrzą się kartony z odzieżą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także z kosmetykami artykułami chemii gospodarczej oraz żywnością z długimi terminami do spożycia. – W ich segregowaniu pomagają nam harcerze z Hufiec Międzyrzecz ZHP. Dziękuje zuchom i harcerzom, a przede wszystkim ich komendantce Agnieszka Maik. Dziękuję też wolontariuszkom, które bezinteresownie poświęcają swój czas na segregowanie darów. Jesteście Wielcy – mówi A. Jankowska.
18-03-2022

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie Gminy Międzyrzecz w 2022 r.

Ilustracja do informacji: Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie Gminy Międzyrzecz w 2022 r.
Na podstawie art. 5 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1057 z późn. zm.) oraz uchwały Nr XLIII/423/21  Rady Miejskiej w Międzyrzeczu z dnia 26 października 2021r. w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Międzyrzecz z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego  o wolontariacie na rok 2022 Burmistrz Międzyrzecza, w odpowiedzi na otwarty konkurs ofert ogłoszony w dniu 20 stycznia 2022 r. na realizację zadań publicznych Gminy Międzyrzecz w roku 2022, przyznał następujące dotacje:
 
17-03-2022

Komunikat dla Mieszkańców Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Komunikat dla Mieszkańców Kęszycy Leśnej
Ogłoszenie Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w sprawie pogorszenia jakości wody przeznaczonej do spożycia w Kęszycy Leśnej.
 
 
16-03-2022

Ogłoszenie

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie
Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów  i Kanalizacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 18.03.2022 r., zostanie uruchomiony wodociąg zasilający na czas letni obiekty, zlokalizowane na terenie ośrodka wypoczynkowego „Głębokie”.
 
 
Ponowne zamknięcie ww. sieci wodociągowej planowane jest na dzień 31.10.2022 r.
 
16-03-2022

Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie

Ilustracja do informacji: Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie
Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 24 marca do godz. 10.00, termin ich otwarcia zaplanowano na ten sam dzień na godz. 12.00. Termin zakończenia tej inwestycji zaplanowano na wrzesień 2023 r.
 
Szczegółowe informacje pod linkiem:
https://e-zp.miedzyrzecz.pl/procurements/40/procurement
 
Przypominamy, że budowa kanalizacji jest możliwa dzięki rządowej dotacji w wysokości 7 mln. 950 tys. zł. To kolejna inwestycja proekologiczna na terenie naszej gminy. Obecnie trwa kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Św. Wojciech oraz budowa sieci sanitarnej w Kęszycy wraz z kolektorem, który połączy wieś z oczyszczalnią w Kęszycy Leśnej. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie budowa kanalizacji w Nietoperku.

- Celem tych inwestycji jest rozbudowa infrastruktury, ale przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
16-03-2022

Solidarni z Ukrainą

Ilustracja do informacji: Solidarni z Ukrainą
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę do naszego kraju uciekają setki tysięcy uchodźców szukających schronienia, a miliony Polaków niosą pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy. Aby skoordynować wszystkie akcje pomocowe powstała oficjalna platforma PomagamUkrainie.gov.pl. Przesyłamy dwujęzyczny plakat informacyjny o platformie, którym można wydrukować lub opublikować na swojej stronie internetowej.
 
Platforma przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jest centralną, zweryfikowaną bazą danych o różnorodnych działaniach pomocowych. Działa w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji. Uchodźcy mogą w tym miejscu znaleźć praktyczne informacje o wsparciu.
 
Dwujęzyczny plakat informujący o platformie PomagamUkrainie.gov.pl, w wersji do druku lub opublikowania na stronie internetowej można pobrać ze strony: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2022/03/Plakat-PomagamUkrainie.pdf
 
Prosimy o zgłaszania na platformie PomagamUkrainie.gov.pl także Państwa inicjatyw. Tak skoordynowana pomoc szybciej dotrze do potrzebujących, których wciąż przybywa. To nie tylko ważne ułatwienie w dotarciu z informacją oraz adresowaniu pomocy odpowiadającej na konkretne potrzeby.
16-03-2022

Komunikat Wojewody Lubuskiego

Ilustracja do informacji: Komunikat Wojewody Lubuskiego
 
Dotyczy: głośnej próby wojewódzkiego systemu alarmowania woj. lubuskiego oraz treningu łączności.
 
Informuję iż, zaplanowana na dzień 24 marca 2022 r. głośna próba syren alarmowych Wojewódzkiego Systemu Alarmowania - zostaje odwołana.
 
Jednocześnie zawiadamiam iż, tego samego dnia  24 marca 2022 r., w godzinach
16.00-20.00, prowadzony będzie trening łączności,
w radiotelefonicznej sieci zarządzania Wojewody Lubuskiego. Trening prowadzony będzie z wykorzystaniem zasilania awaryjnego. Ma to na celu określenie czasu pracy urządzeń radiowych, po zaniku napięcia sieci.
 
Po zakończeniu ostatniego treningu łączności, wiele jednostek samorządowych podjęło czynności mające na celu wymianę akumulatorów, przywracając pełną sprawność techniczną sprzętu. Zgłoszono także wiele innych niesprawności. Są one przez WBiZK systematycznie usuwane.
 
Zgodnie z zaleceniem RCB, proszę o stały monitoring lokalnych systemów alarmowych poprzez: codzienną kontrolę, ciche sprawdzenia syren, 5-cio sekundowe sprawdzenia pojedynczych syren, synchronizowanie zegarów wewnętrznych.
 
Proszę również o nieodkładanie na późniejszy czas działań naprawczych instalacji antenowych, ale o niezwłoczne usuwanie wszelkich niesprawności i awarii, aby
w jak najkrótszym czasie wyeliminować wszelkie nieprawidłowości.
Urządzenia powinny być w pełni sprawne i gotowe do natychmiastowego wykorzystania.
 
Przypominam również, o obowiązku systematycznego sprawdzania łączności w ramach radiowej sieci Starostów. Sprawdzenie to, weryfikuje sprawność techniczną urządzeń
oraz utrwala umiejętności dyspozytorów w obsłudze radiowych stacji bazowych.
W związku z aktualną sytuacją, proszę o uwzględnienie zamienności osób w obsłudze radiowych stacji dyspozytorskich.
 
Podstawa prawna: 
  • Wytyczne Wojewody Lubuskiego Szefa Obrony Cywilnej Województwa do       Działalności w Dziedzinie Obrony Cywilnej  i Zarządzania Kryzysowego w roku 2022.
  • Zarządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 1 lutego 2017 r. w sprawie utworzenia sieci radiowych zarządzania, koordynacji i alarmowania i ich użytkowania przez  służby, straże, inspekcje, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki służb zdrowia  i inne jednostki organizacyjne funkcjonujące na terenie województwa lubuskiego.
15-03-2022

Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz
Do 30 marca można składać wnioski o przyznanie honorowego tytułu „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz”.
 
Wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz” przyznawane jest na podstawie uchwały Nr XXXVI/365/17 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu dnia 19 czerwca 2017 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego z 2017 r. poz. 1429 i z 2019 r. poz. 317). Wyróżnienie nadawane jest za wybitne osiągniecia we wszystkich możliwych dziedzinach rozwoju, popularyzacji wiedzy o gminie i jej historii, których działalność przyczyniła się do wzrostu promocji Gminy w dziedzinie życia społecznego, politycznego, gospodarczego lub nauki, kultury i sportu.
 
Wyróżnienie może być nadawane obywatelom polskim i cudzoziemcom. Nadanie wyróżnienia może nastąpić również pośmiertnie. Wyróżnienie nadaje Rada Miejska w Międzyrzeczu w drodze uchwały. Wnioski o nadanie wyróżnienia mają prawo złożyć:
 
a) Burmistrz Międzyrzecza,
b) Organizacje społeczne, stowarzyszenia działające na terenie Gminy
Międzyrzecz,
c) grupa mieszkańców licząca co najmniej 50 osób,
d) Komisje Rady Miejskiej.
 
Wnioski o przyznanie wyróżnienia można składać do 30 marca każdego roku do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Międzyrzeczu.