Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

13-05-2020

Sala gimnastyczna oraz kuchnia ze stołówką

Ilustracja do informacji: Sala gimnastyczna oraz kuchnia ze stołówką
Miasto przymierza się do budowy sali sportowej oraz kuchni ze stołówką. Nowoczesne obiekty mają powstać na zapleczu Szkoły Podstawowej nr 1.

Kojarzycie poniemiecki barak między „Jedynką” i stadionem miejskim? Wielu międzyrzeczan chodziło tam do przedszkola, lub uczyło się abecadła w pierwszych klasach podstawówki. Budynek zniknie z krajobrazu miasta, gdyż władze gminy planują w tym miejscu kolejną inwestycję.
 
– W jej części działki chcemy wybudować salę sportową dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nowoczesną kuchnię i stołówkę – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Uczniowie „Jedynki” korzystają z przylegającej do ich szkoły niewielkiej sali gimnastycznej. Tymczasem w podstawówce utworzono przed kilkoma laty oddziały sportowe, których uczniowie mają więcej zajęć z wychowania fizycznego niż ich rówieśnicy z pozostałych klas. Problem ma rozwiązać nowa sala gimnastyczna. Miasto zamierza upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
 
- Razem z salą wybudujemy kuchnię i stołówkę. W kuchni przygotowywanych będzie nawet 500 obiadów dziennie. Będą z nich korzystać także uczniowie innych szkół. Oraz 150 przedszkolaków, dla których przygotowywane będą całodniowe posiłki – zapowiada Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Pierwszym krokiem do inwestycji ma być dokumentacja, na którą radni zabezpieczyli pieniądze w tegorocznym budżecie gminy. Urząd Miejski prowadzi właśnie zapytania ofertowe dotyczące opracowanie projektu. – Po przygotowaniu dokumentacji wystąpimy do Ministerstwa Sportu o dotację na realizację tej inwestycji – zapowiada R. Lorenz.
13-05-2020

Oferta sieci laboratoriów Diagnostyka

Ilustracja do informacji: Oferta sieci laboratoriów Diagnostyka
W związku z panującą epidemią w teorii każdy pacjent podejrzany o infekcję SARS-CoV-2 powinien zostać przebadany metodą RT-PCR, aby zakwalifikować go do grupy pacjentów zdrowych lub chorych, co stanowiłoby sytuację idealną. Takie rozwiązanie jest obecnie nie możliwe z powodu braku odpowiedniej ilości testów i ogromnych wyzwań logistycznych z tym związanych.
 
 
Sieć Laboratoriów Diagnostyka proponuje wykonywanie dla wszystkich chętnych do podjęcia współpracy instytucji i osób następujące badania:
 
-Koronawirus SARS-Co-V-2, przeciwciała IgG i IgM, test immunochromatograficzny (test kasetkowy) służący do jakościowego wykrywania przeciwciał w surowicy ludzkiej.
-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgM/IgA, półilościowo (Vircell).
-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG półilościowo (Vircell).
-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgM/IgA SARS-CoV-2, półilościowo (Vircell).
-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgA SARS-CoV-2, półilościowo (Euroimmun).
 
Badania te umożliwiają półilościową ocenę ludzkich przeciwciał w surowicy w celu wsparcia diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2 i stanowi uzupełnienie bezpośredniego wykrywania antygenu. Oznaczenie przeciwciał umożliwia potwierdzenie zakażenia SARS-Co-V-2 u pacjentów z typowymi objawami oraz przy podejrzeniu przypadków bezobjawowych.
Powinny być wykonywane u osób, u których objawy infekcji pojawiły się lub kontakt z osobą podejrzaną o COVID-19 miał miejsce w okresie nie krótszym niż 7 – 10 dni. Wyniki zawsze powinny być interpretowane razem z objawami klinicznymi.
 
W swojej ofercie posiadamy również badanie 4868 SARS – CoV-2 (Covid-19)       badanie w kierunku koronawirusa SARS-Co-2 wykonywane jest metodą RT-PCR (wymaz), która pozwala na identyfikację sekwencji genów charakterystycznych dla wirusów z grupy betakoronawirusów (gen E) oraz genów specyficznych dla SARS CoV-2 (np. geny N, RdRp, ORF1ac). Badanie pozwala bezpośrednio potwierdzić zakażenie koronawirusem SARS CoV-2. Badanie nie jest wykonywane w punktach pobrań DIAGNOSTYKA ze względów logistycznych, natomiast dostępne dla instytucji po wcześniejszym ustaleniu miejsca i czasu pobrania.
 
 
Powyżej opisane badania są bardzo istotne ze względów epidemiologicznych, a również jakże ważnego w obecnej sytuacji poczucia bezpieczeństwa pracowników instytucji, firm oraz mieszkańców w rozumieniu indywidualnej jednostki.
 
W związku z powyższym zapraszamy wszystkie firmy, instytucje do kontaktu w celu zaproponowania indywidualnych ofert na wykonanie powyżej wymienionych badań. Istnieje możliwość zorganizowania akcji pobrań dla większych grup jednocześnie w wyznaczonym i dogodnym dla obu stron dniu i miejscu lub w formie indywidualnych pobrań w dostępnych punktach Diagnostyki. W przypadku zainteresowania wykonywaniem powyższych badań prosimy o kontakt. W razie pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.
 
 
          Zachęcam do współpracy.
 
                                                                                                                              Z poważaniem
 
Anna Mendowska
 
Przedstawiciel Medyczny
 
Region Zachodni Laboratorium Gorzów Wlkp.
Tel: 881 250 210
 
 

 
11-05-2020

Międzyrzecz „odmraża” przedszkola

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz „odmraża” przedszkola
W środę, 13 maja, otwarte zostaną gminne przedszkola. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że zajęcia w przedszkolach i zerówkach przy szkołach podstawowych odbywać się będą zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. 
 
Decyzja o otwarciu przedszkoli zapadła podczas telekonferencji burmistrza Remigiusza Lorenza z dyrektorami przedszkoli i szkół, w których działają oddziały przedszkolne. – Wszystkim maluchom zapewnimy środki bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego – zapewnia burmistrz.

Burmistrz  połączył się z dyrektorami poprzez internet. Asystowała mu dyrektorka Gminnego Zespołu Oświaty Izabella Korejwo. Podczas trwającej ponad pół godziny telekonferencji jej uczestnicy uznali, że przedszkola i grupy przedszkolne w szkołach podstawowych zostaną otwarte 13 maja. Burmistrz zapewnił dyrektorów o pomocy ze strony gminy oraz zadeklarował zakup potrzebnych  maseczek, przyłbic, rękawiczek i środków dezynfekujących.

- Około 30 procent rodziców wysłało swoje pociechy do przedszkoli. Zapewniamy maluchom opiekę i środki bezpieczeństwa zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wiąże się to z ogromnymi wydatkami ze strony gminy, ale nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie dzieci – zapewnia R. Lorenz.
 

Od poniedziałku, 11 maja, wznowiła też działalność biblioteka publiczna na os. Centrum. Wypożyczanie książek odbywa się jednak zgodnie z wytycznymi GIS.
11-05-2020

Międzyrzecz pamiętał o rocznicy zakończenia Drugiej Wojny Światowej

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz pamiętał o rocznicy zakończenia Drugiej Wojny Światowej
W 75. rocznicę zakończenia Drugiej Wojny Światowej, 8 maja, przedstawiciele wojska i władz miejskich złożyli wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Weteranów na Podzamczu.
 
 
Z uwagi na epidemię koronawirusa, obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa miały bardzo skromną oprawę. Odbyły się bez asysty harcerzy i kompanii honorowej ze stacjonującej w mieście 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
 
Kwiaty przed pomnikiem złożyli dowódca 17. WBZ gen. bryg. Robert Kosowski oraz przedstawiciele władz miasta – burmistrz Remigiusz Lorenz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski, radni Maria KijakGrzegorz Skrzek i Józef Kaczmarek oraz kierownik Wydziału Spraw Społecznych w międzyrzeckim ratuszu Łukasz Ruta.
08-05-2020

Jak prawidłowo pozbyć się odpadów medycznych?

Ilustracja do informacji: Jak prawidłowo pozbyć się odpadów medycznych?
W dobie koronawirusa wiele osób całkowicie zrezygnowało z wychodzenia z domu, inne zmuszone zostały do tego w ramach kwarantanny. Często musimy samodzielnie przeprowadzać proste zabiegi medyczne, czy zastrzyki, niejednokrotnie związane z kontaktem z krwią. W związku z powyższym w ostatnich dniach w sortowniach odpadów doszło do wypadków polegających na zakłuciu się igłami znajdującymi się w odpadach.
 
 
Zdarzenia takie są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników komunalnych, ale nie tylko. Źle zabezpieczone odpady z resztami krwi czy igła, to także niebezpieczeństwo dla mieszkańców, którzy w altanach śmietnikowych mogą mieć z nimi kontakt. Jak w takim razie przygotować takie odpady do wyrzucenia?
 
Zanim wyrzucimy zużytą strzykawkę, należy zdjąć igłę i zamknąć ją osłonką, która jest w komplecie. Strzykawkę i igłę należy włożyć do pudełka, najlepiej przezroczystego z plastiku lub zawinąć szczelnie w papier, zabezpieczając przed otwarciem i wrzucić do pojemnika. Z kolei wszelkie materiały zanieczyszczone krwią, waciki, dreny, opakowania po kroplówkach, należy zapakować w podwójną torebkę, zabezpieczającej kontakt z odpadem w przypadku rozdarcia i wrzucić do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego pojemnika.
07-05-2020

Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych w gminie Międzyrzecz

07-05-2020

Wsparcie z Warszawy

Ilustracja do informacji: Wsparcie z Warszawy
Spadek poziomu wody w jeziorze Głębokie i projekty odbudowy jazów na Obrze to najważniejsze tematy, które burmistrz Remigiusz Lorenz poruszył podczas dzisiejszego spotkania z posłem na Sejm Jackiem Kurzępą.
 
 
Spotkanie odbyło się 7 maja w ratuszu. Oprócz posła Jacka Kurzępy i burmistrza Remigiusza Lorenza wzięli w nim udział także zastępca burmistrza Tomasz Markiewicz oraz radny miejski Edward Toczyński, natomiast jego głównym tematem był drastyczny spadek poziomu wody w jeziorze Głębokie. Jak podkreślał R. Lorenz, to największy akwen w gminie oraz  jednocześnie jedno z największych i najbardziej znanych kąpielisk na lubusko-wielkopolskim pograniczu. – W ciągu ostatnich dwudziestu lat jego poziom obniżył się o jeden metr. Zastanawiamy się, jak powstrzymać ten proces i uratować  jezioro przed dalszą degradacją – zaznaczał burmistrz.
 
Burmistrz podkreślał, że wody ubywa także w innych lubuskich akwenach. – To globalne zjawisko, dlatego wymaga działań na szczeblu Warszawy. Liczymy na wsparcie z rządowego programu, który poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych i zbiorników retencyjnych ma zatamować ucieczkę wód nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju. Rozmawialiśmy już o tym w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – mówi.
 
W ostatnich latach w całym dorzeczu Obry odnotowano znaczny spadek poziomu wód gruntowych. Zdaniem R. Lorenza, można go powstrzymać poprzez odbudowę jazów na odcinku Obry między Zbąszynkiem i Starym Dworem. - Wcześniej rozmawiałem o tym między innymi z panią wiceminister Anna Moskwą i wiceprezesem Wód Polskich Krzysztofem Wosiem. Poruszyłem wtedy również sprawę Głębokiego – informuje burmistrz.
 
Poseł zapewniał, że będzie wspierać działania burmistrza i jego starania o rządowe dotacje. Wysłuchał też radnego Edwarda Toczyńskiego, który przedstawił swój pomysł na ratowanie Głębokiego. Zdaniem radnego, przysłowiowym kołem ratunkowym dla jeziora może być zasilanie go pośrednią wodą z Obry poprzez systematyczne nawadnianie nią mokradeł między rzeką i akwenem.
 
 
– Poza napełnieniem wodą jeziora Głębokiego, a właściwie przede wszystkim woda wróci do śródleśnych mokradeł i zostanie nawodniona duży obszar terenu wokół jeziora. Odtworzona zostałaby dawna fauna i flora na tym terenie. Woda powróciłaby tam, gdzie była jeszcze dwie dekady temu – mówi radny.
07-05-2020

Konkurs „Twoja ulubiona opowieść biblijna”

Ilustracja do informacji: Konkurs „Twoja ulubiona opowieść biblijna”

Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Tygodnikiem Katolickim "Niedziela" i wydawnictwem Ewerro sp. z o.o. organizuje VIII edycję ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pn. "Twoja ulubiona opowieść biblijna" - wyjątkowego konkursu, w którym każdego roku uczestniczy kilka tysięcy dzieci.


"Twoja ulubiona opowieść biblijna" - to wyjątkowy ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 4-13 lat, Zadaniem czekającym na uczestników konkursu jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej obrazującej ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu. Konkurs łączy w sobie cechy konkursu plastycznego z propagowaniem wiedzy o Piśmie Świętym.
 
Z każdym rokiem konkurs cieszy się większym zainteresowaniem, co przekłada się na tysiące prac, które każdego roku zgłaszane są do udziału w konkursie. W 2019 roku patronat honorowy nad konkursem objął Biskup Antoni Długosz. Zwieńczeniem konkursu będzie wydanie kalendarza "Twoja ulubiona opowieść biblijna" na 2021, w którym zamieszczonych zostanie 12 nagrodzonych prac (4 z każdej kategorii wiekowej). Dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na realizację prorodzinnych inicjatyw społecznych


Szczegółowych informacji udziela: Janetta Kołodziejczyk
tel. 881 331 522, e-mail: kolodziejczyk~@~crl~.~org~.~pl
06-05-2020

Dwa młode kocurki szukają domu

Ilustracja do informacji: Dwa młode kocurki szukają domu
Kociaki zostały znalezione na os. Centrum. Są bardzo milusińskie i kontaktowe. 

Kocurki są zaprzyjaźnione ze sobą, dlatego mile widziany jest wspólny dom dla obu słodziaków. Wykastrowane. Szczegółowe informacje pod nr telefonu 95 742 69 85, lub 511 199 924.
05-05-2020

Międzyrzecz stawia na inwestycje. Gmina dostała ponad 2,7 mln zł na budowę nowej drogi

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz stawia na inwestycje. Gmina dostała ponad 2,7 mln zł na budowę nowej drogi
Dzięki dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych władze miasta wybudują drogę o długości blisko 1,5 km. Wzdłuż niej powstanie też chodnik, lampy oraz kanalizacja  deszczowa.
 
Nowa droga ma połączyć osiedle nad Obrą z ul. Poznańską oraz z planowanym przez władze pierwszym odcinkiem wschodniej obwodnicy miasta. Jej główny odcinek wytyczono wzdłuż ul. Długiej, nazywanej potocznie Czarną Drogą.
 
– Mieszkańcy korzystają z Długiej, choć formalnie nie ma jej na mapach geodezyjnych. W dodatku droga znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Po deszczach jej gruntowa nawierzchnia zamienia się w grzęzawisko, a podczas upałów unoszą się nad nią tumany kurzu. Dlatego chcemy wybudować nową drogę na gruntach należących do gminy – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana dzięki kolejnej dotacji, którą Międzyrzecz otrzymał właśnie z Funduszu Dróg Samorządowych. - Prace mają się zakończyć w październiku przyszłego roku i będą kontynuacją trwającej właśnie budowy czterech dróg na osiedlu Nad Obrą – mówi R. Lorenz. – Jestem przekonany, że nowa droga będzie magnesem dla inwestorów, zainteresowanych zakupem znajdujących się wzdłuż niej działek budowalnych.
 
 
Dzięki rządowym pieniądzom władze Międzyrzecza wybudują odcinek drogi o długości prawie 1,5 km. Droga zostanie utwardzona i wyłożona kostką z betonu.
- Wzdłuż drogi wybudujemy też chodniki, kanalizację deszczową oraz oświetlenie – zapowiada R. Lorenz. 
 
Dotacja wynosi 2 mln. 754 tys. zł, podczas gdy koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 6 mln. 996 tys. zł.  Urzędnicy z międzyrzeckiego ratusza liczą jednak na kolejną transzę pieniędzy z rządowego programu. -  Szansą na dodatkowe pieniądze dla naszego miasta są ewentualne oszczędności po przetargach na inwestycje drogowe w innych gminach regionu,  które podobnie jak Międzyrzecz otrzymały finansowe wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz podkreśla, że inwestycje drogowe są jednym z priorytetów władz miasta. – Niestety, wszystkich dróg od razu nie wyremontujemy i nie wybudujemy. Dlatego proszę mieszkańców o cierpliwość – apeluje.
 
Budowa drogi będzie jedną z kilkudziesięciu inwestycji, które są już realizowane, lub niebawem rozpoczną się w gminie Międzyrzecz. – Mimo pandemii koronawirusa i związanych z nią perturbacji gospodarczych, nie zwalniamy tempa. Stawiamy na inwestycje i rozwój – dodaje R. Lorenz.