Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

05-05-2020

Konkurs "Inspiracje w przestrzeni"

Ilustracja do informacji: Konkurs "Inspiracje w przestrzeni"
Ogród w centrum miasta na podstawie przygotowanej przez siebie koncepcji? Tak, to możliwe! Weź udział w Konkursie i stwórz przestrzeń przyjazną dla owadów!
 
Do 10 maja br. czekamy na projekty w ramach Konkursu „ULubiony ogród”, którego tematem jest ogród przyjazny dla owadów. Organizator Konkursu to czasopismo „Zieleń Miejska”, wydawane przez firmę Abrys, wraz z Urzędem Miasta Poznania oraz Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
 
KONCEPCJA
 
Konkurs realizowany jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Zadanie konkursowe jest opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu Skweru Franciszka Rataja, znajdującego się w okolicach ul. Księcia Józefa w Poznaniu.
 
Konkurs realizowany jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj. Laureat Konkursu, oprócz przygotowania projektu koncepcyjnego, przygotuje także projekt techniczny ogrodu oraz podejmie się jego realizacji!
 
UCZESTNICY
 
Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do projektantów i architektów krajobrazu, którzy w ciągu trzech lat poprzedzających edycję konkursu, zrealizowali wybrane dwa projekty zagospodarowania zieleni miejskiej.
 
NAGRODY
 
I miejsce:
zlecenie w formule „zaprojektuj i wybuduj” na realizację ogrodu,
 
II miejsce:
nagroda finansowa o wartości 5000 zł
 
III miejsce:
nagroda finansowa o wartości 2500 zł
Regulamin i formularz zgłoszenia
 
 
 
ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PARTNER
 
 
** KONTAKT
------------------------------------------------------------
w kwestiach formalnych:
Marta Siatka, tel. 660-762-427,
e-mail: m~.~siatka~@~abrys~.~pl
 
w kwestiach merytorycznych:
Natalia Ziółkowska, tel. 61-860-85-27,
e-mail: natalia~.~ziolkowska~@~zzmpoznan~.~pl
 
04-05-2020

Uwaga: Ostrzeżenie przed przymrozkami!

Ilustracja do informacji: Uwaga: Ostrzeżenie przed przymrozkami!
Uwaga, w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura może spaść nawet do minus dwóch stopni Celsjusza.  
 

04-05-2020

Przedszkola w Międzyrzeczu zostaną otwarte najwcześniej w przyszłym tygodniu

Ilustracja do informacji: Przedszkola w Międzyrzeczu zostaną otwarte najwcześniej w przyszłym tygodniu
Rząd zezwolił na otwarcie przedszkoli  już od najbliższej środy, ale ostateczne decyzje należą od organów prowadzących. W przypadku Międzyrzecza muszą o tym zdecydować władze miejskie. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że przepisy dotyczące wznowienia działalności przez te placówki są bardzo rygorystyczne. Uzależniają m.in. liczbę dzieci od metrażu i liczby opiekunów.
 
 
- Analizujemy sytuację i zbieramy informacje od rodziców, czy ich dzieci wrócą do gminnych przedszkoli. Na razie deklaruje to od 20 do 30 procent rodziców.  Czekamy na ich ostateczne deklaracje. Rodzice mają na to czas do jutra. W środę, będziemy wiedzieć, ile dzieci ma wrócić do tych placówek. Wtedy też podejmiemy decyzję na temat terminu ich ewentualnego otwarcia. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu – zapowiada R. Lorenz.  
 
O konkretnym terminie wznowienia działalności przedszkoli rodzice zostaną poinformowani telefonicznie przez wychowawców ich pociech. Informacje te opublikujemy także na stronie internetowej gminy (www.miedzyrzecz) i w mediach społecznościowych.
04-05-2020

Uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji

Ilustracja do informacji: Uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji
Międzyrzeczanie pamiętali o 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Ze względu na epidemię, władze miasta musiały wprawdzie zrezygnować oficjalnych obchodów, ale 3 maja burmistrz i radni złożyli kwiaty przed pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. 
 
Zgodnie z zaleceniem wojewody Władysława Dajczaka, władze miasta musiały zrezygnować z tradycyjnej oprawy Trzeciomajowego Święta – asysty żołnierzy z 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana i harcerzy Hufiec Międzyrzecz, a także udziału orkiestry i  pocztów sztandarowych instytucji, szkół i stowarzyszeń oraz samych mieszkańców, którzy w poprzednich latach tłumnie uczestniczyli w trzeciomajowych uroczystościach. Nie było też oficjalnych przemówień i artystycznych występów. Ze względu na epidemię koronawirusa, ograniczyły się do złożenia kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.
 
 
Przy zachowaniu obowiązujących środków ostrożności – w należytych odstępach i maseczkach na twarzach - wiązanki przed pomnikiem złożyli burmistrz Remigiusz Lorenz i jego zastępcy Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, przewodnicza Rady Miejskiej Katarzyna Budych z wiceprzewodniczącymi Elżbietą Jarmolińską i Andrzejem Chmielewskim oraz radni Maria Kijak, Grzegorz Skrzek, Edward Toczyński, Józef Kaczmarek i Marek Cieloch.
27-04-2020

Jest bezpieczniej i coraz ładniej

Ilustracja do informacji: Jest bezpieczniej i coraz ładniej
Nowa ścieżka połączyła tzw. Biały Most z Winnicą. Ostatnim akordem inwestycji było zamontowanie lamp. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że oświetlenie poprawiło bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. To kolejna odsłona miejskiego programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych, dzięki któremu Międzyrzecz zamienia się w kwitnący, zielony ogród.
 
 
Ścieżka dla pieszych i rowerzystów połączyła tzw. Biały Most nad Obrą z dawnym folwarkiem na Winnicy w prawobrzeżnej części miasta. Prace rozpoczęły się już w ub.r. Ich pierwszym akordem było wycięcie rosnących tam chaszczy oraz uporządkowanie i wyrównanie terenu. Potem ścieżka została utwardzona kostką, a ostatnio zamontowano wzdłuż niej lampy, które już świecą.
 
- Dzięki oświetleniu piesi i rowerzyści mogą z niej korzystać także po zmierzchu. Oświetlenie znacznie poprawiło ich bezpieczeństwo – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Niebawem wzdłuż ścieżki zasadzone zostaną drzewa i krzewy. Zachodzące tam zmiany zwiastują „zieloną rewolucję” w całym miaście. Podobne prace trwają w innych miejscach, objętych gminnym programem rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy już na naszych stronach w internecie i w lokalnej prasie. Jego celem jest zamienienie Międzyrzecza w kwitnący ogród, a najważniejszym punktem będzie zasadzono około 40 tysięcy krzewów ozdobnych i szlachetnych gatunków drzew. Kilkadziesiąt drzew zasadzono ostatnio wzdłuż promenady na d Obra między mostem drogowym i stadionem, a po drugiej stronie rzeki – na tzw. Łące Kolejowej – także owocowe jabłonie i śliwy.
 
- W ramach tego programu powstają też elementy małej infrastruktury. Lampy, ławeczki, zegary słoneczne, urządzenia rekreacyjne, a nawet budki dla ptaków – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Prace mają się zakończyć w października 2020 r. Ich łączny koszt to 10,2 mln zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że gmina zdobył aż 4,6 mln. zł unijnej dotacji.
27-04-2020

Koronawierus: Decyzja Wojewody Lubuskiego

Ilustracja do informacji: Koronawierus: Decyzja Wojewody Lubuskiego
Decyzja Wojewody Władysława Dajczaka o przedłużenie czasowego zawieszenia działalności, na terenie województwa lubuskiego, w terminie od 27 kwietnia 2020 r. do 10 maja 2020 r. w placówkach wsparcia dziennego; dziennych domach i klubach seniora, w tym placówek działających w ramach Programu Senior+ , środowiskowych domach samopomocy i   warsztatach  terapii zajęciowej.
 
 
Decyzja
Na podstawie art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.) w celu  zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2   
polecam:
Starostom, Prezydentom Miast, Burmistrzom Wójtom
z terenu województwa lubuskiego
 
przedłużenie czasowego zawieszenia działalności, na terenie województwa lubuskiego, w terminie od 27 kwietnia 2020 r. do 10 maja 2020 r. w:
  1. placówkach wsparcia dziennego;
  2. dziennych domach i klubach seniora, w tym placówek działających w ramach Programu Senior+ ;
  3. środowiskowych domach samopomocy;
  4. warsztatach  terapii zajęciowej.
 
Z uwagi na szczególny charakter podejmowanych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych odstępuję od uzasadnienia.  Decyzji nadaję rygor natychmiastowej wykonalności.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  za pośrednictwem Wojewody Lubuskiego w terminie 14 dni
od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
           
WOJEWODA LUBUSKI
              
                                                                                      Władysław Dajczak 
27-04-2020

Pomoc Przedsiębiorcom: ankieta

Ilustracja do informacji: Pomoc Przedsiębiorcom: ankieta
Polscy przedsiębiorcy mierzą się dziś z poważnymi wyzwaniami. Aby choć trochę pomóc tysiącom małych firm, prowadzimy badanie #pomocprzedsiebiorcom. Badamy ich sytuację w czasie pandemii - analizujemy, z czym muszą się mierzyć oraz jakiej pomocy potrzebują. Wynikami badania podzielimy się już w maju z władzami lokalnymi.
 
Zdajemy sobie sprawę, samorządy mają teraz bardzo ważną rolę do odegrania. Są najbliżej lokalnego rynku pracy, widzą co się dzieje i szukają najlepszych rozwiązań, by pomóc mieszkańcom i ich firmom. 
 
Gorąco zachęcamy do jak najszerszego udostępniania ankiety.Wystarczy przesłać link do ankiety: <span arial="" "="">https://pomocprzedsiebiorcom.webankieta.pl/ 
 
Prowadzimy to badanie non profit. To wkład Ośrodka Ewaluacji (www.ewaluacja.eu) i Webankiety (www.webankieta.pl) w walkę ze skutkami pandemii.  
27-04-2020

Konkurs „Startuj z FIO – lubuskie lokalnie”

Ilustracja do informacji: Konkurs „Startuj z FIO – lubuskie lokalnie”
Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Holistycznego. Do udziału zaprasza organizacje pozarządowe, nieformalne stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich.
 
 
23-04-2020

Będą komputery dla uczniów podstawówek!

Ilustracja do informacji: Będą komputery dla uczniów podstawówek!
Aż 16 ofert wpłynęło na ogłoszony przez gminę konkurs ofert na dostawę 32 laptopów z oprogramowaniem. Komputery przekazane zostaną uczniom szkół podstawowych. Mają im umożliwić tzw. zdalną naukę. Przypominamy, że Ministerstwo Cyfryzacji przyznało gminie 80 tys. zł na zakup komputerów w ramach programu „Zdalna Szkoła”, o czym informowaliśmy już na naszej stronie internetowej.

Burmistrz podkreśla, że 80 tys. zł to maksymalna dotacja, jaką mogła otrzymać gmina wielkości Międzyrzecza. - Oferty są bardzo zróżnicowane. Najniższa opiewa na 68 tys. zł, najwyższa zaś na 120 tys. – Weryfikujemy je pod względem formalnym – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Konkurs przeprowadzony został zgodnie z wytycznymi ministerstwa, które określiło parametry techniczne komputerów, system operacyjny i programy, jakie mają być na nich zainstalowane. Na tej podstawie urzędnicy wstępnie oszacowali koszt jednego laptopa na 2,5 tys. zł. 
 
– Jeśli wygra najniższa oferta, kupimy o kilka komputerów więcej, niż planowaliśmy – zapowiada burmistrz.
23-04-2020

Uwaga na strzykawki!

Ilustracja do informacji: Uwaga na strzykawki!
W ostatnich dniach w sortowniach odpadów doszło do wypadków polegających na zakłuciu się igłami znajdującymi się w odpadach. Zdarzenia takie są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników komunalnych, ale nie tylko. Źle zabezpieczone odpady z resztami krwi czy igła, to także niebezpieczeństwo dla mieszkańców, którzy w altanach śmietnikowych mogą mieć z nimi kontakt. Dlatego warto poznać zasady właściwego pozbywania się odpadów medycznych z naszych domów.
 
 
W dobie koronawirusa wiele osób całkowicie zrezygnowało z wychodzenia z domu, inne zmuszone zostały do tego w ramach kwarantanny. Często musimy samodzielnie przeprowadzać proste zabiegi medyczne, czy zastrzyki, niejednokrotnie związane z kontaktem z krwią. Pozostałe po nich odpady medyczne czy przeterminowane leki do tej pory oddawaliśmy do apteki lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w gminie. Co jednak zrobić, gdy PSZOK-i są zamknięte, a nakaz pozostania w domu wyklucza wyjścia na zewnątrz?
 
Przede wszystkim postarajmy się przetrzymać odpady w domu do czasu uruchomienia PSZOK, zapewni to najwyższy poziom bezpieczeństwa dla służb komunalnych. W ostateczności jeśli nie mamy takiej możliwości, to w pierwszej kolejności odpowiednio zabezpieczone odpady powinny trafić do coraz powszechniej stosowanych worków czerwonych. Worki takie zbierane są często oddzielnym trybem, a odbierające je osoby są wyposażone w stosowne środki ochrony osobistej. W przypadku braku takich worków, należy pozostałości medyczne wrzucać do pojemników czarnych – na odpady zmieszane, ale koniecznie należy je wcześniej właściwie przygotować.
 
„Zużyta igła i strzykawka to nie są surowce wtórne (plastik i metal), które powinny trafić do żółtego pojemnika. Takie odpady wrzucone do odpadów segregowanych szczególnie zagrażają pracownikom komunalnym, wykonującym pracę przy zbiórce i sortowaniu odpadów. W trakcie pracy ładowaczy i sortowaczy mających kontakt z zanieczyszczoną igłą, może dojść do zakłucia. Poszkodowany pracownik w skutek zakłucia, obligatoryjnie przechodzi profilaktyczne leczenie oraz przez najbliższe miesiące żyję w ogromnym stresie, zastanawiając się czy nie zachoruje na różne choroby np. wirusowe zapalenie wątroby. To samo może dotyczyć mieszkańców jeśli będą mieli kontakt ze źle zabezpieczoną igłą” Powiedział Patryk Kot, Główny Specjalista ds. BHP ENERIS.
 
Jak w takim razie przygotować takie odpady do wyrzucenia?
„Zanim wyrzucimy zużytą strzykawkę, należy zdjąć igłę i zamknąć ją osłonką, która jest w komplecie. Strzykawkę i igłę należy włożyć do pudełka, najlepiej przezroczystego z plastiku lub zawinąć szczelnie w papier, zabezpieczając przed otwarciem i wrzucić do odpadów zmieszanych. Z kolei wszelkie materiały zanieczyszczone krwią, waciki, dreny, opakowania po kroplówkach, należy zapakować w podwójną torebkę, zabezpieczającej kontakt z odpadem w przypadku rozdarcia i również wrzucić do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego pojemnika.” Tłumaczy Magdalena Sułek-Domańska, Koodrynator Kooalicji BHP i Dyrektor Komunikacji Grupy ENERIS.
 
 
***
Koalicja na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) to inicjatywa powołana  w marcu 2019 r. w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych oraz wsparcia w zakresie BHP firm i organizacji nieposiadających samodzielnych zasobów BHP. Ponadto powstanie Koalicji było odpowiedzią na brak świadomości społeczeństwa odnośnie zagrożeń stwarzanych przez śmieciarki i tworzenie standardów zachowań kryzysowych (np. w sytuacji pożaru, wypadku śmieciarki).