Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

28-02-2023

Komunikat

Ilustracja do informacji: Komunikat
Informujemy, że Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2023 roku do godziny 23.59 przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych:
  • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 18 z 24 lutego 2023 roku;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 19 z 24 lutego 2023;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 20 z 24 lutego 2023 roku.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
 
Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
 
Należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować Policję za pośrednictwem numeru telefonu 112.
 
 
28-02-2023

Rozstrzygnięcie konkursu

Ilustracja do informacji: Rozstrzygnięcie konkursu
 
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu sportu przewidzianego w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w roku 2023.
 
Konkurs dotyczył realizacji zadań z zakresu sportu.
 

 
27-02-2023

Strażacy z Wyszanowa podsumowali rok

Ilustracja do informacji: Strażacy z Wyszanowa podsumowali rok
W sali wiejskiej w Wyszanowie odbyło się zebranie sprawozdawcze strażaków-ochotników z miejscowej jednostki OSP. Podziękowania za trudną i częstokroć niebezpieczną służbę złożył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Spotkanie otworzył prezes OSP Jarosław Tomaszewski, który jest jednocześnie sołtysem Wyszanowa i radnym miejskim. Po przywitaniu gości – m.in. burmistrza Remigiusza Lorenza, komendanta gminnego OSP Dariusza Surmy i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Chmielewskiego - przedstawił zebranym sprawozdanie, w którym wymienił najważniejsze wydarzenia z ub.r.

Po wysłuchaniu sprawozdań skarbnika i przewodniczącego komisji rewizyjnej strażacy jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za miniony rok, po czym podziękowania o gratulacje złożył władzom jednostki oraz wszystkim druhom i druhnom burmistrz Remigiusz Lorenz, który kieruje strukturami straży ochotniczej w naszej gminie i zasiada w prezydium zarządu powiatowego OSP. Zaznaczał, że już niebawem do Wyszanowa trafił nowy wóz bojowy na podwoziu ciężarówki MAN.
 
– Na jego zakup dostaliśmy wprawdzie rządową dotację, ale musieliśmy do niej dołożyć kilkaset tysięcy złotych z budżetu gminy, za co gorąco dziękuję radzie miejskiej – zaznaczał. – To kolejny nowy wóz, który trafi w ostatnich latach do naszych jednostek. Pierwszy otrzymali strażacy z Obrzyc, a kolejny ich koledzy z Bukowca. W ten sposób za kilka lat odnowimy całą flotę strażacką w naszej gminie.
 
Zwiastunem nowego pojazdu są jego tablice rejestracyjne, które zaprezentował zebranym komendant gminny OSP druh Dariusz Surma.
 
Burmistrz zaznaczał, że jednostka z Wyszanowa bardzo aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności. Jest m.in. współorganizatorem Gminnego Turnieju Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. – W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy – zaznaczał R. Lorenz.
 
Strażacy jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Członka OSP Ireneuszowi Jarnutowi, który od 57 lat działa w straży ochotniczej, a w przeszłości był także prezesem jednostki i sołtysem Wyszanowa. Kolejnym miłym akcentem były podziękowania, złożone przez nich Mieczysławowi Witczakowi i Barbarze Sułkowskiej, którzy przez ponad 30 lat pracy w Urzędzie Miejskim wspierali wszystkie jednostki straży ochotniczej z naszej gminy.
27-02-2023

Książka o najstarszym międzyrzeckim kościele

Ilustracja do informacji: Książka o najstarszym międzyrzeckim kościele
Najnowszą pozycją na lokalnym rynku wydawniczym jest przewodnik po kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, wydany przy finansowym wsparciu władz miasta.
 
 
Autorem książki „Kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela" w Międzyrzeczu jest mieszkający w Wyszanowie naukowiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Marceli Tureczek,  jest znawcą historii Ziemi Międzyrzeckiej i ma na koncie wiele publikacji na ten temat. Opisał w niej dzieje świątyni, która jest najstarszym zabytkiem sakralnym na Ziemi Międzyrzeckiej i podzielił się z Czytelnikami najnowszymi ustaleniami naukowców, związanymi m.in. z odkryciem w jej prezbiteriom renesansowych fresków.
 
Słowo wstępne napisał proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela ks. kan. Marek Walczak, który podziękował w nim m.in. władzom miasta za pomoc finansową w wydaniu monografii. – W minionym roku sfinansowaliśmy też tomik z wierszami międzyrzeckich poetów, zbiór opowiadań naszych literatów oraz wsparliśmy finansowo wydanie jubileuszowego, 20. tomu z cyklu „Ziemia Międzyrzecka” z referatami historycznymi – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Liczącą 118 stron książka ma twardą oprawę. Ilustrują ją liczne zdjęcia, zawiera też informacje o obiektach sakralnych z okolic Międzyrzecza – m.in. pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie-Paradyżu i sanktuarium maryjnym w Rokitnie.
 
Książka została sfinansowana przez Gminę Międzyrzecz i Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela. Można ja nabyć w kancelarii parafii.
27-02-2023

Pamiętajcie o segregacji odpadów!

Ilustracja do informacji: Pamiętajcie o segregacji odpadów!
Mieszkańcu pamiętaj, że już w domu, na etapie wyrzucania zużytych opakowań, resztek czy potłuczonych naczyń dokonujemy wyboru: segregować i dzięki temu współtworzyć nowe produkty, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego czy marnować cenne surowce.
 
 
 
Jeden domownik w trakcie całego dnia podejmuje kilkadziesiąt takich decyzji, często nie zdając sobie sprawy z ich ważności i mocy.
 
To, jak poprawnie będzie przeprowadzana segregacja, decyduje, czy surowiec zostanie poddany recyklingowi, czyli ponownemu przetworzeniu i wykorzystaniu.
 
Nieprawidłowa segregacja odpadów uniemożliwia efektywny odzysk surowca bądź znacznie pogarsza jego jakość.
27-02-2023

Spotkanie z Lubuską Kurator Oświaty Ewą Rawą

Ilustracja do informacji: Spotkanie z Lubuską Kurator Oświaty Ewą Rawą
Osiągniecia edukacyjne i wyniki na egzaminach uczniów międzyrzeckich szkół oraz plany budowy nowej szkoły były tematem spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z Lubuskim Kuratorem Oświaty Ewą Rawą i dyrektorami podstawówek.
 
Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu-Obrzycach. Oprócz Lubuskiej Kurator Oświaty Ewy Rawy i burmistrza Remigiusza Lorenza wzięli w nim udział dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych z gminy Międzyrzecz oraz dyrektorka Gminnego Zespołu Oświaty Izabella Korejwo.
 
Tematem były wyniki uczniów międzyrzeckich podstawówek. Burmistrz poinformował zebranych o przygotowywanych przez gminę inwestycjach oświatowych. M.in. planowanej nowej szkole podstawowej, która ma powstać przy osiedlu Nad Obrą. Nauczyciele i rodzice dzieci z „czwórki” skorzystają też z modernizacji remizy strażackiej w Obrzycach, która sąsiaduje ze szkołą.
27-02-2023

Informacja dla rolników

Ilustracja do informacji: Informacja dla rolników
Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gorzowie Wlkp.
 
 
W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemiologicznego zostały zawieszone obowiązki posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie środków oraz badanie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin przez producentów rolnych. Jednak z uwagi na zauważalną poprawę sytuacji epidemiologicznej należy oczekiwać przywrócenia ww. obowiązków.

W przypadku zniesienia stanu zagrożenia epidemiologicznego czas na uzupełnienie kwalifikacji w zakresie szkoleń oraz przeprowadzenie badań sprzętu będzie wynosił 30 dni.
23-02-2023

List dyrektora oddziału PFRON w Zielonej Górze

Ilustracja do informacji: List dyrektora oddziału PFRON w Zielonej Górze
W piątek, 24 lutego 2023 roku, minie dokładnie rok od inwazji Rosji na Ukrainę. Wojna na Ukrainie to wydarzenie bez precedensu od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. To barbarzyński akt, którego skutki są odczuwalne nie tylko w Europie i w trakcie którego ucierpiało wiele niewinnych ludzi, w tym również niemało osób z niepełnosprawnościami.
 
Z niedowierzaniem obserwujemy sceny, które przypominają najmroczniejsze karty ludzkiej historii. W wyniku wojny, każdego dnia giną ludzie lub wielu zostaje rannych i tym samym stają się osobami z niepełnosprawnościami. To niewątpliwie trudny czas również dla naszego kraju, który mierzy się z kryzysem uchodźczym, problemami gospodarczymi wywołanymi wojną i w dalszym ciągu zmaga się ze skutkami pandemii COVID-19.
 
Dlatego też, w obliczu zbliżającej się rocznicy wybuchu wojny chciałbym wyrazić ogromne wyrazy szacunku i uznania dla Państwa za pomoc na rzecz osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy.
PFRON w Zielonej Górze od samego początku zwracał się do Państwa z prośbami o pomoc na rzecz transportu osób z niepełnosprawnościami i ich umieszczeniu w różnych miejscach. Prawie nigdy nie spotkaliśmy się z odmową współpracy, wręcz przeciwnie, zawsze odzew z Państwa strony był pozytywny, a nawet jeśli pomoc nie była możliwa to tylko w skutek braku możliwości logistycznych czy organizacyjnych.
 
Wiem jak wielu z Państwa zaangażowało się w pomoc na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy i jak do tej pory pomaga, użyczając miejsc pobytu, środków transportu czy pomagając w znalezieniu pracy lub dzieciom w dostępie do edukacji. Wyrażam za to szczególne wyrazy podziękowania, ponieważ najlepszą odpowiedzią na wywołane przez Rosję zło, jest odpowiedź dobrem, co tak wymownie wpisuje się w chrześcijański akt miłosierdzia.
 
Przypominam jednocześnie, że Oddział PFRON w Zielonej Górze realizuje program pn. „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”, który jest skierowany do organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Dotychczas wydaliśmy w ramach tego programu niemal 3 miliony złotych z którego skorzystało prawie 200 niepełnosprawnych uchodźców wojennych z Ukrainy.
Jeszcze raz serdecznie Państwu dziękuję i życzę wytrwałości w dalszej pomocy osobom z Ukrainy, przy jednoczesnym pragnieniu jak najszybszego zakończenia wojny i sprawiedliwego pokoju.
 
Z poważaniem
Dyrektor Oddziału Lubuskiego PFRON
23-02-2023

W harcerskim kręgu braterstwa

Ilustracja do informacji: W harcerskim kręgu braterstwa
Harcerski krąg i wzajemne życzenia zakończyły obchody Dnia Myśli Braterskiej. – To święto przyjaźni i braterstwa bez względu na płeć, wiek czy rasę. Pielęgnuję najważniejsze wartości skautingu – zaznacza sekretarz Gminy Anna Sawka, która uczestniczyła w finale harcerskiego święta.

O rozpoczęciu obchodów Dnia Myśli Braterskiej w Międzyrzeczu informowaliśmy wczoraj w mediach społecznościowych. Przypominamy, że pierwszą odsłoną święta skautów i harcerzy było wciągnięcie harcerskiej flagi na maszt przed ratuszem.

Po zakończeniu ceremonii harcerze wzięli udział w grze terenowej, którą podsumowali po południu w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Obejrzeli tam film o prekursorze polskiego skautingi Andrzeju Małkowskim, po czym z liter zebranych podczas gry ułożyli na scenie motto twórcy skautingu Roberta Baden-Powella „Życie bez przygód byłoby strasznie nudne”.

Uroczystość zakończył krąg, podczas którego harcerze, ich rodzice, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miejskich - sekretarz Gminy Anna Sawka i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski - złożyli sobie życzenia.
22-02-2023

Święto braterstwa i przyjaźni

Ilustracja do informacji: Święto braterstwa i przyjaźni
Harcerze międzyrzeckich drużyn z Hufca ZHP rozpoczęli Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni i braterstwa. Podziękowania za aktywną działalność na rzecz miasta i gratulacje złożyła im  zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.

W obchodach Dnia Myśli Braterskiej wzięli udział przedstawiciele trzech miejscowych drużyn z Hufca ZHP Międzyrzecz wraz z komendantem hufca Marcinem Rzepą i jedną z jego zastępczyń Hanną Barczewską. Uroczystość odbyła się o godz. 8.00 przed ratuszem. Po wciągnięciu na masz harcerskiej flagi uczestnicy odśpiewali  swój hymn „Wszystko co nasze Polsce oddamy” po czym złożyli sobie nawzajem życzenia.
 
Spotkanie przed ratuszem było pierwszą odsłoną obchodów święta. Harcerze wezmą dziś udział w grze terenowej i obejrzą film o prekursorze skautingu w Polsce – „Rzecz o Andrzeju Małkowskim”.
 
– Dzień Myśli Braterskiej obchodzą harcerze i skauci z całego świata. To święto braterstwa i przyjaźni, które powinny być jednymi z najważniejszych wartości nie tylko dla harcerzy, ale też dla wszystkich ludzi.  Obchodzimy je 22 lutego, czyli w dniu urodzin twórcy skautingu sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave – informuje M. Rzepa, który przed kilkoma dniami został komendantem międzyrzeckiego hufca.
 
W ceremonii wzięła udział zastępczyni burmistrza Agnieszka Śnieg. – Zuchy i harcerze bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym Międzyrzecza oraz wspierają Urząd Miejski w wielu przedsięwzięciach. Serdecznie im za to dziękujemy – mówi A. Śnieg.