Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

22-02-2023

Święto braterstwa i przyjaźni

Ilustracja do informacji: Święto braterstwa i przyjaźni
Harcerze międzyrzeckich drużyn z Hufca ZHP rozpoczęli Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni i braterstwa. Podziękowania za aktywną działalność na rzecz miasta i gratulacje złożyła im  zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.

W obchodach Dnia Myśli Braterskiej wzięli udział przedstawiciele trzech miejscowych drużyn z Hufca ZHP Międzyrzecz wraz z komendantem hufca Marcinem Rzepą i jedną z jego zastępczyń Hanną Barczewską. Uroczystość odbyła się o godz. 8.00 przed ratuszem. Po wciągnięciu na masz harcerskiej flagi uczestnicy odśpiewali  swój hymn „Wszystko co nasze Polsce oddamy” po czym złożyli sobie nawzajem życzenia.
 
Spotkanie przed ratuszem było pierwszą odsłoną obchodów święta. Harcerze wezmą dziś udział w grze terenowej i obejrzą film o prekursorze skautingu w Polsce – „Rzecz o Andrzeju Małkowskim”.
 
– Dzień Myśli Braterskiej obchodzą harcerze i skauci z całego świata. To święto braterstwa i przyjaźni, które powinny być jednymi z najważniejszych wartości nie tylko dla harcerzy, ale też dla wszystkich ludzi.  Obchodzimy je 22 lutego, czyli w dniu urodzin twórcy skautingu sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave – informuje M. Rzepa, który przed kilkoma dniami został komendantem międzyrzeckiego hufca.
 
W ceremonii wzięła udział zastępczyni burmistrza Agnieszka Śnieg. – Zuchy i harcerze bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym Międzyrzecza oraz wspierają Urząd Miejski w wielu przedsięwzięciach. Serdecznie im za to dziękujemy – mówi A. Śnieg.
22-02-2023

Stop Blokowaniu Sygnału

Ilustracja do informacji: Stop Blokowaniu Sygnału
We współczesnym, cyfrowym świecie, problem z zasięgiem komórkowym oznacza nie tylko brak możliwości wykonywania i odbierania połączeń, czy problem z wysyłką SMSów, ale przede wszystkim powoduje duże ograniczenia w dostępie do internetu – co z kolei może wiązać się z problemami w wykonywaniu pracy zdalnej, korzystaniu z serwisów streamingowych czy dostępie do informacji.
 
 
Mimo wytężonych starań wszystkich operatorów, zarówno w warstwie rozbudowy infrastruktury jak i edukacji konsumentów, wykluczenie cyfrowe wciąż pozostaje w Polsce realnym problemem. Często indywidualni odbiorcy decydują się na samodzielne rozwiązanie problemu ze znikającym zasięgiem poprzez instalację taniego i nielegalnego wzmacniacza sygnału. Jednak pozornie proste rozwiązanie, samo w sobie stanowi źródło problemów – zarówno prawnych dla nielegalnego użytkownika, jak i technicznych dla pozostałych użytkowników sieci.
 
Czym jest wzmacniacz zasięgu komórkowego?
 
Ze zleconego przez KIGEiT badania opinii wynika, że ponad połowa Polaków ma świadomość istnienia nie tylko powszechnie stosowanych, legalnych i nieszkodliwych wzmacniaczy sygnału Wi-Fi, ale również wzmacniaczy sygnału komórkowego, którego zarówno status prawny, jak i skutki użytkowania, są bardziej złożone. Wzmacniacz zasięgu komórkowego (potocznie zwany również repeater’em) jest urządzeniem pośredniczącym w transmisji sygnału radiowego, podnoszącym jakość sygnału zarówno emitowanego przez stacje bazową, jak i przez smartfon.
 
Łatwość instalacji jednak może być zgubna dla użytkownika urządzenia, bowiem samodzielna instalacja repeatera jest działaniem nielegalnym – o tym fakcie nie wiedziało aż 76% respondentów naszego badania. Ponadto, dokładnie tyle samo Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że nielegalnie zainstalowany repeater, co prawda wzmacnia sygnał użytkownika, ale kradnie go pozostałym użytkownikom sieci. 
 
Mam problem z zasięgiem – czego nie mogę robić?
 
W świetle prawa, samodzielna instalacja repeaterów jest nielegalne. Takie działanie jest przestępstwem obarczonym karą grzywny, a w skrajnych przypadkach, nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.
 
Dla konsumentów myląca może być powszechna i łatwa dostępność tego typu urządzeń na rynku. W myśl wspomnianych przepisów bowiem, każdy może legalnie kupić repeater, co jednak absolutnie nie uprawnia posiadacza do jego samodzielnej instalacji.
 
Zachęcamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem zamieszczonym na naszej stronie internetowej, w którym wyjaśniamy kto i w jakich okolicznościach może korzystać z repeaterów oraz jaki jest status prawny takich urządzeń.
 
Co robić gdy sygnał jest za słaby?
 
Zawsze pierwszym krokiem powinno być bezpośrednie zwrócenie się do swojego operatora telekomunikacyjnego, który może rekonfigurować istniejącą w pobliżu stację bazową lub podjąć decyzję o budowie dodatkowej anteny w miejscu tzw. „białej plamy” zasięgu, tym samym prowadząc do profesjonalnej, systemowej poprawy jakości sieci telekomunikacyjnej w całej okolicy. Operator, w razie wykrycia zakłóceń, może również zwrócić się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z prośbą o przeprowadzenia kontroli danego wycinka sieci i zidentyfikowania źródła problemu. Przyczyną zakłóceń może być oczywiście nielegalnie zainstalowany wzmacniacz zasięgu, wpływający na jakość sieci w okolicy.
 
Ponadto, operator może samemu zainstalować odpowiednio skonfigurowany repeater. Urządzenia instalowane przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego działają na określonych, zarezerwowanych częstotliwościach, są certyfikowane i w pełni bezpieczne, a przede wszystkim, nie powodują zakłóceń w działaniu innych telefonii komórkowych.
Wszystkie wątpliwości związane z korzystaniem z repeaterów oraz sposobami na zgodne z prawem działania pozwalające na poprawę jakości sygnału, przedstawiliśmy w formie dwóch krótkich animacji – zachęcamy do oglądania i udostępniania filmów.
 
Celem kampanii edukacyjnej „STOP blokowaniu sygnału” jest podniesienie świadomości ludzi na temat negatywnych skutków korzystania z nielegalnych wzmacniaczy sygnału oraz ich wpływu na dostęp do łączności. Nielegalnie instalowane wzmacniacze sygnału komórkowego, powodują bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem sieci, pogarszając jakość rozmów, a czasem prowadząc do całkowitego zaniku sygnału. W skrajnych przypadkach, nieautoryzowana instalacja wzmacniacza zasięgu komórkowego, może uniemożliwić szybkie wezwanie pomocy przez osoby przebywające w zasięgu generowanych przez urządzenie zakłóceń, co może nieść ze sobą dramatyczne konsekwencje. Tą akcją chcemy m.in. pokazać, że tak jak wszyscy mamy wpływ na nasze najbliższe, fizyczne otoczenie, tak samo możemy mieć wpływ na nasze otoczenie sieciowe – mówi Jarosław Tworóg, wiceprezes KIGEiT.
 
Kampania edukacyjna KIGEiT objęta została Patronatem Honorowym przez Związek Województw RP oraz Unię Miasteczek Polskich.
 
 
22-02-2023

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Ilustracja do informacji: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W dniach 20.02.2023r. do  24.02.2023r.  od godz. 9:00 do godz. 14:00 w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu przy ul. Wojska Polskiego 13A  w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ” prokuratorzy oraz asystenci prokuratorów z tutejszej jednostki udzielać będą informacji osobom pokrzywdzonym .
22-02-2023

Rozstrzygnięcie konkursu

Ilustracja do informacji: Rozstrzygnięcie konkursu
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu sportu przewidzianego w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w roku 2023.
 
 
 
 
22-02-2023

Informacja dla rolników

Ilustracja do informacji: Informacja dla rolników
Ruszył nabór na dofinansowanie w programie „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
 
 
Nabór prowadzony jest od 31 stycznia do 1 marca.
21-02-2023

Koncert pełen wspomnień i wzruszeń

Ilustracja do informacji: Koncert pełen wspomnień i wzruszeń
Bliscy, przyjaciele i uczniowie założyciela szkoły muzycznej Kazimierza Dziembowskiego wspominali jego postać i artystyczne dokonania podczas koncertu w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Organizatorom, wykonawcom i publiczności podziękował burmistrz Remigiusz Lorenz, który objął imprezę swoim patronatem i ufundował upominki dla artystów.
 
Zmarły w ub.r. Kazimierz Dziembowski był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych oraz najbardziej zasłużonych i znanych mieszkańców w powojennej historii Międzyrzecza. Był muzykiem, kompozytorem i nauczycielem. Wspierał artystów i zespoły muzyczne, dzięki jego zaangażowaniu i determinacji 30. lat temu w Międzyrzeczu powstała Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia, której był też pierwszym dyrektorem.

Uczniowie i współpracownicy Kazimierza Dziembowskiego wraz z bliskimi i mieszkańcami wspominali jego postać oraz działalność w czasie okolicznościowego koncertu, który odbył się 19 lutego w gościnnych progach Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Pomysłodawcą był muzyk Kazimierz Nieborak, który prowadził koncert razem z córką K. Dziembowskiego panią Martą Dziembowską-Szuszkiewicz. Oprócz znajomych i wychowanków muzyka, na scenie wystąpili m.in. jego syn Kamil i wnuczęta Wojtek, Jakub i Natalia.

W organizacji artystycznego wydarzenia K. Nieborakowi pomogli pracownicy ośrodka kultury i Urzędu Miejskiego, jak również indywidualnie burmistrz Remigiusz Lorenz, który objął imprezę swoim patronatem oraz ufundował płyty z nagraniami K. Dziembowskiego i drobne upominki dla wykonawców. Na zakończenie samorządowiec razem z dyrektorką MOK Eweliną Izydorczyk-Lewy podziękował organizatorom i wykonawcom. 

- Wśród tego, co pozostawiamy po sobie są dwie wartości niewymierne. Jedną z nich jest na pewno pamięć, czego najlepszym przykładem jest dzisiejszy koncert. Drugą zaś nauka, którą pan Kazimierz przekazywał od 1975 roku następnym pokoleniom – mówił R. Lorenz.
21-02-2023

Ważna informacja dla Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Ważna informacja dla Mieszkańców
Od piątku, 17 lutego,  pracownicy Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu roznoszą mieszkańcom miasta decyzje podatkowe. Wręczają je osobiście mieszkańcom od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 19.00.

Na terenach sołeckich Gminy Międzyrzecz decyzje podatkowe dostarczają mieszkańcom sołtysi.
 
Osobiste doręczanie decyzji podatkowych przez urzędników jest bardziej skuteczne i ekonomiczne, niż np. korzystanie z usług kurierów. Dlatego takie rozwiązanie jest praktykowane przez wiele urzędów z całego kraju.
 
Ostrzegamy jednocześnie przed ewentualnymi oszustami, podającymi się za pracowników Urzędu Miejskiego. Urzędnicy mają imienne identyfikatory, nie mogą pobierać  od mieszkańców żadnych opłat.
21-02-2023

Ruszyła rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty!

Ilustracja do informacji: Ruszyła rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty!
To propozycja dla uczniów i uczennic z małych miejscowości, którzy kończą szkołę podstawową i rozpocząć naukę w wybranych liceach i technikach w dużych miastach.
 
 
Co oferuje stypendium?
- wsparcie finansowe przez całą szkołę średnią
- wspólne wyjazdy na wakacje i ferie
- dodatkowe kursy językowe
- indywidualne wsparcie w rozwijaniu pasji, wiary we własne możliwości i w wyborze dalszej drogi
- bliska relacja z koordynatorem - opiekunem w mieście nauki
 
To wszystko zapewnia program Fundacji EFC i Fundacji Rodziny Staraków.
Zgłaszać można się do 31.03, a więcej dowiecie się tutaj: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty
20-02-2023

Strażacy z Obrzyc podsumowali miniony rok

Ilustracja do informacji: Strażacy z Obrzyc podsumowali miniony rok
Podczas spotkania sprawozdawczego strażacy-ochotnicy z jednostki OSP w Międzyrzeczu-Obrzycach udzielili zarządowi absolutorium oraz wysłuchali podziękowań i gratulacji złożonych przez burmistrza Remigiusza Lorenza, który poinformował ich także o planach modernizacji ich remizy.
 
Spotkanie sprawozdawcze odbyło się w sobotę, 18 lutego, na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu-Obrzycach, gdzie stacjonuje obrzycka jednostka OSP. Otworzył je prezes Andrzej Szyszka, który po przywitaniu strażaków i gości przedstawił sprawozdanie za 2022 r. Po wysłuchaniu pozostałych sprawozdań strażacy jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za miniony rok i omówili plany na 2023 r.
 
Bardzo miłym akcentem spotkania były podziękowania złożone przez strażaków druhnie Barbarze Sułkowskiej i druhowi Mieczysławowi, którzy właśnie kończą pracę w ratuszu, gdzie od ponad 30 lat wspierali jednostki OSP z naszej gminy.
 
Za trudną i niebezpieczną służbę strażakom podziękował burmistrz Remigiusz Lorenz, który należy do jednostki w Obrzycach, a do tego jest prezesem straży ochotniczej w Gminie Międzyrzecz i zasiada w prezydium zarządu powiatowego OSP. Burmistrz poinformował zebranych o zbliżającej się modernizacji ich remizy – m.in. o ociepleniu budynku oraz montażu nowych, ekologicznych źródeł energii, na co gmina dostała 450 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Cieplnej. Powiadomił ich także o planowanej rewitalizacji obrzyckiego cmentarza, która ma być zrealizowana przez berlińską dzielnicę Charlottenburg-Willmersdorf, Euroregion PRO EUROPA VIADRINA, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Gmina Międzyrzecz
 
– Rozmawialiśmy o tym ostatnio na spotkaniu w ratuszu dzielnicy Charlottenburg-Willmersdorf, która jest partnerem Międzyrzecza – zapowiadał.
 
W spotkaniu wzięli udział m.in. starosta Agnieszka Olender (pani starosta należy do OSP w Obrzycach i jest wiceprezesem powiatowych struktur OSP), a także wiceprzewodniczący rady miejskiej w Międzyrzeczu Andrzej Chmielewski, który jest strażakiem w jednostce OSP w Gorzycy.
20-02-2023

Zarządzenie Burmistrza

Ilustracja do informacji: Zarządzenie Burmistrza
Zarządzenie Nr 27/2023 Burmistrza Międzyrzecza  z dnia 20 lutego 2023 r. w sprawie powołania Komisji Konkursowej rozpatrującej oferty na realizację zadań z zakresu sportu przewidzianego w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w roku 2023.
 
 
 
Na podstawie § 5 – 7 uchwały nr XLV/402/14 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu z dnia 30 września 2014 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu przez Gminę Międzyrzecz zarządzam, co następuje:
 
§ 1.
Powołuję Komisję Konkursową rozpatrującą na realizację zadań z zakresu sportu przewidzianego w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w roku 2023.
 
§ 2.
 Do komisji powołuję osoby:
Sylwia Najderek - Przewodnicząca,
Ewelina Błaszczyk - członek,
Ewa Walkowska - członek,
Dariusz Brożek – członek.
 
§ 3.
Członkowie Komisji dokonują oceny merytorycznej, według następujących kryteriów:
1)            ocena możliwości realizacji zadania przez oferenta i znaczenie zadania dla Gminy Międzyrzecz (0-10 pkt),
2)            ocena przedstawionej w ofercie kalkulacji kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania (0-10 pkt),
3)            ocena proponowanej jakości wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których Oferent będzie realizować zadanie publiczne (0-10 pkt),
4)            ocena zaplanowanych rezultatów realizacji zadania publicznego w kontekście przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania (0-10 pkt),
5)            analiza wykonania zadań zleconych podmiotowi dotowanemu w okresie poprzednim z uwzględnieniem w szczególności jakości i terminowości rozliczania dotacji (0-10 pkt),
6)            posiadane przez oferenta doświadczenia w realizacji zadań podobnego rodzaju (0-10 pkt),
7)            wysokość środków pozabudżetowych pozyskanych na realizację zadania (0-10 pkt).
 
Komisja konkursowa przekazuje Burmistrzowi Międzyrzecza swoją propozycję rozstrzygnięcia konkursu.
Ostatecznego wyboru ofert dokonuje Burmistrz Międzyrzecza.
 
§ 4.
 Zarządzenie obowiązuje od dnia wydania.