Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narodowy Spis Powszechny 2021

24-06-2021

Narodowy Spis Powszechny: Rachmistrzowie ruszyli w teren

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny: Rachmistrzowie ruszyli w teren
Od środy, 23 czerwca, rachmistrzowie spisowi odwiedzają respondentów, którzy do tej pory nie spisali się przez Internet, na infolinii lub w trakcie wywiadu telefonicznego.
 
 
Kiedy odwiedzi Cię rachmistrz w celu przeprowadzenia wywiadu spisowego poproś go, aby wylegitymował się oficjalnym identyfikatorem. Każdy rachmistrz powinien mieć go przy sobie. Sprawdź czy identyfikator zawiera:
1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości warto skorzystać z możliwości weryfikacji rachmistrza na stronie: https://spis.gov.pl
 
Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem. Jeżeli stwierdzisz faktyczne nieścisłości, przerwij wywiad, weź dane rachmistrza i skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy lub infolinią spisu (22 279 99 99).
 
Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.
Ważne: zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
 
22-06-2021

Od środy do akcji wchodzą rachmistrzowie spisowi

Ilustracja do informacji: Od środy do akcji wchodzą rachmistrzowie spisowi
Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza? Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
 
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
 
Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
 
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego. 
21-06-2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny

Ilustracja do informacji: Trwa Narodowy Spis Powszechny
Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami (ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
 
 
Nie narażaj się na konsekwencje odmowy udziału w #SpisPowszechny (kara grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej; Dz. U z 2021 r. poz. 955).
 
Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955).
 
Masz kilka możliwości wypełnienia obowiązku spisowego:
 
• wypełnij formularz online na https://spis.gov.pl/, to tylko kilka minut, a dodatkowo zyskasz możliwość wygranej w Loterii – mogą w niej wziąć udział tylko osoby, które spisały się przez Internet,
 
• zadzwoń na numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane,
 
• odwiedź najbliższy Urząd Gminy i spisz się przez Internet na specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku i nie zapomnij zarejestrować kodu do udziału w Loterii.
Jeśli nie spiszesz się przez Internet lub dzwoniąc na numer 22 279 99 99, zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy.
 
Pamiętaj, że nie możesz odmówić wywiadu telefonicznego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
Podkreślamy, udział w spisie jest obowiązkowy!
 
Więcej o podstawach prawnych obowiązku spisowego oraz konsekwencjach odmowy udziału w spisie przeczytasz tutaj:
15-06-2021

Chcesz się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym, ale masz problemy z zalogowaniem?

Ilustracja do informacji: Chcesz się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym, ale masz problemy z zalogowaniem?
Nie czekaj i skontaktuj się z infolinią 22 279 99 99. Wybierz: 1 a następnie 2 „pomoc i informacje o NSP”. A potem spisz się przez Internet ponieważ jest to najszybsza i najwygodniejsza forma udziału w spisie powszechnym. Wystarczy wejść w dogodnym dla siebie czasie na spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.
 
 
Czy wiesz, że spisując się przez Internet można wygrać atrakcyjne nagrody! Do wygrania karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 zł, a w losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca br. – rozlosowanych zostanie 16 samochodów osobowych. Szczegóły, harmonogram pozostałych losowań i regulamin na stronie loterii.
11-06-2021

Narodowy Spis Powszechny

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny
Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o NSP 2021 "Spiszmy się w zabawie"!
 
 
Wystarczy wejść na https://www.spiszmysiewzabawie.pl/ i odpowiedzieć poprawnie na pytanie konkursowe. Codziennie od 11 czerwca do 30 września do zdobycia atrakcyjne upominki, a co 14 dni nagroda specjalna!
 
Zapoznaj się z regulaminem konkursu na stronie https://www.spiszmysiewzabawie.pl/files/Regulamin.pdf i weź udział w zabawie.
10-06-2021

Spisz się sam, zanim zostaniesz spisany!

Ilustracja do informacji: Spisz się sam, zanim zostaniesz spisany!
Nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii spisowej? Może do Ciebie zadzwonić rachmistrz spisowy.  
 
Odmowa udzielenia odpowiedzi przez respondenta podczas wywiadu telefonicznego realizowanego przez rachmistrza spisowego, skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania! W konsekwencji respondent może zostać ukarany grzywną, o wysokości której zdecyduje sąd. Nie czekaj na telefon od rachmistrza, spisz się już dziś przez Internet!
09-06-2021

Narodowy Spis Powszechny: Konkurs „Liczy się Każdy”

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny: Konkurs „Liczy się Każdy”
"Liczy się każdy" - taki tytuł nosi konkurs przeznaczony dla placówek przedszkolnych z województwa lubuskiego.
 
Wystarczy tylko, aby dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną, związaną z tematyką Narodowego Spisu Ludności w Polsce. 
Konkurs trwa do 9 lipca br. Do wygrania są atrakcyjne nagrody przeznaczone dla placówek wychowania przedszkolnego. Zapraszamy do udziału wszystkie przedszkola w województwie lubuskim.

Szczegóły, zasady i kryteria nagradzania w konkursie znajdują się w regulaminie: https://zielonagora.stat.gov.pl/narodo.../konkursy-nsp-2021/ 
07-06-2021

Narodowy Spis Powszechny: Skorzystaj z aplikacji, lub infolinii

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny: Skorzystaj z aplikacji, lub infolinii
Nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii spisowej? Może do Ciebie zadzwonić rachmistrz spisowy. Chcesz sprawdzić jego tożsamość? Możesz to zrobić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/, lub infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.
 
 
Ważne informacje:
• Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 lub numeru Infolinii Spisowej 22 279 99 99
• Rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
• W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent niezwłocznie zgłoś na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania. 
18-05-2021

Informacja dla Seniorów

Ilustracja do informacji: Informacja dla Seniorów
Akcja stowarzyszenia MANKO - "Głos Seniora".
 
 
Stowarzyszenie MANKO – ,,Głos Seniora" w ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych ,,Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!", ,,Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać" i akcji Stop Korona-Oszustwom prowadzi akcję, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.
 
„Jak bezpiecznie się spisać? Porady dla seniorów – LIVE Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ,,Głosu Seniora" i Głównego Urzędu Statystycznego, zachęcamy do obejrzenia materiału w poniższym linku:
 
 
14-05-2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny 2021
Usługa tłumacza języka migowego poprzez aplikację.
 
Certyfikowany tłumacz języka migowego dostępny będzie w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
 
 
Dostęp do tłumacza języka migowego w poniższym linku:
 

 
1 2 3 4 5 6