Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

16-03-2022

Komunikat Wojewody Lubuskiego

Ilustracja do informacji: Komunikat Wojewody Lubuskiego
 
Dotyczy: głośnej próby wojewódzkiego systemu alarmowania woj. lubuskiego oraz treningu łączności.
 
Informuję iż, zaplanowana na dzień 24 marca 2022 r. głośna próba syren alarmowych Wojewódzkiego Systemu Alarmowania - zostaje odwołana.
 
Jednocześnie zawiadamiam iż, tego samego dnia  24 marca 2022 r., w godzinach
16.00-20.00, prowadzony będzie trening łączności,
w radiotelefonicznej sieci zarządzania Wojewody Lubuskiego. Trening prowadzony będzie z wykorzystaniem zasilania awaryjnego. Ma to na celu określenie czasu pracy urządzeń radiowych, po zaniku napięcia sieci.
 
Po zakończeniu ostatniego treningu łączności, wiele jednostek samorządowych podjęło czynności mające na celu wymianę akumulatorów, przywracając pełną sprawność techniczną sprzętu. Zgłoszono także wiele innych niesprawności. Są one przez WBiZK systematycznie usuwane.
 
Zgodnie z zaleceniem RCB, proszę o stały monitoring lokalnych systemów alarmowych poprzez: codzienną kontrolę, ciche sprawdzenia syren, 5-cio sekundowe sprawdzenia pojedynczych syren, synchronizowanie zegarów wewnętrznych.
 
Proszę również o nieodkładanie na późniejszy czas działań naprawczych instalacji antenowych, ale o niezwłoczne usuwanie wszelkich niesprawności i awarii, aby
w jak najkrótszym czasie wyeliminować wszelkie nieprawidłowości.
Urządzenia powinny być w pełni sprawne i gotowe do natychmiastowego wykorzystania.
 
Przypominam również, o obowiązku systematycznego sprawdzania łączności w ramach radiowej sieci Starostów. Sprawdzenie to, weryfikuje sprawność techniczną urządzeń
oraz utrwala umiejętności dyspozytorów w obsłudze radiowych stacji bazowych.
W związku z aktualną sytuacją, proszę o uwzględnienie zamienności osób w obsłudze radiowych stacji dyspozytorskich.
 
Podstawa prawna: 
  • Wytyczne Wojewody Lubuskiego Szefa Obrony Cywilnej Województwa do       Działalności w Dziedzinie Obrony Cywilnej  i Zarządzania Kryzysowego w roku 2022.
  • Zarządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 1 lutego 2017 r. w sprawie utworzenia sieci radiowych zarządzania, koordynacji i alarmowania i ich użytkowania przez  służby, straże, inspekcje, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki służb zdrowia  i inne jednostki organizacyjne funkcjonujące na terenie województwa lubuskiego.
15-03-2022

Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz
Do 30 marca można składać wnioski o przyznanie honorowego tytułu „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz”.
 
Wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz” przyznawane jest na podstawie uchwały Nr XXXVI/365/17 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu dnia 19 czerwca 2017 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego z 2017 r. poz. 1429 i z 2019 r. poz. 317). Wyróżnienie nadawane jest za wybitne osiągniecia we wszystkich możliwych dziedzinach rozwoju, popularyzacji wiedzy o gminie i jej historii, których działalność przyczyniła się do wzrostu promocji Gminy w dziedzinie życia społecznego, politycznego, gospodarczego lub nauki, kultury i sportu.
 
Wyróżnienie może być nadawane obywatelom polskim i cudzoziemcom. Nadanie wyróżnienia może nastąpić również pośmiertnie. Wyróżnienie nadaje Rada Miejska w Międzyrzeczu w drodze uchwały. Wnioski o nadanie wyróżnienia mają prawo złożyć:
 
a) Burmistrz Międzyrzecza,
b) Organizacje społeczne, stowarzyszenia działające na terenie Gminy
Międzyrzecz,
c) grupa mieszkańców licząca co najmniej 50 osób,
d) Komisje Rady Miejskiej.
 
Wnioski o przyznanie wyróżnienia można składać do 30 marca każdego roku do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Międzyrzeczu.
15-03-2022

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera pobyt ukraińskiej młodzieży i dzieci w Polsce

Ilustracja do informacji: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera pobyt ukraińskiej młodzieży i dzieci w Polsce
W sytuacji wojny na Ukrainie, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży przygotowała specjalne warunki i możliwości sfinansowania pobytu ukraińskiej młodzieży i dzieci w Polsce. Co istotne, jest to pomoc również dla grup w których nie musi uczestniczyć grupa niemiecka, a w przypadku pobytu indywidualnego – nie jest wręcz wymagany przygotowany program.
 
Poniżej podstawowe informacje, więcej pod adresem https://pnwm.org/dotacje-pnwm-na-wsparcie-ukrainskich-partnerow/
 
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości, pozostajemy do dyspozycji (Piotr Boboryk e-mail, telefon 95 735 84 47 wewnętrzny 38).
 
 
Pobyt indywidualny
Polscy i niemieccy partnerzy mogą zaprosić osoby ze swoich organizacji partnerskich w Ukrainie na indywidualny pobyt (do trzech miesięcy) w Polsce lub Niemczech. PNWM udzieli dofinansowania w kwocie do 90 złotych + 30 złotych „dodatku na czas pandemii” na dzień i osobę (w Niemczech 30 euro + 10 euro) oraz znacząco zrefunduje koszty podróży. Program realizowany jest w ramach hospitacji (dla nauczycieli, pracowników stowarzyszeń, placówek młodzieżowych i innych organizacji) lub praktyk – dla osób poniżej 26 roku życia. Wniosek o dotację należy złożyć przez portal OASE (rodzaj projektu: wymiana indywidualna / praktyki / hospitacja). Podczas wypełniania wniosku można podać partnerów projektu, załączyć program i opisać cele, ale treści te nie są niezbędne do złożenia wniosku.
 
Zaproszenie dla grup dzieci i młodzieży z Ukrainy
Jeśli dzieciom i młodzieży z Ukrainy uda się dotrzeć do Polski lub Niemiec lub jeśli te grupy są już w Polsce lub Niemczech, to PNWM może dofinansować ich pobyt do 28 dni. W spotkaniach tych mogą, lecz nie muszą, uczestniczyć grupy partnerskie z Niemiec i Polski. W przypadku zakwaterowania u rodzin dotacja wyniesie do 40 złotych + 15 złotych „dodatku na czas pandemii” (w Niemczech 12 euro + 5 euro) na dzień i osobę. W przypadku zakwaterowania w schroniskach młodzieżowych lub placówkach kształceniowych wysokość stawki to maks. 90 złotych + 30 złotych „dodatku na czas pandemii” (w Niemczech 30 euro + 10 euro) na dzień i osobę. Dodatkowo można otrzymać także dofinansowanie do honorarium pośrednika językowego i do kosztów podróży.
 
"Zostańmy w kontakcie 4x3"
Jeśli polsko-niemieckie partnerstwo chciałoby wyrazić swoje poparcie dla pokoju i zorganizować akcję humanitarną lub społeczną (w ramach spotkania młodzieży lub w miejscu swojej siedziby), może ubiegać się o dofinansowanie kosztów projektu w kwocie do 3000 złotych lub 1000 euro.
15-03-2022

Zaproszenie do udziału w projekcie

Ilustracja do informacji: Zaproszenie do udziału w projekcie
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. zaprasza aktywnych zawodowo mieszkańców woj. lubuskiego do udziału  w Projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich „REHABILITACJA DROGĄ DO UTRZYMANIA ZDROWIA I AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ LUBUSZAN”.
 
 
Projekt zakłada kompleksowe działania takie jak: zabiegi rehabilitacyjne, poradnictwo medyczne, edukację zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne, które mają na celu nie tylko przywrócenie i utrzymanie zdolności zawodowych, ale również  kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych oraz pozytywnych zmian w stylu życia.
 
Z projektu mogą skorzystać mieszkańcy Województwa Lubuskiego w wieku aktywności zawodowej:
- osoby pracujące, które z powodu schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego związanych ze sposobem wykonywania pracy, skutków wypadków przy pracy, lub chorób zawodowych odczuwają ograniczenia w wykonywaniu pracy lub są zagrożone utratą zdolności do pracy ( w tym uczniowie szkół o profilu zawodowym odbywający praktyczną naukę zawodu)
- osoby pozostające bez zatrudnienia, ale poszukujące i zainteresowane podjęciem pracy, mające problem z powrotem na rynek pracy z powodu w/w schorzeń, u których rokowanie co do odzyskania sprawności i zdolności do pracy jest pozytywne.
 
W ramach projektu zapewniamy kompleksową rehabilitację medyczną, poradnictwo medyczne edukację zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne.
 
Gwarantujemy bezpłatną i szybką ścieżkę rehabilitacyjną.
 
Szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie www.womp.gorzow.pl, pod nr telefonu 95 7208379 oraz w siedzibie Ośrodka przy ul. Fabrycznej 70.
 
 
Czas trwania projektu 01.03. 2022 r. -  30.06.2023 r.
 
Kontakt / Informacja / Rejestracja: (8.00 do 15.00) lub osobiście w Zakładzie Rehabilitacji
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
ul. Fabryczna 70
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 83 79 lub 95 7202 303
 
Uczestnictwo w programie jest bezpłatne/szczegóły na www.womp.gorzow.pl
 
Partnerzy projektu
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Neurologiczna Belon, Krynicka, Sobkowiak- Osińska Lekarze Spółka Partnerska
Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp.
15-03-2022

Od środy, 16 marca, uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie nr PESEL

Ilustracja do informacji: Od środy, 16 marca, uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie nr PESEL
Zgodnie z treścią przepisów ustawy opublikowanej w sobotę w Dzienniku Ustaw obywatele Ukrainy będą mogli przebywać legalnie w Polsce przez 18 miesięcy liczonych od 24 lutego 2022 r. jeśli osoby te wjechały legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio przez ukraińsko-polską granicę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski.
 
PESEL – czy jest on niezbędny?
 
Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdej osobie urodzonej w Polsce, będącej obywatelem Polski lub, w określonych przypadkach, także cudzoziemcom. 
 
Numer PESEL nadawany jest z urzędu w następujących sytuacjach:przez polski urząd stanu cywilnego przy sporządzaniu aktu urodzenia dla dziecka urodzonego na terytorium Polski. Dotyczy to dzieci obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i członków ich rodzin, którzy mieszkają w Polsce, w związku z tym, że uzyskali prawo stałego pobytu oraz cudzoziemców, którzy uzyskali:
  1. prawo stałego pobytu lub zezwolenie na pobyt stały,
  2. zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  3. status uchodźcy, ochronę uzupełniającą albo azyl,
  4. zgodę na pobyt tolerowany,
  5. ochronę czasową,
  6. zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,
  7. przez urząd gminy przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy – dla obywateli Polski, którzy nie mają numeru PESEL,
  8. przez urząd gminy przy ubieganiu się o dowód osobisty – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL,
  9. przez krajowy urząd paszportowy przy ubieganiu się o paszport – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL,
  10. przez konsula RP przy ubieganiu się o paszport – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą, nie mają numeru PESEL i składają wniosek o wydanie paszportu w konsulacie.
Cudzoziemiec dostanie PESEL  jeśli zamelduje się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni, złoży wniosek w urzędzie gminy. Z numeru PESEL można wyczytać datę urodzenia oraz płeć. PESEL jest przydatny m.in. do:
  • •                korzystania z opieki zdrowotnej i szczepień,
  • •                założenia konta w banku,
  • •                zapisania dziecka do szkoły,
  • •                korzystania ze świadczeń pomocowych dla uchodźców
Kto może wnioskować o PESEL w związku z wojną w Ukrainie?
Wniosek o PESEL może złożyć każdy, to:
  • •                przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi,
  • •                zgłosi się (złoży wniosek) do dowolnego urzędu gminy.
Formularz wniosku o PESEL
Formularz wniosku można znaleźć na stronie:
Formularze są dwujęzyczne tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie.
Dane, które należy wpisać  we wniosku to:
  • •                imię i nazwisko,
  • •                data i miejsce urodzenia,
  • •                kraj urodzenia i obywatelstwo,
  • •                data wjazdu do Polski,
  • •                ukraiński numer ewidencyjny ‒ jeżeli wnioskodawca go posiada,
  • •                aby uzyskać profil zaufany – dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.
W sytuacji kiedy wniosek wypełniany jest w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 r.ż.), podaje się również dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Dokumenty do wniosku o PESEL
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL trzeba będzie okazać:
  • •                dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości
  • •                w przypadku osób poniżej 18 r.ż. – także dokument potwierdzający urodzenie
  • •                może być to także dokument unieważniony
  • •                w przypadku braku dokumentów będzie trzeba złożyć oświadczenie, (oświadczenia będzie skuteczne tylko wtedy kiedy okaże się że wnioskujący nie ma dokumentu tożsamości. Oświadczenie będzie nieskutecznie w sytuacji kiedy okaże się że  po weryfikacji z systemem Straży Granicznej osoba wnioskująca jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości).
Do wniosku potrzebne będzie też zdjęcie, które musi spełniać określone w prawie wymagania.
 
 
15-03-2022

Święto tańca i młodzieńczej energii

Ilustracja do informacji: Święto tańca i młodzieńczej energii
Prawie 800 osób oklaskiwało taneczne uzdolnienia młodych artystów ze Studia Tańca Gold, którzy w sobotę, 12 marca, razem ze swoimi licznymi fanami świętowali dziesięciolecie zespołu. Gratulacje i podziękowania złożył im m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Przygotowania do jubileuszowych koncertów trwały kilka miesięcy. Ich efekty przerosły najśmielsze oczekiwania licznych przyjaciół zespołu, którzy dwukrotnie szczelnie wypełnili salę kinowo-widowiskową Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Oba występy zespołu Gold (pol. Złoto) okazały się maratonem radości, udanej zabawy i burzliwych oklasków, którymi publiczność nagradzała występy młodych artystów. Międzyrzeckie „złotka” błyszczały na scenie jak gwiazdy estrady. Błyskawicznie skradły serca widzów, zaskakując ich kolejnymi perfekcyjnie wykonanymi układami choreograficznymi. – Jesteście artystyczną wizytówką gminy. Promujecie Międzyrzecz na festiwalach w całej Polsce i poza jej granicami. Serdecznie Wam za to dziękuję – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podziękował pomysłodawcom i organizatorom tanecznego widowiska oraz rodzicom artystów. Złożył też gratulacje, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów instruktorce i założycielce zespołu Wioletcie Robak-Gabarkiewicz. Wręczając jej ogromy bukiet kwiatów zaznaczał, że jest założycielką oraz „mamą” zespołu i ponad stu tancerzy, którzy rozwijają w Goldzie swoje artystyczne uzdolnienia. Tancerze odwdzięczyli się burmistrzowi pisemnym podziękowaniem za wsparcie ze strony władz gminy
 
Koncerty w równie dowcipny, co profesjonalny sposób prowadzili Magdalena Kiersztan i Maciej Wajman. Gości i artystów przywitała także dyrektor MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy, która od samego początku wpiera zespół i instruktorkę w artystycznej działalności. Oprócz międzyrzeckich „złotek” na scenie zaprezentowali się tancerze siostrzanych zespołów Remix ze Skwierzyny i Międzychodu, prowadzonych przez W. Robak-Gabarkiewicz.
 
W pierwszym koncercie uczestniczyła też grupa uchodźców z Ukrainy – w tym dzieci, którzy w ostatnich dniach znaleźli schronienie w naszej gminie.
 
Kolejną artystyczną odsłoną tanecznego widowiska był koncert Michała Szczygła, który oklaskiwali zarówno dorośli, jak i młodzi tancerze. Niespodzianką był dla nich na koniec ogromny i pyszny tort, ufundowany przez R. Lorenza. – Wspaniałe widowisko i w dodatku perfekcyjnie przygotowane – komentowali zgodnie mieszkańcy.
15-03-2022

Znajdź pracę dzięki Funduszom Europejskim

Ilustracja do informacji: Znajdź pracę dzięki Funduszom Europejskim
Webinar pt. Szkolenia, staże i motywacja do działania – znajdź pracę dzięki Funduszom Europejskim.
 
 
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online nt. projektów dla osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
 
O spotkaniu
 
Podczas spotkania:
  • omówimy założenia projektów, które dotyczą m.in. szkoleń, płatnych staży, doradztwa zawodowego;
  • powiemy, do kogo się zgłosić oraz jakie należy przygotować dokumenty.
 
Dla kogo
 
Zapraszamy osoby od 15. roku życia, które nie pracują i nie są zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy.
 
Kiedy i gdzie
 
W czwartek 17 marca 2022 r. od 10:00 do 11:00 na platformie ClickMeeting.
 
Jak się zgłosić
 
Ważne!
  • Jeśli masz pytania w sprawie spotkania, zadzwoń: 68 4565 535.
  • Po zarejestrowaniu się, otrzymasz link do webinaru, ale liczba miejsc jest ograniczona. W webinarze weźmie udział pierwszych 50 osób, które zalogują się przez link w dniu webinaru.
 
Zapraszamy!
 
Organizatorzy
 
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze,
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze.
 
Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. 119.1 z 4 maja 2016 r.) informujemy, że:
  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Województwo Lubuskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra,
  2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych: e-mail,
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w związku z rekrutacją i udziałem w webinarze, w tym jego nagraniem, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych,
  4. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do momentu wycofania zgody,
  5. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych, prawo do przenoszenia swoich danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawia zgody przed jej cofnięciem,
  6. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego,
  7. podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne w związku z rekrutacją i udziałem w webinarze, w tym jego nagraniem.
 
Pozostałe informacje nt. przetwarzania danych osobowych, w tym dotyczące praw osób i kontaktu do Inspektora Ochrony Danych, dostępne są na stronie https://bip.lubuskie.pl/691/Ochrona_Danych_Osobowych/
14-03-2022

Apel do Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Apel do Mieszkańców
Przyjąłeś pod swój dach uchodźców z Ukrainy? Pomóż im w rejestracji i nadaniu nr PESEL (nr PESEL będą nadawane od środy, 16 marca, w Urzędzie Miejskim).
14-03-2022

Szukamy osób znających język ukraiński, lub rosyjski

Ilustracja do informacji: Szukamy osób znających język ukraiński, lub rosyjski
W związku ze wzrostem liczby uchodźców  z Ukrainy i związanymi z tym procedurami administracyjnymi (rejestracją uchodźców i nadawaniem im nr PESEL) osoby znające język ukraiński, lub rosyjski proszone są o kontakt z Urzędem Miejskim (nr tel. 95 742 69 36).
 
 
11-03-2022

Nowy wyjazd przyśpieszy akcje strażaków z Obrzyc

Ilustracja do informacji: Nowy wyjazd przyśpieszy akcje strażaków z Obrzyc
Podczas ostatniej wizyty w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego burmistrz Remigiusz Lorenz zgłosił wniosek o utworzenie bezpośredniego wyjazdu na ul. Długą dla wozu bojowego strażaków-Ochotników z Obrzyc. – Przyśpieszy to wyjazd strażaków do akcji ratowniczo-gaśniczych – uzasadniał pomysł.
 
Burmistrz spotkał się w Zielonej Górze z członkiem zarządu województwa Tadeuszem Jędrzejczakiem, dyrektorem departamentu geodezji Romanem Bąkiem, dyrektorem departamentu ochrony zdrowia Tomaszem Wróblewskim oraz dyrektorem Szpitala Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Ewą Lewicką-Michalewską. Jednym z tematów było utworzenie bezpośredniego wyjazdu na ul. Długą dla pojazdu strażaków-ochotników z jednostki OSP w Międzyrzeczu-Obrzycach. Dlaczego poruszył ten temat akurat w Urzędzie Marszałkowskim? Odpowiedź jest prosta. Remiza strażaków znajduje się na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, który podlega marszałkowi naszego województwa.
 
-Teraz ruszając do akcji ratowniczo-gaśniczej strażacy z Obrzyc muszą wyjeżdżać przez główną bramę. Jadą między budynkami szpitala bardzo wolno, bez sygnałów dźwiękowych i świetlnych, co spowalnia wyjazd oraz ma wpływ na czas dojazdu i przystąpienie do działań ratowniczo-gaśniczych. Utworzenie bezpośredniego wyjazdu przyśpieszy ich wyjazdy, co będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – mówi.
 
Utworzenie dodatkowego wjazdu nie powinno być większym problemem. Remiza OSP znajduje się przy uliczce, która prowadzi bezpośrednio do ogrodzenia między terenem szpitala i ul. Długą.
 
Samorządowiec występował w Zielonej Górze w podwójnej roli. Burmistrza oraz strażaka-ochotnika. Jest bowiem prezesem gminnych struktur straży ochotniczej i jednocześnie członkiem prezydium zarządu powiatowego OSP, a jego macierzystą jednostka jest właśnie OSP w Międzyrzeczu-Obrzycach