Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Termomodernizacja remizy z wykorzystaniem OZE

29-05-2024

Termomodernizacja remizy w Obrzycach zakończona!

Ilustracja do informacji: Termomodernizacja remizy w Obrzycach zakończona!
Gmina Międzyrzecz zakończyła realizację zadania związanego z termomodernizacją remizy OSP Międzyrzecz-Obrzyce. Inwestycja została dofinansowana w ramach programu "Nowoczesna Remiza" w formie umarzalnej pożyczki pochodzącej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Wartość całości inwestycji wyniosła 793.744,31 zł.
W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono kompleksową termomodernizację obiektu remizy oraz wyposażono ją w panele fotowoltaiczne. Działania te pozwoliły na zmniejszenie zapotrzebowania na energię na poziomie ponad 80% w stosunku do stanu sprzed termomodernizacji. 
Oprócz poprawy właściwości energetycznych remizy, zadbano także m.in. o kwestie efektywności i sprawności funkcjonowania jednostki. Na potrzeby OSP zakupiony został nowoczesny system selektywnego alarmowania. Wykonano także utwardzenie dojazdu i strefy manewrowej przed obiektem, co znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo związane z wyjazdem do akcji. 
W projekcie przewidziano także działania edukacyjne. Strażacy z obrzyckiej OSP zorganizowali dla dzieci i młodzieży z SP4 ciekawe zajęcia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom środowiska, prezentacji sprzętu pożarniczego i pierwszej pomocy przedmedycznej.  
 
Sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
w formie pożyczki, w kwocie 450.000 zł

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27-05-2024

Termomodernizacja remizy z wykorzystaniem OZE oraz rozbudowa w zakresie reorganizacji wyjazdu na potrzeby OSP Międzyrzecz – Obrzyce

Ilustracja do informacji: Termomodernizacja remizy z wykorzystaniem OZE oraz rozbudowa w zakresie reorganizacji wyjazdu na potrzeby OSP Międzyrzecz – Obrzyce
Wartość inwestycji: 793.744,31 zł
Dofinansowanie w formie umarzalnej pożyczki: 450.000,00 zł
 
W ramach projektu zrealizowano następujący zakres prac:
  1. Termomodernizacja obiektu remizy.
  2. Utwardzenie dojazdu i placu manewrowego przy remizie.
  3. Instalacja selektywnego systemu alarmowego.
  4. Instalacja paneli fotowoltaicznych.
  5. Wykonanie doziemnej sieci elektroenergetycznej. 
 
Sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
w formie pożyczki, w kwocie 450.000 zł

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

07-11-2022

Remiza OSP w Obrzycach doczeka się kompleksowego remontu

Ilustracja do informacji: Remiza OSP w Obrzycach doczeka się kompleksowego remontu
Gmina dostała promesę na 450 tys. zł. – Pieniądze przeznaczymy na kompleksowy remont remizy strażackiej w Międzyrzeczu-Obrzycach – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Międzyrzecz jest jedną z dziesięciu lubuskich gmin, którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przyznał promesy na remonty obiektów strażackich w ramach programu „Nowoczesna Remiza”. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w piątek, 4 listopada, przed remizą strażacką w Międzyrzeczu-Obrzycach. Jedną z promes Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski i prezes WFOŚiGW Mariusz Herbut przekazali burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi i prezesowi obrzyckiej jednostki OSP Andrzejowi Szyszce.
 
- Promesa opiewa na 450 tys. zł, które przeznaczymy na remont obiektu. Remiza zostanie ocieplona, wybudujemy przed nią nowy plac manewrowy. Bardzo ważna będzie też zmiana sposobu ogrzewania. Piec gazowy zastąpi pompa ciepła, zasilana prądem z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych – wylicza burmistrz, który jest strażakiem w OSP w Obrzycach i jednocześnie prezesem OSP w naszej gminie.
 
Oprócz samorządowców i prezesów jednostek straży ochotniczej w uroczystości wzięli udział m.in. komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryk Maruszak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Marek Koperwas, gminny komendant OSP Dariusz Surma i strażacy z Obrzyc.
 
Pierwsza rata wpłynie na konto gminy wiosną przyszłego roku. – Mamy sześć lat na realizację tej inwestycji. To pożyczka, ale po zakończeniu remontu będziemy mogli wystąpić o umorzenie 40 procent tej kwoty – dodaje burmistrz.