Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

16-09-2021

Oferta organizacji pozarządowej

Ilustracja do informacji: Oferta organizacji pozarządowej
Burmistrz Międzyrzecza informuje, że do tutejszego Urzędu wpłynęła oferta Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna na realizację zadania publicznego obejmującego działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego: Konferencja „Spotkanie z historią – rola Międzyrzecza w inscenizacji Państwa Piastów”.
 
Materiały w załącznikach
 
 
 
 
 
15-09-2021

Zaszczepił w nas marzenia o gwiazdach

Ilustracja do informacji: Zaszczepił w nas marzenia o gwiazdach
Życie i twórczość Stanisława Lema były tematem prelekcji, wygłoszonej wczoraj w muzeum przez miłośniczkę literatury i historii Marię Marciniak. Autorce podziękowały i złożyły gratulacje m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg i sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka. 

Prelekcji o pisarzu, eseiście i filozofie Stanisławie Lemie wysłuchało prawie 30 miłośników literatury. Jak podkreślał dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego Andrzej Kirmiel, autor „Cyberiady” i „Solaris”  był najwybitniejszym polskim pisarzem XX w. – Jego książki ukazały się w łącznym nakładzie wynoszącym ponad 30 milionów egzemplarzy – podkreślał.
 
Autorką prelekcji była międzyrzecka poetka Maria Marciniak, która w ciągu ostatnich kilku lat  - jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa – zorganizowała w muzeum kilka podobnych wydarzeń artystyczno-kulturalnych, m.in. wieczorki poetycko-muzyczne, czy 80-minutową podróż po historii rowerów. Dyrektor muzeum uhonorował ją za to tytułem „Honorowego Kustosza Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej”, natomiast obecna na spotkaniu wicestarosta Zofia Plewa złożyła jej gratulacje i wręczyła bukiet kwiatów.
 
Autorka zaznaczyła, że 2021 rok jest Rokiem Lema, a dzień wcześniej obchodziliśmy setną rocznicę urodzin pisarza. W bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom spotkania jego życie i twórczość. Dzieciństwo w Lwowie oraz życie w powojennym Krakowie, gdzie debiutował jako pisarz powieścią Astronauci. Zaznaczała, że odkrył przed Polakami i spopularyzował fantastykę naukową. Był także eseistą i filozofem. 
 
Uczestnicy podziękowali M. Marciniak gromkimi brawami. Gratulacje złożyły jej także zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg oraz sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka, która jest członkinią Rady Muzeum. Urzędniczki wręczyły autorce prelekcji bukiety kwiatów oraz ufundowane przez burmistrza Remigiusza Lorenza drobne upominki. – Ma Pani fantastyczną pasję, którą zaraża Pani nas wszystkich – mówiła A. Śnieg.
15-09-2021

Nie spisałeś się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?

Ilustracja do informacji: Nie spisałeś się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?
Pamiętaj udział w spisie jest obowiązkowy. Przyjdź do Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu: Rynek 1, parter i spisz się z pomocą pracowników Gminnego Biura Spisowego.
 
 
 
Czekamy na Ciebie w dniach od 20 do 24 września br. oraz 27 do 30 września br. w godz. 11.00 do 17.00.
14-09-2021

Wokół „dwójki” powstaje nowe ogrodzenie. Dziękujemy rodzicom!

Ilustracja do informacji: Wokół „dwójki” powstaje nowe ogrodzenie. Dziękujemy rodzicom!
Dobiega końca budowa ogrodzenia wokół Szkoły Podstawowej nr 2. – Dziękuję dyrekcji szkoły oraz rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w realizacje tej inwestycji – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.

Stare, nieestetyczne ogrodzenie wokół „dwójki” zastępują metalowe przęsła. – To jedna z kilku tegorocznych inwestycji oświatowych w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz. – Jest realizowana dzięki znakomitej współpracy gminy z dyrekcją szkoły i rodzicami uczniów. To przykład, że sprawy naszej gminy potrafią integrować mieszkańców w myśl zasady, iż razem możemy więcej.
 
Samorządowiec podkreśla, że stare ogrodzenie rozebrane zostało przy wydatnej pomocy mieszkańców, którzy następnie rozkuli fundamenty i wylali nowe. – Dlatego koszt inwestycji wyniósł niespełna 90 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel zabezpieczyli nasi radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które były i są nadal zaangażowane w rozbiórkę starego oraz budowę nowego ogrodzenia – dodaje R. Lorenz. 
14-09-2021

Konkurs „Społecznik Roku”

Ilustracja do informacji: Konkurs „Społecznik Roku”
Pismo wojewody Władysława Dajczaka w sprawie jubileuszowej XX edycji konkursu „Społecznik Roku”.
 
 
Z przyjemnością informuję o rozpoczęciu XX – Jubileuszowej - edycji Konkursu Wojewody Lubuskiego – „Społecznik Roku" - w pomocy społecznej województwa lubuskiego.
 
Główną ideą konkursu – jest motywowanie do działania, kultywowanie wartości oraz promowanie lokalnych inicjatyw, rozwiązań, postaw zasługujących na wyróżnienie w obszarze pomocy społecznej.
 
Miniony – wymagający dla Nas Wszystkich – okres, pokazał jak ważne jest zaangażowanie drugiego człowieka. Tym samym, będzie mi niezmiernie miło docenić pracę osób, organizacji, instytucji z Państwa terenu, które „niosą bezinteresowną pomoc”, a swoją postawą przyczyniają się do poprawy sytuacji – innych – słabszych, często samotnych, schorowanych czy wykluczonych.
 
Wzorem ubiegłych lat, do Konkursu mogą przystąpić osoby, instytucje, organizacje, które przyślą wniosek opisujący działania w obszarze wsparcia społecznego.
 
Myślą przewodnią tegorocznej edycji Konkursu jest sentencja Alberta Schweitzera  -
„To, co  możesz uczynić jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu,                                      ale właśnie jest tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu.”
 
Szczegółowe informacje o Konkursie, w tym regulamin i druk wniosku (do pobrania), znajdziecie Państwo na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
 
Wnioski konkursowe (z dopiskiem „Społecznik Roku”), przyjmuje Wydział Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. ul. Jagiellończyka 8 w terminie do 22 października 2021 r. Dokumenty można dostarczyć osobiście, przesłać pocztą lub elektronicznie na adres: e-mail
 
Rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się tradycyjnie w listopadzie br. podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, których przebieg uzależniony będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej.
Mile widziane będą wnioski dot. działań związanych z przeciwdziałaniem COVID – 19.
Liczę na Państwa zaangażowanie. Serdecznie zachęcam do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. 
                                                          
Z poważaniem  
WOJEWODA LUBUSKI
Władysław Dajczak 
13-09-2021

Święto Czarnej Dywizji w międzyrzeckimi akcentami

Ilustracja do informacji: Święto Czarnej Dywizji w międzyrzeckimi akcentami
Żołnierze z Międzyrzecza wzięli udział w obchodach święta 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Uczestniczył w nich także burmistrz Remigiusz Lorenz, który osobiście złożył gratulacje dowódcy dywizji gen. dyw. Piotrowi Trytkowi.
 
 
Uroczystość odbyła się 11 września w na placu im. Generała Maczka w Żaganiu, gdzie stacjonuje m.in. sztab i pododdziały 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która od koloru beretów noszonych przez jej żołnierzy nazywana jest także Czarną Dywizją. Jednym z jej bojowych ogniw jest 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, dlatego w Święcie Dywizji wzięli udział m.in. międzyrzeccy żołnierze oraz burmistrz naszego miasta Remigiusz Lorenz.
 
Po wręczeniu najlepszym żołnierzom i pracownikom cywilnym odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie, na ul. Dworcowej odbyła się defilada pojazdów. Przed trybuną honorową przejechały m.in. czołgi Leopard, PT 91 oraz kierowane przez żołnierzy z Międzyrzecza kołowe transportery opancerzone Rosomak.
 
Po oficjalnej uroczystości i defiladzie burmistrz Remigiusz Lorenz spotkał się z dowódcą dywizji gen. dyw. Piotrem Trytkiem. W przekazanym generałowi liście gratulacyjnym samorządowiec zaznaczał, że Święto Dywizji odbywa się w przededniu 338. rocznicy Bitwy pod Wiedniem – jednego z największych zwycięstw polskiego oręża. Podziękował dowódcy za wzorową wręcz współpracę międzyrzeckiej brygady z władzami miasta oraz podkreślał rolę „siedemnastej’ w życiu społecznym i gospodarczym Gminy Międzyrzecz.
13-09-2021

Narodowy Spis Powszechny: Wydłużono godziny pracy infolinii spisowej!

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny: Wydłużono godziny pracy infolinii spisowej!
Zadzwoń pod numer 22 279 99 99 i weź udział w spisie powszechnym. Czekamy na Ciebie każdego dnia (nawet w soboty i niedziele!) w godzinach od 8:00 do 20:00.
 
 
 
Pamiętaj, #SpisPowszechny trwa tylko do 30  września i jest obowiązkowy. Spisać możesz się również przez Internet na Spis.gov.pl lub w punkcie spisowym.

Więcej: https://spis.gov.pl/infolinia_spisowa/
10-09-2021

Eksperci biorą pod lupę jezioro Głębokie

Ilustracja do informacji: Eksperci biorą pod lupę jezioro Głębokie
Fachowcy ze Szczecina mają wyjaśnić przyczyny wysychania jeziora Głębokie oraz ustalić, czy - i ewentualnie w jaki sposób - można zahamować dalszy spadek poziomu wody w tym akwenie.
 
 
O wysychaniu jez. Głębokie koło Międzyrzecza informujemy już od dłuższego czasu w mediach społecznościowych oraz piszą o tym regionalne i krajowe media. Przypominamy, że w ciągu ostatnich 20 lat jego poziom obniżył się o ponad jeden metr. Przyczyny tego zjawiska mają ustalić eksperci z firmy Piotr Baliński Projekt ze Szczecina, która wygrała ogłoszony przez powiat przetarg. Przed kilkoma dniami starosta Agnieszka Olender podpisała umowę na opracowanie dokumentacji.
 
Za dokumentację zapłacą gmina Międzyrzecz i Lubuski Urząd Wojewódzki.  Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że właścicielem akwenu jest Skarb Państwa, a jego zarządcą starosta. – Wysychają także inne akweny w naszym regionie. To globalne zjawisko. W przypadku Głębokiego dotyczy jednak mieszkańców naszej gminy i turystów, dlatego chętnie pomożemy właścicielowi i zarządcy w zdiagnozowaniu przyczyn wysychania jeziora. Dopiero na podstawie rzetelnych badań będzie wiadomo, czy i ewentualnie w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku – zaznacza R. Lorenz.
 
Po podpisaniu umowy w starostwie odbyło się również pierwsze spotkanie przedstawicieli firmy z gminnymi radnymi oraz pracownikiem Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu. – Spotkanie miało bardzo merytoryczny przebieg – podkreśla Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie. 
10-09-2021

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed burzami z gradem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Polski Instytut Badawczy ostrzega przez burzami z gradem i wiatrem dochodzącym w porywach do 70 km na godzinę we wszystkich powiatach woj. lubuskiego od godz. 17.00 w piątek, 10 września, do godz. 1.00 w nocy w sobotę.
10-09-2021

Narodowy Spis Powszechny: Seniorze, skorzystaj z infolinii

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny: Seniorze, skorzystaj z infolinii
Bywa i tak, że seniorowi zdrowie nie pozwala na opuszczenie mieszkania i nie dysponuje komputerem z dostępem do Internetu, a z różnych stron słyszy, że #SpisPowszechny jest obowiązkowy. W takim przypadku można zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora).
 
 
Jak spisać się przez telefon? To proste- wystarczy zadzwonić na numer 22 279 99 99, a następnie:
wybierając 1 – spisać przez telefon
wybierając 2 – uzyskać wszelkie informacje na temat spisu oraz zweryfikować tożsamość rachmistrza.
 
W trakcie wywiadu telefonicznego rachmistrz zada Wam seniorzy tylko pytania z formularza, nie zapyta o Wasz majątek, cenne rzeczy, dokumenty bankowe czy pamiątki rodzinne itp. Po spisie przez telefon już nikt seniorzy do Was w sprawie spisu nie przyjdzie, ani nie zadzwoni. Jeżeli tak się stanie zawiadomcie niezwłocznie policję.
 
Do końca września br. infolinia spisowa będzie pracować w następujących terminach:
1. 6-11 września w godz. od 8:00 do 18:00
2. 12 września infolinia jest nieczynna
3. 13-30 września od 8:00 do 20:00
Nie czekajcie ze spisaniem się do ostatniego dnia spisu, czyli do 30 września br.
Zadzwońcie na infolinię i spiszcie się już dziś!
1 2 3 4 5 6 ... 255