Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

16-04-2021

Informacja o sesji Rady Miejskiej

Ilustracja do informacji: Informacja o sesji Rady Miejskiej
Na podstawie art. 11b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 18 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. informuję, że 27 kwietnia 2021 r. o godz.8.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu odbędzie się XXXV sesja Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
 
 
Porządek obrad:
 
 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
 2. Porządek obrad.
 3. Sprawozdania z działalności spółek gminnych: Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Zakładu Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów „PUBR” za 2020 rok.
 4. Podjęcie uchwały w sprawie planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2021-2024 (projekt nr 1).
 5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 2).
 6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 3).
 7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 4).
 8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 5).
 9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 6).
 10. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 7).
 11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 8).
 12. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu części nieruchomości zabudowanej na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 9).
 13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 10).
 14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu części nieruchomości zabudowanej na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 11).
 15. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości na czas nieokreślony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 12).
 16. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2021 (projekt nr 13).
 17. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Międzyrzecz na lata 2021-2030 (projekt nr 14).
 18. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej na okres do 3 lat (projekt nr 15).
 19. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej na okres do 3 lat (projekt nr 16).
 20. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości gruntowej na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 17).
 21. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 18).
 22. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości gruntowej na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 19).
 23. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy części nieruchomości gruntowej na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia tej umowy (projekt nr 20).
 24. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wykazu kąpielisk oraz sezonu kąpielowego na terenie Gminy Międzyrzecz na rok 2021 (projekt nr 21).
 25. Podjęcie uchwały w sprawie powołania doraźnej Komisji Rady Miejskiej w Międzyrzeczu (projekt nr 22).
 26. Raport z działań Gminy Międzyrzecz na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii w 2020 roku.
 27. Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny.
 28. Informacja Starosty Międzyrzeckiego na temat funkcjonowania Szpitala Międzyrzeckiego Sp. z o.o.
 29. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
 30. Informacja Przewodniczącego Rady o działalności w okresie międzysesyjnym.
 31. Interpelacje i zapytania na piśmie.
 32. Wnioski dotyczące organizacji pracy Rady i informacje.
 33. Zamknięcie obrad sesji
Przewodnicząc Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
Katarzyna Budych
16-04-2021

Narodowy Spis Powszechny

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny
Przypominamy o obowiązku samospisania. 
 
To właśnie dzięki Narodowym Spisom Powszechnym wiemy, że…
???? Lubuszanie w wieku 13 lat i więcej najczęściej posiadali wykształcenie średnie i policealne (wg wyników NSP 2011 r.).
???? Wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym dominowali mężczyźni, natomiast z wyższym - kobiety.
Jak w ciągu dekady zmieniła się struktura ludności według wykształcenia dowiemy się po opracowaniu wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
#NSP2021
15-04-2021

Nowym dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej została Ewelina Niwald

Ilustracja do informacji: Nowym dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej została Ewelina Niwald
Nowa Pani dyrektor spotkała się dziś z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej. – Jest osobą kompetentną i doświadczoną – zapewniał burmistrz Remigiusz Lorenz.

Podczas dzisiejszego spotkania z pracownikami nowa dyrektor Ewelina Niwald podkreślała, że pomoc społeczna jest skuteczna, kiedy przynosi rezultaty. Zapewniała, że pracownicy mogą liczyć na jej wsparcie. Burmistrz Remigiusz Lorenz akcentował, że jest osobą doświadczoną i kompetentną. – Ostatnio kierowała Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubniewicach, a wcześniej poznała arkana tej trudnej służby jako pracownik socjalny – dodał.
 
Burmistrz zaznaczał, praca socjalna i pomoc społeczna to bardzo ważne oraz wrażliwe dziedziny życia społecznego. Podziękował pracownikom za ich wielkie serca i zaangażowanie w niesienie pomocy mieszkańcom naszej gminy. – Indywidualne gratulacje złożył Marlenie Czekale-Dąbrowskiej, która przez ostatnie miesięcy pełniła obowiązki dyrektora OPS. – Znakomicie wywiązała się Pani z tego zadania – mówił.
 
Ośrodek wspiera osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. Placówce podlegają też Dom Dziennego Pobytu Senior+ oraz noclegownia dla bezdomnych.
 
E. Niwald zastąpiła Marię Górną, która przed kilkoma miesiącami przeszła na emeryturę – po 40 latach pracy, w tym sześciu na stanowisku dyrektora międzyrzeckiego OPS.
15-04-2021

Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań i wygraj atrakcyjne nagrody w Loterii Spisowej

Ilustracja do informacji: Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań i wygraj atrakcyjne nagrody w Loterii Spisowej
Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań i wygraj atrakcyjne nagrody w Loterii Spisowej.

Główną nagrodą jest samochód osobowy.  Po zakończeniu samospisu internetowego, masz możliwość wygenerowania kodu, który niezbędny będzie do udziału w loterii. Rejestracja kodów rozpocznie się 22 kwietnia br., a pierwsze losowanie bonów podarunkowych o wartości 1000 i 500 zł już 7 maja br.
 
Losowanie głównej nagrody odbędzie się 14 lipca br. Dlatego spisz się już dziś przez Internet i weź udział w Loterii Spisowej.
 
13-04-2021

Umów się na wizytę w Urzędzie Skarbowym

Ilustracja do informacji: Umów się na wizytę w Urzędzie Skarbowym
Załatwiaj swoje sprawy przez e-Urząd Skarbowy, a wizytę w urzędzie umawiaj na podatki.gov.pl
 
 • Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić on-line, m.in. przez serwis e-Urząd Skarbowy.
 • Jeśli musisz przyjść do urzędu skarbowego, umów wcześniej wizytę.
 • Obie usługi dostępne są na podatki.gov.pl. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.
 
13-04-2021

Uwaga: Przymrozek!

Ilustracja do informacji: Uwaga: Przymrozek!
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed przymrozkiem w ośmiu powiatach woj. lubuskiego. M.in. w powiecie międzyrzeckim.
 
 
W nocy z wtorku na środę. od godz. 23.00 do 7.00 rano,  temperatura spadnie do –1 stopnia Celsjusza (przy gruncie do – 3 stopni Celsjusza). 
 
12-04-2021

Kolejowe okno na świat

Ilustracja do informacji: Kolejowe okno na świat
Międzyrzecz i Świebodzin łączy m.in. trasa szybkiego ruchu S3. Ich włodarze liczą, że kolejnym zwornikiem łączącym oba miasta będzie również linia kolejowa. – Planowana linia będzie jednym z odcinków Magistrali Zachodniej, która ma być kręgosłupem kolejowym regionu i jednym z filarów rozwoju naszej gminy – mówi burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
Nowa magistrala kolejowa była tematem wideokonferencji, w której wzięło udział kilku lubuskich samorządowców. M.in. wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Szymankiewicz oraz burmistrzowie Świebodzina Tomasz Sielicki i Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
- Chcemy połączyć Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę nową linią przez Skwierzynę, Międzyrzecz, Świebodzin i Sulechów. Obie stolice naszego regionu mając wprawdzie połączenie kolejowe, ale przez położony na uboczu Zbąszynek, co wydłuża czas przejazdu, a w dodatku trasa omija centrum regionu – zaznacza R. Lorenz.
 
Międzyrzecz nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego ze Świebodzinem. Zdaniem R. Lorenza, budując torowisko między sąsiadującymi ze sobą miastami można wykorzystać dawną linię z Międzyrzecza do Toporowa, która obecnie jest przejezdna tylko na kilkukilometrowym odcinku do Nietoperka.
 
Burmistrz podkreśla, że na nowej linii oprócz pociągów pasażerskich kursować będą mogły także składy towarowe. - To bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta i turystów, ale przede wszystkim dla międzyrzeckich zakładów pracy. Transport kolejowy będzie sporym ułatwieniem dla miejscowych firm oraz magnesem dla inwestorów – podkreśla.
 
Magistrala ma być alternatywą dla ruchu kołowego. - Mamy znakomite położenie i musimy w pełni je wykorzystać. Naszymi atutami są obecnie trasa S3 i pobliskie węzły na autostradzie A2. Wybudowanie magistrali będzie kolejnym oknem na świat dla miasta i naszych firm. Ożywi stację kolejową w Międzyrzeczu, a przedsiębiorcom ułatwi import materiałów potrzebnych do produkcji i eksport swoich wyrobów – mówi międzyrzecki samorządowiec.
 
Nowa linia ma być także gospodarczym kręgosłupem województwa lubuskiego. Świebodzin i Międzyrzecz tworzą tzw. Miejski Obszar Funkcjonalny. Oba miasta mają podobne plany i perspektywy rozwoju gospodarczego. - Dzięki utworzeniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego będziemy mogli się ubiegać o dodatkowe pieniądze na ich realizację – dodaje R. Lorenz
 
Samorządowcy liczą na Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. – Wystąpimy do zarządu województwa z wnioskiem o przygotowanie dokumentacji i zabezpieczenie pieniędzy na realizację tej inwestycji w ramach programu Kolej + - zapowiada Daniel Sobolewski z Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie
12-04-2021

Święto Chrztu Polski

Ilustracja do informacji: Święto Chrztu Polski
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości” – apeluje fundacja Slowo.
 
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.
 
Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.
 
Zwracam się z gorącą prośbą, aby mieszkańcy naszych miast i powiatów wywiesili flagi na swoich domach, co nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.
 
Mimo, że szkoły w tym czasie najprawdopodobniej będą zamknięte, prosimy o pamięć na rok przyszły. Obchodzenie tego święta przez szkoły powinno stać się ważnym elementem wychowania patriotycznego, szkoły mogłyby w tym terminie organizować uroczyste akademie czy też inne wydarzenia.
 
Gorąco zachęcam Państwa do podkreślenia ważności tego święta.
 
12-04-2021

Ostrzeżenie przed przymrozkiem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed przymrozkiem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed przymrozkiem w ośmiu powiatach woj. lubuskiego. M.in. w powiecie międzyrzeckim.
 

We wtorek, 13 kwietnia, w godz. od 1.00 w nocy do 7.00 rano temperatura spadnie do – 1 stopnia Celsjusza (przy gruncie do – 2 stopni Celsjusza). 
12-04-2021

Jak się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym? Przez internet!

Ilustracja do informacji: Jak się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym? Przez internet!
Pamiętaj, w spisie możesz udzielić odpowiedzi za osoby zamieszkałe razem z Tobą. Jeśli zatem podałeś informacje o mieszkaniu i o WSZYSTKICH osobach w nim zamieszkałych, nie muszą się one już spisywać. Zrobiłeś to za nie!
 
 
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości związanych ze spisem, skorzystaj z pomocy konsultantów na infolinii spisowej 22 279 99 99 lub wejdź na stronę https://spis.gov.pl
1 2 3 4 5 6 ... 234