Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

29-07-2020

Zmiana warty w międzyrzeckiej brygadzie

Ilustracja do informacji: Zmiana warty w międzyrzeckiej brygadzie
Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. dr Robert Kosowski awansował na stanowisko rektora-komendanta Akademii Sztuki Wojennej. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca płk Wojciech Ziółkowski. Gratulacje i życzenia złożył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
 

W koszarach wojskowych odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy stacjonującej w naszym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Po 855 dniach dowodzenia elitarną jednostką gen. bryg. dr Robert Kosowski awansował na stanowisku rektora-komendanta Akademii Sztuki Wojennej. Obowiązki dowódcy przejął jego zastępca płk Wojciech Ziółkowski.
 
Gen. bryg. R. Kosowski podziękował za dotychczasową współpracę przełożonym – m.in.  dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Dariuszowi Parylakowi, dowódcom innych jednostek Czarnej Dywizji oraz żołnierzom „siedemnastej”. Podkreślał też doskonałą współpracę brygady z władzami gminy i burmistrzem Remigiuszem Lorenzem. O realizowanych przez miasto i żołnierzy 17 WBZ rozmaitych przedsięwzięciach mówił też burmistrz, który jako jedyny samorządowiec z regionu wziął udział w uroczystości.
 
–  Serdecznie Panu dziękuję za ponad dwa lata dowodzenia 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną. W historii Międzyrzecza był to okres wzorowej współpracy jednostki wojskowej ze środowiskiem cywilnym miasta i gminy, co zaowocowało wieloma wspólnymi inicjatywami. Przykładem są na przykład  festyny dla mieszkańców, ale także budowa mostów na Paklicy I Obrze, w czym udział mieli saperzy z dowodzonej przez Pana Brygady – mówił R. Lorenz.
 
Burmistrz przekazał generałowi okolicznościowy ryngraf oraz życzył mu dalszych sukcesów zawodowych oraz powodzenia i satysfakcji w życiu osobistym. Złożył też gratulacje i życzenia płk W. Ziółkowskiemu, którego minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na stanowisko pełniącego obowiązki dowódcy 17 WBZ.
 
Płk W. Ziółkowskiego doskonale znają nie tylko żołnierze międzyrzeckiej brygady, ale także cywilni mieszkańcy naszej gminy. Służy w brygadzie od 2003 r. (z kilkuletnią przerwą) oraz bardzo aktywnie uczestniczy w życiu miasta.
 
29-07-2020

Konkurs o Bitwie Warszawskiej

Ilustracja do informacji: Konkurs o Bitwie Warszawskiej
Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Polskim Radiem S.A. przygotowały wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
 
 
Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu. Do korzystania ze strony zapraszamy szczególnie szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz lokalnych pasjonatów historii. 
 
Serwis internetowy  bitwa1920.gov.pl  został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia. Za wartość merytoryczną portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W serwisie znalazły się m.in. materiały z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i archiwów dźwiękowych Polskiego Radia. Serwis udostępnia multimedialne plansze poświęcone poszczególnym wydarzeniom czy postaciom, które są uzupełnione o archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.
 
Nowy serwis jest dostępny w kilku wersjach językowych również pod adresem www.battle1920.eu, dla ułatwienia komunikacji dla użytkowników zagranicznych.
 
 
Wystawa to niejedyny projekt Biura Programu  Niepodległa  realizowany w związku z obchodami stulecia wojny polsko-bolszewickiej. Samorządy, samorządowe instytucje kultury, szkoły i wszystkich zainteresowanych zapraszamy  do pobrania tematycznej wystawy  Bitwa Warszawska.
 
Stulecie Zwycięstwa   przygotowanej we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Można ją ściągnąć w wersji do druku lub do internetu ze strony
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.
 
Trwa także  konkurs literacki  1920, którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie
 
Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Przewidziano także 10 finansowych nagród równoważnych, w wysokości 4000 złotych brutto każda.
 
17 kwietnia ruszył także wyjątkowy  cykl historyczny poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej pt. „Wiktoria 1920” - zapiski z czasów wojny.
 
Przez najbliższe miesiące, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikujemy materiały, które pokazują, jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy.
 
Więcej informacji o projekcie i sposobach korzystania z niego znajduje się na stronie:
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wiktoria-1920-zapiski-z-czasow-wojny-przypomniane-w-roku-bitwy-warszawskiej/.
 
Zapraszamy do czytania i korzystania z udostępnionych materiałów na stronach internetowych instytucji samorządowych, a także w lokalnej prasie.
29-07-2020

Konkurs na temat zapobiegania przestępczości

Ilustracja do informacji: Konkurs na temat zapobiegania przestępczości
Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości ogłosiła temat i zasady dorocznego międzynarodowego konkursu na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości.
 
 
Tegoroczna edycja konkursu ukierunkowana została na projekty z obszaru zapobiegania przestępczości w grupach, których struktura jest oparta na relacjach rodzinnych, wspólnym pochodzeniu etnicznym czy migracyjnym, będących w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej czy marginalizowanych.
 
Jednostki czy instytucje, które realizowały działania mające na celu m.in. resocjalizację młodzieży ze środowisk zagrożonych problemem tego typu przestępczości (np. poprzez działalność sportową, kulturalną czy edukacyjną), mogą zgłosić do konkursu maksymalnie 3 projekty.
 
Za wyłonienie spośród zgłoszeń polskiego kandydata do nagrody odpowiada specjalna komisja powołana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
Nagroda główna wynosi 10.000 Euro, a nagrody dla 2 wyróżnionych projektów – po 5.000 Euro.
Zgłoszenia należy przysyłać do Departamentu Porządku Publicznego MSWiA, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa (ePUAP: MSWIA/domyślna; /MSWIA/SkrytkaESP) w terminie do 7 września 2020r.
 
Informacja nt. konkursu ECPA wraz z załącznikami zostanie wkrótce zamieszczona
na stronie internetowej MSWiA w zakładce dotyczącej EUCPN: https://www.gov.pl/web/mswia/europejska-siec-zapobiegania-przestepczosci-eucpn.
 
29-07-2020

Darmowe wsparcie psychologiczne w ramach grup wsparcia „Równoważnia”

Ilustracja do informacji: Darmowe wsparcie psychologiczne w ramach grup wsparcia „Równoważnia”
Fundacja ADRA Polska, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom społecznym, w tym lękowi wywołanemu pandemią wirusa COVID-19, uruchamia grupy wsparcia online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.
 
Natłok myśli, zastanawianie się jak odnajdziemy się na rynku pracy po ustaniu pandemii, jak będziemy dalej funkcjonować w zmienionej rzeczywistości, izolacja - to problemy, z jakimi zmaga się od pewnego czasu większość Polaków. Mogą one prowadzić do wzmożonego napięcia emocjonalnego, z którym bardzo trudno jest sobie poradzić.
 
Dlatego Fundacja ADRA Polska zaprasza do udziału w grupach wsparcia w ramach projektu „Równoważnia”. Do udziału w grupie może zgłosić się każdy, kto odczuwa wyżej wymienione trudności. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu potkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie ocenią i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą.
– Aktywne uczestnictwo w grupie to pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, także dodatkowo również praca nad sobą i rozwój osobisty. To często pierwszy krok na drodze do nowego życia – komentuje Magda Matuszewska, koordynator akcji z Fundacji ADRA Polska.
 
Grupy wsparcia „Równoważnia” będą odbywać się pod opieką specjalistów - psychologów, trenerów, doradców zawodowych, terapeutów i coachów. Grupy działać będą w oparciu o model, dzięki któremu pod „skrzydłami” jednego mentora wsparciem mogą zostać objęte nawet 144 osoby. – Już teraz otrzymujemy dużo zgłoszeń, co pokazuje, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu pomoc. – dodaje Magda Matuszewska z Fundacji ADRA Polska.
Spotkania grup wsparcia odbywać się będą online i wymagają jedynie komputera i dostępu do Internetu. Udział w nich jest bezpłatny.
 
Co zrobić, aby dołączyć do grupy wsparcia „Równoważnia”?
  • wejść na stronę www.adra.pl/kryzys
  • wypełnić krótki formularz
  • poczekać na kontakt ze strony Fundacji.
28-07-2020

Śliczna kotka czeka na opiekuna

Ilustracja do informacji: Śliczna kotka czeka na opiekuna
Szukamy opiekuna dla młodej kotki. Ma od dwóch do trzech miesięcy, jest bardzo kontaktowa i zdrowa.
 
 
Chętnych do adopcji zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 95 742 69 85 lub 511 199 924.
 
 
28-07-2020

Informacja dla mieszkańców

Ilustracja do informacji: Informacja dla mieszkańców
Komunikat o zamknięciu przejścia przez teren dawnego Zespołu Szkół Budowlanych między ul. Marcinkowskiego i parkiem miejskim.
 

W związku z remontem i pracami budowlanymi prowadzonymi w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (dawny Zespół Szkół Budowlanych) dyrektor placówki informuje o zamknięciu terenu szkoły, a co za tym idzie także przejścia między ul. Marcinkowskiego i parkiem miejskim przy ul. Stoczniowców Gdańskich. 
 
27-07-2020

Miasto zamienia się w kwitnący park

Ilustracja do informacji: Miasto zamienia się w kwitnący park
Dzięki programowi rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych Międzyrzecz zamienia się w kwitnący park. Dzięki unijnej dotacji w mieście powstały dwie łąki kwietne z rabatami ziół, plenerowa siłownia, nowe ławeczki i pergole, zegar słoneczny i lampy, ale przede wszystkim zasadzono około 40 tys. drzew i krzewów ozdobnych.
 
Dobiegają końca pierwsze inwestycje, realizowane w naszym mieście w ramach programu rozwoju zieleni miejskiej i miejsc rekreacyjnych. Ostatnie zostaną zakończone w październiku, a ich efekty zobaczymy wiosną przyszłego roku, kiedy Międzyrzecz zazieleni się i zakwitnie.
 
- Już widać zmiany. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się park przy ulicy Staszica i Kaczy Dołek – mówiła nam ostatnio pani Janina.
 
Turystów zachwycają zadbane skwery, natomiast mieszkańcy ul. Piastowskiej wychwalają nową ścieżkę na łące kolejowej, przy której powstała plenerowa siłownia oraz miejsce na ognisko, a po jej drugiej stronie zieleni się łąka kwietna. – Ścieżka skróciła nam drogę do centrum miasta – mówią.
 
Kolejna ścieżka połączyła Winnicę i tzw. Biały Most, a druga łąka kwietna utworzona została za budynkiem komunalnym przy ul. Malczewskiego. Furorę wśród mieszkańców robi ostatnio słoneczny zegar, zamontowany na skwerze przy ul. Staszica. Wiele osób robi sobie przy nim zdjęcia i publikuje je na portalach społecznościowych.
 
Jak podkreśla Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie, gruntownego liftingu doczekało się 11 różnych miejsc w naszym mieście. Oprócz łąki kolejowej metamorfozę przeszły lub przechodzą jeszcze park przy ul. Stoczniowców Gdańskich, Podzamcze, Kaczy Dołek, Podzamcze, bulwar Jana Pawła II i ścieżka wzdłuż Obry między mostem kolejowym i stadionem miejskim. Lista inwestycji jest znacznie dłuższa. Tereny rekreacyjne powstają m.in. przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich oraz na tzw. plantach przy po obu stronach ul. Młyńskiej, gdzie wyburzono już szalety miejskie nazywane potocznie przez mieszkańców Metrem.
 
Najważniejszym elementem programu jest obsadzenie miasta tysiącami krzewów ozdobnych i drzew. W tym również śliwami i jabłoniami, które już za kilka lat powinny owocować. – Będzie nie tylko zielono, ale także smacznie i zdrowo – dodaje K. Szadkowska.
 
Program rewitalizacji rozpoczął się w ub.r. To największa gminna inwestycja realizowana w mieście. Jej łączny koszt to 10,2 mln zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że na realizację tego ambitnego projektu gmina zdobyła dotację z Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska.
 
– Dostaliśmy ponad 4 mln. 600 tysięcy złotych. Mimo ogromnego zaangażowania finansowego w realizację tego projektu, prowadzimy równocześnie wiele innych inwestycji. Na przykład budowę czterech dróg na osiedlu Nad Obrą i nowego pawilonu wystawienniczego w muzeum w Pniewie – dodaje R. Lorenz.    
 
26-07-2020

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed burzami z gradem
W niedzielę, 26 lipca, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu - miejscami od 20 mm do 30 mm, oraz porywami wiatru do 85 km/h. Miejscami grad.
 
 
Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów woj. lubuskiego. Termin obowiązywania: od godz. 12.00 dnia 26 lipca 2020 do godz. 19.00 dnia 26 lipca 2020 r.
24-07-2020

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy żłobek

Ilustracja do informacji: Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy żłobek
Przestronne sale do wypoczynku i zabaw, nowoczesna kuchnia, stołówka oraz pomieszczenia socjalne – tak będzie wyglądać żłobek, który gmina buduje dzięki dwóm dotacjom. Budowa już ruszyła. W poniedziałek, 20 lipca, w jego fundamenty wmurowano kamień węgielny.
 
Żłobek powstaje na placu przy ul. Zamoyskiego. To idealna lokalizacja. Działka należy do gminy, jest tam sporo miejsca i zieleni, a w pobliżu znajduje się przedszkole nr 4 Bajkowa Kraina. Poza salami dla dzieci, w budynku znajdować się będzie kuchnia i zaplecze socjalne. – Został tak zaprojektowany, żeby potem można go było rozbudować – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
Budowa ruszyła w drugiej połowie lipca. W poniedziałek, 20 lipca, przedstawiciele władz miejskich i wykonawca - burmistrz Remigiusz Lorenz, jego zastępczyni Agnieszka Śnieg, przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych i Norbert Chudy z firmy Nor Bud z Bolewic – wmurowali w fundamenty budynku tubę z aktem erekcyjnym. Obie panie doskonale sobie radziły z kielnią, dlatego wykonawca zażartował, że chętnie zobaczy je następnego dnia na placu budowy.
 
O przygotowaniach do budowy tzw. Klubu Dziecięcego, czyli żłobka dla dzieci do trzeciego roku życia, wielokrotnie informowaliśmy na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach. Przypominamy, że ogłoszony przez gminę przetarg wygrała firma Nor Bud z Bolewic, która zrealizowała już wiele innych inwestycji w naszym mieście. – Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. W żłobku będzie prawie 50 miejsc dla dzieci do trzech lat – informuje R. Lorenz.
 
Budowa żłobka jest największą, choć nie jedyną w tym roku inwestycją oświatową w międzyrzeckiej gminie. Władze miasta zapłacą wykonawcy 2 miliony 964 tysiące złotych. Burmistrz podkreśla jednak, że finansowy wkład gminy będzie dużo mniejszy. – Dostaliśmy dwie dotację na realizację tej inwestycji. W sierpniu ubiegłego roku Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał gminie 787 tys. zł na utworzenie i prowadzenie tej placówki, a w tym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dołożyło do budowy 1 mln. 584 tys. zł z programu Maluch Plus – wylicza.
 
Budowa żłobka jest jedną z kilkudziesięciu inwestycji, realizowanych w tym roku przez władze miejskie. Przed kilkoma dniami rozpoczęła się budowa nowego pawilonu wystawienniczego w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, a już za kilka tygodni mieszkańcy Osiedla Nad Obrą doczekają się nowych, równych jak lustro czterech ulic. Powoli dobiega końca także program rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji, dzięki któremu miasto zamienia się w kwitnący, zielony park. – Nie zwalniamy tempa. Mimo pandemii koronawiurusa realizujemy wszystkie najważniejsze zadania inwestycyjne – zaznacza R. Lorenz.
 
24-07-2020

Konkurs Związku Miast Polskich

Ilustracja do informacji: Konkurs Związku Miast Polskich


Informujemy, że termin składania wniosków do konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2020 - Samorząd jako pracodawca” został przedłużony do 31 lipca br.

Związek Miast Polskich wraz Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Norweskim Związkiem Pracowników Komunalnych (FAGFORBUNDET) oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” zaprosiły w połowie czerwca do trzeciej edycji konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania - Samorząd jako pracodawca”, która tym razem koncentruje się na „dialogu społecznym dla godnej pracy”. Doświadczenia poprzednich dwóch konkursów pokazały, że warunki pracy, kultura organizacyjna budowana przez samorządowego pracodawcę przekładają się na jakość świadczenia usług publicznych.

Tegoroczny konkurs jest przeznaczony dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, niezależnie od ich wielkości, a także dla ich jednostek organizacyjnych i podmiotów zależnych, które dostarczają usługi publiczne (z minimum 50% udziałem samorządu). Prosimy o podawanie przykładów dobrych praktyk dotyczących kształtowania satysfakcjonujących warunków pracy i dialogu między pracodawcami samorządowymi a pracownikami. Szukamy nowych rozwiązań z zakresu kultury organizacyjnej sprzyjających podnoszeniu motywacji pracowników. Interesuje nas podmiot samorządowy jako pracodawca, który poprzez rozwój kadr, dobrą organizację pracy, dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy, partnerskie negocjowanie układów zbiorowych i kształtowanie dobrych relacji z pracownikami oraz związkami zawodowymi, dąży do uzyskania satysfakcji pracowników i lepszej jakości usług dla mieszkańców.

Nagrodą dla laureatów konkursu będzie tytuł „Samorządowy Lider Zarządzania 2020 - Samorząd jako pracodawca” oraz wizyta studyjna do Norwegii.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt z biurem Związku Miast Polskich (p. Agnieszka Figna, tel. kom. 782 196 203, email: agnieszka~.~figna~@~zmp~.~poznan~.~pl). 

Zapraszamy ponownie do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!