Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

25-01-2024

Szkolenie dla rolników

Ilustracja do informacji: Szkolenie dla rolników
Lubuska Izba Rolnicza zaprasza na szkolenie z podstawowej integrowanej produkcji roślinnej.
 
Integrowana produkcja roślin to nowoczesny i rozwijający się system uprawy, który wykorzystuje postęp technologiczny oraz biologiczny. Jest systemem dobrowolnym, a uczestnictwo w nim pozwala na otrzymanie zdrowych produktów roślinnych, które podlegają certyfikacji i oznakowaniu logo IP.
 
Aby przystąpić do systemu należy ukończyć szkolenie z zakresu Integrowanej Produkcji Roślinnej.
 
Uprzejmie informujemy, iż
 
Lubuska Izba Rolnicza
we współpracy
z „Rolnictwem Lubuskim” sp. z o.o.
 
prowadzi nabór na szkolenie, które odbędzie się w dniach 17-18.02.2024 r. na terenie powiatu międzyrzeckiego i trwać będzie 16 godzin (dwa dni po 8 godzin).
 
Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin.
 
WAŻNE: Szkolenie  jest odpłatne i dodatkowo zastępuje kurs chemizacyjny na okres 5 lat.
Zapisy trwają do 31.01.br. liczba miejsc ograniczona.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z biurem Lubuskiej Izby Rolniczej.
 
Zapisy prowadzi Paweł Sas – tel. 509 396 017, 68 324 62 62
 
24-01-2024

Uwaga kierowcy, możliwe utrudnienia w ruchu drogowym!

Ilustracja do informacji: Uwaga kierowcy, możliwe utrudnienia w ruchu drogowym!
W środę, 24 stycznia, rolnicy zablokują drogi w całej Polsce. W okolicach godziny 13.00 odbędzie się w Międzyrzeczu protest rolników.
 
Uważajmy na utrudnienia w ruchu samochodowym. Około 30 ciągników przejedzie głównymi ulicami miasta.
 
Trasa przejazdu ciągników rolniczych:  Skoki – Wybudowanie – ul. Konstytucji 3 Maja – Mieszka I – ul. Kazimierza Wielkiego, stacja Orlen (zawracają na rondzie) – ul. Kazimierza Wielkiego - Mieszka I  – rondo (zawracają na rondzie) - ul. Mieszka I - ul.  Konstytucji 3 Maja – Wybudowanie – Skoki
 
Zalecamy kierowcom, aby w miarę możliwości omijali wymienione ulice i korzystali z objazdów alternatywnych. To pomoże zminimalizować ewentualne utrudnienia w ruchu.
24-01-2024

Gramofon burmistrza na licytacji WOŚP

Ilustracja do informacji: Gramofon burmistrza na licytacji WOŚP
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz przekazał lokalnemu sztabowi WOŚP gramofon, który został wystawiony na charytatywną aukcję na portalu Allegro. Dochód zasili konto WOŚP
 
Burmistrz jest miłośnikiem winylowych płyt, kolekcjonuje i sam remontuje także gramofony oraz sprzęt nagłaśniający. - Ten gramofon  ma więcej lat, niż największa z orkiestr świata, ale znajduje się w bardzo dobrym stanie  – zaznacza samorządowiec. – Niech służy innemu miłośnikowi winylowych płyt.
24-01-2024

Zdjęcia ze Złotych i Diamentowych Godów

Ilustracja do informacji: Zdjęcia ze Złotych i Diamentowych Godów
Małżeństwa, które w ostatnią sobotę, 20 stycznia, świętowały Złote i Diamentowe Gody w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, proszone są o odbiór pamiątkowych zdjęć, które będą wydawane od środy, 24 stycznia, w Wydziale Spraw Społecznych w ratuszu (w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - w poniedziałki od godz. 9.00 do 17.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00)
 
 

Zapraszamy!
24-01-2024

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed silnym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega dziś i jutro (w środę i czwartek) przed silnym wiatrem.
 
 
Uważajcie na siebie, zabezpieczcie rzeczy na balkonach, werandach i podwórkach.
23-01-2024

Na bazarze powstanie hala targowa

Ilustracja do informacji: Na bazarze powstanie hala targowa
Władze gminy przymierzają się do ogłoszenia przetargu na budowę hali targowej.
 
Realizacja tego ważnego dla handlowców i mieszkańców zadania będzie możliwa dzięki dotacji w wysokości 4 mln. 702 tys. zł, którą władze miejskie otrzymały w 2022 r. z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. - Inwestycja poprawi warunki sprzedaży rolnikom, producentom żywności i przedstawicielom drobnego handlu. Skorzystają z niej także mieszkańcy, którzy robią tam zakupy – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Hala ma powstać na targowisku przy ul. Garncarskiej. Autorzy projektu musieli uwzględnić zalecenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż ta część miasta objęta jest ochroną konserwatorską. Gmina już dwukrotnie ogłaszała przetarg, ale oferowane przez ewentualnych wykonawców kwoty znacznie przewyższały środki zabezpieczone przez radnych. Dlatego zamiast planowanej budowy rozproszonych stanowisk handlowych powstanie tam zadaszona hala, co powinno obniżyć koszt inwestycji.
– Niebawem ogłosimy przetarg na realizację tego zadania i liczymy, że po ostatnich zmianach projektu zostanie on rozstrzygnięty  – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
23-01-2024

Przetarg na pierwszy etap wschodniej obwodnicy miasta

Ilustracja do informacji: Przetarg na pierwszy etap wschodniej obwodnicy miasta
Trudno o lepszą informację dla mieszkańców Międzyrzecza! Urząd Miejski ogłosił przetarg na wybudowanie pierwszego odcinka wschodniej obwodnicy miasta. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że rozpoczęcie tej ważnej inwestycji będzie możliwe dzięki rządowej dotacji wynoszącej ponad 4 mln. 97 tys. zł.

- Pierwszy fragment połączy ulicę Poznańską z odnogą wybudowanej ostatnio ulicy Długiej i zakończy się przy rzece Obrze, na której w drugim etapie wybudujemy most i drogę do ulicy Piastowskiej. W trzeciej fazie połączymy ten odcinek z wybudowaną już drogą, łączącą ulicę Rokitniańską z nowym parkiem przemysłowym, który powstał w okolicach Lubosinka – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Termin składania ofert upływa 5 lutego o godz. 11.00. Zwycięzca przetargu oprócz asfaltowej drogi o długości blisko 780 metrów ma wybudować także chodnik, ścieżkę rowerową, oświetlenie i zjazdy.
 
Przypominamy, że gmina przez kilka lat ubiegała się o dotację na wybudowanie obwodnicy. Poprzednie wnioski dotyczyły budowy całej obwodnicy wraz z mostem drogowym. Zostały odrzucone ze względu na zbyt wysoki koszt całej inwestycji, dlatego ostatnio burmistrz postanowił podzielić ją na trzy etapy. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, co potwierdza przyznana gminie dotacja na pierwszy odcinek obwodnicy. 
 
– Wydając decyzję o przyznaniu nam tej dotacji eksperci z pewnością wzięli pod uwagę fakt, że ostatnio wybudowaliśmy ulice Długą, która pełnić będzie funkcje drogi dojazdowej do obwodnicy od strony Obrzyc i jednocześnie uzbroiliśmy tereny pod przyszłe domki i bloki wielorodzinne – dodaje R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa pierwszego etapu gwarantuje przyznanie gminie kolejnej dotacji na drugi etap obwodnicy i będący jej najważniejszym ogniwem kolejny, drugi most drogowy na Obrze. Zakończenie tej inwestycji ma rozwiązać największy problem komunikacyjny miasta, czyli korki tworzące się na ulicy Kazimierza Wielkiego przed jedynym do tej pory mostem na tej rzece.
 
- Wschodnia obwodnica wraz z nowym mostem ma odciążyć ruch kołowy w centrum Międzyrzecza. Będą z niej korzystać na przykład mieszkańcy Obrzyc, którzy pracują w zakładach znajdujących się w prawobrzeżnej części miasta przy ulicy Przemysłowej , a także w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 1 oraz w niedalekiej już przyszłości w otwartym w grudniu 2023 r. Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2, który powstał między ulicą Rokitniańską i Lubosinkiem – zapowiada R. Lorenz. 
22-01-2024

Złote i Diamentowe Gody w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Złote i Diamentowe Gody w Międzyrzeczu
Prawie 40 par świętowało 50-lecie zawarcia małżeństwa, a jedna 60-lecie. Gratulacje i życzenia złożył im m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który podziękował jubilatom za ich niezaprzeczalny wkład w rozwój naszej gminy.
 
 
Uroczystość odbyła się 20 stycznia w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Jej głównymi bohaterami było blisko 40 małżeństw, które w 1973 roku ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską (dwa z nich świętowały dziś rocznicę, gdyż miały ślub akurat 20 stycznia 1973 r., natomiast jedna para obchodziła Diamentowe Gody). Towarzyszyły im dzieci, wnukowie i bliscy.
 
Uczestników przywitała kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Izabella Kępińska, po czym jubilaci odnowili przysięgę małżeńską. Gratulacje i życzenia złożył im także burmistrz Remigiusz Lorenz, który podziękował jubilatom za ich niezaprzeczalny wkład w rozwój naszego miasta i całej gminy. Zaprosił na scenę także swojego poprzednika Tadeusza Dubickiego, który razem z żoną Czesławą świętował Złote Gody. T. Dubicki podziękował swojemu następcy i zaznaczał, że spoiwem udanego małżeństwa jest nie tylko miłość, ale także tolerancja i umiejętność osiągania kompromisów (pięćdziesięciolecie małżeństwa obchodzili też były wiceburmistrz Piotr Buszewski z żoną Barbarą).
 
Wraz z życzeniami i gratulacjami burmistrz wręczył jubilatom nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę okolicznościowe medale, a paniom także bukiety kwiatów. Panowie otrzymali natomiast ufundowane przez niego upominki.
 
Artystycznym akordem uroczystości był występ nauczycielki i uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Międzyrzeczu, a jej ostatnią odsłoną wspólne zdjęcie jubilatów (fotki będzie można odbierać od środy w Urzędzie Miejskim).
 
- Życzę wszystkim małżeństwom kolejnych spokojnych i szczęśliwych lat w miłości, atmosferze wzajemnego zrozumienia i rodzinnego ciepła – mówi R. Lorenz.
22-01-2024

Przegląd chórów i zespołów śpiewaczych

Ilustracja do informacji: Przegląd chórów i zespołów śpiewaczych
W kościele pw. Św. Wojciecha odbył się 12 Przegląd Chórów Parafialnych i Zespołów Śpiewaczych. Przed rozpoczęciem imprezy burmistrz Remigiusz Lorenz złożył gratulacje jej organizatorce Elżbiecie Skibickiej.
 
 
Artystyczne wydarzenie rozpoczęła msza święta, którą odprawił proboszcz parafii pw. Świętego Wojciecha i jednocześnie dziekan dekanatu pszczewskiego ks. Paweł Tokarczyk. Po zakończeniu nabożeństwa proboszcz odczytał list od biskupa ks. bp. Tadeusza Lityńskiego z gratulacjami dla organizatorki przeglądu Elżbiety Skibickiej, która od 20 lat kieruje Chórem Międzyparafialnym działającym przy parafii pw. Św. Wojciecha. Laudacje na cześć E. Skibickiej wygłosił też burmistrz Remigiusz Lorenz, który wręczył jej ufundowane przez siebie upominki oraz podziękował za 20 lat bezinteresownej pracy i krzewienie kultury muzycznej w naszej gminie.
 
Jako pierwszy wystąpił zespół „Echo”. Śpiewakom akompaniował na organach 93-letni Jan Plebanek, który w 2023 r. został uhonorowany przez Radę Miejską zaszczytnym tytułem „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz”. Następnie wystąpił Chór Międzyparafialny dyrygowany przez E. Skibicką, a na koniec zaprezentowały się panie z zespołu „Ale Babki” z Piesek.
 
- Dziękuję proboszczowi, pani Elżbiecie i wykonawcom za wspaniałą imprezę – mówi R. Lorenz.
22-01-2024

Spotkanie rzemieślników i przedsiębiorców

Ilustracja do informacji: Spotkanie rzemieślników i przedsiębiorców
Burmistrz Remigiusz Lorenz wziął udział w dorocznym spotkaniu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców, które odbyło się w piątkowe popołudnie w restauracji Tequila w Międzyrzeczu.
 
 
 
Gospodarzem i organizatorem spotkania był starszy cechu Paweł Jeziorski wraz zarządem. Oprócz międzyrzeckich przedsiębiorców i rzemieślników uczestniczyli w nim także starsi cechów z Gorzowa, Skwierzyny i Myśliborza, delegacja Bractwa Kurkowego ze Zbąszynka, natomiast artystycznym akordem spotkania był występ młodzieży z Pracowni Muzycznej MDK w Gorzowie.
 
 Burmistrz podziękował rzemieślnikom i przedsiębiorcom za ich olbrzymi wkład w rozwój gospodarczy gminy. Zaznaczał, że dzięki ich profesjonalizmowi, determinacji i zaangażowaniu w ostatnich latach udało się złagodzić i powstrzymać rozmaite perturbacje gospodarcze, związane z pandemią koronawirusa i kryzysem wywołanym agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
 
– Serdecznie Wam za to dziękuję – mówił wręczając P. Jeziorskiemu drobne upominki.