Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

05-04-2024

Ruszamy z budową wschodniej obwodnicy miasta!

Ilustracja do informacji: Ruszamy z budową wschodniej obwodnicy miasta!
Dzięki dokonanym przez Radę Miejską zmianom w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy jej władze będą mogły rozstrzygnąć przetarg na rozpoczęcie budowy wschodniej obwodnicy miasta. – Inwestycja ma epokowe znaczenie dla Międzyrzecza – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Trudno o lepszą informację dla mieszkańców Międzyrzecza. Podczas środowej sesji radni zdecydowali o zmianach w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, co umożliwi władzom gminy rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie budowy wschodniej obwodnicy miasta. – Decyzja zapadła jednomyślnie, za co serdecznie dziękuję wszystkim radnym. Budowa obwodnicy będzie jedną z najważniejszych inwestycji w ponad trzydziestoletniej historii międzyrzeckiego samorządu. Rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum miasta i umożliwi jego dalszy rozwój – podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Obwodnica ma połączyć  ulicę Poznańską z Piastowską, a następnie z wybudowanym ostatnio Międzyrzeckim Parkiem Przemysłowym nr II i ul. Rokitniańską. Dzięki niej część pojazdów jadących od strony Obrzyc do np. Gorzowa Wlkp, Sulęcina, w kierunku Przytocznej, czy do obu parków przemysłowych, będzie omijać centrum miasta, co powinno przyczynić się do wyraźnego zmniejszenia korków tworzących się rano w od godz. 14.00 do 16.00 przed jedynym mostem drogowym na Obrze.
 
Przed głosowaniem radni zapoznali się z projektem i ofertami czterech firm, zainteresowanych budową pierwszego odcinka obwodnicy. – Najniższa z nich opiewa na nieco ponad 12 milionów 525 tysięcy złotych. To o milion dwieście tysięcy złotych mniej, niż podczas poprzedniego przetargu – zaznaczała Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu. – Dzięki zabezpieczeniu przez radnych pieniędzy z budżetu gminy będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg i przystąpić do realizacji wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.
 
Koszt całej inwestycji  oszacowano na około 40 mln. zł, co przekracza finansowe możliwości naszego samorządu. Władze złożyły w poprzednich latach kilka wniosków o rządowe dotacje. Niestety, wszystkie odpadły ze względu na to, że Fundusz Dróg Samorządowych miał dla wszystkich lubuskich gmin  70 mln. zł. Dlatego burmistrz postanowił podzielić inwestycję na trzy etapy. Pierwszy zakłada budowę odcinka od ulicy Poznańskiej do Obry, drugi most na Obrze i fragment drogi do ulicy Piastowskiej wraz z rondem, a trzeci odcinek od ronda do Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 2.
 
– Mamy już gotowy jej jeden fragment. To wybudowany w ubiegłym roku odcinek drogi łączącej ulicę Rokitniańską z nowym parkiem przemysłowym koło Lubosinka – zaznacza Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miejskim.
Podzielenie inwestycji na etapy było słusznym posunięciem, czego dowodem jest rządowa dotacja w wysokości prawie 4,1 mln zł, którą gmina otrzymała w minionym roku na rozpoczęcie prac. – Pierwszy odcinek będzie miał blisko 780 metrów długości. Projekt zakłada tez budowę chodnika, ścieżki rowerowej, zjazdów i oświetlenia – wylicza R. Lorenz.
04-04-2024

Remont Ściegiennego na finiszu

Ilustracja do informacji: Remont Ściegiennego na finiszu
Mamy świetną wiadomość dla kierowców! Zwłaszcza mieszkańców ul. Ściegiennego.  Remont tej ulicy zakończy się już za kilka dni! – W piątek robotnicy wyleją ostatnią warstwę asfaltu – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Prace drogowe na ul. Ściegiennego przejdą do historii naszego miasta jako najszybciej przeprowadzona inwestycja drogowa. Roboty ruszyły na początku marca, a już za kilka dni – zaledwie pięć tygodni od ich rozpoczęcia - droga będzie przejedna dla kierowców!
 
- Robotnicy wylali już pierwszą warstwę asfaltu, a w piątek położą kolejną. Droga będzie przejezdna już za kilka dni, czyli ponad trzy miesiące przed planowanym terminem. Znacznie skrócimy związane z realizacją tej inwestycji utrudnienia dla mieszkańców i kierowców  – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przypominamy, że harmonogram prac zakładał ukończenie remontu w lipcu br. Gmina zapłaci wykonawcy 388 tys. zł. Burmistrz podkreśla przy tym,  że na realizację tego zadania dostaliśmy 222 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
 
Ściegiennego będzie 13 drogą, wybudowaną w dobiegającej już końca kadencji obecnych władz miejskich. - W ostatnich miesiącach dostaliśmy dotację na remonty pięciu kolejnych dróg, w tym również na rozpoczęcie budowy wschodniej obwodnicy miasta – mówi R. Lorenz.
01-03-2024

Rozpoczyna się remont ul. Ściegiennego

Ilustracja do informacji: Rozpoczyna się remont ul. Ściegiennego
W poniedziałek, 4 marca, rozpocznie się remont ulicy Ściegiennego.
 
Przetarg na przebudowę drogi wygrała firma Infrakom z wielkopolskiego Kościana, która poinformowała ostatnio, że prace rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek 4 marca i apeluje do kierowców, o przeparkowanie samochodów w inne miejsca.
 
Termin ukończenia robót budowlanych wyznaczono na koniec lipca. - Wykonawca wyremontuje drogę i chodniki, wybuduje też zjazdy, odwodnienie i odtworzy oznakowanie – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Urząd Miejski zapłaci wykonawcy 388 tys. zł. Pracownik Urzędu Miejskiego Maciej Kubowicz podkreśla, że na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji gmina dostała 222 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
 
- Tylko w tej kadencji wyremontowaliśmy dwanaście dróg oraz dostaliśmy dotacje na przebudowę sześciu kolejnych. W tym również Ściegiennego – dodaje R. Lorenz.
20-02-2024

Skatepark będzie gotowy już na wiosnę!

Ilustracja do informacji: Skatepark będzie gotowy już na wiosnę!
Rozpoczęła się budowa skateparku z pumptrackiem. – Zamontujemy tam dziewięć urządzeń do trenowania rozmaitych tricków na deskorolkach i wyczynowych rowerach BMX – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Skatepark z pumptrackiem powstają na Winnicy, przy drodze do wsi Święty Wojciech na wysokości suszarni. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że przed kilku laty dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina utworzyła tam park i potem usypała górkę saneczkową. - Teraz budujemy w tym miejscu skatepark z pumptrackiem, które podniosą walory rekreacyjne tego miejsca – dodaje samorządowiec.
 
Ogłoszony przez gminę przetarg wygrała firma Taurus z Zielonej Góry, która przejęła już plac budowy i zaczęła inwestycję od wylewania płyty o wymiarach 24 na 28 metrów. Kolejnym krokiem będzie montaż dziewięciu urządzeń do trenowania rozmaitych tricków na deskorolkach i rowerach wyczynowych BMX oraz budowa pumptracku o długości około 100 m.
 
- Powstanie tam również oświetlenie, ławeczki i kosze na śmieci. Planujemy też montaż monitoringu – zaznacza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Prace mają się zakończyć 31 marca. Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 349 tys. 310 zł. – Z własnego budżetu wyłożymy niespełna dziesięć procent tej kwoty, gdyż na realizację tego zadania dostaliśmy rządową dotację w wysokości 1 mln. 214 tys. zł – wylicza R. Lorenz.
26-01-2024

Przy ulicy Krótkiej powstanie budynek wielorodzinny ze żłobkiem

Ilustracja do informacji: Przy ulicy Krótkiej powstanie budynek wielorodzinny ze żłobkiem
Burmistrz Remigiusz Lorenz i prezes Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Krystian Grabowski podpisali porozumienie w sprawie budowy przez gminę i spółkę budynku wielorodzinnego. – Porozumienie umożliwi nam ogłoszenie przetargu na realizację tej ważnej inwestycji – zapowiada R. Lorenz. 
 
 
Nowy blok wielorodzinny wybudowany zostanie przy ul. Krótkiej koło obecnej siedziby gminnej spółki mieszkaniowej Międzyrzeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Przysłowiową furtką do rozpoczęcia tej ważnej i wyczekiwanej prze mieszkańców inwestycji jest porozumienie podpisane w ratuszu przez R. Lorenza i prezesa MTBS K. Grabowskiego. – Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli ogłosić przetarg. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku – zapowiada burmistrz.
 
Nowy blok komunalny ma mieć trzy piętra i windy. W parterze powstanie żłobek i biura, do których przeniosą się pracownicy MTBS. – Powstaną w nim 44 mieszkania o powierzchni od 30 do prawie blisko 60 metrów kwadratowych – informuje prezes MTBS K. Grabowski.
 
Burmistrz podkreśla, że utworzenie żłobka powinno rozwiązać problem braku miejsc opieki dla dzieci wieku od jednego do trzech lat. - Umożliwi to ich rodzicom podjęcie pracy i kontynuowanie kariery zawodowej – dodaje R. Lorenz.
 
Jak podkreśla R. Lorenz, realizacja tego zadania jest możliwa dzięki trzem dotacjom: z Banku Gospodarstwa Krajowego, Rządowego Funduszu Wsparcia Mieszkalnictwa oraz Krajowego Planu Odbudowy.
23-01-2024

Przetarg na pierwszy etap wschodniej obwodnicy miasta

Ilustracja do informacji: Przetarg na pierwszy etap wschodniej obwodnicy miasta
Trudno o lepszą informację dla mieszkańców Międzyrzecza! Urząd Miejski ogłosił przetarg na wybudowanie pierwszego odcinka wschodniej obwodnicy miasta. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że rozpoczęcie tej ważnej inwestycji będzie możliwe dzięki rządowej dotacji wynoszącej ponad 4 mln. 97 tys. zł.

- Pierwszy fragment połączy ulicę Poznańską z odnogą wybudowanej ostatnio ulicy Długiej i zakończy się przy rzece Obrze, na której w drugim etapie wybudujemy most i drogę do ulicy Piastowskiej. W trzeciej fazie połączymy ten odcinek z wybudowaną już drogą, łączącą ulicę Rokitniańską z nowym parkiem przemysłowym, który powstał w okolicach Lubosinka – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Termin składania ofert upływa 5 lutego o godz. 11.00. Zwycięzca przetargu oprócz asfaltowej drogi o długości blisko 780 metrów ma wybudować także chodnik, ścieżkę rowerową, oświetlenie i zjazdy.
 
Przypominamy, że gmina przez kilka lat ubiegała się o dotację na wybudowanie obwodnicy. Poprzednie wnioski dotyczyły budowy całej obwodnicy wraz z mostem drogowym. Zostały odrzucone ze względu na zbyt wysoki koszt całej inwestycji, dlatego ostatnio burmistrz postanowił podzielić ją na trzy etapy. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, co potwierdza przyznana gminie dotacja na pierwszy odcinek obwodnicy. 
 
– Wydając decyzję o przyznaniu nam tej dotacji eksperci z pewnością wzięli pod uwagę fakt, że ostatnio wybudowaliśmy ulice Długą, która pełnić będzie funkcje drogi dojazdowej do obwodnicy od strony Obrzyc i jednocześnie uzbroiliśmy tereny pod przyszłe domki i bloki wielorodzinne – dodaje R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że budowa pierwszego etapu gwarantuje przyznanie gminie kolejnej dotacji na drugi etap obwodnicy i będący jej najważniejszym ogniwem kolejny, drugi most drogowy na Obrze. Zakończenie tej inwestycji ma rozwiązać największy problem komunikacyjny miasta, czyli korki tworzące się na ulicy Kazimierza Wielkiego przed jedynym do tej pory mostem na tej rzece.
 
- Wschodnia obwodnica wraz z nowym mostem ma odciążyć ruch kołowy w centrum Międzyrzecza. Będą z niej korzystać na przykład mieszkańcy Obrzyc, którzy pracują w zakładach znajdujących się w prawobrzeżnej części miasta przy ulicy Przemysłowej , a także w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 1 oraz w niedalekiej już przyszłości w otwartym w grudniu 2023 r. Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2, który powstał między ulicą Rokitniańską i Lubosinkiem – zapowiada R. Lorenz. 
22-12-2023

Nowy park przemysłowy już otwarty!

Ilustracja do informacji: Nowy park przemysłowy już otwarty!
Otwarto Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2. - Nowy park przemysłowy będzie kolejnym kołem zamachowym dalszego rozwoju gospodarczego miasta i gminy - podkreślał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Podczas otwarcia parku burmistrz Remigiusz Lorenz wyliczał, że gmina zapłaciła wykonawcy  9 milionów 122 tys. zł. - Na realizację tej inwestycji Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przyznał nam dotację w wysokości 5 mln. 800 tys. zł  - mówił R. Lorenz.
 
Burmistrz podziękował za finansowe wsparcie obecnemu na uroczystości marszałkowi województwa lubuskiego Marcinowi Jabłońskiemu  i zaprosił go do przecięcia symbolicznej wstęgi. Marszałek podsumował współpracę kierowanego przez niego urzędu z lubuskimi samorządami i zapowiedział kolejne projekty, z których będą mogły korzystać lubuskie gminy i powiaty.
 
Nowy park wybudowany został po obu stronach ul. Rokitniańskiej (w kierunku Rokitna i Przytocznej) na wysokości osady Lubosinek. Na inwestorów czekają tam działki o łącznej powierzchni blisko 112 hektarów. Do gminy należą niespełna trzy hektary, reszta jest natomiast własnością Skarbu Państwa, a zarządza  nimi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. – Kilka ze znajdujących się tam działek zostało sprzedanych już w trakcie budowy parku. Jedną z nich kupiła Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Inwestycję zrealizowała firma Gorem, która wybudowała tam drogi o łącznej długości ponad 700 m., chodniki dla pieszych i ścieżkę rowerową, oświetlenie, sieć kanalizacyjną i wodociągową oraz trzy przepompownie. – W należącym do gminy parku numer jeden przy ulicy Zakaszewskiego  nie mamy już działek umożliwiających budowę średnich i dużych zakładów, dlatego musieliśmy przygotować tereny dla kolejnych przedsiębiorców, zainteresowanych zainwestowaniem u nas swoich pieniędzy i utworzeniem nowych miejsc pracy – dodaje burmistrz.
 
Z inwestycji skorzystają też mieszkańcy pobliskiego Lubosinka. – Budując park doprowadziliśmy kanalizację do granic tej osady, dzięki czemu będziemy mogli przyłączyć ją do sieci sanitarnej – dodaje burmistrz.
 
Pierwszy odcinek drogi do parku będzie jednocześnie fragmentem planowanej przez władze miejskie obwodnicy. – Niebawem ogłosimy przetarg na rozpoczęcie tej ważnej dla mieszkańców inwestycji – zapowiada R. Lorenz. 
21-12-2023

Druga młodość oczyszczalni

Ilustracja do informacji: Druga młodość oczyszczalni
Zakończyła się przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech.  – To była największa inwestycja w ponad trzydziestoletniej historii międzyrzeckiego samorządu. Umożliwi dalszy rozwój miasta – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Inwestycja trwała ponad dwa lata. – To była pierwsza kompleksowa modernizacja oczyszczalni od jej wybudowania w 1994 roku. Dwukrotnie zwiększyliśmy jej wydajność, dlatego obecnie może utylizować nawet sześć tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę – mówił podczas zakończenia prac kierownik budowy Grzegorz Wiesołek.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że inwestycja ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju miasta i gminy. – Dzięki niej gmina będzie mogła przyłączać do sieci sanitarnej nowe firmy, domki i bloki wielorodzinne. Oraz zakłady pracy, które powstaną między innymi w wybudowanym właśnie Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2 – mówi.  
 
Podczas oficjalnego zakończenia prac prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Bogusław Czop podziękował osobom i instytucjom zaangażowanym w przebudowę miejskiej oczyszczalni. Podkreślał, że inwestycja została zrealizowana dzięki determinacji burmistrza. – Kiedy po dwóch nieudanych przetargach większość z nas uznała, że trzeba odstąpić od planowanej modernizacji, burmistrz jednoznacznie stwierdził, że musimy rozpocząć inwestycję i doprowadzić do jej pomyślnego zakończenia – mówił B. Czop.
 
Oczyszczalnię przebudowała firma PRINŻ. Inwestycja kosztowała prawie 65 mln. zł.  Burmistrz podkreśla jednak, że realizacja tego ważnego dla mieszkańców i rozwoju miasta zadania była możliwa dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wyniosły aż 41,5 mln zł. Za finansowe wsparcie podziękował  obecnemu na uroczystości pełniącemu obowiązki wojewody Wojciechowi Perczakowi oraz prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Mariuszowi Herbutowi.
 
Przysłowiowym sercem oczyszczalni są dwa reaktory, a nowością hala o wymiarach 40 na 100 m., w której kompostowane są osady powstające podczas utylizacji nieczystości.
17-11-2023

Asfalt zamiast dziur i kałuż

Ilustracja do informacji: Asfalt zamiast dziur i kałuż
Mieszkańcy ulic Malczewskiego, Norwida i Konopnickiej przestali narzekać na dziury i kałuże błota w ich gruntowej nawierzchni. Drogi zostały utwardzone i pokryte asfaltowym dywanikiem, wzdłuż nich wybudowano też chodniki i latarnie. – Tylko w tym roku  wybudowaliśmy już cztery ulice i kończymy piątą – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Kierowcy i piesi czekali na to od kilkunastu lat. Międzyrzecka firma Brubet wybudowała trzy ulice w zachodniej części miasta – Malczewskiego, Norwida i Konopnickiej.
 
- Ich łączna długość wynosi nieco ponad kilometr. Wzdłuż dróg wybudowano też chodniki i wpusty kanalizacji deszczowej oraz postawiono 25 latarni – informuje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że tylko w tym roku gmina wybudowała już cztery drogi. – W sierpniu zakończyliśmy budowę ulicy Długiej, a niebawem zakończy się remont ulicy Komisji Edukacji Narodowej, czyli będzie ich pięć – wylicza samorządowiec.
 
Gmina zapłaciła wykonawcy 4 mln. 381 tys. zł. Ze swojego budżetu wyłożyła jednak połowę tej kwoty, czyli 2 mln. 261 tys. zł, gdyż na realizację tej ważnej dla Mieszkańców inwestycji dostała dotację z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wynoszącą 2 mln. 120 tys. zł.
Od początku kadencji gmina wybudowała już jedenaście dróg, a w połowie grudnia zakończy  remont dwunastej. To rekordowa liczba w historii międzyrzeckiego samorządu. – Trzeba do tego doliczyć dotacje na budowę siedmiu kolejnych, które otrzymaliśmy w ostatnich miesiącach. Szczególnie mnie cieszą rządowe pieniądze na rozpoczęcie budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzecza  - dodaje R. Lorenz.
 
Samorządowiec zaznacza, że oprócz remontów dróg gmina realizuje wiele innych inwestycji. – Strategiczne znaczenie dla miasta mają dobiegające już końca kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków oraz uzbrajanie terenów pod Międzyrzecki Park Przemysłowy numer 2, który będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju naszej gminy – mówi burmistrz.  
12-10-2023

Osiedle Kasztelańskie przed drogową rewolucją

Ilustracja do informacji: Osiedle Kasztelańskie przed drogową rewolucją
Mamy to! Miasto dostało prawie 8 mln. 750 tys. zł na wybudowanie kanalizacji sanitarnej i drogi  na nowym osiedlu przy ul. Zamoyskiego, a także remont tzw. Białego Mostu na Obrze. - To kolejna dotacja na budowę dróg w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Mamy bardzo dobre informacje dla mieszkańców os. Kasztelańskiego. Przecinająca osiedle ulica Zamoyskiego wraz z ulicami Tadeusza Kościuszki i Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich doczekają się nowej nawierzchni! To nie koniec świetnych wiadomości. - Przygotowana przez nas inwestycja zakłada też budowę parkingu, oświetlenia, remont tzw. białego mostu oraz przyłączenie do kanalizacji sanitarnej osiedla domków, które  powstało w ostatnich latach przy nowym odcinku Zamoyskiego – zapowiada Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w Międzyrzeckim ratuszu. 
 
- Realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki dotacji w wysokości  w wysokości 8 milionów 747 tysięcy złotych, którą dostaliśmy właśnie z rządowego programu Polski Ład. Z budżetu gminy dołożymy do niej zaledwie pięć procent, czyli nieco ponad 460 tysięcy złotych, gdyż wartość prac szacujemy na 9 milionów 207 tysięcy złotych – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Burmistrz zaznacza, że w dobiegającej już końca kadencji gmina wyremontowała i kończy remonty aż 12 dróg, a do tego dostała dotację na budowę sześciu następnych. W tym pierwszego odcinka wschodniej obwodnicy miasta. – To rekord w ponad trzydziestoletniej historii samorządu – dodaje R. Lorenz.
1 2 3 4 5 6 ... 19