Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

19-05-2022

Kolejna inwestycja w naszej gminie

Ilustracja do informacji: Kolejna inwestycja w naszej gminie
Mamy dobrą informację dla mieszkańców Żółwina. Do końca roku gminna droga od skrzyżowania w centrum wsi w kierunku Obry zostanie utwardzona i oświetlona nowymi lampami. – To kolejna inwestycja realizowana na terenach wiejskich – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Za kilka miesięcy mieszkańcy Żółwina przestaną narzekać na dziury w gruntowej drodze, brak chodnika i oświetlenia. Do końca roku zostanie ona wykorytowana, utwardzona i wyłożona kostką. – Nowa droga będzie mieć pięć i pół metra szerokości. Wzdłuż niej wybudujemy też oświetlenie i chodnik o szerokości dwóch metrów – informuje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.

Ogłoszona przez gminę przetarg na utwardzenie drogi wygrała międzyrzecka firma Brubet, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w Międzyrzeczu i okolicach. – Niebawem podpiszemy umowę z jej właścicielką – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. – Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Jej finał planujemy na koniec bieżącego roku.

Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 290 tys. zł. Burmistrz zaznacza, że realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki dotacji, przyznanej gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Dostaliśmy na ten cel ponad 786 tysięcy złotych. To kolejna inwestycja realizowana z myślą o mieszkańcach naszych sołectw – zaznacza R. Lorenz.
16-05-2022

Na cmentarzu powstało kolumbarium

Ilustracja do informacji: Na cmentarzu powstało kolumbarium
Na cmentarzu komunalnym zakończyła się budowa kolumbarium. – To pierwsza część inwestycji, drugą zakończymy jesienią – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Kolumbarium składa się z dwóch specjalnych ścian ze 108 komorami. – Mieszkańcy będą mogli składać w nich urny z prochami swoich bliskich. Trwają pracę nad regulaminem korzystania z tego obiektu – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Burmistrz zaznacza, że budowa kolumbarium to pomysł radnych, zgłoszony przez Marię Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. - Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne w naszym kraju.  Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - dodaje.
 
Teren wokół kolumbarium utwardzono kostka, wybudowano też ławeczki i zasadzono drzewa. Prace poprzedziła budowa ścieżki, która łączy obiekt z centrum cmentarza miejskiego.
 
– Niebawem przystąpimy do kolejnej części tej inwestycji, czyli budowy trzeciego segmentu na 54 urny. Łącznie za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy około 700 tysięcy złotych  - wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
21-04-2022

Jest dotacja, będzie kanalizacja!

Ilustracja do informacji: Jest dotacja, będzie kanalizacja!
Burmistrz Remigiusz Lorenz i właściciel międzyrzeckiej firmy budowalnej Tomasz Niewiadomski podpisali umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że na realizację tej ważnej dla  mieszkańców inwestycji gmina dostała prawie 8 mln. zł. rządowej dotacji.
 

Rozrastające się z każdym rokiem osiedle domków jednorodzinnych w Międzyrzeczu-Wybudowane znajduje się wprawdzie w granicach administracyjnych sołectwa Kuźnik, ale graniczy bezpośrednio z miastem i jest przysłowiową sypialnią Międzyrzecza. Jesienią przyszłego roku mieszkańcy zaczną tam likwidować przydomowe szamba. Gwarancją jest umowa na wybudowanie kanalizacji sanitarnej w tej miejscowości, podpisana dziś przez burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza i przedsiębiorcę Tomasza Niewiadomskiego, którego firma wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy i mieszkańców inwestycji.

Budowa powinna się rozpocząć w maju, natomiast jej finał zaplanowano na jesień 2023 r. Gmina zapłaci wykonawcy 11 mln. 590 tys. zł. - Na realizację tego zadania dostaliśmy aż 7 mln. 950 tys. zł z rządowego programu Polski Ład – podkreśla przy tym R. Lorenz.

Firma T. Niewiadomskiego wybuduje sieć wraz z kolektorami o łącznej długości około 8 km. – Sieć w Międzyrzeczu Wybudowanie przyłączymy do kanalizacji miejskiej na wysokości ulicy Mieszka I. Wybudowanych zostanie także pięć przepompowni oraz około 250 przyłączy – informuje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.

Burmistrz podkreśla, że spółka T. Niewiadomskiego wygrała wcześniej przetarg na budowę kanalizacji w Kęszycy i kolektora tłocznego z tej wsi do oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. Kolejnym etapem tej inwestycji ma być budowa sieci sanitarnej w Nietoperku i połączenie jej z Kęszycą.

– Następną gminną inwestycją związaną z ochroną środowiska naturalnego jest rozpoczęta już kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków – podkreśla burmistrz. – Nie zwalniamy tempa. Planujemy kolejne inwestycje, których celem jest rozbudowa infrastruktury, ale przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców.
08-04-2022

Kolejna dotacja dla Gminy Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja dla Gminy Międzyrzecz
Przy Szkole Podstawowej nr 3 powstanie bieżnia rekreacyjna i tor do skoków w dal. – Nowe obiekty powstaną dzięki dotacji przyznanej naszej gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.

Koszt inwestycji oszacowano na 240 tys. zł, natomiast dotacja przyznana gminie wynosi 100 tys. zł. – Otrzymaliśmy ją w ramach programu Lubuska Baza Sportowa – dodaje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Bieżnia będzie miała sztuczną nawierzchnię. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że z nowych obiektów sportowych korzystać będą przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, a także dzieci z pobliskiego przedszkola  - Prace rozpoczną się w czerwcu, a ich finał planujemy na jesień – zapowiada samorządowiec. – To kolejna inwestycja, której celem jest rozbudowa infrastruktury sportowej w naszej gminie i poprawa jakości życia mieszkańców.
08-04-2022

Jest umowa, będą nowe drogi

Ilustracja do informacji: Jest umowa, będą nowe drogi
Mamy to! Burmistrz Remigiusz Lorenz i wojewoda Władysław Dajczak podpisali umowę na dotację na wybudowanie trzech ulic: Norwida, Konopnickiej i Malczewskiego. To kolejna inwestycja drogowa w naszej gminie. – Dostaliśmy na nią 2 mln. 466 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza samorządowiec.

O dotacji na utwardzenie trzech ulic w zachodniej części miasta regionalne media informowały już ponad miesiąc temu. Teraz mamy już pewność, że gmina dostanie te pieniądze! Gwarancją jest umowa, podpisana dziś w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim przez wojewodę Władysława Dajczaka i burmistrza Remigiusza Lorenza.

- Niebawem rozpoczniemy procedury związane z rozpoczęciem prac. Ich koszt oszacowaliśmy na 4 mln. 111 tys. zł. Dotacja wynosi aż 60 proc. tej kwoty – zaznacza burmistrz.

Podobne umowy podpisało z wojewodą kilkunastu innych samorządowców z naszego województwa. -  Wojewoda złożył przy okazji życzenia wielkanocne mieszkańcom naszej gminy dodaje R. Lorenz.
 
Gruntowa nawierzchnia ulic Cypriana K. Norwida, Marii Konopnickiej i Jacka Malczewskiego jest obecnie poszatkowana dziurami, które w dodatku po deszczach zamieniają się w bajora błota. Jesienią przyszłego roku piesi przestaną tam niszczyć swoje obuwie, a zmotoryzowani podwozia samochodów.  Dzięki rządowej dotacji drogi zostaną utwardzone, a następne pokryte asfaltowym dywanikiem. – Wzdłuż dróg wybudujemy też chodniki, lampy i wpusty kanalizacji deszczowej – dodaje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie. 

Burmistrz podkreśla, że to kolejna dotacja na budowę dróg w naszej gminie. Dzięki rządowym pieniądzom jesienią  ub.r. rozpoczęła się budowa ul. Długiej, a przed kilkoma tygodniami dostaliśmy unijną dotację na utwardzenie gminnej drogi w Żółwinie. – W tej kadencji wybudujemy co najmniej dziewięć dróg. To rekord w historii gminy. Niestety, w ciągu kilku lat nie nadrobimy wieloletnich zaległości. Mamy jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii, ale nie odpuszczamy i składamy nowe wnioski o dotacje na remonty kolejnych dróg – zapowiada R. Lorenz.
04-04-2022

Zaczynamy w Kęszycy, skończymy w Nietoperku

Ilustracja do informacji: Zaczynamy w Kęszycy, skończymy w Nietoperku
W Kęszycy trwa budowa sieci sanitarnej. – Inwestycja zbliża się do półmetka. Jej kolejną odsłoną będzie budowa kanalizacji w Nietoperku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Budowa kanalizacji ruszyła przed kilkoma tygodniami, o czym informowały regionalne i lokalne media. - Obecnie zbliżamy się do półmetka. Kolejnymi odsłonami tej inwestycji będzie budowa przepompowni i kolektora, którym ścieki popłyną do oczyszczalni w pobliskiej Kęszycy Leśnej – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki zakończonej przed trzema laty modernizacji oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. – Zwiększyliśmy jej wydajność, dzięki czemu teraz możemy przyłączyć do niej Kęszycę, a potem także Nietoperek – mówi.  
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Tomasza Niewiadomskiego. Gmina zapłaci jej 3 mln. 140 tys. zł, przy czym – jak podkreśla kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski – aż 2 mln. zł to dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Finał zaplanowano na wrzesień. W następnym etapie wybudujemy kanalizacje w Nietoperki i kolektor z tej wsi do Kęszycy. Wystąpiliśmy już z wnioskiem o dotację na realizację tej jakże ważnej inwestycji – zapowiada burmistrz.
 
Burmistrz podkreśla, że koleje proekologiczne inwestycje w naszej gminie to rozpoczęta właśnie kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech oraz budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie, na którą dostaliśmy prawie 8 mln. dotacji z programu Polski Ład.
30-03-2022

Ruszyła budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Ruszyła budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej
W Kęszycy Leśnej powstanie sala wiejska. Już we wrześniu mieszkańcy będą mogli organizować w niej sołeckie spotkania, zajęcia dla dzieci i rozmaite imprezy.

Świetlica powstaje na rogatkach wsi, koło boiska Orlik oraz sąsiadującej z nim plenerowej siłowni i placu zabaw dla dzieci. – Oprócz sali na zebrania sołeckie znajdować się w niej będą pomieszczenia socjalne, kuchnia i toalety. Mieszkańcy będą mogli organizować w niej rozmaite spotkania i popołudniowe zajęcia dla dzieci – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Mieszkańcy korzystają obecnie z gościnności miejscowych strażaków. Niestety, sala w remizie OSP jest za mała na sołeckie zebrania, nie mówiąc już o zajęciach czy balach karnawałowych dla dzieci. – Dlatego od lat czekaliśmy na własną salę. Pusta stać nie będzie - zapewnia sołtys Andrzej Paczkowski. - Obecnie mamy ponad 700 zameldowanych na stałe mieszkańców, w tym ponad 150 dzieci. Lokalizacja sali jest idealna, gdyż w pobliżu mamy boisko, plac zabaw i siłownię. Oraz wiatę, którą przeniesiemy jednak w inne miejsce.
 
Ogłoszony przez gminę przetarg wygrała międzyrzecka firma Tombud. - Jej właściciel Paweł Jeziorski mieszkał w Kęszycy Leśnej, a jego firma słynie z solidności – zapewniają zgodnie nasi rozmówcy.  

Obiekt ma być ukończony we wrześniu. Wykonawca zaczął już równać teren. Gmina zapłaci mu blisko milion złotych. Burmistrz podkreśla jednak, że połowę tej kwoty stanowi unijna dotacja, przyznana gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- W bieżącym roku zakończymy, będziemy kontynuować, lub rozpoczniemy w naszej gminie ponad 50 różnych inwestycji. W tym wiele na terenach wiejskich. Obecnie trwa budowa kanalizacji sanitarnej w Kęszycy, przymierzamy się również do podobnej inwestycji w Międzyrzeczu-Wybudowanie i budowy drogi w Żółwinie.
16-03-2022

Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie

Ilustracja do informacji: Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie
Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 24 marca do godz. 10.00, termin ich otwarcia zaplanowano na ten sam dzień na godz. 12.00. Termin zakończenia tej inwestycji zaplanowano na wrzesień 2023 r.
 
Szczegółowe informacje pod linkiem:
https://e-zp.miedzyrzecz.pl/procurements/40/procurement
 
Przypominamy, że budowa kanalizacji jest możliwa dzięki rządowej dotacji w wysokości 7 mln. 950 tys. zł. To kolejna inwestycja proekologiczna na terenie naszej gminy. Obecnie trwa kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Św. Wojciech oraz budowa sieci sanitarnej w Kęszycy wraz z kolektorem, który połączy wieś z oczyszczalnią w Kęszycy Leśnej. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie budowa kanalizacji w Nietoperku.

- Celem tych inwestycji jest rozbudowa infrastruktury, ale przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
03-03-2022

Międzyrzecz z kolejną dotacją na budowę nowej drogi

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz z kolejną dotacją na budowę nowej drogi
Miasto ogłosi niebawem przetarg na budowę drogi w Żółwinie. – Inwestycję zrealizujemy dzięki unijnej dotacji – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Burmistrz Remigiusz Lorenz i skarbnik gminy Kamila Anioł-Szymańska podpisali umowę na dotację, przyznaną Międzyrzeczowi przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskiej.
 
– Dostaliśmy 786 tys. zł. na wybudowanie drogi w Żółwinie. Koszt inwestycji szacujemy na 1 mln. 268 tys. zł – wylicza K. Anioł-Szymańska. 
Umowa podpisana została w Zielonej Górze. Dla naszych samorządowców wyjazd do samorządowej stolicy naszego województwa był okazją do spotkania z wicemarszałkiem Stanisławem Tomczyszynem oraz rozmów o planowanych programach, z których mogłaby skorzystać gmina Międzyrzecz.
 
Dotacja przeznaczona zostanie na utwardzenie gminnej drogi od strony Obry do przecinającej wioskę drogi powiatowej. Kolejnym krokiem ze strony gminy będzie ogłoszenie przetargu, a następnym jego rozstrzygnięcie i rozpoczęcie prac.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że to będzie dziewiąta droga, wybudowana w tej kadencji w naszej gminie – w tym trzecia na terenach wiejskich (po Kaławie i Wyszanowie). Nie wyklucza przy tym kolejnych inwestycji drogowych. – Budowy i remonty dróg są dla nas jednymi z najważniejszych zadań. Niestety, wszystkich od razu nie zrobimy, dlatego proszę mieszkańców o uzbrojenie się w cierpliwość – apeluje samorządowiec.
08-02-2022

W Kęszycy ruszyła budowa kanalizacji

Ilustracja do informacji: W Kęszycy ruszyła budowa kanalizacji
W październiku mieszkańcy Kęszycy zaczną likwidować przydomowe szamba i będą mniej płacić za ścieki. We wsi ruszyła budowa kanalizacji oraz przepompowni i kolektora, który połączy ją z oczyszczalnią w Kęszycy Leśnej. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że kolejnym etapem inwestycji będzie budowa sieci sanitarnej w Nietoperku.

Mieszkańcy Kęszycy czekali na to od lat. We wsi rozpoczęła się budowa sieci sanitarnej i kolektora tłocznego, którym ścieki będą pompowane do oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. Prace budowlane prowadzi międzyrzecka firma Niewiadomski, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. - Gmina zapłaci jej właścicielowi 3 mln. 140 tys. zł – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w ratuszu.
 
Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 2 mln. zł, która otrzymaliśmy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Teraz wystąpimy o kolejną dotację na rozbudowę sieci. W kolejnym etapie przyłączymy do niej Nietoperek – zapowiada samorządowiec.

Prace budowlane wpisują się w prowadzone przez gminę działania na rzecz ochrony środowiska, ale skorzystają z nich przede wszystkim mieszkańcy Kęszycy, którzy po ich zakończeniu będą mniej płacić za ścieki. Burmistrz podkreśla, że kolejnymi proekologicznymi inwestycjami są rozpoczęta właśnie kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech oraz planowana budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie, na którą dostaliśmy prawie 8 mln. dotacji z programu Polski Ład.

- Niebawem rozpoczniemy konsultacje społeczne na ten temat – dodaje R. Lorenz. – Celem tych inwestycji jest ochrona zasobów naturalnych, ale także rozbudowa infrastruktury i poprawa jakości życia mieszkańców.
1 2 3 4 5 6 ... 14