Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

02-02-2023

Kolejna ulica doczeka się remontu

Ilustracja do informacji: Kolejna ulica doczeka się remontu
Dwie firmy chcą wyremontować ulicę Komisji Edukacji Narodowej. – Zwycięzcę przetargu poznamy za kilka dni – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
O ogłoszonym przez miasto przetargu na remont ul. Komisji Edukacji Narodowej informowaliśmy przed kilkoma tygodniami w mediach społecznościowych. – Zgłosiły się dwie firmy. Za kilka dni poznamy zwycięzcę, a potem podpioszemy z nim umowę. Zgodnie z dokumentacją, będzie miał 300 dni na ukończenie inwestycji – informuije Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że miasto ma projekt i pozwolenie budowlane. - Parkingi i chodnik zostaną utwardzone kostką, a drogę pokryje dywanik z asfaltu. Na realizację tego zadania dostalismy nieco ponad milion złotych z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza R. Lorenz.
 
Ulica Komisji Edukacji Narodowej łączy osiedle Kasztelańskie z ulicą Zachodnią. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Od lat kierowcy narzekają na jej poszatkowaną dziurami, zapadającą się asfaltową nawierzchnię, na której po deszczach tworzą się ogromne kałuże. Jej przebudowa będzie kolejną inwestycją drogową, realizowaną obecnie w naszej gminie. - Wiosną otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią zakończymy budowę trzech dróg w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej – zapowiada R. Lorenz.  
12-01-2023

Aż dziewięć firm chce budować kanalizację w Nietoperku pod Międzyrzeczem

Ilustracja do informacji: Aż dziewięć firm chce budować kanalizację w Nietoperku pod Międzyrzeczem
Mamy świetną wiadomość dla mieszkańców wsi Nietoperek. Aż dziewięć firm zgłosiło swoje oferty na przetarg dotyczący budowy kanalizacji sanitarnej w tej miejscowości! – Większość z nich jest niższa od przygotowanego przez nas kosztorysu – zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
Mieszkańcy Nietoperka czekają na kanalizację od prawie 20 lat. I wreszcie się doczekają! Na ogłoszony przez władze Międzyrzecza przetarg wpłynęło aż dziewięć ofert! – Wykonawcę wybierzemy w ciągu najbliższego miesiąca. Zwycięzca będzie miał 360 dni na realizacje tej ważnej inwestycji – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.

Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że większość ofert jest niższa od kosztorysu, który opiewał na 8 mln. 800 tys. zł. Na realizacje tego zadania gmina dostała 5 mln. zł z rządowego programu Polski Ład. Przypominamy, że inwestycja w Nietoperku będzie ostatnim, trzecim już etapem rozbudowy sieci kanalizacyjnej w tej części  gminy.
 
– Zaczęliśmy od budowy nowej oczyszczalni ścieków w Kęszycy Leśnej. Dzięki zwiększeniu jej wydajności mogliśmy podłączyć do niej Kęszycę, a teraz również Nietoperek, gdzie zakończymy tą ważną, wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję.  To jedna z wielu inwestycji, które są i będą realizowane w tym roku w naszej gminie – zaznacza R. Lorenz.
 
09-01-2023

Dywanik z asfaltu zamiast bajor błota

Ilustracja do informacji: Dywanik z asfaltu zamiast bajor błota
Budowa trzech ulic w zachodniej części Międzyrzecza wkroczyła w kolejny etap. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody drogowcy rozpoczęli ich utwardzanie oraz montaż krawężników. – To jedna z kilku inwestycji drogowych realizowanych obecnie w naszej gminie - mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Jeszcze w tym roku mieszkańcy ulic Cypriana Kamila Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej przestaną niszczyć obuwie i podwozia samochodów na poszatkowanych dziurami gruntowych drogach, które po deszczach zamieniają się w bajora błota. Regionalne i lokalne media wiele razy informowały, że jesienią ich nawierzchnia zostanie utwardzona i pokryta równym jak stół dywanikiem z asfaltu o szerokości sześciu metrów.
 
– Wybudujemy tam również chodniki, oświetlenie uliczne i wpusty kanalizacji deszczowej. To jedna z kilku inwestycji drogowych, realizowanych obecnie w naszej gminie. Niebawem rozpoczniemy kolejne. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na przebudowę ulicy Komisji Edukacji Narodowej – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Drogi są już korytowane i utwardzane, na niektórych odcinkach rozpoczął się montaż krawężników. Roboty drogowe prowadzi miejscowa firma Brubet, która zrealizowała już w naszej gminie wiele podobnych inwestycji. Gmina zapłaci jej 4 mln. 142 tys. 640 zł. Burmistrz podkreśla jednak, że własnego budżetu wyłoży niespełna 1 mln. 700 tys. zł. Jak to możliwe?
– Na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji dostaliśmy prawie 2,5 miliona złotych rządowej dotacji – mówi R. Lorenz. – Wszystkie inwestycje drogowe realizujemy dzięki dotacjom z Warszawy i Brukseli. 
05-01-2023

Koniec z dziurami i kałużami

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami
Jeszcze w tym roku kierowcy przestaną narzekać na dziury w nawierzchni ul. Komisji Edukacji Narodowej. Miasto ogłosiło przetarg na jej przebudowę. – Remont będzie możliwy dzięki kolejnej rządowej dotacji dla naszej gminy – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 

Ulica Komisji Edukacji Narodowej łączy osiedle Kasztelańskie z ulicą Zachodnią. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Od lat kierowcy narzekają na jej poszatkowaną dziurami, zapadającą się asfaltową nawierzchnię, na której po deszczach tworzą się ogromne kałuże. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Nawet bardzo dobrą! Ich problemy skończą się jeszcze w tym roku. Jak to możliwe?
 
- Ogłosiliśmy przetarg na remont drogi i jej skrzyżowania z ulicą Tadeusza Kościuszki. Projekt zakłada też przebudowę znajdujących się przy niej chodników i parkingów – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz zaznacza, że na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji miasto dostało nieco ponad milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg..
 
Parkingi i chodnik zostaną utwardzone kostką, a drogę pokryje dywanik z asfaltu. - Oferty można składać do 20 stycznia. Mamy już dokumentacje i pozwolenie budowlane. Termin ukończenia prac wyznaczono na 300 dni po podpisaniu  umowy – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski akcent6uje, że przebudowa ul. Komisji Edukacji Narodowej będzie kolejną w tym roku inwestycją drogową w gminie Międzyrzecz. Obecnie dobiega końca budowa gminnej drogi w Żółwinie, wiosną br. Otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią trzy drogi w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej.
- Łącznie  w tej kadencji wybudowaliśmy, lub wybudujemy aż 11 dróg, w tym dwie wiejskie. Wcześniej oddaliśmy do użytku drogi w Kaławie i Wyszanowie, cztery ulice na osiedlu Nad Obrą oraz dołożyliśmy się do budowy ulicy Chopina. To rekordowa liczba inwestycji drogowych w historii gminy – zaznacza R. Lorenz.
03-01-2023

Zakończył się kolejny etap rozbudowy kolumbarium

Ilustracja do informacji: Zakończył się kolejny etap rozbudowy kolumbarium
W kolumbarium na cmentarzu miejskim wybudowano kolejny, trzeci już segment z wnękami na urny z prochami zmarłych. – Można je rozbudować o trzy następne – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W trzech ścianach kolumbarium znajdują się 162 komory na urny z prochami zmarłych. Pierwsze z nich oddano do użytku wiosną ub.r., budowa ostatniej zakończyła się przed kilkoma dniami. – Kolumbarium zostanie rozbudowane w przyszłości o trzy kolejne segmenty, pod które przygotowaliśmy już fundamenty – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że kolumbarium powstało z inicjatywy radnych Marii Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. - Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Bliscy skremowanych osób nie muszą się później martwić stanem ich grobów, gdyż o utrzymanie kolumbarium dbają służby komunalne - dodaje.
 
Teren wokół kolumbarium utwardzono kostką, w środku wybudowano też ławeczki i zasadzono drzewa. Prace poprzedziła budowa ścieżki, łączącej obiekt z centrum cmentarza miejskiego.
 
– Łącznie za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy około 700 tysięcy złotych - wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
09-12-2022

Koniec z dziurami i kałużami! Trzy ulice przechodzą gruntowny lifting

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami! Trzy ulice przechodzą gruntowny lifting
Jesienią przyszłego roku mieszkańcy ulic Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej przestaną narzekać na dziury w ich gruntowej nawierzchni.  – Budowa nowych dróg w tej części miasta jest jedną z kilku inwestycji drogowych, realizowanych obecnie w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Piesi i kierowcy czekali na to od kilkunastu lat. Trwa budowa trzech ulic w zachodniej części miasta: Cypriana Kamila Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej. Drogowcy zaczęli od korytowania  ich gruntowej nawierzchni, która po utwardzeniu zostanie pokryta dywanikiem z asfaltu.
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Brubet, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w naszej gminie i regionie. - Wybudujemy tam również chodniki, oświetlenie i wpusty kanalizacji deszczowej. Finał planujemy na jesień przyszłego roku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Gmina zapłaci wykonawcy 4 mln. 142 tys. 640 zł. Burmistrz podkreśla jednak, że realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki rządowej dotacji wynoszącej aż 2 mln. 466 tys. zł.
 
– To jedna z kilku inwestycji drogowych realizowanych obecnie w naszej gminie. Kończymy już budowę drogi w Żółwinie, a za kilka miesięcy otworzymy ulicę Długą. Kolejną będzie przebudowa ulicy Komisji Edukacji Narodowej – wylicza R. Lorenz.
 
Fot. Dominik Peszko 
28-11-2022

Budowa nowej drogi na finiszu!

Ilustracja do informacji: Budowa nowej drogi na finiszu!
Dobiega końca budowa ulicy Długiej. Zostanie otwarta za kilka miesięcy.  – To jedna z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Wiosna przyszłego roku kierowcy przestaną narzekać na dziury w gruntowej nawierzchni ulicy Długiej, a piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z oświetlonych ścieżek. Droga została częściowo utwardzona kostką, a po jej obu stronach trwa budowa ścieżek dla pieszych i rowerzystów. – Odciąży ruch kołowy na ulicy Poznańskiej, a dla mieszkańców Obrzyc i osiedla nad Obrą będzie w przyszłości drogą dojazdową do planowanej przez nas wschodniej obwodnicy miasta z drugim mostem drogowym nad Obrą – mówi  burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Nowa droga łączy Obrzyce z ulicą Poznańską, ma ponad półtora kilometra długości. – W kolejnym etapie planujemy poszerzyć i utwardzić jej odcinek od szpitala do drogi do Żółwina i Kuligowa – zapowiada R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln 875 tys. zł. - Na realizację tego zadania dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
 
Budowa Długiej jest kolejną inwestycją drogową, realizowaną w tym roku w naszej gminie. Obecnie dobiega końca budowa gminnej drogi w Żółwinie, a przed kilkoma tygodniami rozpoczęło się utwardzanie trzech ulic w zachodniej części miasta: Malczewskiego, Norwida i Konopnickiej. To nie koniec dobrych informacji dla Mieszkańców. Gmina dostała ostatnio dotację na kompleksową modernizację ulicy Komisji Edukacji Narodowej.  – Wszystkie inwestycje drogowe realizujemy dzięki rządowym i unijnym dotacjom – podkreśla burmistrz.
25-11-2022

Sala na ostatniej prostej

Ilustracja do informacji: Sala na ostatniej prostej
Budowa sali sportowej z kuchnią i stołówką wkroczyła w ostatni już etap. – Budynek w stanie surowym już stoi, teraz trwają prace wykończeniowe – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowoczesny i przestronny obiekt powstaje przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi. - Będą z niej korzystać także uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczestnicy wydarzeń sportowych, odbywających się na sąsiadującym z tymi szkołami stadionie miejskim – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Roboty budowlane wkroczyły już w ostatni etap. Budynek w stanie surowym już stoi, teraz trwają prace wykończeniowe. Inwestycja budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców.

Sala jest obiektem, który powstaje w gminie w ramach lokalnego programu rozbudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. –  Zaczęliśmy od kompleksowego remontu stadionu, dzięki czemu teraz odbywają się na nim imprezy o charakterze ponadgminnym, a nawet krajowym. Przykładem niech będą rozegrane na jego bieżniach wiosną tego roku Mistrzostwa Polski w Biegu na 10.000 metrów. – informuje burmistrz. – Kolejnymi takimi inwestycjami była budowa bieżni przy szkole podstawowej nr 6 i ostatnio także przy „trójce”.
 
Burmistrz podkreśla, że głównym celem programu jest wzrost aktywności fizycznej mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży, poprzez poprawę dostępności do obiektów sportowo-rekreacyjnej. – Sport i czynny wypoczynek mają ogromy wpływ na naszą kondycję, a co za tym idzie, także i zdrowie – dodaje.

Obiekt otwarty zostanie w lutym przyszłego roku. Gmina zapłaci wykonawcy  6 mln. 155 tys. zł. - Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 1 miliona 800 tysięcy złotych, którą otrzymaliśmy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – dodaje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
23-11-2022

Nowy plac zabaw w Pniewie

Ilustracja do informacji: Nowy plac zabaw w Pniewie
Przy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy otwarto nowy plac zabaw. Będą z niego korzystać dzieci z Pniewa, a także maluchy, które przyjeżdżają tam z rodzicami zwiedzać pobliskie bunkry. – Planujemy kolejne atrakcje dla mieszkańców i turystów – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Plac zabaw powstał między starą i nową siedzibą muzeum. Dzieci będą tam korzystać z kilku urządzeń. M.in. różnych huśtawek i tunelu.  – Zamontowaliśmy tam ławeczki, kosz i ogrodziliśmy teren. Jesteśmy po odbiorze, dlatego dzieci mogą już z niego korzystać – mówi Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Gmina zapłaciła wykonawcy 137 tys. 760 zł. Plac jest zwiastunem nadchodzących tam zmian. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że bunkry są największą atrakcją turystyczną całego regionu i zapowiada dalszą rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w Pniewie.
 
– Planujemy tam kolejne atrakcje, zwłaszcza dla dzieci i pań, które przyjeżdżają z mężami do muzeum, ale nie są zbyt zainteresowane zwiedzaniem naszych bunkrów. Musimy stworzyć dla nich alternatywę, żeby mogły spędzić dwie, trzy godziny na zabawie, kiedy ich mężowi penetrują podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – mówi R. Lorenz.
07-11-2022

Remiza OSP w Obrzycach doczeka się kompleksowego remontu

Ilustracja do informacji: Remiza OSP w Obrzycach doczeka się kompleksowego remontu
Gmina dostała promesę na 450 tys. zł. – Pieniądze przeznaczymy na kompleksowy remont remizy strażackiej w Międzyrzeczu-Obrzycach – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Międzyrzecz jest jedną z dziesięciu lubuskich gmin, którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przyznał promesy na remonty obiektów strażackich w ramach programu „Nowoczesna Remiza”. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w piątek, 4 listopada, przed remizą strażacką w Międzyrzeczu-Obrzycach. Jedną z promes Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski i prezes WFOŚiGW Mariusz Herbut przekazali burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi i prezesowi obrzyckiej jednostki OSP Andrzejowi Szyszce.
 
- Promesa opiewa na 450 tys. zł, które przeznaczymy na remont obiektu. Remiza zostanie ocieplona, wybudujemy przed nią nowy plac manewrowy. Bardzo ważna będzie też zmiana sposobu ogrzewania. Piec gazowy zastąpi pompa ciepła, zasilana prądem z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych – wylicza burmistrz, który jest strażakiem w OSP w Obrzycach i jednocześnie prezesem OSP w naszej gminie.
 
Oprócz samorządowców i prezesów jednostek straży ochotniczej w uroczystości wzięli udział m.in. komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryk Maruszak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Marek Koperwas, gminny komendant OSP Dariusz Surma i strażacy z Obrzyc.
 
Pierwsza rata wpłynie na konto gminy wiosną przyszłego roku. – Mamy sześć lat na realizację tej inwestycji. To pożyczka, ale po zakończeniu remontu będziemy mogli wystąpić o umorzenie 40 procent tej kwoty – dodaje burmistrz.
 
1 2 3 4 5 6 ... 17