Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

20-04-2023

Ruszają prace budowlane w nowym parku przemysłowym

Ilustracja do informacji: Ruszają prace budowlane w nowym parku przemysłowym
Do 18 grudnia br. firma Gorem wybuduje drogi i chodniki, kanalizację, wodociągi i sieć energetyczną w nowym parku przemysłowym między Lubosinkiem i ul. Rokitniańską. Wybudowane w ramach tej inwestycji skrzyżowanie będzie jednym z elementów planowanej przez władze  wschodniej obwodnicy miasta.
 
Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstaje na polach między drogą do Kalska i wsią Lubosinek. – Będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Międzyrzecza – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przed uruchomieniem kolejnej strefy przemysłowej i rozpoczęciem budowy nowych zakładów pracy, miasto musi wybudować tam drogi, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociągi i oświetlenie. Przetarg wygrała firma Gorem, która ma wywiązać się z tego zadania do 18 grudnia br. Dziś przedstawiciele gminy – m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg – przekazali wykonawcy plac budowy. 
Pierwszym akordem inwestycji będzie przebudowa drogi łączącej ul. Rokitniańską z Lubosinkiem. – Pracę rozpoczną się już w czwartek, 20 kwietnia. Droga zostanie zablokowana, a dojazd do Lubosinka odbywać się będzie drogą między tą miejscowością i osiedlem Piastowskim. Przepraszamy Mieszkańców za związane z tym utrudnienia  – zapowiada kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji Sylwester Suchowski.
 
Burmistrz podkreśla, że wybudowane w ramach tej inwestycji skrzyżowanie będzie jednym z elementów planowanej przez władze wschodniej obwodnicy miasta. Z rozpoczętej właśnie inwestycji skorzystają też pracownicy firm z Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. W jaki sposób? Ścieki z nowego parku mają popłynąć do oczyszczalni rurami ułożonymi wzdłuż  ul. Zakaszewskiego, która przecina „stary” park przemysłowy. – Po zakończeniu tej inwestycji, będziemy mogli wybudować chodnik dla pieszych i rowerzystów wzdłuż ulicy Zakaszewskiego w parku numer jeden, o co pracownicy prosili burmistrza  – wyjaśnia A. Śnieg. 
 
Gmina zapłaci wykonawcy 8 mln. 699 tys. 267 zł. Jak podkreśla A. Śnieg, realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości 4. mln. 943 tys. zł.
 
W nowym parku na inwestorów czekają działki o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Do gminy należą niespełna trzy hektary, reszta jest natomiast własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który zarządza tymi terenami w imieniu Skarbu Państwa.  – Prowadzimy już rozmowy z ewentualnymi inwestorami – informuje R. Lorenz.
06-03-2023

Kolejna inwestycja w Gminie Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Kolejna inwestycja w Gminie Międzyrzecz
Pod koniec lutego przyszłego roku  mieszkańcy Nietoperka zaczną likwidować przydomowe szamba. Nieczystości z ich gospodarstw popłyną rurami do oczyszczalni ścieków w Kęszycy Leśnej. Gwarancją jest umowa na budowę kanalizacji w tej miejscowości, podpisana ostatnio przez burmistrza Remigiusza Lorenza i Tomasza Niewiadomskiego, właściciela miejscowej firmy, która wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji. 
 
Mieszkańcy Nietoperka czekali na ten dzień od blisko 20 lat! W czwartek, 2 marca, burmistrz Remigiusz Lorenz i miejscowy przedsiębiorca Tomasz Niewiadomski podpisali umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w tej miejscowości. – Na ogłoszony przez nas przetarg zgłosiło się aż dziewięć firm. Wygrała spółka pana Tomasza, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w naszej gminie i okolicach. Zaoferowana przez nią kwota jest niższa wstępnych szacunków. Kolejną korzyścią dla gminy jest to, że to miejscowe przedsiębiorstwo, które zatrudnia międzyrzeczan i płaci tutaj podatki – akcentuje Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Prace mają się zakończyć pod koniec lutego przyszłego roku. Firma T. Niewiadomskiego wybuduje w tym czasie kanalizację grawitacyjną o łącznej długości 4 km. 900 m. Inwestycja w Nietoperku jest ostatnim, trzecim już etapem rozbudowy sieci kanalizacyjnej w tej części  gminy. – Pierwszym etapem było wybudowanie nowej oczyszczalni ścieków w Kęszycy Leśnej. Dzięki zwiększeniu jej wydajności mogliśmy podłączyć do niej Kęszycę, a teraz również Nietoperek – zaznacza R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 7 mln.  821 tys. 534 zł, czyli prawie o  milion złotych mniej, niż wynosiły wstępne szacunki.  - Na realizację tego zadania  dostaliśmy 5 mln. zł z rządowego programu Polski Ład. To kolejna z licznych inwestycji, realizowanych w naszej gminie dzięki dotacjom z Warszawy i Brukseli – dodaje R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że w ostatnich latach gmina zrealizowała i nadal realizuje kilka inwestycji związanych z ochroną środowiska. Oprócz zakończonej już budowy nowej oczyszczalni w Kęszycy Leśnej i kanalizacji w Kęszycy, obecnie trwa kompleksowa modernizacja oczyszczalni we wsi Święty Wojciech i budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie.  – Te inwestycje nie tylko służą otaczającemu nas środowisku, ale przede wszystkim mają ogromny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców – zaznacza R. Lorenz. 
08-02-2023

Kolejna ulica doczeka się remontu

Ilustracja do informacji: Kolejna ulica doczeka się remontu
To już pewne! Do końca roku ulica Komisji Edukacji Narodowej doczeka się równej jak stół nowej nawierzchni i parkingów. – Jej remont będzie jedną z kilku inwestycji drogowych, realizowanych w tym roku w naszym mieście – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Firma Infrakom z wielkopolskiego Kościana wygrała ogłoszony przez miasto przetarg na remont ul. Komisji Edukacji Narodowej. – Zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa. Bardziej korzystna była oferta wielkopolskiej firmy Infrakom, która wygrała przetarg. Zapłacimy jej nieco ponad 1 mln. 828 tys. zł – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Droga łączy ul. Zachodnią z os. Kasztelańskim. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą swoje dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Jej asfaltowa nawierzchnia zapada się w wielu miejscach, a po deszczach zapadliska zamieniają się w bajora. - Kierowcy przestaną na nie narzekać pod koniec bieżącego roku, gdyż zwycięzca przetargu ma ją wyremontować w ciągu 300 dni od podpisania umowy – dodaje Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miejskim.
 
Nawierzchnia drogi zostanie utwardzona i następnie pokryta asfaltem. - Projekt zakłada też przebudowę parkingów i chodników, wyznaczenie i oznakowanie przejść dla pieszych oraz zagospodarowanie zieleni wzdłuż ulicy – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Z własnego budżetu miasto wyłoży na remont nieco ponad 800 tys. zł, co stanowi około 45 proc. kosztów przebudowy drogi. Jak to możliwe? – Na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji dostaliśmy nieco ponad milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że remont ul. Komisji Edukacji Narodowej będzie kolejną inwestycją drogową, realizowaną obecnie w naszej gminie. - Wiosną otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią zakończymy budowę trzech dróg w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej. Oprócz nich realizujemy w gminie wiele innych inwestycji, których celem jest rozbudowa infrastruktury i poprawa jakości życia mieszkańców  – zapowiada R. Lorenz.  
02-02-2023

Kolejna ulica doczeka się remontu

Ilustracja do informacji: Kolejna ulica doczeka się remontu
Dwie firmy chcą wyremontować ulicę Komisji Edukacji Narodowej. – Zwycięzcę przetargu poznamy za kilka dni – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
O ogłoszonym przez miasto przetargu na remont ul. Komisji Edukacji Narodowej informowaliśmy przed kilkoma tygodniami w mediach społecznościowych. – Zgłosiły się dwie firmy. Za kilka dni poznamy zwycięzcę, a potem podpioszemy z nim umowę. Zgodnie z dokumentacją, będzie miał 300 dni na ukończenie inwestycji – informuije Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że miasto ma projekt i pozwolenie budowlane. - Parkingi i chodnik zostaną utwardzone kostką, a drogę pokryje dywanik z asfaltu. Na realizację tego zadania dostalismy nieco ponad milion złotych z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza R. Lorenz.
 
Ulica Komisji Edukacji Narodowej łączy osiedle Kasztelańskie z ulicą Zachodnią. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Od lat kierowcy narzekają na jej poszatkowaną dziurami, zapadającą się asfaltową nawierzchnię, na której po deszczach tworzą się ogromne kałuże. Jej przebudowa będzie kolejną inwestycją drogową, realizowaną obecnie w naszej gminie. - Wiosną otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią zakończymy budowę trzech dróg w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej – zapowiada R. Lorenz.  
12-01-2023

Aż dziewięć firm chce budować kanalizację w Nietoperku pod Międzyrzeczem

Ilustracja do informacji: Aż dziewięć firm chce budować kanalizację w Nietoperku pod Międzyrzeczem
Mamy świetną wiadomość dla mieszkańców wsi Nietoperek. Aż dziewięć firm zgłosiło swoje oferty na przetarg dotyczący budowy kanalizacji sanitarnej w tej miejscowości! – Większość z nich jest niższa od przygotowanego przez nas kosztorysu – zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
Mieszkańcy Nietoperka czekają na kanalizację od prawie 20 lat. I wreszcie się doczekają! Na ogłoszony przez władze Międzyrzecza przetarg wpłynęło aż dziewięć ofert! – Wykonawcę wybierzemy w ciągu najbliższego miesiąca. Zwycięzca będzie miał 360 dni na realizacje tej ważnej inwestycji – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.

Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że większość ofert jest niższa od kosztorysu, który opiewał na 8 mln. 800 tys. zł. Na realizacje tego zadania gmina dostała 5 mln. zł z rządowego programu Polski Ład. Przypominamy, że inwestycja w Nietoperku będzie ostatnim, trzecim już etapem rozbudowy sieci kanalizacyjnej w tej części  gminy.
 
– Zaczęliśmy od budowy nowej oczyszczalni ścieków w Kęszycy Leśnej. Dzięki zwiększeniu jej wydajności mogliśmy podłączyć do niej Kęszycę, a teraz również Nietoperek, gdzie zakończymy tą ważną, wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję.  To jedna z wielu inwestycji, które są i będą realizowane w tym roku w naszej gminie – zaznacza R. Lorenz.
 
09-01-2023

Dywanik z asfaltu zamiast bajor błota

Ilustracja do informacji: Dywanik z asfaltu zamiast bajor błota
Budowa trzech ulic w zachodniej części Międzyrzecza wkroczyła w kolejny etap. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody drogowcy rozpoczęli ich utwardzanie oraz montaż krawężników. – To jedna z kilku inwestycji drogowych realizowanych obecnie w naszej gminie - mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Jeszcze w tym roku mieszkańcy ulic Cypriana Kamila Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej przestaną niszczyć obuwie i podwozia samochodów na poszatkowanych dziurami gruntowych drogach, które po deszczach zamieniają się w bajora błota. Regionalne i lokalne media wiele razy informowały, że jesienią ich nawierzchnia zostanie utwardzona i pokryta równym jak stół dywanikiem z asfaltu o szerokości sześciu metrów.
 
– Wybudujemy tam również chodniki, oświetlenie uliczne i wpusty kanalizacji deszczowej. To jedna z kilku inwestycji drogowych, realizowanych obecnie w naszej gminie. Niebawem rozpoczniemy kolejne. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na przebudowę ulicy Komisji Edukacji Narodowej – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Drogi są już korytowane i utwardzane, na niektórych odcinkach rozpoczął się montaż krawężników. Roboty drogowe prowadzi miejscowa firma Brubet, która zrealizowała już w naszej gminie wiele podobnych inwestycji. Gmina zapłaci jej 4 mln. 142 tys. 640 zł. Burmistrz podkreśla jednak, że własnego budżetu wyłoży niespełna 1 mln. 700 tys. zł. Jak to możliwe?
– Na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji dostaliśmy prawie 2,5 miliona złotych rządowej dotacji – mówi R. Lorenz. – Wszystkie inwestycje drogowe realizujemy dzięki dotacjom z Warszawy i Brukseli. 
05-01-2023

Koniec z dziurami i kałużami

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami
Jeszcze w tym roku kierowcy przestaną narzekać na dziury w nawierzchni ul. Komisji Edukacji Narodowej. Miasto ogłosiło przetarg na jej przebudowę. – Remont będzie możliwy dzięki kolejnej rządowej dotacji dla naszej gminy – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 

Ulica Komisji Edukacji Narodowej łączy osiedle Kasztelańskie z ulicą Zachodnią. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Od lat kierowcy narzekają na jej poszatkowaną dziurami, zapadającą się asfaltową nawierzchnię, na której po deszczach tworzą się ogromne kałuże. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Nawet bardzo dobrą! Ich problemy skończą się jeszcze w tym roku. Jak to możliwe?
 
- Ogłosiliśmy przetarg na remont drogi i jej skrzyżowania z ulicą Tadeusza Kościuszki. Projekt zakłada też przebudowę znajdujących się przy niej chodników i parkingów – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz zaznacza, że na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji miasto dostało nieco ponad milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg..
 
Parkingi i chodnik zostaną utwardzone kostką, a drogę pokryje dywanik z asfaltu. - Oferty można składać do 20 stycznia. Mamy już dokumentacje i pozwolenie budowlane. Termin ukończenia prac wyznaczono na 300 dni po podpisaniu  umowy – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski akcent6uje, że przebudowa ul. Komisji Edukacji Narodowej będzie kolejną w tym roku inwestycją drogową w gminie Międzyrzecz. Obecnie dobiega końca budowa gminnej drogi w Żółwinie, wiosną br. Otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią trzy drogi w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej.
- Łącznie  w tej kadencji wybudowaliśmy, lub wybudujemy aż 11 dróg, w tym dwie wiejskie. Wcześniej oddaliśmy do użytku drogi w Kaławie i Wyszanowie, cztery ulice na osiedlu Nad Obrą oraz dołożyliśmy się do budowy ulicy Chopina. To rekordowa liczba inwestycji drogowych w historii gminy – zaznacza R. Lorenz.
03-01-2023

Zakończył się kolejny etap rozbudowy kolumbarium

Ilustracja do informacji: Zakończył się kolejny etap rozbudowy kolumbarium
W kolumbarium na cmentarzu miejskim wybudowano kolejny, trzeci już segment z wnękami na urny z prochami zmarłych. – Można je rozbudować o trzy następne – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W trzech ścianach kolumbarium znajdują się 162 komory na urny z prochami zmarłych. Pierwsze z nich oddano do użytku wiosną ub.r., budowa ostatniej zakończyła się przed kilkoma dniami. – Kolumbarium zostanie rozbudowane w przyszłości o trzy kolejne segmenty, pod które przygotowaliśmy już fundamenty – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że kolumbarium powstało z inicjatywy radnych Marii Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. - Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Bliscy skremowanych osób nie muszą się później martwić stanem ich grobów, gdyż o utrzymanie kolumbarium dbają służby komunalne - dodaje.
 
Teren wokół kolumbarium utwardzono kostką, w środku wybudowano też ławeczki i zasadzono drzewa. Prace poprzedziła budowa ścieżki, łączącej obiekt z centrum cmentarza miejskiego.
 
– Łącznie za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy około 700 tysięcy złotych - wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
09-12-2022

Koniec z dziurami i kałużami! Trzy ulice przechodzą gruntowny lifting

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami! Trzy ulice przechodzą gruntowny lifting
Jesienią przyszłego roku mieszkańcy ulic Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej przestaną narzekać na dziury w ich gruntowej nawierzchni.  – Budowa nowych dróg w tej części miasta jest jedną z kilku inwestycji drogowych, realizowanych obecnie w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Piesi i kierowcy czekali na to od kilkunastu lat. Trwa budowa trzech ulic w zachodniej części miasta: Cypriana Kamila Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej. Drogowcy zaczęli od korytowania  ich gruntowej nawierzchni, która po utwardzeniu zostanie pokryta dywanikiem z asfaltu.
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Brubet, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w naszej gminie i regionie. - Wybudujemy tam również chodniki, oświetlenie i wpusty kanalizacji deszczowej. Finał planujemy na jesień przyszłego roku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Gmina zapłaci wykonawcy 4 mln. 142 tys. 640 zł. Burmistrz podkreśla jednak, że realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki rządowej dotacji wynoszącej aż 2 mln. 466 tys. zł.
 
– To jedna z kilku inwestycji drogowych realizowanych obecnie w naszej gminie. Kończymy już budowę drogi w Żółwinie, a za kilka miesięcy otworzymy ulicę Długą. Kolejną będzie przebudowa ulicy Komisji Edukacji Narodowej – wylicza R. Lorenz.
 
Fot. Dominik Peszko 
28-11-2022

Budowa nowej drogi na finiszu!

Ilustracja do informacji: Budowa nowej drogi na finiszu!
Dobiega końca budowa ulicy Długiej. Zostanie otwarta za kilka miesięcy.  – To jedna z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Wiosna przyszłego roku kierowcy przestaną narzekać na dziury w gruntowej nawierzchni ulicy Długiej, a piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z oświetlonych ścieżek. Droga została częściowo utwardzona kostką, a po jej obu stronach trwa budowa ścieżek dla pieszych i rowerzystów. – Odciąży ruch kołowy na ulicy Poznańskiej, a dla mieszkańców Obrzyc i osiedla nad Obrą będzie w przyszłości drogą dojazdową do planowanej przez nas wschodniej obwodnicy miasta z drugim mostem drogowym nad Obrą – mówi  burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Nowa droga łączy Obrzyce z ulicą Poznańską, ma ponad półtora kilometra długości. – W kolejnym etapie planujemy poszerzyć i utwardzić jej odcinek od szpitala do drogi do Żółwina i Kuligowa – zapowiada R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln 875 tys. zł. - Na realizację tego zadania dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
 
Budowa Długiej jest kolejną inwestycją drogową, realizowaną w tym roku w naszej gminie. Obecnie dobiega końca budowa gminnej drogi w Żółwinie, a przed kilkoma tygodniami rozpoczęło się utwardzanie trzech ulic w zachodniej części miasta: Malczewskiego, Norwida i Konopnickiej. To nie koniec dobrych informacji dla Mieszkańców. Gmina dostała ostatnio dotację na kompleksową modernizację ulicy Komisji Edukacji Narodowej.  – Wszystkie inwestycje drogowe realizujemy dzięki rządowym i unijnym dotacjom – podkreśla burmistrz.
1 2 3 4 5 6 ... 17