Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

07-09-2022

Kolejna inwestycja w Gminie Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Kolejna inwestycja w Gminie Międzyrzecz
Jesienią przyszłego roku mieszkańcy Międzyrzecza-Wybudowanie zaczną likwidować przydomowe szamba. W tej sąsiadującej z Międzyrzeczem osadzie ruszyła właśnie budowa kanalizacji sanitarnej. – Prace zakończymy jesienią  przyszłego roku – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Niewiadomski, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w Międzyrzeczu i regionie. Do października przyszłego roku wybuduje sieć o długości około 8 kilometrów, a do tego pięć przepompowni i około dwustu pięćdziesięciu przyłączy.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 11 milionów 590 tys. zł. Należy jednak podkreślić, że na wybudowanie sieci dostaliśmy prawie 8 milionów dotacji z rządowego programu Polski Ład.
 
Budowa kanalizacji sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie to jedna z kilku proekologicznych inwestycji, realizowanych obecnie w gminie Międzyrzecz. Kolejną jest dobiegająca już końca budowa kanalizacji w Kęszycy, a listę uzupełnia kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech, na którą gmina dostała rekordową dotację w wysokości 41,5 miliona złotych. Burmistrz Remigiusz Lorenz wiele razy podkreślał, że celem tych inwestycji jest ochrona środowiska naturalnego, ale także podniesienie jakości życia mieszkańców. 
28-07-2022

Dostaliśmy ponad 12 milionów na budynek wielorodzinny!

Ilustracja do informacji: Dostaliśmy ponad 12 milionów na budynek wielorodzinny!
Hurra, mamy to! Gmina dostała 12 mln. 311 tys. zł na nowy blok wielorodzinny! – Oprócz 44 mieszkań utworzymy w nim także biura spółki mieszkaniowej i kolejny żłobek – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Dotację w wysokości 12 mln. 311 tys. zł przyznał gminie Bank Gospodarstwa Krajowego. Nowy blok powstanie przy ulicy Krótkiej, na działce należącej do gminnej spółki Międzyrzeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
 
– Powstaną w nim 44 mieszkania o powierzchni od 30 do prawie 60 metrów kwadratowych. Budynek będzie też pełnił funkcje usługowe. Na parterze znajdować się będą biura spółki mieszkaniowej MTBS. Ulokujemy tam również nowy żłobek, który rozwiąże problem braku miejsc opieki dla dzieci wieku od jednego do trzech lat. Umożliwi to ich rodzicom podjęcie pracy i kontynuowanie kariery zawodowej – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Inwestorem będzie spółka MTBS. Jej prezes Krystian Grabowski zapowiada, że przy nowym budynku powstanie parking oraz plac zabaw dla dzieci. – W tym roku przygotujemy działkę pod inwestycję, a w przyszłym ogłosimy przetarg – zapowiada prezes.
27-06-2022

Dziury pokryje dywanik z asfaltu

Ilustracja do informacji: Dziury pokryje dywanik z asfaltu
To już pewne! Jesienią przyszłego roku mieszkańcy przestaną narzekać na dziury i kałuże w gruntowych nawierzchniach trzech ulic: Cypriana K. Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej. Burmistrz Remigiusz Lorenz i Małgorzata Winnicka z międzyrzeckiej firmy Brubet podpisali dziś umowę na utwardzenie tych dróg oraz wybudowanie wzdłuż nich oświetlenia i chodników. 

O kolejnej inwestycji drogowej w Międzyrzeczu wiele razy informowały już lokalne i regionalne media. Przypominamy, że przed kilkoma tygodniami gmina dostała 2 mln. 466 tys. zł na utwardzenie trzech gruntowych ulic w zachodniej części Międzyrzecza; Cypriana K. Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej. Przetarg wygrała miejscowa firma Brubet, której współwłaścicielka Małgorzata Winnicka podpisała dziś z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem umowę na realizację tej ważnej i od lat wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.

- Prace mają się zakończyć jesienią przyszłego roku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
W podpisaniu umowy uczestniczył też Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie. - Gruntowe drogi zostaną utwardzone i pokryte asfaltem. Wzdłuż nich wybudujemy też chodniki, oświetlenie i wpusty kanalizacji deszczowej – dodaje S. Suchowski.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 4 mln. 142 tys. 640 zł. Spółka Brubet jest dobrze znana w naszym mieście i regionie. Zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w Międzyrzeczu i okolicznych gminach. - Prace rozpoczniemy od przygotowania organizacji ruchu. Postaramy się prowadzić je w taki sposób, żeby zminimalizować związane z nimi utrudnienia – zapowiada M. Winnicka.

Burmistrz zaznacza, że budowa dróg będzie jedną z ponad 70 inwestycji, realizowanych w tym roku w naszej gminie. – Ich łączna wartość wynosi ponad 110 milionów złotych – wylicza samorządowiec. 
 
10-06-2022

Ulica Długa będzie równa jak stół

Ilustracja do informacji: Ulica Długa będzie równa jak stół
Wzdłuż ulicy Długiej wybudowano już chodnik, a po jej drugiej stronie rozpoczęła się budowa ścieżki pieszo-rowerowej. – Ostatnim etapem tej ważnej dla mieszkańców inwestycji będzie wyłożenie jej nawierzchni kostką – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Regionalne media wiele razy informowały o budowie ulicy Długiej, która połączy ul. Poznańska z Obrzycami. Przypominamy, że gmina zapłaci wykonawcy prawie 5 mln zł, ale z własnego budżetu wyłoży niespełna połowę tej kwoty. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że na realizację tej ważnej dla gminy inwestycji dostaliśmy 2 mln. 550 tys. zł. z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
 
Prace przekroczyły już półmetek. Droga została już wykorytowana i utwardzona, w ostatnim etapie będzie wyłożona kostką. Wzdłuż niej wybudowano też chodnik, a kolejnym udogodnieniem dla pieszych i zmotoryzowanych będzie oświetlenie oraz kanalizacja deszczowa. To jednak nie wszystko. – Z drugiej strony rozpoczęła się już budowa ścieżki pieszo-rowerowej o szerokości trzech metrów – informuje Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Prace mają się zakończyć jesienią. To kolejna inwestycja drogowa w naszej gminie. Niebawem rozpocznie się budowa drogi w Żółwinie, a także trzech ulic w zachodniej części miasta – Cypriana Norwida, Marii Konopnickiej i Jacka Malczewskiego.  – Wybudujemy je dzięki dotacjom z unijnego Programu Obszarów Wiejskich oraz rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – dodaje burmistrz. - Inwestycje drogowe są dla nas bardzo ważne. Niestety, wszystkich od razu nie wybudujemy, dlatego proszę mieszkańców o uzbrojenie się w cierpliwość.
 
09-06-2022

Będzie asfalt zamiast dziur i kałuż

Ilustracja do informacji: Będzie asfalt zamiast dziur i kałuż
W ratuszu rozstrzygnięto właśnie przetarg na utwardzenie trzech gruntowych dróg w zachodniej części miasta. – Inwestycję zrealizujemy dzięki kolejnej dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 

Latem przyszłego roku mieszkańcy ulic Cypriana K. Norwida, Jacka Malczewskiego i Marii Konopnickiej przestaną narzekać na poszatkowaną dziurami nawierzchnię. – Gruntowe drogi zostaną utwardzone i następnie pokryte asfaltem. Wzdłuż nich wybudujemy też chodniki, oświetlenie i wpusty kanalizacji deszczowej. Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na wykonanie tych prac – mówi Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.

W ogłoszonym przez gminę przetargu wystartowały dwie firmy. Wygrała międzyrzecka spółka Brubet, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w Międzyrzeczu i okolicznych gminach (obecnie buduje ul. Długą między Obrzycami i Poznańską, niebawem zaś rozpocznie utwardzanie gruntowej drogi w Żółwinie). To kolejna dobra informacja, gdyż przy remoncie dróg zostaną zatrudnieni mieszkańcy Międzyrzecza, którzy w dodatku płacą podatki w naszej gminie!
 
Umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Prace mają się zakończyć w 400 dni po jej podpisaniu, czyli w sierpniu przyszłego roku. Gmina zapłaci wykonawcy 4 mln. 142 tys. 640 zł. Z własnego budżetu wyłoży jednak 1 mln. 676 tys. zł. Jak to możliwe? Burmistrz R. Lorenz wyjaśnia, że na realizację tego ważnego dla mieszkańców zadania dostaliśmy 2 mln. 466 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. - To kolejna dotacja na budowę dróg w mieście i sąsiednich wioskach – podkreśla samorządowiec.
 
W obecnej kadencji od 2019 r. w gminie wybudowano już sześć dróg – po jednej w Kaławie  i w Wyszanowie oraz cztery na os. Nad Obrą w Międzyrzeczu, a do jej końca powstanie pięć kolejnych. Jesienią zakończy się budowa Długiej w Międzyrzeczu, natomiast w przyszłym roku nowa droga powstanie w Żółwinie. – Razem z ulicami Malczewskiego, Konopnickiej i Norwida, wybudujemy łącznie aż jedenaście dróg. To rekord w historii gminny – podkreśla burmistrz.
03-06-2022

Sala rośnie w oczach

Ilustracja do informacji: Sala rośnie w oczach
Budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej zbliża się do półmetka. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości 500 tys. zł.
 
Sala powstaje koło kompleksu rekreacyjnego, składającego się z boiska ze sztuczna nawierzchnią, plenerowej siłowni, placu zabaw dla dzieci i wiaty. Buduje ją międzyrzecka firma Tombud, której właściciel Paweł Jeziorski mieszkał kiedyś w Kęszycy Leśnej. Już za kilka miesięcy będą się w niej odbywać zajęcia dla dzieci, spotkania wiejskie i rozmaite uroczystości.
 
- Otwarcie planujemy na wrzesień. Oprócz głównej sali powstaną w niej pomieszczenia socjalne, kuchnia i toalety – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
Sołtys Grzegorz Paszkowski zaznacza, że mieszkańcy czekaliśmy na salę od ponad 20 lat. Do tej pory korzystali z gościnności strażaków-ochotników, ale – jak podkreśla sołtys – salka w ich remizie jest za mała na potrzeby lokalnej społeczności. – We wsi mieszka ponad 700 osób, a latem ich liczba rośnie co najmniej dwa razy. W dodatku ostatnio przybyło wielu Ukraińców – wylicza A. Paszkowski.
 
Gmina zapłaci wykonawcy niespełna milion złotych. Burmistrz zaznacza jednak, że połowę tej kwoty stanowi dotacja przyznana Międzyrzeczowi przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Obiekt ma być ukończony we wrześniu. Wykonawca zaczął już równać teren. Gmina zapłaci mu blisko milion złotych. Burmistrz podkreśla jednak, że połowę tej kwoty stanowi unijna dotacja, przyznana gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
- To jedna z 70 inwestycji realizowanych w tym roku w naszej gminie. Jeszcze przed kilkoma dniami ich łączny koszt wynosił 105 miliona złotych, ale obecnie mogę już poinformować, że wydamy na nie znacznie więcej, gdyż właśnie otrzymaliśmy kolejną dotację wynoszącą prawie pięć milionów złotych. Wkrótce będziemy mogli podać więcej szczegółów na ten temat – zaznacza samorządowiec.
19-05-2022

Kolejna inwestycja w naszej gminie

Ilustracja do informacji: Kolejna inwestycja w naszej gminie
Mamy dobrą informację dla mieszkańców Żółwina. Do końca roku gminna droga od skrzyżowania w centrum wsi w kierunku Obry zostanie utwardzona i oświetlona nowymi lampami. – To kolejna inwestycja realizowana na terenach wiejskich – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Za kilka miesięcy mieszkańcy Żółwina przestaną narzekać na dziury w gruntowej drodze, brak chodnika i oświetlenia. Do końca roku zostanie ona wykorytowana, utwardzona i wyłożona kostką. – Nowa droga będzie mieć pięć i pół metra szerokości. Wzdłuż niej wybudujemy też oświetlenie i chodnik o szerokości dwóch metrów – informuje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.

Ogłoszona przez gminę przetarg na utwardzenie drogi wygrała międzyrzecka firma Brubet, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji w Międzyrzeczu i okolicach. – Niebawem podpiszemy umowę z jej właścicielką – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. – Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Jej finał planujemy na koniec bieżącego roku.

Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 290 tys. zł. Burmistrz zaznacza, że realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki dotacji, przyznanej gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Dostaliśmy na ten cel ponad 786 tysięcy złotych. To kolejna inwestycja realizowana z myślą o mieszkańcach naszych sołectw – zaznacza R. Lorenz.
16-05-2022

Na cmentarzu powstało kolumbarium

Ilustracja do informacji: Na cmentarzu powstało kolumbarium
Na cmentarzu komunalnym zakończyła się budowa kolumbarium. – To pierwsza część inwestycji, drugą zakończymy jesienią – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Kolumbarium składa się z dwóch specjalnych ścian ze 108 komorami. – Mieszkańcy będą mogli składać w nich urny z prochami swoich bliskich. Trwają pracę nad regulaminem korzystania z tego obiektu – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Burmistrz zaznacza, że budowa kolumbarium to pomysł radnych, zgłoszony przez Marię Kijak i Eugeniusza Sawińskiego. - Kremowanie zwłok jest coraz bardziej popularne w naszym kraju.  Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - dodaje.
 
Teren wokół kolumbarium utwardzono kostka, wybudowano też ławeczki i zasadzono drzewa. Prace poprzedziła budowa ścieżki, która łączy obiekt z centrum cmentarza miejskiego.
 
– Niebawem przystąpimy do kolejnej części tej inwestycji, czyli budowy trzeciego segmentu na 54 urny. Łącznie za ścieżkę i kolumbarium zapłacimy około 700 tysięcy złotych  - wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.
21-04-2022

Jest dotacja, będzie kanalizacja!

Ilustracja do informacji: Jest dotacja, będzie kanalizacja!
Burmistrz Remigiusz Lorenz i właściciel międzyrzeckiej firmy budowalnej Tomasz Niewiadomski podpisali umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że na realizację tej ważnej dla  mieszkańców inwestycji gmina dostała prawie 8 mln. zł. rządowej dotacji.
 

Rozrastające się z każdym rokiem osiedle domków jednorodzinnych w Międzyrzeczu-Wybudowane znajduje się wprawdzie w granicach administracyjnych sołectwa Kuźnik, ale graniczy bezpośrednio z miastem i jest przysłowiową sypialnią Międzyrzecza. Jesienią przyszłego roku mieszkańcy zaczną tam likwidować przydomowe szamba. Gwarancją jest umowa na wybudowanie kanalizacji sanitarnej w tej miejscowości, podpisana dziś przez burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza i przedsiębiorcę Tomasza Niewiadomskiego, którego firma wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy i mieszkańców inwestycji.

Budowa powinna się rozpocząć w maju, natomiast jej finał zaplanowano na jesień 2023 r. Gmina zapłaci wykonawcy 11 mln. 590 tys. zł. - Na realizację tego zadania dostaliśmy aż 7 mln. 950 tys. zł z rządowego programu Polski Ład – podkreśla przy tym R. Lorenz.

Firma T. Niewiadomskiego wybuduje sieć wraz z kolektorami o łącznej długości około 8 km. – Sieć w Międzyrzeczu Wybudowanie przyłączymy do kanalizacji miejskiej na wysokości ulicy Mieszka I. Wybudowanych zostanie także pięć przepompowni oraz około 250 przyłączy – informuje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie.

Burmistrz podkreśla, że spółka T. Niewiadomskiego wygrała wcześniej przetarg na budowę kanalizacji w Kęszycy i kolektora tłocznego z tej wsi do oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. Kolejnym etapem tej inwestycji ma być budowa sieci sanitarnej w Nietoperku i połączenie jej z Kęszycą.

– Następną gminną inwestycją związaną z ochroną środowiska naturalnego jest rozpoczęta już kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków – podkreśla burmistrz. – Nie zwalniamy tempa. Planujemy kolejne inwestycje, których celem jest rozbudowa infrastruktury, ale przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców.
08-04-2022

Kolejna dotacja dla Gminy Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja dla Gminy Międzyrzecz
Przy Szkole Podstawowej nr 3 powstanie bieżnia rekreacyjna i tor do skoków w dal. – Nowe obiekty powstaną dzięki dotacji przyznanej naszej gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.

Koszt inwestycji oszacowano na 240 tys. zł, natomiast dotacja przyznana gminie wynosi 100 tys. zł. – Otrzymaliśmy ją w ramach programu Lubuska Baza Sportowa – dodaje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Bieżnia będzie miała sztuczną nawierzchnię. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że z nowych obiektów sportowych korzystać będą przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, a także dzieci z pobliskiego przedszkola  - Prace rozpoczną się w czerwcu, a ich finał planujemy na jesień – zapowiada samorządowiec. – To kolejna inwestycja, której celem jest rozbudowa infrastruktury sportowej w naszej gminie i poprawa jakości życia mieszkańców.
1 2 3 4 5 6 ... 17