Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

08-04-2022

Jest umowa, będą nowe drogi

Ilustracja do informacji: Jest umowa, będą nowe drogi
Mamy to! Burmistrz Remigiusz Lorenz i wojewoda Władysław Dajczak podpisali umowę na dotację na wybudowanie trzech ulic: Norwida, Konopnickiej i Malczewskiego. To kolejna inwestycja drogowa w naszej gminie. – Dostaliśmy na nią 2 mln. 466 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza samorządowiec.

O dotacji na utwardzenie trzech ulic w zachodniej części miasta regionalne media informowały już ponad miesiąc temu. Teraz mamy już pewność, że gmina dostanie te pieniądze! Gwarancją jest umowa, podpisana dziś w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim przez wojewodę Władysława Dajczaka i burmistrza Remigiusza Lorenza.

- Niebawem rozpoczniemy procedury związane z rozpoczęciem prac. Ich koszt oszacowaliśmy na 4 mln. 111 tys. zł. Dotacja wynosi aż 60 proc. tej kwoty – zaznacza burmistrz.

Podobne umowy podpisało z wojewodą kilkunastu innych samorządowców z naszego województwa. -  Wojewoda złożył przy okazji życzenia wielkanocne mieszkańcom naszej gminy dodaje R. Lorenz.
 
Gruntowa nawierzchnia ulic Cypriana K. Norwida, Marii Konopnickiej i Jacka Malczewskiego jest obecnie poszatkowana dziurami, które w dodatku po deszczach zamieniają się w bajora błota. Jesienią przyszłego roku piesi przestaną tam niszczyć swoje obuwie, a zmotoryzowani podwozia samochodów.  Dzięki rządowej dotacji drogi zostaną utwardzone, a następne pokryte asfaltowym dywanikiem. – Wzdłuż dróg wybudujemy też chodniki, lampy i wpusty kanalizacji deszczowej – dodaje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie. 

Burmistrz podkreśla, że to kolejna dotacja na budowę dróg w naszej gminie. Dzięki rządowym pieniądzom jesienią  ub.r. rozpoczęła się budowa ul. Długiej, a przed kilkoma tygodniami dostaliśmy unijną dotację na utwardzenie gminnej drogi w Żółwinie. – W tej kadencji wybudujemy co najmniej dziewięć dróg. To rekord w historii gminy. Niestety, w ciągu kilku lat nie nadrobimy wieloletnich zaległości. Mamy jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii, ale nie odpuszczamy i składamy nowe wnioski o dotacje na remonty kolejnych dróg – zapowiada R. Lorenz.
04-04-2022

Zaczynamy w Kęszycy, skończymy w Nietoperku

Ilustracja do informacji: Zaczynamy w Kęszycy, skończymy w Nietoperku
W Kęszycy trwa budowa sieci sanitarnej. – Inwestycja zbliża się do półmetka. Jej kolejną odsłoną będzie budowa kanalizacji w Nietoperku – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Budowa kanalizacji ruszyła przed kilkoma tygodniami, o czym informowały regionalne i lokalne media. - Obecnie zbliżamy się do półmetka. Kolejnymi odsłonami tej inwestycji będzie budowa przepompowni i kolektora, którym ścieki popłyną do oczyszczalni w pobliskiej Kęszycy Leśnej – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.

Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki zakończonej przed trzema laty modernizacji oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. – Zwiększyliśmy jej wydajność, dzięki czemu teraz możemy przyłączyć do niej Kęszycę, a potem także Nietoperek – mówi.  
 
Prace prowadzi międzyrzecka firma Tomasza Niewiadomskiego. Gmina zapłaci jej 3 mln. 140 tys. zł, przy czym – jak podkreśla kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski – aż 2 mln. zł to dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Finał zaplanowano na wrzesień. W następnym etapie wybudujemy kanalizacje w Nietoperki i kolektor z tej wsi do Kęszycy. Wystąpiliśmy już z wnioskiem o dotację na realizację tej jakże ważnej inwestycji – zapowiada burmistrz.
 
Burmistrz podkreśla, że koleje proekologiczne inwestycje w naszej gminie to rozpoczęta właśnie kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech oraz budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie, na którą dostaliśmy prawie 8 mln. dotacji z programu Polski Ład.
30-03-2022

Ruszyła budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Ruszyła budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej
W Kęszycy Leśnej powstanie sala wiejska. Już we wrześniu mieszkańcy będą mogli organizować w niej sołeckie spotkania, zajęcia dla dzieci i rozmaite imprezy.

Świetlica powstaje na rogatkach wsi, koło boiska Orlik oraz sąsiadującej z nim plenerowej siłowni i placu zabaw dla dzieci. – Oprócz sali na zebrania sołeckie znajdować się w niej będą pomieszczenia socjalne, kuchnia i toalety. Mieszkańcy będą mogli organizować w niej rozmaite spotkania i popołudniowe zajęcia dla dzieci – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Mieszkańcy korzystają obecnie z gościnności miejscowych strażaków. Niestety, sala w remizie OSP jest za mała na sołeckie zebrania, nie mówiąc już o zajęciach czy balach karnawałowych dla dzieci. – Dlatego od lat czekaliśmy na własną salę. Pusta stać nie będzie - zapewnia sołtys Andrzej Paczkowski. - Obecnie mamy ponad 700 zameldowanych na stałe mieszkańców, w tym ponad 150 dzieci. Lokalizacja sali jest idealna, gdyż w pobliżu mamy boisko, plac zabaw i siłownię. Oraz wiatę, którą przeniesiemy jednak w inne miejsce.
 
Ogłoszony przez gminę przetarg wygrała międzyrzecka firma Tombud. - Jej właściciel Paweł Jeziorski mieszkał w Kęszycy Leśnej, a jego firma słynie z solidności – zapewniają zgodnie nasi rozmówcy.  

Obiekt ma być ukończony we wrześniu. Wykonawca zaczął już równać teren. Gmina zapłaci mu blisko milion złotych. Burmistrz podkreśla jednak, że połowę tej kwoty stanowi unijna dotacja, przyznana gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- W bieżącym roku zakończymy, będziemy kontynuować, lub rozpoczniemy w naszej gminie ponad 50 różnych inwestycji. W tym wiele na terenach wiejskich. Obecnie trwa budowa kanalizacji sanitarnej w Kęszycy, przymierzamy się również do podobnej inwestycji w Międzyrzeczu-Wybudowanie i budowy drogi w Żółwinie.
16-03-2022

Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie

Ilustracja do informacji: Gmina ogłosiła przetarg na budowę kanalizacji w Międzyrzeczu-Wybudowanie
Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 24 marca do godz. 10.00, termin ich otwarcia zaplanowano na ten sam dzień na godz. 12.00. Termin zakończenia tej inwestycji zaplanowano na wrzesień 2023 r.
 
Szczegółowe informacje pod linkiem:
https://e-zp.miedzyrzecz.pl/procurements/40/procurement
 
Przypominamy, że budowa kanalizacji jest możliwa dzięki rządowej dotacji w wysokości 7 mln. 950 tys. zł. To kolejna inwestycja proekologiczna na terenie naszej gminy. Obecnie trwa kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Św. Wojciech oraz budowa sieci sanitarnej w Kęszycy wraz z kolektorem, który połączy wieś z oczyszczalnią w Kęszycy Leśnej. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie budowa kanalizacji w Nietoperku.

- Celem tych inwestycji jest rozbudowa infrastruktury, ale przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
03-03-2022

Międzyrzecz z kolejną dotacją na budowę nowej drogi

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz z kolejną dotacją na budowę nowej drogi
Miasto ogłosi niebawem przetarg na budowę drogi w Żółwinie. – Inwestycję zrealizujemy dzięki unijnej dotacji – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Burmistrz Remigiusz Lorenz i skarbnik gminy Kamila Anioł-Szymańska podpisali umowę na dotację, przyznaną Międzyrzeczowi przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskiej.
 
– Dostaliśmy 786 tys. zł. na wybudowanie drogi w Żółwinie. Koszt inwestycji szacujemy na 1 mln. 268 tys. zł – wylicza K. Anioł-Szymańska. 
Umowa podpisana została w Zielonej Górze. Dla naszych samorządowców wyjazd do samorządowej stolicy naszego województwa był okazją do spotkania z wicemarszałkiem Stanisławem Tomczyszynem oraz rozmów o planowanych programach, z których mogłaby skorzystać gmina Międzyrzecz.
 
Dotacja przeznaczona zostanie na utwardzenie gminnej drogi od strony Obry do przecinającej wioskę drogi powiatowej. Kolejnym krokiem ze strony gminy będzie ogłoszenie przetargu, a następnym jego rozstrzygnięcie i rozpoczęcie prac.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że to będzie dziewiąta droga, wybudowana w tej kadencji w naszej gminie – w tym trzecia na terenach wiejskich (po Kaławie i Wyszanowie). Nie wyklucza przy tym kolejnych inwestycji drogowych. – Budowy i remonty dróg są dla nas jednymi z najważniejszych zadań. Niestety, wszystkich od razu nie zrobimy, dlatego proszę mieszkańców o uzbrojenie się w cierpliwość – apeluje samorządowiec.
08-02-2022

W Kęszycy ruszyła budowa kanalizacji

Ilustracja do informacji: W Kęszycy ruszyła budowa kanalizacji
W październiku mieszkańcy Kęszycy zaczną likwidować przydomowe szamba i będą mniej płacić za ścieki. We wsi ruszyła budowa kanalizacji oraz przepompowni i kolektora, który połączy ją z oczyszczalnią w Kęszycy Leśnej. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że kolejnym etapem inwestycji będzie budowa sieci sanitarnej w Nietoperku.

Mieszkańcy Kęszycy czekali na to od lat. We wsi rozpoczęła się budowa sieci sanitarnej i kolektora tłocznego, którym ścieki będą pompowane do oczyszczalni w Kęszycy Leśnej. Prace budowlane prowadzi międzyrzecka firma Niewiadomski, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. - Gmina zapłaci jej właścicielowi 3 mln. 140 tys. zł – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w ratuszu.
 
Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 2 mln. zł, która otrzymaliśmy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Teraz wystąpimy o kolejną dotację na rozbudowę sieci. W kolejnym etapie przyłączymy do niej Nietoperek – zapowiada samorządowiec.

Prace budowlane wpisują się w prowadzone przez gminę działania na rzecz ochrony środowiska, ale skorzystają z nich przede wszystkim mieszkańcy Kęszycy, którzy po ich zakończeniu będą mniej płacić za ścieki. Burmistrz podkreśla, że kolejnymi proekologicznymi inwestycjami są rozpoczęta właśnie kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech oraz planowana budowa sieci sanitarnej w Międzyrzeczu-Wybudowanie, na którą dostaliśmy prawie 8 mln. dotacji z programu Polski Ład.

- Niebawem rozpoczniemy konsultacje społeczne na ten temat – dodaje R. Lorenz. – Celem tych inwestycji jest ochrona zasobów naturalnych, ale także rozbudowa infrastruktury i poprawa jakości życia mieszkańców.
04-02-2022

Długa coraz dłuższa

Ilustracja do informacji: Długa coraz dłuższa
Budowa ulicy Długiej jest jedną z kilkudziesięciu inwestycji, które zakończą się lub rozpoczną w 2022 r. w naszej gminie. – Na realizację tego zadania dostaliśmy rządową dotację w wysokości ponad dwa i pół miliona złotych – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Pogoda nie sprzyja pracom budowlanym, ale - mimo deszczów ze śniegiem i silnego wiatru – ulica Długa z każdym dniem jest coraz dłuższa. Będzie miała nieco inny przebieg od obecnej Długiej, nazywanej potocznie przez mieszkańców Czarną Drogą. Połączy Poznańską z wybudowaną przed rokiem Żołnierską i następnie Obrzycami. Jej nową trasę wyznaczają już wykorytowane i utwardzone odcinki.
 
Droga zostanie otwarta pod koniec sierpnia. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że kierowcy przestaną wreszcie niszczyć podwozie samochodów na dziurach w jej gruntowej nawierzchni, która po deszczach zamienia się grzęzawisko. – Będzie miała ponad półtora kilometra długości. Zostanie utwardzona i wyłożona kostką, a kolejnymi udogodnieniami dla mieszkańców będzie chodnik, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – dodaje R. Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy prawie 5 mln zł. Z własnego budżetu wyłoży jednak mniej niż 50 proc. tej kwoty. Jak to możliwe? – Na realizację tego zadania dostaliśmy 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg – wylicza R. Lorenz. – To kolejne rządowe wsparcie na budowę dróg w naszej gminie. W ubiegłym roku za dotację z tego programu wybudowaliśmy ulice Żołnierską, Alfa Kowalskiego, Sybiraka i Guzowskiego na osiedlu Nad Obrą, a wcześniej drogę w Kaławie i kilka ulic w Międzyrzeczu.
 
Gmina przymierza się do remontów kolejnych dróg. – Wszystkich od razu nie zrobimy, choć budowa i remonty dróg to jedno z naszych najważniejszych zadań. Dlatego mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość – zaznacza burmistrz. -  Dzięki tym inwestycjom rośnie wartość pobliskich działek, przyśpieszają też rozwój danego obszaru i miasta.
19-01-2022

Rusza największa inwestycja miejska w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Rusza największa inwestycja miejska w Międzyrzeczu
Koło biurowca przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego zamontowano pierwsze kontenery dla pracowników firmy EkoWodrol, którzy mają przebudować pobliską oczyszczalnię ścieków. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta. – Na jej realizację dostaliśmy rekordową dotację w wysokości 41,5 miliona złotych – wylicza samorządowiec.
 
 
Za przygotowanie projektu i modernizację oczyszczalni ścieków gmina zapłaci wykonawcy prawie 63 mln. zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki rekordowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który przyznał gminie prawie 41,5 miliona złotych. – To będzie największa inwestycja miejska od 30 lat – dodaje R. Lorenz.
 
Zwiastunem prac projektowych i budowlanych są kontenery dla pracowników firmy EkoWodrol z Koszalina, które zamontowano wczoraj w siedzibie Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza. Burmistrz podkreśla strategiczne znaczenie inwestycji dla Międzyrzecza. Jej celem jest zwiększenie wydajności oczyszczalni, która obecnie pracuje na pełnych obrotach, co ogranicza rozwój budownictwa i przemysłu. – Po zakończeniu prac będzie można do niej przyłączyć planowane przez nas budynki wielorodzinne oraz nowe zakłady pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym Numer Dwa przy ulicy Rokitniańskiej – zapowiada samorządowiec.
 
Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na maj 2023 r. Prezes MPWiK Bogusław Czop zapewnia, że w trakcie prac budowlanych oczyszczalnia cały czas będzie pracować, dlatego mieszkańcy nie powinni się obawiać utrudnień z odbiorem i oczyszczaniem ścieków.
 
Przypominamy, że w gminie niebawem rozpoczną się dwie kolejne inwestycje wodno-ściekowe, na które gmina dostała blisko 10 mln zł. Pierwszą z nich będzie budowa kanalizacji w Kęszycy i kolektora tłocznego z tej wsi do oczyszczalni w pobliskiej Kęszycy Leśnej (jej kontynuacją będzie budowa kanalizacji w Nietoperku). Kolejną z nich będzie sieć sanitarna w Międzyrzeczu-Wybudowanie. W tym przypadku rozpoczęcie prac będzie możliwe dzięki zwiększeniu wydajności miejskiej oczyszczalni w Świętym Wojciechu.  
31-12-2021

Dodatkowe pieniądze dla muzeum

Ilustracja do informacji: Dodatkowe pieniądze dla muzeum
Dostaliśmy ponad 1 mln zł na rozbudowę turystycznego przeboju naszej gminy, czyli Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że międzyrzeckie bunkry są przebojem i turystyczną wizytówką nie tylko gminy i powiatu, ale całego regionu.
 
W Pniewie pod Międzyrzeczem dobiega końca rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, którego największą atrakcją są trasy turystyczne wytyczone w podziemiach bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Pierwszą dobrą informacją jest to, że mimo prac budowlanych i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, podziemia fortyfikacji zwiedziło w tym roku prawie 37 tys. turystów z całego świata. Mamy też dla mieszkańców drugą świetną wiadomość.
 
– Na złożony przez na wniosek międzynarodowi eksperci przyznali ponad milion złotych na ukończenie tej inwestycji. Lepszego prezentu pod choinkę nawet sobie nie wyobrażałem. Wcześniej dostaliśmy na ten cel ponad 3 mln. 200 tys. zł, a teraz zwiększono dotację do 4 mln. 270 tys. zł – wylicza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. – Pieniądze otrzymaliśmy z międzynarodowego programu Interreg VA. Prace budowlane są bowiem realizowane w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”. Naszym partnerem w tym programie jest muzeum w Seelow w Niemczech.
 
Dzięki zwiększeniu dotacji, finansowy udział muzeum w realizacji tej inwestycji zmniejszy się o milion siedemdziesiąt tysięcy złotych. - To dla nas bardzo korzystne  – podkreśla informuje dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. 
 
Rozbudowa muzeum dobiega już końca, obecnie trwa wykańczanie jego wnętrz. Ostatnim etapem inwestycji będzie uruchomienie w podziemiach kolejki wąskotorowej, która ma kursować między bunkrem nr 716 i korytarzem łączącym bunkier 717 z podziemnym dworcem kolejowym Henrich. – Będzie dodatkową atrakcją dla naszych gości. Zamontujemy ją dopiero po 15 kwietnia, kiedy podziemia opuszczą hibernujące w nich nietoperze – informuje L. Lisiecki.
 
Muzeum zostanie otwarte na przełomie maja i czerwca 2022 r, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Burmistrz zaznacza, że potężne bunkry, labirynt łączących je podziemnych korytarzy i legendy o ukrytych tam przez Niemców skarbach przyciągają do Pniewa turystów i miłośników fortyfikacji z całego świata.
 
- Muzeum i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największą atrakcją turystyczną nie tylko gminy, ale także całego regionu. Są marką doskonale znaną i rozpoznawalną w całym kraju i poza jego granicami – dodaje R. Lorenz.
22-12-2021

Nowy park przemysłowy będzie magnesem dla inwestorów

Ilustracja do informacji: Nowy park przemysłowy będzie magnesem dla inwestorów
Niebawem rozpocznie się uzbrajanie terenów w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2. Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z przedstawicielem firmy Gorem, która wygrała przetarg na realizację tej ważnej dla gminy inwestycji.
 
 
Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstaje między Lubosinkiem i ulicą Rokitniańską. – W pierwszym parku przemysłowym sprzedaliśmy już wszystkie działki, dlatego musimy przygotować tereny pod kolejne zakłady pracy. Nowy park będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju miasta. Dlatego inwestycja ma strategiczne znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Na jej realizację dostaliśmy aż 4 mln. 943 tys. zł. rządowej dotacji – podkreślał burmistrz podczas dzisiejszego podpisania umowy z Michałem Pokładem, przedstawicielem firmy Gorem, która wygrała przetarg na uzbrojenie terenów w nowym parku przemysłowym.
 
Burmistrzowi asystowali inspektor nadzoru budowlanego Adam Michalczak, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim magistracie Sylwester Suchowski i pracownica tego wydziału Angelika Grabarek. - Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Zakończy się 30 czerwca 2023 r. Wykonawca wybuduje tam drogi wewnętrzne, kanalizację i wodociągi, chodniki, oświetlenie oraz sieć energetyczną – informuje S. Suchowski.      
 
Gmina zapłaci wykonawcy 5 mln. 987 tys. zł. Burmistrz podkreśla, że to kilkaset tysięcy mniej, niż wynosił kosztorys. W nowym parku na inwestorów czeka należąca do gminy działka o powierzchni niespełna trzech hektarów oraz ponad 100 hektarów, których właścicielem jest Skarb Państwa. – Prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami – dodaje R. Lorenz.
 
Wykonawca ma na koncie kilka inwestycji zrealizowanych w naszym regionie. M.in. w Słubicach i Gorzowie. Uzbroi też tereny pod park przemysłowy w Skwierzynie, który ma powstać w ramach wspólnego projektu z Międzyrzeczem i Przytoczną. – Zatrudniamy między innymi pracowników z Międzyrzecza i okolic – mówi M. Pokład.
 
Po zakończeniu tej jakże ważnej dla miasta inwestycji będzie możliwa budowa ścieżki-pieszo rowerowej wzdłuż ul. Zakaszewskiego, która jest główną osią Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. Burmistrz zapowiada, że ścieżka wybudowana zostanie w pasie technicznym wzdłuż tej drogi.
 
– Wcześniej wybudujemy na tym odcinku kolektor tłoczny, który połączy oczyszczalnię ścieków parkiem przemysłowym przy ulicy Rokitniańskiej. Z budową ścieżki musimy więc wstrzymać się aż do zakończenia tej inwestycji – mówi samorządowiec.
1 2 3 4 5 6 ... 17