Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Budowa drogi gminnej wraz z odwodnieniem i oświetleniem w Międzyrzeczu na działkach...

06-09-2023

Nowa ulica ma połączyć Obrzyce z planowaną obwodnicą

Ilustracja do informacji: Nowa ulica ma połączyć Obrzyce z planowaną obwodnicą
Budowa ulicy Długiej była najważniejszą i największą w tym roku inwestycją drogową gminnego samorządu. W jej oficjalnym otwarciu uczestniczył m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który zaznaczał, że gmina Międzyrzecz jest w powiecie zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o pozyskiwanie dotacji.       
 
Nowa ulica ma 1,5 km. długości, łączy ulicę Poznańską z Obrzycami, a w przyszłości - jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz - będzie też drogą dojazdową do planowanej przez władze miasta wschodniej obwodnicy Międzyrzecza. Kosztowała nieco ponad 9,3 mln zł. Podczas jej oficjalnego otwarcia R. Lorenz zaznaczał, że realizacja przez gminę tej ważnej inwestycji była możliwa m.in. dzięki dwóm rządowym dotacjom.
 
– Na jej wybudowanie dostaliśmy ponad 2 mln 555 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych, a potem także 2 mln 770 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Serdecznie dziękuje Panu wojewodzie za wsparcie w naszych staraniach o pozyskanie tych pieniędzy – mówił samorządowiec.    
 
Wojewoda Władysław Dajczak zaznaczał, że w ostatnich latach gminy z naszego powiatu otrzymały około 160 milionów złotych rządowych dotacji. – Zdecydowanym liderem jest Międzyrzecz, który pozyskał na gminne inwestycje aż 50 milionów złotych – wyliczał wojewoda.
 
Trzecią dotację w wysokości 250 tys. zł gmina dostała z Lubuskiego Funduszu Samorządowego. Drogę wybudowała miejscowa firma Brubet. Wzdłuż niej powstały chodniki dla pieszych, ścieżka dla rowerzystów, oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Podczas jej oficjalnego otwarcia burmistrz podziękował właścicielce firmy Małgorzacie Winnickiej, projektantowi, inspektorowi nadzoru oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanych w realizację tego zadania. Osobne podziękowania złożył Radzie Miejskiej, którą w czasie uroczystości reprezentowali radni Zbigniew Smejlis, Józef Kaczmarek, Zbigniew Mazurek, Marek Cieloch, Jan Skoczylas i Tadeusz Filus.
 
– Wszystkie realizowane w naszej gminie inwestycje oraz związana z nimi rozbudowa infrastruktur, to efekt doskonałej współpracy z radnymi – mówił burmistrz.  
 
Długa połączyła Obrzyce z osiedlem Nad Obrą i ulicą Poznańską. Burmistrz podkreśla, że w przyszłości będzie drogą dojazdową do planowanego przez miasto nowego mostu drogowego i wschodniej obwodnicy miasta. – Pierwszym odcinkiem obwodnicy będzie budowana już droga między ulicą Rokitniańską i Lubosinkiem, która ma prowadzić do powstającego tam nowego Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego – dodaje samorządowiec.
 
To pierwsza inwestycja drogowa, zakończona w tym roku w naszej gminie. Za kilka tygodni otwarte zostaną ulice Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej, a w grudniu ma się zakończyć budowa ulica Komisji Edukacji Narodowej. Gmina szykuje się do kolejnych takich inwestycji. Jak zaznacza kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji z międzyrzeckim ratuszu Sylwester Suchowski, ostatnio otrzymaliśmy dotacje na budowę drogi w Wysokiej i remont ul. Ściegiennego w Międzyrzeczu.
01-10-2021

Gmina inwestuje w drogi

Ilustracja do informacji: Gmina inwestuje w drogi
Rozpoczyna się budowa ulicy Długiej, która połączy ul. Poznańską z ul. Leśną w Obrzycach oraz będzie pierwszym odcinkiem planowanej przez władze miasta wschodniej obwodnicy Międzyrzecza.  – To kolejna inwestycja drogowa w naszej gminie w ostatnich latach – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowa droga ma mieć 1,5 km. długości. Połączy ulice Poznańską Żołnierską i następnie Leśną  w Obrzycach. – Zostanie utwardzona i wyłożona kostką. Oprócz drogi powstaną chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – zapowiada zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.

Przetarg na budowę drogi wygrała miejscowa firma Brubet. Gmina zapłaci jej niespełna 5 mln zł. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, na realizację tej inwestycji gmina dostała 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg. – Przed rokiem dzięki dotacji z tego programu wybudowaliśmy ulice Żołnierską, Kiszmanowicza, Sybiraka i Guzowskiego na osiedlu Nad Obrą, a wcześniej drogę w Kaławie i kilka ulic w Międzyrzeczu – wylicza burmistrz.
 
Droga zostanie wybudowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Pierwszy etap inwestycji został już zrealizowany. Wykonawca opracował już dokumentację i uzyskał wszystkie pozwolenia, niebawem przystąpi do prac drogowych.
Burmistrz zaznacza, w przyszłości droga ma połączyć ulicę Poznańską z głównym odcinkiem planowanej przez władze miasta wschodniej obwodnicy Międzyrzecza. – Ułatwi też dojazd mieszkańcom osiedla Nad Obrą i Obrzyc – dodaje samorządowiec. - Remonty i utwardzanie ulic są jednym z naszych najważniejszych zadań. Mimo ogromnych nakładów finansowych na te inwestycje, wszystkich dróg od razu nie wyremontujemy. Dlatego mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość.
 
Prace mają się zakończyć w sierpniu przyszłego roku. Jak podkreśla R. Lorenz, zgodnie z umową, podczas budowy nowej ulicy wykonawca nie może korzystać z wybudowanych ostatnio dróg na osiedlu Nad Obrą.
30-09-2021

Budowa drogi gminnej wraz z odwodnieniem i oświetleniem w Międzyrzeczu na działkach nr 675/59, 675/30, 675/51, 675/8, 675/111, 78, 675/106 i 35/189 - obręb geodezyjny Międzyrzecz 1

Krótki opis zadania

Przedmiotowe zadanie swym zakresem obejmuje budowę drogi gminnej na odcinku około 1,5 km wraz z kanalizacją deszczową, chodnikiem, ścieżkami rowerowymi i oświetleniem. Droga, chodniki i ścieżki rowerowe wykonane zostaną o nawierzchni z kostki betonowej typ POLBRUK. Inwestycja wykonana została w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przedmiotowa inwestycja jest współfinansowana ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.