Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Rowerami w stronę bunkrów i do Paradyża

Ilustracja do informacji: Rowerami w stronę bunkrów i do Paradyża
Gmina dostała 150 tys. zł na opracowanie dokumentacji ścieżki rowerowej, która połączy Międzyrzecz z południowymi granicami gminy.
 
 
Trasa rowerowa ułatwi miejscowym rowerzystom i turystom m.in. dojazd do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Zwiastunem tej inwestycji jest umowa, podpisana dziś przez wicemarszałka województwa Łukasza Poryckiego, członka zarządu Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego oraz burmistrza Remigiusza Lorenza.
 
– Umowa dotyczy dotacji w wysokości 150 tysięcy złotych, którą Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przyznał naszej gminie na przygotowanie dokumentacji międzyrzeckiego odcinka tej ścieżki – informuje R. Lorenz.
 
Burmistrz zaznacza, że realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki wcześniejszemu utworzeniu przez gminy Międzyrzecz, Świebodzin  i Sulęcin tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. – Dzięki temu teraz możemy ubiegać się o dodatkowe dotacje na rozmaite inwestycje, których celem jest rozbudowa infrastruktury komunalnej w naszej gminie i polepszenia jakości życia jej mieszkańców – dodaje.

Nowa ścieżka pokrywa się ze szlakiem rowerowym 763 oraz wpisuje w koncepcję przebiegu szlaków określonych w ramach projekty Odra Velo. Wytyczona zostanie wzdłuż dawnej drogi krajowej nr 3 od Międzyrzecza do południowych granic gminy. Będzie oznakowana, ma mieć nawierzchnię z betonu asfaltowego o szerokości 3.5 metrów – w tym 2 m. dla rowerzystów i 1,5 m. dla pieszych. Mieszkańcy obu miejscowości i turyści będą mogli bezpiecznie dojechać nią rowerami np. do byłego klasztoru w Pardyżu-Gościkowe, czy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.   
 
Dokumentacja ma być gotowa do końca 2023 r.
 
 
Zadanie dofinasowano ze środków budżetowych Województwa Lubuskiego

Kolejna dotacja na drogę

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja na drogę
Rozpoczęła się budowa skrzyżowania, które połączy ulice Żołnierską z Poznańską. – Dostaliśmy na to dotację w wysokości 250 tysięcy złotych – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowe skrzyżowanie nie tylko połączy Żołnierska z Poznańską, ale będzie jednocześnie ostatnim odcinkiem odnogi ulicy Długiej, której budowa ma się zakończyć we wrześniu. – Ułatwi zmotoryzowanym dojazd do Osiedla nad Obrą oraz Obrzyc od strony ulicy Długiej. To także ostatni etap budowy ulicy Długiej, która ma się zakończyć we wrześniu – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Łącznik buduje miejscowa firma Brubet. Burmistrz podkreśla, że inwestycja jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 250 tys. zł, którą gmina dostała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach środków z Lubuskiego Funduszu Samorządowego. Rozpoczęła się z dwumiesięcznym poślizgiem, ale nie ma w tym winy ani gminy ani wykonawcy. Powodem były… ptaki gniazdujące na drzewach rosnących wzdłuż Poznańskiej. Zgodnie z przepisami i wytycznymi ornitologów, ze względu na ich pisklęta wykonawca musiał wstrzymać pracę do zakończenia okresu lęgowego.
 
Burmistrz wylicza, że obecnie w gminie realizowanych jest kilkadziesiąt rozmaitych inwestycji o łącznej wartości ponad 50 milionów złotych. – Do tej kwoty należy doliczyć kolejne 65 milionów złotych, które wydamy na kompleksową przebudową oczyszczalni ścieków. Zakończymy ją jeszcze w tym roku  – dodaje Remigiusz Lorenz.