Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

07-06-2022

Obchody Dnia Pioniera

Ilustracja do informacji: Obchody Dnia Pioniera
W Międzyrzeczu odbyły się obchody Dnia Pioniera Ziemi Międzyrzeckiej. Lokalne święto upamiętnia mieszkańców, którzy – jak podkreślał burmistrz Remigiusz Lorenz – osiedlili się na Ziemi Międzyrzeckiej po 1945 r. oraz odbudowali miasto z wojennych zniszczeń.
 
Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w kościele pw. Św. Wojciecha przez proboszcza tej parafii i jednocześnie dziekana dekanatu pszczewskiego ks. Pawła Tokarczyka. Po zakończeniu nabożeństwa przedstawiciele Pionierów oraz władz samorządowych – m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, jego zastępczyni Agnieszka Śnieg, przewodnicząca rady miejskiej Katarzyna Budych, jej zastępca Andrzej Chmielewski oraz radni Małgorzata Cyraniak, Edward Toczyński i Grzegorz Skrzek oraz starosta Agnieszka Olender i wicestarosta Zofia Plewa - przeszli przed obelisk poświęcony Pionierom Ziemi Międzyrzeckiej, ustawiony w 2018 r. w parku przy ul. Staszica, gdzie złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze.
 
Ostatnia część obchodów odbyła się w sali narad ratusza, gdzie przy kawie i słodkościach Pionierzy wspominali trudne, powojenne lata. O tym, że – mimo wieku i traumatycznych niekiedy doświadczeń życiowych - wielu z nich ma jeszcze sporo wigoru, jak również ogromny apetyt na zabawę i życie, świadczyły wokalne występy 88-letniej Heleny Bury, która rozbawiła uczestników przyśpiewkami sprzed lat.
 
 
Za wkład w rozwój miasta i gminy Pionierom podziękowali przewodnicząca rady K. Budych i burmistrz R. Lorenz.
 
- Odbudowaliście miasto z wojennych zniszczeń i przywróciliście polskość Ziemi Międzyrzeckiej. Serdecznie Wam za to dziękuje – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Dzień Pioniera Ziemi Międzyrzeckiej został ustanowiony przez Radę Miejska w 2016 r. na wniosek wiceprzewodniczącego Andrzeja Chmielewskiego. W 2018 r. w parku przy ul. Staszica – w miejscu wcześniejszego niemieckiego pomnika upamiętniającego mieszkańców Międzyrzecza poległych podczas Pierwszej Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego – z inicjatywy A. Chmielewskiego ustawiono obelisk poświęcony międzyrzeckim Pionierom.
06-06-2022

Świetna zabawa w strażackiej oprawie

Ilustracja do informacji: Świetna zabawa w strażackiej oprawie
Prawie 160 dzieci wzięło udział w IX Gminnym Turnieju Młodzieżowych Drużyn Przeciwpożarowych. Symboliczne medale wręczyli uczestnikom burmistrz Remigiusz Lorenz i prezes powiatowy OSP Marek Harkot.
 
Turniej odbył się w sobotę, 4 czerwca, na boisku w Wyszanowie. Wystartowało w nim 157 dziewczynek i chłopców z drużyn młodzieżowych działających w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Międzyrzecz. Młodzi adepci pożarnictwa m.in. rozwiali węże i starali się strąć strumieniami wody specjalne słupki i wprawić w ruch obrotowe wiatraczki. Dodatkowymi atrakcjami były dla nich rozmaite gry i zabawy przygotowane przez Nadleśnictwo Międzyrzecz i funkcjonariuszy Służby Więziennej dmuchany zamek, który przywieźli i rozłożyli pracownicy @Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku.
 
Ogromną frajdę sprawił dzieciom i dorosłym przelot samolotu ratowniczo-gaśniczego, który zrzucił tzw. bomby wodne na pozorujące pożar ognisko. Samolot nadlatywał na nie dwukrotnie. Za drugim razem ściana wody zalała obserwatorów, co wywołało okrzyki zachwytu najmłodszych uczestników zabawy.
 
Prowadzący imprezę komendant gminny OSP Dariusz Surma zaznaczało, że wszystkie drużyny walczyły równie dzielnie i wykazały się znajomością strażackiego rzemiosła, dlatego też wszyscy strażacy zajęli równoległe pierwsze miejsca. Gratulacje złożył im m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem OSP w naszej gminie. Po ogłoszeniu wyników samorządowiec razem z prezesem powiatowym OSP Markiem Harkotem udekorowali wszystkich zawodników symbolicznymi medalami.
 
- Wszystkim Wam bardzo serdecznie gratuluję, dziękuję za udział. To była wielka sprawa i dla nas wielki zaszczyt, że z Ochotniczymi Strażami Pożarnym mogliśmy przygotować dla Was taką imprezę - komentował R. Lorenz.
06-06-2022

Mobilny Punkt Informacyjny w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Mobilny Punkt Informacyjny w Międzyrzeczu
Pracownicy Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim, zapraszają na bezpłatne konsultacje. Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 czerwca w Międzyrzeczu.
 
 
O wydarzeniu
 
Podczas rozmowy z naszym specjalistą dowiesz się o wsparciu z Funduszy Europejskich – m.in. na założenie firmy lub jej rozwój – oraz o projektach, w których możesz uczestniczyć. Jeśli pracujesz w samorządzie lub działasz w organizacji pozarządowej, zapoznasz się z aktualnymi konkursami na dofinansowanie projektów.
 
Kiedy i gdzie?
 
Konsultacje odbędą się w czwartek 9 czerwca 2022 r.:
- od 12:00 do 14:30 w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, ul. Konstytucji 3 Maja 30, 66-300, Międzyrzecz,.
Kontakt
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami:
- telefonicznie: 95 7390-377, -378, -380, -386;
- mejlowo: e-mail
 
06-06-2022

Sportowe zmagania i integracja w kręgielni

Ilustracja do informacji: Sportowe zmagania i integracja w kręgielni
 
Wspaniała zabawa z nutą sportowej rywalizacji – tak właśnie wyglądał turniej gry w kręgle, w którym studenci Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zmierzyli się z radnymi miejskimi i pracownikami Urzędu Miejskiego. 
 
 
Turniej odbył się w kręgielni w restauracji Tequila. Studenci MUTW wystawili trzy drużyny, natomiast urzędnicy i radni po jednej. Trzy pierwsze lokaty zajęli studenci, którym złożyli gratulacje i wręczyli medale burmistrz Remigiusz Lorenz i przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych.
 
- Gratuluję zwycięzcom i pozostałym uczestnikom. Organizatorom z MUTW dziękuję zaś za aktywną działalność i życzę kolejnych sukcesów – komentował R. Lorenz.
 
Burmistrz zaznaczał, że słuchacze MUTW są prawdziwymi mistrzami gry w kręgle. Na koncie mają wiele sukcesów wywalczonych na podobnych turniejach, odbywających się w lubuskich i wielkopolskich miastach.
03-06-2022

Sala rośnie w oczach

Ilustracja do informacji: Sala rośnie w oczach
Budowa sali wiejskiej w Kęszycy Leśnej zbliża się do półmetka. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości 500 tys. zł.
 
Sala powstaje koło kompleksu rekreacyjnego, składającego się z boiska ze sztuczna nawierzchnią, plenerowej siłowni, placu zabaw dla dzieci i wiaty. Buduje ją międzyrzecka firma Tombud, której właściciel Paweł Jeziorski mieszkał kiedyś w Kęszycy Leśnej. Już za kilka miesięcy będą się w niej odbywać zajęcia dla dzieci, spotkania wiejskie i rozmaite uroczystości.
 
- Otwarcie planujemy na wrzesień. Oprócz głównej sali powstaną w niej pomieszczenia socjalne, kuchnia i toalety – wylicza Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
Sołtys Grzegorz Paszkowski zaznacza, że mieszkańcy czekaliśmy na salę od ponad 20 lat. Do tej pory korzystali z gościnności strażaków-ochotników, ale – jak podkreśla sołtys – salka w ich remizie jest za mała na potrzeby lokalnej społeczności. – We wsi mieszka ponad 700 osób, a latem ich liczba rośnie co najmniej dwa razy. W dodatku ostatnio przybyło wielu Ukraińców – wylicza A. Paszkowski.
 
Gmina zapłaci wykonawcy niespełna milion złotych. Burmistrz zaznacza jednak, że połowę tej kwoty stanowi dotacja przyznana Międzyrzeczowi przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Obiekt ma być ukończony we wrześniu. Wykonawca zaczął już równać teren. Gmina zapłaci mu blisko milion złotych. Burmistrz podkreśla jednak, że połowę tej kwoty stanowi unijna dotacja, przyznana gminie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
- To jedna z 70 inwestycji realizowanych w tym roku w naszej gminie. Jeszcze przed kilkoma dniami ich łączny koszt wynosił 105 miliona złotych, ale obecnie mogę już poinformować, że wydamy na nie znacznie więcej, gdyż właśnie otrzymaliśmy kolejną dotację wynoszącą prawie pięć milionów złotych. Wkrótce będziemy mogli podać więcej szczegółów na ten temat – zaznacza samorządowiec.
01-06-2022

Życzenia dla Dzieci od burmistrza Remigiusza Lorenza

Ilustracja do informacji: Życzenia dla Dzieci od burmistrza Remigiusza Lorenza
Życzenia dla Dzieci od burmistrza Remigiusza Lorenza.
 
 
 
 
 
Wszystkim Dzieciom małym i dużym
z okazji Waszego Święta
życzę młodzieńczej energii, entuzjazmu, optymizmu
oraz radosnego poznawania świata.
Rodzicom i Wychowawcom przypominam zaś słowa
francuskiego filozofa Jeana Paula Sartra
"Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane.
Trzeba im także pozwolić chodzić"
 
                       Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz
 
31-05-2022

Ankieta Urzędu Marszałkowskiego

Ilustracja do informacji: Ankieta Urzędu Marszałkowskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przystąpił do opracowania "Programu ochrony środowiska dla województwa lubuskiego". Program będzie zawierał ocenę aktualnego stanu środowiska przyrodniczego oraz propozycję działań, umożliwiających poprawę jego jakości.
 
 
Przyszły Program powinien spełniać oczekiwania mieszkańców, dlatego zapraszamy Państwa do czynnego udziału w jego tworzeniu. Ankieta jest ANONIMOWA. Będziemy wdzięczni za jej wypełnienie.
 
 
Link do ankiety. Prosimy wybrać opcję: (Województwo lubuskie mieszkańcy)
30-05-2022

Trwa nabór do Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Ilustracja do informacji: Trwa nabór do Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej
Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim  wznowił możliwość składania podań przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej w Straży Granicznej.
 
 
Podania o przyjęcie do służby wraz z wypełnionym  kwestionariuszem osobowym można składać w Placówce Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Szeroki zakres informacji dotyczący naboru do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej umieszczony jest na stronie internetowej pod adresem: www.nadodrzanski.strazgraniczna.pl.
27-05-2022

Zmiana warty we władzach sołectwa Bobowicko

Ilustracja do informacji: Zmiana warty we władzach sołectwa Bobowicko
Nauczycielka Barbara Janas-Gall została nowym sołtysem Bobowicka, natomiast plastyczka Małgorzata Biernat uzupełniła skład Rady Sołeckiej. Obu paniom gratulacje złożyli m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz i jego zastępczyni Agnieszka Śnieg.
 
Wybory uzupełniające do Rady Sołeckiej i na stanowisko sołtysa odbyły się w środę, 25 maja, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku. W głosowaniach wzięło udział ponad 50 osób, w tym mieszkający w tej wsi burmistrz Remigiusz Lorenz, jego zastępczyni Agnieszka Śnieg oraz radni Paweł Gall i Zbigniew Mazurek.

Spotkanie otworzył burmistrz, który zapoznał mieszkańców z zasadami głosowania. Po czym prowadzenie objął Paweł Gall. Na stanowisko sołtysa zgłoszono jedną kandydatkę; Barbarę Janas Gall. Jej kandydatura spotkała się z jednogłośnym poparciem mieszkańców. Głosowało na nią ponad 50 osób, podobnie jak na plastyczkę Małgorzatę Biernat, która objęła wakat w Radzie Sołeckiej.  

- Mam nadzieję, że się wykażę. Pomysłów mam sporo – zapewniała nowa pani sołtys, podczas gdy M. Biernat zapowiadała działania na rzecz dalszej integracji mieszkańców.

Gratulacje obu paniom złożyli m.in. burmistrz i jego zastępczyni. – Życzę Wam samych sukcesów i zapewniam o wsparciu z mojej strony – mówił  R. Lorenz.

Co wiemy o nowej pani sołtys? Jest nauczycielką w Przedszkolu nr 6 w Międzyrzeczu, wcześniej pracowała w ośrodku kultury w Polkowicach. Z pewnością jest osobą znaną w naszej gminie i lubianą, czego dowodem są wyniki ostatniego plebiscytu Gazety Lubuskiej” na nauczyciela roku. Zajęła w nim pierwsze miejsce w powiecie i potem została jedną z finalistek etapu wojewódzkiego.
27-05-2022

Życzenia od burmistrza Remigiusza Lorenza z okazji Dnia Samorządowca

Ilustracja do informacji: Życzenia od burmistrza Remigiusza Lorenza z okazji Dnia Samorządowca
Życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego
 
 
 
 
 
 
Radnym, Sołtysom, Pracownikom Urzędu Miejskiego i Jednostek Samorządu Terytorialnego życzę wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Samorządowca.

Serdecznie Wam dziękuję za pracę na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm przekładają się na poprawę życia międzyrzeczan oraz rozwój Naszej Małej Ojczyzny.

Życzę Wam dalszego zapału, kreatywności oraz pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym 
 
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz
 
1 2 3 4 5 6 ... 290