Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

07-10-2021

Nowy rok z dużą dawką energii

Ilustracja do informacji: Nowy rok z dużą dawką energii
Słuchacze Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli zajęcia w nowym roku akademickim 2021/2022. – Życzę Wam pasji, energii i zdrowia – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz podczas inauguracji roku akademickiego, która odbyła się w środę, 6 października, w jednej z zamkowych bastei.

Słuchaczy przywitała zastępca przewodniczącego MUTW Jadwiga Rogala. Zaznaczała, że niebawem uczelnia obchodzić będzie piętnastolecie działalności. W jej rozmaitych sekcjach  działa 148 słuchaczy. – Bierzemy udział w rozmaitych zajęciach, wykładach, jeździmy też na wycieczki – mówiła.
 
Słuchaczy i gości przywitał m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz. Zaznaczał, że uniwersytet integruje międzyrzeckich seniorów oraz pozwala im rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia. – Bądźcie jak Kolumb i Magellan. Wpływajcie na nieznane wody i odkrywajcie nowe lądy. Życzę Wam przy tym radości i satysfakcji z kontynuowania swoich pasji i zainteresowań, jak również energii i zdrowia -  mówił wręczając J. Rogali drobne upominki.
 
Gratulacje słuchaczom złożyła także starosta Agnieszka Olender. Zdrowia, energii i dobrej zabawy życzyli im natomiast dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski. 
 
W czasie uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego nie zabrakło wspólnie odśpiewanej pieśni studenckiej „Gaudeamus Igitur”. Ślubowanie złożyły także trzy nowe studentki, natomiast wykład inauguracyjny – dotyczący lustracji zamku z XVIII w. – wygłosił miejscowy historyk Paweł Pawlak.
 
Artystycznym akordem uroczystości był występ mieszanego chóru międzyrzecko-skwierzyńskiego, natomiast kulinarną niespodziankę na jej zakończenie stanowiły kiełbaski z grilla z chlebem z pysznym smalcem i małosolnymi ogórkami.
 
Siedziba UTW znajduje się w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, natomiast działalność stowarzyszenia jest współfinansowana przez władze gminy Międzyrzecz. 
05-10-2021

Nowa sala zamiast starego baraku

Ilustracja do informacji: Nowa sala zamiast starego baraku
Między stadionem miejskim i Szkołą Podstawową nr 1 powstanie sala gimnastyczna z kuchnią i stołówką. To już pewne! Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z prezesem spółki, która ma wybudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt.   
 
Sala gimnastyczna wybudowana zostanie w miejscu poniemieckiego baraku, w którym dawniej odbywały się zajęcia najmłodszych klas. – Czekamy na to od lat. Obecna sala jest po prostu za mała na potrzeby szkoły - zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi Monika Szypszak.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz dodaje, że z przestronnego obiektu będą korzystać także uczestnicy odbywających się na pobliskim stadionie imprez sportowych o randze międzywojewódzkiej, a nawet krajowej. – Do tej pory jedną z przeszkód był brak odpowiedniego zaplecza. Po zakończeniu inwestycji nasi goście będą mogli korzystać ze stołówki, czy dodatkowych szatni – zaznacza.
 
Sala będzie miała wymiary 14,9 na 30 metrów. Wybuduje ją konsorcjum trzech firm Rembud, PHU Bart i Instalbud z Chrzypska Wielkiego. Zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku, co potwierdzili dziś swoimi podpisami na umowie burmistrz R. Lorenz oraz reprezentujący konsorcjum Leon Gzyl.
 
– W przyszłym tygodniu odbędzie się przekazanie placu budowy – dodaje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Wykonawcy wybudowali wiele obiektów użyteczności publicznej. Podczas ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” wybudowane przez konsorcjum przedszkole w Międzychodzie zostało zakwalifikowane do finałowej trójki w kategorii "Obiekty Edukacji i Szkolnictwa" i zajęło pierwsze miejsce w Wielkopolsce!
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln zł. Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dostaliśmy na ten cel 1 mln. 800 tys. zł. To kolejna dotacja, którą Międzyrzecz z tego funduszu. Wiosną ubiegłego roku dostaliśmy ponad 2,7 mln zł na budową ulicy Długiej, natomiast w grudniu ubiegłego roku kolejne 2 mln. zł na kanalizację sanitarną w Kęszycy i Nietoperku – mówi.  
05-10-2021

Projekt Azymut - własna firm

Ilustracja do informacji: Projekt Azymut - własna firm
Bezpłatne dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla młodych. Organizatorzy szukają jeszcze 16 osób. Może Ciebie?
 
 
Szczegóły na plakacie
05-10-2021

Wędkarze z „Jedynki” podsumowali kadencję

Ilustracja do informacji: Wędkarze z „Jedynki” podsumowali kadencję
Międzyrzeczanin Jan Kijak został nowym prezesem Koła nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego. Zastąpił na stanowisku Jerzego Saleja. Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył gratulacje nowemu prezesowi i podziękował jego poprzednikowi. 
 
Podczas niedzielnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego wędkarze Koła nr 1 Polskiego Zawiązku Wędkarskiego podsumowali dobiegającą końca kadencję oraz wybrali nowy zarząd i prezesa. Ustępującego ze stanowiska prezesa Jerzego Saleja zastąpił jego dotychczasowy zastępca Jan Kijak.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował J. Salejowi za dotychczasową działalność oraz złożył gratulacje jego następcy. Wręczył obu działaczom drobne upominki oraz zapewniał ich o dalszym wsparciu dla wędkarzy ze strony gminy.
 
– Wędkarstwo jest bardzo popularne wśród mieszkańców naszej gminy. Najlepszym tego dowodem była bardzo duża frekwencja podczas ostatnich zawodów, zorganizowanych w ramach Dni Międzyrzecza - zaznaczał.
05-10-2021

Złote Gody w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Złote Gody w Międzyrzeczu
Ponad 20 małżeństw z gminy Międzyrzecz świętowało Złote Gody. Gratulacje i życzenia złożył jubilatom m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który wręczył im także okolicznościowe medale.
 
 
Uroczystość odbyła się w sobotę, 2 października, w gościnnych progach Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Jej bohaterami były 23 małżeństwa, które w 1971 r. ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.
 
– Dotrzymaliście danego sobie słowa. Serdecznie Wam za to dziękuję. Jesteście dla nas wzorem. Wasze doświadczenie i wiedza służą nie tylko dzieciom i wnukom, ale nam wszystkim – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz, który przywitał jubilatów razem z kierowniczą Urzędu Stanu Cywilnego Izabelą Kępińską.
 
Artystycznym akordem uroczystości był występ Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Wojciecha Witkowskiego. Po występie i odnowieniu przez jubilatów przysięgi małżeńskiej burmistrz wręczył im okolicznościowe medale, przyznane przez prezydenta RP
Andrzeja Dudę. – Na te medale pracuje się aż 50 lat – zaznaczał.
 
Panowie otrzymali też drobne upominki, a panie bukiety kwiatów. Jedna z par obchodziła w tym dniu 61 rocznicę małżeństwa, co pozostali nagrodzili gromkimi brawami i gratulacjami. 
05-10-2021

Młodzi wojownicy zabłysnęli na macie

Ilustracja do informacji: Młodzi wojownicy zabłysnęli na macie
Zawodnicy UKS Korona Kaława zajęli kilka czołowych lokat podczas rozegranych ostatnio w Kwidzynie Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Sumo strefy A.
 
 
Złote medale w swoich kategoriach wagowych wywalczyli: Dominik Dąbrowski (kat. 75+), Nadia Grzelak (kat. 45 kg) i Agnieszka Waroch (kat. 50 kg), natomiast brąz w kat. 65 kg zdobył Mikołaj Wolniewicz.
 
Bardzo dobrze wypadło troje innych zawodników Korony. Karolina Buczna i Wiktoria Sugier zajęły 5 miejsce w kat. 60 kg, a Patryk Klimczak był szósty w kat. 75+.
 
W klasyfikacji klubowej dziewczęta z Kaławy stanęły na najwyższym szczeblu podium!
 
Gratulujemy zawodnikom oraz ich szkoleniowcowi Krzysztofowi Idzikowskiemu.
01-10-2021

Gmina inwestuje w drogi

Ilustracja do informacji: Gmina inwestuje w drogi
Rozpoczyna się budowa ulicy Długiej, która połączy ul. Poznańską z ul. Leśną w Obrzycach oraz będzie pierwszym odcinkiem planowanej przez władze miasta wschodniej obwodnicy Międzyrzecza.  – To kolejna inwestycja drogowa w naszej gminie w ostatnich latach – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Nowa droga ma mieć 1,5 km. długości. Połączy ulice Poznańską Żołnierską i następnie Leśną  w Obrzycach. – Zostanie utwardzona i wyłożona kostką. Oprócz drogi powstaną chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – zapowiada zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.

Przetarg na budowę drogi wygrała miejscowa firma Brubet. Gmina zapłaci jej niespełna 5 mln zł. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, na realizację tej inwestycji gmina dostała 2 mln. 555 tys. zł z Funduszu Rozwoju Dróg. – Przed rokiem dzięki dotacji z tego programu wybudowaliśmy ulice Żołnierską, Kiszmanowicza, Sybiraka i Guzowskiego na osiedlu Nad Obrą, a wcześniej drogę w Kaławie i kilka ulic w Międzyrzeczu – wylicza burmistrz.
 
Droga zostanie wybudowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Pierwszy etap inwestycji został już zrealizowany. Wykonawca opracował już dokumentację i uzyskał wszystkie pozwolenia, niebawem przystąpi do prac drogowych.
Burmistrz zaznacza, w przyszłości droga ma połączyć ulicę Poznańską z głównym odcinkiem planowanej przez władze miasta wschodniej obwodnicy Międzyrzecza. – Ułatwi też dojazd mieszkańcom osiedla Nad Obrą i Obrzyc – dodaje samorządowiec. - Remonty i utwardzanie ulic są jednym z naszych najważniejszych zadań. Mimo ogromnych nakładów finansowych na te inwestycje, wszystkich dróg od razu nie wyremontujemy. Dlatego mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość.
 
Prace mają się zakończyć w sierpniu przyszłego roku. Jak podkreśla R. Lorenz, zgodnie z umową, podczas budowy nowej ulicy wykonawca nie może korzystać z wybudowanych ostatnio dróg na osiedlu Nad Obrą.
01-10-2021

Kolejna dotacja dla naszej gminy

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja dla naszej gminy
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznał gminie 100 tys. zł. – Pieniądze przeznaczymy na pomoc dla niepełnosprawnych mieszkańców  - zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Furtką do dotacji w wysokości 100 tys. zł jest umowa, która burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś w swoim gabinecie.  Dotacja przeznaczona zostanie na zakup busa, przystosowanego do przewożenia niepełnosprawnych mieszkańców gminy.
 
– Gmina przekaże pojazd  do Ośrodka Pomocy Społecznej. Będzie służyć do przewożenia podopiecznych Domu Senior Plus oraz Środowiskowego Domu Samopomocy – informuje Daniel Sobolewski z Wydziału Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
 
Burmistrz zaznacza, że to kolejna w ostatnich tygodniach dotacja dla Międzyrzecza. – Dzięki rządowym i unijnym dotacjom możemy realizować wiele inwestycji, które są filarem dalszego rozwoju naszego miasta i gminy – dodaje R. Lorenz.
01-10-2021

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki

Ilustracja do informacji: Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki
Bez Ciebie im nie pomożemy. Szlachetna Paczka pilnie poszukuje wolontariuszy! Brakuje 8 tys. osób
Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby blisko 8 tysięcy wolontariuszy, skala pomocy w Paczce będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza.
 
To już ostatni moment, by się zgłosić. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.superw.pl.
 
– Pani Sylwia wraz z mężem bardzo cieszyła się na wieść o tym, że już niedługo na świat przyjdzie ich wymarzona córeczka. Gdy Zosia się urodziła okazało się, że będzie dziewczynką z niepełnosprawnością intelektualną. Po kilku miesiącach mąż pani Sylwii odszedł. Kobieta została bez środków do życia, ze złamanym sercem. Gdy po jakimś czasie stanęła na nogi i znalazła pracę, przyszła pandemia. Najpierw zmniejszono pani Sylwii etat, a w końcu zwolniono ją z pracy. Kobieta nie ma nikogo, kto mógłby jej pomóc  mówi Joanna Sadzik. – Takich osób są tysiące, docierają do nich wolontariusze Szlachetnej Paczki. Bez Ciebie nie będziemy mogli pomóc.
 
Bez wolontariuszy nie poznamy kolejnych historii, nie dotrzemy ze wsparciem. Bez Ciebie im nie pomożemy. Wejdź na www.superw.pl i zgłoś się do wolontariatu. To już ostatni moment.
 
Bez wolontariuszy skala pomocy będzie w tym roku mniejsza
 
Dzieci, które w siebie nie wierzą, wchodzą w nowy rok szkolny z dodatkowym bagażem trudnych emocji po miesiącach nauki zdalnej. Rodziny nie wiedzą, czy uda im się przetrwać zimę, kiedy pieniędzy nie wystarcza nawet na jedzenie, nie mówiąc o odłożeniu na opał. Właśnie takie osoby chce objąć wsparciem Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości.
 
Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 8 tys. rodzin, to o 60% mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 1600 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.
 
Nie pozwól, by najbardziej potrzebujący zostali bez pomocy. Wejdź na www.superw.pl i dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości.
 
Kryzys dobroczynności?
 
Dobroczynność może znaleźć się w kryzysie – taki wniosek płynie z nowego Raportu o Obojętnieniu przygotowanego przez Szlachetną Paczkę. Ponad 40% organizacji społecznych zawiesiło swoje działania sprzed pandemii. W wielu z nich brakuje wolontariuszy. Szycie maseczek, robienie zakupów seniorom, rozwożenie obiadów medykom, wyprowadzanie psów sąsiadom – na początku pandemii wielu z nas przejęło się losem potrzebujących. To był nasz zryw, narodowe powstanie przeciw lękowi i bierności. Jak każdy zryw i ten był jednak krótkotrwały.  Przez zmęczenie, niepewność, ograniczony czas czy fundusze Polacy obojętnieją na potrzeby najsłabszych.
 
Osób potrzebujących nowej nadziei są tysiące. To pani Agnieszki, której mąż w maju 2021 roku zginął w wypadku. Została sama – z dwiema córeczkami na utrzymaniu, bez środków do życia. To pan Zdzisław, który przez pandemię i niepełnosprawność nie może znaleźć pracy. To Kacper, który chciałby, żeby rodzice byli z niego dumni, ale odkąd wzięli rozwód, trudno mu skupić się na czymkolwiek. Takich osób jak pani Agnieszka, pan Zdzisław czy Kacper są tysiące, natomiast przez pandemię wiele organizacji ograniczyło swoją działalność. Jeżeli my nie pomożemy najbardziej potrzebującym rodzinom i dzieciom, mogą zostać ze swoimi trudnościami zupełnie same.  
Jak zostać wolontariuszem?
 
Bez wolontariuszy mądra pomoc nie jest możliwa. To oni docierają do rodzin zgłoszonych do Szlachetnej Paczki, poznają bliżej ich historie, pośredniczą w przekazywaniu paczek, a co najważniejsze – dają nadzieję i impuls do wyjścia z trudnej sytuacji. To oni spotykają się z dziećmi z Akademii Przyszłości, pomagając im odkryć mocne strony i zbudować poczucie własnej wartości. Każdy wolontariusz ma realny wpływ na życie konkretnych osób z najbliższej okolicy. Zostając wolontariuszem, możesz zmienić ich historie, przywrócić siłę i godność, odnaleźć radość czy pewność siebie. Każdy wolontariusz Paczki to szansa za zmianę w życiu 2-3 rodzin w potrzebie. Każdy wolontariusz Akademii to szansa na to, by jedno konkretne dziecko odzyskało wiarę we własne możliwości.
 
Potrzebni są wolontariusze, którzy działają w całej Polsce – w dużych i średnich miastach, w małych miejscowościach, na wsi. Wszędzie tam, gdzie pomoc jest niezbędna. Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Wolontariuszem może zostać każdy i z powiedzeniem łączyć pomoc potrzebującym z nauką, pracą i obowiązkami codzienności.
 
Pilnie poszukujemy blisko 10 tys. wolontariuszy Paczki i Akademii z całej Polski. Bez nich, bez Ciebie, nie pomożemy tysiącom rodzin i dzieci.  Wejdź na www.superw.pl i dołącz do wolontariatu.Liczy się każde zgłoszenie, nie czekaj!
30-09-2021

Burmistrz ponownie został prezesem strażaków

Ilustracja do informacji: Burmistrz ponownie został prezesem strażaków
Podczas wczorajszego zjazdu sprawozdawczo-wyborczego strażacy-ochotnicy jednogłośnie wybrali burmistrza Remigiusza Lorenza do zarządu, po czym samorządowiec ponownie został prezesem gminnych struktur OSP.
 
Zjazd sprawozdawczo-wyborczy międzyrzeckiego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odbył się w sobotę, 25 września, w sali narad międzyrzeckiego ratusza. Strażacy z siedmiu jednostek straży ochotniczej z gminy Międzyrzecz podsumowali swoją działalność w ostatnich latach. Jak podkreślał komendant gminny OSP Dariusz Surma, w ciągu jednej kadencji dzięki wsparciu finansowemu władz gminy zakupiono dwa nowe pojazdy (dla OSP w Międzyrzeczu-Obrzycach i dla OSP w Bukowcu) i dokonano karosacji – gruntownego remontu – trzeciego wozu bojowego (z OSP w Kaławie).
 
Strażacy pozytywnie ocenili działalność zarządu i udzielili mu absolutorium potkanie było okazją do wręczenia najbardziej zasłużonym strażakom medali i odznaczeń Jedno z odznaczeń „Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest strażakiem w OSP KSRG Międzyrzecz - Obrzyce.
 
Ostatnią odsłoną zjazdu były wybory nowych władz. Strażacy jednogłośnie wybrali burmistrza członkiem zarządu, a potem na stanowisko prezesa gminnych struktur OSP, które piastował też w poprzedniej kadencji. – Dziękuję Wam zaufanie, ale przede wszystkim za trudną i częstokroć niebezpieczną służbę – podziękował R. Lorenz.
 
Po zjeździe strażaków odwiedził wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - Wasze zaangażowanie, Wasz profesjonalizm są widoczne na każdym kroku. Serdecznie Wam za to dziękuje – mówił.
1 2 3 4 5 6 ... 260