Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiNajbliższe wydarzenia

08-07-2019

Pani Regina ma 100 lat!

Ilustracja do informacji: Pani Regina ma 100 lat!
„Dwieście lat” życzyli bliscy i znajomi pani Reginie Elman z Kuligowa pod Międzyrzeczem, która w niedzielę świętowała 100 urodziny. Życzenia w imieniu swoim oraz premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody Władysława Dajczaka złożył jubilatce burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
Uroczystość poprzedziła msza święta, odprawiona w przydomowym ogrodzie przez ks. Andrzeja Kugielskiego, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego z Bobowicka pod Międzyrzeczem. Pod koniec nabożeństwa duchowny odczytał i następnie wręczył jubilatce list gratulacyjny od biskupa diecezjalnego ks. bp Tadeusza  Lityńskiego.
 
Okazałą wiązankę kwiatów oraz listy gratulacyjne od premiera Mateusza Morawieckiego, wojewody Władysława Dajczaka i od siebie przekazał Reginie Elman burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który życzył jej również dwustu lat. Zaznaczał przy tym, że seniorzy są oczkiem w głowie lokalnych władz. Kosz z łakociami wręczyła jubilatce Izabela Kępińska, która kieruje Urzędem Stanu Cywilnego.
 
– Pani Regina jest najstarszą mieszkanką naszej gminy – zaznaczała urzędniczka. 
 

 
Życzenia złożył jubilatce także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski. Ogromny kosz ze 100 czerwonymi różami przekazali jej mieszkańcy wsi. Podczas niedzielnej uroczystości nie zabrało także toastów szampanem i łez wzruszenia. Bliscy i znajomi zasypali panią Reginę gratulacjami, życzeniami i kwiatami. „Dwieście Lat Pani Regino” przyłączamy się do tych życzeń.
 
Pani Regina urodziła się i wychowała w Wilnie. Wyszła za mąż za Estończyka Elmana i ponad 20 lat spędziła w Tallinie w Estonii, gdzie była konduktorem w dalekobieżnych pociągach osobowych. Na kolei pracował także jej mąż. W 1959 r. przyjechali razem do Polski, a w 1964 r. kupili gospodarstwo i osiedlili się w Kuligowie. Jej mąż zmarł w 1992 r. Mają dwoje dzieci, doczekali się dziewięciu wnuków i kilkunastu prawnuków. Jej bliscy i znajomi zgodnie podkreślają, że jest pogodną, życzliwą osobą.
05-07-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Nasz hit z betonu i stali

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Nasz hit z betonu i stali
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedna z największych atrakcji gminy, powiatu i całego regionu. To nasz turystyczny przebój i jedna z wizytówek gminy.

Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i podziemnych korytarzach o łącznej długośc i około 32 km.
 
 
Jedyna całoroczna trasa w podziemiach MRU znajduje się w miejscowości Pniewo koło Międzyrzecza. Poznamy tam historię fortyfikacji oraz zwiedzimy bunkier 717, który był jednym z ogniw umocnień.

Turyści chętnie fotografują podziemia bunkrów i charakterystyczne kopuły pancerne. Gorzowski fotografik Grzegorz Walkowski pokazał je z zupełnie innej strony, czyli z góry. Więcej fotek MRU i informacji z Międzyrzecza na profilu Urzędu Miejskiego na portalu społecznościowym FB. 
05-07-2019

Uwaga: Ważna informacja dla rolników

Ilustracja do informacji: Uwaga: Ważna informacja dla rolników
Zarządzenie wojewody lubuskiego w sprawie powołania na terenie gminy Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych przez suszę.
 
05-07-2019

W Międzyrzeczu rozpoczęło się Święto Brygady

Ilustracja do informacji: W Międzyrzeczu rozpoczęło się Święto Brygady
Capstrzyk przed bramą do jednostki wojskowej był pierwszą odsłoną Święta 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. W piątek przed ratuszem odbędzie się oficjalna uroczystość, a na zamku festyn.
 
Capstrzyk odbył się w czwartek wieczorem przy pomniku Żołnierzy Poległych na Misjach koło głównej bramy „siedemnastej”. Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, po wciągnięciu flagi państwowej na masz odbył się apel poległych zakończony salwą honorową.
 
 
Żołnierze, przedstawiciele władz i instytucji mundurowych oddali hołd czterem żołnierzom 17. WBZ, którzy zginęli podczas misji w Afganistanie w 2011 r. Kwiaty przed pomnikiem złożyli m.in. zastępca dowódcy brygady płk Wojciech Ziółkowski, burmistrz Remigiusz Lorenz, starosta Agnieszka Olender, przedstawiciele instytucji mundurowych – policji, straży więziennej i leśnicy – oraz rodziny poległych żołnierzy.
 
Główne uroczystości odbędą się w piątek o godz. 12.30 przed ratuszem i połączone zostaną z pożegnaniem żołnierzy, którzy niebawem wyjadą na kolejną, piątą już misję do Rumunii. O godz. 15.00 na zamku rozpocznie się rodzinny festyn.

 
04-07-2019

Uwaga: W piątek zablokowana zostanie ul. Młyńska

Ilustracja do informacji: Uwaga: W piątek zablokowana zostanie ul. Młyńska
 W piątek, 5 lipca, żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej będą obchodzić Święto Brygady. Oficjalna uroczystość odbędzie się na rynku przed ratuszem. Podczas apelu zablokowana zostanie ul. Młyńska. Objazd wyznaczono obwodnicą. 

W piątek, 5 lipca,  podczas uroczystości przed ratuszem w godz. od 12.00 do 14.30 na wniosek 17. WBZ zablokowany zostanie odcinek ul. Młyńskiej między jej skrzyżowaniami z ul. Ogrodową oraz ulicami Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Czasowych utrudnień na tym odcinku można się spodziewać już od godz. 10.00. Podczas kończącej uroczystość  defilady na około 20 minut zostanie też zablokowane główne skrzyżowanie.
 
Przejazd z zachodniej do wschodniej części miasta odbywać się będzie obwodnicą. Ruchem kierować będą policjanci, którzy apelują do kierowców o zachowanie cierpliwości i ostrożności. W piątek zablokowana też zostanie ul. Ogrodowej oraz znajdujący się przy niej parking między Obrą i kościołem pw. Św. Wojciecha. 
 
W piątek, 5 lipca, czasowych utrudnień – wynoszących najwyżej po kilkanaście minut - kierowcy powinni się spodziewać także na ul. 30 Stycznia, Chłodnej i Kazimierza Wielkiego.
 
Przypominamy, że już w czwartek, 4 lipca, o godz. 16.00 na rynku oraz przylegających do niego ulicach Wesołej i Lipowej wprowadzony zostanie zakaz ruchu kołowego i parkowania. Właściciele zaparkowanych tam samochodów proszeni są o ich przestawienie w inne miejsce. Utrudnienia potrwają do piątku, 5 lipca, do godz. 15.00.
04-07-2019

Uwaga! Dwie kotki szukają domu

Ilustracja do informacji: Uwaga! Dwie kotki szukają domu
Szukamy domu dla dwóch kotek. Kotki mają osiem tygodni. Są energiczne, lubią zabawy, same jedzą i załatwiają się do kuwety. Do adopcji tylko razem.
 
Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 95 742 69 85 - Urząd Miejski w Międzyrzeczu.
 
03-07-2019

Uwaga: Zmiana organizacji ruchu na Rynku i pobliskich ulicach

Ilustracja do informacji: Uwaga: Zmiana organizacji ruchu na Rynku i pobliskich ulicach
Ze względu na święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – na wniosek organizatora uroczystości, czyli 17. WBZ – od czwartku, 4 lipca, od godz. 16.00 do piątku, 5 lipca, do godz. 15.00 na Rynku wokół ratusza oraz ulicach Wesołej i Lipowej wprowadzony zostanie zakaz ruchu kołowego i parkowania. Kierowcy proszeni są o przestawienie zaparkowanych tam pojazdów.   
03-07-2019

Uwaga: W piątek zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego

Ilustracja do informacji: Uwaga: W piątek zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego
W związku z świętem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w piątek, 5 lipca, na wniosek organizatora – tzn. 17. WBZ – Urząd Miejski będzie czynny w godz. od 7.00 do 11.30.
 
03-06-2019

Rocznica pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do Parlamentu

Ilustracja do informacji: Rocznica pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do Parlamentu
Pamiętacie plakat z czerwca 1989 r? Zachęcał do udziału w pierwszych od okresu międzywojennego częściowo wolnych wyborach do Sejmu i Senatu. Udostępniło go nam Biuro Programu „Niepodległa”.
W dniu 4 czerwca 1989 r. Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów. Przed wyborami przedstawiciele władz komunistycznych zagwarantowali rządzącej „koalicji” PZPR i jej satelitów 65 proc. miejsc w Sejmie. Pozostałe 35 proc. mandatów przyznano kandydatom bezpartyjnym (m.in. działaczom Solidarności skupionym w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie).
Mandat  poselski zdobył wtedy m.in. rolnik z Międzyrzecza Stanisław Bożek, który starował z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Poparło go 91.070 wyborców (otrzymał 69,76 proc. wszystkich ważnych głosów). 
We wtorek  obchodzimy 30. rocznicę tych ważnych wydarzeń. Ich symbolem stał się plakat Tomasza Sarneckiego z postacią szeryfa z westernu „W samo południe”. 
 
 
03-07-2019

Kreatywne wakacje w mieście

Ilustracja do informacji: Kreatywne wakacje w mieście
Parafialny Zespół Caritas zaprasza w sierpniu na „Lato w Mieście”.
Zajęcia odbywać się będą od 1 do 15 sierpnia w godzinach od 14.00 do 18.00.
Szczegóły na plakacie
 
1 2 3 4 5 6 ... 142