Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

02-05-2022

Obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Ilustracja do informacji: Obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. 
 
 
Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. 
29-04-2022

W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców

Ilustracja do informacji: W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców
Kursy nauki języka polskiego odbywają się trzy razy w tygodniu – w środy, czwartki i piątki – w salce na pierwszym piętrze międzyrzeckiej książnicy. Zapisało się na nie ponad stu Ukraińców. – To świetny pomysł – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
W środę, 27 kwietnia, jedna z grup wzięła udział w pierwszych zajęciach. Ufundowane przez burmistrza zeszyty i długopisy przekazała im Sylwia Najderek, kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.
 
Zajęcia prowadzą Irena Buzarewicz i Irena Buzarewicz Anna Świder. - Naszymi pomocami dydaktycznymi są między innymi lokalne gazety – mówiła dziś A. Świder.
 
Zajęcia prowadzone są z inicjatywy I. Buzarewcz. – Uznaliśmy, że to świetny pomysł, dlatego chętnie pomogliśmy w organizacji kursów. Przy okazji chciałbym podziękować stowarzyszeniom, instytucjom i mieszkańcom, którzy pomagają uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainą – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
29-04-2022

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach

Ilustracja do informacji: Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach
Od niedzieli, 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.
 
 
W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
 
Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.
 
Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.
 
Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji.
Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.
 
Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.
28-04-2022

Krwiodawcy uhonorowani prestiżowymi odznaczeniami

Ilustracja do informacji: Krwiodawcy uhonorowani prestiżowymi odznaczeniami
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej trzech krwiodawców – Mirosław Filipkiewicz, Ryszard Wojniusz i radny miejski Zbigniew Smejlis – otrzymało honorowe odznaczenia Zasłużony dla Ochrony Zdrowia, przyznane im przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na wniosek burmistrza Remigiusza Lorenza.

Uroczystość odbyła się w sali narad ratusza. W obecności radnych burmistrz Remigiusz Lorenz uhonorował prestiżowymi odznaczeniami trzech znanych w mieście i regionie krwiodawców – Mirosława Filipkiewicza, Ryszarda Wojniusza i Zbigniewa Smejlisa, natomiast przewodnicząca rady Katarzyna Budych wręczyła im wiązanki kwiatów.
 
Burmistrz podziękował gościom za ich wieloletnią działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu i promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Zaznaczał, że krew jest bezcennym lekiem, którego nie zastąpi żaden inny specyfik. – Dzielicie się tym darem z potrzebującym, ratując ich zdrowie i życie. Serdecznie Wam za to dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców – mówił R. Lorenz.
 
W imieniu krwiodawców głos zabrał R. Wojniusz. Zaznaczał, że minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał im honorowe odznaczenia na wniosek burmistrza Remigiusza Lorenza. – To nowe odznaczenia, przyznawane na wniosek władz samorządowych, między innymi wójtów, burmistrzów i starostów. Dostaliśmy je jako pierwsi w powiecie – dodaje M. Filipkiewicz.
28-04-2022

Informacja dla Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Informacja dla Mieszkańców
Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacja w powiecie międzyrzeckim.
 
 
 
27-04-2022

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ilustracja do informacji: Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Zapraszamy Mieszkańców na obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
 
 
 
 
Program uroczystości:
 
 
 
godz. 10.30 - Msza Św. w intencji Ojczyzny (kościół pw. Św. Wojciecha)
godz. 11.30 - przemarsz sprzed kościoła na plac przy Pomniku Tysiąclecia Państwa Polskiego
godz. 11.45 - uroczystość w asyście pocztów sztandarowych, wojska, harcerzy i orkiestry
27-04-2022

Informacja dla rolników

Ilustracja do informacji: Informacja dla rolników
Komunikat Zarządu Koła Łowieckiego Hubert ze Świebodzina.
 
 
Zarząd Koła Łowieckiego Hubert Świebodzin, jako dzierżawca obwodu łowieckiego nr 90, informuje, że szkody łowieckie można zgłaszać na adres mailowy:
lub pod nr tel: 601 297 622.
26-04-2022

Ważny komunikat dla Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Ważny komunikat dla Mieszkańców
Informujemy, że w najbliższy w poniedziałek, 2 maja, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Reymonta w Międzyrzeczu będzie nieczynny.
 
 
Odpady podlegające selektywnej zbiórce będą dodatkowo odbierane w dniu 7 maja (sobota)
w godz. od 7.00 do 14.00.
 
Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.
25-04-2022

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz Osobowością Roku 2020

Ilustracja do informacji: Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz Osobowością Roku 2020
Wydawnictwo Polska Press Grupa – będące właścicielem regionalnego dziennika „Gazeta Lubuska” – wydało książkę Osobowość Roku 2020. Podsumowano w niej przeprowadzony przez rokiem plebiscyt, w którym mieszkańcy regionu wybrali najbardziej popularnych artystów, działaczy społecznych, polityków i samorządowców, naukowców i przedsiębiorców w poprzednim, czyli 2020 roku.

Burmistrz R. Lorenz zajął wtedy trzecie miejsce w województwie w kat. polityka, samorządność i społeczność lokalna. „W Międzyrzeczu inwestycja ruszyła za inwestycją, a to chwalą sobie mieszkańcy. Burmistrz Remigiusz Lorenz skutecznie pozyskuje rządowe i unijne  dotacje, dzięki czemu gmina się zmienia, idzie naprzód” – czytamy w książce.
Wręczenie dyplomów i okolicznościowych statuetek odbyło się w sierpniu ub.r. w Folwarku Pszczew.
25-04-2022

Międzyrzecz był biegową stolicą Polski

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz był biegową stolicą Polski
Ponad 80 zawodniczek i zawodników wystartowało w Mistrzostwach Polski w Biegu na 10 000 metrów, które rozegrane zostały w sobotę, 23 kwietnia, na bieżni międzyrzeckiego stadionu. W kategorii seniorów wygrali Krystian Zalewski z UKD Barnin Goleniów i Aleksandra Lisowska z AZS UWM Olsztyn. Gratulacje i życzenia kolejnych zwycięstw złożył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W mistrzostwach wystartowało 84 biegaczy, a ich artystyczną oprawą były występy Tancerzy z Zespołu Tanecznego Trans i Studia Tańca GOLD. W kategorii seniorów po raz czwarty z rzędu wygrał Krystian Zalewski (28:45.47 min,), natomiast wśród pań tryumfowała Aleksandra Lisowska (32:55.09 min). W kategorii U-23 na mecie pierwsi zameldowali się Adam Kołodziej z Wisły Sandomierz (29:33.08 min.) i Julia Koralewska AZS-AWFiS Gdańsk (33:55.13 min.).
 
Gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów życzył finalistom m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz. Podczas ceremonii otwarcia zaznaczał, że to trzecia impreza sportowa tej rangi w regionie i pierwsza w powojennej historii Międzyrzecza. Podziękował też władzom Polskiego Związku Lekkiej Atletyki za przyznanie naszemu miastu prawa do organizacji prestiżowej imprezy, a wcześniej wsparcie jego starań o dotację na kompleksowy remont stadionu. Za perfekcyjną organizację imprezy i jej oprawy dyrektorowi ośrodka sportu Grzegorzowi Rydzaniczowi, dyrektorkom Szkoły Podstawowej nr 1 Monice Szypszak i Szkoły Podstawowej nr 2 Katarzynie Dymel.
 
– Wielkie podziękowania składam także przedstawicielom służb, instytucji i osobom, które wsparły nas podczas imprezy – mówił.
 
Oprócz R. Lorenza i kibiców zawodników oklaskiwali z trybun liczni przedstawiciele władz miasta; zastępcy burmistrza Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, radni, prezesi spółek komunalnych, dyrektorzy szkół i gminnych instytucji oraz liczni goście na czele z Tomaszem Rafalskim – doradcą ds. sportu wojewody Władysława Dajczaka.
 
Zawodnicy i goście zgodnie podkreślali, że stadion był bardzo dobrze przygotowany, a sama impreza doskonale zorganizowana. Mówili o tym w swoich przemówieniach m.in. wiceprezes PZLA Zbigniew Polakowski, poseł i jednocześnie przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Sportu Bogusław Wontor i prezes lubuskich struktur PZLA Robert Paluch.
 
- Zachwyciłem się tym obiektem. Rzadko się zdarza w Polsce stadion tak dobrze utrzymany – mówił Z. Polakowski.
 
Mistrzostwa zapowiadało i potem relacjonowało wiele mediów – prasa, radio, telewizja oraz liczne portale i strony internetowa. Burmistrz zauważa, że to była ogromna i co równie ważne, darmowa promocja Międzyrzecza. – Za wykupienie podobnych reklam musielibyśmy zapłacić dziesiątki tysięcy złotych. A tak kolejny pozytywny przekaz o wydarzeniu w naszym mieście poszedł w świat całkowicie za darmo - zaznaczał.
 
Zawodom towarzyszył Piknik z Mistrzami – występy artystyczne i zajęcia sportowo-rekreacyjne w szkołach podstawowych nr 1 i nr 2. Dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali w rozmaitych konkurencjach i doskonale się przy tym bawili. Po ich zakończeniu część uczestników przeszła na stadion kibicować biegaczom.
 
Burmistrz zaznacza, że mistrzostwa były pokłosiem realizowanej przez miasto strategii rozbudowy infrastruktury rekreacyjnej i sportowej. Jej pierwsza odsłoną była właśnie przeprowadzona przed kilkoma laty przebudowa stadionu, a kolejną jest budowana przy Szkole Podstawowej nr 1 sala sportowa z kuchnią i stołówką, z której korzystać będą także uczestnicy imprez sportowych organizowanych na stadionie. Następną będzie natomiast bieżnia z tworzywa sztucznego, która powstanie przy Szkole Podstawowej nr 3 (na realizację tego zadnia gmina dostała 100 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego).
 
- Dzięki porozumieniu z Lubuskim Związkiem Lekkiej Atletyki będziemy organizować na stadionie kolejne imprezy lekkoatletyczne o randze ponadgminnej – zapowiada R. Lorenz.
1 2 3 4 5 6 ... 285