Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

02-12-2024

W ratuszu o bezpieczeństwie Mieszkańców

Ilustracja do informacji: W ratuszu o bezpieczeństwie Mieszkańców
Bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy Międzyrzecz było temat spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z nowym Komendantem Powiatowym Policji młodszym inspektorem Markiem Kozaneckim.

Spotkanie burmistrza z nowym komendantem odbyło się w międzyrzeckim ratuszu. Mł. insp. Markowi Kozaneckiemu towarzyszył oficer prasowy KPP aspirant Mateusz Maksimczyk. – Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie Mieszkańców Gminy i naszych gości – mówi. R. Lorenz.

Burmistrz zaznacza, że gmina chętnie wspiera policję, podobnie jak pozostałe służby mundurowe z naszej gminy. – Rozmawialiśmy też o wspólnych działaniach gminy i policji dotyczących uświadamiania oraz ostrzegania młodzieży przed rozmaitymi zagrożeniami. Spotkanie było okazją do podziękowania funkcjonariuszom za ich służbę – dodaje.
W zakresie omawianej współpracy i wsparcia, Burmistrz przedstawił także podjętą już inicjatywę wsparcia KPP w Międzyrzeczu w ramach środków ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Gmina Międzyrzecz jest na etapie opracowywania projektu pn. "Międzyrzecz - dobre miejsce do życia, dobre miejsce dla biznesu". W ramach działania pn. "Bezpieczny mieszkaniec - bezpieczny Międzyrzecz" Gmina planuje wesprzeć naszą Policję m.in. poprzez zakup pojazdu specjalistycznego. Międzyrzeccy Policjanci mają także brać udział w organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa. 

 
02-12-2024

Młodzi wojownicy z Korony zdobyli cztery medale

Ilustracja do informacji: Młodzi wojownicy z Korony zdobyli cztery medale
Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Korona Kaława wywalczyli wysokie lokaty podczas rozegranego w Poznaniu Pucharu Polski Kadetek i Kadetów w Sumo.
 
Pucharu Polski Kadetek i Kadetów w Sumo rozegrany został 22 i 23 listopada w Poznaniu.  Wystartowało w nim 150 zawodniczek i zawodników z 22 klubów z całego kraju. Gminę Międzyrzecz reprezentowali  młodzi wojownicy z UKS Korona Kaława, którzy zajęli kilka czołowych lokat. 
 
W  kategoriach wagowych  90 kg i 100 kg. brązowe medale wywalczył Patryk Klimczak, podczas gdy Dominik Dąbrowski zdobył srebrny medal  w kat. + 100 kg i brązowy medal w kat. open.  Na dziewiątym miejscu w kat. 80 kg. uplasował się Mikołaj Wolniewicz, natomiast Nadia Grzelak zdobyła 12 miejsce w kat. 55 kg.
 
Gratulujemy zawodnikom oraz ich trenerowi Krzysztofowi Idzikowskiemu. 
02-12-2024

Zarządzenia premiera

Ilustracja do informacji: Zarządzenia premiera
Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 92, 1248 i 1684) podpisał Zarządzenia trzy zarządzenia nr 134 z dnia 26 listopada 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nr 135 z dnia 26 listopada 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nr 136 z dnia 26 listopada 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 grudnia 2024 roku, od godz. 00:00, do dnia 28 lutego 2025 roku do godz. 23:59.
 
 
Stopień BRAVO–CRP oznacza, że należy m.in. wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.
Stopień alarmowy BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. Stopień ten zobowiązuje policję, straż graniczną oraz żandarmerię wojskową do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Ponadto należy przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych oraz zapewnić personel na wypadek zdarzeń terrorystycznych.
 
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
 
Do zadań tych należą m.in.:
  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
 
 
 
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli, a także czujności obywateli.
 
 
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
27-11-2024

Młodzi radni promują Gminę Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Młodzi radni promują Gminę Międzyrzecz
"Młodzież promuje turystyczne walory Gminy Międzyrzecz" - to tytuł projektu jaki został zrealizowany na terenie naszej Gminy przez Młodzieżową Radę Miejską.
 
 
W projekcie „Młodzież promuje turystyczne walory Gminy Międzyrzecz” uczestniczyli młodzi międzyrzeczanie w wieku od 15 do 26 lat. Poznawali tajniki znakowania szlaków turystycznych, uczyli się w jaki sposób prowadzić wycieczki i na co zwrócić uwagę, aby w jak najlepszy sposób pokazać walory krajoznawczo–turystyczne regionu.
 
Młodzi adepci przewodnictwa rozpoczęli zdobywanie odznaki krajoznawczej „Turysta Ziemi Międzyrzeckiej”. Swoją aktywność i predyspozycje do wędrowania okazali w trakcie rajdu pieszego, jaki został zorganizowany w dniu wolnym od zajęć szkolnych. Młodzież wędrowała Europejskim Długodystansowym Szlakiem Pieszym E-11 od Kęszycy do Pniewa. Na mecie pyszny posiłek został przygotowany i podany uczestnikom przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pniewie.  Każdy otrzymał pamiątkowy certyfikat. Podsumowaniem projektu były  warsztaty mentoringowe  nt. "Narzędzia niezbędne do efektywnego zarządzania projektami społecznymi".
 
Projekt został realizowany przy wsparciu Centrum Rozwoju Edukacji  Obywatelskiej CREO z siedzibą w Poznaniu w ramach otrzymanej dotacji z Rządowego Programu Funduszu Młodzieżowego na lata 2022-2033.
26-11-2024

Droga w świątecznym prezencie dla Mieszkańców Kalska

Ilustracja do informacji: Droga w świątecznym prezencie dla Mieszkańców Kalska
Budowa drogi w Kalsku wkroczyła w kolejny, ostatni już etap. – Zostanie otwarta w pierwszej połowie grudnia. Może nawet przed Mikołajkami – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Mamy dobrą informacje dla Mieszkańców Kalska. Nawet bardzo dobrą! Za kilka tygodni przestaną niszczyć podwozia samochodów na dziurach w gruntowej ulicy, biegnącej równolegle do drogi powiatowej. Pracownicy firmy budowlanej z Międzyrzecza kończą już utwardzanie jej nawierzchni kostką. – W ramach tej inwestycji wybudowane zostanie także oświetlenie – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Finał prac zaplanowano na koniec br., ale kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu Rafał Michalewski zapowiada, że droga zostanie otwarta wcześniej. – Może jej budowę uda się zakończyć przed Mikołajkami. Na pewno będzie świątecznym prezentem dla Mieszkańców - zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Gmina zapłaci wykonawcy 1 mln. 326 tys. 189 zł. Burmistrz podkreśla, że inwestycja jest realizowana między innymi dzięki wynoszącej 830 tys. zł dotacji, którą Gmina Międzyrzecz otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej  Górze.
26-11-2024

Program Senior w dobrej formie

Ilustracja do informacji: Program Senior w dobrej formie
Serdecznie zapraszamy dojrzałych mieszkańców Gminy do wzięcia udziału w programie Fundacji MultiSport "Senior w Dobrej Formie". Program jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i dla uczestników - całkowicie bezpłatny.
 
 
Program „Senior w dobrej formie” został zainicjowany w odpowiedzi na alarmująco niski poziom aktywności fizycznej wśród seniorów​w Polsce. Stworzono go z myślą o osobach dojrzałych. Dzięki udziałowi w programie, seniorzy zyskują dostęp do wiedzy i praktycznych narzędzi, które pomagają im utrzymać dobrą formę oraz cieszyć się pełnią życia na każdym etapie. Główne założenia programu obejmują zwiększenie świadomości na temat zdrowego starzenia się, promowanie regularnej aktywności fizycznej, poprawę zdrowia psychicznego oraz integrację społeczną uczestników. Program kładzie nacisk na profilaktykę zdrowotną, co jest niezwykle ważne w tej grupie wiekowej, szczególnie w kontekście zachowania mobilności i niezależności.
 
„Senior w dobrej formie” to realizowany on-line program, w którym oferowane są:
 
poranne treningi fizyczne dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych,
wykłady prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, takich jak fizjologia, dietetyka, psychologia czy turystyka.
 
Wystarczy mieć komputer lub telefon z dostępem do Internetu, by ćwiczyć z trenerami indywidualnie lub w zorganizowanych grupach, do czego bardzo zachęcamy!
 
Projekt ruszył 10 października i potrwa do połowy kwietnia przyszłego roku. Zajęcia ruchowe emitowane są 5 x w tygodniu (poniedziałek-piątek godz.8.30), a wykłady 1 x w tygodniu (czwartki godz.10.00) na platformie ABCsenior.com. Wszystkie nagrania są dostępne w bibliotece na ww. platformie, dzięki czemu uczestnicy programu mogą odtwarzać je w dogodnym dla siebie momencie. Poniżej linki do kursów w ramach programu „Senior w dobrej formie””
 
 
Poprzez platformę ABCsenior.com Fundacja będzie rozsyłała również uczestnikom treningów i wykładów zaproszenia na zajęcia w terenie (nordic walking) oraz na zajęcia dedykowane seniorom w fitness klubach, prowadzone przez wykfalifikowaną kadrę trenerską.
25-11-2024

Nowy samochód rozpoczął służbę w OSP w Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Nowy samochód rozpoczął służbę w OSP w Kęszycy Leśnej
Strażacy-ochotnicy z Kęszycy Leśnej aż pękają z dumy i radości. W sobotę, 16 listopada, przywitali nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. – Niech jak najrzadziej wyjeżdża z garażu – życzył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Lśniący lakierem, nowy samochód na podwoziu manna zajechał pod remizę w szpalerze rac, witany przez strażaków i mieszkańców okrzykami radości i fajerwerkami. – Piękna maszyna. Będzie nam służyć – komentuje prezes jednostki OSP KSRG w Kęszycy Leśnej Ireneusz Krutów.
 
Pojazd ratowniczo-gaśniczy witał m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem OSP w gminie Międzyrzecz i zasiada w zarządzie powiatowym straży ochotniczych. Wręczył prezesowi jednostki dokumenty samochodu oraz życzył wszystkim strażakom, żeby ich nowy nabytek jak najrzadziej wyjeżdżał z garażu. – Życzę Wam wszystkim tylu bezpiecznych powrotów, co wyjazdów do akcji – mówił.
 
Życzenia strażakom złożył też starosta Bogusław Zaborowski, który – jak podkreślał burmistrz – odpowiada za zarządzanie kryzysowe w naszym powiecie. – Samochód poprawi bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko gminy, ale także całego powiatu – dodaje R. Lorenz.
 
Nowy wóz waży 15,5 ton, ma silnik o mocy 322 koni mechanicznych. „Uzbrojony” jest m.in. w cysternę na wodę o pojemości 3 tys. litrów i zbiornik na 300 litrów środka pianotwórczego. Kosztował 1 mln. 166 tys. zł. Komendant gminny PSP Dariusz Surma zaznacza, że został zakupiony dzięki pozyskanej przez zarząd wojewódzki OSP unijnej dotacji w wysokości 831 tys. zł. – Brakujące 335 tysięcy złotych dołożyli radni miejscy, za co serdecznie im dziękuję – dodaje R. Lorenz.
 
To kolejny samochód ratowniczo-gaśniczy, który trafił do strażaków w ramach autorskiego programu burmistrza, polegającego na wymianie floty strażackich pojazdów w naszej gminie. W poprzedniej kadencji nowe wozy otrzymali ochotnicy z Bukowca, Wyszanowa i Kaławy, a wcześniej z Obrzyc. Na początku br. jednostka OSP w Gorzycy dostała pojazd na podwoziu mercedesa, który wcześniej służył w straży państwowej, ale jak zaznaczają druhny i druhowie – jest w dobrym stanie technicznym i posłuży im jeszcze wiele lat.
 
Wymiana strażackich samochodów na nowe nie oznacza zakończenia gminnych inwestycji w bezpieczeństwo mieszkańców i rozwój jednostek OSP. Wiosną br. zakończyła się modernizacja strażackiej remizy w Obrzycach, a burmistrz zapowiada kolejne takie inwestycje. – Szukamy pieniędzy na rozbudowę strażnic w Gorzycy i Kęszycy Leśnej oraz zakup łodzi ratowniczych – zapowiada.
25-11-2024

Nowy ekwipunek i sprzęt dla strażaków-ochotników z naszego powiatu

Ilustracja do informacji: Nowy ekwipunek i sprzęt dla strażaków-ochotników z naszego powiatu
Podczas wyjazdowego posiedzenia Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Międzyrzeczu jednostki straży ochotniczej z naszej gminy otrzymały ekwipunek i sprzęt ratowniczo-gaśniczy, zakupiony dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Posiedzenie otworzył prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Edward Fedko. O działalności jednostek straży ochotniczej w Gminie Międzyrzecz i ostatnich inwestycjach, których celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, opowiedział uczestnikom burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który jest prezesem OSP w gminie i zasiada w prezydium zarządu straży ochotniczych w powiecie międzyrzeckim.
 
Uczestnicy rozmawiali m.in. o zagrożeniu powodziami i pożarami w woj. lubuskim. Burmistrz przedstawił im prezentacje na temat muzeum pożarnictwa, które gmina chce utworzyć na terenie dawnego folwarku na Winnicy, a na koniec razem z komendantem gminnym OSP Dariuszem Surmą pokazał gościom liczne eksponaty, zebrane przez międzyrzeckich strażaków w ciągu ostatnich 30 lat. M.in. zabytkowy samochód, który „zagrał” w kinowym przeboju „Lista Schindlera”.
 
- Sami nie utworzymy tego muzeum, dlatego liczymy na finansowe wsparcie z Warszawy, lub Brukseli. Wszędzie szukamy przyjaciół, którzy będą ambasadorami tego pomysłu – mówi.
 
Uczestnicy mogli też zobaczyć nowy pojazd na podwoziu ciężarówki man, który zaledwie przed kilkoma dniami rozpoczął służbę w jednostce OSP w Kęszycy Leśnej. – Został zakupiony dzięki pieniądzom z budżetu gminy i dotacji, którą otrzymaliśmy z zarządu wojewódzkiego OSP. Serdecznie dziękuję za finansowe wsparcie radnym z naszej gminy i zarządowi wojewódzkiemu OSP – podkreśla R. Lorenz.
 
Jedną z odsłon spotkania było przekazanie strażakom ekwipunku i sprzętu ratowniczo-gaśniczego, zakupionego dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
21-11-2024

Ogłoszenie o przetargu

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie o przetargu
Wyciąg z ogłoszenia o drugim przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż: nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Długiej, obręb 0001 Międzyrzecz, złożonej z działek oznaczonych ewidencyjnie nr 675/115 i 675/125 o łącznej pow. 0,5415 ha, zapisanej w księdze wieczystej GW1M/00041507/3, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu.
 
Cena wywoławcza nieruchomości brutto wynosi: 1.230.000,00 zł, w tym:
Cena gruntu netto: 1.000.000,00 zł, podatek VAT (23%) 230.000,00 zł
Wysokość wadium: 123.000,00 zł
 
Przetarg odbędzie się w dniu 21 stycznia 2025 r. o godz. 11:00 w Sali Ślubów Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu, ul. Rynek 1 (budynek Ratusza parter).
 
Wadium w podanej wysokości należy wpłacić na konto Gminy nr 06 2030 0045 1110 0000 0131 3280 w BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. do dnia 15 stycznia 2025 r.liczy się data wpływu na rachunek bankowy (w tytule proszę podać nr działki, dowody i daty wpłaty sprawdzane będą przed rozpoczęciem przetargu).
 
Ogłoszenie o drugim przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż ww. nieruchomości, wywieszone zostało na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu w budynku Ratusza (ul. Rynek 1) oraz zamieszczono je w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Międzyrzecz: www.bip.miedzyrzecz.pl.
 
Dodatkowe informacje na temat przetargu można uzyskać w Wydziale Gospodarki Mieniem Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu , tel. 95 742 6977 w godzinach urzędowania, tj. poniedziałek: 9:00 – 17:00, wtorek – piątek od 7:00 – 15:00.
19-11-2024

Oferta organizacji pozarządowej

Ilustracja do informacji: Oferta organizacji pozarządowej
Burmistrz Międzyrzecza informuje, że do tutejszego Urzędu wpłynęła oferta Lubuskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze, na realizację zadania publicznego obejmującego działania w zakresie ochrony i promocji zdrowia – Podsumowanie rocznej działalności Klubów HDK PCK i obchody Dni HDK PCK.
 
Na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz. U. z 2024 r., poz. 1491) na podstawie oferty realizacji zadania publicznego, złożonej przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uznając celowość realizacji tego zadania, może zlecić realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym z pominięciem otwartego konkursu ofert.
 
Zgodnie z art. 19a ust. 4 każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Wszelkie uwagi dot. oferty prosimy zgłaszać do tutejszego Urzędu: tel. 95 742 69 68, lub pocztą elektroniczną e-mail.