Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

01-12-2021

Jarmark będzie, ale w nieco zmienionej formule

Ilustracja do informacji: Jarmark będzie, ale w nieco zmienionej formule
Z uwagi na wprowadzone od 1 grudnia obostrzenia sanitarno-epidemiczne, planowany na 4 i 5 grudnia Jarmark Mikołajkowy  zostanie podzielony na dwie części - handlową i artystyczną. Pierwsza z nich odbędzie się na rynku, druga zaś w niedzielne popołudnie w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Mimo tych zmian, życzymy mieszkańcom udanej zabawy!
 
 
Wprowadzone przez rząd restrykcje będą obowiązywać do 17 grudnia i mają powstrzymać czwartą falę pandemii koronawirusa COVID 19.  Z związku z tymi obostrzeniami – kierując się dobrem i zdrowiem mieszkańców – musieliśmy nieco zmienić formułę tradycyjnego Jarmarku Mikołajkowego, który odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę (4 i 5 grudnia) w naszym mieście. Część handlowa jarmarku, czyli stoiska gastronomiczne i z ozdobami świątecznymi, odbędzie się na rynku wokół ratusza, tak jak wcześniej planowaliśmy i informowaliśmy. Zaostrzenie przepisów spowodowało jednak, że zostaliśmy zmuszeni przenieść spektakl teatralny na niedzielne popołudnie do Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.
 
Stoiska z ozdobami świątecznymi – przygotowane m.in. przez uczniów międzyrzeckich szkół, rękodzielników – oraz z wigilijnymi przysmakami i napojami będą czynne na rynku w sobotę od godz. 11.00 do 20.00 oraz w niedzielę także od godz. 11.00 do 20.00.
Jarmark obędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarno-epidemicznym. Prosimy uczestników o założenie maseczek ochronnych oraz zachowanie dystansu społecznego – odległości co najmniej 1,5 m. do drugiej osoby. Zapominalscy będą mogli korzystać z rękawiczek i maseczek ochronnych przygotowanych przez gminę.
 
W ratuszu odbędzie planowany wcześniej Turniej Szachowy ( w sobotę, 4 grudnia, o godz. 11.00 w Sali Narad) oraz Rodzinna Gra Miejska z Tabletami (w niedzielę, 5 grudnia, o godz. 14.00 w Sali Ślubów).
 
Spektakl teatralny „Dieta Świętego Mikołaja” odbędzie się w niedzielę, 5 listopada, w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury.
Niestety, z niezależnych od nas przyczyn musieliśmy zrezygnować z kilku planowanych wcześniej wydarzeń artystycznych. Informujemy jednocześnie, że już od czwartku, 2 grudnia, od godz. 20.00 do poniedziałku  6 stycznia do godz. 14.00 wyłączone zostaną z ruchu otaczające ratusz ulice Wesoła, Rynek i Lipowa. Przepraszamy za utrudnienia!
 
Gorąco wierzymy, że mimo spowodowanych przez pandemię zmian i ograniczeń uczestnicy  Jarmarku Mikołajkowego  poczują magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa i życzymy udanej zabawy! Liczymy przy tym, że kolejne miejskie imprezy plenerowe odbędą się już bez żadnych obostrzeń i będziemy mogli wspólnie świętować zwycięstwo w walce z pandemią koronawirusa.
01-12-2021

Uwaga, ważna informacja dla Mieszkańców!

Ilustracja do informacji: Uwaga, ważna informacja dla Mieszkańców!
W związku z organizacją Jarmarku Mikołajkowego informujemy o zamknięciu ulic wokół ratusza!
 
 
Ulice: Wesoła, Rynek i Lipowa zostaną zamknięte dla ruchu kołowego w dniach od 2 grudnia od godz. 21.00 do 6 grudnia do godz. 14:00.
 
Przepraszamy za utrudnienia!
01-12-2021

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed silnym wiatrem
W nocy z środy na czwartek (1 i 2 grudnia) w naszym regionie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km. na godzinę, w porywach do 90 km na godzinę.
 
 
Mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne oraz przerwy w dostawie prądu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %.
 
Prosimy o zachowanie ostrożności i śledzenie prognoz pogodowych. 
26-11-2021

Informacja o sesji Rady Miejskiej

Ilustracja do informacji: Informacja o sesji Rady Miejskiej
Na podstawie art. 11 b ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 18 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. informuję, że  30 listopada 2021 r. o godz. 9.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu odbędzie się XLV sesja Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
 
 
 
Porządek obrad:
 
 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
 2. Porządek obrad.
 3. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Międzyrzecz na lata 2021-2025 (projekt nr 1).
 4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022 (projekt nr 3).
 5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie od Skarbu Państwa nieruchomości położonych w m. Międzyrzecz (projekt nr 4).
 6. Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających członka Rady Sołeckiej w Sołectwie Bobowicko (projekt nr 5).
 7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej na czas nieoznaczony i na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy (projekt nr 6).
 8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2021 (projekt nr 7).
 9. Podjęcie uchwały o zmianie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok (projekt nr 2).
 10. Podjęcie uchwały w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków (projekt nr 8).
 11. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
 12. Informacja Przewodniczącego Rady o działalności w okresie międzysesyjnym.
 13. Interpelacje i zapytania na piśmie.
 14. Wnioski dotyczące organizacji pracy Rady i informacje.
 15. Zamknięcie obrad sesji.
           Przewodnicząc Rady Miejskiej ew Międzyrzeczu
                                   Katarzyna Budych
26-11-2021

Szukamy opiekuna dla psa

Ilustracja do informacji: Szukamy opiekuna dla psa
Do Schronisko dla zwierząt Młodolino trafiła suczka znaleziona w okolicy wsi Szumiąca. Piesek nie jest duży i już nie młody, ale bardzo grzeczny.
 
 
Po 14-dniowej kwarantannie będzie wypatrywała nowego opiekuna. Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu 511 199 924.
 
Zdjęcia pozostałych czworonogów z gminy Międzyrzecz i warunki ich adopcji na stronie schroniska http://schronisko.mlodolino.pl/schronis.../gmina-miedzyrzecz
26-11-2021

Promocja tomiku opowiadań „Z międzyrzeckiej szuflady”.

Ilustracja do informacji: Promocja tomiku opowiadań „Z międzyrzeckiej szuflady”.
Na zlecenie Urząd Miejski wydany został kolejny, piąty już tomik z cyklu "Z międzyrzeckiej Szuflady" z opowiadaniami młodych międzyrzeczan.
 
Promocja książki i spotkanie z Autorami odbędzie się 9 grudnia o godz. 17.00 w Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzyrzecz
 
Polecamy i zapraszamy!
26-11-2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Ilustracja do informacji: Plastik nie do pieca, piec nie do plastików
Przypominamy mieszkańcom, by zamiast spalać, segregowali odpady, 
 
 
Nie spalaj plastików – powstające w dymie pyły i szkodliwe substancje to zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zbieraj plastikowe odpady selektywnie – to cenny surowiec do recyklingu.- To komunikaty ze spotu, który w tym tygodniu pojawił się w środkach komunikacji publicznej wielu miast Polski od Szczecina po Śląsk. Dlaczego? Ponieważ spalanie odpadów w domowych piecach stanowi jedną z głównych przyczyn złego stanu powietrza w naszym kraju. Plastics Europe Polska już po raz kolejny podejmuje ten ważny temat w kampanii informacyjnej.
„Europejskie statystyki po raz kolejny pokazały, że Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Poprzez naszą kampanię przypominamy mieszkańcom, że odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu. Tymczasem przez brak efektywnej segregacji śmieci „plastiki” wciąż trafiają na wysypiska, czy do domowych palenisk. Spalane tam w niekontrolowany sposób, a więc na przykład w zbyt niskiej temperaturze, przyczyniają się do powstawania smogu. Nagłaśniamy te przekazy już od kilku lat, ponieważ mamy świadomość, jak ważna dla zmiany nawyków jest długoterminowa edukacja.” – mówi dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska.
 
W ramach kampanii „Plastik nie do pieca, piec nie do plastików” przygotowano animowany spot, który wyświetlany jest w autobusach, tramwajach i w pociągach m.in. w Warszawie i aglomeracji warszawskiej, aglomeracji poznańskiej, na Śląsku i na Dolnym Śląsku, w województwie łódzkim, czy Szczecinie. Równolegle prowadzona jest kampania w internecie. Opracowane przez Plastics Europe Polska materiały edukacyjne, w tym gotowe do druku plakaty, przygotowano specjalnie z myślą o wszystkich gminach, których dotyczy problem. Pakiet można pobrać bezpłatnie ze strony i wykorzystać w dowolnym czasie promując przekaz kampanii wśród mieszkańców.
 
Wg najnowszego raportu „Air Quality Atlas for Europe” 1, opublikowanego w połowie listopada br. przez Wspólne Centrum Badawcze UE (JRC), polskie aglomeracje jak Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Lublin, Kraków, Kielce, Gdańsk, Częstochowa, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Poznań, Katowice i Łódź należą do tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie.
 „Za ten niechlubny wynik w dużym stopniu odpowiadają emisje z palenisk gospodarstw domowych. Spalając plastiki w domowych piecach i kotłowniach, zwiększamy emisje pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu, czyli tych składników smogu, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na układ oddechowy.” – dodaje dr inż. Anna Kozera-Szałkowska z Plastics Europe Polska.
 
W tym roku kampania Plastics Europe Polska zbiega się w czasie z „Tygodniem 3R”, podczas którego w całej Polsce promowana jest zasada Reduce - Reuse - Recycle, czyli Używaj mniej - Wykorzystaj ponownie - Oddaj do recyklingu. Apelując o niespalanie plastików, kampania zwraca uwagę wartość tych odpadów i konieczność ich selektywnej zbiórki w celu poddania recyklingowi.
 
Europejskie statystyki 2 wskazują, że Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, co oznacza, że mamy najwięcej dni w roku z przekroczeniami poziomów zawartości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu – najważniejszych czynników mających szkodliwy wpływ na układ oddechowy. Polska znajduje się również w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem przedwczesnych śmierci spowodowanych złą jakością powietrza. Na większości terytorium Polski przeważający udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. niska emisja, czyli emisja spalin z domowych palenisk i kotłowni. Szczególnie widoczne jest to dla takich zanieczyszczeń powietrza, jak zawieszone pyły PM2,5 (udział niskiej emisji ponad 52%) lub rakotwórczego benzo(a)pirenu (udział niskiej emisji 91%).
 
Do zwiększenia skali tych szkodliwych emisji przyczynia się w dużym stopniu spalanie odpadów w domowych paleniskach. Niestety, pomimo dużej szkodliwości takich praktyk świadomość ich negatywnych skutków jest w społeczeństwie bardzo niska. Widząc katastrofalną jakość powietrza w Polsce, zarówno władze samorządowe, jak i centralne, a także organizacje obywatelskie (np. Polski Alarm Smogowy) podejmują różnego rodzaju inicjatywy dla wyeliminowania tego głównego źródła niskiej emisji – spalania niskiej jakości paliw stałych w urządzeniach niespełniających żadnych norm jakościowych (tzw. „kopciuchy”). Podejmuje się lokalne uchwały i przepisy zachęcające lub wręcz zmuszające mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Wg Polskiego Alarmu Smogowego3, w Polsce ponad 3 mln kopciuchów nadaje się do wymiany. Władze lokalne i centralne uruchomiły specjalne programy z dostępnym dla mieszkańców dofinansowaniem tej wymiany. Najbardziej znany jest Priorytetowy Program Dobre Powietrze prowadzony Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program, który zakłada wymianę 3 mln pieców w ciągu 10 lat i w ramach jednego z filarów oferuje mieszkańcom dofinansowanie wymiany kopciuchów na nowoczesne źródła energii.
Wszyscy mieszkańcy powinni mieć świadomość, że nie ma racjonalnego uzasadnienia dla spalania odpadów w przydomowych piecach i kotłowniach. W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce każdy płaci za odbiór odpadów, spalanie śmieci nie zmniejszy wydatków 
25-11-2021

Gminna Wieczerza Wigilijna

Ilustracja do informacji: Gminna Wieczerza Wigilijna
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz i Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Ewelina Niwald-Brzuśnian zapraszają mieszkańców na WIECZERZĘ WIGILIJNĄ, która odbędzie się 17 grudnia 2021 r, o godz. 17.00 w hali sportowo-widowiskowej na os. Kasztelańskim.
 
 
 
W programie tradycyjne potrawy wigilijne, upominki dla uczestników, wspólne kolędowanie i występy artystyczne.
25-11-2021

Zapraszamy Panie na badania mammograficzne

Ilustracja do informacji: Zapraszamy Panie na badania mammograficzne
 
Badania prowadzone będą w środę, 1 grudnia, w mammobusie zaparkowanym na rynku koło ratusza.
 
 
W dniu 1 grudnia 2021 r. (środa), przy Ratuszu będzie ustawiony Mammobus z Zielonej Góry.  Wszystkie panie urodzone w 1971 r. niezależnie od miesiąca, mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne.
 
Prosimy Panie o:
- przyjście w maseczce trójwarstwowej (najlepiej zakupionej w aptece),
- przyjście na umówioną wcześniej godzinę,
- do mammobusu wchodzimy pojedynczo,
- po wejściu prosimy o zdezynfekowanie rąk.
Na badanie nie może przyjść pacjentka, która ma kwarantannę lub jest w izolacji jak też mieszka z osobą w kwarantannie lub izolacji.
Badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, dla kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat, finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Rejestracja na badania mammograficzne czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu:
68 41 41 411.
 
Badania realizuje:
 
NS ZOZ "Diagnostyk" Zakład Radiologii L. Szyiński, W. Kwiecień s.c.
ul. Wazów 42,
65-001 Zielona Góra
 
25-11-2021

Konkurs "Europejski Region Przedsiębiorczości" - "European Entrepreneurial Region"

Ilustracja do informacji: Konkurs "Europejski Region Przedsiębiorczości" - "European Entrepreneurial Region"
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli pragnie poinformować o otwartym przez Europejski Komitet Regionów naborze do kolejnej edycji konkursu "Europejski Region Przedsiębiorczości" - "European Entrepreneurial Region". Konkurs dotyczy możliwości uzyskania tytułu na 2023 r.

 
Nagroda „Europejski Region Przedsiębiorczości” (ERP) to inicjatywa wyłaniająca i nagradzająca co roku do 3 regionów (ale także gmin) UE wyróżniających się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości – niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji. Obszary, które przedstawią najbardziej wiarygodny, przyszłościowy i obiecujący plan, otrzymują tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) na kolejny rok.

Miasta, gminy i regiony, a także podmioty transgraniczne z osobowością prawną -w tym euroregiony i  Europejskie Ugrupowania Współpracy Transgranicznej (EUWT) mogą ubiegać się o tytuł prezentując swoje strategie wspierania MŚP w ciągu najbliższych 2 lat.
 
Wnioski można składać do 29 marca 2022 r.  Decyzja zostanie ogłoszona przez Europejski Komitet Regionów w czerwcu 2022 r.

W 2021/2022 roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości otrzymały m.in. gmina Castelo Branco (Portugalia), gmina Gabrowo (Bułgaria), region Helsinki-Uusimaa (Finlandia), region Madryt (Hiszpania), region Sud (Francja) i Województwo Śląskie. W poprzednich edycjach tytuł otrzymały też Woj. Małopolskie a także Woj. Pomorskie i Gdańsk.

Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na stronie internetowej KR: https://cor.europa.eu/pl/engage/pages/european-entrepreneurial-region.aspx?utm_source=sharedlink&utm_medium=shorturl&utm_campaign=eer2020  oraz w dokumencie: https://cor.europa.eu/en/engage/Documents/How%20to%20apply.pdf