Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

31-12-2021

Stypendia sportowe dla dzieci i młodzieży

Ilustracja do informacji: Stypendia sportowe dla dzieci i młodzieży
Burmistrz Międzyrzecza informuje, iż do dnia  31 stycznia 2022 r. można składać wnioski o przyznawanie stypendium za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym dzieci
i młodzieży.
 
Wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium na 2022 r. należy przedłożyć dokumenty potwierdzające wyniki sportowe uzyskane w roku 2021.
 
Szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania stypendiów sportowych przyznawanych przez Gminę Międzyrzecz za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży określone zostały uchwałą nr XLV/403/14 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu z dnia 30 września 2014 r.
 
Wnioski, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik do uchwały należy składać kopercie oznaczonej-„Stypendia sportowe”, w Biurze Podawczym  Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu,  ul. Rynek 1, 66-300 Międzyrzecz.  
 
31-12-2021

Ogłoszenie

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie
Ogłoszenie o naborze kandydatów na członków komisji konkursowej oceniającej oferty organizacji pozarządowych i innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust.3 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie na realizację zadań publicznych Gminy Międzyrzecz w 2022 roku.
 
 
Informacje ogólne:
Na podstawie art. 15 ust. 2d ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. ( t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1057) o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „ ustawą”, Burmistrz Międzyrzecza  zaprasza do zgłaszania przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy na członków komisji konkursowej oceniającej oferty zgłoszone w otwartych konkursach ofert realizowanych w trybie
w/w ustawy.
 
Udział w pracach komisji jest nieodpłatny i nie przysługuje zwrot kosztów podróży za stawiennictwo na posiedzeniach komisji.
 
31-12-2021

Uwaga! Ważna informacja dla Mieszkańców!

Ilustracja do informacji: Uwaga! Ważna informacja dla Mieszkańców!
W związku z awarią jednej z trafostacji w Międzyrzeczu występują przerwy w dostawach prądu.
 
Spadki napięcia mogą uszkodzić urządzenia zasilane energię elektryczną. Dlatego prosimy mieszkańców o odłączenie od zasilania nieużywanych urządzeń – np. telewizorów i komputerów.
 
Trwają prace nad usunięciem awarii.
31-12-2021

Zarządzenie Burmistrza Remigiusza Lorenza

Ilustracja do informacji: Zarządzenie Burmistrza Remigiusza Lorenza
Zarządzenie Burmistrza Nr 167/2021  z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie określenia Regulaminu postępowania Komisji Konkursowej w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych Gminy Międzyrzecz w 2022 roku.
 
31-12-2021

Życzenia od gorzowskich żużlowców

Ilustracja do informacji: Życzenia od gorzowskich żużlowców
Burmistrza Remigiusza Lorenza odwiedzili dyrektor zarządzający Stali Gorzów Tomasz Michalski i działacz klubowy Michał Wasilewski.
 
Działacze popularnego w naszym mieście klubu żużlowego złożyli burmistrzowi i mieszkańcom noworoczne życzenia. R. Lorenz – w imieniu swoim i mieszkańców naszej gminy - również życzył im wszystkiego najlepszego w 2022 roku.

- Niech ten rok będzie jednym wielkim pasmem sukcesów zawodników, szkoleniowców i działaczy Stali – mówił R. Lorenz.

W 2022 r. Stal będzie obchodzić 75 rocznicę działalności. - Jestem przekonany, że jubileusz będzie dla zawodników dodatkowym dopingiem w ich walce o punkty i mistrzowskie tytuły – mówił burmistrz.
 
Prezes Stali przekazał burmistrzowi klubowy kalendarz i zaprosił międzyrzecką młodzież na wtorkowe treningi młodzieżowców. – Z pewnością będzie wielu chętnych.  Stal ma w naszym mieście wielu zagorzałych kibiców. – zapewniał samorządowiec.
31-12-2021

Rozpoczął się piłkarski turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Ilustracja do informacji: Rozpoczął się piłkarski turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
Czekaliśmy na to ponad półtora roku. Ruszyły rozgrywki XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”!
 
Już blisko stu reprezentantów i reprezentantek Polski różnych kategorii wiekowych brało udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Wśród uczestników znajdziemy zawodników i zawodniczki pokroju Arkadiusza Milika, Kacpra Kozłowskiego, Jakuba Modera czy Pauliny Dudek. Ich śladami ruszają właśnie uczestnicy XXII edycji, której rozgrywki wystartowały. Wiosną przekonamy się, kto wywalczy sobie prawo gry na PGE Narodowym.
 
To było długie półtora roku. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam wiele rzeczy, w tym grę w największym piłkarskim Turnieju dziecięcym w Europie. Teraz nareszcie przyszedł czas, żeby powrócić na boiska w całym kraju i znów powalczyć o prawo występu na PGE Narodowym. Przypomnijmy, że w tym momencie istnieją tylko trzy drogi do zagrania w piłkę na tym stadionie – gra w seniorskiej reprezentacji Polski, występ w finale Fortuna Pucharu Polski i właśnie awans do finału Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W dotychczasowej historii finaliści Turnieju strzelili na murawie tego obiektu już ponad 100 goli. Na zwycięzców tegorocznej edycji czekać będzie wyjątkowa nagroda główna – wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie ze wszystkimi piłkarzami kadry.
 
– Te rozgrywki to szansa dla młodych piłkarek i piłkarzy z całego kraju na doskonałą zabawę, wzmacniającą więzi wewnątrz drużyny oraz pozwalającą na zawarcie nowych znajomości. To również szansa na pokazanie swojego talentu w meczach obserwowanych przez wielu kibiców i ekspertów. Nie jest przypadkiem, że w dotychczasowych edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” występowali późniejsi reprezentanci i reprezentantki Polski. Jako PZPN robimy wszystko, żeby jak najwięcej uczestniczek i uczestników spełniło swoje marzenie i trafiło do drużyn narodowych. Pozostali przeżyją piękną przygodę, którą będą długo wspominać, i która – mocno w to wierzymy – sprawi, że aktywność fizyczna pozostanie z nimi na całe życie – mówi Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
 
Start w gminach i powiatach, finał w Warszawie
 
Zapisy do XXII edycji Turnieju w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12, trwały do końca października. Zgłaszały się szkoły (stanowiące 72 proc. wszystkich zarejestrowanych zespołów), kluby (18 proc.), UKS-y (8 proc.), a także inne podmioty prowadzące działalność szkoleniowo-sportową (2 proc.).
 
Udział szkół w ogólnej liczbie ekip zgłoszonych do rozgrywek niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak pokazuje historia, wysoki jest też poziom sportowy uczniów i uczennic placówek oświaty. To właśnie swoje szkoły podstawowe reprezentowali w minionych edycjach Turnieju obecni reprezentanci i reprezentantki Polski: Paulina Dudek przystąpiła do gry wraz z koleżankami ze szkoły w Słubicach, Jakub Moder z Drawska, a Kacper Kozłowski z Koszalina.
 
Tych przykładów jest oczywiście coraz więcej. Tylko w młodzieżowych reprezentacjach kraju zagrało już łącznie kilkudziesięcioro byłych uczestników i uczestniczek rozgrywek. Powołania do narodowych drużyn do lat 17 otrzymują już chociażby ci, którzy jeszcze trzy lata temu grali w finałach U-12 na PGE Narodowym: Zuzia Witek i Mikołaj Tudruj. Od zawodników i zawodniczek z turniejową przeszłością aż roi się również w seniorskich kadrach, a także na zgrupowaniach Akademii Młodych Orłów. Udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to zatem nie tylko ruch, zabawa i integracja (dla wszystkich), ale też szansa na bycie zauważonym (dla tych marzących o zawodowej karierze).
 
W tym roku przed taką szansą staną kolejne dzieci. W tegorocznych rozgrywkach najliczniej reprezentowana będzie najstarsza kategoria wiekowa – U-12. Zespoły zgłoszone do Turnieju stanowią aż 44 proc. wszystkich drużyn. Ekipy do lat 10 stanowią 32 proc. frekwencji, a najmłodszą kategorię wiekową U-8 reprezentuje 24 proc. zespołów.
 
Do tegorocznej edycji najwięcej drużyn zgłosiło się z województw: Wielkopolskiego, Małopolskiego i Lubelskiego. Niemal każdy powiat (98 proc.) będzie w tym roku reprezentowany przez co najmniej jedną drużynę.
 
Harmonogramy gier w poszczególnych powiatach są ustalane przez koordynatorów wojewódzkich Turnieju. To oni informują opiekunów wszystkich drużyn o terminach meczów. Terminarze można ponadto sprawdzić na oficjalnej stronie Turnieju: www.zpodworkanastadion.pl.
 
Obecnie odbywają się już pierwsze mecze na etapie gminnym i powiatowym. XXII edycję rozgrywek zainaugurowali w pierwszy weekend listopada chłopcy z kategorii U-8 w powiecie limanowskim (woj. małopolskie). W spotkaniu otwierającym turniej naprzeciw siebie stanęły dwa zespoły Uranu Łukowica.
 
– Po wielu miesiącach przerwy Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nareszcie wrócił na boiska i stadiony. Dzieci już grają i mogą cieszyć się piłką, co jest dla nas bardzo ważne. Rozgrywki odbywają się w całej Polsce, a to stwarza dzieciom szanse na pokazanie swoich piłkarskich umiejętności, na przeżycie fantastycznej przygody i złapanie pasji do sportu, która zostanie na całe życie. Jesteśmy dumni, że od 15 lat Tymbark jest główny sponsorem tej największej w Europie imprezy piłkarskiej dla chłopców i dziewczynek.  Mamy nadzieję, że Turniej dalej będzie się tak wspaniale rozwijał. Trzymamy kciuki za wszystkich! – mówi Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.
 
Ten pierwszy etap – gminny i powiatowy – zakończy się wiosną. Jego zwycięzcy wywalczą przepustki do finałów wojewódzkich. Dla drużyn z najmłodszej kategorii będzie to ostatni etap rozgrywek, natomiast zespoły w kategoriach U-10 oraz U-12 będą w ich trakcie rywalizować o awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w Warszawie.
 
Wielki finał XXII edycji rozgrywek planowany jest, tradycyjnie już, na stadionie PGE Narodowym. W dotychczasowej historii finaliści turnieju strzelili na murawie tego obiektu już 102 gole. Część z nich przedniej urody.
 
Turniej promuje piłkę nożną wśród dziewczynek
 
W Turnieju od samego początku jego istnienia występują tak chłopcy, jak i dziewczęta. Przez ponad 20 lat rozgrywki przyczyniły się do popularyzacji kobiecego futbolu w Polsce. Obecnie do każdej z żeńskich reprezentacji kraju (seniorskiej, a także młodzieżowych: do lat 15, 17 i 19) regularnie powoływanych jest po kilka byłych uczestniczek Turnieju. Wagę rozgrywek dla rozwoju kobiecej piłki w Polsce podkreśla selekcjonerka kadry A oraz koordynatorka szkolenia piłki nożnej kobiet w PZPN, Nina Patalon.
 
– Uważam, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zrobił wspaniałą rzecz dla futbolu kobiecego. Te rozgrywki docierają do mentalności, dotykają aspektów społecznych i na przestrzeni lat spowodowały realną zmianę. Widać, że coraz więcej dziewczynek gra w piłkę, czuć rosnące zaangażowanie całych rodzin i coraz większą dostępność tego sportu w całej Polsce. Turniej wychował nam piłkarki jak Paulina Dudek, ale przede wszystkim wychował pokolenia ludzi obytych z piłką w wykonaniu dziewczynek, dla których jest to całkowicie naturalna rzecz. Ten niesamowity wpływ na całe środowisko to chyba największy sukces Turnieju – podkreśla Patalon.
 
Poza wspomnianą przez Patalon Dudek do seniorskiej reprezentacji Polski dotarły już także Adriana Achcińska, Oliwia Szperkowska, Kinga Kozak, Małgorzata Mesjasz, Nikol Kaletka, Weronika Zawistowska czy Dominika Grabowska.
 
Wśród zespołów żeńskich najliczniej reprezentowana jest kategoria U-12 (48 proc.). Dla tych zawodniczek to kontynuacja występów w Turnieju. Wiele z nich, będąc w przedziale wiekowym 7-10 lat, rywalizowało we wcześniejszych edycjach rozgrywek. Dziś wciąż chcą i grają w piłkę. Najliczniej na Lubelszczyźnie, skąd pochodzi 17 procent wszystkich zarejestrowanych dziewczęcych zespołów.
 
***
 
Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem marka Tymbark, a sponsorem brązowym firma Electrolux. XXII edycja rozgrywek odbywać się będzie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Komitet Honorowy tworzą: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Zdrowia.
31-12-2021

Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Ilustracja do informacji: Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania budynków
Deklaracje składają zarządcy/właściciele budynków.
 
Kiedy upływa termin składania deklaracji:
- Dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca, deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r.
- Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.
 
Szczegóły w załącznikach:
 
29-12-2021

Jaśniej na Poznańskiej

Ilustracja do informacji: Jaśniej na Poznańskiej
Wzdłuż ulicy Poznańskiej zamontowano dodatkowych 11 lamp, które oświetlają biegnącą wzdłuż drogi ścieżkę dla pieszych i rowerzystów.
 

Latarnie zamontowano na wniosek radnego Rady Miejskiej Zbigniewa Mazurka. Władze gminy sfinansowały inwestycję z własnego budżetu. Zapłaciły za nią 22 tys. 976 zł.
29-12-2021

Dyżury MPWiK w Sylwestra i Nowy Rok

Ilustracja do informacji: Dyżury MPWiK w Sylwestra i Nowy Rok
Harmonogram dyżurów w Międzyrzeckim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w dniach 31 grudnia 2021 r. oraz 1 i 2 stycznia 2022 r. 
27-12-2021

W hołdzie Bohaterskim Powstańcom

Ilustracja do informacji: W hołdzie Bohaterskim Powstańcom
W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przedstawiciele jednostki wojskowej i władz miasta złożyli kwiaty przed pomnikiem dowódcy zwycięskiego zrywu Wielkopolan gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. – To bardzo ważna data w historii Polski – zaznaczał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy stacjonującej w Międzyrzeczu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, której patronem jest dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Jako pierwsza kwiaty przed jego pomnikiem złożyła delegacja 17 WBZ na czele z szefem szkolenia brygady z ppłk Jarosławem Mosurem.
 
Hołd bohaterskim powstańcom oddali też przedstawiciele władz Gminy Międzyrzecz i Rady Miejskiej. Burmistrz Remigiusz Lorenz - w asyście zastępcy Tomasza Markiewicza - złożył przed pomnikiem wiązankę biało-czerwonych kwiatów, natomiast Maria Kijak zapaliła znicz, w czym asystowali jej radni Grzegorz Skrzek i Paweł Gall.
 
- Dzień 27 grudnia jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. Dzięki bohaterskiemu zrywowi powstańców Wielkopolska wróciła do odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej – zaznaczał R. Lorenz.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. po przyjeździe do stolicy Wielkopolski Ignacego Jana Paderewskiego i jego płomiennym, patriotycznym przemówieniu do mieszkańców zgromadzonych przed hotelem Bazar. Zakończył je podpisany 16 lutego 1919 r. Rozejm w Trewirze, a ostatecznie Wielkopolska mogła wrócić do Polskiej Macierzy na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z czerwca 1919 r. Niestety, mimo piastowskiego rodowodu, Międzyrzecz pozostał w granicach Republiki Weimarskiej. Do Polski wróciły jednak wschodnie obrzeża ówczesnego powiatu międzyrzeckiego,