Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

30-09-2019

Niecodzienna uroczystość w ośrodku kultury: Medale i kwiaty dla Jubilatów!

Ilustracja do informacji: Niecodzienna uroczystość w ośrodku kultury: Medale i kwiaty dla Jubilatów!
Przeżyli ze sobą w zgodzie i miłości 50 i nawet 60 lat. W sobotę, 28 września, 17 małżeństw z Międzyrzecza świętowało Złote i Diamentowe Gody. Były łzy wzruszenia, wiązanki kwiatów, życzenia i gratulacje oraz medale, wręczone jubilatom przez burmistrza Remigiusza Lorenza.
 
W sobotnie południe w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury zabrzmiały dźwięki Marsza Mendelsona. To nie przypadek! W sali kinowo-widowiskowej odbyła się niecodzienna uroczystość. Jej bohaterami było 17 małżeństw, które obchodziły Złote i Diamentowe Gody. Razem z jubilatami przyjechali tam ich bliscy – dzieci, wnukowie i prawnukowie, którzy obsypali ich życzeniami, kwiatami i gratulacjami.
 
Gratulacje i życzenia złożył jubilatom także burmistrz Remigiusz Lorenz, który wręczył im okolicznościowe medale przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. – Jesteście dla nas wzorem i drogowskazem. Zapisaliście się złotymi i diamentowymi głoskami w historii naszego miasta – mówił samorządowiec.
 
Jubilaci otrzymali też wiązanki kwiatów, wręczone przez Izabelę Kępińską, która kieruje Urzędem Stanu Cywilnego w międzyrzeckim ratuszu. - Na te medale pracuje się najdłużej. Aż 50 lat, czyli ponad 18 tysięcy dni i nocy – zaznaczała.
 
Artystycznym akordem uroczystości były Występy Chóru Piccolo i Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Ewy i Wojciecha Witkowskich oraz koncert fortepianowy na cztery ręce w wykonaniu rodzeństwa Patrycji i Igora Oleksiaków.
 
Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie, zrobione przed ośrodkiem kultury. Jubilaci będą mogli odbierać odbitki od wtorku, 1 października, w Wydziale Spraw Społecznych w międzyrzeckim ratuszu.
30-09-2019

Uwaga! Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Ilustracja do informacji: Uwaga! Ostrzeżenie przed silnym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla woj. lubuskiego ostrzeżenie przed silnym wiatrem w dniu 30 września 2019 r.
27-09-2019

Spotkanie absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Ratuszu Miejskim

Ilustracja do informacji: Spotkanie absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Ratuszu Miejskim
Zastępca Burmistrza, Agnieszka Śnieg miała dziś wyjątkową przyjemność gościć absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu!
????‍????????‍????
 
 
 
Spotkanie, w którym uczestniczyła również Sekretarz Gminy, Anna Sawka, przebiegło w bardzo przyjaznej i życzliwej atmosferze, pełnej miłych, sentymentalnych i wzruszających wspomnień. Zakończyło się z kolei wzajemnymi życzeniami zdrowia oraz pomyślności w realizowaniu dalszych planów.
 
My również dołączamy się do życzeń oraz dziękujemy za udział w spotkaniu!
 
26-09-2019

Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

Ilustracja do informacji: Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
Droga do marzeń i piłkarskiej przygody. Wystartowały zapisy do XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
 
Piłkarska pasja, marzenia, szansa na odkrycie talentu oraz dużo dobrej zabawy - tak w skrócie można opisać największy w Europie turniej dla dzieci, który już od prawie 20 lat gości na sportowej mapie Polski. W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej do tej pory udział wzięło ponad 2 miliony piłkarek  i piłkarzy. Chęć udziału drużyn dziewcząt i chłopców w XX edycji mogą zgłaszać opiekunowie, nauczyciele i trenerzy. Zapisy zespołów w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12 potrwają do 30 września.
 
Jubileuszowa edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to impuls do jego podsumowań. Wydarzenie każdego roku przyciąga setki tysięcy młodych adeptów piłki nożnej. Niesie za sobą popularyzację dyscypliny w kraju – zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. Kształtuje od najmłodszych lat determinację i pracowitość oraz promuje aktywność fizyczną. Uczy dzieci, ich rodziców oraz trenerów zasad fair play.
– Przed nami XX, wyjątkowa edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Mocno wierzę, że będzie to wartościowy czas dla wszystkich uczestników. Czas nauki, wzajemnej motywacji, niezapomnianych emocji, ale również spełnienia marzeń. I nie mam tu na myśli tylko nagrody głównej: gry na PGE Narodowym, czy spotkania dzieci z ich piłkarskimi idolami, ale każde, nawet najmniejsze marzenie – o pierwszym medalu, czy po prostu udziale w Turnieju – podkreśla Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. – Dla nas, organizatorów, będzie to z kolei kolejny rok realizacji postawionego sobie głównego celu – promocji piłki nożnej w Polsce, również wśród dziewcząt – dodaje.
 
O efekcie tych działań świadczą statystyki wydarzenia. Średnio około 30 proc. uczestników Turnieju stanowią dziewczynki. Aby ta liczba rosła, regulamin dopuszcza do gry wszystkie zawodniczki spełniające kryterium wieku. Podobnie jest w najmłodszej kategorii chłopców do lat 8. W przypadku zawodników do lat 10 i 12 jedynym ograniczeniem jest zgłoszenie do oficjalnych rozgrywek na sezon 2019/2020 (zasada ta nie obowiązuje drużyn szkolnych). Dodatkowo założeniem organizatora jest to, aby na najwyższym szczeblu rozgrywek, w finale ogólnopolskim, w swoich kategoriach wiekowych mierzyło się tyle samo drużyn dziewcząt i chłopców.
 
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” daje również szansę na odkrycie piłkarskich talentów, które po zakończeniu rozgrywek zapraszane są na Letnią Akademię Młodych Orłów, czyli zgrupowanie organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Dla wielu młodych piłkarzy i piłkarek jest to początek drogi do występów w kadrach młodzieżowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do tej pory ponad 50 uczestników Turnieju zostało reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych.
 
Na przestrzeni 20-letniej historii wydarzenia, udział w nim wzięli m.in. Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Paulina Dudek i Bartosz Bereszyński.
 
– Przed nami wyjątkowa, bo jubileuszowa XX edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Tymbark jako główny sponsor związany jest z Turniejem już od 13 lat. Cieszy nas fakt, że przez ten okres rozgrywki rozwinęły się do miana największego wydarzenia piłkarskiego dla dzieci w Polsce oraz w Europie i pełnią ważną rolę w zachęcaniu najmłodszych do ruchu i sportu. Historia pokazuje, że ten Turniej nie tylko spełnia marzenia, ale również odkrywa talenty i daje szansę na zrobienie pierwszego kroku w stronę wielkiej, piłkarskiej przygody, która zakończyć się może nawet w reprezentacji Polski – mówi Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.– Czeka nas siedem miesięcy pasjonującej rywalizacji i wielki finał na stadionie PGE Narodowy. Chyba każde dziecko w Polsce, które kocha piłkę, marzy, by zagrać na tym obiekcie, dlatego warto wziąć udział w nowej edycji i stanąć przed szansą spełnienia tego pragnienia. Życzę wszystkim uczestnikom fantastycznej zabawy, niezapomnianych wrażeń oraz sukcesów sportowych. – dodaje.
 
Medal dla każdego dziecka oraz piłkarskie upominki dla trenerów
 
Wielki finał już po raz 7. zostanie rozegrany na stadionie PGE Narodowy. Wszystko jednak rozpocznie się na podwórkach i boiskach szkolnych. Do Turnieju mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Rejestracja drużyn odbywa się za pośrednictwem strony www.zpodworkanastadion.pl i potrwa do 30 września. W rozgrywkach mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12. Za udział każdej drużyny  w Turnieju opiekunowie otrzymają piłkarskie upominki.
 
Aby zgłosić drużynę należy przejść do formularza rejestracyjnego klikając w przycisk „Zgłoś drużynę” na stronie www.zpodworkanastadion.pl, a następnie za pośrednictwem portalu „Łączy nas piłka” wypełnić formularz zgłoszeniowy.
 
W razie pytań pomocy udziela Dział Wsparcia PZPN (tel.: 732 122 222 lub turniej~@~pzpn~.~pl).
Po zakończeniu zapisów, od października do marca rozegrane zostaną etapy gminne i powiatowe. Następnie najlepsze drużyny spotkają się w finałach wojewódzkich (od 18 marca do 26 kwietnia 2020 r.), których zwycięzcy w kat. U-10 i U-12 zmierzą się w finale ogólnopolskim w Warszawie (29 kwietnia – 2 maja 2020 r.). Nagrodą główną dla najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 będzie wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami i trenerem. Każde dziecko, które zagra w Turnieju otrzyma wyjątkowy medal.
 
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, sponsorem głównym już od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od trzech edycji Electrolux. Rozgrywki objęte są Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.
 
26-09-2019

Olimpiada Informatyczna Juniorów

Ilustracja do informacji: Olimpiada Informatyczna Juniorów
Ruszyła Ogólnopolska Olimpiada Informatyczna Juniorów. Organizatorzy zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych. Szczegóły i adres internetowy organizatora na plakacie.
 
26-09-2019

Twój głos jest ważny!

Ilustracja do informacji: Twój głos jest ważny!
Ruszyła kolejna edycja akcji Masz Głos – przedsięwzięcia, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby mieszkańcom żyło się wygodniej, ciekawiej, łatwiej. Chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin bądź czystszym powietrzu? Dołącz do akcji Masz Głos – rejestracja trwa przez cały wrzesień na stronie www.maszglos.pl
 
Udział w akcji jest bezpłatny, a zgłosić się może każdy – wystarczy zapał do działania na rzecz Twojej miejscowości. Najskuteczniejsi mogą zdobyć nagrodę Super Samorząd.
 
Trwa nabór
 
Do tegorocznej edycji akcji zapraszamy zarówno organizacje z dorobkiem w działaniu dla lokalnej społeczności, jak i grupy nieformalne, a także osoby niezrzeszone w żadnych strukturach za to z pomysłem na działanie albo z gotowością do niego. Czekamy na nowe osoby i organizacje, które chcą po raz pierwszy działać z Masz Głos, jak i dotychczasowych uczestników akcji. Masz Głos nie tylko pomaga wdrażać pomysły, także inspiruje, co można zrobić, w jaki sposób zmienić najbliższe otoczenie, by wszystkim wokół żyło się lepiej.
 
Co daje udział w Masz Głos?
 
W ramach edycji 2019/2020 wspieramy na wiele różnych sposobów:
regionalnie i bezpośrednio współpracują z uczestnikami koordynatorzy akcji, eksperci w dziedzinie współpracy lokalnych środowisk z samorządem; wspierają uczestników Masz Głos w planowaniu i realizacji działań;
odbywają się szkolenia: ogólnopolskie i regionalne;
jest dostęp do wiedzy: darmowe publikacje, porady ekspertów, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej);
można wymieniać doświadczenia z uczestnikami akcji z całej Polski;
wzmacniamy pozycję i budowanie prestiżu uczestników akcji w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami, władzami i w kontaktach z mediami;
bezpłatnie przekazujemy materiały edukacyjne i promocyjne;
jest szansa na zdobycie mikrograntu do wysokości 500 zł;
uczestnicy mogą zdobyć wspólnie z władzami lokalnymi nagrodę Super Samorząd i przyjazd na uroczystą galę w Warszawie.
 
Szkolenia wojewódzkie przez cały wrzesień
 
Najbliższym działaniem w ramach akcji są szkolenia wojewódzkie. Odbywają się we wrześniu w całej Polsce w każdym województwie. Udział jest bezpłatny. Każde szkolenie jest dwuczęściowe – pierwszy moduł ma charakter wprowadzający i jest dla osób, które wcześnie nie zetknęły się z akcją, a chcą dowiedzieć się, na czym ona polega i jak w ogóle zaangażować się w lokalne działanie. Drugi moduł – tematyczny – dla osób już z doświadczeniem w akcji Masz Głos i dla uczestników pierwszej części. Aby zgłosić się na szkolenie, trzeba zarejestrować się na stronie szkolenia wojewódzkie (za pomocą formularza zgłoszeniowego przy konkretnym szkoleniu). Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy na szkolenie i do aktywności lokalnej w ramach akcji Masz Głos!
26-09-2019

Mamy prawie 2,8 mln. zł na budowę dróg w Międzyrzeczu!

Ilustracja do informacji: Mamy prawie 2,8 mln. zł na budowę dróg w Międzyrzeczu!
Burmistrz Remigiusz Lorenz odebrał symboliczny czek  na 2 mln. 773 tys. zł, które gmina otrzymał na budowę czterech ulic; ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków.
 
Przekazanie symbolicznych czeków na budowę i remonty lokalnych dróg m.in. w gminach Bledzew, Skwierzyna, Przytoczna i Międzyrzecz oraz w powiecie międzyrzeckim odbyło się w środę, 25 września, w starostwie powiatowym w Sulęcinie. Samorządowcy z naszego powiatu – m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz – odebrali je z rąk wojewody Władysława Dajczaka.
 
- To kolejna dotacja, którą otrzymaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych – zaznacza Remigiusz Lorenz.
Wicestarosta Zofia Plewa odebrała czek na blisko 835 tys. zł na dobiegający końca remont ul. Chopina w Międzyrzeczu. Swój udział w tej inwestycji mają także władze miasta. – Podpisaliśmy umowę o udzieleniu powiatowi pomocy finansowej na ten remont. Z budżetu gminy dołożymy do trwających tam prac nieco ponad 495 tys. zł – wylicza Remigiusz Lorenz.
 
 
Dotacja zostanie przeznaczona na utwardzenie nawierzchni czterech ulic; ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. Gmina zdążyła już wybudować tam kanalizację i wodociągi, ale mieszkańcy narzekali jednak na fatalny stan gruntowych dróg. Po ulewach zamieniały się w bajora i grzęzawisko, a podczas letnich upałów unosiły się nad nimi kłęby kurzu. Te problemy skończą się najpóźniej w jesienią przyszłego roku. –  Mamy już dokumentację i pozwolenie budowlane, niebawem ogłosimy przetarg na ich remont – zapowiada R. Lorenz.
 
Dzięki dotacji gmina wyremontuje drogi o łącznej długości ponad kilometra. Zostaną utwardzone tłuczniem i następnie wyłożone kostką. Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz.
 
Po podpisaniu umowy z wojewodą miasto będzie miało rok na realizację i zakończenie tej jakże ważnej dla mieszkańców inwestycji. – Jest szansa, że prace ruszą jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, czy uda się nam wyłonić wykonawcę – informuje Remigiusz Lorenz.
 
Gmina planuje kolejne inwestycje. Liczy m.in. na dotację na budowę drugiego mostu drogowego na Obrze, który ma być głównym ogniwem wschodniej obwodnicy miasta. – Złożyliśmy już wniosek do rządowego programu Mosty dla Regionów i czekamy na decyzję – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że remonty dróg w mieście i na terenach wiejskich są jednym z priorytetów gminnych władz. W br. gmina wyremontowała drogę w Wyszanowie, o czym informowaliśmy już w naszym serwisie. Obecnie dobiega końca podobna inwestycja w Kaławie. 
26-09-2019

Sesja Rady Miejskiej

Ilustracja do informacji: Sesja Rady Miejskiej
W piątek, 27 września, o godz. 8.00 w Sali Narad w Urzędzie Miejskim odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. 
 
Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(t.j. Dz. U. z  2019 r. poz. 506 ze zm.)
 
zwołuję XV sesję Rady Miejskiej w Międzyrzeczu, która odbędzie się 27 września 2019 r. o godz. 8.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu. 
 
 
Porządek obrad:
 
Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
Porządek obrad.
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2019.
Zamknięcie obrad.
 
 
Przewodnicząca Rady Miejskiej
             w Międzyrzecz
          Katarzyna Budych
25-09-2019

Święta Budowlańców i Farmaceutów

Ilustracja do informacji: Święta Budowlańców i Farmaceutów
 
Dziś, 25 września obchodzimy Dzień Farmaceuty i Dzień Budowlańca
 
 
Farmaceutom i Budowlańcom z okazji Ich
świąt życzenia wszystkiego najlepszego składają:
                     Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych
                          i Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz

 
25-09-2019

Uwaga! Głośna próba syren alarmowych

Ilustracja do informacji: Uwaga! Głośna próba syren alarmowych
Uwaga mieszkańcy!
W dniu 26 września w godzinach 12:00-12:30 przeprowadzona zostanie głośna próba syren alarmowych.
 
 
 
 
Nadany zostanie sygnał akustyczny:
  • ogłoszenie alarmu - modulowany dźwięk syreny trwający 3 min.,
  • odwołanie alarmu - ciągły dźwięk syreny trwający 3 min.