Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

09-06-2023

Zapraszamy do udziału w Grze Miejskiej

Ilustracja do informacji: Zapraszamy do udziału w Grze Miejskiej
Zapraszamy sześcioosobowe zespoły (w tym co najmniej jedna osoba dorosła) do udziału w grze miejskiej „Spacerkiem po Międzyrzeczu”.
 
 
 
Gra odbędzie się w sobotę, 17 czerwca, o godz. 16.00. Jej organizatorem jest Młodzieżowa Rada Miejska. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Zapisy przyjmowane są w Urzędzie Miejskim pod nr tel. 95 742 69 73 do poniedziałku, 12 czerwca, do godz. 17.00.
 
09-06-2023

Wydarzenie historyczne roku

Ilustracja do informacji: Wydarzenie historyczne roku
Do 15 czerwca trwa drugi etap plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku czyli głosowanie, które potrwa od 15 maja do 15 czerwca 2023.
 
Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów umieszczonej na stronie internetowej Wydarzenia Historycznego Roku. Organizatorem plebiscytu jest Muzeum Historii Polski, partnerem historia.org.pl.
Zachęcamy do głosowania w pierwszym plebiscycie historycznym w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci.
 
Aby wziąć udział w głosowaniu należy:
  1. Wejść na stronę www.whr.muzhp.pl,
  2. Zapoznać się z wydarzeniami laureatów i zaakceptować regulamin głosowania,
  3. Oddać łącznie trzy głosy - po jednym w każdej kategorii (wydarzenie, edukacja, wystawa).
Komisja konkursowa w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, zastępca przewodniczącego Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15. wydarzeń, wśród których znalazły się:
 
KATEGORIA „WYDARZENIE”
  • Otwarcie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, organizator: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
  • Rok Bellotta, organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
  • Otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
  • „La Ruta de las Bobes”, organizator: Ambasada RP w Buenos Aires, Dan Lande
  • Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 
KATEGORIA „WYSTAWA”
  • Nowy Skarbiec Koronny, organizator: Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuk
  • „Nowy początek. Modernizm w II RP”, organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
  • Nowa wystawa stała Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, organizator: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
  • „Wielka Lechia − wielka ściema”, organizator: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
  • „Pieśń o domu” w Muzeum im. Marii Konopnickiej, organizator: Muzeum Okręgowe w Suwałkach
 
KATEGORIA „EDUKACJA”
  • My razem! Polsko-ukraińska opowieść o wspólnym dziedzictwie, organizator: Pospolite Ruszenie
  • Gra planszowa „Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet”, organizator: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Polonika w Minecraft, organizator: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
  • Grudzień z Rejewskim, organizator: Urząd Miasta Bydgoszczy
  • „Gra szyfrów”, organizator: Instytut Pamięci Narodowej
 
W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy. Tradycyjnie najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.
 
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.
07-06-2023

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Informacje o projekcie

Ilustracja do informacji: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Informujemy, iż Gmina Międzyrzecz pozyskała środki w ramach Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" i realizuje projekt w ramach umowy nr 36/51/3.1.3.2/2023 z dnia 07.06.2023 r.
Dofinansowanie związane z zakupem pozycji książkowych trafiło do następujących placówek:
 
1. Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wlkp. w Międzyrzeczu kwota dotacji 3.000 zł
2. Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej w Kaławie - kwota dotacji 2.500 zł
3. Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej w Bukowcu - kwota dotacji 2.500 zł
4. Szkoła Podstawowa w Bukowcu - kwota dotacji 4.000, zł
 
ŁĄCZNIE: 12.000 zł 
 
 

Plakat informacyjny

07-06-2023

Kolejna dotacja na nowy park przemysłowy

Ilustracja do informacji: Kolejna dotacja na nowy park przemysłowy
Gmina dostała 910 tys. zł na budowę Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 2, który powstaje między Lubosinkiem i ulicą Rokitniańską. - To kolejna dotacja na ten cel. Łącznie otrzymaliśmy ponad 5 milionów 853 tysiące złotych  – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz.    
 
Nowy park przemysłowy ma być kolejnym filarem miejscowej gospodarki i kołem zamachowym rozwoju gminy. Wytyczony został między Lubosinkiem i ulicą Rokitniańską, gdzie na inwestorów czekają działki o łącznej powierzchni ponad 100 hektarów (blisko trzy hektary należą do gminy, a właścicielem pozostałych gruntów jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zarządza tymi terenami w imieniu Skarbu Państwa). Zanim powstaną tam pierwsze zakłady, gmina musi wybudować drogi, kanalizację deszczową i sanitarną, doprowadzić wodę i energię elektryczną.
 
– Wcześniej dostaliśmy na ten cel prawie 5 milionów złotych, a w poniedziałek, 5 czerwca, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze podpisałem umowę na kolejną dotację, która wynosi 910 tys. zł – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Umowę z burmistrzem podpisał Marcin Jabłoński z zarządu woj. lubuskiego. Jak podkreśla R. Lorenz, dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną na rozszerzenie prac.
 
Ważna dla gminy i jej mieszkańców inwestycja rozpoczęła się przed kilkoma tygodniami, a jej finał zaplanowano na drugą połowę grudnia. Burmistrz podkreśla, że wybudowanie kanalizacji sanitarnej w nowym parku ułatwi potem przyłączenie do sieci graniczącej z nim miejscowości Lubosinek. – Ścieki z parku popłyną do oczyszczalni rurami, które ułożymy między innymi wzdłuż ulicy Zakaszewskiego, przecinającej park przemysłowy numer jeden. Po ich wkopaniu będziemy mogli wybudować na nich ścieżkę pieszo-rowerową dla pracowników znajdujących się tam zakładów  – dodaje R. Lorenz. 
07-06-2023

Wieszcz narodowy został patronem „Szóstki”

Ilustracja do informacji: Wieszcz narodowy został patronem „Szóstki”
- Ten dzień zapisze się złotymi głoskami w historii szkoły – mówił burmistrz Międzyrzecza podczas uroczystości nadania Szkole Podstawowej nr 6 imienia Adama Mickiewicza.
 
Uroczystość nadania „szóste” imienia naszego narodowego wieszcza odbyła się 2 czerwca na szkolnym dziedzińcu. Jej pierwszym akordem był tradycyjny polonez w wykonaniu uczniów, nagrodzony przez ich rodziców, licznych gości i nauczycieli burzliwymi brawami. Po gratulacjach – złożonych dyrekcji, nauczycielom i uczniom m.in. posła na Sejm RP Elżbietę Płonkę, lubuskiego kuratora oświaty Ewę Rawę i burmistrza Remigiusza Lorenza – przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych odczytała uchwałę miejskiego parlamentu
o nadaniu szkole imienia Adama Mickiewicza, po czym odsłonięto okolicznościową tablicę, którą poświęcił proboszcz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski ks. Michał Łobaza SAC.
 
Dyrektor szkoły Krzysztof Marzec i burmistrz Remigiusz Lorenz podziękowali gościom i organizatorom oraz życzyli uczestnikom udanej, radosnej zabawy. W swoim przemówieniu burmistrz zaznaczał, że nadanie szkole imienia Adama Mickiewicza jest wielkim wyróżnieniem, ale jednocześnie wielkie zobowiązaniem dla dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów.
 
- Adam Mickiewicz był nie tylko wybitnym poetą, działaczem społecznym i religijnym, publicystą i filozofem, ale przede wszystkim Patriotą, który w swoich utworach opiewał piękno naszej Ojczyzny i wzywał do walki z zaborcami. Niech będzie dla Nas wszystkich inspiracją, a głoszone przez Niego ideały, odwaga, uczciwość i umiłowanie wolności, wzorem nie tylko w nauce, ale nade wszystko w życiu – mówił R. Lorenz.
 
Po oficjalnej części przed szkołą odbył się festyn. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. M.in. występy artystyczne dzieci i młodzieży. Nie lada gratką  - zwłaszcza dla najmłodszych uczestników festynu – były pojazdy wojskowe, policyjne i strażackie. Nie zabrakło też przygotowanych przez rodziców pysznych wypieków oraz serwowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze wsi Święty Wojciech pierogów, bigosu i hot-dogów. 
05-06-2023

Ruszyła kampania promująca utworzenie muzeum pożarnictwa

Ilustracja do informacji: Ruszyła kampania promująca utworzenie muzeum pożarnictwa
W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze otwarto wystawę poświęconą historii lubuskiego pożarnictwa. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, większość eksponatów pochodzi z Międzyrzecza. – Wystawa jest doskonałą okazją do rozpoczęcia kampanii, której celem jest utworzenie w Międzyrzeczu Regionalnego Muzeum Pożarnictwa – mówi R. Lorenz.
 
Tematem wystawy jest historia pożarnictwa i działalność jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej RP na Ziemi Lubuskiej. Oprócz strażaków zawodowych i ochotników w jej otwarciu uczestniczyli też samorządowcy – m.in. wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, przewodniczący sejmiku lubuskiego Wacław Maciuszonek i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. W swoich oficjalnych przemówieniach dyrektor muzeum Leszek Kania i prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Edward Fedko zaznaczali, że większość eksponatów pochodzi z Międzyrzecza
 
W wernisażu wziął także udział burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem straży ochotniczych w naszej gminie i zasiada w prezydium zarządu powiatowego OSP. Nie przyjechał tam z pustymi rękami. Przywiózł tablicę promującą utworzenie w Międzyrzeczu Regionalnego Muzeum Pożarnictwa.
 
- Nasi strażacy zgromadzili wiele cennych i rzadkich eksponatów związanych z historią pożarnictwa i regionu. Od ręcznych sikawek po zabytkowe już pojazdy. Jeden z tych wozów zagrał nawet w filmie „Lista Schindlera”. Chcemy umieścić je muzeum, ale potrzebujemy pieniędzy na jego utworzenie. Dlatego rozpoczęliśmy kampanię, której celem jest promocja pomysłu i zdobycie jakże potrzebnych dotacji – zaznacza R. Lorenz.
 
W otwarciu wystawy uczestniczyli również dwaj strażacy-ochotnicy z naszej gminy: Mieczysław Witczak i Komendant Gminny Dariusz Surma. – Obaj mają ogromny udział w utworzeniu tej wystawy. Serdecznie im za to dziękuję – dodaje burmistrz.
 
Wystawa czynna będzie do 10 września.  
05-06-2023

Pomagamy Sewerynowi

Ilustracja do informacji: Pomagamy Sewerynowi
Radny Miejski Zbigniew Smejlis przywiózł do Szkoły Podstawowej nr 2 dwa worki plastikowych nakrętek, które przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację Seweryna. Radnemu towarzyszył burmistrz Remigiusz Lorenz.
 

– Zachęcamy mieszkańców do wrzucania nakrętek do metalowych kontenerów w kształcie serca, które ustawione są w kilku miejscach miasta i w Bobowicku. Pomagamy w ten sposób najmłodszym mieszkańcom gminy, którzy walczą z ciężkimi chorobami apelują samorządowcy.   
05-06-2023

Ruszyła kolejna edycja konkursu „Pracodawca Jutra”

Ilustracja do informacji: Ruszyła kolejna edycja konkursu „Pracodawca Jutra”
 
Wystartowała siódma edycja „Pracodawcy Jutra”. Konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości skierowany jest do przedsiębiorców oraz instytucji edukacyjnych współpracujących z przedsiębiorcami, którzy realizowali inicjatywy edukacyjne w obszarze rozwoju pracowników lub propagowania idei edukacyjnych.

 
Laureatów tegorocznego konkursu poznamy w październiku. Celem konkursu jest wyróżnienie i promowanie podmiotów, które realizują modelowe inicjatywy edukacyjne1 z zakresu współpracy biznesu z edukacją. Jaki jest cel takich inicjatyw? Mają one pobudzać świadomości środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju edukacji, rozwoju usług edukacyjnych, które umożliwią nabycie, uzupełnienie lub aktualizację kompetencji i kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy. Ważnym aspektem konkursu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania ludźmi w organizacjach oraz tworzenia przyjaznego środowiska pracy, kształtowanego technologią, innowacjami oraz potrzebami zrównoważonego rozwoju.
 
Laureaci konkursu to świetny przykład podmiotów, które przyczyniają się do zwiększenia wiedzy, podniesienia kompetencji lub umiejętności adresatów inicjatyw edukacyjnych. Tegoroczna edycja konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie obejmowała dwie główne kategorie: „Rozwój Pracownika” oraz „Ambasador Edukacji”. W ramach każdej z nich wyróżnione zostaną inicjatywy w segmencie mikro i mały przedsiębiorca, a także w segmencie średni i duży przedsiębiorca.
 
05-06-2023

Uwaga rolnicy!

Ilustracja do informacji: Uwaga rolnicy!
Od 1 czerwca do 14 sierpnia na terenie całego kraju prowadzone będą badania dotyczące gospodarstw rolnych.
 
Szczegółowe informacje na ten temat na koncie na FB Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.
 
 
05-06-2023

Poznaj lubuskich producentów

Ilustracja do informacji: Poznaj lubuskich producentów
Celem kampanii jest wyróżnienie i zwiększenie rozpoznawalności lubuskich przedsiębiorców MŚP w w/w branży, wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności oraz kreowanie rozpoznawalności oferty producentów w grupie mieszkańców sąsiednich regionów zarówno w kraju jak i za granicą. 
 
 
Promocja tej branży zachęci mieszkańców regionu do korzystania z ofert lokalnych przedsiębiorców, a tym samym wspierania lokalnej gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy gospodarstw agroturystycznych  i producentów związanych z turystyką leśną Województwa Lubuskiego.