Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

01-08-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Bunkry pod lupą telewizji

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Bunkry pod lupą telewizji
Z inicjatywy burmistrza Remigiusza Lorenza dziennikarze telewizji publicznej przygotowują program o największych atrakcjach gminy Międzyrzecz. Obiektywy swoich kamer wycelowali m.in. w bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które są turystycznym przebojem nie tylko Ziemi Międzyrzeckiej, ale także całego regionu.
 

Film o turystycznych atutach międzyrzeckiej gminy zobaczymy w następną sobotę, 10 sierpnia, o godz. 18.00 w programie III TVP. W czwartek, 1 sierpnia, dziennikarze nagrywali pierwszą część. Red. Małgorzata Sawoch i operator Michał Nakonowski odwiedzili Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Pod opieką przewodniczki Magdaleny Mikołajczak zwiedzili schron bojowy nr 717. Co tam zobaczyli i usłyszeli? Zapraszamy w następną sobotę przed telewizory.

Dziennikarze mieli też okazję przejechać się transporterem opancerzonym BTR, kierowanym przez Michała Matuszewskiego. W swoim programie zaprezentują także inne walory turystyczne gminy Międzyrzecz. To nie wszystko. Przeprowadzili sondę wśród mieszkańców na temat licznych atrakcji naszej malowniczo położonej gminy.

Za kilka dni dziennikarze TVP przyjadą kolejny raz i spotkają się m.in. z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem, który zaprosił ich do Międzyrzecza i zaproponował realizację filmu o naszym mieście i okolicach. Samorządowiec opowie widzom, dlaczego na wakacyjny wypoczynek, lub choćby kilkudniowy wypad warto wybrać właśnie Ziemię Międzyrzecką. Dyrektorka ośrodka kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy przedstawi natomiast program sierpniowych imprez dla mieszkańców i turystów oraz zaprosi ich na Euforię Dźwięku, która w sobotę, 10 sierpnia, odbędzie się na bunkrach MRU w Pniewie.
 
W przyszłą sobotę, 10 sierpnia, o godz. 18.00 meldujemy się przed telewizorami. Program będzie wcześniej zapowiadany w telewizji regionalnej , a jego fragmenty zobaczymy kilka razy w następnych dniach po pierwszej emisji.
 
16-07-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Schodzimy do podziemi

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Schodzimy do podziemi
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedną z największych atrakcji nie tylko gminy, ale także całego regionu. To nasz turystyczny przebój i jedna z wizytówek gminy.
 
Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i korytarzach o łącznej długości około 32 km.
 
Żelbetowe schrony z pancernymi kopulami oraz łączący je labirynt podziemnych korytarzy działają na wyobraźnię oraz przyciągają miłośników fortyfikacji i turystów z całego świata. Międzyrzeckie bunkry to turystyczny przebój gminy i całego regionu. Ich międzyrzecki odcinek zwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.
 
 
Turystycznym sercem umocnień jest Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza. Historię tego miejsca poznamy w sali wystawowej, obok której znajduje się także ekspozycja sprzętu bojowego z okresu drugiej wojny światowej.
 
Program wycieczek przewiduje zwiedzanie potężnego schronu 717 oraz znajdujących się pod nim magazynów i koszar. Korytarzem o długości około 800 m. dojdziemy stamtąd do podziemnego dworca kolejowego, który był jednym z ogniw komunikacyjnych systemu. Takich wycieczek się nie zapomina. Polecamy i zapraszamy do Pniewa.
 
Pniewo znajduje się około 12 km. na południe od Międzyrzecza. Dojedziemy tam dawną drogą krajową nr 3 (w miejscowości Kaława trzeba skręcić w lokalną drogę do Wysokiej i Boryszyna). W okresie wakacji kasa muzeum czynna jest od poniedziałku do  piątku od godz.  9.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Szczegółowe informacje pod nr tel. 95 741 99 99, lub 509 868 965.
05-07-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Nasz hit z betonu i stali

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Nasz hit z betonu i stali
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedna z największych atrakcji gminy, powiatu i całego regionu. To nasz turystyczny przebój i jedna z wizytówek gminy.

Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i podziemnych korytarzach o łącznej długośc i około 32 km.
 
 
Jedyna całoroczna trasa w podziemiach MRU znajduje się w miejscowości Pniewo koło Międzyrzecza. Poznamy tam historię fortyfikacji oraz zwiedzimy bunkier 717, który był jednym z ogniw umocnień.

Turyści chętnie fotografują podziemia bunkrów i charakterystyczne kopuły pancerne. Gorzowski fotografik Grzegorz Walkowski pokazał je z zupełnie innej strony, czyli z góry. Więcej fotek MRU i informacji z Międzyrzecza na profilu Urzędu Miejskiego na portalu społecznościowym FB. 
02-07-2019

Klub Żeglarski Fram zaprasza 27 lipca na regaty

Ilustracja do informacji: Klub Żeglarski Fram zaprasza 27 lipca na regaty
Wodniacy z Międzyrzecza zapraszają na regaty, które rozegrane zostaną 27 lipca na jez. Głębokie w klasie Optymist i jachtów żeglarskich do 4 mb.
02-07-2019

Szukamy turystycznego przeboju Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Szukamy turystycznego przeboju Międzyrzecza
 
Co jest największą atrakcją dla turystów w naszym mieście i gminie? Czekamy na Wasze opinie i zdjęcia!
 
Co Waszym zdaniem jest największym magnesem, przyciągającym turystów do naszej gminy? Mają w czym wybierać, gdyż mamy sporo atrakcji. Która z nich jest Waszym zdaniem największym przebojem? Średniowieczny zamek i  muzeum z największą w kraju kolekcją portretów trumiennych oraz tablic herbowych i inskrypcyjnych związanych z sarmackimi obrzędami pogrzebowymi, a może zabytkowe kościoły, kompleks szpitalny w Obrzycach, czy starówka?
 
 
Nie zapominajmy o cieszącej się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i ich gości kolejce ogrodowej Jerzego Jóźwiaka w Nietoperku, czy bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz trasie turystycznej w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Oraz o atrakcjach przyrodniczo-krajobrazowych -  jeziorach, lasach, kąpielisku nad jez. Głębokie oraz turystycznych szlakach pieszych i rowerowych.
01-07-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Otwarto Punkt Informacji Turystycznej

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Otwarto Punkt Informacji Turystycznej
W biurze międzyrzeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego otwarto wakacyjny Punkt Informacji Turystycznej.
 
Placówka powstała z myślą o turystach, którzy coraz liczniej odwiedzają Międzyrzecz. Finansują ją  władze gminy. – Będzie działać przez całe wakacje. Turyści uzyskają tam informacje o atrakcjach miasta i gminy. Pomysł doskonale się sprawdził w poprzednich latach. Punkt cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów - zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla znakomitą lokalizację punktu informacji. Mieści się w biurze oddziału PTTK Ziemi Międzyrzeckiej przy Rynku 9. To historyczne i turystyczne serce miasta.
 
Punkt czynny jest przez okrągły tydzień od poniedziałku do niedzieli od godz. 9.00 do 17.00 (tel. 604 221 825). Prowadzą go miłośnicy turystyki kwalifikowanej, którzy znają Ziemię Międzyrzecką jak własną kieszeń. Co polecają gościom?
 
– Przede wszystkim wypoczynek nad jeziorem Głębokie i zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To nasze turystyczne przeboje  – odpowiada Martyna Osadnik.
 
Prezes Oddziału PTTK Ziemi Międzyrzeckiej  Przemysław Mikołajczak zaznacza, że nasze miasto i gmina urzekają letników licznymi atrakcjami. Wymienia średniowieczny zamek i muzeum, zabytkowe kościoły, spływy kajakowe Obrą i Paklicą, trasy piesze i rowerowe.
 
– Tych atrakcji jest coraz więcej. Jedną z ostatnich jest na przykład robiąca furorę kolejka ogrodowa Jerzego Jóźwiaka w Nietoperku – dodaje.
 
W punkcie można też kupić rozmaite mapy, przewodniki turystyczne i pamiątki.  
01-07-2019

Żeglarze z klubu Fram zapraszają na regaty

Ilustracja do informacji: Żeglarze z klubu Fram zapraszają na regaty
Regaty rozegrane zostaną 13 lipca na jez. Głębokie koło Międzyrzecza . Zawodnicy będą rywalizować w klasie Omega Standard. Główną nagrodą będzie Puchar Burmistrza Remigiusza Lorenza.
 
Szczegółowe informacje poniżej:
 
24-06-2019

Tłumy mieszkańców i turystów bawiły się na Paradzie Lokomotyw

Ilustracja do informacji: Tłumy mieszkańców i turystów bawiły się na Paradzie Lokomotyw
Takiej imprezy dawno w Międzyrzeczu nie było. Mieszkańcy i wczasowicze świetnie się bawili na niedzielnej paradzie Lokomotyw. Dodatkowymi atrakcjami były dla nich food trucki z kulinarnymi specjałami z całego świata, Piknik Europejski i zabytkowy sprzęt strażacki. – Za rok zapraszamy na kolejną imprezę, którą przygotujemy z jeszcze większym rozmachem – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.  
 
Zabytkowy parowóz i lokomotywy przyciągnęły na dworzec kolejowy zarówno mieszkańców, jak i wczasowiczów wypoczywających nad pobliskimi jeziorami. Oraz mieszkańców Poznania, Szczecina i Wolsztyna, którzy przyjechali do Międzyrzecza specjalnymi składami i podczas pobytu na Ziemi Międzyrzeckiej mogli poznać jej walory turystyczno-rekreacyjne.
 
- Piękne miasto. Niebawem przyjadę tutaj z żoną i dziećmi na wakacje – zapowiadał pan Adam z Wrocławia.
 
 
 
Zainteresowani mogli przejechać się zabytkowymi składami m.in. do Sulęcina, Skwierzyny,  Wierzbna i Nietoperka. W Nietoperku wielu z nich zwiedziło kolejkę ogrodową Jerzego Jóźwiaka, który przygotował dla gości wiele atrakcji z występem miejscowego zespołu Nietoperzanie łącznie.
 
W przejażdżkach pociągami wzięło udział 1,5 tys. osób! Jeszcze większe tłumy kibicowały im na peronach. Punktem kulminacyjnym była parada, podczas której lokomotywy i parowóz robiły za gwiazdy na przysłowiowym czerwonym dywanie – fotografowane i filmowane przez setki miłośników kolei.
 
Zawiadowcami parady byli burmistrz Remigiusz Lorenz i członek Zarządu Województwa Marcin Jabłoński, którzy otworzyli imprezę. M. Jabłoński przeszedł również ekspresowy kurs kierowania lokomotywą, dlatego kolejarze nadali mu tytuł pierwszego maszynisty w regionie.
 
Wielu uczestników odwiedziło stoisko Urzędu Miejskiego, gdzie czekały na nich gadżety promocyjne gminy – m.in. pocztówki i mapy, a na dzieci także cukierki, baloniki i chorągiewki.
 
Na pasażerów i ciekawskich czekało wiele innych atrakcji. M.in. zorganizowany przez Lubuski Urząd Marszałkowski Piknik Europejski z pokazami i zabawami dla całych rodzin. Oraz ogromnym i pysznym tortem. 
 
Pierwszym akordem pikniku była debata, w której udział wzięli dyrektor obrzyckiego szpitala Ewa Nowak-Lewicka, właściciel Folwarku Pszczew Łukasz Robak, przedsiębiorca Dariusz Mukomiłow, burmistrz Remigiusz Lorenz i członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Burmistrz mówił m.in. o licznych inwestycjach w mieście i gminie, które zrealizowano w ostatnich latach m.in. dzięki unijnym dotacjom. Złożył też gratulację wszystkim ojcom z okazji przypadającego w tym dniu ich święta.
 
Kolejnymi atrakcjami dla uczestników były przejażdżki drezyną i pokaz zabytkowego sprzętu strażackiego. Na placu Powstańców Wielkopolskich odbywał się właśnie Festiwal Smaków Świata, dlatego mieszkańcy i turyści mogli skosztować kulinarnych specjałów z całego świata.
Burmistrz zaznaczał, że parada była jednocześnie inauguracją wakacji i sezonu turystycznego w gminie Międzyrzecz. – Dzięki niej o naszym mieście było głośno w całym regionie – dodaje Remigiusz Lorenz.  
13-06-2019

Do Międzyrzecza przyjadą zabytkowe parowozy

Ilustracja do informacji: Do Międzyrzecza przyjadą zabytkowe parowozy
W następną niedzielę, 23 czerwca, w Międzyrzeczu odbędzie się 6. Parada Lokomotyw. Na trzy pociągi wszystkie bilety zostały już sprzedane, a na pozostałe można je rezerwować do poniedziałku.
 
Parada będzie wielkim świętem miłośników kolei. Do Międzyrzecza przyjedzie dziewięć zabytkowych parowozów oraz lokomotyw spalinowych. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców, dlatego organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.
 
- Parada będzie wielką promocją miasta oraz jego walorów turystyczno-krajoznawczych – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Impreza odbędzie się w następną niedzielę, 23 czerwca, o godz. 10.00, a jej kulminacyjnym punktem ma być planowana na godz. 13.30 parada zabytkowych parowozów i lokomotyw. 
 
Mieszkańcy i turyści będą mogli dojechać specjalnymi pociągami m.in. do Skwierzyny, Sulęcina, Wierzbna i Pszczewa, a także do Nietoperka, gdzie dodatkową atrakcją będzie dla nich kolejka ogrodowa Jerzego Jóźwiaka.
 
Organizatorem imprezy jest TurKol.pl. Podobnie jak w ub.r., jej współorganizatorem będzie Urząd Miejski w Międzyrzeczu i Międzyrzecki Ośrodek Kultury.
 
 
Bilety można rezerwować na stronie internetowej organizatora: www.turkol.pl do poniedziałku 17 czerwca godz. 23:59. Po tym terminie zakupy biletów będą możliwe tylko w namiocie reklamowym TurKol.pl w dniu imprezy w Międzyrzeczu - do wyczerpania wolnych miejsc. Informujemy także, że według stanu na 12 czerwca zarezerwowane zostały wszystkie bilety na pociągi Nietoperz do Nietoperka, Wiórek do Skwierzyny i Wojak do Sulęcina.
 
Podczas parady na Placu Dworcowym odbywać się będzie Festiwal Smaków - zlot food trucków z kulinarnymi specjałami z różnych państw i kontynentów. 
 
Rozkład jazdy i ceny biletów na plakacie.
07-06-2019

Parada Lokomotyw w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Parada Lokomotyw w Międzyrzeczu
„Nietoperz”, „Gacek” i "Pszczoła” to nazwy kilku z dziewięciu pociągów, które przyjadą 23 czerwca do Międzyrzecza na VI Paradę Lokomotyw. Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie odbywający się w tym samym czasie Międzyrzecki Festiwal Smaków Świata.
 
Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 na międzyrzeckim dworcu kolejowym przy placu Dworcowym. O godz. 10.03 zamelduje się tam pierwszy pociąg – „Farmer” z parowozem z Wolsztyna. Potem zameldują się tam kolejne składy: „Pojezierze”, „Obra”, „Pszczoła”, „Nocek”, „Drwal”, „Wojak”, „Gacek”, „Wiórek” i „Nietoperz”. Trzy z nich ciągnąć będą zabytkowe parowozy SM30 i TKh.
 
 
Mieszkańcy będą mogli pojechać nimi m.in. do Pszczewa i Wierzbna, Skwierzyny, Wierzbna, Sulęcina, a także do Nietoperka, gdzie miłośnicy kolejnictwa będą mogli przetestować znaną w regionie kolejkę ogrodową Jerzego Jóźwiaka.
 
Na godz. 14.00 zaplanowano paradę lokomotyw. Impreza zakończy się o godz. 18.00.
 
W poprzednich latach na międzyrzecką paradę przyjechało wielu turystów i miłośników kolejnictwa z Polski i zagranicy. – To wspaniała promocja naszego miasta i okolic – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Festiwal smaków
 
Uczestnicy nie muszą się martwić o prowiant, gdyż w sobotę i niedzielę na plac przed dworcem będzie areną Międzyrzeckiego Festiwalu Smaków Świata, który rozpocznie się już w sobotę, 22 czerwca.
 
Organizatorzy zapewniają, że festiwal będzie prawdziwą ucztą dla podniebienia. Do Międzyrzecza przyjadą food trucki z kulinarnymi specjałami z różnych stron świata.
 
Bilety na Paradę Lokomotyw
 
Organizatorzy parady zaznaczają, że ilość miejsc i biletów na pociągi jest ograniczona. Dlatego radzą zainteresowanym, żeby bilety rezerwować i kupować drogą internetową. Jak to zrobić? To bardzo proste! Formularze rezerwacji znajdziemy na stronie; www.TurKol.pl.

- Po prawidłowym wypełnieniu formularza na podany adres poczty elektronicznej wysłane zostanie automatyczne potwierdzenie złożonego zamówienia;
- W terminie wskazanym w automatycznym potwierdzeniu otrzymają Państwo szczegóły dotyczące warunków zapłaty na podany adres poczty elektronicznej.
- Płatność za bilety może być realizowana w wybrany sposób - przelewem przez internet, bezpośrednio w banku lub na poczcie. Wpłaty gotówkowe nie będą przyjmowane! Prosimy o dotrzymanie terminu płatności podanego na fakturze.
- Po wpływie środków za bilety na nasze konto wysyłamy potwierdzenie wpłaty pocztą elektroniczną oraz fakturę.
- Najpóźniej na 24 godziny przed wyjazdem pociągu przesyłamy informację o przyznanych miejscówkach.
- Odbiór biletów nastąpi w pociągu na podstawie wydrukowanej faktury (przesłanej na początku procedury na podany adres poczty elektronicznej). Nie wymagamy żadnych innych dokumentów do odbioru biletów! Odbiór biletów będzie możliwy tylko na podstawie opłaconych rezerwacji potwierdzonych wystawioną fakturą.

W razie pytań i wątpliwości należy kontaktować się z infolinią TurKol.pl 603 366 366.
 
Ceny biletów
ko.
Bilety: 2 klasa
Norm.
Ulg.*
do lat4**
MR/MRD
POJEZIERZE Poznań-Międzyrzecz i powr.
79,00zł
59,00zł
0,00zł
Ol49
FARMER Wolsztyn-Międzyrzecz i powr.
59,00zł
49,00zł
0,00zł
SM30
NIETOPERZ Międzyrz.-Nietoperek i powr.
39,00zł
29,00zł
0,00zł
Ol49
WIÓREK Międzyrzecz-Skwierzyna i powr.
49,00zł
39,00zł
0,00zł
MR/MRD
WOJAK Międzyrzecz-Sulęcin i powr.
59,00zł
49,00zł
0,00zł
SM30
GACEK Międzyrz.-Nietoperek i powr.
39,00zł
29,00zł
0,00zł
SM30
NOCEK Międzyrz.-Nietoperek i powr.
39,00zł
29,00zł
0,00zł
Ol49
PSZCZOŁA Międzyrz.-Wierzbno i powr. (1kl)
59,00zł
49,00zł
0,00zł
 
Organizatorami wydarzenia są:  Stowarzyszenie Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, www.iripk.pl; Turystyka Kolejowa TurKol.pl, www.TurKol.pl, Urząd Miejski w Międzyrzeczu i Międzyrzecki Ośrodek Kultury.
 
Zapraszamy i życzymy miłej zabawy
 
Fot. TurKol
1 2 3