03-02-2020
Gmina stawia na rozwój
Budowa wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego na Obrze to jedna z ponad 30 inwestycji, zgłoszonych przez samorządowców z północnej części regionu do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył także kilkanaście innych propozycji. Najważniejsze z nich dotyczą uznania gminy za Miejski Obszar Funkcjonalny oraz objęcia jez. Głębokiego programami, które mogą zapobiec spadkowi poziomu wody w tym akwenie.
Trwają pracę nas Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. – To bardzo ważny dokument. Wyznacza kierunki rozwoju regionu na dziesięć najbliższych lat. Ujęte w nim inwestycje będą miały większe szanse na dotacje z Unii Europejskiej, bądź budżetu państwa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wprowadzić do niego zadania o strategicznym znaczeniu dla naszego miasta i mieszkańców – mówi Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
W pracach nad projektem strategii brał udział m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który przez dwa tygodnie jeździł do Słubic, Gorzowa Wlkp. i Świebodzina, gdzie szukał poparcia dla utworzenia tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Międzyrzeczu . Zgłosił to w trakcie konsultacji w Gorzowie Wlkp.
– Uznanie gminy Międzyrzecz wraz z gminą Świebodzin jako wspólnego subregionu ułatwi nam między innymi starania o pozyskanie nowych inwestorów i utworzenie centrów logistyczno-przemysłowych. Za utworzeniem subregionu przemawia położenie naszych gmin na skrzyżowaniu najważniejszych arterii komunikacyjnych regionu – zaznacza Remigiusz Lorenz.
Bumistrz zgłosił 12 innych propozycji do projektu strategii. Jedna z nich dotyczy utworzenia Muzeum Pożarnictwa. Podkreśla, że strażacy z międzyrzeckiej gminny zgromadzili wiele cennych eksponatów. - Muzeum zajęłoby się ochroną i opracowaniem dziedzictwa narodowego z zakresu historii techniki, ale także działalnością społeczną i kulturalną, które zawsze była ściśle powiązana z działalnością głównie ochotniczych straży pożarnych. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Zachodniej Polsce i znacząco podniosłoby rangę woj. lubuskiego - uzasadnia swój postulat.
Samorządowiec wnioskuje także o remont, przebudowę i modernizację Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, które podlega wprawdzie władzom powiatu, ale – jak zaznacza burmistrz – zespół muzealno-parkowy jest ważnym ośrodkiem turystyki kulturowej oraz miejscem wypoczynku mieszkańców.
- Muzeum nie jest przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Największy z muzealnych budynków, budynek zabytkowej karczmy, od lat jest wyłączony z użytkowania i wymaga pilnego remontu konserwatorskiego i przebudowy wnętrz w celu utworzenia w nim centrum obsługi turystów oraz przystosowania do działalności muzealnej – postuluje R. Lorenz.
W czwartek, 30 stycznia, prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki oraz zainteresowani burmistrzowie i wójtowie gmin z północnej części województwa zgłosili do projektu strategii ponad 30 inwestycji. Na wniosek R. Lorenza we wniosku ujęto m.in. budowę wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego.
- Obwodnica ma odciążyć ruch kołowy w centrum miasta. Ułatwić przejazd przez Międzyrzecz oraz dojazd do zakładów pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2 – zapowiada burmistrz.
Najważniejszym ogniwem objazdu ma być drugi most drogowy na Obrze, który zostanie wybudowany podczas pierwszego etapu inwestycji – razem z fragmentem obwodnicy od ul. Poznańskiej do Piastowskiej. Koszt inwestycji przekracza jednak możliwości finansowe gminy. Dlatego urzędnicy liczą na dotację z rządowego programu Mosty Dla Regionów. – W marcu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu. Wciąż czekamy na decyzję – dodaje K. Szadkowska.
W stanowisku samorządowców ujęto również kilka innych inwestycji ważnych dla gminy i rozwoju regionu. M.in. modernizację linii kolejowych z Międzyrzecza do Międzychodu, ze Skwierzyny do Międzychodu, z Międzyrzecza do Toporowa oraz z Gorzowa Wlkp. przez Skwierzynę i Międzyrzecz do Zbąszynka.
Burmistrz wskazał na problem stepowienia regionu, czego namacalnym dowodem jest spadek poziomu wody w jez. Głębokie oraz w wielu innych akwenach regionu. – Liczymy, że uda się zapobiec degradacji tego akwenu. Potrzebne są jednak wspólne działania wielu różnych instytucji i przysłowiowe „zielone światło” z Warszawy. Lekarstwem mogą być zapisy w strategii, które umożliwią przeciwdziałanie temu zjawisku poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych, melioracyjnych i retencyjnym – mówi R. Lorenz.
27-01-2020
Piknik militarno-historyczny w Pniewie
W Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy odbył się piknik militarno-historyczny Brama Lubuska. Najbardziej widowiskowymi odsłonami imprezy były inscenizacje batalistyczne.
Piknik zorganizowany został w 75. rocznicę sforsowania przez Rosjan fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jego celem była także promocja Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy oraz bunkrów MRU, które są jedną z największych atrakcji turystycznych Ziemi Lubuskiej.
Organizatorzy przygotowali prelekcje historyczne i dwie inscenizacje, w których uczestniczyło 250 rekonstruktorów, wspieranych przez działa, zabytkowe samochody opancerzone i czołg T 34-85. Scenariusz pierwszej z nich oparto na walkach o umocnienia Wału Pomorskiego, a drugiej o bunkry MRU.
22-01-2020
Zapraszamy do Pniewa na batalistyczne widowiska
W niedzielę, 26 stycznia, z okazji 75. rocznicy przełamania bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie odbędzie się piknik historyczno-militarny „Brama Berlina”.
Program imprezy
10.00 – Początek pikniku
ZWIEDZANIE
Pz.W.717 i części podziemi MRU: godz. 10.00, godz. 10.15, godz. 10.30.
Pz.W.717 i części podziemi MRU: godz. 10.00, godz. 10.15, godz. 10.30.
PRELEKCJE
Godz. 10.00 - Robert Jurga; Militarna ilustracja książkowa
Godz. 10.50 - Robert Michalak; Artyleria MRU
Godz. 11.40 - Marcin Wichrowski: Koncepcja umocnienia łuku Odry i Warty w latach '20 XX wieku
Godz. 13.00 - Łukasz Gładysiak; Wojsko Polskie na Wschodzie
INSCENIZACJE
Godz. 12.30 - Walki o Wał Pomorski
Godz. 12.30 - Walki o Wał Pomorski
Godz. 14.00 - Walki o MRU
22-01-2020
Akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”
Polska Organizacja Turystyczna zaprasza przedsiębiorców do udziału w 8. edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
Ruszył nabór do 8. edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. Zapraszamy przedsiębiorców z branży turystycznej, instytucje samorządowe, hotelarzy, restauratorów, organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego, a także organizatorów eventów sportowych - rejestracja trwa do 31 stycznia. Wiosenna edycja odbędzie się w weekend 20-22 marca. Udział w akcji to nie tylko szansa na pozyskanie nowych klientów z Polski i za granicy, ale także doskonała okazja do darmowej reklamy.
Inicjatywa „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY” organizowana jest przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Jej celem jest wydłużenie sezonu turystycznego w Polsce. Polska Organizacja Turystyczna chce w ten sposób wesprzeć przedsiębiorców działających w branży turystycznej, dla których wczesna wiosna i późna jesień są często okresem martwym.
— Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do przystąpienia do akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. Jestem przekonana, że jest to dla Państwa szansa na pozyskanie nowych klientów i zapełnienie swoich obiektów poza głównym sezonem. Już teraz obserwujemy wzrost krajowych wyjazdów krótkookresowych. Razem możemy wzmocnić ten trend i zachęcić Polaków do podróżowania przez cały rok — mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
— Udział w projekcie „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY” to dla przystępujących do niej partnerów także doskonała okazja do darmowej reklamy. O akcji szeroko informują zarówno media ogólnopolskie, jak i lokalne. Polska Organizacja Turystyczna przeprowadzi też kampanię reklamową w Internecie i środkach transportu m.in. w pociągach PKP Intercity czy autobusach PKS Polonus. Będziemy także po raz kolejny promować akcję poza granicami naszego kraju — dodał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.
Akcja będzie promowana na dziesięciu rynkach, z których do Polski przyjeżdża ponad 2/3 wszystkich zagranicznych turystów. Poza naszymi sąsiadami: Białorusią, Czechami, Litwą, Niemcami, Rosją, Słowacją i Ukrainą POT zaprosi do Polski także turystów z Finlandii, Norwegii i Szwecji.
Głównym beneficjentem akcji jest branża turystyczna i okołoturystyczna. Polska Organizacja Turystyczna oferuje wsparcie marketingowe dla partnerów akcji w Internecie, mediach i środkach transportu. Na kampanię POT przeznacza ok. 200 tys. zł. Partnerzy akcji, z których aż 90% deklaruje udział w kolejnych edycjach, wskazują trzy główne korzyści uczestnictwa w akcji – reklamę dla swoich działalności, dotarcie do nowych klientów oraz wzrost liczby gości.
— W akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY” wzięliśmy udział po raz pierwszy wiosną 2019. Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania, dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu współpracy z POT. Dzięki akcji mamy możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców i zapewnienia jeszcze większej liczbie gości wyjątkowych doświadczeń kulinarnych. Co ciekawe – podczas listopadowej odsłony wydarzenia naszą restaurację odwiedziło bardzo wielu gości nie tylko z Polski, ale także z zagranicy — ocenia akcję Beata Bronowicz, dyrektor sprzedaży Belvedere.
Zgłoszenia można wysyłać za pomocą formularza znajdującego się na stronie www.polskazobaczwiecej.pl. Dołączenie do akcji zajmuje jedynie kilka minut. Partnerzy, którzy wzięli udział w poprzedniej edycji, nie muszą się rejestrować. Wystarczy, że zaktualizują ofertę na swoim koncie. Na stronie znajdują się szczegółowe informacje na temat akcji, regulamin oraz instrukcja zgłaszania ofert.
Partnerem strategicznym akcji są Polskie Linie Lotnicze LOT, a PKS Polonus i PKP Intercity wspierają inicjatywę jako partnerzy promocyjni.
29-11-2019
To już pewne. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy doczeka się nowej siedziby. Budowa pawilonu wystawienniczego, pomieszczeń socjalnych i administracyjnych kosztować będzie prawie 4 mln. 200 tys. zł. Skąd to wiemy? Dziś w międzyrzeckim ratuszu dyrektor muzeum Leszek Lisiecki oraz właścicielka firmy Elbest Eliza Borek podpisali umowę na rozbudowę placówki. Zaraz po złożeniu autografów pod tym dokumentem, gratulacje złożył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
Nasza atrakcja będzie jeszcze bardziej atrakcyjna
Prawie 4,2 mln. zł kosztować będzie rozbudowa pawilonu wystawienniczego w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Kolejnym etapem będzie uruchomienie w podziemiach kolejki wąskotorowej. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji z programu Interreg Va w wysokości ponad 3 mln. 200 tys. zł.
To już pewne. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy doczeka się nowej siedziby. Budowa pawilonu wystawienniczego, pomieszczeń socjalnych i administracyjnych kosztować będzie prawie 4 mln. 200 tys. zł. Skąd to wiemy? Dziś w międzyrzeckim ratuszu dyrektor muzeum Leszek Lisiecki oraz właścicielka firmy Elbest Eliza Borek podpisali umowę na rozbudowę placówki. Zaraz po złożeniu autografów pod tym dokumentem, gratulacje złożył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
- Już w poprzedniej edycji zleciłem dyrektorowi, żeby szukał pieniędzy na te inwestycje. Ich realizacja przyczyni się do podniesienia atrakcyjności naszych bunkrów i powinna się przełożyć na zwiększenie liczby turystów odwiedzających bunkry i naszą gminę – zaznacza Remigiusz Lorenz.
Burmistrz podkreśla, że inwestycja zostanie zrealizowana w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”. Partnerem Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie jest w nim muzeum w Seelow w Niemczech. – Otrzymaliśmy na ten etap ponad 2 mln. 500 tys. zł. Milion dołoży gmina ze swojego budżetu, a ponad 600 tysięcy złotych muzeum – wylicza burmistrz.
Kolejnym etapem inwestycji ma być zamontowanie w podziemiach kolejki wąskotorowej, która ma być dodatkową atrakcją dla turystów. Koszt tego etapu oszacowano na 1 mln. 600 tys. zł, przy czym unijna dotacja wynosi 700 tys. zł. – Podobne kolejki kursowały w podziemiach podczas drugiej wojny światowej. Dlatego Niemcy wybudowali dla nich kilkanaście dworców – zaznacza L. Lisiecki.
Oba etapy inwestycji potrwają łącznie trzy lata.
Bunkry MRU to system fortyfikacji, wybudowanych przez Niemców w latach 30 minionego wieku. Miały zabezpieczać wschodnie granice III Rzeczy przed atakiem ze strony Polski. Ich główny odcinek wytyczono między Staropolem i Kęszycą. Niemcy wybudowali tam ponad 20 potężnych schronów bojowych, które połączyli labiryntem podziemnych korytarzy o łącznej długości około 32 km. Jedyna całoroczna podziemna trasa turystyczna w MRU znajduje się właśnie w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. W ub.r. zwiedziła ją prawie 50 tys. osób.
– Nasze bunkry są unikatem w skali całej Europy. Muzeum i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największa atrakcją turystyczną gminy. Ich ranga daleko wybiega poza nasz powiat. Są marką doskonale znaną i rozpoznawalną nie tylko w regionie, ale w całym kraju i poza jego granicami – podkreśla Remigiusz Lorenz.
01-08-2019
Dziennikarze mieli też okazję przejechać się transporterem opancerzonym BTR, kierowanym przez Michała Matuszewskiego. W swoim programie zaprezentują także inne walory turystyczne gminy Międzyrzecz. To nie wszystko. Przeprowadzili sondę wśród mieszkańców na temat licznych atrakcji naszej malowniczo położonej gminy.
Za kilka dni dziennikarze TVP przyjadą kolejny raz i spotkają się m.in. z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem, który zaprosił ich do Międzyrzecza i zaproponował realizację filmu o naszym mieście i okolicach. Samorządowiec opowie widzom, dlaczego na wakacyjny wypoczynek, lub choćby kilkudniowy wypad warto wybrać właśnie Ziemię Międzyrzecką. Dyrektorka ośrodka kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy przedstawi natomiast program sierpniowych imprez dla mieszkańców i turystów oraz zaprosi ich na Euforię Dźwięku, która w sobotę, 10 sierpnia, odbędzie się na bunkrach MRU w Pniewie.
Turystyczny Międzyrzecz: Bunkry pod lupą telewizji
Z inicjatywy burmistrza Remigiusza Lorenza dziennikarze telewizji publicznej przygotowują program o największych atrakcjach gminy Międzyrzecz. Obiektywy swoich kamer wycelowali m.in. w bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które są turystycznym przebojem nie tylko Ziemi Międzyrzeckiej, ale także całego regionu.
Film o turystycznych atutach międzyrzeckiej gminy zobaczymy w następną sobotę, 10 sierpnia, o godz. 18.00 w programie III TVP. W czwartek, 1 sierpnia, dziennikarze nagrywali pierwszą część. Red. Małgorzata Sawoch i operator Michał Nakonowski odwiedzili Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Pod opieką przewodniczki Magdaleny Mikołajczak zwiedzili schron bojowy nr 717. Co tam zobaczyli i usłyszeli? Zapraszamy w następną sobotę przed telewizory.
Film o turystycznych atutach międzyrzeckiej gminy zobaczymy w następną sobotę, 10 sierpnia, o godz. 18.00 w programie III TVP. W czwartek, 1 sierpnia, dziennikarze nagrywali pierwszą część. Red. Małgorzata Sawoch i operator Michał Nakonowski odwiedzili Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Pod opieką przewodniczki Magdaleny Mikołajczak zwiedzili schron bojowy nr 717. Co tam zobaczyli i usłyszeli? Zapraszamy w następną sobotę przed telewizory.
Dziennikarze mieli też okazję przejechać się transporterem opancerzonym BTR, kierowanym przez Michała Matuszewskiego. W swoim programie zaprezentują także inne walory turystyczne gminy Międzyrzecz. To nie wszystko. Przeprowadzili sondę wśród mieszkańców na temat licznych atrakcji naszej malowniczo położonej gminy.
Za kilka dni dziennikarze TVP przyjadą kolejny raz i spotkają się m.in. z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem, który zaprosił ich do Międzyrzecza i zaproponował realizację filmu o naszym mieście i okolicach. Samorządowiec opowie widzom, dlaczego na wakacyjny wypoczynek, lub choćby kilkudniowy wypad warto wybrać właśnie Ziemię Międzyrzecką. Dyrektorka ośrodka kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy przedstawi natomiast program sierpniowych imprez dla mieszkańców i turystów oraz zaprosi ich na Euforię Dźwięku, która w sobotę, 10 sierpnia, odbędzie się na bunkrach MRU w Pniewie.
W przyszłą sobotę, 10 sierpnia, o godz. 18.00 meldujemy się przed telewizorami. Program będzie wcześniej zapowiadany w telewizji regionalnej , a jego fragmenty zobaczymy kilka razy w następnych dniach po pierwszej emisji.
16-07-2019
Turystyczny Międzyrzecz: Schodzimy do podziemi
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedną z największych atrakcji nie tylko gminy, ale także całego regionu. To nasz turystyczny przebój i jedna z wizytówek gminy.
Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i korytarzach o łącznej długości około 32 km.
Żelbetowe schrony z pancernymi kopulami oraz łączący je labirynt podziemnych korytarzy działają na wyobraźnię oraz przyciągają miłośników fortyfikacji i turystów z całego świata. Międzyrzeckie bunkry to turystyczny przebój gminy i całego regionu. Ich międzyrzecki odcinek zwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.
Turystycznym sercem umocnień jest Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza. Historię tego miejsca poznamy w sali wystawowej, obok której znajduje się także ekspozycja sprzętu bojowego z okresu drugiej wojny światowej.
Program wycieczek przewiduje zwiedzanie potężnego schronu 717 oraz znajdujących się pod nim magazynów i koszar. Korytarzem o długości około 800 m. dojdziemy stamtąd do podziemnego dworca kolejowego, który był jednym z ogniw komunikacyjnych systemu. Takich wycieczek się nie zapomina. Polecamy i zapraszamy do Pniewa.
Pniewo znajduje się około 12 km. na południe od Międzyrzecza. Dojedziemy tam dawną drogą krajową nr 3 (w miejscowości Kaława trzeba skręcić w lokalną drogę do Wysokiej i Boryszyna). W okresie wakacji kasa muzeum czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Szczegółowe informacje pod nr tel. 95 741 99 99, lub 509 868 965.
05-07-2019
Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i podziemnych korytarzach o łącznej długośc i około 32 km.
Turyści chętnie fotografują podziemia bunkrów i charakterystyczne kopuły pancerne. Gorzowski fotografik Grzegorz Walkowski pokazał je z zupełnie innej strony, czyli z góry. Więcej fotek MRU i informacji z Międzyrzecza na profilu Urzędu Miejskiego na portalu społecznościowym FB.
Turystyczny Międzyrzecz: Nasz hit z betonu i stali
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedna z największych atrakcji gminy, powiatu i całego regionu. To nasz turystyczny przebój i jedna z wizytówek gminy.
Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i podziemnych korytarzach o łącznej długośc i około 32 km.
Jedyna całoroczna trasa w podziemiach MRU znajduje się w miejscowości Pniewo koło Międzyrzecza. Poznamy tam historię fortyfikacji oraz zwiedzimy bunkier 717, który był jednym z ogniw umocnień.
Turyści chętnie fotografują podziemia bunkrów i charakterystyczne kopuły pancerne. Gorzowski fotografik Grzegorz Walkowski pokazał je z zupełnie innej strony, czyli z góry. Więcej fotek MRU i informacji z Międzyrzecza na profilu Urzędu Miejskiego na portalu społecznościowym FB.
02-07-2019
Klub Żeglarski Fram zaprasza 27 lipca na regaty
Wodniacy z Międzyrzecza zapraszają na regaty, które rozegrane zostaną 27 lipca na jez. Głębokie w klasie Optymist i jachtów żeglarskich do 4 mb.
02-07-2019
Szukamy turystycznego przeboju Międzyrzecza
Co jest największą atrakcją dla turystów w naszym mieście i gminie? Czekamy na Wasze opinie i zdjęcia!
Co Waszym zdaniem jest największym magnesem, przyciągającym turystów do naszej gminy? Mają w czym wybierać, gdyż mamy sporo atrakcji. Która z nich jest Waszym zdaniem największym przebojem? Średniowieczny zamek i muzeum z największą w kraju kolekcją portretów trumiennych oraz tablic herbowych i inskrypcyjnych związanych z sarmackimi obrzędami pogrzebowymi, a może zabytkowe kościoły, kompleks szpitalny w Obrzycach, czy starówka?
Nie zapominajmy o cieszącej się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i ich gości kolejce ogrodowej Jerzego Jóźwiaka w Nietoperku, czy bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz trasie turystycznej w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Oraz o atrakcjach przyrodniczo-krajobrazowych - jeziorach, lasach, kąpielisku nad jez. Głębokie oraz turystycznych szlakach pieszych i rowerowych.