Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

22-06-2021

Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium

Ilustracja do informacji: Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium
W czasie dzisiejszej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Głosowanie w sprawie wotum zaufania poprzedziła prezentacja raportu o stanie gminy. Burmistrz w bardzo skrótowy sposób omówił m.in. ostatnie inwestycje i zaznaczał, że większość z nich gmina realizuje dzięki unijnym i rządowym dotacjom. – Gmina dynamicznie się rozwija i jest przykładem dla innych samorządów – mówił.

Radni podzielili opinię R. Lorenza i jednogłośnie udzielili mu wotum zaufania. Pod koniec sesji – po odczytaniu pozytywny opinii Komisji Rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej – także jednogłośnie udzielili burmistrzowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. 
22-06-2021

Zasłużeni dla Gminy Międzyrzecz – Hanna Augustyniak i Martin Meissner

Ilustracja do informacji: Zasłużeni dla Gminy Międzyrzecz – Hanna Augustyniak i Martin Meissner
Pierwszą odsłoną dzisiejszej sesji Rady Miejskiej było wręczenie wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz”. Radni przyznali je emerytowanej nauczycielce i działaczce związkowej Hannie Augustyniak oraz byłemu mieszkańcowi naszego miasta Martinowi Meissnerowi.

Sesję rozpoczęło wręczenie wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz”. Tydzień wcześniej radni jednogłośnie przyznali te prestiżowe tytuły dwóm osobom: Hannie Augustyniak i Martinowi Meissnerowi. Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych i burmistrz Remigiusz Lorenz zgodnie podkreślali, że trudno o bardziej trafny wybór.
- Zarówno Pani Hanna, jak i Pan Martin mają ogromne zasługi dla miasta i gminy – zaznaczał R. Lorenz.

Laudację na cześć H. Augustyniak wygłosił przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Grzegorz Skrzek. Podkreślał jej działalność związkową i społeczną. – Nie miałem żadnych problemów z zebraniem odpowiedniej liczby podpisów pod wnioskiem. Jest osobą znaną i powszechnie szanowaną. Wielu mieszkańców zna ją jako nauczycielkę oraz z działalności społecznej i w związku zawodowym Solidarność. Współtworzyła też zręby gminnego samorządu – mówił.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Arkadiusz Madzelan przybliżył radnym postać i zasługi M. Meissnera, który będąc małym chłopcem pod koniec stycznia 1945 r. musiał ewakuować się z rodzicami z Międzyrzecza. – Często odwiedza nasze miasto i ma tutaj wielu przyjaciół. Od lat kolekcjonuje rozmaite dokumenty, zdjęcia i pocztówki naszego miasta. Chętnie je udostępnia międzyrzeckim historykom i regionalistom oraz publikuje w okazjonalnych wydawnictwach i mediach społecznościowych. Część swojej kolekcji przekazał do naszego muzeum – akcentował.

Wiceprzewodniczący rady Andrzej Chmielewski podkreślał, że mimo różnic językowych i narodowościowych, Martina Meissnera wiele łączy z obecnymi mieszkańcami naszego miasta. – Tym wspólnym mianownikiem jest miłość do Międzyrzecza – mówił.

Przewodnicząca rady K. Budych złożyła gratulacje i wręczyła laureatom wiązanki kwiatów. Podziękowania i życzenia złożył im również burmistrz, który uhonorował H. Augustyniak i M. Meissnera okolicznościowymi ryngrafami.

Laureaci podziękowali radnym i burmistrzowi. Zgodnie zapewniali, że w miarę swoich sił nadal będą wspierać mieszkańców i miasto, któremu poświęcili wiele lat swojego życia.

Wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Międzyrzecz” zostało ustanowione przed czterema laty przez Radę Miejską. Do tej pory otrzymały je trzy osoby: w 2018 r. ówczesny proboszcz i kustosz kościoła-sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski ks. Marek Rogeński SAC., w 2019 r. naukowiec i emerytowany nauczyciel dr Jan Krajniak, a w 2020 r. nauczyciel i działacz związkowy Andrzej Jan Kaczmarek.
22-06-2021

Od środy do akcji wchodzą rachmistrzowie spisowi

Ilustracja do informacji: Od środy do akcji wchodzą rachmistrzowie spisowi
Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza? Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
 
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
 
Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
 
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego. 
22-06-2021

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed burzami z gradem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Polski Instytut Badawczy ostrzega przed burzami z gradem w dziewięciu powiatach woj. lubuskiego – m.in. w powiecie międzyrzeckim.
 
 
We wtorek, 22 czerwca, od godz. 10.30 do godz. 19.00 występować mogą burze z opadami deszczu  do 30 mm., gradu i silnym wiatrem w porywach do 90 km. na godzinę.
21-06-2021

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Polski Instytut Badawczy ostrzega przed burzami z deszczem i gradem.
 
 
Od poniedziałku, 21 czerwca, od godz. 15.00 do wtorku, 22 czerwca, do godz. 2.00 w nocy we wszystkich powiatach woj. lubuskiego mogą występować burze z opadami gradu, deszczu do 50 mm. i porywami wiatru dochodzącymi do 100 km. na godzinę.
 
21-06-2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny

Ilustracja do informacji: Trwa Narodowy Spis Powszechny
Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami (ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
 
 
Nie narażaj się na konsekwencje odmowy udziału w #SpisPowszechny (kara grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej; Dz. U z 2021 r. poz. 955).
 
Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955).
 
Masz kilka możliwości wypełnienia obowiązku spisowego:
 
• wypełnij formularz online na https://spis.gov.pl/, to tylko kilka minut, a dodatkowo zyskasz możliwość wygranej w Loterii – mogą w niej wziąć udział tylko osoby, które spisały się przez Internet,
 
• zadzwoń na numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane,
 
• odwiedź najbliższy Urząd Gminy i spisz się przez Internet na specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku i nie zapomnij zarejestrować kodu do udziału w Loterii.
Jeśli nie spiszesz się przez Internet lub dzwoniąc na numer 22 279 99 99, zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy.
 
Pamiętaj, że nie możesz odmówić wywiadu telefonicznego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).
Podkreślamy, udział w spisie jest obowiązkowy!
 
Więcej o podstawach prawnych obowiązku spisowego oraz konsekwencjach odmowy udziału w spisie przeczytasz tutaj:
18-06-2021

Ostrzeżenie przed upałami

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed upałami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Polski Instytut Badawczy ostrzegą przed upałem.
 

Od piątku, 18 czerwca, od godz. 12.00 do poniedziałku, 21 czerwca, do godz. 19.00 maksymalna temperatura może wynosić 35 stopni Celsjusza, a minimalna 18 stopni Celsjusza.
18-06-2021

Nabór do Straży Granicznej

Ilustracja do informacji: Nabór do Straży Granicznej
Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim  wznowił możliwość składania podań przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej w Straży Granicznej.
17-06-2021

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Ilustracja do informacji: Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach
Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Szczecinie wprowadziła trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lubuskich lasach.
 
 
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego obwiązuje od czwartku, 17 czerwca, od godz. 14.30 do piątku, 18 czerwca, do godz. 13.59.  
17-06-2021

Nasza gmina od kuchni. Mamy się czym pochwalić!

Ilustracja do informacji: Nasza gmina od kuchni. Mamy się czym pochwalić!
Promocja regionalnych potraw z dziczyzny i ryb była celem spotkania, które odbyło się w środę, 16 czerwca, w Gorzycy pod Międzyrzeczem. Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował oraz złożył gratulacje organizatorom i wystawcom.
 
 
„Rarytas lubuski w kuchni” do cykl ośmiu spotkań, których celem jest promocja regionalnych produktów kulinarnych i ich producentów. Drugie z nich odbyło się w prowadzonym przez Janusza Bicza gospodarstwie agroturystycznym Maya w Gorzycy pod Międzyrzeczem.
 
- Chcemy, aby mieszkańcy, turyści, goście, spróbowali potraw, a zainteresowani mogli zabrać przepis i przyrządzić danie samodzielnie w domu. Oczywiście na bazie regionalnych produktów od lubuskich producentów – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
 
W spotkaniu wzięli udział producenci lubuskich przysmaków, leśnicy, myśliwi, właściciele gospodarstw agroturystycznych i przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Na stołach królowały potrawy z ryb i dziczyzny. M.in. podany z rodzynkami smażony „Karp po gorzycku”.
 
- Temat doskonale się wpisuje w historyczno-kulturowy krajobraz Ziemi Międzyrzeckiej. Otaczają nas zasobne w runo leśne piękne lasy, które od wieków kojarzą się z myślistwem i dziczyzną, natomiast liczne jeziora są nie tylko magnesem dla turystów, ale także rezerwuarem smacznych i zdrowych ryb – zaznaczał burmistrz Międzyrzecza.
 
Samorządowiec podziękował i złożył gratulacje producentom, gospodarzowi i organizatorom spotkania, a także władzom samorządowym naszego województwa. Podkreślał rolę sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w promocji i rozwoju regionu.
 
- Jako ambasador tej ziemi dziękuję przedstawicielom sejmiku lubuskiego za to, że zadbali o szczególne zapisy w strategii województwa lubuskiego, dotyczące rozwoju turystyki i małej retencji wody – mówił. - Rozwój, turystyka i promocja tych terenów dają możliwość i są krokiem w przyszłość właśnie dla takich zapaleńców jak pan Janusz.
 
Organizatorem spotkania było Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego.